Van vliegweide tot w er eldlaebtha ven. AKKERTJES J Inpa's huwelijk. V/at Schiphol voor Nederland betekent. IN DENEMARKEN HEERST TERREUR. De stichting der Hervormde Gemeenten op Walcheren. Overal Pijn Middenstandsbelangen. Vier dagen op stap met de Waterstaat Export van tÉbouwproducten. Ghr. Vakbeweging wordt er onmogelijk gemaakt. BESTRIJDING VAN AARDAPPELMOEHEID behoeft geen diep ingrijpende maatregelen. Geheel Walcheren Hervormd. Vrijdag 10 December 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever.) op de dag dat de maand November in mistsluiers gehuld afscheid van het jaar nam. betraden wij het vliegveld van de gemeente Amsterdam, beter bekend onder de naam Schiphol. Het was uitgerekend de slechtste dag, die men hier sedert 1945 meemaakte: alle luchtverkeer lag stil tengevolge van de dichte nevel. Bij een rondrit over het terrein, r fy»'»—"""mi'niin""""''""*»"—«■mm-iiig dat steeds verder uitgroeit in de 1 Haarlemmermeer, doemden voort-1 durend de rompen van „Vliegende Hollanders" op, die mannetje aan mannetje hun beurt afwachtten, i Maar zij konden de lucht niet in en bleven dus heul zoeken op het terrein. Al eeuwen geleden moet het hier een veilige plek zijn ge-1 weest, want toen de Haarlemmer meer nog niet was ingepolderd, stond deze hoek van de binnenzee bekend als „Het Schiphol". Daar was dus bij ruw weer een vlucht- haven voor schepen. Zo draagt de luchthaven van nu in haar naam de herinnering aan de vluchthaven van toen. ii timiummiiuimiuiiutiiumtiNniimmiiHiutniiumii! In 1917 bestemde men dit ge deelte van de Haarlemmermeer tot militaire vliegweide. Uit dit vliegkamp ontstond drie jaar later het eerste vliegveld voor burger luchtvaart Men bouwde er een paar loodsen en na 1926 het jaar waarin de stad Amsterdam het beheer over Schiphol kreeg trachtte men de vroegere vlieg weide tot een modern terrein om te bouwen. Op het tijdstip van de Duitse in val was Schiphol inderdaad een luchthaven, die meetelde. De be zetters wisten daar wel een eind aan te maken. Wat de geallieer den met duizenden bommen niet bereikten, dat speelden zij met ...ifrÊ achtduizend mensen hun dagelijks werk vinden. In dit getal zijn niet begrepen de zevenhonderd bouw arbeiders. De vervoermiddelen kunnen op de spitsuren onmogelijk de mensenmassa verwerken. Van daar dat in het nieuwe plan ook de aanleg van een spoorbaan is begrepen. Behalve de K.L.M. maken nog elf luchtvaartmaatschappijen van Schiphol gebruik. In de zomer- veiliging. Dit is een tak van de Rijksluchtvaardienst, die achter de schermen werkt maar die nochtans belangrijke diensten ver richt. Als het toenemend luchtver keer boven Nederland niet zo voortreffelijk werd geleid, zou men op grote rampen kunnen re kenen. De Rijksluchtvaartdienst, welke hier werd genoemd, exploiteert ook de luchtvaartscholen te Ypen- burg en Gilze-Rijen. Daar worden piloten gekweekt, een kostbare bezigheid, die echter niet zonder succes geschiedt. Nederlandse vliegers hebben een beste naam over de hele wereld. Toen de U.N.O. plotseling Nederlandse pi loten vroeg voor haar toestellen, waren er geen vliegeniers be schikbaar. De luchtvaartscholen zonden toen alle leerlingen uit de hoogste klas naar Engeland om getest te worden. In Engeland vroeg men zich af, wat deze „jon getjes" kwamen doen. Maar na de testing kregen deze halfwas-pilo ten zonder uitzondering het predi- caat „excellent". Zon handhaaft Nederland op luchtvaartgebied zijn goede naam Vervoer per vliegtuig. In het afgelopen seizoen heeft de K.L.M. meer aandacht besteed aan de export van tuinbouwpro ducten per vliegtuig. In het ver leden