itjrovinti^y//g« PRODENT Co de -d&ée/ De Nederlandse voorlichting in Indië. Aa"^S" ',De Zes doden bij brand te Deventer. V 4U j. Scherpe eritiek van de „Nieuwsgier". Naar wij vernemen, heeft de GEMEENTERADEN Twee volwassenen en vier kinderen. Begrotingsnootjes. Voorstellen voor de Middelburgse Raad. Dinsdag 7 December 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 heer E. Kupers, voorzitter van L)e Indische „Nieuwsgier"in de afgelopen jaren is van het N.V.V., een aanklacht inge- schrijft onder het opschrift: „Leve vele zijden geklaagd over de 1 diend bij de officier van justi- de voorlichting"ïgen de delega- „voorlichting" en er zijn en tie te Amsterdam tegen „De tie van het Nederlandse Kabinet worden nog steeds sommenWaarheid", wegens beledinging, hier anderhalve week geleden ar- gelds verslonden door het officiële J zowel hem als het N.V.V. aan- riveerde, verklaarde minister voorliehtingsapparaat. Het zon i gedaan. Sassen aan de pers „hier slechts echter de voorlichting meer ten „De Waarheid" had in het kort te zuilen blijven". goede komen, indien men nu eens i verslag van de rechtzitting in- Toen de delegatie gisterenmor- begon met na te laten de beroeps- j zake H. J. Woudenberg onder gen weer vertrok, verklaarde mi- journalisten te verhinderen hun grote koppen het bericht ge- nister Sassen: „Wij gaan nu naar werk naar behoren te doen. j bracht: „Kupers leverde de ear- huis om verslagen uit te brengen Men zou er mee bereiken, dat detotheek en de millioenen van aan onze regering". wereld een kans kreeg eens ietshet N.V.V. uit". Van de persconferentie, die mi- te begrijpen van de Nederlandse, In zijn aanklacht verklaart de nister Sassen elf dagen in 't voor- zienswijze en dat de pers niet vol-| heer Kupers daardoor ernstig in uitzicht heeft gesteld is niets ge- ledig aangewezen is op de republi- eer en goede naam te zijn aan komen. De heren Stikker en keinse bronnen, die nu vrjj spel getast. Neher hulden zich eveneens in een hebben' st-izwjjgen, evenals de gebruike lijke „gezaghebbende bronnen". Blijkbaar om te voorkomen, dat nog op het laatste moment iemand een onvoorzichtige uitlating zou plegen tegen een journalist, werd de pers gisterochtend op Kema- joran weer zorgvuldig apart ge houden: achter een touwtje met een M.P. er voor, zoals tegen- woordig in Batavia meer en meer1 Mist belemmerde mossel gebruikelijk wordt. Als uiterste concessie werd ten slotte minister Sassen bereid ge vonden om zich nog even aan de export. Zoals wij reeds vorige week hebben gemeld, was de terug journalisten te vertonen, teneinde slag van de verschijning van Deense mosselen op de Franse markt direct merkbaar. Er wer den door de mosselkwekers te Bruinisse aan de handelaars af geleverd 3730 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar Frankrijk gingen 200 zakken a 50 kg, ter wijl tengevolge van de mist de verzending naar Engeland stag- het sensationele nieuws te onthul len, dat de Kabinetsdelegatie in Nederland verslag zal uitbrengen aan het Kabinet. Nu zal geen enkele journalist het minister van Sassen c.s. kwa lijk nemen, dat hjj niets wenst te zeggen over het verloop van de hier gehouden besprekingen. Waarom het echter nodig is om de neerde. pers te weren als een besmette lijke ziekte, ontgaat ons ten enen male. Men kan op vele manieren niets zeggen. De manier, waarop de missie-Sassen tijdens haar be- Pluimveetentoonstelling te Lewedorp. konijnen- en pluimvee- De zoek niets heeft gezegd en ook houdersverenfging „Streven niets liet zeggen, was niet alleennaar beter", organiseerde in ca- weinig elegant, maar bovendienfé v. d. Dries te Lewedorp een erg onverstandig. kringtentoonstelling van konij- WEMELDINGE. meende, dat het juridisch niet te verantwoorden is, dat de rechten, Verordening straatbelas- vóór 1 Juli