STRIJD Nederlands enige Belfort te Sluis moet gerestaureerd worden. lngena's huwelijk. Drie-elf krijgt een unieke kans, maar de revolver moet er aan te pas komen. „Wij moeten het niet hjj feestjes laten", zegt men op 't Zand. Veertig jaren Evangelisatie Bogard- zaal te Middelburg. Wanneer zal de beslissing vallen achter de schermen In het spinneweb. j Verkoudheid De op de vestibule uitkomen- Kinderspeelplaats moet andere buurten tot voorbeeld dienen. De heer A. PetermeUer leidde en diende haar ai die tijd. Enorme schade door beschietingen. Zaterdag 4 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In het bedoelde huls in de Neuenburgerstraat was op de eerste etage een „Nouveauté-handel" gevestigd een schjjnfirma, welke voor het oog der mensen sigarettenaanstekers, boordeknoopjes en even het gezicht van de man geduwd en viel met een lawaai om. Drie-elf vuurde tweemaal op de aanvaller, die achterover tuimelde. Toen greep hij de ac- tentas en rende naar de deur. Hij haalde de grendel weer over en, terwijl hij de donkere gang weer opliep, zag hij nog net meer van dergelijke gebruiksartikelen engros verkocht, die echter in werkelijkheid een commandopost van de OLAF was. Hier moet nog bij veydd worden, dat deze commandopost voor de opvve van zeer bijzonder belang was, daar het hier niet ging om een van die gewone militaire inlichtingendiensten (die overigens ook geenszins gewoon waren om zich verborgen te houden), maar om het centrum van een spinneweb, dat was uitgezet om de Duitse burgerbevolking onder politieke druk te zetten, de met de OLAF niet sympathiserende delen der bevolking in de gaten te houden en verder op alle terreinen van het openbare leven sleutelposities te verwerven, welke vroeg of laat van oneindige betekenis zouden kunnen zijn. De achter deze voorbereidin gen staande persoonlijkheden te ontdekken en zo mogelijk op een j5 gunstig ogenblik aan de open-j| baarheid prijs te geven, dat was DEEL X de taak zoals die omschreven stond in de aan Ernst Helm overgedragen actie-opdracht. Zou hij er in slagen snel te handelen? EEN SNEL BESLUIT. Een korzelige employé leidde de agent over een duistere gang naar achteren. Ernst Helm hoor de het rammelen van een schrijf machine en zag zich op een schaars gemeubileerd kantoor, waarvan de vensters op een pleintje uitzagen, geplaatst te genover een breedgeschouderde man die een secretaresse met ongelooflijke snelheid een be richtje dicteerde. Een jongeman zat in een hoek en werkte op zijn schrijfmachine een stenogra- phisch bericht om. Toen de agent het vertrek werd binnengebracht hield de dicterende man op en fronste het voorhoofd. llllllllMlllllllinillllttlltlllHltlllllllllllllllllU'7* jongeman in de hoek hield op zijn schrijfmachine te bewerken en keek meer verbaasd dan ge schrokken. Plotseling verhief zich de stem van de potentaat der Centrale. „Haal geen stommiteiten uit, man!" Drie-elf haalde de schouders op en begaf zich, met de revol ver in de aanslag, naar de kar- thoteek-kast Zonder een woord te spreken begon hij in de kar- thoteek rond te snuffelen en na een kort onderzoek er het een en ander uit te nemen. Hij nam er een dikke map uit waarin de copiën van rapporten zaten. Een tweede map volgde. Toen nam de agent de tas, welke op de stoel was gelegd, en propte daar de papieren in. Op dat ogenblik werd de stoel aan het bureau de stierennek zat er nog altijd roerloos, maar zijn hand ging naar de tele foon. GEEN VERBINDING. Toen drie-elf een paar minu ten later de straat had bereikt zonder op tegenstand te stoten, overdacht hij koortsachtig alle consequenties van zijn wan hoopsdaad. Hij