Dr. Ralph Bunche stelt ultimatum aan Israël en Egypte. NIEUWS Min. Van Schaik naar de West. Rusland verzoekt ontbinding der commissie voor Korea. Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp afwikkeling geidzuivering. Regeringsleger van 60.000 man in China vernietigd. Goese ex-landstormer krijgt acht jaar Ordenings-perikelen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 9 DEC. 1948 Onderhandelingen over wapenstilstand doodgelopen. Dc Deze week meer incidenten dan ooit te voren zegt Dienst Legercontacten. Zal Hongaarse premier altreden? Ziet Tsjang Kai Sjek het somber in? Rijksambtenaren krijgen uit kering voor Kerstmis. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst» str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Ordening is het woord van de dag. Voor de welvaart van het land. vordt het door velen nodig geacht dat de Overheid zo ongeveer alles ordent en alle touwtjes in handen houdt. Als de Overheid maar de leiding heeft, dan, zo meent men, zal het mogelijk zijn de vroegere welvaart te herstellen. In de practijk blijkt echter, dat het niet zo eenvoudig is als het lijkt en dat die zo hoog geroemde ordening volstrekt niet een sleu tel is, die op alle sloten past. Over de noodwendige bureau cratie die hiermee noodwendig ge paard gaat, en die heel het leven ZEEUWSCH DAGBLAD 4e J ARGANG No. 1128 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, VUssingen; Dr K. HOZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.37 u., onder 16.29 u. Maan op 13.54 u., onder 1.38 u. Hoogwater op Vrijdag 10 Dee.: Vlissingen: 9.04 u. 1,18 m., 21.52 u. 1.41 m. Wemeldinge: 10.37 u» 1.08 m., 23.20 u. 1.38 m. doodgelopen. De Egyptische regering had in beginsel zich bereid verklaard tot wet ter wereld. Het ontwerp voorziet in één kamer van minder dan 100 leden, een president, die geen veto tegen wetten kan uitbrengen en die niet onderhandelingen over een wapen mag aftreden zonder goedkeuring van een kabinetsminister, en een minister-president met grote be voegdheden. Volgens het ontwerp, dat voor ziet in de opbouw van een staat Dr Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar van de V.N. In Palestina, heeft de regeringen van Israël en Egypte 48 uur tijd gegeven om te gehoorzamen aan het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand en een wapenstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zal hij de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen. Dr Bunche heeft de Veiligheids- van Israël in het vaststellen van dreigt te verstarren, spreken we raadscommissie voor de sancties de grondrechten van de mens ver in dit verband maar niet. doen weten, dat zijn pogingen om J der gaat dan iedere andere grond- Een groot bezwaar is natuurlijk de kwestie.van het bestand en de dat als de Overheid hierbij een wapenstilstand te regelen, waren fout maakt, die fout gigantische vormen dreigt aan te nemen en dat als de leiding een verkeerde richting neemt, de gevolgen niet zijn te overzien. Hierbjj komt, dat ook de Over heid afhankelijk is van wat andere landen doen of ook niet doen. Een misoogst in verschillende landen kan verstrekkende gevolgen heb ben, evenals een niet verwachte overvloedige oogst, allerlei zorg vuldig voorbereide plannen in de war kan sturen. te Overheid kan van oordeel zijn, dat de industrialisatie met kracht moet worden bevor derd. Dat kan zekere voordelen met zich brengen. Maar alleen als wij in staat zijn te concurreren en als andere landen bereid zijn onze producten af te nemen. Is het om gekeerde het geval, liggen onze prijzen boven de wereldmarktprijs en is in het buitenland de markt verzadigd, dan komen wij met onze industrialisatie niet verder. Om