Wederopbouw en Volkshuisvesting. provintifry///« Inpas huwelijk. Waardering voor het beleid van de Minister. Bruynzeel vestigde nieuwe industrie op Suriname. Resultaten 51e Nederlandse Jaarbeurs. Nederland verlaat con ferentie van de Ecafe. .Gerechtigheid en vrijheid voor ieder mens", zegt de Evangelische Arbeidersinternationale. Half millioen h.a. oerwoud levert 3000 ver schillende houtsoorten. Capaciteit groter dan in Nederland. %zg,s.n v-eb..imiiA&lirity. Opbrengst land- en tuiiibouwproauGten. Een zeer bevredigende en typische zakenheurs. Onderwtjsbelangen. Oorlogsschade op Walcheren. Klachten overdeD.U.W. Donderdag 9 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Blykeus het voorL verslag van de Tweede Kamer over de begro ting van Wederopbouw en Volkshuisvesting, was men algemeen verheugd, dat thans weer een minister aan het hoofd van dit be langrijke departement staat, van wie men mag verwachten, dat h\j zich niet langer dan zjjn laatste voorgangers aan deze taak zal mogen wijden. Sommige leden, die aan de mi- voer van materialen in het nister, belast met de zorg voor een bijzonder. der moeilijkste departementen, Mede in verband met arbeids- een woord van waardering niet j productiviteit vroegen vele leden wilden onthouden, merkten op, dat de klachten der ambtenarij en bureaucratie, welke in verband de aandacht voor de gevolgde aan- bestedingspolitiek. De financieringsregeling woning met dit departement vaak en'bouw 1948 gaf aanleiding tot tal huns inziens terecht zijn geuit, I van vragen en opmerkingen. Van verschillende zijden werd gevraagd of de minister een dui delijke uiteenzetting zou willen geven van zijn voornemens ten aanzien van de herbouw en de nieuwbouw van boerderijen en van de regelen, die voor de financie ring daarvan zullen worden toege past. Vele leden vestigden er de aan dacht op, dat de bouw van zieken huizen en sanatoria ten gevolge van de enorme hoge bouwkosten grote moeilijkheden ondervindt. Is het mogelijk, zo vroegen zij, voor de bouw van deze objecten finan ciële medewerking te verlenen? wel is waar zijn verminderd, doch nog niet geheel zijn verstomd. GEMEENTE EN PROVINCIëN. Het streven om de gemeenten en provinciën meer in het werk van de wederopbouw te betrekken vond algemene waardering. Zo juichte men toe, dat de provinciën zijn ingeschakeld by de verdeling van het voor elke provincie be schikbare bouwvolume over de ge meenten. Gevraagd werd, of de minister niet nog verder zou wil len gaan en de provinciën zou wil len inschakelen bij de verdeling van het totale woningbouwvolume. Vele leden, die een verantwoor de decentralisatie zouden toe juichen, hadden niettemin de in druk, dat van gemeentelijke zijde dikwijls weinig genegenheid wordt getoond om de nodige verantwoor delijkheid op zich te nemen. MONTAGEBOUW. In verband met de omvang van de woningbouw werden algemeen inlichtingen gevraagd over de stand en de vooruitzichten van de Montagebouw, met name ook ten aanzien van de kosten van de aldus gebouwde woningen. Andere leden vestigden er de aandacht op, dat het natuurlijk ia ye ruime en lichte directie- verheugend zou zijn, indien het kamer van Bruynzeel's fabrieken gelukte, de prijs van montage- Zaandam heeft de heer Willem woningen beneden die van tradi- Bruynzeel, zojuist uit Paramaribo tionteel gebouwde woningen te teruggekeerd, verteld van de op doen dalen. Mocht dit niet moge- 37 Xovember jl. in werking ge lijk zijn, dan zal mon huns inziens stel(]e triplexfabrlek en hardhout- echter toch moeten voortgaan met zagerij nabij de hoofdstad van De T.U.C. bindt de strijd aan tegen communisten. Het Britse vakverenigingscon gres (De T.U.C.) is een ideolo gische oorlog begonnen tegen de actieve communisten in haar ge lederen. De