Grote overwinning voor de westelijke Geallieerden. G' woridt hersteid.oes Moh- Ma acht Nederlands-Republjkêiosê besprekingen mislukt. LAATSTE NIEUWS. Nederlandse ministers op de thuisreis Verklaring der westelijke mogend heden over Berlijn. Verzoeningscommissie voor Palestina? „Zeeuws Oorlogsmuseum" toch in Middelburgse Vleeshal NIEUWS Algemeen Middelburgs Ziekenfonds herdacht honderdjarig bestaan. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verkiezingen over 't algemeen rustig verlopen. Voor duizenden guldens 3311 textiel Uit treinen .7 stemmen, bij 8 onthoudingen. gestolen. Abdoellah koning van Palestina? Zeeuwse militaire oorlogsslachtoffers vierden St Nicolaas. SNIPPER Jonge bomen voor Rjtthem. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD te JAARGANG No. 1120 MAANDAG 6 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4um Rubriek^hnnfe^6- Centf Per m m; Met vaste medewerkin« van: Mr W- F" E- BARON VAN DEB FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJeT VuLinren^ Rubriek Kabouters 5 cent per woord Pr K. HUIZEN GA, Middeiburg; H. JANSEN, Meüskerke; Ds J. KARELSE, Go£ Ds r/sLOFSTRA.' ^ingem Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.33 u., onder 16.29 u. Maan op 13.22 u., onder 23.17 u. Hoogwater op Dinsda- 7 Dec, Vlissingen: 6.02 u. 1.57 m„ 18.38 u. 1.67 m. Wemeldinge: 7.52 u. 1.31 m., 20.20 u. 1.53 m. West-Berlijners trokken ter stembus. Eén millloen vijfhonderdduizend inwoners van West-Beriyn had den gisteren het recht om hun stem uit te brengen Iu één der 1572 stemlokalen in de westelijke sectoren. Het blijkt, dat 87 pet. van dit recht gebruik heeft gemaakt, een resultaat, dat de stoutste verwachtingen heeft overtroffen ondanks het feit, dat van Russische zijde alle mogelijke moeite was gedaan de verkiezingen te torpederen. Maar wat belangrijker is: de West-Berljjners hebben getoond 't niet uit het Oosten te verwachten. Do drie westelijke partijen, de sociaal-democraten, de christen-democraten en de liberaal-demo craten, behaalden een overweldigende meerderheid. Er hing een dikke mist in de stad. Om 8 uur gistermorgen werden de stembureaux geopend. Onder de eerste kiezers waren 10.000 man politie, die reeds ge wapend waren en onmiddellijk na dat zij gestemd hadden de wacht betrokken voor de stemlokalen. Na hen kwamen honderden straatvegers, die de vroege och tend hadden doorgebracht met 't opruimen van verkiezingsaffiches, die gedurende de nacht van de muren waren gescheurd. INCIDENTEN. Kort na 10 uur deden zich de eerste incidenten voor, toen een kleine groep leden van de S.E.D. de westelijke sectoren binnen kwam en trachtte de stemming in een nabij de Amerikaans-Sow- jetrussische grens gelegen stem bureau te verhinderen. Een gevecht volgde, waarbij 15 personen door de politie van de westelijke sectoren werden gear resteerd. Kort na twaalf uur betraden 3 Sowjetrussische soldaten, dig met machinegeweren gewapend waren en twee burgers de Franse sector, waar zij in de Flottenstrasse voor een stembureau gingen staah. Een Franse militaire patrouille, die door de politie was gewaar- 'schuwd, was snel ter plaatse en laadde haar geweren, terwijl zij zich tegenover de Sowjets stelden, die, evenals de twee burgers, naar de Sowjetrussische sector terug keerden. In de wijk Neuköln (Ameri kaanse sector), zouden communis tische kiezers gepoogd hebben de inhoud der stembussen te vernie tigen, door er in phosfor gedrenk te enveloppen in te werpen. „GOEDE DEMOCRATEN". Mevrouw Louise Schroeder, de plaatsvervangende burgemeester, verklaarde, dat de grote opkomst toonde, dat de Berlijners goede de mocraten waren. Het resultaat overtrof haar hoogste verwachtin gen. De Amerikaanse bevelhebber van