j.l. aangekocht, thans finn aaniwnnmm worden verhoogd. nng aangenomen. Het voorstei werd tot heden Vrijdagavond vergaderde de aangehouden, laad. Van de Commissaris der De exploitatievergoeding voor Koningin was een schrijven ont- de school voor Chr. Onderwijs vangen van dankbetuiging var. aan schipperskinderen over de Prinses Wilhelmina voor Haarafgelopen 5 jaren werd vastge- aangeboden gelukwensen. I steld op f 2730,97, waarop reeds De Directeur der P.T.T. deel- bij voorschot is uitbetaald een de mede, dat vooralsnog niet bedrag van ,f 2245,87. kan worden overgegaan tot j De heer J. Oele werd met 4 plaatsing van een brievenbustegen 3 st. uitgebracht op de op de hoek Oranjeboomstraat-heer J. Hoogesteger Mz. herbe- Bonzijweg. Een acres van het noemd tot lid van het Burger- Bureau Esperanto bij het On-lijk Armbestuur, derwijs houdende verzoek omj Vervolgens kwam de ont- adhaesie-betuiging, werd voor werp-verordening inzake straat kennis geving aangenomen. i belasting in behandeling. Als Aangeboden ningen 1947 werden en de 1949 van het B. A. en de ge meenterekening dienst 1947. f De opnieuw ter vaststelling aangeboden verordening op de heffing en de invordering van de reke-1 norm werd aangenomen 4.6 pet. begroting van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen vol gens de grondbelasting. De heer D. M. de Jonge meen de, dat de opbrengst hoger zal zijn dan de door B. en W. ge- schoolgelden voor voorbereidend' raamde, gewoon lager onderwijs, ge- De heer de Schipper besprak amendeerd door de heren D. M, de zwaardere laslen voor de de Jonge en P. J. .T. Dekker voor huurders van woningen, zoveel de buiten de heffing val-De heer Dekker verheugde lende inkomens en daarmede de 1 zich erover dat G. S. een verla- veriegging van de inkomsten- ging van deze belasting hebben grenzen betreft, werd m.a.s. aan- weten te bevorderen, genomen. De verordening werd z.h.s. In behandeling kwam een aangenomen, voorstel tot wijziging der per Een tweetal gereedgekomen 1 Juli j.L in werking getreden woningwetwoningen werd ver verordening inzake rechten we- huurd aan M. A. van Gorp met gens het gebruik der algemene recht van ruiling -iet D. Luteijn begraafplaats. Een adres hier- en aan V. Th. Lagendijk m.i.v. 6 over was van een groot aantalDecember a.s. ingezetenen binnengekomen. De! Aan B. en W. werd machti- voorzitter bracht in herinnering! ging verleend tot verkoop van de wens om de dienst op de be-1 bouwterrein aan particulieren, graafplaats te reorganiseren.ofschoon enkele leden wezen op Deze reorganisatie heeft na langdurige voorbereiding plaats gehad. Het adres bevat geen reconstructieve gedachten. Het getuigt van misvatting omtrent begrip „eigen graven". De klasse-indeling is niet nieuw. Enige jaren geleden zijn bij de invoering daarvan geen bezwa ren ingebracht. De heer D. M. de Jonge achtte het bezwaarlijk om over deze zaak na de korte tud van voor bereiding een oordeel uit te spreken. De heer de Schipper de mogeliikheid, dat de ge meente zelf straks de verlangde toewijzing ontvangt en alsdan over de bedoelde bouwterreinen dient te kunnen beschikken. Na een besloten zitting wer den B. en W. gemachtigd om t.z.t. een vaste bak voor de aan tc schaffen vrachtauto te doen vervaardigen en het gemeente paard en de wagens te verkopen. De heer D. M. de Jonge achtte straatverlichting ook wenselijk in de morgenuren. Voorts wees hij op de gebrekkige regeling Gistermorgen in de vroegte kinderen die in huis zouden heb- heelt te Deventer een telle brand ^eri verbleven, werden vermist. gewoed, .lie helaas zes slachtoffers' Later von<! men ?e verkoolde rechten van twee volwassenen en heeft geeist. v^er kinderen, nog in en bij de le- Te kwart voor zes werd branddikanten. gemeld in de zeer nauw.e Asser- Gered zijn, hoewel gewond, de straat boven een slagerij. Op