Een tocht naar de vlakte van Napoe op Midden~Celehes. Inpas huwelijk. Onderwijzers bepleiten rechtvaardige Dr Deel bezoekt Madoera. Napoeland heeft iets van luilekkerland. Glundere gezichten bij Jaarbeursgebouw. Fruitïraporteurs contra Minister Mansholt. Steun Wettig Gezag. Feestelijke ontvangst in Wanga. 1 Op patrouille met het Zij voelen Zich vernederd ko.™en' al moet men niet vragen, en geminacht. i enorme arbeid daarvoor verzet is. 31 v tifi Eindelijk bouwvergunning verkregen. In gezelschap van vief Kamerleden. Dinsdag 7 December 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) De tocht van de kustplaats Posso naar het landschap Loree in de Noordelijke Toradjalanden van Midden-Celebes is als de rijstebrij berg die verwerkt moet worden om In Luilekkerland te komen. Voor de voettocht naar de To Napoe een van de stammen in dit teren ze geboeid en lachen harte- Op de A. R. partijconferentie van kaderleden in Noord- en Zuid Holland werden enige vra- ogen gesteld over het Instituut lijk om de gebaren van de oude Steun Wettig Gezag. De heer heer. Hij gaat helemaal op in zijn Duymar van Twist, de promi- relaas. Hij vertelt niet gewoon, nente figuur van de B.V.L., be- hij acteert zo levendig, dat zij het antwoordde de vraag, of men krijgsgewoel kunnen horen en de anti-revolutionair of oud kogels, die hem door zijn baadje jnan mocht toetreden tot gebied, had de patrouille vjjf dagen nodig en toch Is de afstand in werden geschoten kunnen zien. i de Nationale Reserve beslist be- volgelvlucht nauwelijks 50 km. en over „de weg" een goeie 100. Qok de Napoese koelies jonge ke-vestigend. Alleen moet men de reis, die deze verhalen misschienNat. Reserve niet vergelijken - mot r)o n V T aa~.*a „„l Maar Napoeland heeft dan ook wel iets van Luilekkerland. De wijn loopt er zo maar uit de palmen en niemand heeft gebrek aan eten. In geld omgerekend kost het leven er een kwartje per dag, voor twee kwartjes kan je op grote voet leven en als je hele maal niets hebt dan vraag je het nodige maar aan de buren, die zul len het niet weigeren. Patrouilles komen in deze afge legen streek niet dikwijls, maar als de soldaten komen, worden zij ook feestelijk onthaald. Dat is niet altijd zo geweest. Hier en daar wijst een groep bomen in de ove-' .waren doorgedrongen, kon men ze zich in huis nog een tijd van het lijf houden, want de enige toegang tot de woning bestaat uit een dunne boomstam, waar treden in zijn uitgehouwen. Bij gevaar kan men die trap optrekken dooi de kleine opening, die als ingang dient en die ingang kan met spe ren worden verdedigd. De laatste veertig jaren is dit niet meer no dig geweest. Pax Neerlandica. Die vrede is niet in een handomdraai tot stand gekomen. De korpo raal laat zich de verhalen vertel len door de oude Polite, die zich in statiegewaad heeft gestoken voor een kiekje. Ze is nog altijd kras. En door twee oude districts hoofden, ook leden van het vor stengeslacht. Vooral de kepala van de kampong Alitoepoe weet nog veel te vertellen, hij is bij heel wat krijgstochten de belhamel ge weest en vertelt met zichtbaar plezier, hoe bang de To Pebato voor hem waren. De soldaten ver staan geen woord van het verhaal, want de oude man spreekt de plaatselijke Barra-taal. Toch luis- rigens kale vlakte de plek aan, waar eens een kampong is ge weest en de koelies weten te ver tellen, dat bij een van die oude woonplaatsen nog de graven zijn van vier KNIL-soldaten, die in 1905 gesneuveld zijn in een ge vecht met Napoeërs. Het is een krijgshaftig volk geweest, voordat wij hen de vrede oplegden. Ds Kruyt en dr Adriani, die een belangrijk deel van hun leven ten behoeve van de zending aan de studie van de Toradja's hebben gewijd hebben hun doopceel ge licht. De Toradja's hebben geen ge schiedenisboeken. Tegenwoordig heeft de zending overal in hun land scholen, maar de oudere mensen kunnen niet lezen en schrijven, letters waren hier vroe ger