ZEEUWSCH DAGBLAD „Het is uitgesloten met de republiek overeenstemming te geraken." IIEIIWS Vreemde troepen z|jn Costa Rica binnengedrongen. Zeeland mag in 1949 slechts 699 woningen bonwen. „Arne's Genoegen" Er komt bewind Indonesië in overgangstijd. Laatste vergadering der V.N. te Parijs. 24-jarige Nederlander wereldkampioen dammen Er is echter kans op meer. bestond halve eeuw. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Pppn ctppntip PYtra I Naar aanleiding van de In de ministerraad gevoerde besprekin- Uüull OluliUlJu UAU u gen> jg door de delegatie van het Koninkrjjk te Batavia aan de SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, YValstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1X26 MAANDAG 13 DEC. 1948 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dtreeteur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking: van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg:; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.41 u., onder 16.29 u. Maan op 14.51 u., onder 6.37 u. Hoogwater op Dinsdag 14 Deo.: Vlissingen: 0.19 u. 1.77 m., 12.31 u. 1.71 m. Wemeldinge: 2.02 u. 1.68 m., 14.15 u. 1.54 m. Regeringsverklaring over besprekingen in Indonesië. De luchtbrug wordt verlicht. De berichten, dat minister in 't Commissie van Goede Diensten een nota overhandigd, waarin de Veld naar Zeeland zou komen omregering haar standpunt inzake de Indonesische kwestie uiteenzet, te overleggen met Gedeputeerde 1,1 de eerste plaats wordt er in deze r.ota op gewezen, dat by de Stalen en"diverse gemeentebestu- door de minister Sassen en Stikker en de heer Neher met de Re- ren, heeft bij velen een laatste publiek gehouden informele besprekingen, duidelijk is gebleken, dat hoop wakker geschud, dat er mis- daadwerkelijke medewerking van ds zijde van de Republiek om in schien zou worden teruggekomen te grijpen in liet euvel der bestandssehendingen, niet kan worden op 'de toewijzing van slechts 600verwacht, mede omdat de republikeinse regering niet bij machte woningen aan Zeeland voor het bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. volgend jaar. ('e tussen de bijzondere Ned. delegatie en de Republikense mi- Met het vertrek van de minister nister-president Moh. Hatta gevoerde besprekingen over het terrein is ook de laatste hoop in rook ver- der politieke verhoudingen zijn voorts diepgaande principiële ver vlogen. Een minister is nu een- schillen gebleken. •maal geen St. Nicolaas, die jmmt Republiek komt OD vorid 'formeel, hetzij formeel met mede- om cadeautjes uit te reiken. Toch rvcjjuuiierc kuiiu up vuiiy vuti n v a n moet ons van het hart, dat het inzicht terug, nieuwe bouwvolume zo onver-: wacht laag is uitgevallen, dat men Dl' heer Hatta heeft by zyn de vraag zou kunnen stellen: Is eerste contact met minister Stik- zulks gerechtvaardigd tegenover her uitdrukkelijk erkend, dat de I Nederlandse regering overeen komstig haar, ook door de repu blikeinse regering erkende souve- reiniteit gedurende de interim- periode, mede verantwoordelijk- een zwaar getroffen provincie als Zeeland? Wanneer men de bouwplannen van de drie grootste gemeenten in Zeeland nagaat, dan komt men tot de conclusie, dat men met al die plannenmakerij wel kan stoppen. Immers 600 woningen op bijna 100 gemeenten in Zeeland, waarvan 'n groot aantal meer of minder ern stig is getroffen en met een schrij nend woningtekort te kampen heeft, het is een druppel op de bekende gloeiende plaat. Men kon verwachten, dat het aantal voor 1949 niet groot zou zijn, doch dat het zo zou tegen vallen, dat men er nauwelijks de meest dringende gevallen van kan .helpen, is wel zeer te betreuren. Reeds meer dan 4 jaar woont men in de Domburgse duinen en in West-Zeeuwsch-Viaanderen in bunkers en het ziet er bij een der gelijke toewijzing niet naar