Dodelijke aanrijding te Vlissingen. Vdec den dcaaiec MIMeïIrargse Zangvereniging „De Lofstem jubileerde. Gemeenschappeiyke regeling houw- en woning toezicht op Walcheren. KÈRl^fZEjjDjj# LOODS DOOR AUTO VAN BOÜLEVARD AFGESLINGERD. Receptie en zanguitvoering. Directeur en districts- de gemeente Westkapelle, Zoute- opzienters neuoeuid. Domburg, OostkapeUe en Grijps- üinsdag 14 December 10J$ ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zondagmorgen bij het aanbre-| ken van de dag werd aan de Weststraat te Vlissingen, die van de Boulevard de Ruyter naar de j SliilrelMot nnnnt. Aan ry ding. Gisterenmorgen had op de hoek Slijkstraat loopt, juist naast deOostsingelVoorstad een aanrij- opiit het stoffelijk overschot ge-, ding plaats. De heer v. d. W. reed vonden van de heer J. A. de Ruijs- met zijn auto tegen de boerènwa- scher, loods bij het Nederlandse Loodswezen. De heer Ruijsscher, die Zaterdag avond laat van dienst kwam, was omstreeks kwart voor één langs de Boulevard de Ruyter huis waarts gegaan. De lijkschouwing wees uit, dat hij overleed aan een schedelbasisfractuur. Deze schou wing leverde echter ook aanwij zingen op, da tde heer de R. ver moedelijk door een hevige stoot of duw van de oprit was gevallen. Het lichaam werd op ongeveer vijf meter afstand aangetroffen van de plaats waar het waar schijnlijk het eerst is neergeko men. Daardoor rees bij het politio neel onderzoek ernstige verden king, dat de heer de R. bij het naar huis gaan, hetzij door een auto was aangereden, hetzij met een passerende auto in aanraking was gekomen en van de oprit af gesmeten. Onder leiding van de commissaris van politie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar alle auto's, die omstreeks het gen van de heer C. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor slechts enige materiële schade wqrd aangericht. BORSSELE. Filmavond Oranje-Vereniging. Zaterdagavond bood de Oranje- Vereniging „Juliana" haar leden een filmavond aan. Vertoond wer den de Kroningsfilm en de film de „Oase van Aritak". Beide zalen waren stampvol. 's-GRAVENFOLDER. Vrijdag, Zaterdag en Maandag Bazar. Het comité van actie tot stich ting van een verenigingslokaal te 's-Gravenpolder heeft een groot scheepse actie ontketend door het organiseren van een bazar op Vrij dag, Zaterdag en Maandag a.s. De bazar heeft tot doel het be nodigde geld bijeen te brengen voor de her- en verbouw tot ver enigingsgebouw van twee school uur van het ongeluk van of naar I lokalen, welke begin 1949 vrij zul R/"il 1 rri R ittsf-ar tva non era- J de Boulevard de Ruyter waren ge reden. Het bleek, dat een huur auto, die een bewoner van de bou levard had thuis gebracht, langs de Weststraat was gereden. Het onderzoek in de garage wees uit, dat zich aan deze auto sporen be vonden van de kleding welke het slaci,toffer droeg. De chauffeur is door de politie verhoord en een onderzoek naar de schuldvraag wordt thans ingesteld. Ir Gerber neemt afscheid. In verband met de opheffing van het Streekbureau Walcheren van de Wederopbouw per 1 Janu ari a.s. zal het hoofd van dit bu reau I. J. Gerber op Woensdag 92 December a.s. afscheid nemen Er zal hiertoe een receptie wor den gehouden in het Schuttershof te Middelburg van 4.305.30 uur. MIDDELBURG. „Madame Curie". Na vele vergeefse pogingen is het de C.A.F. gelukt beslag te leg gen op de film „Madame Curie", een film, gemaakt naar het leven van een vrouw, wier leven aan de wetenschap gewijd was. Deze prachtige film, die circa twee uur duurt, geeft een boeiend relaas in beeld van het grote door zettingsvermogen dezer vrouw, die door de ontdekking van het ra dium de mensheid zulk een on schatbare diensten heeft bewezen. Woensdag- en Donderdagavond vindt de vertoning in de „Schouw burg" plaats. In het voorprogram ma kan men o.m. de film „Moeder des Lands" zien. Bushalte verplaatst. De N.V. Stoomtram Walcheren heeft bij de diverse bushaltes nieuwe