kwamen in hoofdzaak bloe men en aardbeien voor transport per vliegtuig in aanmerking, deze zomer werden ook druiven verzon den. Zo ging per vliegtuig 7 ton druiven tegelijk door de lucht naar Engeland met gunstige fi nanciële resultaten, vertelde men ons. Uiteraard waren aanvankelijk de tarieven een bezwaar, doch hieraan is door de K.L.M. zoveel mogelijk tegemoet gekomen. Nu zal het - althans voorlopig niet mogelijk zijn op grote schaal in het volle seizoen de gehele tuinbouwexport per vliegtuig te verzorgen, doch wel kunnen de primeurs zo snel mogelijk verzon den worden. Uit tuinbouwkringen werd er de aandacht op gevestigd, dat vooral voor tomaten snel transport ge wenst is. Deze producten rijpen nl. snel en te groen plukken komt het product niet ten goede. Het vlieg tuig kan in samenwerking met tuinbouw, handel en vervoerson- eerst door aflevering van prima derneming, in de toekomst van maanden Tbtden dageWkT'zM Piloten' het van veel betekenis worden bij de ex- de modernste luchthavens. -wj'wton starts of landingen plaats, in het winterseizoen 137. Andere vliegvelden. Het spreekt vanzelf, dat Schip hol van geen enkel ander vliegveld in Nederland concurrentie onder vindt. Het kan er alleen maar ge mak van hebben, dat er nog een paar behoorlijk geoutilleerde lan dingsterreinen in Nederland zijn. Over Schieveen, de door Rotter dam zozeer gewenste luchthaven, laat men zich op Schiphol sympa thiek uit. Natuurlijk moet de springlading klaar. Op 250 plek ken, tot in de riolering toe, legden Maasstad over een redelijk vlieg- zij de springstoffen. En zo ging terrein kunnen beschikken, een in oorlogtijd het vliegveld, dat zo- terrein dat voor uitbreiding vat- veel toestellbn als opstijgbasis van baar is. De aanleg van een tweede dienst was geweest, zelf de lucht Westelijk vliegveld mag men niet inals een luxe beschouwen. port van onze producten. (Van onze Utrechtse correspondent). Woensdag is het congres van de internationale deze week te Zeist bijeen, bezig geweest met 'n bespreking van de positie, wel ke de christelijke vakbeweging in de wereld inneemt. Al is men er nog ver vandaan, dat heel de wereld over de P.C. A.I. spreekt, er zijn toch enkele landen waar de christelijke vak beweging wat te betekenen heeft. Nederland staat met het C.N.V. aan de spits en daarop volgt Zwitserland, waar de S.V.E.A. (Schweizerischer Verband Evan- gelischer Arbeiter und Anges teil ter) een grote vlucht heeft ge- weging in het protestantse Duits land toekomstmogelijkheden heeft. SLACHTOFFERS VAN CHR. ORGANISATIE. Klein is in het enorme Amerika de Christian Labour Association, welke in 1931 te Grand-Rapids werd gesticht. De C.L.A. kon zich niet erg ontwikkelen. Buiten het gebied van Grand-Rapids, waar de Calvinistische landverhuizers in de vorige eeuw hun nederzettin gen bouwden, heeft men een ge ring aantal leden. Tussen de twee massale vakbonden van Amerika, die een niet te onderschatten ka pitalistische macht vertegenwoor digen, is er voor de C.L.A. weinig levensvatbaarheid. Interessant is de geschiedenis van de christelijke vakbeweging in Denemarken, Kristeligt Dansk maakt. De S.V.E.A. ontstond in Faellesforbund geheten. Volgens Een gedurfd plan. Na de bevrijding kon Amster- Vliegveld Schiphol Mei 1945. Een ruïne van gebogen en verwrongen staal was overgebleven van hangar E. Met de overige vliegterreinen in Nederland Eelde, Leeuwarden, Twente, Beek (L.), Eindhoven en dam dus opnieuw beginnen. Van Ypenburg, staat Schiphol in nauw Schiphol was niets over dan een contact en wel door de verkeers- Weide met puin. Doch grootser j leiding. Het is namelijk