uit, dat deze mensen spoedig zullen kunnen worden geholpen. werking van de C. v. G. D. heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het nakomen van het bestand en de Renville-overeenkomst niet ra- dieaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. De Nederlandse regering is te genover de Staten-Generaal ais vertegenwoordiger van het Neder- heid blijft dragen voor het bewind landse volk en tegenover de be van Indonesië en dat in verband j volking van de gebieden buiten de daarmede aan de hoge vertegen-1 republiek, welke ongeveer 2/3 uit- woordiger van de kroon bepaalde bevoegdheden zullen toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een noodtoe stand voordoet. Het bleek de byzondere Neder landse delegatie by" de besprekin gen echter, dat de republiek hier op is teruggekomen. De vertegenwoordigers der re publiek heben nu namelijk te ken nen gegeven dat de erkenning van de Nederlandse souvereiniteit in de overgangstijd slechts een for meel karakter mag dragen en dat bij „gentiemens agreement" zou moeten worden overeengekomen dat Nederland aan die souvereini teit geen praktische consequenties De minister mag dan hebben zai verbinden. Daaruit zou dun gezegd, dat door de woningen een kleinere inhoud te geven, er meer zullen kunnen worden gebouwd, dit aantal is toch niet zo bedui dend groot, dat men van een wer kelijke verruiming kan spreken. Om in dat geval nog maar niet te spreken van de bekrompen huisvesting, die het gevolg zal zijn. Kinderrijke gezinnen kunnen dan helemaal geen onderdak meer vinden. Een tweede onbevredigende zijde is, dat de zakenlieden, vooral in Middelburg, die gehoopt had den, dat zij thans uitsluitsel zou- o.a. volgen dat de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de kroon en met name die, betrekking hebbende op het op pergezag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse troepen de thans door haar gecontroleerde gebieden geleidelijk moeten ontruimen, ter wijl de republikeinse strijdkrach ten voorlopig in stand zouden blij ven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Praktisch zou er een toestand ontstaan van twee legers onder verschillend com- den krijgen, waarop zij konden i mando. Op deze wijze kan Neder- herbouwen, teleurgesteld zijn. Tenslotte zij opgemerkt, dat het Provinciaal Bestuur voor een bo- veiimenselyke taak zal komen te staan, wat betreft de verdeling, met hot gevolg, dat een 'groot aantal gemeentebesturen ontevre den zal zijn over het hun toeko land geen verantwoordelijkheid voor het bewind in overgangstijd dragen. Dit standpunt van de re publiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Ren- ville-beginselen aanvaarde Neder landse souvereiniteit. Aan de Commissie van Goede mende deel. Inmiddels is komcxT Diensten is thans te kennen ge vast te staan, dat gemeentebestu- geVen dat uit het bovenstaande ren, die rondliepen met uitbrei- duidelijk blijkt, dat de republiek dingspiannen voor de eerste jaren, m wezen ook de Cochran-voorstel- deze voorlopig wel kunnen opber- ]en niel als basis voor onderhan- 8en- delingen aanvaardt. Immers ook daarin zyn aan de hoge vertegen- TURNWEDSTRIJDEN woordiger van de Kroon grote be- - voegdheden toegekend, zelfs in de te (jroes. beginperiode de gehele uitvoeren- de macht. Zaterdagmiddag organiseerde de Zeeuws-Brabantse Turnisring OVEREENSTEMMING van het K.N.G.V., grote turnwed-UITGESLOTEN. strijden In het Goes, die goed heten. Schuttershof te geslaagd mogen Er was een flinke belangstelling van de zijde der deelnemers en er werd goede sport vertoond. De voorzitter van de Zeeuws- Brabantse Turnkring de heer Lemmers, reikte met een toepas selijk woord de prijzen uit aan de volgende winnaars: Dames A: Volharding, Goes, le prys met 369,5 punten; Volhar ding, Goes, 2e groep, 356 p., 2e