ZEEUWSCH DAGBLAD Noorse landen en Portugal ook Noord-Atlantisch pact? NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vastgelopen. Tweede Kamer komt niet klaar met de Italië en Ierland potentiële leden. Stemmen over het afbreken der onder handelingen. Begroting. De vredesonderhande lingen in China. Doodstraf geëist tegen Woudenberg. Uitbreiding van sociale voorzieningen te wachten Abdoellah koning van Arabisch Palestina en Transjordanië. Voorschriften voor Horeca bedrijven worden verzacht. SNIPPER Zeeuws oorlogsmuseum komt in de Vleeshal. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, \V "-aat 83, Tel. 168; Middelburg, i.orte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 112" Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.42 u., onder 16.29 u. Maan op 15.21 u., onder DINSDAG 14 DEC. 1948 7.59 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. IHJ1ZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Hoogwater op Woensdag 15 Deo.: Vlissingen: 0.56 u. 1.91 m., 13.09 u. 1.88 m. Wemeldinge: 2.43 u. 1.75 m., 14.57 u. 1.66 m. Velfs de bladen van de Party /j v. d. Arbeid, als het „Vrije Volk", die voortdurend de vroe gere politiek ten opzichte van Indie hebben toegejuicht, en die steeds tegen een vastberaden en krachtig optreden hebben ge ageerd, beginnen nu tot de ont dekking te komen, dat er met de republiek geen land te bezeilen valt. In verband met het plan van de regering om over te gaan tot de vorming van 'n interim-regering zonder de republiek, schrijft het „Vrije Volk" o.m.: Driemaal zün de vertegenwoor- dh'ers van Nederland en de republiek tot overeenstemming gekomen en driemaal heeft de republiek haar vertegenwoordi gers gedesavoueerd en hen zelts gedwongen hun woord terug te nemen. De eerste keer ging het om het accoord van Linggadjati. Nadat te dien aanzien van beide kanten be treurenswaardige fouten waren gemaakt, werd ten slotte toch overeenstemming bereikt tussen vertegenwoordigers van de repu bliek en die van Nederland. Djok ja. waar ook toen de legeraan voerders en de bendehoofden meer invloed hadden dan de verstandig ste en stellig van goede wille zijn de politici, verwierp de overeen komst. De tweede keer was de Renville- overeenkomst in het geding Ook toen werden de gemaakte afspra ken door Djokja eenvoudig gene geerd. Dit is de derde keer. Na Sjahnr, na Sjarifoeddin, was de beurt aan Hatta. Ook hij moet het valt uit de nota af te leiden een standpunt hebben gekozen waarop overeen stemming mogelijk scheen. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden, aldus lezen we im mers, heeft de Nederlandse rege ring de bijzondere delegatie afge vaardigd. Maar weer stak Djokja een spaak in het wiel. Hatta heeft dus evenmin als zijn voorgangers de tegenstand van de militaire en extreem-nationalistische groepen kunnen overwinnen". TTet licht begint door te breken. 11 v,ien begint de republiek in haar ware gedaante te zien. Eindelijk! Merkwaardig is ook wat het zelfde blad verder opmerkt: „In het verlengde van de breuk met de republiek ligt het gevaar waarop wij reeds meer dan eens wezen, dat militaire tegenacties, locaal of op grotere schaal, zich ook op het gebied der republiek zullen moeten ontplooien tenzij Nederland de bevolking van de niet-republikeinse gebieden in de steek laat, zich terugtrekt en met opoffering van grote belangen van Nederland en van Indonesië de chaos waaraan andere Aziatische gebieden reeds ten prooi zijn ge vallen, ook over dit eilandenryk iaat komen. Het doet vreemd aan, dat m een zich noemend progressief en de mocratisch orgaan, de mogelijk heid wordt gesteld, dat Nederland zich zonder