onbekend. Maar de vroegere gebeurtenissen en lotgevallen van het volk zijn blijven leven in ver halen en legenden en die hebben de zendelingen vastgelegd. De eerste mens in Napoe was een vrouw, vertellen de pudjes. Deze heeft de grond verdeeld on der haar kinderen. Waar die kin deren vandaan kwamen is niet duidelijk. In ieder geval gingen ze huizen bouwen en werden gehol pen door apen. Van apen leerden zij ook de landbouw. Maar voor de bouw van een huis werd altijd een mensenoffer gebracht en toen ze geen slaaf voor dat doel bij de hand hadden, hebben de Napoeërs eens een aap geofferd, sindsdien hebben de apen zich teruggetrok ken. Ver in de omtrek waren de Na poeërs gevreesd om hun krijgs tochten. De oorlog was wat wij zouden kunnen noemen een „ge wijde sport", die koppen opbracht van verslagen vijanden, voor ge bruik in de dorpstempel en die bo vendien onverbrekelijk bij het leven van de mannen hoorden zo goed als b.v. hun huwelijk. In Watoefr.oe wacht de patrouil le een teleurstelling. Het dorp is bijna uitgestorven, de mensen werken ver van hun kampong in hun velden. Dat wordt geen volks dans en geen feestmaal. Even bui ten het dorp is een keurige pas- sangrahan, een logement van overheidspersoneel. Het gebouwtje is blijkbaar sinds lang niet in ge bruik geweest en de soldaten heb ben veel moeite om de vleermui zen, die aan de zoldering hangen, tot verhuizen te bewegen. De radja, die in de kampong Wanga woont, ontvangt de pa trouille hartelijk en biedt de kor poraal zijn escorte aan door een deel van zijn rijk. De radja is een jonge man, die op de School voor -Indonesische Bestuursambtenaren is geweest en keurig Nederlands spreekt. Hij heeft een knappe San- gierese vrouw en een groot huis op palen, dat bestaat uit drie ge deelten achter elkaar, een hoofd gebouw, een corridor en een ach terhuis waar het huishoudelijke werk wordt verricht. Het huis en ook de eenvoudige meubelen zijn gemaakt van grof- bevverkt hout en vormen naar on ze begrippen een schamel geheel maar vergeleken bij woningen van zijn onderdanen is het toch wel vorstelijk. Die onderdanen bren gen de dag door in de openlucht, op de velden. Als nachtverblijf hebben zij een paalwoning, die vol gens tentmodel gebouwd is, met ook voor het eerst horen, luisterenmet d<: B-Y-L- Deze eerste zal aandachtig m oorlogstijden een onderdeel Ter ere 'van de radja en de v0!'.men van het leger. De vrij- I „kompenie", zoals het leger hier wilhgers moeten opkomen zodra - - - - er oorlogsgevaar aanwezig is. De B.V.L. was niets anders dan I K. N, I. L, in Toradjaland. I nog altijd heet, brengt de sehool- 11 jeugd een serenade. Minahassers 1 j van de zending hebben ook hier de I, J bekende fluitorkesten ingevoerd. *^iiM iiiiiiiitiiiiiiiiiiHiithiHmiiiitHiiNitiinmiiitiitiimiiiitiiitiir7 Meisjes in korte witte jurkjes of een en al schuin dak, waardoor zijmuren overbodig zijn. Doordat het huis op palen staat kunnen de aardgeesten niet binnenkomen en als vijanden vroeger in het dorp gekleed in de landsdracht met hoofdband, en jakje en lange rok uit boombast, blazen met ernstige gezichten op hun bamboe-dwars fluiten. De korporaal, die zichzelf graag hoort spreken, dankt met een lan ge toespraak in het Maleis, dat door de schoolkinderen verstaan wordt. En dan begint de dans. Twee jochies slaan op een kleine trom en een koperen bekken, mannen en vrouwen vormen de hand aan hand kring om deze mu ziek en stappen met eentonige danspassen steeds maar rond, ter wijl zij weemoedig klinkende lied jes zingen. De soldaten trekken hun schoenen uit en doen mee. De maan verbleekt in het glorende daglicht voor de dansers naar huis gaan. Drieling geboren. Zaterdag j.l. werd het echt paar W. C. BruinenOudshoorn te Honselerdijk verblijd met de geboorte van een drieling, n.l. twee meisjes en een jongen. Te zamen wogen de kinderen direct na de geboorte niet meer dan zeven pond. De toestand van de moeder