de bpw°ner va° het perceel B. de eerste verdieping woonde de reizi- Lange en de vrouw van de loge ger B. de Lange, die enige logé's Lodeweges lilt Zaandam, alsmede in huis had met kinderen. Ver- een vrerjarig dochtertje van de fa- moedeiijk hebben deze op een zol- !T! e. Lodeweges. Omtrent de derverdieping geslapen. identiteit der zes, omgekomenen Juist toen de brandweer arri- ,me" thans nof fen onder- veerde, viel een man, de logé Lo- /0 m' ^,er *rj. '-v or deweges van een hoogte van 10 Ya" families De Lange en meter naar beneden. De man brak Lodeweges behoorden. Men ver door de val beide benen. Men zag keert m het onzekere of er ook daarop een vrouw op de gevellijst, j een Amsterdams meisje bij is, dat die in haar val van de dakgoot uit i u Lange zou logeren. nog jkon worden opgevangen Bij de brand kreeg de comman- in "n springzeil. Deze vrouw bleek dant der brandweer Broekhuis een de echtgenote van Lodeweges snijwond aan een der armen en te zijn. Zij stootte in het zeil op een der brandweerlieden kreeg bij de trottoirband en brak het rech- j de redding van het vierjarig meis terheupbeen. je branch, onden. De brandweer slaagde erin met j Men meent, dat de brand reeds de mechanische ladder een vier- geruime tijd heeft gewoed, voor jarig meisje te bereiken, dat in de dat de slachtoffers het hebben ge- dakgoot lag. Intussen had de merkt. Een buurman heeft vlam- brandweer met veel materiaal de men zien uitslaan en waarschuwde felle brand aangetast. De zolder- de brandweer in de dichtbij ge verdieping brandde geheel uit en legen brandweerkazerne. Het vuur van de eerste verdieping werd de heeft zich van de benedenverdie- achterzijde door het vuur ver- ping langs een trap naar de zol- woest. Daar vond men bij de na- derverdieping waar de slachtof- blussing het lijk van een volwas- fers sliepen, uitgebreid. Vandaar, sene, dat men tot dusverre niet dat de drie geredden niet meer heeft kunnen identificeren. Toen langs de trap naar beneden kon- het dag werd begon men verder te den komen en hun toevlucht heb- zoeken naar de slachtoffers, aan- ben gezocht op de daklijst. De en nog een volwassene en vier toestand der geredden is redelijk, moesten worden toegelaten. nen en pluimvee, waarvoor goe de belangstelling bestond. Konij nen van verschillende klassen, waaronder zeer fraaie, waren in een flink aantal aanwezig, terwijl het aantal stuks pluim vee minder was, 't geen echter niet afdeed aan de kwaliteit er van. Nadat de heer J. van Oosten voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur de expositie had geopend, en daarbij de mede werkenden dank had gebracht, releveerde hij de oprichting van de vereniging. De heer J. Hom mes, die met weth. de Schipper en gemeenteraadsleden aanwe zig was, voerde hierna het woord en feliciteerde de vereni ging met haar tienjarig bestaan. Verder spraken nog de heer J. C. v. d. Boudt, voorzitter van de Raad van Beheer, afdeling Zeeland en de heer Clement van de N.K.B. De prijzen werden als volgt behaald. K o n ij n e n T. M. Laerschot, uit Middelburg de eerste, derde en zevende ere prijzen met An gora konijnen; de heer R. Min- derhoud, uit Vlissingen, de tweede en vijfde met Havanna; de heer A. Louwerse uit Kle- verskerke, de vierde met Vlaamse Reus (konijn vrij); en de heer A. J. Mesu' Middelburg, de zesde met Black en Tan. Kippen: C. P. Post, Vlis singen, eerste prijs met zilve ren wynandotte; G. J. van Zweden, uit Souburg, tweede met witte leghorn; L. J. Won- dergem en C. Vermeulen, bei den uit Lewedorp, resp. derde en vierde, met zilveren leghorn. VLISSINGEN. St. Nieolaas in arbeiderskamp. De cantine van het arbeiders kamp aan de buitenhaven, was Vrijdagavond gevuld met mensen van de D.U.W. en de Ned. Heide Mij, die voor de derde maal ge durende hun werktijd op Walche ren, de oude Spaanse Bisschop .vilden verwelkomen. Omdat de Sint het op grote prijs stelt wat de arbeiders door noeste vlijt en taaie volharding op Wal cheren hebben bereikt, had hij be loofd, enkele uurtjes in het kamp te zuilen doorbrengen. De heer J. C. Overstegen, secre- ta. 