meer van het gebied van de republiek, d.w.z. van haar terrein, van het gebied waar zij verantwoordelijk is voor de orde en de rust en de veiligheid der be volking, zal terugtrekken. Dit zou betekenen, dat grote Nederlandse belangen worden prijsgegeven. Maar ook dat de goedwillende bevolking werd over geleverd aan de terreur van de republiek. Zover is het nu gekomen! En dat alles, omdat de Neder landse regering, mede op aan drang van de P. v. d. A., hardnek kig verzuimd heeft, toen het nog tijd was, haar plicht te doen. Het Engelse Persbureau Reu ter verneemt uit gezaghebbende bron, dat Denemarken, Noorwe gen, IJsland en Portugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwo nen van de besprekingen over het sluiten van een Noord-Atlantisch pact, die thans te Washington gaande zijn. Deze besprekingen, die de in druk geven, dat het een uitsteken van voelhorens is, maar niettemin met de nodige voortvarendheid plaats vinden, zijn Vrijdag j.l. be gonnen. Het eerste punt, dat op het programma staat om bespro ken te worden, is het bereiken van een gelijkheid van standpunt tus sen de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Lu xemburg en Canada inzake het verlenen van wederzijdse bijstand bij een aanval. Daarna zullen de zeven mogend heden de ambassadeurs van be paalde andere mogendheden, die wezenlijk betrokken zijn bü het Noord-Atlantische veiligheids systeem, uitnodigen de besprekin gen bij te wonen. Iedereen schijnt het er over eens te zijn, dat Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal in aanmerking komen voor opne ming en in officieuze besprekingen zag men Italië en Ierland als po tentiële leden van de alliantie. Verder zal aan de orde komen de oprichting van een permanent secretariaat en consultatieve raad van de ondertekenende landen, en wat hierbij hoort. Een der belangrijkste kwesties is, welke andere mogendheden zullen worden uitgenodigd om de besprekingen bij te wonen en in welk stadium. HET BELANG VAN DE AANSLUITING. Amerikaanse functionarissen steunen de opneming van Dene marken, Noorwegen, IJsland en Portugal, in verband met hun strategisch belang voor het verde digingssysteem van de V. S. in het byzonder en de Noord-Atlantische mogendheden in het algemeen. Noorwegen en Denemarken hebben de noordelijke Europese wateren onder hun controle. De- nemarken bezit Groenland, dat I niet alleen van belang zou kunnen 1 zijn in een oorlogvoering in het 'gebied van de Noordpool, maar ook weervoorspellingsstations en bases voor het Noord-Atlantisch i luchtverkeer heeft. Portugal bezit de Azoren -een midden-Atlantische luchtbasis van 1 het hoogste belang. Ierse woordvoerders hebben ge zegd, dat Eire niet zou samen werken in een dergelijk regionaal veiligheidssysteem, tenzij de ver deling van Ierland is geëindigd. Het vooruitzicht, dat het pact niet voor Maart aanstaande gera tificeerd zal worden houdt in, dat het ermede parallel lopende mili taire hulpverlening nog later zijn beslag zal krijgen, aangezien aan genomen wordt, dat dit plan niet bij het congres zal worden inge diend voordat het pact gereed is. Hoewei het vooruitzicht bestaat, dat de Ver. Staten zowel morele als materiele steun aan West- Europa zullen bieden, acht men het aldus niet waarschijnlijk, dat de Noord-Atlantische militaire sa menwerking in zijn geheel voorj middenzomer 1949 gereed zal zijn OP REIS EN TOCH THUIS. Zaterdag ver trok uit Rotterdam de „Volendam" met on geveer 1000 emigranten en transmigranten en ongeveer 500 displaced persons naar Australië. Het schip, dat ook 250 gedemobiliseerde mili tairen meeneemt vaart In officiële republikeinse krin gen