is goed en die der kinderen be vredigend. een soldaat met een geweer en 5 patronen. Men kan, aldus de ze krasse generaal, b.v. een dam-, schaak- of wielrijders bond proberen warm te maken voor de Nat. Reserve. De B.V. L. kan men dit niet. Als Nederlander is men ver plicht om de regering te steu nen in troebele tijden. Daarom is aanmelding bij het Insttuut Steun Wettig Gezag geboden. Het psychologisch juiste mo ment was echter z.i. reeds voor bij. De methode van aanwerving is fout. In rustige tijden denkt men er niet aan om 200 uur per jaar te verliezen aan militaire training. Als er thans binnenlandse on lusten zullen uitbreken, zal de regering minstens 100.000 man nodig hebben. Nu heeft zij er nog geen een. De vergadering ging geheel accoord met deze zienswijze. Een wezenlijk ver schil tussen S.W.G. en B.V.L. zit hierin, dat het laatste insti tuut uitsluitend te maken had met binnenlandse vijanden. De S.W.G. richt zich tegen een be volkingsgroep, die gesteund wordt door een buitenlandse mogendheid. Het instituut S.W. G. is het beste te vergelijken met de Engelse Home-Guard, een volksleger, dat in de oorlog voortreffelijk dienst heeft ge daan. J zeide de heer Bothof, welk een (Van onze Utrechtse correspondent). De stad Utrecht, die de laatste weken herhaaldelijk protestverga deringen binnen haar poorten ont ving, was Zaterdag getuige van een grootscheeps congres, dat de Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie (ANOF) had be legd. Op dit congres kwam de sa larispositie der onderwijzers ter sprake. Geen wonder dat de be langstelling zeer groot was. Niet alleen stroomden de Tivolizalen vol, ook de Schouwburg moest af gehuurd worden. En nog stond men schouder aan schouder, in alle gangpaden. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden der Tweede Kamer Roosjen, Lucassen en Gortzak. Minister-president Drees en zijn I een spelletje met de onderwijzers) 'kunnen wij niet duldên, verklaar de hij. Het rechtsherstel is nog niet eens volledig verkregen of de pogingen om qns verder te ver drijven van de plaats die ons rech tens toekomt worden hervat. Het is „bij de rode spinnen af", meende ...hij want de gevolgen zullen niet Nu blijkt echter, dat de rege-uitblijven. Wanneer men het aan- ring niet verder wenst te gaan. tal onderwijzers in Nederland op Van een indertijd gedane toezeg- 40.000 stelt, dan zijn er jaarlijks ging, volgens welke de wijzigingen 11600 jonge mensen nodig om de in de ambtenaarssalarissen gelijk- pensioengerechtigden op te van- tijdig en evenredig voor de onder-gen. Doch op 1 September 1948 wijzers zouden gelden, schijnt de bevatten de hoogste klassen van minister zich niets te herinneren. Inderdaad is deze toezegging niet op schrift vastgelegd, doordien en kele regeringsvertegenwoordigers er toen uitsluitend om techni sche redenen tegen waren. De heer Bothof toonde met de nodige stukken aan, dat de toe zegging in 1946 wel degelijk is ge geven. Doch ook al zou dit niet gedaan zijn, dan nog ware een ge lijke behandeling voor ambtenaren en onderwijzers vereist. TAAI VERZET AAN GEKONDIGD. Toen de heer Bothof ging be togen, dat de onderwijzers recht ambtgenoten van Onderwijs en I hebben op een betere behandeling, Binnenlandse Zaken, die eveneens sprak ongeveer de hele vergade- t ring me|. hem mee. Van alle kan ten hoorde men bijvalsbetuigingen, soms gevolgd door een langdurig ter van de Kath. Onderwijzers-applaus. Wij willen van het gezeur vereniging opende de zitting met J af, zei de spreker. Terwijl anderen gres zijn bezwaren. Deze motie is de woorden „Grauw is de dag enautomatisch hun salarispositie ter kennis gebracht aan de rege- waren genodigd, hadden bericht van verhindering gezonden. De heer W. Wiltschut, voorzit- alle kweekscholen tezamen 1531 leerlingen. Daarvan vallen er nog af, zodat het tekort telkens groter wordt. Maar hoe wil men ook de onderwijzersstudie aanmoedigen wanneer de