moest binnen tien minuten de desbetreffende zone van de stad hebben ver laten en verder Grete Helm die tegen deze tijd was nog waarschuwen. Zonder op de verbaasde blik ken van de voorbijgangers te letten, bereikte hij in looppas het viaductspoor-station „Halle- sches Tor". Hij had geluk en kon nog net een vertrekkende elec- trische trein pakken. Op het station „Gleisdreieck" stapte hij uit. De telefooncel was bezet Hij moest drie kostbare minu ten wachten, en kon toen pas verbinding proberen te krijgen. Duidelijk hoorde hij aan de an dere kant aan de zoemende to nen de telefoonbel overgaan, maar Grete moest bepaald niet thuis zijn. Hij kreeg geen ge hoor (Ingez. mededeling, advert.) De kerk in Tsjecho- Slowakije. Enkele Tsjecho-Slcwaakse niet- katholieke kerken hebben offi cieel geprotesteerd tegen een onlangs bekend gemaakt her derlijk schrijven van het Tsje- cho-Slowaakse katholieke epis copaat. Zij verklaren, dat een volkomen godsdienstvrijheid in het land heerst en dat, zo er spanning bestaat tussen kerk en staat, deze slechts verband houdt met de kerkelijke bezittingen I en met de politieke en maat schappelijke houding der gees telijkheid De toekomst van Palestina. De politieke commissie der V.N. heeft haar pogingen opgegeven speciale instructies op te stellen voor de toekomst van Palestina. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met ■i vooinoo u. Ronf, van de jongeman in de hoek „Komt U van het Renaez j scheme ruk achteruit- Vous natuurlijk, U bent het!" met een schei pe rult acMerult gaf hij zelf het antwoord. „Wacht U een ogenblikje Hij opende de actentas met een sleutel welke hij nam uit een la van zijn bureau en vloog over de papieren. Irmiddels het Ernst Helm zijn blik door het vertrek gaan. de deur was weer gesloten en; r de employé die hem hierheen gebracht had, weer verdwenen. Langs de hele lengte van de ka merwand stond een karthoteek- Het bestuur van de Middelburgse buurtvereniging 't Zand wil meer doen dan een feest in elkaar zetten ter gelegenheid van een verjaardag van het Koninklijk Huis of eventueel een gezellige feest- avond voor de inwoners van de buurt in de wintermaanden orga- kast welke kon werden a ges o- njseren# heeft plannen, die verder strekken. Men wil stimu- ten en van stalen deuren was |erentl gaan optreden in het culturele leven van de wyk. voorzien. Een met wollen dekens Aldus sprak Donderdagavond de gemeentebestuur is geschonken, voorzitter van bovengenoemde lVerder vereende het gemeente- bedekte rustbank in de hoek van het grote vertrek wees erop, dat dit kantoor ook 's nachts be waakt werd. De afzonderlijke delen van de stalen kast waren door kleine bordjes gemerkt, waarop in een bepaalde vreemde taal het on derwerp stond aangegeven. Ernst Helir. las boven het mid delste gedeelte: „Eindrapporten en berichten Een ander gedeelte toonde het opschrift „Actie-controle" wat verder „Archief". Het was duidelijk, dat bij „Actie-controle" copiën 'van de aan de uitvoerende organen doorgegeven bevelen waren op geborgen. Het „Archief" omvatte de afgedane opdrachten, terwijl in „Eindrapporten en berichten" de correspondentie met de op drachtgevers geregistreerd wer- den. Met één oogopslag stelde de agent vast, dat deze belangrijke afdeling, waarvan de kartho- theek zowel de namen en adres sen van alle hoge OLAF-func- tionarissen alsook het gehele verloop van de actie der laatste tijd moest bevatten, niet geslo ten was. Hier werd een unieke kans geboden, welke Ernst Helm van plan was onmiddellijk te be nutten. Onopvallend naderde hij de deur, grendelde die op verras sende wijze af en trok zijn re volver