Berlijn, kolonel Howley, zei, dat de hoge opkomst een bewijs voor de wereld vormt, dat de Ber lijners zich waardig getoond heb ben van de westelijke geallieerden de kans te ontvangen op democra tische wijze over hun lot te be slissen. In de Britse en de Franse sec tor werden elk 13 personen gear resteerd. In de Amerikaanse sec tor 43 personen. Twee derde van het aantal kie zers bestond uit vrouwen. Sommige kiezers wachtten de duisternis af om te voorkomen, dat hun gezichten door buiten de stemlokalen wachtenden zouden worden herkend. Zij vreesden voor eventuele moeilijkheden. De verkiezingsdag was begon nen met een vervoerstaking, waardoor het tram- en onder grondse verkeer stil lag. Het personeel van het West- Berlijnse gemeentelijk transport bedrijf had n.l. gevolg gegeven aan de oproep van het niet-com- munistische vakverbond „U.G.O." om tot 10 uur 's morgens te sta ken. In Oost-Berlijn werd normaal gewerkt. Men had n.l. deze Zon dag bestemd als „Wederopbouw- Zondag". Het Duitse nieuwsagentschap D.P.D. (Britse zone) maakte te middernacht bekend, dat de soci aal-democraten de verkiezingen hadden gewonnen met ongeveer 63 pet. van de uitgebrachte stem men. De ehristeliik democratische unie nam de tweede plaats in met 21 pet. van de tegen middernacht getelde stemmen. De liberaal de mocratische partij zou op de der de plaats komen met 16 pet. van het te middernacht getelde aar- tal stemmen. De voorlopige resultaten van 345 van de in totaal 1572 stem- "districten zijn: sociaal democraten 163.750 stemmen, christen demo craten 52.950 stemmen en de libe raal democraten 47.150 stemmen. Kosten op f 240.000 geraamd. Reeds lang was het gemeente bestuur van Goes bezig om te ko men tot het herstel van de Wil- helmin ast raat, de van der Spie- ghelstraat en de Westsingel, waar ^P^Iikeinse minister van voorlichting, Mohammed Natsir, van het wegdek in slechte staat^eeft gisteren voor het vertrek van de republikeinse delegatie uit verkeert. i ®a^avia naar Djogja verklaard, dat de pogingen, welke op het laat- De bezuinigingsmaatregelen van Ste, T* Werden on*°rn°™en' »m de Nederlands-republikeinse de regering waren echter oorzaak «"pandelingen «ver het dode punt heen te helpen, voordat de dat het gemeentebestuur geen J*ederlandse deiegatie naar Nederland zou terugkeren, zijn mislukt. toestemming kreeg voor herstel Natsir wa; met Hatta, de re- volgt A.F.P., wordt er thans op- Men liet het er echter niet bij pubhkeinse premier. Zaterdag in nieuw over de hervatting van de zitten en thans zyn, naar wij ver- een Amerikaans vliegtuig, verge- j politieactie gesproken, nemen, de pogingen met succes zeld van het Amerikaanse lid van bekroond. de C. v. G. D., Cochran, naar Ba- Bij de aanvankelijke kosten van tavia gevlogen, teneinde te trach- herstel, die f 200.000 zouden be-1 ten de situatie tijdens een laatste dragen, zal nu ^echter nog onge- bijeenkomst met de .Nederlandse veer f 40.000 bijkomen. Het Rijk I delegatie over het dode punt heen draagt in de totale kosten voor te helpen. ongeveer 70 pet. bij, terwijl over Korte tijd later vertrokken gis- de bijdrage van de Provincie nogtermorgen de ministers Stikker en onderhandeld wordt. j Sassen, de heer Neher en de ad- Het is voor het verkeer van viseur, de heer Blom, per eonstel- groot belang, dat eindelijk over-|lation „Franeker" uit Batavia gegaan kan worden tot verbete- naar Nederland, ring. Tegenover de pers verklaarde Het plan omvat niet alleen her- minister Sassen: „Wij gaan terug Volgens politieke waarnemers hangt de hervatting van de vol gende punten af: de houding van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken; de reacties van sommige niet- republikeinse Indonesische leiders, die toch