bezoldiging zo slecht blijft! De onderwijzer voelt zich ge minacht en vernederd door zijn regering. Moeten deze miskende en met wrok geladen mensen de grondslag leggen voor de opvoe ding van het volk De enkele mil- lioenen, die de regering wenst uit te sparen, wegen niet op tegen het onrecht dat de regering de Neder landse jeugd aandoet. Wij hopen langs vredelievende weg tot resul taat te komen, zo besloot de heer Zevenbergen zijn toespraak, maar lukt dat niet, dan zullen we de zelfde weg van 1946 volgen, de weg van taai en langdurig verzet. In een motie vervatte het con- ring en aan de leden der Staten- Generaal. wazig de horizon in het Westen", verbeterd zien, moeten wij telkens waarmede hij letterlijk de weers- met ons vingertje omhoog om ons gesteldheid en figuurlijk de sala- recht te vragen. En wanneer we rispositie bij het onderwijs om- dan na lang gesmeek krijgen wat schreef. ons toekomt, merkt men bij de Op deze zaken werd nader in- volgende achteruitzetting op gegaan door de heer D. P. Bothof, I „Daar heb je die lastige onderwij- directeur van de Ver. van Chr. zers ook weer, die zijn nooit te- Onderwijzers en secretaris van vreden!" ANOF. Deze maakte duidelijk, datMoeten wij sober leven Goed, I er in 1946 veel voor de onderwij- maar dan ook allemaal, dan niet De H°S0 zers is bereikt. Niet slechts de alleen de onderwijzers 'onder de van 'le Kroon, dr ®eel> vertrok colonicvnfrnlinrf Irrootr Vlpr7i OTÏ 1 n Cf clnnlif a fii/lori lofnn V\1 llrlrnri wlstcroclltciul PGP VllGEftllllT OOI" beurzen gepasseerd zijn eer dat gebouw er staat. Doch ook al is de Vredenburgbebouwing voorlo pig niet voltooid, zodra de hal ge reed komt, zal de Utrechtse Jaar- beurs beter geoutilleerd zijn dan riee prijs uitkomt. welke andere Jaarbeurs ter we reld ook. Want deze hal biedt alle ge wenste voordelen. Zij ligt nabij het station en krijgt een railverbin ding met het spoorwegemplace ment. Langs de gevel worden per rons gebouwd en tot in de hal kunnen treinen doordringen. Dit geldt ook voor de scheepvaart. Zelfs flinke kustvaarders zullen via het Merwedekanaal waar aan de hal gelegen is de ruimte kunnen binnenvaren. Deze haven bieit het voordeel, dat goederen in de expositiehal zelf worden ge lost. Drie hefkranen, waarvan de grootste vijftig ton kan verplaat sen, zorgen voor het overbrengen Zo zal de nieuwe machinehal van de Jaarbeurs aan de Croese- laan er uit komen te zien. (Van onze Utrechtse correspondent). In jaren hebben de gezichten van van commissarissen en direc tieleden der Koninklijke Neder landse Jaarbeurs niet zo vrolijk gestaan als Vrijdag, toen deze he ren konden mededelen, dat de mi nisterraad zjjn goedkeuring heeft verleend aan de bouw van grote hal op het terrein Croese- laan te Utrecht. Het ging er voor de Jaarbeurs, die in het herrezen vaderland een zeer stevige plaats bleek te heb ben veroverd, al benauwder uit zien. Het gebrek aan expositie ruimte kon aanvankelijk even worden opgevangen door de in richting van noodgebouwen op het nieuw verworven terrein aan de Croeselaan. Hier werden de grote stukken ondergebracht; het „kleingoed" bleef in de vaste ge bouwen op het Vredenburg uitge stald. Maar ook na annexatie van het nieuwe gebied hielden de moeilijk heden aan en er ging geen enkele beurs voorbij, of honderden aan vragen moesten terzijde worden legd. Het Jaarbeursbestuur kwam met bouwplannen en zette aan de verschillende ministers uiteen welk een groot belang op het spel stond. Alle bewindslieden gaven toe dat er inderdaad van 'n groot belang gesproken kon worden, doch zolang er nog belangrijker zaken waren, kreeg de Jaarbeurs geen kans. Totdat de ministers van Econo mische Zaken en van Wederop bouw zich in gunstige zin uitlieten over de verlanglijstjes van de Jaarbeurs. Dat was in October en bjjna begon men wederom te vre zen, dat uitstel zou volgen. Plotse ling is echter nèt voor Sint Ni- colaas de toestemming