borden geplaatst. Er is een kleine verandering in één koers aangebracht. De bussen naar Domburg stoppen nl. niet meer op de hoek Noordpoortstraat, doch aan de Herengracht, vlakbij de Noordpoortstraat. GOES. Oudermiddag Burgemeester van Dusseldorpsehool voor U.L.O. Zaterdag werd in de zaal Krijger een bijeenkomst gehouden van ouders en leerkrachten der Burgemeester van Dusseldorp sehool voor U.L.O. o.l.v. het hoofd der school, de heer Van Faassen. In de vacature van mevrouw Moermond werd als penningmees- teresse mevr. Van 't Hooft geko zen. De heer Van Faassen deelde mede, dat het ontwikkelingspeil der leerlingen die in 1948 tot de eerste klasse zijn toegelaten, niet gunstig is. Verder, dat er weer een gymnastiekleraar aanwezig is zodat het personeel thans voltal lig is. De heer F. Stok hield daarna een lezing over „karaktervor ming". Allereerstbesprak hij de nadelige invloeden, waaraan de jeugd de laatste jaren is blootge steld en wees er verder op, dat bij de opvoeding veel te veel wordt gekeken naar de parate kennis en veel te weinig naar de karakter vorming. Ook de school moet de karaktervorming gunstig beïn vloeden. Hoewel in de Onderwijs wet staat, dat de school moet op leiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, vraagt de maatschappij: „Wat weet je?, wat ken je?", zodat de karakter vorming op het tweede plan komt te staan. Hierop zullen ouders en onderwijzers moeten letten om het goede spoor weer te vinden. Hierna werd een bespreking ge houden om aan geldmiddelen te komen voor de sloydlessen. Na afloop bezochten de ouders de tentoonstelling handenarbeid, die in de school was georganiseerd De belangstelling was groot. Landbouw Jongeren Gemeenschap. Voor de Landbouw Jongeren Gemeenschap sprak Zaterdag in de Prins van Oranje de heer Paul Lebastijen, een Hongaars dominee die anderhalf jaar ge leden naar Nederland uitweek, over het „Boerenleven in Hon- garije". Hij zette uiteen dat de con servatieve Hongaren het verbe teren van hun van de droogte lijdende landerijen door het gra ven van kanalen niet aandurven zodat Bulgaarse tuinders met wat bevloeiing veel geld ver dienen. De grote droogte geeft veel moeilijkheden bij de drink watervoorziening van het vee en het gebrek aan arbeidskrachten doet zich vooral in den oogst tijd voelen. De teelt van zaad- en zuidvruchten biedt de meeste perspectieven. Toch ontstaat we gens de povere plattelandstoe standen een trek naar de stad De vergadering stond o.l.v. de voorzitter der L.J.G. de heer M de Feijter. len komen. Het voormalige verenigingsge bouw „De kolfbaan" dat als ver onigïngslokaliteit voor alle ver enigingen werd gebruikt, is in Oc tober 1944 totaal vernield, zodat, thans de behoefte aan verenigings lokaliteit wel zeer groot is. Daar om is het toe te juichen dat het comité zich beijvert om zo spoedig mogelijk weer tot normale toe standen terug te keren. De voor zitter van het comité, de heer O. Tissing, heeft grote verwachtin gen van de bazar en inderdaad, als we zien naar de vele mooie prijzen die beschikbaar zijn ge steld, kan deze actie niet anders dan een succes worden. De burgemeester van 's Graven polder, de heer D. D. Jansen heeft het ere-voorzitterschap van het comité op zich genomen waaruit de belangstelling blijkt die ook van gemeentewege voor deze actie bestaat. Het Groene Kruis vergaderde. Vrijdag heeft de Ver. „Het Groene Kruist" vergaderd. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. de Dreu, werd een verzoek van het bazar- comité om mede te willen werken bij het tot stand komen van een verenigingsgebouw breedvoerig besproken. Besloten werd om f75 uit de kas der vereniging te geven met dien verstande dat dit bedrag niet bésteed zal worden tot aan koop van goederen voor de bazar. De contributie zal met f 1.per jaar en per lid verhoogd worden. Deze verhoging dient om de bij drage der Wijkverpleging naar boven te kunnen brengen. De rondvraag leverde niets op. Jammer was, dat van de 300 leden er slechts 21 aanwezig wa ren, terwijl er toch belangrijke be sluiten genomen moesten worden. AAGTEKERKE. Kroningsfilm. Vrijdagavond werd in de Diaco nieschool alhier de Kroningsfilm vertoond met als bijfilm de Ge heimzinnige stad. Hiervoor be stond veel belangstelling. GAPINGE. Chr. school. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Chr. school is benoemd mej. M. Hoogerheide te Middelburg. Mej. Hoogerheide vervangt als zodanig jnej. Oldeman, die per 1 Januari a.s. eervol ontslag is ver leend. MELISKERKE. Vergadering A.R.-Kiesvereniging. Dezer dagen vergaderde de A.R.-Kiesvereniging. De voorzitter de heer W. de Buck, heette spe ciaal welkom ds v. Nes, die daarna sprak over het communisme. Ds van Nes eindigde met dank zegging. SOUBURG. Filmavond Chr. Metaalbewerkers Bond. Door welwillende medewerking van het hoofdbestuur wordt aan de leden van de afd. Souburg van de Chr. Metaalbewerkers Bond a.s. Vrijdag een filmavond aange boden over het Electrische Net, met enkele bijfilms. De Bondssecretaris, de heer v. d. Burg en Districtsbestuurder, de heer De Waal, zullen op deze avond, welke tevens een propa gandistische karakter draagt, spreken. Het adventslied op straat. Nu de adventstijd is aangebro ken, is het Ned. Herv. Kerkkoor begonnen met adventsliederen te zingen in de straten van Souburg. Tegelijkertijd wordt dan huis aan huis een foldertje uitgereikt. Bietencampagne ten einde. In de periode van 27 September tot en met 9 December zijn aan de loskade aangevoerd: 5714050 kg.' suikerbieten; gedurende de 27 jaar dat de heer N. Mauer de functie als weger waargenomen heeft, is nimmer zo'n groot kwan tum bieten aangevoerd. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. In de laatstgehouden vergade ring van het Kiescollege der N.H. Kerk zijn herkozen tot Ouderling P. Sinke, en tot Diaken A. P. Leenhouts. Vergadering A.R. Kiesvereni.ing „Luctor Et Emergo". Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesver. onder voorzitter schap van de heer M. A. v.d. Putte Door de secretaris, de heer W. Huson, werd een onderwerp ge houden over „De strijd der gees ten nu". In hoofdzaak bevatte het onderwerp de vraag of de Calvi nistische leven- en wereldbeschou wing in deze tijd geen levensvat baarheid meer heeft. De vraag moet met ja worden beantwoord. Op dit onderwerp volgde nog een bespreking. ZOUTELANDE. Haar been gebroken. Vrijdagmorgen kwam de leer linge der Christelijke school, Maatje C., tijdens het speel kwartier zodanig te vallen, dat zij haar linkerbeen brak. Na dat het been in het ziekenhuis gezet was, kon zij het ziekenhuis verlaten. BIGGEKERKE. Oranjeavond. Op initiatief van de Oranjever eniging werd Vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk een Oranjeavond gehouden, die geleid werd door de voorzitter der Oranjevereniging de heer A. de Voogd. Als spreker trad op de heer J. Vrijhoef, hoofd der Chr. school te Westkapelle* die wees op het woord van onze Koningin, waar mee zij haar hoge ambt aanvaard de: Wie ben ik dat ik dat doen mag? Aan de andere zijde moet er bij ons volk de vraag zijn: Wie zijn wij, dat wij zulk een Vorstenhuis hebben mogen? Ds Witteveen sprak een pak kend slotwoord, waarin hij opwek te tot bezinning op het feit, dat Nederland, wat betreft de ver houding tussen Vorstenhuis en volk, in de wereld een unieke plaats inneemt, die buitenlanders met bewondering vervult. Mevr. M. JonkheerCornelisse te' Middelburg, sopraan, bracht een vijftal in de sfeer van de avond passende liederen ten ge hore, op het orgel begeleid door de heer J. Wijkhuis. Mej. T. de Voogd verzorgde op keurige wijze de declamatie van een tweetal verzen. De belangstelling voor deze mooie avond was zeer gering. VEERE. Schoorsteenbrandje. Vrijdagmiddag ontstond in het pand van de heer Joh. de Jonge een schoorsteenbrandje. Met een brandblusapparaat trachtte men voor het bouw- en