veel sympathie hebben voor de Republiek. De hoop, die gerezen was, al dus A. F. P., is veranderd in zwart pessimisme, toen bleek, dat de Nederlanders er op stonden, dat de Hoge Vertegenwoordiger van stel van het wegdek, maar even-om rapport uit te brengen aan de de Kroon het recht van veto De S.U. in staat van beschuldiging gesteld. De drie westelijke grote mo gendheden hebben in een gemeen schappelijke verklaring de Sowjet Unie ervan beschuldigd een „de- facto-vcrdeling" van Berlijn tot stand te brengen en het invoeren van een enkele munt uiterst moei lijk te maken. In de verklaring worden bijzon derheden gegeven over de maat regelen, die sedert Juni j.l. door de Sowjet-autoriteiten te Berlijn werden genomen met voorbijzien van de door de voorzitter van de Veiligheidsraad uitgesproken wens, dat alle stappen zouden worden vermeden, welke zouden leiden tot een complicatie van de Berlijnse crisis. De gebeurtenissen, waartoe het Sowjet opperbevel in Duitsland heeft aangezet, hebben thans nog meer afbreuk gedaan aan het ge- unificeerde karakter van 't stads bestuur. Een zorgvuldig georganiseerde vergadering van de communisten en van organisaties van het com munistische front, met inbegrip van een klein aantal leden van de andere wettige Berlijnse politieke partijen, had de vorming van een mendeerde resolutie van haar kracht beroofd, aldus Reuter. Zij betekent practisch het ineen storten van alle pogingen, een De politieke commissie der V.N. duidelijk omschreven politiek der heeft Zaterdag een beroep gedaan v.N. voor Palestina vast te stel- op de vjjf grote mogendheden, een jen_ Ineenstorting van de politiek der V.N. verzoeningscommissie van drie personen te benoemen, teneinde te trachten de vrede in Palestina te bewerkstelligen. De commissie nam met 25 te gen 21 stemmen bij 9 onthoudin gen de betreffende resolutie aan. Bij de stemming over paragraaf na paragraaf is deze oorspronke lijk Britse, doch door de V.S., Australië, Canada, Frankrijk en De resolutie zal naar de Alge mene Vergadering gaan, waar een meerderheid van twee derden ver eist is. In haar huidige vorm be paalt de resolutie, dat de verzoe ningscommissie naar Palestina gaat met het mandaat stappen te doen tot overleg met de betrok ken regeringen en autoriteiten, teneinde tot een definitieve rege ling van alle hangende kwesties verschillende andere landen gea- te komen. j Een Sowjet-voorstel om de le- I gers der staten van de Arabische i grondgebied van Israël te verla- ten, werd verworpen met 33 tegen Verworpen werden twee Syri sche voorstellen, n.l. één om van de verdeling af te zien en een com missie te benoemen ter uitwerking van een plan voor een federale Gerechtshof te verwijzen (met 21 tegen 21 bij 4 onthoudingen) Bende onschadelijk gemaakt. Samenwerking tussen rykspoli- tie te Diemen, de politie te Am sterdam en de spoorwegrecherche van de N. S., heeft een eind ge maakt aan de werkzaamheden van een bende spoorwegdieven, die voor duizenden guldens textiel uit goederentreinen, die des nachts van Twente naar Amsterdam re den, heeft gestolen. Eén of meer leden van de bende sprongen in Amersfoort of Hil versum, waar de treinen korte tüd opgehouden worden ,op de wa gons en daar zij beschikten over sleutels, die op de deuren pasten, lukte het hun in de wagons door te dringen. Bij Diemen verlaten de goede-1 projectiel, rentreinen het hoofdspoor om via j Ditmaal echter ontsnapte het een kleine helling de Rietlanden gevaarlijk projectiel de aandacht, op te rijden. Op deze helling ver mindert de zware trein aanmer kelijk in snelheid en hiervan maak ten de „reizigers" gebruik de goe deren uit de wagons te gooien en zelf eveneens eruit te springen. Op de Overdiemerweg merkten