pr.; U.D.I. I, Bergen op Zoom, 350 p. 2e pr.; U.D.I. II 352.5 p. 2e pr.; U.D.I. III 357 p. 2e pr.; V.T.V., Vlissingen 356.5 p. 2e pr.; Medio- burgum, Middelburg, 348.5 p. 2e prijs. Dames B: V.Z.O.S. I, Yerseke, 368 p. le pr.; V.Z.O.S. II 358.5 p. 2e pr.; V.Z.O.S. III 358.5 p. 2e pr.; Volharding, Wissekerke, 3e pr. met 318.5 p.; Olympia, Kapelle, 3e pr. 333.5 p.; U.D.I.Wolfaartsdijk le pr. 362.5 p.; W.I.K., Wemel dinge le pr. 363 p.; K.W.V., Krui- ningen, 2e pr. 337 p.; Wilheimina, Middelburg, le pr. 367.5 p.; Dom burg, 3e pr. 314 p.; Olympia II, Thoien, 349 p. 2e pr.; Mediobur- gum, Middelburg, le pr. 370 p.; Sparta, Krabbendyke, 2e pr. 354.5 p.; Wilheimina, Middelburg le pr. met 367.5 p., V.T.V., Vlissingen, 2e pr. 358.5 p. Heren C: le pr. Volharding, Goes, 366 p.; V.Z.O.S., Yerseke, le pr. 368.5 p.; Volharding, Goes, le Permanente commissie voor Korea. De algemene vergadering van de V. N. heeft met overweldigen de meerderheid besloten een per manente commissie voor Korea "in het leven te roepen, ter vervan ging van de vorige tijdelijke com- regering geen andere conclusiemissie, met een mandaat om te mogelijk, dan dat het uitgesloten werken voor de eenheid van Ko- is met de republiek tot overeen- rea en de terugtrekking van stemming te geraken. Voortzet- vreemde troepen, De landen van ting van de discussies, hetzij in- het Oostelyk blok stemden tegen. maakt van die van geheel Indone sië, gebonden om thans een Indo nesische interim-regering in te stellen en aan haar grote bevoegd heden over te dragen. Do Nederlandse regering deelt de C. v. G. D. mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondiging van het B.Ï.O.-be- slult (Bewind Indonesië in Over gangstijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordi gers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de republiek het bestand niet nakomt en de Renville-beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Neder landse regering de verdere verwe zenlijking van de nieuwe rechts orde in Indonesië niet door langer onderhandelen - te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse regering de mogelijkheid open houden om de republikeinse ge bieden in het pre-federale bestel op te nemen, zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een bepaling toevoegen. WASHINGTON BEZORGD. In Amerikaanse regeringskrin gen beschouwt men deze ontwik keling als een ongunstige, daar men verwacht dat zij zal leiden tot een verdeling van Indonesië, die gevolgd kan worden door toe genomen infiltratie en geweld. In Amerikaanse regeringskrin gen was men van mening, dat de laatste voorstellen van Cochran een voldoende brede basis vorm den, waarop de tegengestelde ge zichtspunten van de Nederlanders en de republikeinen met,elkaar in overeenstemming konden worden gebracht. Om het verkeer van de transportvliegtuigen over de luchtbrug naar Berlijn ook on der de slechtste weeromstandig heden mogelijk te maken, wor den langs de randen van het vliegveld Tempelhof mistlam pen en lichrkruinen aangebracht. Ook de kerkhoven worden voor dit doel gebruikt; de belangen van de levenden zijn primair. VERZOENINGSCOMMISSIE VOOR PALESTINA. De algemene vergadering van de Verenigde Naties is Zaterdag I voor het laatst te Parys byeen ge weest en heeft in deze vergade ring het slotdebat over Palestina gehouden. Een tijdens de debatten gewy- zigd Brits voorstel, om een ver zoeningscommissie van drie man naar Palestina te zenden, werd goedgekeurd met 35 tegen 15 stemmen en acht onthoudingen. Verder heeft de vergadering be sloten 300.000 dollar uit te trek ken voor dekking van de toegeno men uitgaven in verband met liet aannemen van de Spaanse taal als de derde werktaal. Tenslotte heeft de plenaire vergadering van de V. N. besloten, dat de verzoenings commissie voor Palestina uit ver