drie-elf moest schieten. .Handen omhoog!" De aanwezigen waren in het begin zo verrast dat er behalve bij de aardige secretaresse, die haar potlood liet vallen, van enige reactie geen sprake was. De gespierde chef met zijn stie rennek vertrok geen spier. De Europa wordt kleiner. Wat te denken van het feit, dat de luchtreiziger die op een dag in de nieuwe Con- vair-liner der K.L.M. stapte plotseling tot de ontdekking kwam dat Amsterdam en Pa rijs nog geen uur van elkaar verwijderd liggen! Toen hij het tijdschrift dat de stewar dess hem bij het vertrek van Schiphol gegeven had terzij de legde dacht hij een mo ment aan fata morgana te zien in de vorm van de Eif- feltoren die als een wijsvin ger tussen de huizenzee in de verte omhoog stak. Toen de machine enkele ogenblikken later op Le Bourget neer streek vertelde zijn horloge hem, dat hij 58 minuten ge leden op Schiphol in de PH-TEC gestapt was. maar VeerUg jaren Evangelisatie Bo- gartlzaal. Veertig jaren verkondi ging van het rijke Evangelie. Dui zenden mensen uit aUe kringel, der Middelburgse samenleving hebben onder het Woord gezeten en ze hebben gehoord van het be houd van zondaren, ook van hen, indien zjj geloofden in de Zoon des Mensen, de Redder der wereld. Het was in de Sinterklaasweek van het jaar 1908, dat in de al oude Bogardzaal, juist kort daar voor eigendom geworden van de Ned. Herv. Gemeente te Middel burg, de eerste evangelisatie- avond werd gehouden. De Don derdag werd hiervoor uitgeko zen. De eerste tijd om de veer tien dagen, later iedere week. En elke Donderdagavond kon men uit alle straten van Mid delburg de mensen zien gaan naar de Bogardzaal, nu eens in massa, dan weer in klein getal. Maar nooit werden de samen komsten stopgezet. Hoevelen deze bijeenkomsten tot zegen zijn geweest weet al leen God. Degenen, die deze evangelisatie leidden, interes seert dat ook niet direct. Zij bestuur een subsidie van f 500. vereniging de heer B. Jacobsen, -waatrbij door de vereniging een ge- toen hij in het Schuttershof zijn leden-buurtgenoten op de hoogte bracht van de plannen die het be stuur van 't Zand koestert. DE SPEELPLAATS. Daar is allereerst de kinder en speelplaats, waarvan een prach tige maquette, vervaardigd door lijk bedrag werd gestort, zodat het fonds Kinderspeelplaats 't Zand reeds bij de oprichting een kapi taal heeft van flOOO. ALLES VOOR DE JEUGD. De barak biedt echter tal van mogelijkheden. Zo wii men daar de kinderen in clubjes bijeen bren gen, voor het beoefenen van volks twee leden van de buurtvereniging zang, volksdans, tekenen, tafel- ten toon werd gesteld, en die tot tennis e.d. Ook een jeugdbiblio- en met 11 December in de étalage 1 heek wil men aanschaffen. Men van de Fa. Henning te zien zal heeft verder plannen voor wan- zijn. In deze kinderspeelplaats del- en kampeertochteni Tenslotte zijn tal van werktuigen gedacht, staat voor de komende zomer een waarmee de jeugd zich naar har- uitwisseling van kinderen met an- telust zal kunnen vermaken. Hier bij blijft het echter niet. Er komt nog een overdekte zandbak en te vens een voetenbassin met een doorsnee van 11 m. De onderhan delingen over het verkrijgen van de grote barak, die tot nog toe op het Karei Doormanplein staat, schieten reeds flink op, zodat men mag aannemen, dat deze barak zal worden overgeplaatst naar het speelterrein. Hierdoor zijn nieuwe mogelijkheden geschapen. De barak, die ongeveer 125 per- sonen kan bevatten is uitstekend speeltuinen. Het werk vlot daar geschikt voor vergaderingen e.d. prachtig, terwijl men tevens cur- Men denkt voor dit gebouwtje een SUSSen geeft, voor hen die leiding dere