niet zo, dan het geweest iê, zal dit terrein dat een vliegtuig naar eigen ver- herrijzen. Er is al veel opgebouwdkiezing ergens op het terrein van en er is nog meer in aanbouw.de luchthaven landt. Het verkeer Komt dit alles gereed, dan zalin de lucht vraagt zorgvuldige be- Schiphol acht jaar lang nuttige diensten kunnen doen. Acht jaar? Ja, want de herbouw van dit ogen blik geldt maar voor tijdelijk. Men Beeft een gedurfd plan voor de toekomstige wereldluchthaven ontworpen. Zes brede startbanen, die uit een eivormig verkeerscen- trum schieten. Dit verkeerscen- trum is geprojecteerd op de Rijks- Weg AmsterdamDen Haag, welke'-,- om de startbanen niet te kruist onder de grond door zal moeten. Of dit plan zal worden uitgevoerd, blijft natuurlijk een vraag. De Staten-Generaal moeten er eerst hun goedkeuring aan hechten; zij zullen een dergelijk plannetje, dat millioenen vergt, wel grondig in studie nemen. Maar wil men Schiphol waarlijk als we reldbasis handhaven, dan zal men de durf moeten bezitten om het uit te voeren. Om een indruk te krijgen van de bedrijvigheid, die momenteel op het terrein heerst, dient men te weten, dat op het luchtvaartter rein, hetwelk momenteel 550 ha. groot is (in 1917 bijna 60 ha.) 1906 toen de algemene vakbewe ging zich daar ging stellen op .vlarx principe van de klassen strijd. Het ledental werd sedert 1945 verdubbeld. Men telt nu 20.000 leden, verdeeld over twee honderd afdelingen en beschikt over 21 vrijgestelde bestuurders. Voor Zwitserland met zijn kleine inwonertal zegt dat wel iets. Maar in Amerika, Denemarken en Duitsland, alsmede in Neder lands overzeese gebiedsdelen, werkt de christelijke vakbeweging niet met duizenden doch met hon derden. In Duitsland is de toe stand moeilijk te overzien. De ge- organiseerden daar weten nog niet precies in welke vorm de evange- lisch-sociale arbeid aangepakt moet worden. Er zijn nu kerke lijke en interkerkelijke mannen- verenigingen, die activiteit tonen op sociaal terrein, doch men vindt er eveneens zuivere vakorganisa ties. Algemeen wordt echter de totstandkoming van een grote protestants-christelijke vakbewe ging wenselijk geacht. Zou men zover komen, dan mag aangeno men worden, dat zulk een be de heer Ruppert een bewust evan gelische organisatie. In 1899 werd K.D.F. gesticht als een vereniging waar zowel werkgevers als arbei ders een plaats krijgen. Dat moest wel, gelet op de merkwaardige si tuatie in het Deense land. Voor Denemarken geldt nog al tijd het devies „Rood of geen brood". Socialisme en democratie is hier even onverenigbaar als wa ter en vuur. De christelijke vak beweging wordt niet door de staat erkend. Het lidmaatschap van K.D.F. brengt derhalve onmiddel lijk deze practische consequenties mede, dat men geen rijksbetrek king bekleden kan. Nog verleden week zijn in Jut land op aandringen van de socia listische vakbeweging vijf staats beambten ontslagen, omdat men er achter gekomen was, dat zij leden van K.D.F. waren. Een de zer beambten bekleedde zijn func tie ai twintig jaar. Dit is een ter reur, zoals men deze in een democratisch land nimmer zou verwachten. De P.C.AI. heeft be sloten om bij de Deense regering een protest tegen deze terreur In te dienen. Rest nog de christelijke vakbe weging in Indonesië en West- Indië. Men weet, dat op Java een bescheiden begin gemaakt is. Vol gens mededeling van de heer F. P. Fuykschot, die zo juist uit Surina me vertrok, zal het mogelijk we- 1 zen ook in dat land aan te vangen met de christelijk sociale arbeid. Commissie voor de landbouw zegt Voorkomen beter dan Minder West-Duitse fabrieken