is nog geen commentaar ge geven op het communique van tie Nederlandse regering over het af breken van de besprekingen, doch onder de vlag van de in politieke kringen werd gezegd, Kon. Rott. Lloyd. Aan dat, als Nederland niet bereid is, boord bevindt zich ook d© onderhandelingen te hervatten, ee?i Volendammer echt- de republiek thans niet meer Is paar met twee kinde- j gebonden, om zich niet als onaf- Historische „noten"-regen Op 22 December zullen Amerikaanse transportvlieg tuigen boven Bastogne in de Belgische provincie Lu xemburg driehonderd kilo noten uitwerpen. Met deze „notenregen" zal men het befaamd geworden antwoord van brigade-generaal An thony Mcauliffe herdenken, die op 22 December 1944, toen zijn 101ste luchtlan dingsdivisie te Bastogne was ingesloten, aan de Duitse commandant op diens eis tot overgave slechts dit ene voord als tegenbericht deed toekomen: „Nuts", hetgeen letterlijk „noten" betekent, doch figuurlijk: „loop naar de pomp". Hoezeer de Tweede Kamer er ook er naar gestreefd heeft, de begroting voor het komende jaar vóór Kerstmis af te doen, kan men toch met zekerheid voor spellen, dat deze opzet niet zal gelukken. Vandaag begint de Kamer met onderwijs, kunsten en weten schappen. Voorts moeten nog worden afgedaan oorlog, marine, buitenlandse zaken, overzeese gebiedsdelen, verkeer en water staat, wederopbouw en sociale zaken. Zoals bekend is gemaakt, lag het in de bedoeling, buitenlandse zaken in de avondzitting van Donderdag 16 December te be handelen. Naar in parlementaire kringen verluidt, is het echter niet zeker, dat dit mogelijk zal zijn. De kamer zou dan op die avond kunnen beginnen met oorlog en marine, hoofdstukken, welke wellicht gezameniyk kun nen worden behandeld. De onafgedane begrotingen zullen dan moeten wachten tot dat de kamer in het nieuwe jaar weder bijeenkomt, hetgeen wel half Januari zal zijn. Nu reeds Kerst- en Nieuwjaarspost voor Indonesië. In verband met de beperkte laadruimte in de vliegtuigen kan de omvangrijke Kerst- en Nieuw jaarspost voor Indonesië slechts geleidelijk worden afgevoerd, zo vernemen wij van de zijde der P.T.T. Het publiek wordt daarom drin gend aangeraden de Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie reeds thans ter post te bezorgen. ■en, dat in Australië oen blocmenkwekerij ,iat beginnen. Ze voel en zich best „thuis" op de „Volendam" zelfs ■>ok toen de douane hun bagage voor het ver trek onderzocht. Met het schip ver rok ook de Goesenaar Herbert Wolterman. Nog geen ontspanning in Berlijnse crisis. Ofschoon de onderhandelingen in de Veiligheidsraad en de ont wikkeling te Berlijn zelf allengs op een dood punt schü'nen te zijn aangeland, is men zowel in gealli eerde als in Duitse politieke krin gen te Berlijn van mening, dat de Sowjets hun pogingen om Berlijn tot hoofdstad van een communis tische Oost-Duitse staat te maken nog niet zullen opgeven, zodat het onjuist zou zijn van een ontspan ning in de Berlijnse crisis te spre ken. Naarmate de communisten voor al ln de opmars naar Nanking meer successen hoeken worden de geruchten over een te vormen coa litie-regering, die onderhandelin gen met de communisten zou openen, sterker. Paul Hoffman, de administra teur van de E.C.A., heeft ver klaard: „Wü weten niet precies wat er gebeuren zal of wat voor een coalitie eventueel zal worden opgericht, doch wanneer een toe komstige coalitie geheel het volk zal vertegenwoordigen, zal ik aan bevelingen doen voor voortzetting van de hulpverlening aan het Chi nese volk. Wy zullen zeker niet in zee gaan met een coalitieregering, die de vrijheid van godsdienst en pers zou onderdrukken." Deze