leiders van plaatselij ke afdelingen over het gehele land hebben een eerste zending circu laires ontvangen, getiteld: „Ver dedigt de democratie", die ten doel hebben de communistische plannen en doelstellingen aan het licht te brengen. Duizenden afde lingen van 187 bij de T.U.C. aan gesloten vakverenigingen zullen in de naaste toekomst het document krijgen. De Nederlandse afgevaardigden in de economische commissie voor Azië en liet Verre Oosten (Ecafe) hebben de conferentie van de t Ecafe verlaten, nadat de Bepu- gelisch-soeiale conferentie te Zeist bliek Indonesia met 8 tegen twee belegd door de evangelische ar- stemmen bij drie onthoudingen als beidersinternationale, heeft de (Van onze Utrechtse correspondent). Op de tweede dag van de evan- Britsc kolonie blijft in Sjanghai. De 4000 zielen tellende Britse kolonie te Sjanghai heeft zich on der leiding van enkele veteranen die de luchtslag om Londen in de herfst van 1940 hebben meege maakt, op voet van oorlog georga niseerd. Zij heeft een kamp gevormd, dat een beleg kan doorstaan, en zal de stad slechts verlaten bij oorlogvoering op grote schaal in de stad of indien de stad in brand zou komen te staan. mede-lid werd toegelaten. Volgens de leider van de Neder landse delegatie, dr H. C. J. H. Gelissen, zou de toelating van de republiek betekenen, dat de com missie erkende, dat de republiek verantwoordelijk is voor de inter nationale betrekkingen van Indo nesia. Australië, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, India, Birma, China, de Philippijnen en de Sowjet-Unie stemden voor toelating van de re- publie. Groot-Brittannië, Frankrijk en Siam onthielden zich van stem ming. het bouwen volgens de montage methode. Door vele leden werden verder inlichtingen gevraagd over het aantal woningen, dat nog door overheidsorganen wordt gebruikt voor bureaux. MAXIMUM BOUWPRIJS. Sommige leden stelden de vraag, welke invloed de verlaging van de Suriname. In April 1947 verwierf de firma Bruynzeel een concessie van 500.000 ha. oerwoud: een bijna on overzienbare hoeveelheid bomen. Onoverzienbaar was het en is het van een triplexfabriek en een exportzagerij op een gunstig punt, enke kilometers buiten Parama ribo aldus vertelde de heer Bruynzeel' verder. In het oerwoud komen ongeveer 3000 verschillende houtsoorten voor, waarvan 30 exporteerbare soorten. Er is uiteraard veel afval bij, en indien wij niet ter plaatse het hout reeds zouden verwerken tot halfproducten, zou de trans port over zee te veel ballast be vatten en onevenredig kostbaar worden. Daarom was het noodza kelijk te beginnen met een „indu strie" te vestigen. En wij hebben dat meteen op flinke schaal ge- eigenlijk nog" merkte de heer d»an. triplexfabriek is de .1 o'i'nnTcro von ,13 ,1 man L-o on Bruynzeel op, „omdat niemand deze gebieden werkelijk kent en maximumprijs met f 2.50 per m1njeman(j Jus kan zeggen wat wij heeft op de loon- en andere ar beidsvoorwaarden van de bouw vakarbeiders. Algemeen was men van oordeel, dat de zorg voor de geregelde zullen aantreffen. Met behulp van een vliegtuig hebben wij het gehele gebied van de concessie, een oppervlakte zo groot als de provincie Utrecht, aanvoer van materialen een van verkend en zo een indruk gekre- de belangrijkste elementen is om gen van hetgeen wij er aan zullen te zorgen, dat in heden en toe komst geen stagnatie in het bou wen intreedt. De arbeidsproducti viteit wordt ongunstig beïnvloed door de omstandigheid, dat de materialen niet op tijd op de j bouwplaats aanwezig zijn. Men zou gaarne vernemen, welke voor uitzichten er bestaan ten aanzien van de materialenpositie in het al gemeen en ten aanzien van de in-'gaan is begonnen met de bouw treffen, "ovendien zijn wij nu be zig met uitgebreide grondwaar nemingen. FABRIEK KAN VERGELIJKING MET DIE IN DE V.S. DOORSTAAN. Onmiddellijk toen voor ons vast stond, dat wij aan de slag konden Leaero>f»»nina in L?Hat. iv -. ...1. neejt 171 ae omgeving van Lahat een grote oefening gehouden, waarbij rekening werd gehouden met alle mogelijk heden, die zich oo'z in het veld kunnen voordoen. Hier zijn de jongens bezig een kali over te steken. De „weapon-carrier" wordt op de rubr.erponton geschoven. Lt.