steden op het programma, zo dat men tot een prettige vacantie- besteding komt. EEN VOORBEELD. In alle opzichten zal er naar worden gestreefd, dat 't Zand een voorbeeld wordt voor de andere buurtverenigingen, waardoor dit werk in andere buurten kan wor den gestimuleerd. De voorzitter heeft contact opgenomen met het Amsterdams sjjeeltuinverbond be treffende de organisatie van de klein terras aan te leggen, zodat de oudere gelegenheid krijgen hun kinderen naar de speelplaats te begeleiden. Bovendien zal een op zichter worden aangesteld, die willen geven. De heer Jacobsen zag hier voor <lo Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" een belangrijke voortdurend toezicht houdt op de j taak, daar zij als overkoepelend spelende kinderen. orgaan van de buurtverenigingen, Wat de beplanting van de kin- dit werk in alle buurten kan be- derspeelplaats betreft, deze is ge- vorderen. Met een bewonderens- heel geschonken door de stichting waardig en navolgingswaardig en- „Nieuw Walcheren". thouslasme zullen de bewoners Het terrein is meer dan ha.van 't Zand dit grootse plan trach- groot, terwijl de grond door het ten te verwezenlijken. De penningmeester van de buurtvereniging de heer J. H. Kei zer gaf een overzicht van de stand der financiën, waaruit bleek, dat de vereniging per 1 December j.l. een kassaldo had van f 790.09. Traden bij de oprichting 422 ge zinshoofden toe, dit aantal is thans uitgegroeid tot meer dan 500. Bovendien deelde de penning meester mede, dat de inzameling voor de inwoners van het Zand- dorp, wier huis door brand werd vernield f 721.29 heeft opgebracht. Als nieuwe bestuursleden wer den die avond z.h.s. gekozen de heren J. Minnaar, J. C. Geertse, B. Kousemaker, P. Struik en P. Winkster. INSTEMMING GEMEENTE BESTUUR. Door wethouder A. J. Berenpas, die met wethouder L. J. van 't Westende het gemeentebestuur vertegenwoordigde werd uitdruk king gegeven van de grote belang stelling, waarmee het gemeente bestuur de gang van zaken op 't Zand volgt. Spr. sprak de hoop uit, dat in Mei van het volgend jaar de plannen zullen kunnen worden verwezenlijkt, waarbij de speeltuin zal verrijzen voor en ten behoeve van het opgroeiende ge slacht van 't Zand. In het verdere deel van de avond bracht de voor zitter nog dank aan de heren I. v. Verre en J. Buddingh, die geheel belangeloos zes weken avond aan avond aan de vervaardiging van de bijzonder goed geslaagde ma quette hebben gewerkt. Het tweede deel van de bijeen komst bestond uit een zeer geva rieerd programma van muziek, zang en schets, uitgevoerd door een gezelschap o.l.v. de heer B. de Jonge. De bijeenkomst, die zich ken merkte door een talrijke opkomst van de zijde der leden werd o.m. ook bijgewoond door de Directeur der Dienst voor Maatschappelijke zorg, de heer J. C. F. v. Kamer, enkele heren van de Stichting Nieuw Walcheren en de heer J. P. v. 't Hof namens de Kon. Ver Uit het Volk Voor het Volk. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BERG- AKKERMAN. 51) o— Mina's opstandigheid zakte: „D'r deugd ook niks van Ingena, óm zo bitter te worden, ik hoop dat God 't me vergeeftMaar als je eens wist hoe vaak ik van daag dat kleine keldertrapje af gelopen ben, om te kijken of er nergens meer etensresten te vin-( den zijn. 'k Zou m'n tanden kun nen zetten in een rauwe aardappel als ik 'm had! 