ZEEUWSCH DAGBLAD Ver. Naties keuren overeenkomst inzake „genocide" goed. Contact met Republiek teleurstellend. „Onze politiek in Europa is constant gebleven". Justitie in de Tweede Kamer. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND School en Ouders. Nederlandse resolutie tot het instellen van Internationaal Gerechtshof aangenomen. Nieuw Sowjet-voorstel inzake geall. luchtverkeer. De „Emmaüsgangers" een echte Van Meegeren? Militaire veiligheidsGommïssïe voor West-Duitsland. Rechten van de mens zijn van goddelijke oorsprong. Groot verlof aan dienstplichtigen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Teh 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1124 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 10 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FEL7.':, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA» Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.38 u., onder 16.29 u. Maan op 14.04 u., onder 2.48 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Dec.: Vlissingen: 10.14 u. 1.26 m., 22.54 u. 1.53 m. Wemeldinge: 11.45 u. 1.15 m. u. m. Het in 1900 door de Unie „Een school met de Bijbel" vast gestelde gewijzigde Unierapport, is wat zijn hoofdstrekking be treft, verwezenlijkt. Alleen één belangrijke con clusie is nog steeds niet tot uit voering gebracht. Wij denken hierbij aan de vijfde conclusie, betreffend het openbaar onderwijs, die aldus luidt: „Voorzover de ingezetenen niet zelve in hun onderwijs voorzien, treden in hunne plaats de gemeentebesturen op, met dien verstande echter, dat zij op tijd en wijze bij de wet te rege len, het beheer der scholen overdragen aan plaatselijke schoolcommissiën, te benoemen door de ouders der schoolgaande kinderen." Vandaag de dag is het echter nog zo, dat de „openbare scho len" door de gemeentebesturen worden beheerd en verzorgd. Het merkwaardige hierbij is, dat juist van de zijde van het openbaar onderwijs, de laat ste tijd een streven openbaar wordt om een regeling te tref fen, die met de hier vermelde conclusie van het Unierapport sterke overeenstemming ver toont. De bestaande toestand bevre digt niet. Terecht wordt er op gewezen, dat de gemeentebesturen nu juist niet de eerst aangewezen colleges zijn, om het openbaar onderwijs te behartigen. De gemeentebesturen dragen een politiek karakter. Bij de samenstelling van de gemeenteraden en de colleges van B. en W. wordt als regel weinig met de onderwijsbelan- gen rekening gehouden. Geen wonder, dat de zorg voor de openbare scholen in meerdere gemeenten niet op het eerste plan staat. Vandaar, dat steeds sterker wordt de aandrang, om het be heer der scholen in handen te leggen van de belanghebbende ouders. En zo gaat het in de richting van het Unierapport, niet uit principiële, maar uit prac- tische overwegingen. Het Unierapport ziet de zaak principieel en begint met de verklaring, dat aan de Staat de opperzeggenschap over het gees telijk leven van het volk NIET toekomt, maar dat naar Gods geopenbaarde wil de opvoeding der kinderen de plicht en het recht der ouders is. De school aan de ouders. Het van overheidswege te ge ven onderwijs, aanvulling van de werkzaamheid der vrije maatschappelijke krachten. Jarenlang is hiertegen geop poneerd. Het stemt tot voldoening, dat meer en meer, zij het op grond van de lessen der practijk, de opvatting van het Unierap port als de juiste wordt erkend. De tekst van de overeenkomst inzake „genocide" is gistermid dag door de Algemene Vergadering van de V.N. in plenaire bijeen komst eenstemmig goedgekeurd, nadat een Nederlandse resolutie tot het instellen van een Internationaal Gerechtshof, dat een oor deel over genocide-misdryven moet vellen, was aangenomen. Wettelijke ziekenver