Grote stemmenmeerderheid voor de Ber- Iijnse sociaal-democraten. Onderhandelingen in Indië vastgelopen. NIEUWS Hulp der V.S. aan Griekenland nog niet doeltreffend. Het wachten is thans op Den Haag. Filmjeeps bezochten Middelburg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND w; Dikke mist. Verdeling der mandaten nog niet bekend. Auto's met straalaandrijving Rapport inzake ongeregeldheden op Zuid-Celebes wordt niet gepubliceerd. Duits torpedo- proefstation wordt vernietigd. SNIPPER St. Nicolaas kwam uit Drachten naar Retranchement. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Da^rnad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1121 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 7 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Missingen; Dr K. HU1ZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.34 u., onder 16.29 u. Maan op 13.33 u., onder u. Eerste Kwartier 14.57 u. Hoogwater op Woensdag 8 Deo.: Vlissingen: 6.55 u. 1.40 m., 19.39 u. 1.50 m. Wemeldinge: 8.40 u. 1.20 m., 21.14 u. 1.44 m. Je leven in een wereldcrisis van zulk een diepte en om vang, dat zij nauwelijks is te over zien. Deze crisis heeft zoveel kanten, die weer op zichzelf een samengesteld karakter ver tonen, dat diepgaand onderzoek en bezinning noodzakelijk is. De mensheid in brede lagen, heeft alle heilsverwach ting losgelaten, die wortelt in een werkelijkheid van God en Goddelijke zaken. De crisis is zelfs van die aard, dat men het bouwen van zijn hemel op aarde een vraag gaat vinden en er vrijwel aan wanhoopt. De we reldoorlog met zijn nasleep heeft niet alleen het zelfver trouwen maar ook het wereld- vertrouwen geschokt, het ver trouwen in de toekomst van de wereld; van de mensheid om zichzelf op deze aarde het ge luk te bereiden, dat de eeuwen door de mensheid bezig hield en zich deed inspannen om het ide aal, zo niet te bereiken, dan toch nader te komen. Wat valt er eigenlijk, zo vraagt een grote schare mensen, die ontworteld en van hun idealen beroofd zijn, wat valt er eigenlijk nog te ver wachten van de toekomst? Het is waar, een mens kan niet le ven zonder hoop en grijpt als het een hem ontglipt, het ander weer vast, maar toch is het waar, dat in brede kringen het pessimisme en geestelijk nihi lisme het leven beheersen. Rondom dikke mist. Dan kan je niet vooruit noch achter uit, maar ook niet naar boven zien. Dat hebben we vorige week nog gezien. Wat zal men verwachten, wat is het leven eigenlijk nog waard? Wat de Griek trachtte te bereiken, heeft afgedaan in de brede we reld. Deze wilde het geluk vin den in de diepte van de tijd, niet aan het einde. Geluk hier op deze aarde in wijsheid en kennis. Maar toen het Christendom zijn zege- en kruistocht aanving in de wereld, ging er eenmaal een trilling van heilsverlangen door de ziel van het heidendom. Het Christendom kon dit ver langen opvangen en er een Bijbelse inhoud aan geven. "e* n hoe staat het er te dien op- •*-' zichte nu met het Christen dom voor. Meer bepaald ons Kerk Christendom. Laten wij het maar beperken tot ons Pro tectants kerkleven. Voor het uitwendige hebben wij veelal een houding van: Wat ontbreekt ons nog? We hebbenja, wat hebben we niet? We hebben jeugdverenigingen, die tot de grootste van het land behoren of tot kleinere groepen, maar we hebben ze toch. We hebben mannen- en vrouwenverenigin gen, die klinken als een klok. We hebben een diaconaal budget waar men van kan wa tertanden. We hebben overal kerken. Een geweldige zendingsactie, zaaiweken, gezinsverzorging, instanties en middelen om blin den te. verzorgen, achterlijken enz. enz T_T et is hier echter de vraag 1 1 of dit alles niet in elkaar dreigt te zakken, niet omdat God ons Zijn zegen onthoudt maar omdat wij het niet meer dragen met een aan God over