verklaring van Hoffman heeft de veronderstelling ver sterkt, dat premier Soen Fo poogt een „zakenkabinet" te vormen om de weg te effenen voor vredeson derhandelingen met de communis ten en eventuele formatie van een coalitie met deelneming van com munisten. Op één lijn gesteld met Mussert en Blokzijl. Gistermiddag heelt de procureur-fiscaal aan het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof de doodstraf geëist tegen de vroegere leider van het voormalige Nederlandse Arbeidsfront: H. J. Woudenberg. Aan het einde van zijn requisitoir zeide Mr A. H. van de Veen tot het hof„De ogen van de Nederlandse arbeiders zijn op u ge richt in het verlangen recht te doen aan de man, die geruggesteund door de vijand, de vakbeweging heeft stuk gemaakt. Hij is op één lyn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl". ,Een der dingen, zei mr van de dan tot kringleider in IJmuiden. ABONNEMENTEN BUITENLANDSE BLADEN. Met ingang van 1 Januari 1949 zal het mogeiyk zijn, door tussen komst van de postkantoren, abon nementen te bestellen op nieuws bladen en tijdschriften, die in België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Marokko (met uit zondering van de Spaanse zóne), Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland verschijnen. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen. Veen, waarop Nederland met recht trots heeft kunnen zijn, is de vakbeweging, die erin geslaagd is een eigen stempel op ons leven te drukken. De Nederlandse ar beider heeft kosten noch moeite gespaard de vakbeweging groot te maken. De vakbestuurder ken merkte zich door grote liefde voor het bedrijfsleven en voor hen, die daarin werkten. Zij waren mensen met een grote verantwoordeiyk- heid. Wanneer men slechts be denkt, dat deze mensen formida bele bedragen beheerden, kan men begrijpen, dat de Duitsers met hun bonzen-complex hierover stom verbaasd waren. Het feit, dat het N.V.V. voor de oorlog kapitalen in Engeland belegde, is de oorzaak geworden van het Duitse koe koeksei, dat in de Nederlandse vakbeweging is gelegd". De procureur-fiscaal schetste vervolgens de levensloop van van Woudenberg, die in 1933, toen hij, nog hoog en droog in de zee vishandel zat „bij de N.S.B. is ge gaan, doch het niet verder bracht Eerst in 1937 heeft hy zich ge schaard aan de zijde van de oppo sitie in de N.S.B., nl. aan de zijde van Rost v. Tonningen, die de to tale assimilatie in de Duitse ideo logie nastreefde.Rost van Tonnin gen is dan ook degene geewest, door middel van wie Woudenberg er in geslaagd is zich tot commis saris van het N.V.V. .te doen be noemen". Op dolle Dinsdag vluchtte hij als z.g. „grenadier". Zelfs toen kwam in zün aangenomen naam zijn front-complex naar voren: hij noemde zich „Frontenberg". Deze man, die millioenen aan de Ne derlandse vakbeweging heeft ont trokken, vroeg tijdens de honger winter extra kolen en levensmid delen aan, omdat zijn zoon aan het Oostfront streed. Na het pleidooi van Mr H. Worst, waarbij deze herhaalde malen door de procureur-fiscaal geïnterumpeerd werd, die met steeds meer feiten kwam aandra gen, werd de uitspraak op 23 Dec. a.s. bepaald. Begroting Sociale Zaken. De Memorie van verschijnsel heeft zich in schier j lalle landen voorgedaan. Antwoord» Er wordt een landelijk-georga- Het ligt in de bedoeling, dat het Voor hele complex van maatregelen op plegenden cevoerd" tenvyf 'het het terrein van de kosten van le- koorts fn hef vZnemen hgt de salarissen van het verplegend per soneel ook van deze inrichtingen te verhogen. Ten aanzien van de opmerking betreffende een toenemende werk loosheid merkt de minister op, dat hiervan in algemene