zorging. Naar het A.N.P. verneemt heeft de voorbereiding van een wette lijke regeling der ziekenverzorging ter vervanging van het Zieken- fondsenbesluit vertraging onder vonden. De Stichting van de Arbeid, welke in de commissie van voor bereiding mede is vertegenwoor- De Nederlandse resolutie werd diSd> heeft het nl. noodzakelijk ge- De Nederlandse afgevaardigde, dr de Beus, hield een pleidooi voor tenslotte door de Algemene Ver- j acht, zich nader te beraden over het bestuderen van de wenselijk- gadering aangenomen, met slechts de grondslagen, waarop die wette- Kapitein Zortsjenko, eerste Sowjetrussische controleur aan het Berlijns luchtveiligheidscen- trum, heeft in een brief aan zijn Britse en Amerikaanse collega's een aantal gevallen genoemd van beweerde overtredingen der lucht vaartbepalingen door Britse en Amerikaanse vliegtuigen van de luchtbrug en voorgesteld, dat in het vervolg in de corridors of in het gebied van Groot-Berlijn geen toestel lager dan 1000 meter mag vliegen behalve bij de landing. Volgens een officiële Britse woordvoerder zal dit voorstel on-1 Regeringsverklaring over Indonesië: Nota aan C. V. G. D. 'aangewezen is om via deze Com missie de formele besprekingen Van officiële zijde wordt het met de Republiek te voeren), volgende medegedeeld: j Ingevolge deze instructie zal die „De ministers Sassen en Stik-delegatie een nota aan de Com- ker en de gedelegeerde van het missie van Goede Diensten over- opperbestuur, de heer Neher, die handigen, waarin het regerings- j.l. Dinsdag in ons land zijn terug- standpunt vervat is. gekeerd, hebben in de minister-1 Zodra de nota ter kennis van de raad verslag uitgebracht over de informele besprekingen welke zij in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordi gers van de Republiek op enige heid om tot de instelling van een de stenimen van het Sowjetrussi- zodanig Internationaal Gerechts- sche blok tegen. Dit blok steunde hof te geraken. [wel de conventie, nadat een aan- Hij stelde voor een internatio-1 tal Sowjetrussische amendemen- nale gerechtelijke commissie in te ten was verworpen, stellen, welke tot taak zou hebben i De Sowjetrussische afgevaardig de oprichting van een dergelijk de Morozof verklaarde dat zijn Gerechtshof tot stand te brengen, regering de instelling van een In- getwijfeld verworpen worden. In belangrijke punten teleurstellend lijke regeling zou moeten komen 1946 bepaalden vertegenwoordi- is geweest. De Nederlandse afgevaardigde verklaarde verder, dat de Algeme ne Vergadering zich niet moest laten afschrikken door het denk beeld, dat hiermede een nieuw, kostbaar internationaal orgaan zou worden geschapen, dat in het begin slechts weinig werk te ver richten zou hebben. Men kan in het eerst volstaan met het samenstellen van een lijst van rechters, die in zitting bijeen zouden kunnen worden geroepen, wanneer dit noodzakelijk zou zijn. ternationaal Gerechtshof zou be schouwen als een inbreuk op de souvereine rechten van de naties. In de conventie wordt het be grip „genocide" omschreven als: „Het geheel of gedeeltelijk vernie tigen van een nationale, ethnolo- gische of godsdienstige groep door: het doden van leden van de groep, het veroorzaken van ernstig li chamelijk of geestelijk letsel aan de leden van de groep, het opzettelijk teweeg brengen van levensomstandigheden voor de groep, welke erop te berusten. Met name zou zij wil len nagaan, in hoeverre en op welke wijze het ziekenfondswezen kan worden opgenomen in de uni forme regeling van de sociale verz. welke enige tijd geleden door de CommissieVan Rhijn in haar toenmaals gepubliceerd rapport over de herziening der soc. verz. is voorgesteld. gel's van het luehtdirectoraat der vier mogendheden, dat piloten en