's der kampcommissie, vertelde voor Sint Nieolaas binnenkwam, van de voorbereidingen, die voor dit feest gemaakt waren. Niet alleen de kampbewoners, doch ook verschillende firma's hebben mee gewerkt om dit feest te doen sla gen. Dan kwam de oude Bisschop binnen, die begroet werd met een daverend: „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan". Toen hij zich op het podium ge- van de watervoorziening. De heer Linrlenbergh zou gaarne zien, dat de electrische stroom voor de verlichting min eer beïnvloed werd door de stroomafname voor de sluis. ZONNEMAIRE. Mede-garant verklaring voor kasc/eldlening van f 500.000.—. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad deelde de voorzitter mede, dat van de Commissaris der Koningin een fotocopie werd ontvangen van de dankbetui ging van H.K.H. Prinses Wil helmina. Ged. Staten hebben hun goed keuring verleend aan het be sluit van de raad tot onder handse aanbesteding van een middenstandswoning aan de Gebrs. Velthoven t"e Zierikzee. Be minister van Wederop bouw heeft de jaarlijkse bij drage in het exploitatietekort vastgesteld. Deze bijdrage zal nog gewijzigd worden. B. en W. hebben de architect bericht, dat zij de gunning heb ben beslist. De raad machtigde B. en W. de plaats der woning nader te regelen. De raad besloot zich mede-ga rant te verklaren voor de prompte betaling van rente en aflossing van de door de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen en Duiveland" te Zierikzee voor de tijd van 1 jaar aan te gam* kasgeldlening van f 500.000.tegen een rente van 1% pCt. per jaar. De voorzitter deelde mede, dat de begraafplaats is herbe- plant en stelde voor het onder houd van het massagraf, het welk op symbolische wijze met planten is omgeven, voor reke ning der gemeente te nemen. Aldus werd besloten. De heer De Vlieger was het opgevallen, dat auto's op de be graafplaats kwamen. Hij vond dit niet juist. De voorzitter zei- de, dat dit, nu de indeling der begraafplaats is gewijzigd, niet -neer mogelijk zou zijn. De raad ,vas ook van mening, dat geen voertuigen op de begraafplaats linstalleerd had, nam hij een drie-' tal personen „onderhanden", n.l. de heren Baljé, Molhoek en v. d. 1 Oeveren. Ze kregen van „de goede man" een aandenken aan hun werkperiode bij de Ned. Heide Mij i Een vermaning, of wijze raad, was hier en daar wel eens nodig, maar I werd toch steeds gevolgd door een surprise. Voor St. Nieolaas het kamp verliet, overhandigde hij als blijk van waardering, namens alle ar beiders, aan de heer J. C. Over stegen een fraaie vulpen. Na het vertrek van de Bisschop, onder het zingen van St. Nicolaasvers- jes, was het feest niet afgelopen, maar vond de uitreiking plaats van de surprises, die Sint uit Spanje voor de mannen had mee gebracht. Zang en muziek hielden de vrolijke stemming er nog lang in. GOES. „Vlam"-uitvoering. Zaterdagmiddag werd in het Schuttershof door de schoolclub „Vlam" van het Goese Lyceum, de jaarlijkse schooluitvoering ter gelegenheid van St. Nieolaas gehouden. De humor vierde weer hoogtij. De twee vermake lijke schetsjes, geregisseerd door de rector dr C. v. d. Pol, wer den zeer verdienstelijk gespeeld. Vooral Hans v. d. Berg bleek uitstekend voor zijn rol van „de platte Amsterdammer" geschikt. Ook de muzikale medewerkers deden alles om de feeststemming zo hoog mogelijk cp te voeren. Het bezoek van St. Nieolaas bleek weer het juiste middel te zijn om leerlingen die op school cm een of andere reden „opvie len" voor het voetlicht te bren gen hetgeen de nodige hilariteit verwekte. Voorzitter W. Duve- kot opende en sloot het feest; het geheel stond onder leiding van J. Bruijnooge. „Vol verwachting klopt ons hart". Ja, vol verwachting klopten de hartjes van de schoolkinde ren gisterenmorgen toen ze hun neuzen platdrukten tegen de ruiten om te zien of de goede Sint nog niet in aantocht was. Maar hij kwam, zowel in de Hervormde school, de Christe lijke school aan de Westwal, de Christelijke kleuterschool als in de school aan de Tulpstraat. De kleuters zongen hun St.