vorige week twee surveillerende politiemanen een viertal mannen, die daar niets te maken hadden. Bij de poging hen aan te houden wist één te ontsnappen, doch de andere drie konden worden gear resteerd. Uit het verhoor bleek, dat de politie een goede slag had gesla gen, die nog beter werd toen men er in slaagde de volgende morgen een man met een bakfiets aan te lichaam ten gevolge gehad, waar voor geen wettige basis bestond, dat er aanspraak op maakte een voorlopig bestuur voor de gehele stad te zijn. Hoewel aan dit lichaam verhin derd zal worden zich, wat betreft de westelijke sectoren, bevoegdhe den van het wettige bestuur toe te eigenen, zal het bestaan ervan in de Sowjet-sector een einde ma ken aan alle bestaansmogelijkhe den tot een wettige regering voor de gehele stad. Reuters diplomatieke correspon dent seint uit Parps, dat men de verklaring beschouwt als de „doodsklok" voor de hoop.dat een oplossing gevonden zou kunnen worden op de basis der voorstel len van dr Bramugiia. Het te Catïo verschijnende Ara bische weekblad „Akbar ei Vom" meldt, dat koning Abdoellah van Transjordanië zich tot koning van geheel Palestina heeft laten uit roepen en dat de Arabische landen deze stap veroordelen. Het hoofdkwartier der V.N. te Haifa zou officieel bericht ontvan gen, dat enige van Abdoellah's mannen en agenten te Jericho op een congres hiertoe besloten zou den hebben Abdoellah zou tot taak krijgen een oplossing te vinden voor het Palestijnse vraagstuk, hetzij door strijd, hetzij door vreedzame mid delen. eens verbreding van de straat, de I Nederlandse regering en voor na- aanleg van een goed rijwielpad en dere beraadslaging". het verbreden van het trottoir in de Wilhelminastraat door het in korten van de voortuintjes aldaar. Het rijwielpad zal over de West singel doorgetrokken worden naar de Middelburgsestraat, waarvoor de boompjes langs de vest naar de overzijde van de straat zullen geplaatst worden. Bij het werk is bovendien inbe- behouden en de bevoegdheid de gewapende macht te gebruiken zonder de goedkeuring van de fe derale regering. De mogelijkheid van terugkeer naar Indonesië achtte de minister afhankelijk van een Kabinetsbe slissing. Mr Sassen verklaarde „altijd optimistisch" te zijn. Toen hem i.v.m. Hatta's bezoek Uit het Voorl. Verslag be- gevraagd werd, of hij vandaag op- j treffende de Verkeersbegroting -» - in Tweede Kamer; Het Zondags-rijverbod. timistischer was dan gisteren, zei de minister: „Dat hangt niet van grepen de aanleg van een riole-'mooi of lelijk weer af" ring, die later op het riolerings- De Nederlandse eisen betreffende net aansluiting zal geven. Dit is de bevoegdheid van de Hoge Ver- echter nog in studie. tegenwoordiger v. d. Kroon indone Tenslotte zal een buisleiding ge- sië zouden voor een groot deel de legd worden in de straat, waar- oorzaak vormen van de plotselin- door de gas- en waterleidingsbui- ge mislukking der besprekingen, zen, alsmede de electriciteitskabel aldus luidt de conclusie, die voi- (ook voor electrische straatver- gens A.F.P., politieke waarnemers lichting) zullen gelegd worden. trekken. Zo spoedig mogelijk zal met dei Als gevolg van de mislukking werkzaamheden begonnen worden. I van deze besprekingen, zo ver- Verschillende leden drongen aan op ópheffing van het Zon dagsrijverbod. Men meende hier tegenspraak te ontdekken ter. opzichte van het varen met ple ziervaartuigen op Zondag: auto bussen en taxi's rijden ook op Zondag en bovendien is het ver bod lastig in verband met het kerkbezoek. Beperking vetorecht? De kleine politieke commissie van de V. N. heeft Zaterdag met 33 tegen 6 stemmen, bij 4 onthou dingen een resolutie van Engeland Frankrijk, de V.S. en China aan genomen, waarin