autoriteiten der lucht vaartcon trole vrij zijn de vlieghoogte te be palen in overleg met het lucht- veiligheidscentrum om er van ver zekerd te zijn, dat zij niet in moei lijkheden komen met ander ver keer, waarvan het bestaan hun onbekend zou kunnen zijn. Binnenkort zal van de hand van een der deskundigen in het Van Meegeren-proces, prof. dr P. Coremans uit Brussel, een volledig verslag verschijnen over het in 1946 voor de justitie verrichte onderzoek. De twijfel, die nog mocht bestaan ten aan zien van moderniteit van de „Vermeer" van Van Meegeren, zal naar de conservator van het Rijksmuseum te Amsterdam, dr A. van Schendel, vertelde, geheel worden opgeheven. De ministerraad heeft hierbij opnieuw de toeneming van de be standsschendingen onder ogen ge zien. Nadat er een lichte daling in de beslandsschendingen was inge treden tijdens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sindsdien een sterke stijging van het aantal incidenten gecon stateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in fede raal gebied het droevig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal sedert de on dertekening van de Renville-over- eenkomst en van het bestand. Commissie van Goede Diensten gebracht is, kunnen over de in houd nadere mededelingen worden verwacht''. Churchill volgend jaar naar Brazilië. Te Rio da Janeiro is officieel medegedeeld, dat Winston Chur chill in Augustus 1949 een bezoek aan Brazilië zal brengen als offi ciële gast van de Braziliaanse re gering, mits zijn gezondheidstoe stand en politieke bezigheden het toelaten. Men verwacht, dat het bezoek ongeveer drie weken zal duren. Churchill heeft nog geen offici ële uitnodiging ontvangen. Truman beschuldigt heidscommissie voor Duitsland zal worden ingesteld, waarin Enge land, Frankrijk en de V.S. zitting zullen hebben en die vóór het ein de van de controle-periode in W.- Duitsland met haar werk zal be ginnen en mogelijk na het vredes verdrag in functie zal blijven. De commissie zal bestaan uit militaire, technische en industri ële deskundigen, die worden aan gewezen door Engeland, Frankrijk en de V.S. De militaire gouverneurs der drie westelijke mogendheden in Duitsland hebben de afgelopen weken te Berlijn besprekingen ge voerd over samenstelling, functie en bevoegdheden van de commis sie. Het doel van de commissie zal zijn de voortzetting van de ont wapening en demilitarisatie in West-Duitsland, in het belang van de veiligheid der geallieerden. Na de instelling zal de commis- verwezenlijking van de wet op de sie de bevoegdheden en functies rechten van de mens. Prof. Coremans zal in dit rap- berekend port een groot aantal bewijzen zijn haar geheel of gedeeltelijk te i aanvoeren, dat de doeken inder- vernietigen, daad door Van Meegeren zijn het opleggen van maatregelen geschilderd. De opvatting van aan de groep, waardoor geboorten Belgische kunstexpert De worden verhinderd, en iCoen, dat de „Emmaüsgangers" het gewelddadig overbrengen t°ch echte. „Vermeer" is, ideren van de een andere groep. Uit Londen meldt Reuter, dat - - er een westerse militaire veilig- van kinderen van de groep naar berust volgens dl van Schendel - op een onjuist inzicht. De heer De Coen zou, aldus deze zegs man, in September hebben ge zegd, dat hij kon bewijzen, dat ook Van Meegerens „Laatste Avondmaal" een echte Vermeer was. Dr van Royen voor V.N. De verklaring inzake de rech ten van de mens, het resultaat van meer dan twee jaren studie in de organen van de V.N., is gis teravond in de Algemene Verga dering van de V.N. besproken. Vele delegaties noemden de ver klaring één der voornaamste re sultaten van de V.N. tot dusver. Voor Nederland was het dr van Royen, die uit naam van het Ne derlandse volk de verklaring be