-Kol. Boutoman, de commandant van IV-1 helpt zijn soldaten een handje. grootste van Zuid-Amerika en hypermodern, zodat zij iedere ver gelijking met de industrie in de V.S. kan doorstaan. PRODUCTIE DEKT GROOT DEEL VAN NED. BEHOEFTE. De productie is in staat een groot deel van de Nederlandse be hoefte te dekken, al is het zeker niet de bedoeling de gehele pro ductie naar Nederland te versche- pne. De hardhoutzagerij, welke hout levert, geschikt voor o.m. scheeps bouw, spoor wegwagons, water bouwkundig werk en meubelma kerij, heeft een capaciteit van honderd kubieke meter gezaagd hout per dag. Dat betekent dat de capaciteit groter is dan die van de grootste zagerij in Nederland. Het personeel 750 man, dat in beide fabrieken werkt is op enkele leiders na volledig inheems. Het verkrijgen van arbeidskrachten was geen probleem. Het ingebruik stellen op 27 No vember jl. geschiedde in tegen woordigheid van o.a. de gouver neurs van Suriname en Curacao, Z.E. dr W. Huender en Z.E. ir. L. A. H. Peters, terwijl ook prof. ir. W. Schermerhorn, die medewerkt aan het in kaart brengen van deze gebieden, van zijn belangstelling blijk gaf. Nadat zich on.angs in Mel bourne het geval had voorge daan, dat twee baby's in een kraamkliniek vlek na de ge boorte verwisseid waren, zo dat zij niet aan de eigen moe ders werden gegeven, zullen nu de zuigelingen in het ko ninklijk vrouwenziekenhuis te Sydney de naam van hun moeder op de borst geschre ven krijgen met een substan tie, welke ongeveer tien da gen lang zichtbaar zal blijven. Blijkens cijfers van het C.B.S. bedroeg de totale waarde van de land- en tuinbouwproductie in het oogstjaar 1947/1948 (Juli 1947— Juli 1948) ca. f 2 milliard en in het hieraan voorafgaande oogst jaar 1946/1947 ongeveer f 1900 millioen. De totale waarde der landbouw productie bedroeg in eerstge noemd oogstjaar rond f1600 mil lioen. Hiervan leverde de dierlijke productie met ca. f1140 millioen de grootste bijdrage, terwijl de waarde van de akkerbouwproduc- nemen wanneer men hem vraagt heer Eugen Marti uit Zwitserland redacteur van de „Evangelisch Soziale Worte" gesproken over de situatie van de evangelisch-sociale beweging in de wereld. In een historisch overzicht schetste de heer Marti het ont staan van de christelijke actie. Dat de ooi-sprong dezer activiteit in dezelfde tijd ligt waarin de zendingsliefde ging ontwaken, leek hem niet vreemd. Het was immers de periode van het verval der protestantse kerken. Later kwam het socialisme op, dat slechts oog had voor materiële belangen. De christelijk-sociale beweging keert zich tegen dat streven. Zij wil zich niet op het terrein der kerk begeven; de kerk beperke zich tot de zielszorg en wijze er voorts op, dat een chris ten óók christen behoort te zijn in het maatschappelijke en poli tieke leven. In het Evangelie tref fen wij geen richtlijnen aan voor de vorming ener christelijke maat schappij. Met de oplossing van sociale problemen kan de kerk zich niet bezig houden; dat moe ten haar leden doen. De evangelisch-sociale beweging streeft naar verwerkelijking der sociale gerechtigheid. De christen weet wat daarmede bedoeld wordt in tegenstelling met de socialist, welke een stilzwijgen in acht moet het is veel gemakkelijker de ar beiders op te roepen in de strijd tegen het