gegeven hart, met de strijd in eigen leven, om niet onszelf te zoeken, maar onszelf te ver loochenen, met een.levend geloof. Is er nog echte godsvrucht in onze gezinnen? Bidden we nog werkelijk? Gaan onze gesprek ken nog wel over Jezus? Ieder steke de hand in eigen boezem. Wat is nu eigenlijk het verschil met de wereld? Alleen, dat wij Zondags naar de kerk gaan en anderen naar een voetbalmatch? Alleen, dat wij bepaalde begin selen hebben en zij niet? Alieen dat wij een andere mening heb ben en andere levensgewoonten niet dansen, Zondags niet reizen enz. l\/raar dat is het kernverschil •'"•L toch niet? Is op de Pink sterdag de Heilige Geest dan enkel uitgestort om ons een stuk of wat uiterlijke kenteke nen op de borst te spelden of is Hij uitgestort om ons met God te bezetten, zodat dit het kernverschil is, dat wij dronken van God zijn en de wereld God' loos is en dat in al die uiterlijke kentekenen slechts naar buiten treedt? Wij kunnen besluiten, dat wij allen, niemand uitgezonderd, in dikke mist zitten. Een mist, waaruit alleen God ons verlos sen kan. Daarom zegt Hij: „Ken uw ongerechtigheden". Dat Hjj dan Zijn Geest ons alles ver beurd hebbende schepselen moge geven en onze koers bepalen uit de dikke mist. M. J. Terwjjl de kopstukken der Beriynse politieke partijen gisteravond byeen waren om urgente problemen te bespreken, was het centraal stembureau ononderbroken in de weer met het maken van bereke ningen. Het is evenwel nog steeds niet met zekerheid te zeggen, hoeveel mandaten elk der partyen in de nieuwe gemeenteraad zal hebben. Vast staat slechts, dat de soci- democraten 24, liberaal-democra- aal-democraten over een meerder-ten 16. Elf zetels zouden worden heid van bijna 60 pet. zullen be- J opengehouden voor de S.E.D. voor schikken, hetgeen niet alleen zal j de kiesdistricten in Oost-Berlyn. - Staten van Curasao protesteren. betekenen, dat deze party grote verantwoordeiykheid zal dragen, maar ook, dat zü voor gevaarlijke problemen zal worden gesteld. In de leiding der S.P.D. was gisteren reeds enige bezorgdheid merkbaar over de naaste toe komst. Er openbaart zich een ze kere tegenstelling tussen een ra dicale stroming, die gebruik wil maken van de gelegenheid om 't partyprogramma te verwerkeiy- ken en een gematigde richting, die er zich bewust van is, dat de uitslag van de jongste verkiezin gen niet zo zeer te danken is aan de dogma der partij, dan wel aan de ondubbelzinnige houding, die de S.P.D. heeft aangenomen je gens de communisten en jegens de politiek der Sowjetrussische bezettingsautoriteiten. In laatstgenoemde kring ver wacht men dan ook, dat in de ko mende maanden de interne partij strijd in hevigheid zal toenemen. Het soclalisatieprobleem en de kwestie van het onderwys worden als gevaariyke hindernissen be schouwd. Dr Otto Suhr, voorzitter van de tegenwoordige gemeenteraad, heeft verklaard, dat naar zijn schatting de verdeling der zetels als volgt zou zijn: sociaal-democraten 79, christen- loren. Men verwacht echter, dat de S.E. D. de zetels niet zal bezetten. Suhr zelf was er voorstander van prof. Reuter als voorlopig burgemeester te benoemen, totdat de gemeenteraad zyn aanblijven in Januari zal bekrachtigen. Radio Moskou spreekt van „on wettige aparte verkiezingen, waarvan de gehele actie gevoerd werd in een geest van ongebrei delde propaganda tegen de Sowjet Unie". Te Washington beschouwt men de grote opkomst bjj de verkie zingen als een overwinning van het Westen in de koude oorlog. Men wpst er op, dat het percen tage 30 pet hoger ligt dan by de presidentsverkiezingen in de V.S. van de vorige maand. Het Duitse Nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) maakt be kend, dat de definitieve uitslag der Beriynse verkiezingen aldus is: sociaal-demoeraten: 858.100 st. (64.5 pet.); christen-democrati sche unie: 258.496 st. (19.4 pet.); liberaal-democraten: 214.224 st. (16.1 pet.). Het aantal kiesgerechtigden was 1.580.575. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 1.360.972 stem men, dit is 86.2 pet. Er gingen 37.156 stemmen ver- De staten van Curagao hebben geprotesteerd tegen het feit, dat dr A. da Costa Gomez onofficieel een tussenregeling voor de Neder landse Antillen heeft aangekon digd, inplaats van publicatie van de ontwerp-constitutie van de rondetafel-conferentie van 14 No vember. De Nederlandse regering wenst de instelling van de consti tutie van het Verenigd Konink- ryk uit te stellen tot de Neder lands-Indonesische Unie is vol tooid, aldus het protest. De staten zijn verbaasd, dat dergelijke be langrijke maatregelen besproken zijn, terwyi zy officieel van niets weten. Zy zijn bovendien van me ning, dat een noodwet voor de Nederlandse Antillen niet wense- lyk is, daar de huidige constitutie reeds bedoeld is als overgangs maatregel. Verdere veranderingen zouden moeten worden uitgesteld tot de algemene verkiezingen in Maart a.s. Volgens een artikel in de „Daily Herald" hebben drie jonge Engel se ingenieurs proeven met straal motoren voor automobielen geno men, welke zulke goede gevolgen hadden, dat een begin zal worden gemaakt met het ontwerpen er van voor kleinere auto's. Volgens 't artikel zal de nieuwe straalmotor gemakkeiyk in het achterdeel van de chassis aange bracht kunnen worden. Het rijden zou vergemakkelijkt worden daar ü;*^d""de«Mtieï7ót slechts op rem, snelheid en stuurejn(le te br en. gelet zou behoeven te worden. Een i versnelling zou niet nodig zijn. De De president zei in zijn ovei^ nieuwe motor zal goedkoop te richt van de hulp, welke de Ver. produceren zijn, terwijl de snel-Staten aan Griekenland en Tur- heid van de automobiei groter zal i kye hadden verleend, dat de aan worden. Voor de verbranding zou i Turkije verleende Amerikaanse bijna alle brandstof geschikt zijn.'hulp thans definitieve resultaten begon op te leveren. Truman verklaarde verder, dat naar schatting ongeveer 20.000 man guerilla-troepen nog steeds trachtten vernieling en demorali satie aan te richten in een poging Steun aan Turkije leverde resultaten op. President Truman heeft in een overzicht voor het Congnres ver klaard, dat het Griekse leger, na gedurende de afgelopen zomer een reeks van overwinningen te heb ben behaald, er niet in was ge slaagd de burgeroorlog in Grie- een goed Vliegtuig neergestort. Bij een vliegramp te Milaan, zijn zes personen om het leven gekomen. Een toestel van de lijn MilaanBrussel is gister- J om de weg te bereiden voor een ochtend bij het opstijgen te uiteindelijke communistische over- pletter gevallen. De zes slacht- heersing van Griekenland, offers zijn een passagier en de De verbintenissen, welke de V. vijf leden der bemanning. S. thans voor de hulp aan de Het Bataviasche Nieuwsblad schrijft onder de titel: „Mislukking" onder meer het volgende: „Het is voor een ieder duidelijk, dat de laatste poging, onder nomen door de „zware delegatie'* uit Den Haag volledig is gestrand. Teleurgesteld zijn de ministers retour gegaan om ginds verslag uit te brengen aangaande de mislukte missie. In een snel tempo is het proces werd door het vastlopen van de Openbare behandeling der strafzaken te verwachten. Minister Götzen heeft ten ver volge op de beantwoording v vragen van de heer Logemann i.v. m. ongeregeldheden, welke op Z.