dergelijke moeilijkheden te voorkomen, is er nu een streven om in breder verband te werken en de ordening tot een groter ge bied uit te strekken. Wij hebben nu al de BENELUX en daarnaast de organisatie van de West-Europese samenwerking. De verwachtingen daaromtrent waren hoog gespannen; te hoog naar het schijnt. Er doen zich allerlei moeilijk heden voor in verband misschien met de wederzijdse armoede, maar ook' als gevolg van het feit dat iedereen zoals trouwens te ver wachten was, in de eerste plaats op eigenbelang bedacht is. In het kort komt het hierop op socialistische grondslag, wordt de doodstraf afgeschaft. GEEN RUSSEN IN ISRAELS LEGER. De Israëlische minister van bui- A N p wor(ft ons het volgen<ie tenlandse zaken. Mosje Sjertok, mpde„;d(,pM heeft medegedeeld, dat geen enkel geweer en in het geheel geen mu nitie door de Sowjet-Unie naar Voor bespreking Interim-regeling. Van bevoegde zijde, aldus het medegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korte termijn te geraken tot een definitieve wettelijke re geling van de nieuwe door de Grondwet voorgeschreven staats rechtelijke vorm van het Konink stilstand, doch op voorwaarde dat alle bepalingen van de bestaande resolutie worden nagekomen. Israël zou de noodzakelijke mi litaire maatregelen nemen, mits het de verzekering kreeg, dat de Egyptenaren bereid waren tot on derhandelen over een wapenstil stand. De impasse ontstond door twee resoluties van de Veiligheidsraad, aldus dr Bunche. De eerste beval Joden en Egyptenaren in de Ne- gef zich uit bepaalde posities te rug te trekken. De tweede eiste onmiddellijke onderhandelingen over een wapenstilstand. Israël had niet aan de eerste resolutie voldaan, omdat het van oordeel was, dat militaire maat regelen in de Negef dienden te worden gezien in het licht van de onderhandelingen over een alge hele wapenstilstand. De Egyptische regering stond er op, dat eerst de bepalingen van de eerste resolutie werden uitge voerd. ISRAELS GRONDWET. De New York Herald Tribune meldt, dat de ontwerp-grondwet Kwestie Italiaanse koloniën nog niet voor de V.N. De Algemene Vergadering van de V. N. heeft het voorstel om 'n begin te maken met de debatten over de bestemming van de Itali- neer, dat iedereen zoveel mogelijk aanse koloniën met 31 tegen 11 wil exporteren en zo weinig moge- stemmen en 9 onthoudingen ver- lijk importeren. worpen. Het voorstel werd gesteund "P ngeland b.v. heeft een natio- door Engeland en de S.U., doch HQctl pldn OpgeZGt, dflt voor- /In w>nor/lri»«liöi/l var» do dn ziet in een omvangrijke export De Dienst Legercontacten meldt, dat in de week van 1 tot en met 7 December in Federaal gebied 307 incidenten zijn gemeld, dit is 69 meer dan in de voorgaande week. Dit weektotaal is het hoog ste sedert de ondertekening van de Renvilleovereenkomst. Het hoogste totaal was tot nog toe 244. Het totaal van 307 omvat 95 incidenten, welke veroorzaakt werden door geïnfiltreerde T.N.I. en andere benden in „hit and run" acties (d.w.z. acties, waarbij de benden zich, na infiltratie en ge welddaden, onmiddellijk achter de status-quolijn terugtrekken, om .aan de achtervolging door Neder- 'landse patrouilles te ontkomen). In de laatste drie weken vielen er 200 slachtoffers van moordaan slagen en ontvoeringen. Het com muniqué zegt: „nadat de incidenten voornamelijk in Midden- en West- Java geconcentreerd waren, schijnt thans de beurt te zijn aan naar West-Europa, terwijl het de import van luxe-artikelen als tul pen, parfums, wijn enz. zoveel mo gelijk wil beperken. Dit klopt ech ter niet met het Franse plan, dat op een export van veel luxe arti kelen naar Engeland berekend is. Wel is er daarnaast het plan om de productie