- Nicolaasliedjes dat het een lieve iust was, maar de Spaanse Bis schop liet zich hierdoor niet misleiden want hij bleek goed op de hoogte! te zijn van de ge dragingen dér kinderen, zodat hij naast waarderende woorden ook enkele kinderen ernstig vermaande. Dit was voor Zwarte Piet ech ter geen aanleiding om onder scheid te maken en met milde hand reikte hij „lekkers" uit en strooide volop peperbollen. St. Nieolaas, die tussen haak jes reeds Zaterdag in de stad werd gesignaleerd, bezocht 's middags, in het Schuttershof on de Prins van Oranje, de leer lingen, ouders en. genodigden van de openbare scholen. Voor de Openbare Kleuter school was het St. Nicolaasfeest georganiseerd in de zaai Krij ger. Ter gelegenheid van het hoge bezoek werd aoor de oud ste kinderen „Doornroosje" opge voerd. In de Openbare ULO werden enkele films vertoond, die ook bezocht werden door de hoog ste klassen der A- en B-school. WILHELMINADORP. Excursie. Het personeel van de Hof stede „Mosselbank" bracht Vrijdag per autobus een bezoek aan de Suikerfabriek „Wit- touck" te Breda en aan de Coöperatieve Vlasfabriek te Steenbergen. De deelnemers aan deze excursie hebben een goede en leerzame dag gehad. KAPELLE-BIEZELINGE. Binnenbrandje. Gistermorgen ontstond in de noodwoning van de fam. de Kraker aan de Dijkwel een brandje, dat vermoedelijk ver oorzaakt werd door het te heet worden van de schoorsteen. Buten en enkele voorbijgan gers konden het vuur met em mers water blussen. De schade is gering. NIEUWDORP. Vergadering C.J.B.T.O. Vrijdagavond vergaderde de C.J.B.T.O. onder leiding van de heer G. de Jager. Voor de pauze werd het onderwerp „Onze platte lands jeugd" behandeld. En na de pauze „Land en Tuinbouw in de Bijbel" door de heer F. de Kok. Nadat nog enkele mededelingen gedaan werden, werd deze goed geslaagde vergadering gesloten. WAARDE. St. Nieolaas op school. Onder grote belangstelling van ouders en enkele leden van de oudercommissie bracht Sint Nieo laas en Pieterbaas Vrijdag een be zoek aan de O.L.-school. Na een welkomstwoord van liet hoofd der school kon, dank zij de medewer king van de burgerij, door de Sint aan alle kinderen een fraaie ver rassing en versnaperingen worden geboden, zonodig met een toepas selijk woord. Vooral de kleinere kinderen werden niet vergeten. KRABBEN DUKE. Kampioenschappen duiven. Vorige week werden de kam pioenschappen bekend gemaakt van de Duivenvereniging „De Scheldeduif". De uitslag luidt: Fond kam pioen: M. Minnaard; 2. Jac. v. Langevelde; Vitesse kampioen: 1. Jac. van Langevelde; 2. idem; Jonge duiven kampioen: J. G. v. Doorn; 2. idem; Generaal kampi oen: Jac. v. Langevelde;; Hok kampioen: Jac. van Langevelde. WEMELDINGE. Uitvoering van „W.I.K." De gymnastiekvereniging „W.I. K." te Wemeldinge, gaf Vrijdag avond een uitvoering voor dona teurs en begunstigers in een pak huis (een andere ruimte is mo menteel niet beschikbaar) van de heer Joh. Ruissen. (Ineez. mededeling, advert.) flinke lube jö„. i zeer grolt tube Het programma bevatte een 12- tal nummers zoals brug-, vrije-, knots- en rhythmische oefenin gen, die door heren, dames, jon gens en meisjes op correcte wijze onder leiding van de heer P. J. Sturm werden uitgevoerd en door het publiek met een dankbaar ap plaus beloond. Na de pauze werd een schetsje getiteld „Henkie" opgevoerd, dat