ontmanteld? genezen. De aardappelmoeheid in ons land draagt niet zo'n ernstig ka- Berichten te Londen suggereren rakter, dat zonder meer moet dat het aantal West-Duitse fa- worden aangenomen, dat diep in-brieken, dat de Humphry-commis- grypende maatregelen noodzake-sie van plan is uit te zonderen lijk zyn. Aldus oordeelt blijkens van ontmanteling, aanzienlijk gro- het voorL verslag, de commissie I ter is dan door de Britse en Fran- voor de landbouw uit d© Tweede se regeringen zou worden Negatieve selectie. In de afd. van de Tweede Ka mer, was bij de behandeling van de Onderwijsbegroting aandacht geschonken aan het euvel, dat jaarlijks een groot aantal leer lingen in de onderscheiden schoolvakken ZITTEN BLIJFT. Men achtte dit een ernstig bezwaar. De minister van Onderwijs Kamer in wier handen het wets ontwerp: regeling ter bestrijding van de aard&ppelmoeheid is ge- gevonden. Hoffman heeft verklaard, dat d- totale waarde van de installa- goed-| zegt jn Zljn v. A. het hiermee eens te zijn, temeer daar het steld. Er kan beter gesproken ties, die de E.C.A. wenste te spa- worden, zo is hun oordeei, overren in het belang van de Europese „voorkoming" van dit euvei. j productie was, berekend naar de i. herstelbetalingswaarde, minder De commissie betwijfelt, of het 40 „^uioen dollar. algemeen voorschrijven van ver plichte wisselbouw om de drie ja ren niet te boven gaat. In het wetsontwerp ontbreekt een scha devergoedingsregeling. Volgens enige leden zullen voor de getrof fen gebieden bijzondere tuinbouw teeltvergunningen beschikbaar ge steld moeten worden. Andere leden waren daarentegen van mening, dat het tuinbouw- areaal niet moet worden uitge breid, gezien de beperkte export mogelijkheden. Ook zag men graag in de wet vastgelegd, dat de uitvoering daarvan door het bedrijfsleven ter hand zal worden genomen, zoals in de Memorie van Toelichting is toegezegd. Enkele leden opperden het be zwaar, dat de minister op grond van een bepaling in het ontwerp, I In de betrokken fabrieken kon-1 den minder dan 50.000 mensen te werk worden gesteld. In St Annaland, de doorvoer- haven voor de suikerbieten van 't eiland Tholen, werden dit seizoen! 11.126.315 kg bieten aangevoerd tegen het vorig jaar 8.129.274 kg. De campagne is nu voorbij. Communisten in Birma plegen geweld. Volgens een officiële mededeling te Rangoon zijn Birmese commu nisten bezig met geweld jonge mannen te recruteren voor oplei-! ding voor het „volksdemocratische leger". De communisten, aldus de me dedeling, hadden twee militaire opleidingsscholen geopend nabij practisch het telen van alle ge- 1 Pegoe, 65 km. ten Noorden van de I aantal zitten-blijvers zich in stijgende lijn schijnt te bewe- 1 gen. i En hij voegt er aan toe: „Men moet zich afvragen, of ons onderwijs de kinderen wel de volle kans op ontwikkeling van hun capaciteiten biedt. Het selecteert NEGATIEF. Bepaalt waarvoor een kind NIET ge schikt is; niet in dezelfde mate, waar het WEL geschikt voor is." Dit lijkt me een zeer juiste op merking. Merkwaardig intussen, dat een I onderwijsinrichting die een meer positieve methode wenst toe te passen door een stelsel van meer differentiatie, daarbij van het Dept. niet de minste medewer king verkreeg. Misschien dat er nu, wat dit betreft, een nieuwe wind gaat waaien. De zaak is in elk geval be langrijk genoeg om aan de prac- tijk te worden getoetst. wassen zou kunnen verbieden. I hoofdstad. (Ingez. mededeling, advert.) Bijna niet in staat om iets te doen Klaag niet B maar neem 'n paar „AKKERTJES", dan bent U dat nare, pijnlijke en matte gevoel gauw ver- fl geten. Alleen echt met 't bekende AKKER-merk B Vliegveld Schiphol 1948. K.L.M.