'n Mens wordt een; dier gelijk in deze tijd. En nou; pieker ik weer over moeder, je1 ziet ze achteruit gaan, lang heb ik kunnen geven en nou heb ik niks rr. ;r Zachtjes ging de buitendeur, open, behoedzaam kwam moeder Leentje binnen, ze liep langzaam slepend naar een stoel. De twee vrouwen schrokken of ze een geestverschijning zagen. j „Ik zeg goeiemiddag, jullie had den 't nog al druk niet?" zei opoe zwakjes. „Ja moeder, we zitten met me kaar te overleggen hoe we aan wat eten kunnen komen, 't Is pas Januari en al onze aardappelen zijn op, ik denk er toch over te voet te gaan." „Ben je nou helemaal", viel In gena haar in de rede, „om dan zeker halfdood ergens binnenge- dragen te worden." I Moeder Leentjes pientere ogen keken Mina ongelovig aan: „Kan jij je ouwe moeder geen beetje eten meer geven? Daar ben ik nou voor hier gekomen, moet je weten. Ja ja, toen je de boer op ging, toen had je je moeder wel nodig, toen kon ze op je kinderen passen, nou, is 't niet waar?" Er was een vreemd boosaardig licht in haar ogen, ze had honger. De honger maakte haar redeloos. I Eten hé, als ze er aan dacht, moest ze watertanden. Mina zou nog wel wat hebben, had ze ge dacht. Mina was zuinig en die had zo vaak iets extra's. Ze wond zich op. geloofde haar dochter niet. Mina stond perplex, ze kon niets i zeggen van verbazing, ze zag hoe J Ingena haar een wenk gaf om te zwijgen. Helaas zag moeder Leen-1 tje dat ook en legde dit helemaal verkeerd uit. „Welja", zei ze scherp, „dat ook nog. Jullie werken onder j één hoedje, zo'n ouwetje kan wel dood gaan, netwaar? Lelijke meid", zei ze tegen Mina, „al- tijd ging je de boer op, wou je nu nog zeggen dat je niets nad,1 je houdt 't achter, 't is een schan- j de, als je ziet, wat 'n oud mens te eten krijgt." Plotseling zweeg ze, want i Mina stond driftig voor haar: I „Zeg dat nóg eens, dat ik iets j achterhoud! Heb ik niet altijd; alles met jullie gedeeld?" zei ze' met huilerig overslaande stem. Ingena kwam sussend tussen beide. „Jullie zijn allebei over stuur, ga toch zitter. Mina, moe der weet niet wat ze zegt." Mina, die de situatie opeens duidelijk overzag, kreunde van ellende. „O God, o God, dat 't zover moest komen", zei ze steunend. „Ik had 't ook veei eerder moe ten zeggen, dat ik niets meer had, maar ik kón niet, ik vond 't zo verschrikkelijk. Vergeef 'tme maar moeder, vergeef 't me maar asjeblieft." Ze stak haar hand uit naar de oude vrouw en deze streelde de hand of ze van een klein kind was. Geheel ontnuchterd en al weer vertederd sprak ze woor den van verontschuldiging, maar 't was net of er een slag in haar tong lag, of de woorden lang zaam getrokken werden. „Het is mijn schuld hoor Mina, ik was even niet goed bij bezinning, als 't ook zo draaien gaat in je hoofd" „O mens toch!" Mina steunde verschrikt [t oude lichaam, dat zijwaarts uitweek. Ze zag hoe de armen slap neervielen, de ogen wezenloos slarend open spalkten. ,,'n Beroerte", zei Ingena fluis terend, „wat moeten we nou?" Moeder Leentje was niet zwaar, ze tilden haar samen op en droegen haar in bed. Ze kon toch niet op die stoel blij ven zitten. Mina knoopte 't hoog gesloten jakje los en aaide met de rug van haar hand tegen 't altijd zo vriendelijke oude gezicht. „Er moet dadelijk een dokter gewaarschuwd worden Ingena", zei ze snikkend, „ik zal zelf wel gaan." Ingena knikte slechts, ze kon geen woord uitbrengen van de zenuwen; ontdaan keek ze maar, naar de roerloos uitgestrekte vrouw, de borst ging hijgend op en neer, in 't grauwe gezicht trok de mond open. Het scheen Ingena een vreselijk lange tijd toe, dat Mina weg bleef. Einde lijk was ze er toch weer, en kort na haar kwam de dokter. Na een kort onderzoek kwam hij weer in de kamer terug, waar ze even met z'n drieën van gedachten wisselden. Mina vertelde van 't incident over 't eten. De dokter knikte begrij pelijk: „Ze heeft zich opgewon den, een beetje boos gemaakt misschien, ouwe