afgeko men. Aan de bouw van de enorme machinehal is prioriteit verleend. Dit betekent natuurlijk niet, zo verklaarde dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de raad van beheer der Kon. Ned. Jaar beurs, dat we morgen de eerste spade in de grond kunnen steken. Wij moeten nu een tweede aanval op de regering doen en wel met het oog op de financiering. Want de overheid zal ons een weinig be hulpzaam dienen te wezen, waar we voor kosten komen te staan, die zeker het viervoudige vragen van hetgeen vóór 1940 nodig was. De nieuwe hal vergt een kapitaal van negen millioen gulden aan bouwkosten. Met de voltooiing van het werk zijn jaren gemoeid. We hopen het eerste deel van df hal in 1951 klaar te krijgen. „Feeling". Een eigenaardigheid van di verse na-oorlogse ministers is, dat ze neiging hebben zich los te maken van de werkelijkheid. Minister Scherm.erhorn wilde een grote plaats zien ingeruimd aan de FANTASIE. Vooral met betrekking tot Indië. j Die fantasie is, goed be- schouwd, de bron geweest van al de ellende die we de laatste jaren hebben meegemaakt, één der oorzaken van het sneuvelen van zoveel Nederlandse solda ten. Minister Jonkman was van hetzelfde hondje gebeten. Minister Mansholt spreekt niet van fantasie, maar van „FEE LING". Nu is feeling een zaak van betekenis. Maar enige voor zichtigheid ia toch gewenst. In de Kamer werd bezwaar DE JAARBEURS AAN DEOemaakt, dat de minister zich SPITS Iwat de melkprijzen betreft, Naast de plannen voor de hal! lYf heeft het Jaarbeursbestuur nog }LOU&en 9e~ ™SrTe^rdeTehoVuw Tablet1 Toch' «"nister, Vredenburg. Er zullen ettelijke m™L™?".?l?ïn.ïer!!*?njn9 „feeling" wezen uit, dat de prijs lager kon zijn dan het L.E.I. be rekende. Eigenaardig, was het antwoord, dat uw „feeling" altijd op een Er zijn mensen, die menen, dat ook de fiscus zo haar „fee ling" hfeft. Het kan zijn. Maar voorzich tigheid blijft gewenst. van de zwaarste stukken. Het laatste voordeel is de uit nemende verbinding met de snel- verkeerswegen rondom Utrecht. De regering heeft haar mede werking toegezegd bij het verkrij gen van tijdelijke ruimte. Op de komende beurs, waar tien ver schillende landen aan zullen deel nemen (o.a. West-Duitsland) is door het aanbrengen van galerijen in de Beatrixhal reeds meer ruim te beschikbaar. Eis tot schadevergoe ding van zes millioen. Tussen de Nederlandse impor-16.000.000 gulden moest terugbe- teurs van groente en fruit en detalen, minister van landbouw en voedsel- salarisregeling kreeg herziening maar ook kwamen de onderwijzers in een passender positie, nu zij naast de ambtenaren werden ge plaatst. Van volledige bevrediging kon destijds geen sprake zijn. De achterstand was niet onmiddellijk overbrugd; maar men had althans een goede basis voor het nemen van verdere stappen verkregen. Tussen overheid en onderwijzers was een godsvrede tot stand ge slechte tijden laten bukken. Vertegenwoordiger lopige federale regering met grote belangstelling de ontwikkelingen op Madoera op staatkundig, eco nomisch en sociaal gebied volgde en steeds blijft gadeslaan en ten volle bereid is de jonge Negara Op hetzelfde aambeeld hamerde een ééndaags bezoek naar Madoe- de heer A. C. Zevenbergen, voor-ra. Hij werd vergezeld door vier zitter van de Ned. Onderwijzers-Kamerleden, n.l. de heren van der voort te helDen vereniging Hij zette helder uiteen 'Goes van Naters, Tilanus, Meye- te steunen en voort te heipen, veieiugiug. nij zeiue uciuei uiteen, waar dit nodig en moeelllk IS. dat men in 1946 kon verwerven nnl< en Korthals, wat ontbrak maar dat het er, thans om ging te behouden wat Tijdens een officiële lunch _ten men bezat. Het onrecht dat de on derwijzers andermaal zal worden aangedaan (ook in de periode 19201928 speelde de overheid huize van de Wali Negara, Tja- kraningrat, te Pemakasan, waar vele autoriteiten verzameld waren verklaarde dr Beel, dat de voor- Feuilleton. XXII. Intussen verstreken de maan den. Bittere maanden die achteraf denken deden aan een nachtmer rie. Langzaam gingen de dagen door, slap en ondervoed, prik kelbaar van nerveuse spanning, I nog stikdonkere nacht. Ook het kleding- en schoeisel- vraagstuk was var. de eerste rang. Dat men niet bezweek, on der al die zorgen, was dat geen groot wonder? O ja, er waren wel mensen voor wie 't water reeds over de lippen was geko- door C. M. VAN DEN BERG- AKKERMAN. 