-Luchtfoto. Grote smokkelaarsbende opgerold. Een grote smokkelaarsbende, die aan de Duits-Nederlandse [grens opereerde, is opgerold. Tien personen zijn gearresteerd. Gedu rende de laatste maanden moet deze bende verscheidene honderd- j duizenden sigaretten, duizenden chocoladerepen en een groot aan I tal damesschoenen van Neder lands fabrikaat naar Duitsland hebben gesmokkeld. De goederen werden op de zwarte markt tegen hoge prijzen verkocht. Koningin Juliana beschermvrouwe der K.N.A.C. H. M. Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard het be schermvrouwschap van de K.N. A.C. te aanvaarden, aangezien H. K. H. Prinses Wilhelmina de wens te kennen had gegeven, zich als zodanig terug te trekken. H. K. H. Prinses Wilhelmina was in 1935 beschermvrouwe ge worden en in hetzelfde jaar werd Prinses Juliana als lid der K.N. A.C. ingeschreven. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BERG- AKKERMAN. 56) Mina kon haar ontroering niet langer verbergen en schreide van blijdschap, toen ze dit alles „Nou, roep 'm dan maar, 't is vandaag feest." In een oogwenk was de jon gen binnen. Mina gaf hem twee boterhammen met ham er tus sen. Ze zag hoe de jongen van kleur verschoot. „Brood met ham!" riep hij juichend, begerig zette hij z'n tanden in 't smakelijke brood en hij haar snel in de rede, „d'r zit ham tussen!" en zonder op verder commentaar te wachten was hij reeds de deur uit en de straat op. Het werd een ware feestdag in Mina's huis. De belangstel ling was zo groot, dat ze stoelen te kort kwamen. De familieleden die gewaarschuwd waren door begon bijna schrokkerig te eten. j de jongens, kwamen allen. De „Die mensen hebben als sinds ouders van Job, broers en zus December geen aardappelen ters, Ingena met haar beide kin- ,meer Job. Jij kunt nooit begrij-deren, vrienden en kennissen, zag: „Al dat eten Job, wat een pen wat hier geleden is deze j Als een lopend vuurtje ver zegen", zei ze bevend. „Leo, geef winter." spreidde zich 't sensationele be- het broodmes, gaan jullie maar Job knikte: „Ik had het ergste richt van de terugkomst van Job zitten, moeder gaat dadelijk verwacht. Mina, na al die alar- Zuidam, die vijf jaren in Enge- snijen!" merende berichten. Wil je wel land had doorgebracht. Dat hoefde geen twee keer, geloven dat 't me nu nóg mee-| Mina tracteerde op echte koffie gezegd. Mina sneed grote sneden [Valt? Julie zijn wel mager, maar en thee, met dikke melk uit een wittebrood en Job opende vlug tenslotte nog gezond, 'li Was wel- busje en Job scheen een onuitput- een paar busjes; de toevallig eens bang een stelletje geraam- telijke voorraad sigaretten tot z'n achtergebleven buren profiteer- ten te zien bij m'n terugkomst." beschikking te hebben, waarvan den dankbaar mee. Wat werdDe jongens lachten. We hoe daar die ochtend heerlijk ge- ven geen gaarkeukensoep van- geten. Nu was 'tJob z'n beurt middag moeder", riep Jan. om toe te zien en z'n ontroering j Het vriendje van Leo at niet meester te blijven. Dat de hon-,meer, verlegen keek hij naar de ger zó erg was. hij had er veel helft van 't brood, dat hij in z'n hand hield. „Lust je het niet meer Frans?" vroeg Mina. hij royaal uitdeelde. Het werd een diep-blije, maar voor Mina zeer vermoeiende dag. Door al die ongewone drukte be gon 't haar langzamerhand voor de ogen te duizelen. Ze was blij dat 't eindiijk tegen de avond ging. Op verzoek van Job vertrokken tenslotte de laatste gasten en van gehoord en vaak in grote angst gezeten voor z'n gezin „Smaakt 't jongens?" kon hij niet nalaten te vragen hoewel j „Jawel juffrouw, maar m'n j werd de voordeur gesloten. Ein- liet overbodig was. moeder is ziek, 'k wou haar de j delijk onder elkaar, in de intieme Nou heerlijk, brengt u nog helft geven, als u het goed meer mee als 't op is, vader?" vindt." „Ja hoor, vader heeft nog wel meer, jullie eten maar, tot je genoeg hebt." „Fijn! Vader, mag m'n vriendje je voor je moeder wel een an Frans ook een boterham?" vroeg dere. 