zeer in de smaak viel. De waarnemend voorzitter van „W.I.K." de heer J. Siebes, sprak op deze avond een welkomst woord. SOUBURG. Filmavond. Donderdagavond had alhier op initiatief van de Chr. Bestu renbond in „Rehoboth" de ver toning van de film der Jubile um- en inhuldigingsfeesten plaats. Er was veel belangstel ling. Des middags waren er 2 voorstellingen voor kinderen. St. Nieolaas bracht een bezoek aan de Beatrix-school. Vrijdagmorgen was het voor de kleuters van bovengenoemde school een morgen van spanning toen St. Nieolaas de school be zocht. Menig hartje klopte, waneer de Sint een vermaning gaf of een versje moest worden gezongen. Nadat gezamenlijk verscheidene liedjes gezongen werden, deelde Sint aan iedere kleuter Surprises-uit. ZOUTELANDE. Uitvoering „Luctor et Emergo". Vrijdagavond gaf de muziek vereniging „Luctor et Emergo" oXv. de heer Jac. Hollaers, een uitvoering in de Noodkerk. Het programma, dat uit 10 num mers bestond, werd op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Er werden een tweetal toneel stukjes opgevoerd, n.l. „De jas" en „Meneer Pumps heeft een koe gewonnen". Sportvereniging opgericht. Woensdagavond is een sport vereniging opgericht. De bedoe ling is, 's Zaterdagsmiddags te oefenen. Begonnen wordt met het voetbalspel. Het bestuur bestaat uit de heren: J. Verhage voorz.; C. v. Sluijs St.zn., seer.; en L. Faas- se, penn. Aanvankelijk traden 20 leden toe. DOMBURG. Vreemdsoortige vis op het strand. Op het Domburgse strand, dicht bij de westelijke grens der gemeente, werd Zaterdag een vreemdsoortige vis gevon den. De afmetingen waren on geveer 100 bij 75 cm en het ge wicht was ongeveer 30 kg. Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap Waarde, de heer M. van Fraassen te Waarde. Dinsdag 14 December zal de ge meenteraad van Domburg in open bare vergadering bijeenkomen. De collecte voor het T.B.C. fonds „Draagt elkanders Lasten", heeft te 's-IIeer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen opge bracht f 516.76. Wegens vertrek van de heer C. Kt"ak, werd tot Ouderling in de Ned. Herv. Kerk van 's-Graven- polder gekozen de heer C. A. Nijsse De heer L. Brasser, onderwijzer aan de School met de Bijbel te Arnemuiden is als zodanig be noemd te Sieewijk. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heemstede, A. Boskamp, pr. buitengew. dienst tt Makassar; te Amsterdam (buurtgem. N.W.). H. A. Vis ser te Watergraafsmeer. Bedankt voor Oostzaan, A. van Santen te Akersloot; voor Muiden, J. W. de Bruyn te Sprang. Geref. Kerken. Aangenomen naar IJmuiden. K. D. Beukema te Eefde, die be dankte voor Maassluis. Bedankt voor Haren, L. Zwa nenberg te Hoiwerd, die een be noeming tot legerpredikant in Indië aannam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Rozenburg, H. Eenhoorn, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Barendreeht, M. Overduin te Nieuwpoort en C. v. d. Weele te Dordrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Woltaartsdijk (2e maal), D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Ds C. Voerman t. In de ouderdom van 71 jaar ;s te Bozum, waa~ hij na zijn emeritaat de Geref Kerk diende, overleden ds C. Voerman, em.- pred. van de Geref. Kerk te Joure. De overledene diende de kerken te Westerlee, Warns, En schedé en Joure. Geen tweede predikant. De kerkeraad der Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te Axel besloot de vac. ontstaan door het overlijden van ds J. S. Post niet te vervullen. Begroting van Justitie. Aan de m.v.a. betreffende de Justitiebegroting ontlenen wij: Deminister zal een verdere behandeling van het ontwerp van wet houdende bepalingen omtrent de vlag van het konink rijk der Nederlanden bevorderen. De minister is van oordeel, dat een nadere bestudering van de rechtsbijstand aan minvermo genden in