tegenwoordigers van de Ver. Sta ten, Frankrijk en Turkije zal be staan. Interview met Roozenburg. Een woordvoerder van de Transjordaanse regering heeft verklaard, dat stappen zullen wor den genomen om Koning Abdoel- lah van Egypte tot „koning van Transjordanië en Palestina" te proclameren, indien het parlement vandaag hiertoe besluit. Het leqer ZOU iuist ,caraguaanse regering hiervan op - j j de hoogte was". Hij deelde mede, Ontbonden worden* dat de troepen beschikken over D« 7uifl- Amerikaanse remibliekJ'eeps en Pantserwagens en reeds ,\.w i ver de binnenlanden zijn ingetrok- Costa Rica, die een bevolking J heeft van ongeveer 746 500 zielen, j Esquivei verklaarde verder nog, IS m de nacht van Vrijdag op Za-9 andere Amerikaanse repu. terdag aangevallen dooireen vyan- k mogelijk was Costa Rica delyke stnjdmiht uit Nicaragua, bulp te verlenen, zulks welke onder bevel staat u» f j overeenkomstig de bepalingen van voormalige politiechefMan Costa Janefro gesloten Rica, kolonel Juan J. Tavio. j verdrag COMMUNISTISCHE HULP? j Nader vernemen wij nog dat de Volgens binnengekomen berich- z-g- raad van Amerikaanse staten ten zou het de bedoeling van kolo- gisteren bijeen gekomen is om te nel Tavio zijn een „voorlopige re gering" in te stellen ten gunste van de in ballingschap gegane pre sident Dr Guardia, die in April j.l. na een rechtse opstand is ge vlucht. De Costa Ricaanse regering heeft de verbannen president Gu ardia er van beschuldigd, commu nistische doelstellingen na te stre ven en bij de invasie communisti sche hulp te ontvangen. Naar wij vernemen zou er bevel gegeven zijn tot onmiddellijke mo bilisatie van het leger van Costa Rica, waarvoor juist een week ge leden besloten was het te ontbin den en de verdediging van het land over te laten aan een politie macht van ongeveer duizend man schappen. Dat dit besluit, hoe prachtig ook als voorbeeld, voor barig was is gebleken en momen teel is men bezig 3000 vrijwilligers te bewapenen en aan de strijd te gen de uit 800 man bestaande ge motoriseerde troepen van kolonel Tavio te laten deelnemen. Als de berichten juist zijn, zou La Cruz reeds zijn ingenomen, terwijl de vijand oprukt naar de plaatsen Liberia en Guanacaete. MILITAIRE HULP INGEROEPEN. De ambassadeur van Costa Rica in Washington Esquivei, verklaar- bespreken wat er gedaan moet worden tegen de invasie in Costa Rica. Boomplantmiddag in Nieuw-Middelburg. Zaterdagmiddag zijn in het Van Epenpark door een 150 kinderen uit Nieuw-Middelburg en „Kinder- zorg" een groot aantal bomen en st ruiken geplant. Van de zijde van het Gemeente bestuur waren hierbij tegenwoor dig de wethouders L. J. van 't Westende, A. J. Berenpas en L. J. Geers en verder enkele bestuurs leden van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk". De voorzitter van de buurtver eniging „Nieuw-Middelburg", de heer L. Suurmond, bracht dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking, terwijl Wethouder van 't Westende de kinderen er op wees, dat men voorzichtig moet omgaan met bomen en struiken. Namens „U. h. V.V. h. V." sprak de heer Chr. Mazure, de wens uit, dat er een vruchtbare samenwer king mag zijn tussen de buurtver eniging en „U. h. V.-V. h. V." Onder leiding van de heer D. Tillema werden hierna bomen ge plant door de drie wethouders, door de bestuursleden van „Uit de dat hij niet over bewijzen be-het VolkVoor het Volk" en door Hij won ook het Yersekse tournooi. Twee dagen nadat de Ne derlander Piet Roozenburg zyn laatste partij had gespeeld in het tournooi om het wereldkampioen schap dammen, brachten wy hem een bezoek in de onderlyke wo ning te Rotterdam. De 24-jarige Roozenburg, die nog studeert voor accountant, was direct bereid ons alles te vertel len wat wij graag wilden weten. Wij spraken natuurlijk eerst over het wereldtournooi. Roozen