- Celebes door Nederlandse militai ren zouden zyn bedreven, ter ver trouwelijke kennisneming door de leden van de Kamer in vyfvoud aangeboden een photoeopie van 't door de commissie van onderzoek uitgebrachte rapport. De minister zegt o.m., dat zeer strenge maatregelen tot bestrij ding van de alom heersende ter reur geboden bleken ter bevrijding van de bevolking uit de greep van de haar terroriserende elementen, terwijl de genomen maatregelen eveneens ten doel hadden om 4€ door angst afgedwongen samen werking met de terroristen tegen te gaan. Echter is gebleken, dat de vér strekkende bevoegdheden, door de nood der omstandigheden aan de gezagsorganen van de overheid toegekend, aanleiding hebben ge geven tot betreurenswaardige ex- Algemene Vergadering der V.N. wordt 11 December a.s. geschorst. De Algemene Vergadering der V.N. heeft een Brits voorstel, om de huidige zitting te Parijs voort te zetten tot zy haar agenda af gewerkt heeft, verworpen met 33 tegen 19 stemmen en 6 onthou dingen. Met 43 tegen 13 stemmen en 2. onthoudingen aanvaardde de Assemblee een aanbeveling van de agenda-commissie, gesteund door de V.S., om de huidige zitting op "^mber te verdagen en op 1. Apnl 1949 te Lake Success weer bijeen te komen. Communistische troepen naderen Nanking. Uit Tsjinkiang, hoofdstad van de provincie Kiangsoe, is gemeld, dat de door de communisten ge leide legers over een belangrijk kanaal van de stad Hoeai-jin ge trokken zijn. De bezetting van Hoeai-jin zou de troepen der com munisten in staat stellen Nanking uit het noord-oosten, langs het Keizerskanaal, te benaderen. 1 Onderw-yi woedt een zware slag in Noord-Anhwei, waar vier natio- I nalistische legers vechten tegen troepen, die Nanking uit het noord-westen bedreigen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zijn drie legergroepen der regering, die zuidwaarts uit Hsoetsjou oprukten, omsingeld door tien communistische kolon- nes, ongeveer 112 km ten noor den van Pengpoe. Een van Amerikaanse uitrus tingen voorzien leger wordt over gebracht van Oost-Tsjekiang, ter versterking van de verdediging van Sjanghai. Voor het eerst zyn door commu nisten geleide troepen in actie ge komen ten zuid-westen van de doorgang in de Grote Muur van Koepiekou, de verbinding tussen Hopei en Jehol. Louise Schroeder treedt af als burgemeester van cessen, waaronder met name be paalde gebeurtenissen by de acties bij Mandar en Pare Pare, alsmede in de onderafdeling Rappang en in Koelo. Omdat te zyner tijd een open bare behandeling der zaken van de schuldigen zal kunnen worden oefening van „het' tegemoet gezien, heeft de minis ter, mede lettende op de huidige omstandigheden en verhoudingen gemeend aan deze wijze van ken- voltrokken en thans staan we voor een nieuwe, zoveelste crisis. Het heeft stellig niet aan de ministers gelegen, dat gefen overeenstem ming werd verkregen: zij hebben wellicht meer aangeboden dan ve len raadzaam en verstandig ach ten, maar zy wensten kenneiyk tot het uiterste te gaan, al ware het slechts om de wereld te tonen, hoe ernstig zij de zaak opvatten, de zaak van vrede en orde in deze landen. Juist op dit punt evenwel, zo zou uit de woorden van premier Hatta kunnen biyken, werd een dood punt bereikt. De ministeriële delegatie heeft terecht geen waar borg voor het weerkeren van orde en veiligheid gezien in de machts- republikeinse leger. besprekingen tussen de Republiek en de Nederlandse Kabinetsmissie. Sedert de hervatting der onder handelingen in de vorige maand hebben de republikeinen hun be trekkingen met de naburige sta ten verstevigd. Een goodwill-missie uit Pakistan en een speciale gezant uit Birma hebben Djogja bezocht in verband met het openen van consulaten. Binnenkort zal de Republiek de uit Celebes uitgewezen gouverneur, dr G. S. Ratoelangi, als hoofd van een goodwill-missie naar de Phi- De enige belangrijke vraag is thans intussen: wat nu? Vast staat alleen, dat de eerste Januari nisgeving aan de Kamer de voor- nadrukkelijk de richtdatum blüft keur te moeten geven boven die van publicatie van het uitgebrach te rapport. Protest bij Hoffman. Het parlement van Sleeswyk- Holstein heeft besloten een ver zoek tot de administrateur van 't plan-Marshall, Hoffman, te rich ten om de vernietiging door de Engelsen van het vroegere torpe do-proefstation te Eckernfoerde tegen te gaan. Tevens besloot het parlement de Britse regionale commissaris te verzoeken om de vernietiging uit te stellen tot Hoffman een be slissing zou hebben genomen. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat het Brit se besluit onherroepeiyk is. De de montage, die heden zou beginnen, zal niet beïnvloed worden door 'n mogeiyke boycot van de zyde der Duitse arbeiders. Het proefstation is niet geschikt voor vredelievende doeleinden en uitsluitend ontworpen voor oor- logsgebruik. In verband hiermede hebben vakverenigingsfunctionnarissen te Kiel medegedeeld, dat vanmiddag stille demonstratie-marsen zullen worden gehouden in Kiel, Flens burg, Rendsburg, Schleswig en Eckernfoerde uit protest tegen 't Britse besluit. voor de vorming van de V.S.I. Reeds is de Commissie van Goede Diensten koortsachtig bezig zich andermaal in de zaken te mengen. Van een lichaam, dat in het ver leden, althans in de huidige sa menstelling, weinig meer gedaan heeft, dan de zaken te vertroebe len en te remmen, verwachten wij ook ditmaal niets dat hjken kan op een aanvaardbare oplossing, hoewel niettemin rekening te hou den valt met het feit, dat de com missie nog hier is en bereids eer der heeft getoond er niet voor te rug te deinzen ver buiten de per ken harer bevoegdheden te treden. Op de brandende vraag aan gaande de eerstvolgende ontwik kelingen, kan voordat Den Haag gesproken heeft, geen antwoord worden gegeven. We zullen het wachten, dat ons in ruim drie jaar tijds tot een tweede natuur is ge worden, wederom dienen voort te zetten". Soekarno naar India? Steun voor Republiek tegenover Nederland. „Antara" meldt, dat Soekarno aan Nehroe heeft doen weten, dat hij diens uitnodiging om India te bezoeken heeft aanvaard. Reuter meldt nog, dat dit be zoek volgens gewoonlijk betrouw bare kringen het voorspel zou kunnen zyn van een kort bezoek aan andere Aziatische landen om steun te verkrijgen voor de Repu bliek in haar verhouding tegen over Nederland. Deze waarnemers waren van mening, dat het besluit van Soe- Anti-vrijgezellen partij. Een Weense advocaat wil een nieuwe politieke partij op richten, die een verplicht hu welijk van alle vrijgezellen tus sen 30 en 65 jaar voorstaat. De advocaat die zelf 75 jaar oud is, meent, dat hij op de stemmen van de vrouwen kan rekenen. Hij acht het onrecht vaardig, dat ongetrouwde vrou wen hoger in de belasting wor den aangeslagen dan getrouw de en zei, dat hij zijn huwelijks wet kracht zou bijzetten door de strafbepaling, dat vrügezel- len, die niet wensen te trouwen meer belasting zouden moeten betalen. De advocaat gelooft, dat hy 7 of 8 zetels in het Oostenrijk se parlement zou kunnen ver krijgen. Hy was er echter tot dusver nog niet in ge-'aagd ge schikte candidaten te vinden, „die vrouwen moesten zijn". Engelse soldaten moeten zes maanden langer dienen. Gisteravond heeft het Britse Lagerhuis het wetsontwerp inzake de militaire dienst, waarbij de pe riode van dienstplicht van 12 op 18 maanden wordt gebracht, in derde lezing met 218 tegen 25 st. aangenomen. Tijdens het debat was de minis- lippijnen zenden. Volgens een be richt uit Cairo zou binnenkort een missie uit Cairo naar Djogja worden gezonden. De tweede belangrijke reactie naar aanleiding van het dode punt in de onderhandelingen, is volgens Reuter, de mededeling uit gewoon lijk betrouwbare bronnen, dat de niet-republikeinse Indonesische leiders na hun ontmoeting met de Nederlandse Kabinetsdelegatie 'n boodschap aan de Nederlandse regering hebben gezonden, waarin