beperking van het vetorecht in de Veiligheids raad wordt voorgesteld. B. en W. dienen opnieuw voorstel in. Men zal zich herinneren, dat in de gemeenteraadsvergadering van 25 October j.l. vfle raadsleden zo danig grote bezwaren inbrachten tegen het voorstel van B. en W. de z.g. Vleeshal van het Stadhuis in gebruik te geven aan de Ver. „Zeeuws Oorlogsmuseum", dat B. en W. het voorstel moesten terug nemen. Zy brengen hetzelfde voorstel echter nu nogmaals in behande ling en wel in de raadszitting van IS Dec. Z.s. In dit voorstel wordt getracht de destijds ingebrachte bezwaren te ontzenuwen. B. en W. zeggen o.m., dat de wanden en het ge welf niet zullen worden bescha digd en dat het van groot belang is de hal zoveel mogelijk door het publiek te doen bezichtigen. Voorts is volgens B. en W. de ruimte niet voor alle doeleinden geschikt. Als tentoonstellingsruim te voor schilderijen b.v. kan de hal door het diffuse licht als ge volg der kleine glas-in-loodramen niet gebruikt worden. Het bestemmen tot graanbeurs of tot centrum voor de landbou wers achten B. en W. onjuist. prijs stellen zo vragen zij. Ander zijds zou het gevolg hiervan zijn, dat de ruimte slechts voor een paar uur per week wordt gebruikt Opstellen van tafels en banken zou ook niet bevorderlijk zijn voor het doel. Daarom menen B. en W., dat het verhuren aan de Ver. Zeeuws Oorlogsmuseum 't meest geschikt is. De ruimte wordt dan .regelma tig gebruikt; zij is voor iedereen te bezichtigen en zij zal èn door 't museum èn door de fraaie ruimte zelf de aandacht trekken van vele vreemdelingen. Het geuite bezwaar van „oud roest" in de vorige raadszitting bestaat volgens B. en W. niet. Een kleine verzameling voorwerpen als mijnen, geweren e.d. zal slechts aanwezig zijn en voorts documen tatiemateriaal. De architecten van het Stad huis hebben tegen deze bestem ming geen bezwaren aldus B. en W. De mogelijkheid is niet uitge sloten. oorlogstijd. B. en W. vragen een crediet van f 1650 voor het treffen van voor zieningen i.v.m. het overbrengen van de Dienst Sociale Zaken c.a. uit het pand Houtkaai naar het gebouw aan de Bogardstraat, tot voor kort in gebruik bij de Nuts- spaarbank. De huur van dit laat ste gebouw is aanmerkelijk lager dan die van het pand Houtkaai. Bovendien is er het voordeel aan verbonden, dat het zeer dicht bij het tijd. gemeentehuis ligt. De overbrenging zal zo spoedig mogelijk geschieden. Jhr mr de Casembroot kreeg een chocolade-maquette. Zaterdagmiddag vierden op ini tiatief van de Bond van .Militaire Oorlogsslachtoffers, afd. Zeeland en „Ereschuld en Dankbaarheid" de oorlogsslachtoffers en de nabe staanden van gesneuvelden met hun kinderen het St- Nicolaasfeest in het Schuttershof te Goes. Het feest werd geopend door de voorzitter van de Bond, de lieer P. Franse. Hij verheugde zich in de samen werking met E. en D. waardoor het mogelijk geworden was dit feest tot stand te brengen. Ds Odé, die daarna enkele woor den sprak als voorzitter van E. en D.r kon het slechts als een plicht zien liet welslagen van deze mid dag te steunen, hetgeen ook is ge toond door de verleende financi ële hulp. De Bond mocht zich deze mid dag verheugen in het bezoek van te zijn geweest toen jhr de Casem broot Commissaris in Zeeland Hij werd verwelkomd door de heer P. Frapse, die zei verheugd te zijn geweest toen jrd de Casem broot commissaris in Zeeland werd, omdat de Bond volledige steun van hem verwachtte. De Commissaris toonde dit ook en hij heeft thans het erevoorzitterschap op zich genomen. Jhr de Casembroot memoreerde dat het slechts een plicht en een taak was om thans voor hen, die in 1940 op de bres stonden voor het vaderland te zorgen. Ter gelegenheid van zijn ere