kapitalisme. Het is eveneens gemakkelijk om alle ar beiders te adviseren de staat als algemene werkgever te erkennen. Maar wij willen niet tot de ano nieme massa spreken doch tot de mens persoonlijk. Want ieder indi vidu is verplicht te staan naar sociale gerechtigheid en naar de vrijheid van de arbeid. Over de vraag hoe de P.C.A.I. haar ^rijd voert, lichtte de heer D. W. Örmel, secretaris van het C.N.V., de congressisten in. tie ongeveer f 470 millioen be droeg. De strenge winter van 1946/1947 en de daarop volgende langdurige droge zomer hadden over het algemeen een nadelige invloed op de productie in 1947. Slechts Ue opbrengstwaarde van de aardappelen nam ten op zichte van het oogstjaar 1946/ 1947 aanzienlijk toe, in tegen stelling met die van de meeste overige gewassen. De waarde van de tuinbouw productie bedroeg in 1947 ruim f 450 millioen. Hiervan nam de fruitoogst ruim f 130 millioen voor zijn rekening. Ondanks het feit, dat het fruit in laatstgenoemd jaar overvloedig was, bedroeg de wat nu eigenlijk de diepste bete kenis van gerechtigheid is. NAAR DE VRIJHEID. Wij wensen sociale gerechtig heid niet omdat wij er zelf wèl bij zouden varen, zeide de heer Marti, maar omdat wij menen dat elk mens daar recht op heeft. Daarom hebben wij niet onze mond vol over gerechtigheid tegen werkne mers, maar zullen wij evengoed de arbeiders onder ogen brengen, dat voor hen eveneens de eis der ge rechtigheid geldt en dat hij op grond daarvan zijn plicht heeft te doen. Van deze basis uit, zien we de ipractische problemen ook anders totale waarde als gevolg van een en wanneer wjj werken voor de veel lager prijspeil bijna f 10 mil lioen minder dan in 1946. vrijheid van de arbeid, dan doen we dat met andere bedoelingen. Want naar die vrijheid willen wij jagen. En dat stelt ons al dadelijk tegenover de regeringen in die Ook in Geleen kampt men met gebrek aan schoolruimte. Thans heeft /hen daar een bewaarschool janjen waar geen sprake meer is voor 60 kinderen ingericht onder van contact tussen werkgever en de tribune van het sportpark. werknemer en waar ook de arbei- - Op 1 December is Hr Ms. ders los naast elkaar leven omdat Torpedojager „Evertsen" weer in alle vrijheid volkomen verdwenen dienst gesteld onder commando is en men gezamenlijk wordt ge- van de luitenant ter zee der eer-knecht. ste klasse A. H. J. van der Schatte Dit maakt onze positie zo moei- Olivier. lijk, aldus de heer Marti. Want Scheepsramp waar schijnlijk gevolg van sabotage. Op grond van de resultaten van een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing aan boord van de stoomboot Kiangya, die Zater dag j.l. voor de ingang van de ha ven van Sjanghai, met drieduizend passagiers, in de lucht vloog, zijn er verdengingen gerezen van sabotage. Omentrent het lot van haar nagels en daarna ging het Sijmen betaalt. In de Tu'feüe Kamer drong de heer v. d. Heuvel aan op beper king van het ambtelijk apparaat. Met een voorbeeld toonde hij aan, dat het tempo van het werk van vele ambtenaren zeer ge ring is. Dit klopt met wat een onzer lezers in Den Haag meemaakte. Door de nonchalance van een ambtenares moest hij ruim een uur nutteloos wachten, in een lokaal waarin enige ambtenaren „werkten". Een groot deel van die tijd werd gebruikt uoor deliberaties ener de vraag of van een bepaald stuk 5 of 6 doorslagen gemaakt moesten worden. Eindelijk werd men het eens; 5 doorslagen. Toen echter een typiste enige tijd bezig was vond een der he ren het toch beter het oordeel van een chef te vragen. Ant woord 6 doorslagen. Goed. Het reeds getypte werd van de machine gehaald en ver nietigd, de typiste verzorgde een tweeduizendtal personen heeft men nog steeds geen zekerheid. 