groette als de eerste stap naar overnemen van de drie militaire gouverneurs. Zij zal aan dezen verantwoor ding schuldig zijn zolang de peri ode van het militair bestuur in Duitsland duurt. Bevin in het Lagerhuis: Engeland bereid tot besprekingen over geheel Duitsland. De Britse minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, heeft gistermiddag voor een dicht bezet Lagerhuis een uiteenzetting gege- van van de buitenlandse politiek, ter opening van een debat van twee dagen. „Onze politiek in Europa is con stant gebleven en in het afgelopen jaar hebben wij zo snel mogelijk een hechte constructie opgetrok ken", aldus Bevin. Het vooruitzicht op een bevredi gend resultaat in Berlijn is ongun stig beïnvloed door het optreden van de Sowjet-autoriteiten. En geland blijft bereid, wanneer de blokkade wordt opgeheven, in te stemmen met invoering van een enkele geldsoort, mits een bevre digend plan kan worden opge steld. Wat het ook kosten moge, posities der Westelijken in Ber- ,n zullen worden gehandhaafd. Bevin verklaarde verder, dat Engeland ook bereid is tot deel neming aan de besprekingen van de Grote Vier over het probleem van Duitsland als geheel. De vier mogendheden zijn het er over eens geworden, dat de kwestie van het trustschap van de industrieën van het Ruhrge- bied door de Duitsers zelf gere geld zou worden. Verschillende afgevaardigden interrumpeerden: „Wie werden 't eens?" Bevin antwoordde: „Molotof, Bidault en Marshall. Dat is het enige punt waarover zij het abso luut eens waren". Wat Oostenrijk betreft ver klaarde Bevin: „Ik ben van me ning, dat Oostenrijk niet gelaten moet worden wat het op het ogen blik is. Oostenrijk poogt in de moeilijkste omstandigheden een groot werk tot stand te brengen. Naar mijn mening zou het niet anders dan fair zijn, dat de vier grote mogendheden hun troepen terugtrekken". Bevin bestempelde als „van ab soluut fundamenteel belang" de oprichting van een gemeenschap pelijk commando en organisatie op permanente basis van de be voorrading met verdedigingsmate riaal voor W.-Europa. Over het sluiten van het Noord-Atlantisch Pact was hij optimistisch. Bevin verdedigde de politiek van de Britse regering bij het zich verzetten tegen de aandrang tot instelling van een Europese as semblee. Bevin zei tot besluit: „Ik geloof niet, dat iemand kan ontkennen, dat er een geest van Europese so lidariteit groeiende is. Wij juichen dat toe. Alleen, wij zullen mis schien een weinig langzamer moe ten bouwen dan sommigen wel wensen, doch wij' moeten metho disch bouwen, wij moeten ons niet laten opjagen door onpractische hulpmiddelen. Wij zullen voor nie mand wijken bij ons streven naar het einddoel". De U.N.A.C. blijft nog een jaar doorwerken. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan de beslissing van de commissie voor sociale aangele genheden de U.N.A.C. nog 'n jaar te laten doorwerken. Nederland onthield zich van stemming, ofschoon het, zoals mej. Klompé verklaarde, verlen ging van het werk van de U.N. A.C. van ganser harte onder steunt. Het bezwaar van Neder landse zijde is echter, dat de com missie, op Amerikaans voorstel, besloten heeft alle opbrengsten van inzamelingen -aan het V.N.- Kinderfonds te ggven. Nederland verklaarde zich hier tegen, met 't oog op het dollartekort van ver schillende landen. Verder kon Nederland niet ac- coord gaan met het geheel onder het toezicht van het V.N.