burg heeft hieraan prettige herin neringen en is van mening, dat de Belg Verpoest in de toekomst mo gelijk een nieuwe ster aan het damfirmament wordt. Roozenburg rekent het volgend jaar op een revanchematch tegen de oud-wereld kampioen Ghestem. OP TIENJARIGE LEEFTIJD BEGONNEN. Op 10-jarige leeftijd zette Roo zenburg de eerste schijven op het dambord. Vijf jaar later werd hij lid van de damclub Rotterdam. In Trainingsrit Zeeuwse renners. AAD KLOOSTERMAN BOEKT NIEUWE TRIOMF. Zaterdag werd wederom een trainingsrit voor Zeeuwse renners gereden van Kloetinge naar Ber gen op Zoom. Vooral op de terugweg werd in deze rit felle strijd geleverd. Kloosterman Sr., Huizen, van 't Westeinde, van Wel en Oosthoek vormden een stevige kopgroep die lange tijil intact bleef .Op de duur werd het hoge tempo van Wel en later ook Oosthoek echter te machtig. In het peloton roerden Walhout, Melio en Bierens zich goed maar kregen toch steeds meer achter stand op de leiders. De lange eindsprint tussen de koplopers werd vrijwel onbedreigd door Kloosterman gewonnen. Van 't Westeinde en Huizen kregen loon naar werken met hun fraaie ereplaatsen. De uitslag luidt: 1. A. C. Kloos terman, Kapelle, 80 km. in 2 uur 8 min.; 2. Van 't Westeinde, Nieuwdorp; 3. Huizen, Ovezande; 4. op 2 min. Oosthoek, 's-Heeren- hoek; 5. van Wel, Nisse; 6. Wal hout, Kapelle; 7. Bierens, Nieuw dorp; 8. Melio, Driewegen; 9. Moerdijk, Ovezande; 10 Klooster man Jr., Kapelle. Algemeen klassement: 1. A. Kloosterman, 47 punten; 2 en 3 Mouthaan en Oosthoek, beiden 45 punten; 4. Jansen 43 p.; 5. v. 't Westeinde 41 p.; 6. van Wel. 28 p.; 7 en 8 Huizen en Borgstein, beiden 26 p., 9. Walhout 23 p. en 10 de Waal 21 p. 1941 boekte hij reeds een behoor lijk succes in de strijd om het per soonlijk damkampioenschap van Rotterdam; hij werd derde. In 11945 kreeg hij de Meester-titel. 'Zijn eerste grote succes kwam in j 1943, toen hij damkampioen van Nederland werd. In 1944 verbleef i hij in Duitsland wegens gedwon- j gen tewerkstelling. Met grote am- bitie wierp hij zich na zijn behou- den terugkeer op zijn lievclings- sport, speelde een match tegen de 1 oud-wereldkampioen Springer, die hij met 11 9 won en werd perste in het grote nay-oorlogse dam- j tournooi, georganiseerd door de Zeeuwse damclub Yerseke op I Kerstmis 1945. In de daaropvol- I gende jaren werd hij tweemaal I tweede in een vierkamp, waarin 'o.a. Ghestem en Vaessen uitkwa men. In 1947 leverde hij een felle strijd met zijn landgenoot Keiler om de nationale titel. Beiden ein digden gelijk, maar de herkamp werd door Keiler gewonnen. Dit jaar werd hij echter weder om kampioen van zijn land. Roozenburg ontving van Z. K. H. Prins Bomhard en van het ge meentebestuur van Parijs een fraaie medaille en voorts ver scheidene cadeaux en bloemstuk ken. schikte, dat de opstandige bewe ging door de Nicaruguaanse rege ring werd gesteund, maar dat „een dergelijk groot leger nimmer in Nicaragua zou kunnen worden georganiseerd, zonder dat de Ni- het bestuur van de buurtvereni ging. Ten slotte werden door de kinderen een groot aantal strui ken geplant. Na afloop van de plechtigheid werd aan de kinderen een oorkonde uitgereikt. Na het bezoek van Minister in 't Veld. In totaal 600 woningen, t.w. 400 gewone en 200 montagewoningen, dat is het bouwvolume voor Zeeland In 1949. De deur gaat echter niet dicht, naar de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Mr Dr J. in 't Veld ons tydens zyn bezoek aan Zeeland ver zekerde, want ongeveer op de helft van 1949 zal, indien de devie zen- en materialenpositie het toe-laat een kleine uitbreiding aan dit aantal kunnen worden gegeven. groep, le pr. 380 p.; U.D.I., Ber- sprekingen gelukt de minister te gen op Zoom, 349.5 p. 2e pr.; Wil- j bewegen tot een iets ruimer helmina, Middelburg, 359.5 p. 2e wijzing