zin nog niet kan worden gesproken. Slechts in enkele beroepen, vooral dat van kantoorpersoneel en amusements kunstenaars. Tenslotte lezen wij in de memo rie dat de moeilijkheden, welke zich voordoen bij de tewerkstel ling van arbeidskrachten van ouder dan 40 jaar, aan de minister bekend zijn en dit probleem reeds geruime tijd de aandacht van de regering heeft. In overleg met de stichting van de arbeid zal binnenkort een alge meen beroep worden gedaan op de werkgevers om bij vacatures van deze arbeidskrachten, die aan de vereisten voldoen, niet achter te stellen bij jongere krachten. Beide huizen van het parlement van Transjordanië hebben een stemmig een kabinetsbesluit goed vensonderhoud, dat in de toekomst nodig zal zjjn, wordt onderzocht door de interdepartementale com missie voor de loon- en prijspoli tiek, welke commissie, met inacht neming van door de regering te geven aanwijzingen, te dezer zake overleg zal plegen met de stich ting van de arbeid. Aldus^leelt de minister van Sociale Zaken in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van zün Departement mede. De minister zegt in de memorie verder, dat hü de invoering van de arbeidswet overweegt ten aanzien van die groepen van werknemers, waarop deze wet thans nog niet van toepassing is. De voorberei ding er van is reeds ter hand ge nomen. De klacht, dat het college van rijksbemiddelaars te langzaam zou werken, acht hij in het algemeen niet juist. De regering heeft besloten op korte termijn de indiening van een tweetal wetsontwerpen te bevor deren. Het eerste ontwerp strekt tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening. Voor gehuwden zal deze bijslag f 2.50 per maand bedragen en voor ongehuwden f 1.50. Volgens het tweede wetsontwerp zal de kin derbijslag ingevolge de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers met f 1 per maand en per kind worden verhoogd. Verder overweegt de regering verbetering te brengen in de po sitie van de ongevallenrentetrek kers. De vraag of tot verdere verho gingen en progressie van de kin- derbqslagen dient te worden over gegaan is nog in overweging. De voorbereiding voor een ver dere verbetering van de salarië ring der verplegenden is in een vergevorderd stadium, merkt de minister verder op. De oorzaken van de thans in ons land op het gebied van de krankzinnigenverpleging heersen de noodtoestand zijn voornamelijk gelegen in het grote gebrek aan plaatsruimte en het grote tekort aan verplegend personeel. Het ligt in het voornemen te trachten het voor de verpleegin richtingen beschikbare bouwvolu me te vergroten. Na de oorlog is het aantal ver plegenden sterk verminderd. Dit hankeljjke en souvereine staat naar buiten en binnen te gedra gen. Het besluit der Nederlanders tot de vorming der interimrege ring buiten de republiek om zal niet leiden tot een oplossing van het geschil in Indonesië en de ter reur en sabotage in de Nederland se gebieden zuilen toenemen. De beschuldiging van Neder landse zijde, dat de republiek het bestand niet heeft nageleefd, wordt in deze kringen opgevat ais een voorwendsel, om een tweeJe militaire actie te rechtvaardigen. In de Amerikaanse pers wordt veel aandacht besteed aan het af breken van de onderhandelingen; zo dringt de New-York Times er op aan, dat de Veiligheidsraad de kwestie in handen moet nemen. TOEWIJZING VOEDINGS- VETTEN VERHOOGD. De reeks beperkende voorschrif ten voor horecabedrijven worden langzamerhand herzien. De toe wijzingen voedingsvetten worden met 50 verhoogd, waardoor bijv. weer gebakken aardappelen op het menu zullen verschijnen. Ook dat de verwerking van be- drijfsoverschotten vlees, buiten