-Kinder- fonds plaatsen van de U.N.A.C. Dr van Royen zei, dat het Ne derlandse volk de verklaring be langrijk achtte, omdat het grote waarde hecht aan de vrijheid van gedachte en godsdienst en aan de politieke vrijheid. Voorts omdat 't de erkenning der rechten als de beste waarborg beschouwt voor het geestelijke en lichamelijke welzijn van de mensheid. Hij betreurde het, dat niet naar de oorsprong van de rechten van de mens werd verwezen. Het feit, dat de menselijke rechten en vrij heden op goddelijke oorsprong ge baseerd waren, verhoogden hun betekenis en waardigheid. Thans was het voor vele delegaties niet mogelijk deze erkenning te aan vaarden. Dr van Royen sprak de hoop uit, dat zij het in de toe komst wel zouden kunnen. Hongaars Kabinet formeel afgetreden. Het gehele Kabinet van Honga rije is gisteren formeel afgetre den, doch men verwacht niet dat de nieuwe premier, de opvolger van Dinnyes, die op grond van beschuldigingen door zijn partij is afgetreden, grote veranderingen in de nieuwe regering zal aan brengen. De aangekondigde zuivering van de partij der kleine boeren van „burgerlijke elementen en koelak ken" is reeds begonnen. Dinnyes zou hebben toegegeven te weinig contact met zijn partij goed einde werd gebracht, en met de massa van het werken de volk te hebben onderhouden. Men verwacht, dat Dinnyes op gevolgd zal worden door Istvan Doby, die lange tijd een vooraan staand persoon in de linkervleu gel van de partij der kleine boe ren is geweest. FOTO ALS BEWIJS. Van deze opvatting moest hij terugkomen toen een simpele foto het onweerlegbaar bewijs bracht, dat het „Laatste Avond maal" tussen 1940 en 1942 ge schilderd was over een jacht tafereel van de 17de eeuwse schilder Abraham Hondius.Han van Meegeren had dit doek op 29 Mei 1940 in een Amsterdamse kunsthandel gekocht. De vondst bevestigde 'volkomen de resul taten van het physisch en che misch onderzoek. Aan alle dienstplichtige solda ten en soldaten Ie klasse, die niet buiten Europa dienen en voor 1 Jan. 1947 voor eerste oefening in werkeljjke dienst zjjn gekomen en onafgebroken hebben gediend, kan indien de belangen van de militai re dienst dit toelaten, met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij, die op genoemde datum om redenen van dienstbelang van het groot verlof moeten worden uitge zonderd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen 't groot ver lof uiterlijk omstreeks begin April 1949 zal worden verleend. aanslagen en ontvoeringen, waar van Indonesische bestuursambte naren het slachtoffer zijn, de laat- !ste weken toeneemt. Ook van andere zijde zullen i Naar aanleiding van de in de in de naaste toekomst bewijzen ministerraad gevoerde bespreking worden aangevoerd voor de echt- werd een instructie opgesteld be- Meegerens „Em- stemd voor de delegatie van het commissie Ernstig is, dat 't aantal moord- on-Amerikaanse activiteit heid van Van mausgangers". Koninkrijk te Batavia (de delega- De Amersfoortse schilder C. J. Weike sedert het optreden van Snoeijerbosch, een vriend van de Commissie van Goede Diensten Van Meegeren, vertelde, dat hij geruime tijd 'de samenstelling van verven heeft bestudeerd. Hij zou in staat zijn volkomen af doende te bewijzen, dat de „Em maüsgangers" inderdaad door Van Meegeren is geschilderd. Drie jaar voor Neder lander, die in Polen „roofridder" speelde. Minister Lieftinck over de militaire uitgaven. de zijde van het Depar- Van de zijde van tement van Financiën, aldus het A.N.P., vestigt men er de aan dacht op, dat de woorden, welke minister Lieftinck bij het wets ontwerp tot afwikkeling der geldzuivering in de Tweede Kamer heeft gesproken over de De voortvluchtige houthande- j militaire uitgaven, veelal ver laar uit Aerdenhout P. N. Men ten keerd begrepen zijn: Hij zeide, is gistermorgen door het Amster- dat de militaire uitgaven ge- dams Bijzonder Gerechtshof ver-1 raamd zijn, er van uitgaande, oordeeld tot drie jaar met aftrek, dat ons geen nieuwe taken zou- Tegen M. was één jaar met af- den wachten. Het woord „Indo- trek, een boete van 100.000 gulden