zij te kennen geven, dat zy ge raadpleegd wensen te worden al vorens Nederland enige actie on derneemt tot het vormen van een interim-regering zonder de Repu bliek. Republikeinse kabinets zitting. Antara meldt, dat premier Hat ta zich voor een vierdaagse vacan- tie heeft teruggetrokken in Ka- lioerang. Donderdag a.s. zal waar- schy'nlijk een kabinetszitting wor den gehouden. Griekse strijdkrachten hadden aangegaan, beliepen een bedrag van 239.754.826 dollar. In dezelfde periode werden door de V.S. aan Turküe wapens en voorraden tot een bedrag van 59.499.181 dollar geleverd. De militaire uitgaven van Frankrijk zullen verlaagd worden met ongeveer 120 milliard franc. De begroting zal in evenwicht ge bracht worden, dank zij een aan tal verlagingen van de civiele uit gaven. Het Kabinet heeft in prin cipe overeenstemming bereikt in zake de kwestie van financiering van de wederopbouw in Frankrijk. ■- In Noord- en Zuidwest-Ier- land hebben stormen en regens hevige overstromingen veroor zaakt. Rivieren traden buiten hun oevers, vee verdronk en hon derden mensen werden dakloos. Diverse steden staan onder water. Gistermorgen zijn te Londen "besprekingen begonnen tussen de V.S., Frankrijk en Engeland over de verdere ontmanteling der Duit se industrieën. -■ Bramuglia zal deze week met Truman de ratifi catie door Argentinië van het in- Goede gaven voor geadopteerde school. Enige tijil geleden werd de O.L. School te Retranchement geadop teerd door liet Nederlandse Jeugd Rode Kruis te Drachten en om streken. De yverlge secretaresse van die vereniging, mej. U. Swier- stra, en de andere bestuursleden hebben rich weken achtereen in gespannen om van deze adoptie iets moois te maken. Ze zijn daar voortreffelijk in geslaagd. Het was een aardig idee alle goede gaven rond Sinterklaasdag naar Retranchement te brengen. De school ontving een complete bibliotheek, prachtig handwerk-, handenarbeid- en gymnastiekma- teriaai. Vrijdagmiddag verscheen het ge zelschap Friezen, met Sint Nico laas in hun midden, in Retranche ment. Aan de rand der gemeente werd de Sint door een bestuurs lid van het Sint Nicolaascomité de heer Zwier, een geboren Fries, verwelkomd, en onder de vrolijke tonen van het muziekgezelschap „Ons Genoegen" reed de Sint in een open jeep naar de Markt. Daar stond reeds geruime lijd een grote menigte belangstellen den te wachten, alsmede de school kinderen. Het muziekgezelschap had voor deze speciale gelegen heid het Friese volkslied ingestu deerd. In de school werd Sint Nicolaas met zijn Pieten harteiyk verwel komd door burgemeester J. A. Leenhouts, die tevens zijn voldoe ning uitsprak over de aanwezig heid van o.a. de afdelingsbesturen van het Rode Kruis voor Drach ten e.o. en van W. Z.-Vlaanderen, de inspecteur van het lager on derwys en leden van de gemeen teraad. De zaal was tjokvol en ook nog op de gangen stonden talrijke be langstellenden. De Sint riep vele scholieren by zich, prees en berispte, vertelde, gaf beide Pieten opdracht om zyn milde gaven uit te delen en luis terde met aandacht naar de lie deren van de kinderen en de mu ziek van „Ons Genoegen". Tijdens dit alles werd een en ander verfilmd. Na het slotwoord van de Sint bedankte het hoofd der school, de heer J. A. Hennekey, de Sint en het bestuur van het Jeugd Rode Kruis te Drachten e.o. voor het gezellige feest en de overvloedige gaven. Diefstal in Bodehuis te Middelburg. Vorige week heeft een tweetal personen door middel van inklim ming kans gezien om uit 't Bodé- huis vüf dozen, elk inhoudende 10 kg boter, en een doos thee, te ont vreemden. Het was geheel toeval lig, dat er juist deze nacht in het Bodehuis iets was blijven staan, hetgeen tot de zeldzaamheden be hoort. Een en ander is door de beide mannen aan diverse Middelburg se