aan Zeeland? Het ant woord was een grote teleurstel ling en luidde, dat dit een zeer ongemotiveerde verwachting was. pr.; U.D.I., Berg enop Zoom 2e pr. 350 p.;" V.T.V., Vlissingen, 371.5 p. le prys. Heren D: U.D.I., Wolfaartsdijk 3e pr. 333.5 p., Olympia, Kapelle 2e pr. 341.5 p. - De Syrische president heeft een telegram gezonden aan Trygve Lie, waarin hij er op aandringt „de menselijke tragedie te voor komen welke zou gevormd worden door oprichting van een Zionisti sche staat in Palestina". Een der gelijke staat, aldus het telegram zou gebouwd worden „op de lijken van de oorspronkelijke bewoners drie grootste steden. Van de ge legenheid om bezwaren kenbaar te maken, maakten allen ruim schoots gebruik. Teneinde een goede verdeling mogelijk te ma ken, werd de centrale adviescom missie gevormd, waarin zitting hebben een drietal vertegenwoor digers van provinciale besturen, t.w. Groningen, Zeeland en Lim burg, twee vertegenwoordigers van gemeenten en één vertegen woordiger van de drie grote ste den. Zoals bekend heeft Mr A. J. v. d. Weel zitting genomen na- bewegen tot een iets ruimere toe-mens de provincie Zeeland. DE VERSCHILLEN. 31.000 woningen mogen in 1949 in ons land o worden gebouwd. Toen wy Zaterdagmiddag tij dens de overtocht van Vlissingen naar Breskens de minister enige vragen konden stellen, was Zijne Excellentie zo bereidwillig deze voor zover in zijn vermogen lag te beantwoorden. De eerste vraag lag vrijwel voor de hand. Was het tydens de be slecht af. Bouwde men daar dit delburg zeker kunnen profiteren, Gevraagd naar de grote ver schillen in het bouwvolume der De minister bleek bereid om een i provincies tussen 1948 en 1949, uiteenzetting te geven van de deelde Mr in 't Veld mede, dat er gang van zaken by het bepalen voor 1948 enkele meevallers wa- van het bouwvolume voor 1949. TWEE UITGANGSPUNTEN. Bij de vaststelling van 't bouw volume is men van twee principia uitgegaan. In de eerste plaats werd berekend hoeveel het ningtekort in 1953 zou zijn, reke ning houdend met de bevolkings aanwas. Ditzelfde gebeurde ten opzichte van het jaar 1957. Daar na heeft men een nationaal plan ren, als gevolg waarvan het op gestelde plan kon worden verwe- jaar 7000 woningen, dit is terug gebracht tot minder dan de helft. In totaal rr.jgen er in 1949 n.l. in het gehele land 31.000 woningen worden gebouwd. REKENSOMMETJE. De minister legde ons evenwel een rekensommetje voor, dat het begrip van 600 woningen enigs zins rekbaar maakt. Er is n.l. ge rekend naar een gemiddelde in houd van 354 kub. meter per wo ning. hetgeen voor 1948 286 kub. mfeter bedroeg. Wil men nu meer dan 600 wo ningen bouwen, dan is zulks mo gelijk. Men is niet gebonden aan het aantal, doch aan de totale in houd. Wil men dus woningen bou wen van 250 kub. meter, dan zul len er ongeveer 850 kunnen wor den gebouwd. Men zal er ten allen tijde rekening mee moeten hou den, dat men de 212.400 kub. me ter in totaal niet te boven mag gaan. DUPLEX-WONINGEN. Een andere mogelijkheid om zo veel mogelijk gezinnen aan een woning te helpen en daardoor met het beschikbare volume te woeke ren zag de minister in het bou wen van duplexwoningen in Zeeland. Overal elders vindt men deze reeds en naar wij vernemen, wil men er ook in Axel mee be ginnen. Deze woningen, die ge monteerd worden, hebben een in houd van 290 kub. meter, waarbij de woning in twee delen wordt zenlijkt. Men wil echter voor hetgesplitst, zodat twee gezinnen nieuwe jaar alle risico's vermijden worden geholpen, en heeft daarom, aldus de minis-1 Hoewel het bouwvolume voor de ter, een plan opgesteld, dat zeker bedrijfspanden nog niet bekend is, wo- kan worden uitgevoerd. Wanneer \yas de minister bereid om vo "."