nesië" heeft hij niet in de mond en verbeurdverklaring van de door genomen. De minister voegde ér hem in Polen geroofde kunst schatten geëist. M. heeft korte tijd deel uitgemaakt van de beruchte Einsatzgruppen, welke onder com mando stonden van de als oorlogs misdadiger opgehangen Duitser Schöngart, die opdracht had de Poolse bevolking uit te moorden. Uit de huizen van gefusilleerde in tellectuelen roofde M. alles wat waarde had. Hij bracht een deel hiervan naar Nederland over om het t.z.t. te kunnen verkopen. Duitse bommen te Zutphen gedemonteerd De hulpverleningsdieflst heeft vier zware Duitse bommen, die bij herstellingswerkzaamheden aan de hoge muur bij de Bult op de IJsselkade te Zutphen zijn ont dekt, gedemonteerd. Men had daartoe allerlei veilig heidsmaatregelen genomen. Binnen een straal van 350 me ter rond de plaats waar de ge vaarlijke projectielen lagen, wer den de wegen afgezet. De bewo ners in de daar staande huizen kregen de aanzegging tijdelijk in de kelder of elders een veilig heen komen te zoeken. De zieken uit het publiek, toen de C.P.N.-frac- Communistisch vliegertje ging niet op. In verband met het feit, dat het vereiste aantal raadsleden niet aanwezig was, kon de door de C.P.N.-fractie aangevraagde ge meenteraadsvergadering te Zaan dam gisteren niet doorgaan. Men wilde B. en W. interpelle ren over de loontoeslag. Vér voor 't aanvangsuur school de een grote menigte samen op de stoep van het gemeentéhuis, wachtend op toelating tot de pu blieke tribune. De raadsleden daarentegen lie ten, voor zover zij geen lid van de C.P.N. waren, verstek gaan. Toen burgemeester W. Thomas sen om tien voor acht in plaats van half acht de vergadering opende, bleek, dat hij niet voor nemens was publiek toe te laten. Met hevig hamergeroffel trachtte de burgemeester de interrupties van de C.P.N.-leden te overstem men. Nog steeds doorhamerend verklaarde hij de zitting voor ge sloten en verliet de zaal. In de hal van het stadhuis hief dat kwartier werden geëvacueerd. Twee uur duurde het demonte ren, dat zonder ongelukken tot 'n Alle politieke organisaties binnen en buiten de Republiek zijn uitgenodigd voor een Indone sisch Volkscongres, dat op initia tief van 10 republikeinse partijen tegen Kerstmis te Djogja bijeen zal komen. tie de trap afkwam, de Interna tionale aan. Voor de deur van de burgemeesterskamer zette men 't tweede couplet van de Internatio nale in, waarna het gemeentehuis werd verlaten. Ook de Berlijnse gemeente reiniging is thans gesplitst in een afzonderlijke westelijke en ooste lijke dienst. Maatregelen tegen beeldromans. (Van onze parlementaire red.) Minister W\jers kon het heel gemakkelijk hebben bij zjjn begro- ting van -Justitie, als hy het zich- Peiping bereidt zich voor zelf maar niet zo moeilijk maakte. De vragen die gesteld werden en op de strijd. Peiping bereidt zich voor op 'n aanval door de onder communis tische leiding staande legers, die op 45 km ten noord-westen der stad staan. Naar verluidt hebben de rege ringstroepen Sjoenyi aan de spoor lijn Peiping-Koepehkof ontruimd en zich teruggetrokken binnen de verdedigingslinie van Peiping, die met een straal van 65 kilometer om de stad ligt. De troepen van generaal Lin Pao zouden Peiping in het oosten tot op 25 km genaderd zjjn. do beschouwingen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. De mi nister daarentegen, die zich pas voor de tweede maal op dit gladde pad waagde, heeft de hele middag met een verhit hoofd zitten schrij ven. De heren Terpstra (A.R.), Scheps (Arb.) en Vonk (V.V.D.) waren het er over eens, dat de be palingen omtrent misdrijven te gen de Staat tijdig herzien moe ten worden. De eerste spreker betreurde 't met ds Zandt (S.G.) en v. d. Feltz (C.H.), dat de