woningtoezicht de vuurhaard te blussen, doch en voor het toezicht op gemeente- jammer genoeg weigerde het ding werken op Walcheren is door Ge- op het critieke moment. j deputeerde Staten van Zeeland Met een natte dweil is men ten- goedgekeurd en zal met ingang slotte het vuur meester geworden.' van I Januari 1949 in werking Eerste haring. Zaterdag werd te Veere de eer ste haring van de pas begonnen campagne aangevoerd. Met ruim 1400 kg. werd het seizoen geopend door de VE 10. Voorlopig bevinden de haring scholen zich nog te ver Zuid waarts voor een geregelde aan- voet te Veere, zodat slechts zo nu en dan een thuisvaarder een la ding meebrengen zaL BRUINISSE. Transport van bieten veroorzaakt ongelukken. Het drukke vervoer met de grote legerwagens, die bieten vervoeren van de plaatsen langs de trambaan naar de haven te Bruinisse, veroorzaakt in de smalle bochtige straten van het dorp nogal een verkeerscompli- caties. Een gebroken paal en schade aan het bovengrondse net van de straatverlichting in de Korte Ring was Zaterdagmor gen van een dergelijke compli catie het resultaat „Obadja" bestond 42 jaar. Vrijdagavond herdacht de C.J.M.V. „Obadja" haar 42-jarig bestaan met een propaganda- avond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Het programma stond geheel in het teken van de propaganda. Het was alles eigen werk, ook de serie die uit- beldde vereniging reilt en zeilt. De provinciale secretaris de heer J. C. Gotdeau sprak een propa- gandawoord. Installatie padvinders. Zaterdagmiddag had in het Jeugdgebouw de installatie plaats van Kabouters en padvinders van de groep „Prinses Margriet" o.l.v. de hoo'fdleidster, mej. Ver- hage. Er was daarna sport en spel. Jaarvergadering „Onderlinge Hulp". Vrijdagavond hield de Var kenshoudersver. Hulp" haar jaarvergadering in „Het Centrum" onder voorzit terschap van de heer F. D. van Vessem. Aanwezig waren 72 leden. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord, dat het af gelopen boekjaar zeer bevredi gend was, dank zij het besluit niet meer preventief te enten, doch alleen wanneer een epi demie uitbreekt of vele ziekte gevallen voorkomen. Alles werd in het werk gesteld, om mensen die ook voor de oorlog als var- kensmesters stonden ingeschre ven, aan het bezit van een mest- vergunning te helpen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Beekman, bleek, dat waren aangegeven 114 varkens. Hiervan werden 43 ziek gemeld. Er overleden slechts 3 varkens, terwijl 1 varken werd opgeruimd. Aan schadeloosstel- lande, Meliskerke, Aagtekerke, kerke (opzichter de heer Izeboud, De gemeenschappelijke regeling die reeds in enige gemeenten werkzaam is) en het derde district bestrijkt de gemeenten Vrouwen polder, Serooskerke, Veere, St. Laurens, Arnemuiden en Nw- en St. Joosland (opzichter de heer Neugebauer, die ook reeds tal van jaren in diverse gemeenten werkt). De gemeenteraden van Veere en treden. Tot directeur van het centraal bureau is benoemd de heer J. D. F. de Smit, gemeente-architect te Oost- en West-Souburg. Tot districtsopzichters werden benoemd de heren J. F. Roose te Koudekerke, F. Izebout te Vlissin gen en E. VV. Neugebauer te St. Laurens. Er is hier ongetwijfeld sprake van een belangrijke beslissing voor Walcheren. Het heeft geruime tijd geduurd voordat alles in kannen en kruiken was, maar nu is het dan zover. Eén der consequenties van dit besluit is, dat met ingang van 1 Januari a.s. de behartiging der wederopbouwbelangen, die thans nog door het Streekbureau Wal cheren geschiedt, overgaat naar deze dienst. Van dit bureau gaan enige ambtenaren over naar de centrale dienst. Hoofd van de ad ministratie wordt de heer Ver schuur. Zoals de naam van de dienst al zegt vallen onder de werkzaam heden die betreffende bouw- en woningtoezicht. Facultatief ge steld is de verzorging van open bare werken. Souburg treedt in deze dienst als centrumgemeente op, omdat deze gemeente