«""a ria iirai iiicii ECU iiaiiuuacti hnn h„- "a en op de "dnes van voorgelegd aan de provinciale be- n 'sturen en aan de besturen van de men weet, dat Zeeland in 1948hierover enige mededelingen te 2100 woningen mocht bouwen, te- doen. Als bedrijfspanden worden daar de grote zakenpanden, die in het stadscentrum zullen verrijzen, zeker voor meer dan 50 pet. door het bedrijf in beslag worden ge nomen, zodat een groot deel van de herbouw van de binnenstad niet afhankelijk is van het bouw volume voor de woningbouw. Over de financieringsregeling, die naar de minister zei, nog in de maak is, was hij niet bereid verdere mededelingen te verstrek ken. Wel wordt er op dit punt ernstig gewikt en gewogen. OPRUIMING KROT- EN NOODWONINGEN. Een andere vraag, die de minis ter zich voorgelegd zag was „Wanneer denkt U met het oprui men van krotwoningen en nood woningen te beginnen?" Hierop moest de minister antwoorden, dat opruiming van de krotten slechts op zeer bescheiden schaal diende te gebeuren en dat alles wat maar enigszins bruikbaar was, diende te blijven bestaan. Wat de noodwoningen betreft: de ze zullen nog jaren moeten mee gaan. EERST IN 1960 MEER RUIMTE. Het laatste restje optimisme over het woningprobleem werd ons nog ontnomen, toen de minis ter meedeelde, dat er eerst in 1960 een beetje meer ruimte zou ko men.' Tenslotte zij nog vermeld, dat de minister ten huize van de Commissaris der Koningin in Zee land Vrijdagavond besprekingen heeft gevoerd met G. S„ waarop Zaterdagmorgen in Middelburg zowel als in Vlissingen met het ookGemeentebestuur werd geconfe- Nu weer „Voorwaarts'' geblazen. In November 1898, dit jaar dus een halve eeuw geleden, staken in Arnemuiden een paar onderne mende lieden de hoofden by elkaar en ontstond de muziekvereniging „Arne's Genoegen'*. Zaterdag nu recipieerde het be stuur in het verenigingsgebouw, om in een gezellig samenzijn deze halve eeuw „fanfare lief en leed" te herdenken en want dat hóórt erbij talloze gelukwensen in ontvangst te nemen. Velen waren daar aanwezig, o.m. burgemeester J. Langebeeke met z'n wethouders, de heer La- roes als vertegenwoordiger van het bondsbestuur van harmonie- en fanfarecorpsen in Zeeland, de directeur en bestuursleden van de zustervereniging „O.N.D.A." uit Nw. en St. Joosland en, zeker niet te vergeten, de nog in leven zijn de pioniers, de heren J. J. van Doeselaar, F. Joosse en A. C. Kraamer. „Met zestien leden begonnen we", zei voorzitter J. J. Huyssen de zevende sinds 1898 toen hij de aanwezigen welkom heette en hij vertelde van de voor- en tegenspoed en de successen op de concoursen. Hij liet het hier niet bij, maar bood, onder luid applaus van de aanwezigen, de heer J. Bliek het erelidmaatschap en bur gemeester Langebeeke het ere voorzitterschap aan. Laatstgenoemde sprak hierna een dankwoord en bracht de ge lukwens van zijn gemeente over, die, zoals hij zei, „Arne's Genoe- Na jaren van experimenteren I gen niet kon missen", heeft de heer M. van Biesbergen Uit de gelukwens van de heer te Eek en Wiel in de Betuwe, een I Meliefste, directeur van O.N.D.A., nieuw soort fruilsorteermachine geconstrueerd, die men thans in drie typen in serie vervaardigd- - Duizenden guldens schade veroor zaakte een brand in het pakhuis van de firma Kluivers te Leiden, waar een kwart millioen kilo oud papier in vlammen op ging. Bij het passeren van een onbewaakte overweg is de 30-jarige weduwe Pots uit Aadorp, door een trein gegrepen en gedood. Honderd deurwaarders trokken Zaterdag naar het Parkhotel. Niet met jus titiële opdrachten, maar om het 75-jarig bestaan van de vereniging van gerechtsdeurwaarders te vie ren. Heel wat woorden zijn er gesproken door de afgevaardig den van de 58 landen, die 12 we ken de zittingen van de Ver. Na ties te Parijs hebben bijgewoond, n.l. vijftig millioen! Roemenië heeft Amerika verzocht om twee leden van de Amerikaanse legatie terug te roepen; tot Engeland is eenzelfde verzoek gericht. Vol gens de commentator van Radio Moskou was door de rede van Be- vin het bewijs geleverd, dat de Westlijke geallieerden een afzon derlijke West-Duitse staat willen stichten. Dit heeft in elk geval geen invloed op het bezoek, dat 2500 kinderen uit het Ruhrgebied aan Nederland zullen brengen, want een eerste gz-oep van 500 kinderen is reeds vertrokken; ze zullen in hoofdzaak in Friesland worden ondergebracht. 