'Tot nog toe z(jn ongeveer 140 lijken geborgen. verder: 6 doorslagen. Maar er wordt bezuinigd zegt de regering. En Symen be taalt. Aan de hand van de gegevens, i bezoek een vermindering onder- welke zijn ontvangen van de deel nemers, blijkt ruim 82 der standhouders voldaan te zijn over de resultaten, die op de Najaars- beurs werden verkregen. Zeer hoog was het percentage in de groep huishoudelijke artikelen (94 procent), de agrarische afdeling (88 en de meubelgroep (86 Wat betreft de ter beurze ver worven relaties liet niet minder dan 82 der deelnemers zich te vreden uit. Uit een 50-tal landen, werdén orders ontvangen; een bewijs voor het internationale karakter van de Utrechtse Jaarbeurs. Hetzelfde kan worden opge merkt met betrekking tot de ter beurze aangeknoopte relaties, welke met meer dan 60 landen tot stand k /amen. Opvallend is hier bij de vooraanstaande plaats, die India inneemt. Uit de ontvangen gegevens blijkt, dat ongeveer 50 der op drachten vrijwel direct kunnen worden uitgevoerd, 20 der or ders kan voor een gedeelte direct worden uitgevoerd, terwijl 30 een langere termijn behoeft om te worden gerealiseerd. Binnen een half jaar zal evenwel 90 der or ders tot stand kunnen worden ge bracht. In vergelijking met de vorige jaarbeurs, heeft het binnenlands gaan. Dit had echter geen na delige invloed. Integendeel: de 51ste Jaarbeurs, welke minder „kijkend publiek" heeft gehad dan de voorgaande, kon daardoor als een typische zakenheurs worden beschouwd. Feuilleton. oorbehoud hadden ze immers berijder vaart verminderde en t caal worden. Die dikke vreemde 11 1 j li i j i 1 i*. _i_ Lv. i/M. Inolr t\io4e Ar\ rl/x 17AA1* altijd verteld, dat na de oorlog alles weer goed zou komen. Nu was de oorlog voorbij, de bevrijding een feit geworden, eindelijk! De zenuwen zochten een uitweg. Ingena moest plotseling wat drinken, ze pakte een beker en snelde de kamer uit. Mina, die haar achterna liep, vond haar snikkend tegen de gootsteun ge leund. „Meid dan toch, Ingena!" door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 55) o— Ze zou echter de kinderen versieren met vlag en wimpel en dan een poosje de stad in gaan. Juist toen ze op 't punt stond te vertrekken, kwam Mina met haar jongens binnenstor- troostte Mina, zelf "met bevende j lachte breed en gul: „Daar is ie men. Ze waren uitgelaten vanstem, „God heeft ons tot hiertoe dan eindelijk!" vreugde en riepen alles door I geholpen, Hij zal ons verder ook Als een schreeuw ontviel Mina kinder en buren nieuwsgierig kwamen aanlopen, 't Was nota- benee een Canadees! Wat moest die hierzoeken? Mina's hart stond bijna stil van schrik, toen het hele geval voor haar deur stopte; het was een opstootje van belang. Bedaard stapte de motorrijder van 't zadel, een zwaai met 't ene been en hij stond op de stoep; hij lichtte de brede motorklep beschermers van de ogen en elkaar. niet verlaten, dat weet je toch, „Gaat u mee tante, het is zo we hebben alle reden tot dank." fijn op straat!" juichte Leo, de] Ingena droogde dadelijk haar Job z'n naam; ze voelde zich plotseling omvat door twee ster ke armen en een paar stevige soldaat leek niets op de voor stelling, die hij al jaren van z'n vader gemaakt had. Tersluiks keek hij naar de foto, die op de schoorsteenmantel stond. Mina gaf een stille wenk. Woutje was twee jaar toen Job wegging, hij moest nog wennen. Job had trouwens genoeg te doen; 't daareven nog stille huis was ogenblikkelijk vol rumoer.' Vader stapte naar de motor fiets,. die voor bij de stoep stond, de jongens volgden hem op de hielen. Er kwam een grote zwart leren zak van de bagagedrager en nog een koffer, dat moest alles naar binnen gesjouwd. Vader stalde de motofiets achter oudste. „Nou komt vader gauw tranen, ,,'tls waar, die kinde-zoenen kletsten op haar purper 'thuis en kwam