reeds een goed ge outilleerde dienst bezat. Het eiland Walcheren is, zoals uit het bovenstaande reeds blijkt, in drie districten verdeeld. Het eerste district omvat de gemeen ten Souburg, Ritthem, Koudeker ke en Biggekerke (opzichter de heer Roose), het tweede district bracht in een barak aan de Wal te Middelburg. Het ligt in de f>e- doeling, deze t.z.t. in één der deel nemende gemeenten onder te brengen. De kosten van overname der werkzaamheden van het Streek bureau komen voor rekening van het Rijk. De exploitatiekosten van de dienst zullen door de deelne mende gemeenten worden gedra gen. Deze kosten zijn gesplitst in de z.g. inwonerbijdrage, thans vastgesteld op de helft der totale kosten, die omgeslagen worden over het aantal ingezetenen der gemeente en de z.g. prestatiebij drage, die wordt vastgesteld aan de hand van de omvang der werk- Arnemuiden hebben besloten niet zaamheden, die iedere gemeente toe te treden tot de dienst. Nader .door de dienst doet verrichten, overleg hieromtrent is nog gaan- Deze verdeling is nog niet defini- de. Wanneer men blijft weigeren, tief, aangezien het niet mogelijk zullen deze gemeenten waarschijn- i is nu reeds een schatting te ma- lijk van hogerhand tot toetreding I ken van de werkzaamheden. Men verplicht worden. Het staat nog niet vast, dat deze districtsindeling voorgoed ge handhaafd blijft. De mogelijkheid bestaat n.l., dat in de toekomst Walcheren in vier districten zal worden verdeeld. Er dient voor lopig te worden afgewacht, hoe het werk bij de huidige indeling verloopt. Het bestuur van de centrale dienst bestaat uit de burgemees ters van Souburg, Koudekerke, OostkapeUe, Arnemuiden, Seroos kerke, St. Laurens, Ritthem, Westkapelle en Zoutelande. Bur gemeester A. H. S. Stemerding van Souburg is voorzitter. Hij is dat ook van het dagelijks bestuur, dat voorts bestaat uit de burge meesters van Serooskerke en Zoutelande. Als secretaris zal op treden de heer van Weel, hoofd commissies ter secretarie van O.- en W.-Souburg. De administratie van de dienst zal voorlopig worden onderge- heeft deze verdeling slechts ge maakt om te voorkomen dat de éne gemeente voor de andere zou betalen. Het aantal leden verminderde met 16. De ontvangsten bedroegen 1 1403.77, de uitgaven f716.51, het batig saldo f 639.26, het te goed bij de Nutsspaarbank te Zierikzee f3657,51. De aftredende bestuursleden de heren F. D. van Vessem en Jn. Goudzwaard werden her- Onderlinge kozen Voor het komende vereni gingsjaar werd de contributie weer vastgesteld op f 1 per maand, het inleggeld op f 0,50 (nieuwe leden f?50), de scha deloosstelling op 1,60 per kg. Tegen wanbetalers zal streng worden opgetreden. De heer Bal verzochte, om bij de actie, die gevoerd wordt om mestvergunningen te krijgen voor niet-jandbouvers, speciale aandacht te schenken aan de groep bouwarbeiders en bouw ondernemers, daar thans vele oude mesters werkzaam zijn in de wederopbouw. ■Door het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente te Kloetinge is de drecht, M. Baan te Dordrecht. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Purmerend. B. A. Venemans te Ransdorp- Schellingwoude. Bedankt voor Zuilichem en Vinkeveen, P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Op en Neder An- del, J. van Malenstein te Nieuw- poort. Ds .J D. van dc Bank, voor heen legerpred. bij de Kon. Landmacht in Indië stelt zich wederom beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Adres: Ju- lianalaan 193, Bilthoven. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Assen, D. Henstra te Broek op Langendijk en K. G. van Smeden te Groningen. Bedankt voor Utrecht, M. Hol- trop te Haarlem (C.); voor Scheveningen en voor Zwijn- Geref. Gemeenten. Beroepen te Zaandam, J. W. heer L. J. Dekker tot ouderling en J. W. de Vrieze tot diaken ge kozen. •- De lijstcoilecte van de „Lec- tuur-commissie voor verzending van lectuur naar de militairen uit Serooskerke (W.), die in Indone sië hun plicht, vervullen, heeft f 385,35 opgebracht. Aan alle jon gens uit Serooskerke is een pak- 1 ket verstuurd, dank zij de mede-1 ï?n_<Je_ fo-Jarif^ le_eftqd,_met m- werking van de bevolking. Kersten, cand. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Emeritaat. Aan dr J. C. van Apeldoorn, Ned. Herv. predikant te Leiden, is in verband met het bereiken Levering mosselen. Door kwekers te Bruinisse wer den in de week van 4 tot 10 De cember afgeleverd aan handelaren te Bruinisse, Yerseke, Tholen enz. 1900 tonnen mosselen. Naar Frankrijk rechtstreeks gingen 670 lingen werd uitgekeerd een be-1 zakken mosselen, terwijl de export drag van f 247.90. naar Engeland 80 zakken bedroeg. Met een druk bezochte receptie en een geslaagde zanguitvoering heeft de Middelburgse Arbeiders- zangvereniging „De Volksstem' een reservefonds te vormen voor de aankoop van muziek. De drie oprichters, de heren Wigard, Ca- latz en Wolters kregen ieder een kistje sigaren. Tenslotte werd. nog gesproken Zaterdagmiddag en -avond haar door de heren mr P. van Empel, 50-jarig bestaan feestelijk her-1 als voorzitter van de Kon. Zang- dacht. j ver. „Tot oefening en uitspanning" uczj W.L. Schenk namens de afd. Tijdens de receptie heeft de Middelburg van de P. v. d. A., ter voorzitter, de heer W C. L de; dp heKer A j. Berenpas, dit Ruyter, een en ander verteld over de geschiedenis van de zang vereniging. Men begon 50 jaar ge leden met een klein mannenkoor, dat later is uitgegroeid tot een gemengd koor, dat nu ongeveer 60 leden telt. Hulde bracht spr. aan de oprichters, van wie er enkele aanwezig waren. Bovendien was het een uitzonderlijk feit, dat alle dirigenten, die het koor hebben geleid, zowel receptie als uitvoe ring konden meemaken. TOESPRAKEN. deed namens het gewest. Een ver tegenwoordiger van de Omroep vereniging, van de bouwvakarbei ders in Domburg, van de afd. Kortgene en Goes besloten de rij. DE UITVOERING. In de Concert- en Gehoorzaal werd 's avonds een uitvoering ge geven m.m.v. een orkest, mevr. Wegerifvan de Garde, sopraan en mevr. SmitMinderhout, pianobegeleiding. Tijdens het eerste deel van het programma sprak de bondsvoor- Een lange reeks van toespraken, zitter de heer J. A. Krelage een "die door Middeburgs burgemeester feestrede uit, waarin hij erop werd ingeluid en waarbij door ver- wees, dat Middelburg het op één schillende deputaten enveloppen na oudste koor in Nederland bezit, met inhoud werden overhandigd. Het programma werd geopend kenmerkte zich door een toon van met een tweetal strijdliederen, openhartigheid. [waarna door enkele orkestleden Jhr mr Sandberg prees de voor- een weinig gloedvolle vertolking uitstr^vendheid van het koor, ter- van Mozart's Eine Kleine Nacht- wijl de bondsvoorzitter de heer J. mus ik werd gebracht. Nadat de A. Krelage zijn gelukwensen na-1 heer L. Zietse een viertal goede mens het hoofdbestuur over-1 piano-sol i had gespeeld, zong bracht. Verder voerden nog het mevr. Wegerifv. d. Garde een woe 1 de heren L. J. Breel, na- aria van Bach, mens de muziekver. „Excelsior", In het laatste deel voor de pau- die uit „De Volksstem" is voorge- ze zong het koor nog drie liede- komen, de oprichter, de heer J. L.1 ren, waarbij de keus van het Wigard, een afgevaardigde van de „Wiegenlied" van Mozart, na een afd. Vlissingen. de heer Goossen,weldadig aandoend „Adoramus te" de voorz. van de Middelb. Bestu- van dezelfde componist, zeker uit renbond, de heer Chr. Bank enz. de toon viel. De secretaris, de heer L. Geers,Na de pauze werd een goede bood een bloemstuk aan van het uitvoering gegeven van de Welt- lid Johan Geers, die in Indië ver-jliche Kantate van Mozart en het bljift. Gruss an die Heilige Nacht van De heer Jobse deelde daarna Max Bruch. Hieruit bleek, dat het mede, dat door hem een comité koor ook in een dergelijke uitvoe- '..