van boter, vlees en kaas en van industriële artikelen krachtig te bevorderen, maar het zijn nog plannen op papier, terwijl ook nog zal moeten blijken of bij uitvoering van dit plan, werkelijk de kopers gevonden kunnen wor den. In elk geval zullen andere deel nemende landen, die eveneens der gelijke producten aan de markt brengen deze plannen niet met enthousiasme begroeten. Als hier enige ordening mogelijk Midden-Amerikaanse staten, de V. S. en de meeste Arabische lan den stemden er tegen. De kwestie van de Italiaanse koloniën zal eerst in de tweede helft van de in April te Lake Success beginnende zitting op nieuw opdoemen. Israël zijn gezonden. Er bevindt zich ook geen enkele Sowjet-Rus- sische Jood in Israëls gelederen ail\iïtis^ert°ic' t !rijk (Nederland, Suriname en de Wel ontving Isiaef wapens van Nederlandse Antillen), overweegt een oostelijk land en van verschei- de regerjng de invoering van een dene westelijke landen. voorlopige voorziening, in welke enige belangrijke onderdelen van de voorgenomen regeling reeds zullen worden verwezenlijkt Alvorens hiertoe definitieve stappen te doen, zal een der leden van het Kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Te Boedapest ver'wacht menhet AntilIen begeven, ten einde met aftreden van de Hongaarse minis-l(je daarvoor ;n aanmerking ko ter-president Lajos Dinnyes, °P mende personen en instanties grond van tegen hem geuite cn-l plegen, tiek van het politieke bureau van De r *lng stelt zich voor de partij der kleine boeren, waar- daarna de zeer spoedige indiening van een desbetreffend wetsont werp bij de Staten-Generaal te bevorderen". Het A.N.P. voegt hieraan toe: Naar wij menen te mogen veron derstellen, zal het de minister zon der portefeuille, mr van Schaik zjjn, die als lid van het Kabinet met het bovenomschreven doel naar de West zal vertrekken. Nederland steunde resolutie, van de V. S., China en Australië. In d© politieke commissie der V.N. heeft de Sowjet-Unie ver zocht om ontbinding van de com missie der V.N. voor Korea. Nieuwe taak voor directeur-generaal Ned. Roode Kruis. Naar wij vernemen is de direc teur-generaal van het Nederland se Roode Kruis, de heer H. P. J. Volgens Malik (S.U.) ligt de van Ketwich Verschuur, benoemd Koreaanse kwestie ver buiten de gedelegeerde der Liga van - I? nrvri 1/- v—v van hij de leider is. In een verklaring wordt Dinny es ervan beschuldigd, niet genoeg waakzaamheid en voorzichtigheid met bepaalde ambitieuze elemen ten in de partij te hebben betracht De 47-jarige Lajos Dinnyes werd op de 21ste Mei 1947 tot minister-president van Hongarije benoemd, na tevoren minister van defensie te zijn geweest. Tijdens het bewind van admi raal Horthy werd Dinnyes als ge vaarlijk beschouwd. Toen Honga rije in Maart 1944 door de Duit sers werd bezet, was hij gedwon gen onder te duiken. Dinnyes was gekant tegen de anti-democratische elementen, die zich volgens hem in de rechter vleugel van de partij der kleine boeren bevonden. Kolen in papieren zakken. Van heden ai zal het de kolen handelaren zijn toegestaan, voor het leveren van brandstof in pa pieren zakken een toeslag op de kolenprijs in rekening te brengen groot f 1.