de hoofdgang wat gemakkelijker ge maakt worden. De vleesloze dagen Dinsdag en Vrijdag blijven echter behou dens een kleine tegemoetkoming aan volksrestaurants op het punt van gebruik van nier- en soortge lijke producten volledig ge handhaafd, tezamen met de voor schriften voor de omvang voor de porties vlees. Militair jachtvliegtuig op resaurant in Bandoeng neergestort. Gisterochtend om half elf is een militair jachtvliegtuig op het restaurant „Almanak" te Ban- doeng neergestort. Het toestel gekeurd om Arabisch Palestina en sloeg door het dak aan de voor- Transjordanië te verenigen onder de souvereiniteit van koning Ab doellah. Het kabinetsbesluit tot deze vereniging werd genomen op voor waarde, dat de unie tot stand zou komen op constitutionele wijze en op het geschikte ogenblik. zijde en boorde zich enkele meters in de grond. Hierdoor werden een majoor van de Koninklijke Land macht en een dame zwaar ge wond. Twee kellners werden licht gewond. De piloot van het toestel kwam om. Het was de heer P. Forty, van het 120ste squadron, dat nabij Bandöeng oefeningen hield. Onderhandelingen over wapenstilstand in Palestina. De stafchef van de Ver. Naties brigade-generaal William Riley, is gisteren met de onderhandelingen over een wapenstilstand in Pales tina begonnen. Hy had een onder houd met de Egyptische vertegen woordiger te Gaza en zal hierna vermoedelijk een bespreking heb- |Sens tiet vredesverdrag was toe ben met vertegenwoordigers van gestaan. Israël. Hongarije protesteert. De Hongaarse regering heeft geprotesteerd tegen een verkla ring van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, dat het Hongaarse leger 85.000 man sterk was hetgeen 25.000 man meer zou zijn dan vol- Middelburgse raad bijeen Mogelijkheid tot gebruik voor andere doeleinden blijft. Na een langdurige discussie, waarin de Middelburgse raadsleden in hun vergadering van gistermiddag nogmaals hun mening ken baar maakten, is besloten de Vleeshal van 't Gotische Stadhuis te verhuren aan de Vereniging „Zeeuws Oorlogsmuseum. GEEN EXTRA KOLEN. Na speciaal Mevr. de Vlieger te heben verwelkomd, die na lange tyd ziek geweest te zijn, weer aan wezig was, deelde de voorzitter bij de behandeling van de ingekomen stukken mede, dat dit jaar geen extra brandstoffen beschikbaar zullen worden gesteld voor het droogstoken van woningen. Dit jwas voor de heer M. Wattel (A.- j R.) aanleiding B. en W. te verzoe- ken, deze aangelegenheid opnieuw te bezien, hetgeen werd toegezegd. Op een verzoek van de fruithan delaren in Middelburg om de ver koop van druiven, anders dan per I kg. op de Markt te verbieden, 'werd afwijzend beschikt. Het eerste gedeelte van de agenda werd in vlot tempo afge werkt. Tot amanuensis-concierge bij het Gymnasium werd benoemd de heer J. Thiersen. In de com missie voor toezicht op het L.O. zullen zitting hebben mej. C. Sie- benga, de heren P. M. Wolters en R. Nonnekens en mevr. G. G. Luy- endijk-v. d. Wal. Aan verschillen de scholen zal medewerking inge volge de lagere onderwijswet wor den verleend, terwql de wijziging en aanvulling der legesverorde ning werd goedgekeurd. NOG GEEN REINIGINGS RECHT. De reinigingsrechten zullen nog niet moeten worden betaald, daar de voorzitter meded' :1de, dat dit punt door B. en W. werd terug genomen. Tegen het onderbrengen van de dienst Sociale Zaken en de nieuwe voorzieningen voor het politiebu reau, bleek bij de verzoeken om credieten hiervoor geen bezwaar te bestaan, evenmin als tegen de plaatsing van meerdere waterme ters. Over de verbetering van de tennisbanen ontstond enige dis cussie, daar de heer B. A. Hesse- link (V.V.D.) van