toen weer uil Engeland, misschien morgen ren ook", zei ze zucht, „ik bengeworden wangen.... i binnen. al, hè moe?" or.ttzettend blij, heus, maarl „Nou Mina?" Maar nog vóór vader iets uit „Ik weet nog best hoe vader, toch.neen, ik wil er niet' Ze-zoende terug, voelde hoe had kunnen pakken, waren reeds er uit zag", zei Jan, „hij had over praten nu, laten we de stad iedere vezel van haar lichaamnieuwsgierige buren naar bin- trilde onder aanraking van Job.nen gedrongen, om hem te ver laarzen tot z'n knieën, enne. stil!" wenkte hij naar Leo, die hem in de rede wou vallen, „va der had ook een pet op!" maar ingaan. „Dat zou ik ook denken, wat we vandaag beleven, hoop ik maar één keer mee te maken. „Vader had een geweer, uit Kom, we geven de kinderen wat de kist op zolder, 'k heb m'n j geld voor een papieren toeter, zelf naar de trein gebracht, I het is feest, feest! Kom jongens, toen." vooruit, tante Ingena js ook Mina en Ingena keken elkaar klaar!" veelbetekenend aan, ze dachten ei ieder het hare van. Vijf ja ren militaire dienst in Engeland en twee en een half jaar con centratiekamp kon dat allemaal zo gemakkelijk overbrugd wor den als de kinderen dachten? Ze waren zo moe van 't ver langen, praten en wachten Ze lieten de kinderen hun blijdschap uitvoeren; onder XXIII. Een stralende Hemelvaartsdag volgde kort na de bevrijding van ons land. Mina was al vroeg opgestaan, ze dacht er over naar de kerk te gaan. Juist stond ze gereed haar woning te verlaten, toen er met veel lawaai een motorfiets de straat kwam inrij den. Mina keek toe, zag hoe de Hij was het! O God, ze kon het haast niet geloven, staarde hem aan als een wonder. Job lachte, terwijl de tranen in z'n ogen stonden. „Eindelijk vrouw, waar zijn de jongens, ik moet ze zien!" Maar daar waren ze al, alle drie. Leo en Jan, overgelukkig stormden op hun vader toe: „Bent u nou een Canadees ge worden vader?" riep Leo. „Wat Canadees, je vader is een Hol lander en wat een echte. Jon gens toch, wat is vader blij. Waar is nummer drie, Wout, jongen, kom er ook bij!" Maar Wout deed schuchter, hij gaf een hand, maar wilde lang niet ami- welkomen. Ze vlasten op een si garet, waar ze begerig naar keken. Vader opende een pakje en deelde gul rond. Of ze het grootste geschenk kregen, zo blij waren ze met dit onverwachte rokertje. Vader stond overgeluk kig naast moeder, hij opende de zak en begon uit te pakken. De jongens juichten van blijd schap bij ieder ding, dat vader op tafel zette, 't Was gewoon een wonder. Daar lag witte brood en brabants boerenbrood, busjes melk, vlees, zalm, ham, koffie (echte) thee, chocolade, suiker, Engelse toffee's en nog aldoor maar meer. (Wordt vervolgd.) Begrotingsnootjes. Uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Onderwijsbegroting De minister meent te moeten nagaan, of de invloed der ouders op de school niet enigszins kan en behoort te worden versterkt. Zoals de toestand thans is, vor men de overladen programma's een ernstig punt van zorg voor de Afzonderlijke regeling gewenst. Hoewel het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschade als zodanig bjj deze begroting niet aan de orde is, konden blijkens in de afd. der Tweede Kamer ge maakte opmerkingen, verschei dene leden niet nalaten omtrent de regeling van de oorlogsschade toch iets op te merken, omdat de wederopbouw in zo sterke wate van deze regeling afhankelijk is. In het byzonder wilden-deze leden nogmaals de aandacht vestigen op do speciale omstandigheden van Walcheren. Een afzonderlijke regeling achtten zij nodig voor Walcheren en ook voor Middel burg. Ruim 4000 schepen pas seerden in November het Kanaal door Zuid- Beveland. In totaal zijn in de maand No vember 1948 door het kanaal door Zuid-Beveland 4008 schepen