53) o— In gedachten verzonken ging Ingena op de middag weer naar haar eigen woning. Ze hoorde 't keuvelen van de kinderen niet, ze dacht slechts aan 't goedhartige gelaat van moe der Leentje en aan die ouwe trouwe handen, die ze had moe ten kussen. De tragiek van dit leven greep haar sterk aan waarom moest moeder nu ver vallen van gebrek, na een leven van hard werken? Moesten Mina en zij haar zó heen zien gaan? Het zou zo geweest zijn, als er niet dat andere was, dat heer lijke, waardoor moeder toch te be riiden was boven velen. j sneeuw was nog niet van eiden verdwenen, toen moe der Leentje begraven werd. Er was geen kist beschikbaar: in I 't gras eten toe waren? Zoversprekelijk diepe verlangen naai moe van 't vele piekeren en men. Een vreemde ziekte, die tobben. Het geknoei met de men hongerbof noemde, lag zeurige noodkacheis. die't kleineangstaanjagend dicht op de loer beetje brandstof m een omme-jen had reeds vele slachtoffers zientje verzwolgen maakte dik- gemaakt wijls radeloos. O, en dan die el-1 En nog altijd moest men de lendige bieten; ze werden ge-'gehate bezetter dulden, moest kookt, gebakken, geknepen, ge-1 men ze zien gaan in de straten, perst, en het sap tot stroop met hun dikke goed-gevoede corpus. Alleen de gedachte, dat 't spoedig met hun macht zou zijn gedaan, was balsem op de schrijnende wonden. verdampt. Stroop, met een gron derig smaakje, dat gecamou fleerd moest worden met aller lei middeltjes. De grauwe vieze pulp werd als een kostbare lekkernij ge bakken met een schimmetje donkerbruine olie. 'tWerd ge geten als een tractatie. Het voedsel vraagstuk was allang geen vraagstuk meer, men leed eenvoudig honger. Hadden de moffen niet beweerd, dat ze j gen verzetten, weg zouden gaan zodra wij aan Ze kenden beiden het onuit- t'.vaalf jaar. Hij ging mee op eten uit en op zoek naar brand stof. De laatste weken echter scheen hij energicloos. Slap en bleek lag hij dikwijls in een grote stoel, had veel huilbuien cn klaagde voortdurend over ri.6 honger. Jan had er minder last yan deze ver3chillende volkeren, georganiseerd in staat- waar dit nodig en mogelijk is Dr Beel zeide,. dat op Madoera evenals in de andere reeds ge vormde staatkundige eenheden duidelijk is gebleken, dat de be volking de Indonesische, nationale bewustwording niet heeft willen uitleven in een roes van schone leuzen. „Het volk van Madoera heeft begrepen, dat de ontwaking van het nationale bewustzijn niets te kort behoeft te doen aan de eigen sfeer en de eigen beschaving van de verscheidene, Indonesische vol keren. Terecht heeft het ingezien, in een nauwe samen- van. De scholen, die voortdurend gesloten waren wegens brand stofgebrek, gaven onvoldoend onderwijs; alleen de. voornaam ste vakken werden een beetje bijgehouden. Vele kinderen liepen bedelend langs de deuren cm een aard appel of biet te bemachtigen; zo kregen ze weieens ergens een overgeschoten prakje of 'n bo terham. Vooral bij de boeren, Mina en Ingena waren veel in de nabijheid van de stad, bij elkaar. Moeder had vóór ze stierf hun handen ineengelegd en zij hadden dat gebaar begre pen. Als zusters spraken ze elkaar moed in, haar onver woestbaar geloof groeide en verdiepte zich en deed haar ber- een papieren krat zette men i scheen 't nu 'tiijk op de baar. Een kleine -*• wat dat inderdaad gekomen! hun man, die ze trouw waren riijk op de baar. Een kleine -+■ wat dat betreft, konden ze stoet volgde slechts, voor be-dus gerust vertrekken, grafenissen was deze