voorzitterschap werd de Commis saris gedecoreerd met een choco lade-maquette, voorstellende het insigne van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. Zowel bij de aankomst als het vertrek van de Commissaris werd het Wilhelmus gezongen. Alle kinderen van de oorlogs slachtoffers of weduwen ontvin gen van St. Nicolaas een cadeau tje en de nodige versnaperingen. Tot slot had een verloting van de beschikbaar gestelde prijzen plaats. Plantputten waren volgelopen. voorjaar of de vroege zomer van 1949 zal geschieden. Daarom stellen B. en W. voor de Ver. „Zeeuws Oorlogsmuseum" een bedrag van f 10.000 te ver strekken voor de inrichting van het museum, alsmede voor 't doen aanmaken van een goede maquet- Zouden de landbouwers het op te van het eiland Walcheren in in liet afgelopen weekeinde zijn er weer enige vliegtuigonge lukken gebeurd. Op 3 km afstand van het vliegveld te Fassberg (Britse zone van Duitsland) stort te gistermorgen een Amerikaanse Skymaster neer. De drie leden van de bemanning verloren het leven. -Tengevolge van slecht zicht dat ingebruikname in het1 stortte bij Sjanghai een vliegtuig Ernstige critiek op staatstoezicht op de ziekenfondsen. Zaterdagmiddag heeft het Alge- staat in Palestina (met 26 tegen meen Middelburgs Ziekenfonds 14 stemmen bij 8 onthoudingen) ter gelegenheid van het 100-jarig en één om de géhele Palestijnse bestaan een receptie gehouden in kwestie naar het Internationaalhotel „Du Commerce", waarby veie autoriteiten het bestuur kwa men gelukwensen. Bü de opening kon de voorzitter mr A. J. v. d. Weel, o.m. welkom heten de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in wiens tégen- woordigheid spr. de belangstelling van het Provinciaal Bestuur voor de heer L. Onderdijk, en het per soneel, herdacht spr de in de oor logsjaren omgekomen bode, de heer v. d. Driest. Dordrecht en Amsterdam het oud ste ziekenfonds in ons land heeft. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat zo weinig jonge artsen een groot deel van hun tijd aan soci aal werk willen besteden. Dokter Staverman hekelde verder het in 1941 ingevoerde staatstoezicht, dat staatsbeheer is geworden. In dit verband kon spr. niet erg op- Ontploffende bom beschadigt baggermolen te Vlissingen. Bij het uitbaggeren van de bui- - j tenhaven te Vlissingen werd een w klein kaliber bom naar boven ge haald. Het komt wel meer voor, dat dergelijk oorlogstuig mee naar boven komt. Men zet dan de bag germolen stil en verwijdert het De baggeremmer gooide zijn in houd (met bom) in de z.g.n. stort- goot en een ontploffing volgde. De baggermolen, die beschadigd werd moet naar Sliedrecht wor den gesleept om daar hersteld te worden. De bemanning kwam met de schrik vrij. van Middelburg, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, met wie het fonds in zeer vriendschappe lijke relatie staat; de arts A. Sta verman, voorzitter van de afd. Walcheren van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst; de heer P. Blaauw, namens de Mij. tot Bevordering der Tandheelkun de; de heer A. Ringeling, verte genwoordiger van de Kon. Mij. tot Bevordering der Pharmacie; mej. A. Bolle en de heer Berdenis van Berlekom, beiden verwant aan Na een beknopt overzicht te j timistisch zijn wat betreft de toe hebben gegeven, waarin de humor komst der ziekenfondsen. Nadat de heer A. Ringeling zijn gelukwensen had uitgesproken, mede namens zijn collega's in de Zeeuwse hoofdstad, sprak de heer P. Blaauw. Spr. bracht dank voor de pret tige samenwerking tussen het be stuur en de plaatselijke tandart sen. De heer C. van Lienden, die sprak namens de Centr. bond van Ziekenfondsen, zei eveneens, dat niet ontbrak, zei de heer v. d. Weel: „We hebben een glimlach over voor