mening was, dat een en ander zeer onoordeel kundig was uitgevoerd, waarbij wethouder L. J. Geers opmerkte, dat de sportcommissie niet in het geval is gekend. WONINGBOUW. Tegen het verlenen van een ver- j hoging van het crediet voor her stel van 149 woningen der Alge mene Woningbouwvereniging was geen bezwaar; het crediet voor het achterstallig onderhoud aan de woningen aan het Bagijnhof ontmoette by enkele leden enige bezwaren, doch het voorstel waar- by aan de Woningbouwvereniging f 25.000 wordt geleend werd ten slotte goedgekeurd. Bq de vaststelling van de rooi- lqn voor de huizen aan de Veer- sesingel, merkte mevr. de Vlieger (Arb.) op, dat het wellicht beter zou zün het gedeelte Veersesingel tussen Dampoort en Veerseweg om te dopen in Dampoortsingel. DE VLEESHAL. Nadat de voorzitter ter inlei ding op het voorstel tot het ver strekken van een rentejoos voor schot aan de Vereniging „Zeeuws Oorlogsmuseum" een brief van de C.B.T.B. had voorgelezen, waarin er op werd aangedrongen de Vleeshal beschikbaar te stellen als agrarisch handelscentrum, vroeg de heer I. van Loo waarom B. en W. zo'n haast hadden bij het ver huren van de Vleeshal en of zq goed hadden overwogen, of werke lijk geen andere bestemming aan dit deel van het Stadhuis moest worden gegeven. Hij drong er evenals bijna alle sprekers na hem, op aan, de termijn van op zegging der huur in ieder geval zo klein mogelijk te houden. Haast moest worden betracht, omdat het Oorlogsmuseum zeker heid moet hebben, waarheen het zal verhuizen, deelde de voorzit ter mede. Bij het opmaken van 't huurcontract zal met de opmer kingen rekening worden gehou den. Wethouder L. J. van 't West- ende kon meedelen, dat hij slechts zeer weinig hoop had, dat de Vleeshal in het voorjaar of de zo mer van 1949 klaar zal komen. De heer J. S. Hoek (A.R.) be treurde het, dat men min of meer met de Vleeshal was gaan „leu ren". Hü achtte het zeer wel mo- irelijk, dat bijv. voor feesten ge bruik van de hal zou worden ge maakt. Weinig enthousiast was spr. over het vestigen van een graanbeurs. Hy wees er verder op, dat het museum door afne mende belangstelling zich in de toekomst zeker niet zal kunnen bedruipen. De voorzitter kon dit niet ge loven, gezien het feit, dat er slechts drie oorlogsmusea in het land z\jn. Grote bijeenkomsten, meende jhr. Sandberg, kunnen evengoed in de Burgerzaal plaats vinden. Mr P. van Empel (C.H.) meen de, dat wil men een behooriyk aantal bezoekers trekken, de ma quette iets bijzonders zal moeten worden. Er zün zelfs meerdere mooie dingen in de maak, ver klapte weth. van 't Westende. MET TWEE STEMMEN TEGEN Het heftigste verzet echter kwam deze middag evenals de vo rige maal van de heer M. Wattel (A.R.), die het verkeerd vond de Vleeshal voor oorlogsmuseum te gebruiken. Bovendien vond hij een subsidie van f 10.000 geen kleinig heid en wees er op dat er meer gegadigden waren. Spr. wilde de Vleeshal een bestemming geven, overeenkomstig het doel waarvoor zij indertqd is gebouwd, n.l. com mercieel centrum. „Middelburg is één van de slechtste marktplaatsen in Zee land", aldus de heer Wattel en hij zou graag een behoorlijke gelegen heid zien waar men eikaar kan ontmoeten. Eventuele meetings, die in de open lucht moeten wor den gehouden en wegens slecht weer niet kunnen doorgaan, zou den dan ook in de hal plaats kun nen vinden. De voorzitter achtte het raad zamer, de landbouwers in de graanbeurs op de Dam hun zaken af te laten doen, terwijl voor gro te samenkomsten de kerken of desnoods de burgerzaal kan wor den gebruikt. Nadat de heren L. J. Breel en B. A. Hesselink, nog hadden ge sproken, werd met de stemming