minister niet De gedachte van mej. Tendeloo om de kosteloze rechtsbijstand te regelen als sociale verzekering vond hij wel aantrekkelijk. I.v.m. opmerkingen over de vei- De heer Terpstra wees er te- ligheid van de Staat en het publi- ivan zins is om doodstraffen in te 1 voeren. vens op, dat het vergeldings-ele- ment bij de strafoplegging niet op de achtergrond moet raken. De heer v. d. Feltz (C.H.) en mej. Tendeloo (Arb.) waren van oordeel, dat de rechtsbijstand voor onvermogenden verbeterd moet worden. Mej. Tendeloo wenste dit te gieten in een soort sociale ver zekering. De heer Stokvis (Comm.) vond de begroting slecht. Er worden veel te grote bedragen uitgegeven voor de veiligheid van de Staat. Over zedenverwildering spraken de heren Zandt (S.G.) en Bachg (K.V.P.). De eerste keerde zich tegen dansvloeren en bioscoop, de laatste tegen prikkellectuur en beeldromans. ANTWOORD MINISTER. In de avondvergadering kwam minister Wijers aan het woord. ceren van geheime stukken deel de hij mede, dat een commissie is ingesteld, waarin zitting hebben de heren mr Donner, prof. Lange- meyer en prof. Pompe, welke een herziening van de eerste afdeling van het tweede boek van 't Wet boek van Strafrecht zal voorbe reiden. De minister erkende het recht der overheid om de doodstraf in het commune recht in te voeren. De noodzaak daarvan zeide hij niet in te zien. T.a.v. het weren van aanstootgevende lectuur zei de minister medewerking te heb ben van de boekhandel, het boe- kenimportbureau e.d. Voorts zijn er algemene voorschriften voor de politie. De .spoorwegboekhandel heeft de verkoop en uitstalling van bepaalde boeken gestaakt. aan toe, dat de horizon in dit opzicht donker is. Hiermede had minister Lieftinck het oog op de financiële horizon, met betrek king tot de consequenties, welke het Atlantisch Pact voor Neder land zal meebrengen. Truman heeft de onder republi keinse controle staande commis sie inzake on-Amerikaanse activi teit, weike een ondenzoek instelt naar beweerde communistische spionnage, een „dode commissie" genoemd en haar ontbinding voor speld na het bijeenkomen van het nieuwe Congres in Januari a.s. Volgens Truman streeft de commissie slechts naar „publici teit voor zichzelf in de kranten koppen". Brits garnizoen van Hongkong wordt ver sterkt. Gisteren is officieel te Singa pore meegedeeld, dat het Britse garnizoen te Honkong zal worden versterkt met „Gurkha Rifles" uit Malaya in verband met de „slech ter wordende toestand in China". In de mededeling wordt even eens verklaard, dat de toestand in Malaya verbeterd is. Staking onder het Parijse ziekenhuispersoneel. Op initiatief van de vakvereni- gingsbond „Force Ouvriere" is te Parijs een vijfdaagse staking van ziekenhuispersoneel begonnen. Men wenst herziening van de loonschaal. De „Force Ouvriere" heeft bekend gemaakt, dat de al lernoodzakelijkste diensten in het belang van de veiligheid waarge nomen zullen worden. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is vandaag door president Truman op de thee uitgenodigd. Ook de dames Truman en Marshall zullen van de partij zijn, wanneer de gast de kwestie der Amerikaanse hulpverlening aan China ter spra ke zal brengen. Woensdag a.s. zal de zoon van Prinses Elizabeth worden gedoopt. •- Griekse guéril- la's hebben de Amerikaan Grass- ner in het Kozanegebied ontvoerd. Waarschijnlijk zullen de Ameri kaanse luchtvaartondernemingen O.A.O en P.A.A. fuseren. De maritieme commissie der V. S. heeft geprotesteerd tegen het be sluit van Hoffman, dat Ameri kaanse schepen niet langer 50 pet. van alle Marshallgoederen zullen vervoeren. Te Parijs is een unie van Servische politieke ballingen gevormd om tegen het huidige re gime in Joego-Slavië te strijden. Groot Brittannië, de V.S. en Frankrijk hebben Irak verzocht de oliebuisleiding naar Haifa weer open te stellen. In België was het aantal volledig werklozen in de week van 28 November4 De cember bijna 123.000 en dat der gedeeltelijk werklozen 77.000. De naam der Batafabrieken in Tsjecho-Slowakije is veranderd in ,Svit".