'k Vind 't mooi, dat je om Leo opeens. jhaar denkt." „Waar is die jongen dan?" „Buiten, in de straat." huiselijkheid van de kleine kamer, j werd Job pas zichzelf. Hij zat nu, „Natuurlijk vind ik het goed, als jaren terug weer in zijn eigen maar eet jij die boterhammen i stoel. Het opengeslagen leger- nou maar lekker op, dan krijg - hemd, waarvan hij de mouwen had opgerold, ontblootte de brede borst. Hij rookte, de jongens wa ren niet bp hem vandaan te krlj- De jongen hoorde haar nietgen, zelfs Woutje was over de eens uitpraten. „Nee die!" viel eerste schuchterheid heen. Ze hin gen als 't ware aan z'n lippen, toen hij hun van de invasie vertel de, van de Prinses-Irene-brigade, die zo dapper gevochten had en zo'n groot aandeel had in de be vrijding van Nederland. „Gaat u nou nooit meer weg, vader?" vroeg Leo. „Naar Engeland natuurlijk niet meer jongen, maar vader is nog soldaat, en ons garnizoen is op 't ogenblik in Brabant gevestigd. Morgen moet vader weer even te rug, maar dan kom ik gauw weer hoor." „Jammer", zei Jan, „ik wou dat u altijd thuis bleef". „Dat wou vader ook m'n jongen, we zullen maar hopen dat dat spoedig gebeurt. Wacht, zoeken jullie eens een atlas op, dan zal vader je wijzen waar hij al die jaren gezeten heeft". Leo en Jan waren razend nieuwsgierig, ze hadden vader vandaag al zo veel horen vertellen ze kregen er maar niet genoeg van. Maar Job's ogen zochten tel kens die van Mina, er lag nog zoveel onuitgesprokens tussen hen. Hij zag hoe ze in de afgelopen vijf jaar verouderd was, zorgengroe- ven trokken in 't brede voorhoofd. Ze ging steeds meer op moeder Leentje lijken Met een grapje joeg Job de jon gens van zich. „Ze moesten nu als de drommel naar bed!" zei hij liwasi verontwaardigd. Na veel tegenstribbelen lag 't woelige stel eindelijk boven; nu waren dan ein delijk Job en Mina alleen. (Wordt vervolgd.) Prijsverhoging, winst of verlies? De afschaffing van de subsidies op het levensmiddelenpakket, die in dit en het volgend jaar wordt doorgevoerd, brengt onvermijde lijk met zich mee dat de prijzen van de betreffende artikelen zul len oplopen. Reeds hebben enkele verhogingen plaats gehad en, meer zeker dan langzaam zullen verschillende artikelen volgen. Vele middenstanders doorzien de juiste consequenties van deze prijsstijgingen niet, en vragen zich af of zij direct bij het ingaan van de nieuwe prijzen deze moeten overnemen of eerst hun oude voorraad moeten verkopen tegen de oude prijs. Bij velen is de veronderstelling ingeburgerd, dat een onmiddellijke aanpassing bij een prijsverhoging de middenstander extra geld in het laadje brengt. Immers de ar tikelen worden tegen de oude prij zen ingekocht en brengen, ver kocht tegen nieuwe prijzen, de normale winst plus het bedrag van de prijsverhoging op. Is dit echter wel juist? Wij me nen van niet. Een eenvoudig voor beeld zal de logica van onze rede nering helpen verduidelijken. Stel dat een middenstander een artikel heeft ingekocht voor 30 cent vastgestelde prijs waarop hij 5 cent winst mag bekekenen. Het artikel heeft dus een verkoops prijs van 35 cent. De prijsverho ging bedraagt 1 cent gelijke winst. De inkoopsprijs wordt dus 31 en de verkoopsprijs 36 cent. Ingeval