mensen kunnen dat niet meer hebben. Moe oer is hard achteruit gegaan de laatste maanden, haar krachten zijn snel aan 't afnemen, 'k Zal medicijnen voorschrijven en ver der absolute rust, ik kom nog wel eens kijken, er is geen di rect levensgevaar." Hè, de laatste woorden deden Mina en Ingena weer even her ademen. Ingena .keek nog een ogenblikje naar de nog steeds bewusteloze vrouw, toen besloot ze met de kinderen weer naar huis te gaan. Josje deed dren- serig van verveling, en Jan, die nog steeds op zolder speelde met twee van z'n neefjes, moest ge- loepen worden en tot kalmte gemaand, wat niet meer nodig was, toen l;ij beneden z'n zieke opoe zag liggen. (Wordt vervolgd.), zaaiden en zij lieten de oogst over aan hun hemelse Opdracht gever. Het was, zoals Donderdag avond in de Bogardzaal waar het veertigjarig bestaan werd herdacht, de heer L. Leuvens, die in opdracht van de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente, een inleidend woord sprak, op merkte: „De eeuwigheid zal straks getuigen van alle zegen, troost en steun die deze verkon diging van het Evangelie de luistrende schare heeft ge bracht". Er hing een schaduw over deze herdenkingssamenkomst. Want de heer A. Petermeijer, die van af het eerste begin deze evange lisatie heeft gediend en geleid, is reeds lange tijd aan zijn ziek bed gebonden. Ook nu kon hij niet aanwezig zijn. Er is voor hem gebeden door de honderden, die de zaal vulden. Dank zij de spontane mede werking van de P.T.T. kon de heer Petermeijer in zijn zieken kamer al hetgeen zich in de Bo gardzaal afspeelde volgen en zelfs heeft zijn stem nog geklon ken in deze hem zo geliefde zaal: vanaf zijn ziekbed kon hij spreken voor de microfoon. Het was een eenvoudig, ontroerend woord waarin de ernst van het ogenblik zo duidelijk bleek. Aan het begin van de avond kon de heer Leuvens velen wel kom heten, onder wie de Ned. Herv. predikanten, ouderlingen, diakenen, notabelen, kerkvoog den, vertegenwoordigers der Kinderkerk, evangelisatiebestu- ren van Souburg en Vlissingen en de bekende Amsterdamse evangelist Jan Sevensma. Spre kende over de heer Petermeijer zei de heer Leuvens: „Hij kon in voor- en in tegenspoed dit werk volhouden omdat hij wist, dat het niet zijn werk, Gods werk was". Toen werd de verbinding met de ziekenkamer van de heer Petermeijer in de Singelstraat tot stand gebracht. Hij las de aandachtig luisterende schare voor Hebr. 1925 en 31einde. Hij sprak daarna over vers 32: Gedenkt de vorige dagen". In een korte toespraak schetste de heer Petermeijer het ontstaan en de ontwikkeling van deze evangelisatie. In de zomer van 1908 waren op hel Molenwater samenkomsten gehouden in een tent van de Ned. Tentzending. Twee meisjes-bestuursleden van deze zending kwamen naar hem toe met de vraag, of het moge- i lijk zou zijn voortaan geregeld evangelisatiesamenkomsten te houden. Hij stelde zich daartoe in verbinding met de toenmalige Ned Herv. predikant, ds H. Jon- j ker, die alle medewerking gaf. Op de eerste avond sprak o.m. de evangelist Johannes de Heer, die ook later nog heel dikwijls is opgetreden. Ook de heer Se vensma is één der oudste mede werkers aan de Evangelisatie Bogardzaal. Hoogtepunten waren de z.g Bunyanavonden, die gedurende twee jaren om de veertien da gen verzorgd werden door de bekende ds Gunning toen Ned. Herv. predikant te Serooskerke. In de loop der jaren hebben tal van binnen- en buitenlandse evangelisten op het podium ge staan. Zelfs van verschillende huidskleur: bruin, zwart en blank. En predikanten van bijna alle Nederlandse kerkformaties traden eveneens op. De heer Petermeijer memo reerde hoe jarenlang een R.