winter I Gelukkig kwam er enige uit- weinig belangstelling. Er stier- j komst. Het Zweedse Rode Kruis ven deze winter zoveel oude bracht een heerlijke lafenis, mensen de laatste weken. i Welk een kostbare lekkernij En zo|n onopvallend, oud we- was een sneetje wittebrood met •luwvrouwtje och, wat was'een dun laagje geurige marga- niet moeilijk, maar de drie jon- daaraan verloren? Men worstel- 1 in alle dingen. Hoe levendig vertelden zij hun kinderen van hun vader daar in dat verre vreemde land. Zij moesten een voorstelling van nem hebben, die in hun wezen gegrift was. Voor Mina's oudsten was dat ae slechts om eigen lijfsbe houd.... rine. Bestond er werkelijk nogi gere kinderen hadden weinig iets heerlijkers op de wereld?of heel geen herinnering. 'tWas een lichtpuntje in een Mina's oudste, Leo, was nu was nog wel wat te bemachtigen. Menige boerin had voor een overgeschoten prakje een vaste klant. Naarmate de dagen gingen steeg de nood in menig gezin. Sommige mensen hadden zelfs geen energie meer, om zich nog op straat te vertonen. De ge heime blaadjes gingen echter van hand tot hand en werden gretig gelezen. En dag aan dag bad men, hoopte men op uit komst. De Hervormden en Gerefor meerden hielden iedere week ge zamenlijk bidstond. De diensten waren steeds goed bezocht en gesterkt keerde men na afloop weer naar huis terug. (Wordt vervolgd.) kundige eenheden, welke uitmun tend geschikt zijn om de eigen belangen te behartigen en de eigen cultuur te handhaven, de beste en waardigste eenheid ligt voor geheel Indonesië, namelijk in de Verenigde Staten van Indonesië, opgebouwd op federale grondsla gen en steunend op het beginsel van gelijkwaardigheid der delen". Spr. betreurde het, dat dit be grip en inzicht nog steeds niet voor geheel Indonesië aanvaard is. Wij kunnen noch mogen ons hierdoor laten weerhouden om de arbeid thans spoedig te voltooien in het welbegrepen belang van land en volk". „Ik behoef u niet te zeggen,' hoeveel werk nog moet worden verzet om dit te verwezenlijken. Wat nog kort geleden bijna on mogelijk scheen, zal thans, zij het met zeer grote inspanning van alle betrokken instanties, kunnen gelukken". voorziening is een diepgaand ver schil over de terugbetaling van een bedrag, dat niet minder dan 6.000.000 gulden beloopt. Er wordt sinds 1946 fruit ge ïmporteerd uit België en om in het kader van de Benelux de prijzen, die in België lager wa ren dan hier, gelijk te schakelen was er van regeringswege be paald, dat het verschil tussen de Belgische prijs en een mi nimum Nederlandse prijs van 25 cent per kilo door de im porteur gestort moest worden in het Landbouw-crisis-fonds. Dit leverde sinds 1946 het niet onaar dige bedrag van f 6.000.000 op. Hiertoe werd de prijs iedere dag door het bedrijfschap voor groenten en fruit vastgesteld en dat was dan de prijs, welke de importeur aan zijn Belgische verkoper mocht overmaken. Uiteraard waren deze prijzen aan schommelingen onderhevig. Had dus een importeur voor een bepaalde prijs gekocht in over eenstemming met de vastgestel de dagprijs, dan kon het ge beuren, dat de volgende dag, wanneer de goederen over de grens kwamen, de prijs lager lag en dan bepaalde het bedrijf schap rustig, dat de importeur die lagere prijs mocht overma ken. De Belgische verkoper kreeg in dat geval dus minder betaald, dah overeengekomen was. Dit had natuurlijk tal van on aangenaamheden tengevolge, als deze, dat verschillende Nederl. importeurs in België niet meer terecht konden. Nu kocht enige tijd geleden de importeur H. v. D. uit Am sterdam honderd ton appelen in België tegen de dagprijs van 4.50 (Belg. francs). Na enkele zendingen zakte de prijs tot Belg. fres. 2.50 en on danks alle pogingen de ge hele partij w.as nog niet over mocht deze importeur voor de rest van zijn zending slechts fres. 2.50 overmaken, terwijl de koopsom was vastgesteld op fres. 4.50. Deze importeur nam in arren moede een