- per hl. De hoogst geoorloofde toeslag bedroeg voorheen f 0.70 per hl. Kinderbijslag wordt verhoogd. (Van onze parlementaire red.) Nadat de Tweede Kamer gister- middag een vijftiental kleinere vang gemaakt met de behandeling Oost-Java, waar het aantal inci- ontwerpen zonder beraadslagingvan de begroting van Justitie. dentén gestadig toeneemt". of stemming had goedgekeurd Moorden op Indonesische Aaaronder was het ontwerp tot bestuursambtenaren. vervanging van de wetgeving no pens het verkeer op de wegen land veel beter is, rhaar stemde toch voor. Zijn beschouwingen over de Russische toestanden in teresseerden de Kamerleden niet in het minst. Heden heeft de Kamer een aan- aldLdme°?tgAnefa,VtynSLmdeaaf- werd <le gelopen week drie Indonesische bestuursambtenaren ontvoerd. Van twee van hen zijn de stoffe lijke -resten teruggevonden; de derde wordt nog vermist. Nabij Salatiga is dezer dagen eveneens een Indonesisch bestuursambte naar vermoord. Driehoek Peiping- Tientsin-Tongsjan wordt kleiner. Volgens gewoonlijk betrouwba- .re bron te Nanking hebben de re- zou zijn, dan valt dit toe te jui- 1 gerlngsstrydkrachten ten oosten chen. Maar het gevaar bestaat, van Yoengtsjeng op de grens van dat een dergelijke ordening op de provincies Honan, Anhwei en grote schaal, een zodanige ver- Klangsoe 60.000 aan doden en ge- starring met zich zal brengen dat de nadelen groter zijn dan de ge hoopte voordelen. In elk geval zal men verstandig doen, niet te hoge verwachtingen te koesteren, terwijl een nood zakelijke voorwaarde voor welsla gen of voor het voorkomen van al te grote ongelukken is, aan 't par ticulier initiatief de nodige arm slag te geven. Besprekingen over het Noord-Atlantisch verdrag te Washington. Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken in de V.S. heeft bekend gemaakt, dat de ver tegenwoordigers der mogendhe- .1, die het Brusselse pact onder tekend hebben, morgen te Was hington bijeenkomen om het ope nen der besprekingen over een Noord-Atlantisch verdrag met de V.S. en Canada voor te bereiden. De vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en de Benelux- landen hadden de V.S. op de 26e November medegedeeld, dat zij onderling een wezenlijke overeen stemming hadden bereikt aan gaande zekere voorstellen betref fende een dergelijk verdrag. Afgezien hiervan had de V. S. nog geen formele uitnodiging bereikt tot het verdrag toe te tre den. wonden verloren. Volgens waar nemers is dit practisch het gehele onder generaal Soen Yoean Liang staande leger. Reuter meldt uit Nanking, dat in verwarde gevechten ten noor den van Nanking beide partijen zware verliezen hebben geleden. Regeringscolonnes trachten hier de kring van door de communisten geleide strijdkrachten om drie le gergroepen heen te verbreken. Regeringstroepen hebben zware aanvallen gedaan op de troepen, 1 die het garnizoen te Kiangjen I overweldigd hebben. In Noord-China wórdt de drie hoek Peïping-Tientsin-Tongsjan kleiner onder de druk der door de DE MENING VAN LOVETT: Geen breuk tussen I communisten geleide legers. In Oost-Hopei -trekt de tegen partij zich samen om Fengjoen. Uit officiële bron wordt verno men, dat de Chinese regerings troepen Dinsdag Tsjosjien, ten Zuidwesten van Peiping, aan de spoorlyn naar Hankou hebben prijsgegeven. Te Lioelihe, 35 km. ten Zuid westen van Peiping, zijn hevige gevechten aan de gang. Twintigduizend door de commu nisten geleide manschappen zou den, uit de bergen ten Westen van Hopei oprukkend, een actie onder nomen hebben tegen de spoorlijn PeipingHankou, gepaard aan een offensief uit het Oosten onder leiding van generaal Lin Piao. De grote Chinese bladen te Honkong, aldus Reuter, maken melding van een bericht uit Nan king, volgens hetwelk Tsjang Kai Sjek onlangs aan vertrouwde vol gelingen verklaard zou hebben, dat hij, wanneer hij „faalde in de strijd tegen de communisten", zelfmoord zou plegen voor het mo nument van Soen Yat Sen, de stichter van de Chinese republiek, te Nanking. Volgens een telegram uit Nan king zou mevrouw Tsang voor haar vertrek naar Amerika aan Nederlands-Indonesische Unie. Nederland en Republiek, wicht van Zijn gezag in de schaal r te leggen en de Nederlanders en Op zijn wekelijkse