onze vooruitstrevende voor ouders en de bloedzuigers. We wil len daarbij echter de geschiedenis in een groter verband zien en we moeten dan erkennen, dat de mid delen voor genezing van de men sen nog zeer beperkt zijn". Aan het eind van zijn rede zei spr.: „Wij moeten duidelijk leren beseffen, dat het hier gaat om 'n het staatstoezicht diende te ver- gemeenschappelijk belang, waar bij ieder dient te bedenken, dat hij niet slechts voor zichzelf leeft, maar dat hij leeft voor de ander". Met een blik in de toekomst en met de wens, dat het fonds in de gelegenheid zal worden gesteld 't tweede eeuwfeest te vieren, luidde de voorzitter de periode naar de tweede eeuwkring in. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot hedenavond Meer wind. Aanvankelijk droog weer, maar in de loop van de dag toenemende bewolking en in het zuidwesten van het land plaatselijk enige re gen. Geleidelijk tot vrij krachtig aanwakkerende wind tussen oost houden, kennelijk er op uit de buiten zuid. Weinig verandering van af te halen. temperatuur. DE SPREKERS. De eerste spreker was de Com missaris der Koningin. Spr. bracht de voorzitter dank voor de wijze twee bekende figuren uit de ge-1 ^TuFtgeLrol" schiedenis van het Middelburgs uitgesproKen. mj spraK ae Ziekenfonds. HERDENKINGSREDE. dwijnen. Vervolgens werden nog geluk wensen uitgesproken door de heer J. L. Dregmans voor de Ver. Zie- kenhuisverpleging „Walcheren"; de heer A. de Lange voor Zieken- huisverpleging op Noord- en Zuid- Bevelabd; burgemeester v. Doorn namens het Alg. Ziekenfonds op de beide Bevelanden; de heer K. de Vries ais voorzitter van de Kring Goes voor Heilgymnastiek en Massage; wethouder A. J. Be renpas, het lid van de ledenraad, de heer C. P. Muller en het oud ste lid de heer J. van Aartsen. Tenslotte dankte mr v. d. Weel oorlog omkwemen. Zij zullen naar neer en verbrandde daarna. Hier bij werden 12 inzittenden gedaad. Enkele honderden kilometers ten Z.W. van het Johnsoneiland (Stille Zuidzee) moest een vlieg tuig met waarschijnlijk 30 perso nen aan boord, dalen op zee. Het toestel is nog niet gevonden. Beter brachten het eraf twee toe stellen van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmij., die op 't vliegveld Ruzyne bij Praag een zeer harde landing maakten, waarbij propel lers en onderstellen werden ver nield. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. In de mond van de Yangtse is een schip met waarschijnlijk 3000 vluchte lingen aan boord tengevolge van een explosie gezonken. Daar pas 700 overlevenden aan land zijn ge bracht, acht men het mogelijk, 'dat velen zijn omgekomen. Het is niet uitgesloten, dat admiraal Leahy, Trumans stafchef, binnen kort met een belangrijke opdracht i.v.m. het Atlantisch pact naar West-Europa (o.a. naar Den Haag) komt. Zodra het Atlan tisch Pact zal zijn getekend, be ginnen waarschijnlijk besprekin gen over een Pact voor de verde diging van het Verre Oosten. Wel wat laat, dunkt ons. In Ameri ka gaat het gerucht, dat c.a. 800 in Moskou opgeleide Amerikaanse communisten hoge officieren zijn van een geheim communistisch leger. De commissie voor bouw van een Kanaaltunnel heeft beslo ten het plan van de ingenieur Basdevant aan de Raad van Vijf te Parijs voor te leggen. Dr Bramugiia gaat op ver'.oek van Truman morgen naar Washington Ook de 140 jaar oude Kaiser Wilhelmuniversiteit te Eerlijn is nu gesplitst. Zaterdag arriveer den in de Westelijke zone van Duitsland de stoffelijke overschot ten van 400 Fransen en Nederlan ders, die in Oost-Duitsland in de In zijn herdenkingsrede sprak de voorzitter in de eerste plaats woorden van waardering voor hen, die het fonds hebben opgericht en in het bijzonder voor dr Dobbe laar de Wind, die door zijn rap port over de toestand der patiën ten de stoot heeft gegeven tot de stichting. Sprekende over het goede werk van de secretaris-penningmeester, wens uit, dat het fonds nog vele alle sprekers, terwijl hij over het j ons land en Frank.'ijk worden jaren op vruchtbare wijze in hetwerk van de heer L. Onderdijk i overgebracht.