de winkelier nu de prij zen niet direct verhoogt verkoopt hij dus het betreffende artikel te gen de oude prijs van 35 cent. De hierop vastgestelde winst steekt hij in de zak en komt dan tot de ontdekkingdat hij slechts 30 cent overhoudt, hetgeen niet toe reikend is om een nieuw exem plaar van het artikel te kopen daar de inkoopsprijs thans 31 cent bedraagt. Het tekort dat ontstaat moet hij uit eigen middelen bij passen en dus uiteindelijk af nemen van de gemaakte winst die daardoor terugloopt tot 4 cent. Hieruit volgt, dat het zich on middellijk aanpassen bij de nieuwe prijzen de enig juiste houding is. Volgens ons voorbeeld verkoopt de winkelier de tegen oude prijs inge kochte artikelen tegen 36 cent, steekt de gerechtigde winst van 5 cent in de zak, en houdt dan de 31 cent over, nodig om een ander exemplaar aan te schaffen. Hetzelfde beeld in omgekeerde volgorde biedt de prijsdaling. Ne men we weer hetzelfde voorbeeld, thans echter met een daling van 1 cent. De verkoopprijs wordt dan 34 en de inkoopprijs 29. De winkelier kan de voor 30 cent in gekochte artikelen rustig tegen 34 cent verkopen. Wanneer hij 5 cent winst apart heeft gelegd blijft toch het benodigde bedrag van 29 cent over om een nieuw exem plaar in te kopen. Sedert Aug. '45 werden 98 Brit se torpedobootjagers aan bui tenlandse mogendheden verkocht; 39 nieuwe werden in gebruik ge nomen. Verlaging van belasting op filmvertoningen? De minister van Onderwijs, K. en W. acht het niet uitgesloteh, dat de huidige heffing van verma kelijkheidsbelasting op filmvoor stellingen een remmende invloed kan uitoefenen op het streven, cultureel en artistiek verantwoor de films in de Nederlandse bios copen te brengen. Ook een econo misch verantwoorde exploitatie van de hier te lande vervaardigde films zou daardoor nadelig kun nen worden beïnvloed. Er zal dan ook worden nagegaan, of de ver makelijkheidsbelasting dient te worden verlaagd. Consul van Tsjecho- Slowakije te New York afgetreden. Zdenek Smetacek, de Tsjecho- clowaakse consul te New York is afgetreden. Hij heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken om asyl als „democra tisch politieke banneling" verzocht Hij had dit besluit genomen, na dat een Praagse agent gepoogd had hem te dwingen een tegen dr Jan Papanek gerichte openbare verklaring af te leggen. Uitspraak zaak-Rauter uitgesteld. De uitspraak, die de Raad van Cassatie op 15 December zou doen in de zaak tegen commissaris-ge neraal Rauter, is uitgesteld tot nader te bepalen datum. Noorwegen werkt aan de defensie.^- De Noorse parlementscommissie voor aangelegenheden betreffende de buitenlandse politiek en de de fensie heeft eenstemmig het voor stel der regering voor een crediet van 112 millioen kronen voor. spe ciale defensiedoeleinden goedge keurd. De commissie is het ook eens over de verdeling van dit be drag als volgt: 84 millioen voor de gewapende strijdkrachten, 20 mil lioen voor de burgerlijke verdedi ging, 7 millioen voor het politie apparaat en 1 millioen voor het aanleggen van voorraden. Winifred Wagner een „licht geval". Het te Bayreuth gevestigde ge rechtshof voor de berechting van personen, die in de afgelopen oor log de nazi-partij in Duitsland hebben gesteund, veroordeelde Winifred Wagner, de van Britse afkomst zijnde schoondochter van Richard Wagner en eens een per soonlijke vriendin van Hitier, he den tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2% jaar en een boete van 6000 mark, het hof ver klaarde de beklaagde als een licht geval" te beschouwen. In eerste instantie was mevrouw Wagner door een zuiveringsge rechtshof