persconferen- republikeinen te verzoeken om tie heeft Lovett, de waarnemende voort te gaan met het vormen Amerikaanse minister van buiten- van Verenigde Staten van In landse zaken, verklaard, dat de <j0nesië binnen het kader van de Nederlandse ambassade te Was hington het departement van bui tenlandse zaken had meegedeeld, dat de delegatie van de Neder landse regering uit Indonesië naar Den Haag was teruggeroepen voor overleg. Lovett voegde hieraan toe, dat hij dit niet uitlegde als 'n breuk tussen c e Nederlandse regering en de Indonesische republiek. New York Times wil Indonesische kwestie voor Veiligheidsraad. De New York Times schrijft, dat de terugkeer van de Neder landse delegatie naar Nederland in Parijs een gerechtvaardigde vrees teweegbracht, dat door de de commandant van de Chinese gang van zaken in Indonesië een j luchtmacht verzocht hebben crisis nabij is. steeds volledige controle uit te Behandeling van de gehele oefenen over alle vliegtuigen, kwestie voor de Veiligheidsraad i Mevrouw Tsjang zou de wenk schijnt gevraagd te worden, aldus gegeven hebben haar echtgenoot, het blad. j indien de toestand critiek werd en Het brengt in herinnering datTsjang zou weigeren weg te gaan, de Indonesische kwestie één van 1 onder dwang naar het buitenland de zeven aangelegenheden is, die te brengen. Marshall aan de Algemene Ver- gadering heeft voorgelegd. De kwestie is belangrijk genoeg, Brabant mag het volgend aldus het blad, om het volle ge- jaaf 31()0 woliingen geidzuivering voortgezet. Eergisteravond was de vergade ring verdaagd om de minister in de gelegenheid te stellen een nota van wijzigingen in te dienen. De bewindsman had hierop al eerder gezinspeeld, maar hij scheen niet veel lust te hebben om te vertel len wat er precies in zou staan. In de vergadering van gisteren was dus alle reden om bij de be handeling van de artikelen nog maals uitvoerig van gedachten te wisselen. Het mocht echter weinig baten. Zes amendementen gingen van de kaart. Minister Lieftinck sprak vol gens de heer v. d. Heuvel (A.R.) wel wat al te gemakkelijk het on aanvaardbaar uit. Zo wordt de parlementaire behandeling slechts een fictie. Met het zevende amendement behaalde deze afgevaardigde een kleine overwinning. Het werd met 3921 stemmen aangenomen. Al leen de Partij van de Arbeid was tegen, met uitzondering van de heer Goedhart, die bij vergissing vóór stemde. Het wetsontwerp werd, evenals het ontwerp wijzi ging Kinderbijslagwet, z.h.s. aan genomen. Volgens de samenwerkende oen trales van overheidspersoneel worden van regeringswege maat regelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor in aan merking komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot, een uitkering te doen in verband met de herziening van het Bezol digingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1934, ingaande 1 Ja nuari 1948. De verhoging van de kindertoelage met 25 cent per week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen zijn bevoegdheid der V.N. De S.U. verwerpt het door de V.S., China en Australë ingedien de voorstel, dat de V.N. de rege ring van Zuid-Korea zouden er kennen, een nieuwe commissie zouden benoemen en dat de be zettingsstrijdkrachten zich zo spoedig mogelijk zouden terug trekken. Tijdens het debat over Korea heeft de Nederlandse delegatie bij monde van jhr Snouck Hurgronje haar steun gegeven aan deze reso lutie. De Nederlandse afgevaardigde betwijfelde het, of het juist is de regering van het Zuiden een re gering voor geheel Korea te noe men, zoals in de resolutie is ge schied. Hij sprak de hoop uit, dat Noord-Korea na het terugtrekken der bezettingstroepen in staat zou zijn vrijelijk en onder leiding van