civiele zaken aanbe veling verdient. De pogingen om te geraken tot instelling van een commis sie die zou bestuderen, of vol trekking van het kerkelijk huwe lijk voor het burgerlijk huwelijk mogelijk gemaakt behoort te worden, hebben niet een zoda nige belanstelling ontmoet, dat een positief resultaat van de in stelling van een commissie verwacht kan worden. Hoewel in de eerste tijd na de bevrijding een toenemend verval van zeden kon worden geconstateerd is op grond van de binnengekomen politionele rapporten de verwachting ge rechtvaardigd, dat het diepte punt thans gepasseerd is en er inmiddels een kentering op dit gebied is ingetreden. De minister is van oordeel, dat er voldoende waarborgen bestaan, dat eventuele overtre dingen van het z.g. processie verbod ter beoordeling van de rechter zullen worden gebracht. De staatscommissie bezettings recht heeft medegedeeld, een wetsontwerp tot vervallenver klaring van een groot aantal bezettingsregelingen voor te bereiden. j Het vraagstuk van de publicatie |van geheime stukken door onbe- I voegden heeft de aandacht van de minister. Verwacht mag worden, dat de invoering van tuchtrecht voor journalisten in de bestaande toe stand, die inderdaad niet in alle opzichten bevredigend is, verbete ring zal brengen. In de daarvoor in aanmerking komende gevallen is de minister bereid vrouwen voor te dragen voor een benoeming tot notaris. Hij is in principe genegen de in voering van een verplichte univer sitaire opleiding voor notarissen te bevorderen. De voornaamste grond voor de klachten over het Nederlandse beheersinstituut ligt in de omvang van zijn taak en de abnormale tijdsomstandigheden, waarin het deze moest aanvangen. Vol ledige liquidatie van het be heersinstituut kan eerst plaats vinden, wanneer zijl. hoofd taak, de liquidatie van het vij andelijk vermogen, zal zijn vol tooid. Het totale bedrag van het ge liquideerde vijandelijke vermo gen bedraagt rond f 150 milli- oen Verbetering in huisves ting van gemeentepolitie. De Middelburgse politie is te klein behuisd en reeds enkele ja ren zoeken B. en \V. naar een op lossing van dit vraagstuk. De bouw van een nieuw politie bureau wordt op het ogenblik tot de onmogelijkheden gerekend en daarom zullen een aantal voor zieningen worden getroffen. Zo zal de administratie niet meer in de inspecteurskamer worden gevoerd, doch oa de ka mer van de commisssfris. De heer Reneman krijgt de recher chekamer tot zijn beschikking, zodat ook de recherche zal moe ten verhuizen. Voor het aan brengen van deze verbeteringen wordt door B. en W. een cre- diet gevraagd van f 740. Meer watermeters. Het waterverbruik beweegt zich in de laatste jaren boven de capaciteit van de prise-d'eau aan de Oranjezon. Er zijn reeds geruime tijd plannen in studie om hieraan het hoofd te kunnen bieden. Het zaï wellicht moge lijk zijn om meer water te ont trekken aan de waterwinplaats Oranjezon en een suppletiele vering door de N.V. Waterlei ding Mij „Midden Zeeland". B. en W. stellen thans voor om nu de beide eerstgenoemde moge lijkheden nog niet volledig be kend zijn, geleidelijk aoor te gaan met het plaatsen van wa termeters en wel tot een abon nementsbedrag van f21.(d.i. 60 m::. Nieuwe reinigingsrechten. In de raadsvergadering van 26 Januari 1948 is reeds gespro ken over een wijziging in de verordening „Reinigingsrech ten". Men wilde toen van ge meentewege vuilnisemmers aanschaffen, waarbij een heffing werd gevraagd voor het opha len van het huisvuil tweemaal per week. Thans blijkt, dat de aflevering van de nieuwe em mers nog wel enige tijd zal du ren en daar er bij de begroting op is gerekend, dat er rechten zouden worden gehevjen, wordt door B. en W. voorgesteld, de wijziging in de verordening goed te keuren, zodat direct daarna met de heffing kan wor den aangevangen. Deze