tot 450 dagen dwang arbeid en tot een boete ten be drage van 60 van haar ver mogen veroordeeld; zij was toen geklassificeerd als een „tweede- Ulasse-nazi-helpster". in. In het vorige artikel zagen wij, dat Domburg, Grijpskerke en Serooskerke. de eerste plattelandsgemeenten waren, die een kerkeraad en een predikant hadden. Langzamerhand volgden de andere gemeenten. Zoals wij reeds opmerkten kwamen vele Hervormden, waaronder ook predikanten en schoolmeesters iiit Vlaanderen, dat weer onder Spaans gezag was gebracht. Verscheidene naman, zoals Minderhoud, Van Maldegem, Wijck- huis, Kesteloo e.a. wijzen nog op die afkomst. er om heen te klein. Sommige kerkruïnes bleven nog een paar eeuwen staan, totdat zij zo ver weerd waren, dat zij werden afgebroken. Het puin werd ge bruikt tot verbetering der lage wegen. Waar geen enkel huis meer staat, zoals in Welzinge en Schei- lacht is het niet gemakkelijk de juiste plaats der vroegere kerk aan te wijzen. Een weinig hoog gelegen stuk land, eenmaal het oudekerkhof, zegt het ons na onderzoek, want wij vinden in schoolhuis van de meester. Bij de grond stukken kerkleien, ge- hun vertrek of overlijden wer- den de gebouwen door hun op volgers overgenomen. Op 't einde der 18e eeuw werd de pastorie 't eigendom der kerk en in 't begin der 19e eeuw de school 't eigendom der burger lijke gemeente. In Middelburg werd de kerke lijke gemeente met ruim 3000 lidmaten versterkt. De eerste predikant op de dor pen werd door de classis beroe pen, later door het college qua- lificatum, waarin ook de kerke raad zitting had. Het salaris van de dorpspredikant was f400, zijn collega in de stad had f 100 meer. De lezer make maar geen ver gelijking met deze tijd. In de 17e en 18e eeuw was de pastorie het eigendom van de predikant en de school met het Een paar aantekeningen. Te Vrouwenpolder werd de kerk eerst in 1624 opgebouwd. Toen werd odk pas de eerste predikant beroepen. Te St.-Lau- kleurde glasscherven en doods beenderen. De kerkruïne van Krommen- hoeke is door de storm van 9 Nov. 1800 omgewaaid, die van Poppekerke, bij Westkapelle, is in 1851 afgebroken en die van Boudewijnskerke in 1860. De oude kerktoren van Zandijk is in 1810 door de Fransen afge broken. De ruïne van Ter Buttinge was in 't eind der 18e eeuw nog zo groot, dat Prins Willem V rens werd de eerste predikanten zijn gezin, tijdens hun ver maar in 1639 beroepen. De hou-[blijf in Zeeland op 1 Juli 1786 ten noodkerk, staande op de Z.-O.-hoek van het oude kerk- hof, deed dienst tot 1645, toen de tegenwoordige kerk werd ge bouwd. In 1644 werd de Middelburgse polder ingedijkt. Hierin ontstond het dorp Nieuwland. De kerk werd in 1650 gebouwd. Toen een bezoek brachten. Thans I staat er nog een stuk van een kerkmuur. Dan hebben er nog j kerken gestaan te Mariekerke, I St.-Janskerke, Poppendamme en Nieuwerkerk. De ruïne van Brigdamme, in 'de oorlogstijd door de Duitsers opgeruimd, was voor 't begin der werd ook een kerkeraad gekozen Hervorming reeds een ruïne, als en een predikant beroepen. De kerk is in 1882 afgebroken 1 de tegenwoordige gebouwd. Kerken, die niet meer opgebouwd werden. Er waren nog verscheidene vroegere Roomse parochies, waarvoor geen Hervormde ge- meente in de plaats kwam. De, kerk was wellicht te veel ver-1 woest en het aantal woningen R. zijnde een overblijfsel van de in 1562 verbrande kerk. De mooie ruïne van Hooge- land is de enigste, die er nog staat als herinnering aan de vroegere tijden, toen er strijd werd gevoerd om politieke en kerkelijke vrijheid. (Slot volgt.) B. J. d. M.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2