de commissie der V.N. uitdruk king te geven aan zijn wensen. Hij verzocht om verhoging van het aantal leden der commissie van 9 tot 11. Tenslotte werd de resolutie met 416 stemmen aangenomen. Roode Kruisverenigingen. De lieer van Ketwich Verschuur zal in deze functie de algemene leiding op zich nemen der hulpverlening aan vluchtelingen in het Midden- Oosten. Op zijn verzoek is aan de direc teur-generaal, die zijn nieuwe functie zeer binnenkort zal aan vangen, met ingang van 1 Januari 1949 door het dagelijks bestuur eervol ontslag verleend. Vanaf die datum zal de directie worden uit geoefend door de heren jhr G. M. Verspyck en A. van Emden, wel ke laatste tot directeur is be noemd. Onderzees gevecht met een octopus. In de haven van Nevel aan de Stille Oceaan hebben twee Russi sche duikers onderwater op leven en dood met een geweldige octo pus gevochten. De duiker Tsjerednikof was ze ven uur onder water geweest en had juist het teken gegeven, dat hij weer aan de oppervlakte zou komen, toen hij een octopus tegen zijn benen voelde. Drie uur lang vocht hij alleen met het beest. Toen begaf duiker Yakof Karpen- ko zich naar beneden en viel hij de octopus met zijn mes aan. De octopus greep Karpenko met een vangarm zonder Tsjerednikof los te laten. Karpenko stak de octo pus herhaaldeijk met zijn mes, maakte het mes van Tsjerednikof van diens riem los en toen staken en hakten de twee mannen op het monster in, totdat het water door De ramp te Prestwick. Openbaar onderzoek begint 10 Januari. Maandag 10 Januari begint te Ayr (Schotland) het officieel openbaar onderzoek inzake het ongeval met de Nederlandse Con stellation bij Prestwick op 20 Oc tober, waarbij 40 personen werden gedood. Het Engelse ministerie voor burgerluchtvaart heeft Tho mas Pringle Mcdonald, raadsheer des Konings, aangewezen om het onderzoek te leiden. De diefstal in het Middelburgse Bodehuis. Bij de diefstal, die vorige week in het Bodehuis te Middelburg werd gepleegd, is niet alleen een aantal dozen boter en een doos thee, doch ook nog 3 kg koffie ontvreemd. Naar achteraf is gebleken, heb ben de beide daders voordien ook nog twee diefstallen door middel van inbraak gepleegd. Hierbij is 200 kg lood gestolen, dat is ver kocht aan de handelaar F. te Mid delburg. De daders van deze reeks dief stallen zijn J. N. te Velp en H. D. te Bussum. Stoffelijk overschot van de heer W. Honders ter aarde besteld. Tr Gistermiddag werd 't stoffelijk het bloed rood gekleurd was. Ver- overschot van6wülen de heer W. zwakt, maar nog levend werd de Hond in jeVen hoofd der Her- octopus naar de oppervlakte ge bracht. De beide mannen onder vonden geen kwade gevolgen van dit gebeuren. Verhoogde landbouw uitgaven. Voor de bestrijding van de coloradokever en van ratten en muizen is het vorig jaar f 110.000 meer uitgegeven aan geraamd was. Het onderzoek van de grond op zoutgehalte in Zeeland vroeg een uitgaaf van f 8000 waarep niet gerekend was. Voor het structuurherstel van de met zout water geïnundeer de gronden, was het noodzake lijk voor dit doel bestemde lu cerne kunstmatig te drogen. Voor de bevordering van het oprichten van drogerijen werden Dit laatste wetsontwerp beoogt aan coöperatieve verenigingen de kinderbijslag te verhogen i.v.m. de stijging van de prijzen. Voor 't eerste kind krijgt men nu 40 cent, voor het tweede en derde 44, voor het vierde kind en meer 54 cent. Aan het kleine debat werd deel genomen door de heer Stapelkamp (A.R.), v .d. Born (Arb.) en An- driessen (K.V.P.). Deze waren het eens met dit ontwerp. renteloze geldleningen verstrekt tot een bedrag van f 820.000. Aldus een ingediende wijzi ging van de Landbouwbegroting 1947. Woensdag 22 December 's mid dags 2 uur zal de nieuwe burge meester van Utrecht jhr mr C. J. A. de Ranitz in een buitengewone De heer Gortzak (Comm.) was raadsvergadering worden gein- vreselijk tegen, omdat het in Rus- stalleerd. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft zich officieel uitgesproken voor de toelating tot de V.N. van zeven nieuwa leden, n.l. Italië, Oostenrijk, Ierland, Finland, Portugal, Transjordanië en Ceylon. De S.U. sprak haar veto uit. bouwen. Voor 1949 is het bouwvolume voor Noord-Brabant vastgesteld op 2600 woningen. In verband met het grote aan tal beschikbare arbeidskrachten in deze provincie is bovendien een contingent van 500 woningen extra toebedeeld. In het totale aantal van 3100 woningen zijn begrepen de 500 woningen, die rechtstreeks aan Philips worden toegewezen en de 800 montagewoningen, waarvan de afname verplicht is gesteld. Bruinooge vocht tegen de Geallieerden. In de middagzitting van 't Byz. Gerechtshof te Middelburg stond terecht de 25-jarige Andries Bruin ooge, slagersknecht te Goes. Hjj was ln 1948 toegetreden tot de Landwacht Nederland en was later by do Landstorm ingezet voor razzia's en zelfs had hij bij Ede tegen de Geallieerden gevoch ten. Besch. bleef lange tijd hardnek kig ontkennen aan razzia's te heb ben deelgenomen, doch toen hem werd voorgehouden, dat ontken nen tegenover enkele onomstote lijk vaststaande verklaringen, dat hij er inderdaad bij is geweest, zijn zaak alleen maar schade kon doen, gaf hij toe. Zo heeft Bruinooge deel geno men aan de beruchte razzia's in Apeldoorn en aan de drijfjacht op onderduikers in de Noord-Oostpol der. De proc. fiscaal was in zijn re quisitoir van mening, dat een be sch. als deze, die zich aan de ern stigste feiten, waarvoor een land- wachter kan terecht staan, heeft schuldig gemaakt, een zware straf diende te worden opgelegd, waar bij nog komt, dat besch. als een geniepig en lui mens bekend staat. De eis was 15 jaar gevangenis straf. Mr A. H. Kuipers, verd., achtte het deelnemen aan de razzia's niet bewezen en beweerde, dat zijn cliënt een en ander had toegege ven onder druk, die van de zijde van de P.R.A. op hem werd uitge oefend tijdens het verhoor. De uitspraak viel wat- milder uit, want besch. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek en recht van cassatie. OVERIGE UITSPRAKEN. De overige uitspraken, die hier na volgden, luiden: Sibrand Adriaan van Boven te Middelburg, 5 jaar, door te bren gen in een inrichting, waar hij be hoorlijk kan worden verpleegd. Joh. A. Martens te Terneuzen, 2% jaar en ontzetting uit de rech ten voor 15 jaar. Jan Bevelander te Poortvliet, 4 jaar met aftrek. Floribertus F. D'Hooghe, West- dorpe, 4 jaar. Adr. C. de Künder te Vlake, 4 jaar met aftrek. Andr. Steketee te Middelburg, 4 jaar. Er bestaat in ons land een vakgroep klein scheepsbouw en die is aangewezen voor het afge ven van bouwvergunningen en materialen voor woonschepen. U dient zich, als u zo'n schip wilt aanschaffen, tot deze vakgroep te wenden, want de practijk heeft geleerd, dat sommige bouwers hun producten zeer slecht aflever den. Prof. Romme is gister uit Indonesië teruggekeerd. Hij had geen nieuws, wat zelden gebeurt. Te Den Haag is gearriveerd mijnheer Lawrence Norton, advi seur op landbouwgebied van de E.C.A. En zijn momenteel 12.000 landbouwtractoren in ons land. 10.000 ervan werd .1 na de bevrij ding geïmporteerd. Voorlopig voor 6 weken heeft dr van Mook zich in hotel „de Witte" te Amers foort gevestigd. Vice-admiraal J. M. de Booy is leider van de Ne- derl. militaire missie bij de geal lieerde bestuursraad in Berlijn ge worden. Te Frankfort wordt onderhandeld over de levering van 75.000 vaten gezouten haring aan de Bizone. 