zakenlieden verkocht, die zich ter-Amerikaanse verdedigingspact f wellicht hiervoor voor de Bijz. Po- bespreken. Waarschy nlijk zal op litierechter zullen hebben te ver- 11 December a.s. reeds de Verzoe ningscommissie in Palestina haar taak aanvaarden. Te Acre is 't mikpunt van bittere critiek, zowel van de conservatieven als van de Labour-party. De socialistische critici laakten de regering en beschuldigden haar van onbekwaamheid wegens ver andering van de politiek inzake de dienstplicht. Zij betreurden de uitwerking van de verlenging van karno om de uitnodiging van de dienstplicht op het economisch Nehroe te aanvaarden beïnvloed herstel van Engeland. Berlij IL Louise Schroeder, de 61-jarige waarnemende burgemeester van Beriyn, heeft de wens te kennen gegeven van haar functie onthe ven te worden. Men verwacht, dat prof. Ernst Reuter, de sociaal-democratische candidaat voor de post van burge meester, wiens verkiezing tot bur gemeester in 1946 door het veto der Sowjets getroffen werd, bin nenkort zijn ambt zal aanvaarden. Mevr. Schroeder, eveneens lid van de sociaal-democratische par ty, werd in 1947 tot waarnemend burgemeester benoemd, nadat de Sowjets prof. Reuter verhinderd hadden in dienst te treden. Mevr. Schroeder geniet de laat ste zes maanden een minder goe de gezoidheid. N.I.W.I.N. zendt ze straks naar Indië. Gistermiddag reed een wonder- iyke stoet door Middelburgs stra ten. Voorop een geluidswagen (die echter op het critieke moment weinig geluid voortbracht), ge volgd door een achttal jeeps, waaraan uiteriyk niet meer was te zien dan een reclame van de firma, door welker bemiddeling de wagen was geschonken, en de let ters N.I.W.I.N. Hoe zo'n jeep werkt kon men tussen vüf en zes uur op de Markt bewonderen, waar door het verto- hen van een tweetal films werd getoond hoe eenvoudig alles in zijn werk gaat. Er was uiteraard voor deze ge beurtenis, vooral van de zijde van de jeugd, veel belangstelling. De politie, dit keer geholpen door een dertigtal militairen van de C.O. A.K., zorgde voor een behoorlyke afzetting. De ontvangst had vooraf plaats Deze colonne maakte een uit-1 Sevonden in de bovenzaal van de gebreide rondrit niet alleen door sociëteit „De Vergenoegingwaar de binnenstad, doch ook door de Inaast B' en W' van Middelburg, buitenwyken, w.o. 't Zand werden bezocht, hetgeen tal van inwoners uit hun huizen lokte. Het doel van de rit was de in tal van afgevaardigden van NI. W.I.N. comité's op Walcheren, Band Nederland-Indië, P.I.T. e.a., aanwezig waren. Hier zette de voorzitter van het woners van de Zeeuwse hoofdstad plaatselijk N.I.W.I.N. comité, de iets te laten zien van het werk heer J. F. C. van Kamer, het doel van de N.I.W.I.N., die door diver- van het bezoek der jeeps uiteen. se ondernemingen in 't land daar toe in staat gesteld, voorlopig 10 Hy riep op de actie te steunen. Middelburgs burgemeester, jhr jeeps, uitgerust met complete film mr W. C. Sandberg tot Essenburg ?PParaten' voor de militairen in maakte van de hem geboden gele- Indie beschikbaar kan stellen, zo- genheid ook gaarne gebruik om te dat de jongens op de meest afge- wyzen op het belangrijke werk, legen posten via de film toch nog dat de N.I.W.I.N. verricht. Spr. enigermate ontspanning wordt ge- wenste de organisatoren en he boden. manning der jeeps een succesrijke ter van^ defensie, Alexander, het proces begonnen tegen de leider 1 1 K'van Stemgroep, Yellin en zijn adjudant Schulevitz. Beiden wei gerden te antwoorden op de vraag of zü zich schuldig achtten aan de moord op Graaf Bernadotte. De staking der havenarbeiders aan de Amerikaanse Westkust, die drie maanden heeft geduurd, is giste ren geëindigd. Vertegenwoordi gers van Pakistan en India zijn te New Delhi besprekingen begonnen over alle tussen de twee landen gerezen geschillen, uitgezonderd de kwestie-Kasjmir. Ongeveer 4 millioen Europese kinderen ont vangen momenteel aanvullend voedsel van het Kindernoodfonds der V.N. In een rapport van het fonds wordt gezegd, dat de onder voeding by de Europese kinderen over het algemeen is toegenomen, vooral in Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije en O.