-fabrieken. Dat betekent zoveel als dageraad. Beschul digd van sabotage is de voormali ge geoloog van de Hongaars-Ame rikaanse petroleummaatschappij in Hongarije, dr Papp, ter dood veroordeeld. Engelse detectives stellen een onderzoek in naar de activiteit van een Britse rovers bende, die voor 1 millioen dollar exportgoederen naar Canada ge stolen heeft. Zeven vroegere nazileiders, Hess, Rader, Dönitz, Speer, Funk, Von Neurath en von Schirach, die in de Berlijnse Span- daugevangenis zitten, zullen als enig voorrecht met Kerstmis een uur mogen luisteren naar gramo- foonplaten met klassieke muziek. Zes leiders der pro-Tito-groep der Albanese communisten zijn gearresteerd. 140 man land macht, 88 mariniers, 162 man K.M., 8 K.N.I.L.-militairen en 20 V.H.K.-meisjes arriveerden giste ren te Amsterdam uit Indonesië met de „Tabinta". Een Haar lemse huisvrouw heeft gisteren 'n brandje in de huiskamer met een zuigende stofzuiger kunnen doven. Te Assen zijn de S.D.'ers D. v. Droffelen en J. Lamberts ter dood veroordeeld. Te Haarlem wor den de laatste tijd geregeld ver lopen bankbiljetten van f 100 aan geboden. De heren Tilanus en Korthals arriveerden gisteren op Schiphol uit Batavia. De 27-ja- rige lerares H. M. A. Versteeg is gisteren op de provinciale weg te Zaandam door een veewagen aan gereden en op slag gedood. Opnieuw poging tot brandstichting in kamp Crailoo. Opnieuw is een overigens mislukte poging tot brand stichting ontdekt in een der ba rakken van het internerings kamp te Laren. Woensdagnacht hebben enkele gedetineerden tussen de eterniet kachelpijp en de schoorsteen van deze barak een hoeveelheid kapok gestopt, hetgeen echter tijdig werd ont dekt. Classis Goes der Ned. Herv. Kerk vergaderde. De Classis Goes van de Ned. Hervormde Kerk had gisteren middag in de „Prins van Oranje" te Goes een bijzondere vergade ring belegd, die onder presidium stond van ds v. d. Ros uit Rilland Bath en waarop door de heer van Diffelen gesproken werd over de versterking van de geestelijke weerbaarheid van de gemeente. De heer van Diffelen is één der directeuren van „Kerk en We reld" te Driebergen, 't opleidings instituut van de Wika's. In zijn betoog wees hij op het werk van „Kerk en Wereld" om het protestants besef te verster ken en uit te dragen. Het grote wonder van de Reformatie noem de spr., dat alle mensen dragers mogen zijn van het Evangelie en mogen medewerken de weerbaar heid van het Protestantisme te verhogen. Hij constateerde 'n ern stig tekort aan zelfbewustzijn bij de christenen en was van mening, dat dit de enige waarborg is in de strijd tegen het steeds meer veld winnende Rooms Katholicisme. Na zijn betoog, waarop enkele vragen volgden, die door de heer van Diffelen beantwoord werden en waarbij ds Odé nog mededeel de, dat het Provinciaal Kerkbe stuur reeds een werkcomité in 't leven geroepen heeft, dat ten doel heeft cultureel en sociaal meer naar buiten te werken, werd een tweetal films over het instituut „Kerk en Wereld" vertoond. Ds R. Slofstra te Vlissingen heeft het beroep van de Chr. Ge- ref. kerk te Veenendaal aangeno men. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Tijdelijke opklaringen. Zwaar bewolkt met opklaringen en slechts enkele verspreide regen buien. Aan de kust tijdelijk krach tige, overigens meest matige wind tussen zuidwest en zuid. Iets min der zacht. <1 aamimmmÊÊÊ

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1