26.500 vaten worden aan de Russische zone geleverd. De 29-jarige J. v. den Bosch uit Haarlem, die o.m. als S.S.-er in Rusland vocht, antwoordde op een vraag van de president van de Bijz. Raad van Cassatie, waarom hij in beroep was gegaan, dat hij liever de doodstraf zou hebben als hij geen lagere straf (hij was tot levenslang.veroordeeld) kon krij gen. Een voorm. Amsterdams Landwachtcommandant, G. R. J. Geubel, die al op vrije voeten was, is gisteren op het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam gevangen ge nomen, omdat ter zitting steeds meer bezwarend materiaal zich tegen hem had opgestapeld. De productie van volkswagens in de Bizone is dit jaar meer dan ver dubbeld. In November werden er 2403 geproduceerd. De Deense brigade blijft voorlopig nog in de Britse bezettingszone van Duits land. In de omgeving van Fren, op 50 km afstand van de Duits- Belgische grens, zal een grote electrische centrale gebouwd wor- vormde School te Yerseke, ter aarde besteld. De baar werd gevolgd door fa milieleden en deputaties van ver schillende verenigingen en corpo raties, waarvan de overledene lid was. Aan het graf werd eerst het woord gevoerd door een broer van de overledene, de heer C. Honders Vervolgens spraken namens de kerkeraad ouderling van Kleunen; namens de oudleerlingen de heer Joh. J. van Es; namens het Groe ne Kruis dokter Polderman; ds Baks, Ned. Herv. predikant te Ka- pelle a. d. IJsel en namens het. schoolbestuur ds Rijnga. De oudste zoon dankte namens de familie voor de grote belang stelling. Zowel de Gereformeerde en de Evangelische predikant als de ka pitein van het Leger des Heils ga ven als vertegenwoordigers van de stille Una Sancta blijk van hun belangstelling. ,De glaskunstenaars van Leerdam". Het was een interessante cau serie, waarop de heer H. J. Stu- vel gisteravond in 't Goese Schut tershof de leden van de Ver. voor Alg. Wetenschappelijke Belangen vergastte, toen hij hen in het rijk van „De glaskunstenaars van Leerdam" binnenvoerde. ,We moeten het wonder zien", zei de heer Stuvei, „wat 'n mens kan maken van zand en vuur". En inderdaad, de talrijke toehoorders hebben het gezien en ervan geno ten. Er werd n.l. niet alleen op boeiende wijze iets verteld, maar ook getoond. Kleurenprojectie en kleurenfilm illustreerden de lezing op volmaakte wijze. In de loop der eeuwen is heel wat glaswerk vervaardigd, en steeds is hierbij naar schonere vormen gestreefd. De kunst is echter hetzelfde gebleven, de wij ze van vervaardiging practisch niet yeranderd. Dit bewees de film waarin de toeschouwers het gehe le proces vanaf het vermengen van de grondstoffen, tot het slij pen en polijsten van edele bokalen en schalen konden volgen. Spreker noemde Leerdam het centrum van de giasblaaskunst dezer eeuw en niet ten onrechte. Het was een goede greep van bovengenoemde vereniging om de heer Stuvei uit te nodigen. Dit be wees het hartelijk applaus van de toehoorders en het waarderend slotwoord van de voorzitter, de den, die zowel de Duitse- ais de heer B van de Ber„ Benelux-industrieën van stroom zal voorzien. Frankrijks gewone begroting bedraagt 1281 milliard francs en die voor de wederop bouw 700 milliard. 's Werelds kleinste republiek, San Marino, gaat een vertegenwoordiger naar Londen zenden om aan te dringen op een schadevergoeding van twee millioen pond sterling voor „het in het wilde weg bombarderen" van de hoofdstad op 26 Juni 1944. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Aanhoudend vrij zacht weer. Aanvankelijk zwakke tot mati ge, later voornamelijk aan de kust weer tijdelijk tot krachtig toene mende wind tussen zuidoost en zuidwest. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1