-Roemenië. Te Ro me is een overeenkomst tussen Nederland en Italië ondertekend inzake tewerkstelling van Itali aanse .arbeiders in Nederlandse mijnen. De mond- en klauwzeer- epidemie in West-Vlaanderen is büna overwonnen. De prijzen van buitenlandse gedistilleerde dranken worden m.i.v. heden vry- gelaten. De Kamers van Koop handel mogen thans ten hoogste 25 opcenten heffen op de inschrij vingsgelden en de jaarhjkse con tributies. Mr Klassen, raadsman van de verrader Brunsveld uit Ba- rendrecht, moest gisteren de Bijz. Raad van Cassatie mededelen, zijn cliënt niet te kunnen verdedigen, aangezien hy van hem geen woord had kunnen loskrijgen. Brunsveld is volkomen ontoerekenbaar ver klaard. Tegen de 42-jarige vrouw A. W. v. Hoorn uit Rotter dam, die 6 illegale werkers (wel ke allen werden doodgeschoten) tocht door Nederland. Door de promotor van het N.I. W.I.N. werk in Zeeland, de heer C. de Witte, werd dank gebracht voor de ontvangst. Het deed spr. genoegen, dat de Zeeuwse hoofd stad de eer te beurt viel, de eer ste te zün in de tocht door alle provinciale hoofdsteden. De commandant der C.O.A.K., maj. J. Potteboom, die het werk van naby heeft meegemaakt, dankte de N.I.W.I.N. namens de jongens in Indië. Het ligt in de bedoeling, dat er in totaal 50 van deze jeeps naar Indië zullen gaan, zodat iedere voorpost om de veertien dagen va:i een filmvoorstelling kan ge nieten. Reeds zijn twee jeeps, n.l. de door de Nederlandse kolonie te Curacao en die in Denemarken geschonken, op weg naar Indië. Zaterdag a.s. vertrekken er weer twee. Iedere jeep wordt bemand met een chauffeur en een opera teur. Beiden zijn reeds in Indië geweest en zün nu via 't K.N.I.L. in Nümegen weer in opleiding. Zy vertrekken voor drie jaar. Het mooie van deze gehele actie is, dat een en ander het gevolg is geweest van een brief van een soldaat in de tropen, die het voor stel heeft gedaan, dat nu wordt verwezenlijkt. antwoorden, daar hier goederen zijn gekocht, zonder inachtneming van de distributiebepalingen. Nadien hebben zy weer getracht in het Bodehuis in te breken, doch er is toen niets ontvreemd, zodat wordt vermoed, dat ze zijn ge stoord in hun duister bedrijf, of niets van hun gading hebben kun nen vinden. Op een dergelijke wyze is ook in een ander pakhuis nog een po ging tot inbraak gedaan. Zaterdag zün de beide mannen, die niet uit Middelburg afkomstig zijn, reeds voor de Officier van Justitie geleid. Tragisch ongeval te Goes Gisterenmiddag zakte de we- deropbouwwerkman G. Mulders afkomstig uit Amsterdam, plot seling in elkaar voor de winkel van Van Witzenburg in de Ganze- poortstraat. De man voelde zich reeds enige dagen onwel en had van de geneesheer de raad gekre gen naar zijn woning in Am sterdam terug te keren. Op weg naar de apotheek, zakte hij in de Ganzepoortstraat ineen. Hij werd bij de heer Van Witzenburg binnen gedragen, waar hij enkele ogenblikken daarna overleed. Men vermoedt aan een hartverlamming. Het lijk is naar het ziekenhuis op de Oostwal overgebracht. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Vrij zacht. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan eni ge regen. Krachtige, langs de kust tijdeiyk harde wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde of zou hebben verraden aan de S.D., iets hogere temperatuur dan gis- is 10 jaar gevangenisstraf geëist teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1