200 Ne derlandse zwakke kinderen zullen voor een zestal weken naar die eens de 50-jarige op het mu zikale pad vóórging, bleek de hechte band, die tussen de beide verenigingen bestaat, en die zeker zal blijven bestaan. De heer Laroes herinnerde aan het jaar 1919, waarin „Arne's Ge noegen" lid van de bond werd en wenste „nog vele jaartjes". Over de moeilijkheden, waarmede men bij de oprichting te kampen had, vertelde de eerste voorzitter J. J. van Doeselaar. De oud-directeur F. Buys haaide aardige herinne ringen op. Andere sprekers volg den, bloemen werden binnenge dragen en giften in geld afgedra gen. Een zeer origineel en toepasse lijk geschenk was het muziekstuk „Voorwaarts", dat door een van de verenigingen werd aangeboden. Toepasselijk, want „Voor waarts" blazende zal „Arne's Ge noegen" zich weer op pad bege ven, lustig musicerend naar een honderdjarig bestaan. Dat bleek ook de vaste wil te zijn van voor zitter Huyssen toen hij in zijn slotwoord allen hartelijk dank bracht. Wil Amerika vredes onderhandelingen in China? In gewoonlijk welingelichte po litieke kringen in Sjanghai gelooft men. dat Amerika sterke druk op president Tsjiang uitoefent om vredesonderhandelingen met de gen in 1949 slechts 600, dan kan men zich indenken hoe moeilijk het zal zijn om dit kleine aantal over de verschillende gemeenten nJ. aangemerkt, die panden, die voor meer dan de helft bij een be drijf in gebruik zijn. Minder dan de helft moet dus woonruimte te verdelen. Ook Brabant komt er zijn. Van deze regeling zal Mid- reerd. In Vlissingen bezocht de minister nog de bouw der mon tagewoningen van de fa. Muys en De Winter, die hij geslaagd noem de. Zaterdagmiddag was Mr in 't Veld in Terneuzen. Frankrijk gaan om daar in de ber-1 communisten te openen. Amerika gen verpleegd te worden. Datzou deze wens te kennen hebben het gevaarlijk is projectielen in gegeven door bemiddeling van een kastje te bewaren, bleek toen'mevrouw Tsjiang te Washington in de Chassee-kazerne in Bredaen van de Amerikaanse ambassa- zes militairen gewond werden, I deur te Nanking, toen een dergelijk gevaarlijk voor- j Men gelooft dat Tsjiang Kai- werp ontplofte. Nog even weerSjek tot onderhandelen bereid een kijkje in het buitenland. In zou zijn, indien zyn legers een suc- Praag zijn 27 personen veroor-1 ces dat nog geen beslissend deeld tot gevangenisstraffen, om-1 succes behoefde te zijn behaal- dat ze terroristen onderdak ver-den in de slag om Nanking, die leenden of niet aanbrachten. Zothans aan de gang is. gaat het in de landen waar „Va- j De strijd in China en vooral in dertje" Stalin baas is. - Niette-de directe omgeving van Nanking min heeft men in Amerika tie de Chinese hoofdstad, neemt eerste goede zelfstarters voor straalvliegtuigen uitgevonden en zag in Berlijn een „prof" kans de fototoestellen van twintig fotogra fen te stelen, toen hij om iets van zijn „onderzoekingen" te laten zien, het licht in de kamer uit deed en er met de toestellen van door ging. Iets, u zult het met ons in hevigheid toe. De communisten zouden zelfs op ongeveer 70 km. afstand van de stad de spoorweg hebben bezet. DE BILT ZEGT: Brekende bewolking met over wegend droog weer. Meest matige wind tussen zuidoost en zuidwest, eens zijn" wat niet netjes is voor'Weinig verandering in tempera- een prof. tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1