het pleit beslecht. Tegen het voor stel waren alleen mevr. de Vlie ger en de heer WatteL Op de rondvraag komen wy morgen terug. Amsterdam gaat een stadsdeel bouwen voor 50.000 bewoners en dat is nodig ook, want de hoofd stad komt plm. 28000 woningen tekort! Het zal wel meer kos ten dan Prinses Wilheimina's jaarinkomen, dat wanneer de Ka mer het goed vindt f 400.000 zal worden. -« Kelderraam dicht, dan door het keukenraam. Zo haalden dieven uit een Haagse woning voor f 10.000 diamanten. Niet alle dieven werken op zo grote schaal. In Beverwijk zagen de le den van ,,'t gilde" kans 13 „kraak- jes" te plegen met behulp van een valse sleutel. Vals was ook de man, die de slaapkamer van een bejaard echtpaar te Enschot bin nenstapte met een revolver in de hand en eerst vertrok toen hü 500 gulden had gekregen. De politie zoekt hem nu; of het met een lan tarentje is, weten we niet. Als overgang naar de buitenlandse snippers hebben we de schaar ge pakt en voor U uitgeknipt, dat Amerikanen zonder visa in ons lieve vaderland mogen reizen. Engeland en Frankrijk worden be scheiden, want voor het tweede jaar van het Marshall-plan zal Engeland de Ver. Staten 25 pet. minder hulp vragen en Frankrük 10 pet. De „Daily Mail" weet te melden, dat er een Japans leger zal komen, dat in China tegen de communisten zou kunnen strijden. Te Mainz is een smokkel in Amerikaanse sigaretten en devie zen ontdekt, die in de tientallen millioenen Duitse mark loopt. Omdat ze niet genoeg loon krij gen, zün 60.000 Belgische grens arbeiders, die in Noord-Franse fabrieken werken, in staking ge gaan. De toestand van Koning George van Engeland is aanzien lijk vooruitgegaan. Frankrijk protesteert tegen de voorgenomen sluiting van de Franse consulaten in Roemenië. Tenslotte, en nu weet U weer een en ander, zal morgen in de Veiligheidsraad be sproken worden of Israël tot de Ver. Naties toegelaten kan wor den. A.R. Kiesvereniging te Goes vergaderde. Gisteravond hield de A.R. Kies vereniging haar 69ste jaarverga dering. De voorzitter, de heer Zuidema, sprak een openingswoord, waarin hij o.m. de overledenen herdacht en waarin hij wees op de ernst der tijden en op onze roeping om ge trouw te zijn, om Gods Woord le bewaren en zijn Naam niet te.ver loochenen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden vastge steld. Aan de heer M. Arnoldi, die een twintigtal jaren als penning meester fungeerde en zich nu niet meer herkiesbaar stelde, werd dank gebracht voor alles door hem in de loop der jaren in het beiang der Kiesvereniging ver richt. Ais blijk van waardering werd hem een luxe pijp aangebo den. De lieer J. Laport, die zich even eens niet herkiesbaar stelde, werd mede hartelijk bedankt voor zün velerlei arbeid gedurende tiental len jaren. Tot leden van het bestuur wer den gekozen de heren P. de Nooijer, A. de Jager Tolhoek en D. Rouw. Tot afgevaardigde naar de Statencentrale werd gekozen de heer A. Vingerling* tot secundi de heren Ds Flinterman en Jacq. de Smit. Tot afgevaardigden naar het Prov. Comité de heren C. v. Muis winkel, D. J. Rouw en A. Vinger ling. Tenslotte werd door de heer Jacq. de Smit een politiek over zicht geleverd. ONDERSCHEIDING VOOR TERNEUZEN AAR. Bij Kon. Besluit is aan Ir K. Drok te Terneuzen, ingenieur van het waterschap Hulster en Axeler ambacht, verlof verleend tot aan neming van het ordeteken van Ridder der Kroonorde van België, hem door de Prins-Regent van België verleend. DE BILT ZEGT: Over het algemeen vrij veel be wolking met plaatseiyk enige re gen. Meest krachtige zuideiyke wind. Weinig verandering in tem» peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1