ge passeerd met een totaal tonnage van 1,349.310 ton. Hiervan waren 2427 geladen schepen en 1581 le dige schepen met een resp. totaal tonnage van 904.018 ton en 445.292 ton. Het aandeel vande Rijnvaart bedroeg hiervan 374 ge laden met een tonnage van 362.797 ton en 166 ledig met een tonnage van 161.766 ton. In de richting Hansweert-We- meldinge passeerden in totaal 1024 geladen en 976 ledige sche pen met een resp. laadvermogen van 336.733 en 348.073 ton. Het aandeel van de Rijnvaart hierin bedroeg 113 geladen en 148 ledige schepen met een resp. laad vermogen van 119.545 en 146.444 ton. In de richting Wemeldinge- Hansweert passeerden in totaal 1403 geladen en 605 ledige schepen met een resp. laadvermogen van 567.285 ton en 97.219 ton. Het aandeel der Rijnvaart be- drie in deze richting 261 geladen en 18 ledige schepen met een resp. laadvermogen van 243.252 ton en 15.322 ton. Van de in totaal gepasseerde 4008 schepen is de verdeling in minister. Hij stelt zich voor wegen nationaliteiten als volgt: Neder- te zoeken om de leerstof te be- janiise schepen 2934; Belgische perken. De kleuterzorg is een aangele genheid van grote sociale beteke nis, in het algem'een als ontwikke lingshulp tot bijs'tand van de 'ge zinnen in haar opvoedende taak. Een wettelijke regeling is in voorbereiding. Er is geen grond voor de vrees, dat de storende ongelijkheid inza ke de salariëring der onderwijzers die in het verleden heeft bestaan weer opnieuw zal worden inge voerd. Men zal er niet op kunnen reke nen, dat de commissie tot samen stelling van een woordenlijst van de Nederlandse taal nog in 1949 met haar werk gereed zal komen. Het ontwerp-kweekschoolwet is thans om advies bij de onderwijs raad. In beginsel kan de minister zich verenigen met de gedachte, om aan de tweejarige ambachtsschool een voorbereidende cursus van 1 jaar te verbinden. De omvangrijke arbeid van de staats-commissie voor de reorga nisatie van het Hoger onderwijs is nagenoeg voltooid. De uitbreiding en modernisering van de Technische hogeschool te Delft staan voorop in de plannen tot verbetering van het technisch hoger onderwijs. De minister is van oordeel, dat het inderdaad zeer wenselijk is, dat een wettelijke regeling wordt getroffen betreffende de monu ment,. zorg. De Vlaamse schrijver Ernest Claes, de auteur van de verfilmde roman „De Witte", die ervan be schuldigd werd tijdens de Duitse bezetting de politiek van de vij and gediend te hebben, is door de krijgsraad vrijgesproken. Het twaalf ton metende zeil scheepje „Kathleen" is na een reis om de wereld met een amateur bemanning over een afstand van 33 duizend mijl, welke achttien maanden in beslag heeft genomen, te Sydney aangekomen. 910; Franse 66; Zwitserse 94; En gelse 2; Duitse 1; Deense 1. Sensatielust gestraft. De raad voor ae luchtvaart heeft eergisteren uitspraak ge daan in de zaak betreffende het ongeluk op-24 Mei 11. overkomen aan een vliegtuig van de rijks luchtvaartschool te Ypenburg. De raad voor de luchtvaart con cludeerde o.m., dat het ongeluk is veroorzaakt door een bestu- ringsfout van de bestuurder L. R„ die uit lust tot sensatie, zon der dat zulks geoorloofd was, op zeer geringe hoogte heeft rondgecirkeld. Voor de tijd van twee jaren is de betrokken bestuurder de bevoegdheid ontnomen als om schreven in het hem op 21 Juli 1948 uitgereikte vliegbewijs A. Inmiddels is betrokkene van de opleiding van de rijkslucht vaartschool te Ypenburg uitge sloten, aangezien hij niet vol deed aan de eisen, welke aan toekomstige verkeersvliegers moeten worden gesteld. De valse bankbiljetten in Zeeland. Omtrent de valse honderd-gul den-biljetten, die in Zeeland in om loop zijn, vernemen wij van de zij de van de Nederlandse Bank dat de plaats van de handtekening