Amsterdams advocaat in de arm, die bij het bedrijfschap op billijkheidsgronden betoogde, dat dit toch niet aanging. De zaak kwam voor het scheids gerecht, dat tot de conclusie kwam, dat het bedrijfschap in dit geval de heffingen had terug te storten, toestemming moest ver lenen om de transactie op basis van fres 4.50 af te werken en Met ingang van 1 December is het hoofd van de Legerfilmdienst, de kapitein in buitengewone dienst H. Alsem van zijn functie ontheven en eervol uit de militaire dienst ontslagen. Geen misthoorns nodig „De Wolkenridder", het personeelstijdschrift van de K.L.M. vertelt de volgende vermakelijke historie: Het gebeurde dezer dagen, dat V.V.O. (de Verkoop Ver- voer-Organisatie van de K. L. M.) de Inkoop Organisatie opdracht gaf twee miskoffers aan te schaffen. Degene die deze opdracht doorgaf aan de betrokken afdeling in Amsterdam, bracht deze koffers in ver band met mist en bestelde dus 2 mistkoffers. Wat? zei Amsterdam, mist koffers? dat is natuurlijk een schrijffout, ze bedoelen mist hoorns. En zo geschiedde het, dat Amsterdam aan V.V.O. een brief schreef, dat men van oordeel was, dat V.V.O. het best buiten misthoorns kon stellen en dat de op dracht dus niet doorging Dit laatste op grond van het feit, dat bedoelde advocaat had ontdekt, dat de handtekening van de minister van Landbouw aan het Besluit Voedselvoorzie ning, waarbij dit werd geregeld, ontbrak. De zaak was daardoor van billijkheidsoverwegingen in de sfeer van rechtsgeldigheid ge komen. Het is bekend, zegt de Maas bode, dat de minister van Land bouw overwoog, de 6 millioen maar terug te betalen aan de importeurs. Na een bespreking met het bedrijfschap voor groente en fruit schijnt men hiervan te zijn teruggekomen. Intussen is het bedrijfschap van de uitspraak van het scheidsge recht in hoger beroep gegaan bij de minister van Landbouw. Als de minister vandaag zijn uitspraak in hoger beroep zal hebben gedaan, zal waarschijn lijk een beroep op de gewone rechter worden gedaan. Amerikaanse geschenk zendingen op „Noordam" naar Nederland. Vrijdag vertrekt de „Noor- dam" van de Holland-Amerika- lijn met bijna 500 kisten hulp goederen, een geschenk van Amerikaanse organisaties, naar Nederland. Onder de meer dan 80.000 ton wegende lading, die door de „United Service to Holland" aan boord is gebracht, bevinden zich geschenken, die voor Sint Nicolaas in Nederland hadden moeten aankomen, doch die door de staking der havenarbeiders vertraging hebben ondervonden. De goederen zijn door 17 organisaties bijeengebracht, een geschenk van drie Amerikaanse steden, die Nederlandse steden geadopteerd hebben. Nederland en België. Minister van Maarseveen naar Brussel. Op 18 December zal de Ne derlandse minister van Binnen landse Zaken, mr J. H. van Maarseveen, in Brussel zijn Belgische collega Vermeylen ontmoeten. Bij deze ontmoeting zal getracht worden om in het kader der Benelux-gedachte toenadering te vinden op staats- en administratief-rechtelijk ge bied tussen beide landen. Minister Van Maarseveen zal vergezeld worden van de secre taris-generaal van zijn departe ment, dr M. J. Prinsen, de raadsadviseur mr J. M. Kan, prof. C. W. de Vries en mr F. R. Mijnlieff, chef afd. openbare orde en veiligheid van het de partement van Binnenlandse Zaken. Belastingverhoging in Frankrijk verwacht. Vandaag komt het Franse kabinet bijeen teneinde te óver wegen, hoe de belastinginkom sten kunnen worden verhoogd om de begroting van volgend I jaar in evenwicht te brengen. In welingelichte kringen voor spelt men, dat de staat mins tens 25 pet. meer aan belasting zal moeten ontvangen dan dit jaar, dat reeds een recordjaar sten betreft. Zakenlieden zijn was wat de belastingontvang- echter van mening, dat voor een sluitende begroting de belas tinginkomsten met 70 pet. moe ten worden verhoogd, hetgeen zij echter onmogelijk achten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2