-• Sjar.toeddin, Soe- belang van Middelburg mag werk-zei, dat wie aan het Middelburgs ripno en Hardjona zijn Zateidag zaam zijn. Ziekenfonds denkt, denkt aan de Iper trein te Djogja aangekomen Zaterdagmiddag hebben burge meester P. Danielse, wethouders en raadsleden van Rittliem de eer ste bomen in de Dorpsstraat van deze kleine Waloherse gemeente geplant. De rest van de 28 leilin den, die deze middag moesten ge plant worden, kwamen voor reke ning van de schooljeugd. Het najaarsweer deed een laat ste poging om dit plantfestijn zo wel letterlijk als figuurlijk in het water te doen vallen. De gegraven putten, die van respectabele afmetingen waren, kwamen n.l. door de regenval vol water te staan. Met man en macht moest worden gewerkt om 't wa ter uit de putten te scheppen, voordat men tot de aanplant kon overgaan. Eén en ander gebeurde o.l.v. de heer D. Tillema uit Middelburg, die deze middag ook in Ritthem zijn steentje tot de herplant van Walcheren kwam bijdragen. Toen om ongeveer half drie de schoolkinderen, voorafgegaan door hét muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" door de Dorps straat marcheerden, kwamen tal van inwoners een kijkje nemen. Staande tegenover het gemeen tehuis sprak burgemeester Da nielse een rede uit, waarin hij her innerde aan de tijd van inundatie en de grote vernielingen in zijn dorp. Dank bracht spr. aan de Stich ting Nieuw Walcheren en haar landschapsarchitect, de heer C. P. Broerse. Ook herinnerde de bur gemeester aan het feit, dat leden van het muziekgezelschap, toen zij op een avond om Half twaalf van een bezoek aan Hilversum te rugkeerden, nog twee rhododen drons gingen planten. Tot de schooljeugd zei de bur gemeester, dat zü de geplante bo men moesten ontzien. De burgemeester was de eerste die een boom plantte, gevolgd door de wethouders, raadsleden en de schoolkinderen. Na afloop werden de jeugdige planters getracteerd, terwijl hun een oorkonde werd uitgereikt, die aan de inplant herinnert. Deze plantaffaire had nog een schaduwzijde, daar enkele perso nen, die de gegraven putten in de Dorpsstraat niet zo gauw opmerk ten een lelijke duikeling maakten. Enkelen kwamen in een put met modderwater terecht! De burgemeester van Middel- secr.-penningm. burg zei, dat men met vertrouwen de toekomst tegemoet kan treden, wanneer het fonds steeds door be stuurders wordt geleid als in het verleden en het heden het geval is geweest. Dr Staverman, die ook namens 't Ziekenfonds „Walcheren" sprak, deelde mede, dat Middelburg na I Vóór de receptie was het be stuur reeds met het personeel bij een geweest, waarbij de laatsten een voorzittershamer hadden aan geboden. Het personeel ontving een gra tificatie. De zaal was gesierd met vele bloemstukken. en direct naar de gevangenis over gebracht. -» De bekende beiaar dier J. Vincent werd Zaterdag 80 jaar. Van Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana ontving hij te legrammen van gelukwens. Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis zullen deelnemen aan de 16e jaarlijkse overdekte athletiek- kampioenschappen te New York. .De uitslagen der B^riynse ver kiezingen. De hedenmorgen vroeg door Dena gegeven niet-officiele cijfers voor 1438 districten luiden: Sociaal-democraten 772.600 (59%) Christen-democr. 288.600 (22.1%) Liberaal-democr. 247.435 (18.9%)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1