van de president der Nederlandse Bank niet op alle biljetten gelijk is. Op de biljetten van de series AA tot en met AY staat zij na melijk boven het woord president, op latere series gedeeltelijk door dit woord heen. De plaats van de ze handtekening op de valse bil jetten was dus geen in 't oog springende bijzonderheid. Wel zijn de woorden „Nederlandsche Bank" aan de voorzijde van de valse bil jetten uiterst flauw. Het water merk heeft men hoogst gebrekkig nagebootst. In tegenstelling tot de echte biljetten, waarop het water merk bestaat uit een serie kubus sen, die zowel verticaal als hori zontaal over het hele biljet lopen, maakt het watermerk op de valse biljetten een vlekkerige indruk, hetgeen onmiddellijk opvalt, St. Maartensdijk en Scherpenisse krijgen nieuwe burgemeester. Bij Kon. Besluit van 4 Dec. '48 is met ingang van 16 Dec. a.s. tot burgemeester der gemeenten St. Maartensdijk en Scherpenisse benoemd de heer D. C. Bouwense te Oostburg. De heer Bouwense is geboren te Middelburg op 24 September 1908 en woont te Oostburg. Voor de oorlog was de heer Bouwense boekhouder bij de firma Van Melle te Breskens. Na de be vrijding trad hij op als vertegen woordiger van de Militaire Com missaris voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Vanaf de oprichting tot aan de liquidatie was hij als Directeur van de Stichting Herstel Zeeland 1945, voor Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam. De nieuwe burgemeester is ge huwd en heeft drie kinderen. Zijn godsdienst is Ned. Herv. (orthodox); politiek is hij niet bij enige party aangesloten. (vervolg op pag. 3.) Bebouwing ten platte- lande. Critiek in de Tweede Kamer. Uit het voorl. verslag inzake begroting Wederopbouw: Vele leden meenden, dat op het gebied van cie bebouwing vooral in kleine gemeenten en ten plattelande een onbevredi gende toestand bestaat. Er zijn, ook in de laatste ja ren, door ongemotiveerde dis pensatie van of eenvoudig door het de hand lichten met de bouwverordeningen in Neder land bouwsels verrezen, die een schande zijn voor ons land, zo wel uit hygniënisch en sociaal als uit aesthetisch oogpunt, en bot%ndien op plaatsen in het landschap, waar zij nooit hadden mogen zijn getolereerd Kampen broeinesten van communistische propaganda? In de afd. der Tweede Kamer vroegen vele leden de aandacht van minister In 't Veld, voor een adres van de raad van vakcen trales, waarin een aantal klach ten over de gang van zaken bij de D.U.W. zyn geuit. Gaarne zou men 's ministers inzichten omtrent deze belangrijke aan gelegenheid vernemen. Vele an dere leden sloten zich bij deze vraag aan. Van verschillende zijden wer den inlichtingen gevraagd over de bezetting der D.U.W.-kam- pen. Verscheidene leden meenden, dat de kampen van de D.U.W., evenals de vroegere werkver schaffingskampen, broeinesten van communistische propaganda zijn. Reeds daarom moeten deze kampen huns inziens hoe eerder hoe liever verdwijnen. Ook het reizen en trekken der bouwar beiders zal zoveel mogelijk be perkt moeten worden. Sommige leden sloten zich bij deze opmerkingen aan. Dit betekent intussen niet, dat ze op opheffing van de D.U.W. zouden willen aandringen. Wel zouden zij op reorganisatie willen aan dringen in die zin, dat het werk zoveel mogelijk aan kleinere aannemers wordt uitgegeven in plaats van aan enkele grote maatschappijen. Voor de geestelijke en cultu rele verzorging in de kampen wordt een bedrag van ruim f 800.000 uitgetrokken. Omtrent de voorgenomen besteding hier van zouden verscheidene leden gaarne nader worden ingelicht. Vele leden zouden gaarne ver nemen, hoever de werkzaamhe den met betrekking tot bouw en herstel van schepen thans gevorderd ziin.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2