heffing bedraagt voor particulieren f4.per gezin per jaar en voor bedrijven en kantoren f 4.p. jaar voor de eerste emmer en f 2.50 voor iedere volgende. Credieten. Naast het verstrekken van een kasgeldlening voor 1949 van maximum f 2.500.000, vragen B. en W. een aanvullend crediet voor herstel en onderhoud van 149 woningen van de Algemene Woningbouwvereniging. Inder tijd is een crediet van f 104.000 verleend, hetgeen te laag bleeïft Aanvulling met f 12.000 is ge wenst. Voor het herstel van de woningen aan het Bagijnhof wordt voorts een crediet van f 25.000 gevraagd. V an gemeentewege wordt thans een strijd tegen het on gedierte ingezet door in een verordening vast te stellen, dat het bestrijden van ratten e.d. verplicht wordt gesteld. Tennisbanen. In de lAirige raadsvergade- rin werd gevraagd naar de ten nisbanen op het gemeentelijk sportterrein. B. en W. hebben deze zaak snel ter hand geno men, daar reeds thans aan de raad wordt voorgesteld een crediet van f 3625.te verle nen voor herstel aan deze ba nen. Tenslotte komen tal van voorzieningen voor scholen in gevolge de lager onderwijswet aan de orde, terwijl aan ds P. A. Elderenbosch op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend, als leraar in de Hebreeuwse taal aan het gymnasium. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 6 Dec. 1948. Bloemkool 3140 per 100 stuks. Spruiten 1050; Andijvie 25; Prei 79; Boerekool 1011; Witte kool 5; Groene Savoye kool 814; Rode kool 710; Peen 35.50; Kroten 36, alles per 100 kg. NAGEK. ADVERTENTIE Heden ontsliep in haar Heer en Heiland, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. Wed. MAGDALENA MARIA MOGGRÉ— LEENHOUTS, in de gezegende ouder dom van 86 jaar en 9 maanden. Uit aller**naam: JAC. J. MOGGRÉ. Schoondijke, 4 Dec. '48 Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 6 December 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Vliegtuig neergestort. Een vliegtuig van «1e Chinese luchtmacht is op weg van Nan king naar Keeloeng bij laatstge noemde plaats op Noord-Formosa tegen een berg gevlogen en neer gestort. 25 personen kwamen om het leven. Een 12-jarige jongen, die ernstig werd gewond, is de enig overlevende. Nederland 1948 100)4 100=/« Nederland 1947 97% 97'7« Nederland 1937 97 97"/,, Dollarlening 1947 100% 100)4 Invest, certif. 98% 98 Ned. 1962/64 ex. bel. 98% 98% dito met belasting 98% 98% Nederl. N.W.S. 80% 80% Spaarcertificaten 101 lOO'/n Indië 1937 A. 95% 95"/,. Grootboek 1946 98 98 Kol. Bank 80 Ned. Ind. Hand. Bk 111% 114% Ned. Handel Mij. 155% 157)4 A.K.U. 157)4 159)4 Berghs en Jurgens 290 290)3 Berkel Patent 120)4 121 Calvé Delft 150)4 149 Centrale Suiker Fokker 128 130)4 Gelder Zonen 141 140)4 Kon. Hoogovens 187% 187% Lever Br. Unil. 271% 281)4 Ned. Ford 293)4 285 Nede. Kabelfabr. 251 249 Philips Gloeil. 233)4 234% Wilton 169)4 168)4 Billiton Ie rqbr. 483 dito lie rubr. 383 385 Dordtsche Petr. 282 288)4 Kon. Olie 308)4 314)4 A'dam Rubber 148 152 Bandar Rubber 143 144 Deli Bat. Rubber 99 Oost Java Rubber 60 Serbadjadi 65)4 65)4 Holl. Am. lijn 160)4 162 Java China Japanl. 150 150 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rot. Lloyd Stv. Mij. Nederland H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Maatsch. Senembah Muller en Co. A'damsche Bank Holl. Bank Unie Herstelbk Pr. R'damsche Bank Twentsche Bank Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott |Rep. Steel U. S. Steel City Service North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania 148)4 159 161% 150% 164)4 156% 78 90 41% 133 142% 140 154% 156)4 208% 99 163)4 170% 34% 101% 29% 58 26% 72% 43)4 14 149 160)4 164 151% 167)4 157)4 77 88 41)4 129 143% 138 154% 210)4 99 163 171)4 34% 105 26% 73% 46)4 14)4 45)4 47 23% 5)4 13 39)4 24% 10 13)4 16%

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3