•as gevormd van donateurs en ring goed voldoet. -'.angstellenden, die tezamen een Mevr. Wegerif zong tussen bei- irag van f500.— bij elkaar had- de nummers nog „Der Spielmann" den gebracht met het doel hieruit 1 van Eugen Hildach. VEERE. Nieuwe vuilnisbelt te Zanddijk. Vrijdagmiddag kwam de raad bijeen. Van het ministerie van binnenlandse zaken was bericht ontvangen, dat een bedrag van t 8441,86 aan de gemeente werd toegekend wegens de extra ten laste van de gemeente gekomen salarissen van burgemeester en secretaris in het tijdvak 1941 tot 1945, tengevolge van maatrege len van de bezetter. Het ministerie van O., K. en W. deelde mede, dat het Rijk bereid is 83 pet. van de kos ten van restauratie van de Campveerse toren voor rekening te nemen mits de gemeente het gebouw na de restauratie zal overdragen aan het rijk. Dit schrijven werd aangehouden. In de kosten van de restaura tie van de beker van Maximi- iiaan van Bourgondië, in totaal bedragen f 496 werd 50 pet. sub sidie verleend door Monumen tenzorg. De voorzitter deelde mede, dat door de Raad van Commis sarissen van de Waterleiding Mij. „Midden-Zeeland" was be sloten het aan de gemeente in rekening gebrachte garantiebe drag over het tijdvak 1945/46 te annuleren, behoudens goedkeu ring van het ministerie van so ciale zaken. Dit betekende een voordeel voor de gemeente van ruim f 2000. Naaraanleiding van een schrijven van de neer Klokke, waarin op spoedige afwerking van de woningen en de vismijn werd aangedrongen bij de aan nemer, zou de heer Kodde gaarne zien, dat deze aannemer, de fa. Proper, zal worden aan gezet om de bouwwerken spoe dig op te leveren. vuil zullen worden gedeponeerd op daarvoor niet bestemde plaatsen. De heer van Nieuwenhuijzen deelde deze mening. De tegen woordige toestand is echter niet langer te handhaven. De heer Mesu vroeg, hoe het met de afwatering van de ach terliggende percelep staat bij de nieuw aan te leggen stortplaats. Besloten werd deze te regelen, hetzij op kosten van de Ruil verkaveling, hetzij op kosten genomen. De restauratie van de foudraal van de beker van Maximiliaan van Bourgondië moet dringend plaats hebben. De burgemeester heeft zich reeds nfet de fa. Brom te Utrecht in verbinding gesteld, die voor de restauratie kan zor gen. Hoeveel de xosten zullen bedragen is nog niet bekend. Subsidie zal kunnen worden aangevraagd. Tot brugwachter en inner der kadegelden werd alsnog m.i.v. 16 November 1948 benoemd de heer L .Schout. Aangeboden werden de be grotingen voor 1949 van de ge meente, het vismimbedrijf, het Godshuis en het B.A. Bij de rondvraag wees de heer Luijk op de slechte staat, waar in de rijwielpaaojes naast de Veerseweg tussen Zanddijk en Veere verkeren. Hij verzocht bij de Provincie op verbetering aan te dringen. De heer van Beveren vroeg, of de klok, die nu in de toren hangt, de definitieve klok is. Wanneer dat zo is, had hij maar liever de öude klok er weer in terug, want hij. waant zich soms in Kleverskerke of Gapinge, als hij het lichte belletje hoort. De heer Kodde deelde mede, dat het een provisorische op De gemeenteraad van Seroos kerke (W.) zal Dinsdag 14 De cember a.s. in openbare vergade ring bijeen komen. In de Ned. Herv. Kerk teHein- kenszand zijn gekozen tot ouder ling, de heren J. C. van Iwaarden en J. Nieuwenhuijze en tot diaken de heren W. Karelse en A. van Liere. Ze hebben hun benoeming aangenomen. Te Amsterdam slaagde voor het examen apotheker-assistente, mej. A. H Dekker, voorheen te Middel burg. gang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend. Aan ds J. A. van Selms, Ned. Herv. predikant te Nijmegen, is tegen 1 April a.s. eervol emeritaat verleend. Ds van Selms werd te Nisse waar zijn vader predikant was geboren. Zijn eerste gemeente was Grijpskerke (19091917). Tengler, een Duitse persfoto graaf, die drie December te Fal- kensee door de Sowjet-autoritei- ten werd gearresteerd terwijl hij foto's nam van het daar gebeurde spoorwegongeluk, is vrijgelaten. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 13 December 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederland 1948 100 Is 10014 Kon. Boot 147 117 Nederland 1947 98 97% Kon. Paketvaart 157% 157% Nederland 1937 98 9774 Ned. Scheepv. Unie 163% 16274 Dollarlening 1947 10014 100% Rott. Lloyd 15074 151 Invest, cert. 9814 98 Stv. Mij. Nederland 169 168 Ned. 1962/64 ex. bel. 98% H.V.A. 15074 148% dito met belasting 98% 98% Java Cultuur 7574 75 Nederl. N.W.S. 8074 N.I.S.U. 8474 87% Spaarcertificaten 10114 101 Vorstenlanden 38 37% Indië 1937 A. 96 Is 9574 Deli Bat. Mij. 12574 12474 Grootboek 1946 98 98 Deli Mü. 142 141% Kol. Bank 78 7714 Senembah 136 13474 Ned. Ind. Hand. Bk 11114 111 Muller en Co. 152 Ned. Handel Mij. 156 154% A'damsehe Bank 156% 156 A.K.U. 157 156 Holl. Bank Unie 214% 21674 Berghs en Jurgens 294 292 Herstelbk Pr. 9974 9974 v. Berkel Patent 117 112 R'damsche Bank 161% 162% Calvé Delft 147 145% Twentsche Bank 168 167 Centrale Suiker Anaconda Copper 34 34 Fokker 1391-2 133 Bethl. Steel 102% 10474 Gelder Zonen 138 138 Chrysler Kon. Hoogovens 187% 186% Gen. Motors 59 59% Lever Br. Unil. 27114 269% Intern. Nickel 3074 3074 Ned. Ford 281 Kennecott 58% 59 Ned. Kabelfabr. 254 251 Rep. Steel 25% Philips Gloeil. 230 228% U. S. S'.eel 73% 74% Wilton 165 165 City Service 4574 4674 Billiton Ie rubr. 486 483 North American 1474 Billiton lie rubr. 386 Cont. Oil Dordtsche Petr. 288% 287 Midcont Oil 48 Kon. Olie 317% 314% Philips Petr. 60% A'dam Rubber 14514 142% Shell Union 40% 41% Bandar Rubber 141 139 Tide Water 23% Deli Bat. Rubber 92 92% Baltimore 9% 10 Oost Java Rubber Miss. K. Texas Serbadjadi 58% 53% New York Centr. 13% lol], Am. Lijn 16274 160% Pennsylvania 1674 Java China Japanl. 148 146 werd de heer M. Caljouw her benoemd. Besloten werd aan de -Ver. voor Bijz. L.O. de voor het her stel van de oorlogsschade aan de school nodige gelden ter be schikking te stellen. In behandeling kwam het voorstel tot geslotenverklaring van de stortplaats voor huisvuil en aanleg van een nieuwe stort plaats te Zanddijk. De heer Kas- Gruss an die Heilige Nacht van re zette uitvoerig uiteen, waar- - - - - om de verplaatsing z.i. niet be hoort plaats te hebben. De af stand is te groot van de be bouwde kom. Aanleg zal tot ge volg hebben, dat neer dan tot Tot reeent van het Godshuis1 stelling der klok is. Inderdaad r 1 - t „1 r-r 1 V. 4- 1. TC" Vl a TYX is de klok erg licht; het is hem ook tegengevallen, vergeleken met het zware geluid, dat de vroegere klok produceerde. De heer van Nieuwenhuijzen vroeg, waarom het herstel van het straatwerk is opgedragen' aan de fa. Geldof te Seroosker ke en waarom niet in het open baar is aanbesteed. De voorzitter deelde mede, dat met de fa. Gel dof een accoord kon worden ge maakt voor dit werk. B. en W. dachten niet aan de mogelijk heid, dat er nog "andere gega digden voor de herstelwerken zouden zijn. Toegezegd werd in het vervolg de aanbesteding in loor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. o 53. Er kwam beweging in de bedstee. Pier geeuw de eens: „Ooah". En sloeg z'n armen uit. Dan was hij wakker. „Wat zou ik vandaeg ook weer gaen doe?" zei Pier bij zichzelf. Natuurlijk, hij zou im mers naar de stad gaan. Pier stak z'n benen over de rand van de bedstee, stapte op de stoel en dan op de vloer. Onder het aankleden deed hij niets dan gapen. Brrr! Je zou zo weer onder de dekens kruipen. Geertje sliep nog, d'r neus diep onder de dekens. Zachtjes ging Pier de trap af naar be neden, pakte van de keu- dusver door de inwoners hopen het openbaar te houden. kentafel z'n zakie met brood en begaf zich naar het schuurtje waar z'n fiets veilig stond opgeborgen. De fiets stond er nog net zo als de vorige avond. Z'n zakje met brood hing Pier aan het stuur. Nog even aan de achterdeur voelen. Ja, die was pot dicht, Geertje zou geen last van inbrekers hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3