-K. organist de samenzang begeleid de en hoe de leiding van deze evangelisatie ook verzocht werd de leiding der Kinderkerk op zich te nemen. Voor de medewerkers was er iedere Zaterdagavond een ge bedsure, die tegenwoordig ten huize van de heer Petermeijer wordt gehouden. Nog herinnerde spr. aan de vele bezoeken met net draagbare orgeltje, die aan de volksloge menten werden ge'.racht. Steeds was het parool: nooit iets ten nadele van andere ker ken of kringen te zeggen. Dit was het uitgangspunt: gered om te redden. Niemand is ooit om enige fi nanciële steun gevraagd en toch was er altijd voldoende geld, om het werk aan de gang te hou den. Tenslotte ging de heer Peter meijer nader in op de betekenis van het Schriltwoord uit Hebr. 10. Na hem hebben nog. op hun eigen wijze, het woord gevoerd ds F. Don (over Ron. 5), de heer J. G. van Mossel en de evan gelist Sevensma. Het was een v/aardige herdenking van een zo belangrijk feit. Zonder God. In de sociale commissie van j de V. N. heeft men getracht te j komen tot een opsomming van de rechten van de mens. Niet minder dan 86 vergade ringen werden aan dit onder werp gewijd. Als men van rechten spreekt, dan dient ook aangegeven te worden op welke gronden die rechten berusten. Nu stelde de Nederlandse af gevaardigde «oor, uit te spreken dat de mens in betrekking staat tot en afhankelijk is van God. Van Braziliaanse zijde wilde men nog iets verder gaan door de verklaring in te lassen, dat de mens naar Gods evenbeeld geschapen is. Deze voorstellen konden ech ter geen genade vinden. De Russen waren er tegen, maar ook de Amerikanen, Au stralië evengoed als Frankrijk. Daarom werden de voorstellen tenslotte ingetrokken. Een belangrijke uitspraak. Hier is een wereldorganisatie die na rijp beraad uitspreekt, dat zij wel de rechten van de mens wil formuleren, maar dat zij het recht Gods afwijst. Zo wordt het schepsel gesteld boven de Schepper! Geen wonder, dat de mense lijke „rechten" steeds meer in 't gedrang komen. Kokende olie over het lichaam. Donderdagmiddag waren drie verwarmingsmonteurs bezig met het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie op en bij de werf De Biesbosch te Dor drecht in aanbouw zijnd tank schip. Plotseling sloeg een olie reservoir uit elkaar, met als ge volg, dat de monteurs kokende olie over het lichaam kregen. De 22-jarige F. Zoek sprong over boord, doch was zo zwaar ge wond, dat zijn toestand zeer ernstig is. De 30-jarige C. van Dijk werd dood van het schip gehaald. De 30-jarige W. Poly was zeer zwaar gewond en is later op de avond in het gem. ziekenhuis overleden. Prins Bernhard Commis saris Hoogovens. Door de op 10 December a.s. te houden vergadering van prio riteitsaandeelhouders met de re geringscommissaris van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken zal een voor dracht worden opgemaakt strek kende tot de benoeming van Z. K. H. Prins Bernhard tot com missaris der vennootschap. In Sluis hebben ze de éne helft van de deuropening, die toegang geeft tot wat vroeger het stadhuis was, maar dichtgemetseld. Dat was indertijd de goedkoopste oplossing, want het zou een beetje al te gek zijn een prachtige deur te maken voor een stadhuis, dat al leen bestaat uit vier brokstukken van muren en wat kelderge welven. De andere helft van de deur heeft de strijd doorstaan, toen bommen het uit 1573 daterende bouwwerk op meer dan verschrik- kelijke Wijze beschadigden. Dikwijls gaat die deur niet open. Als burgemeester Aernoudts de sleutel in het slot steekt, moet de gemeenteopzichter hem te hulp komen, want het geval schijnt een beetje verroest te zyn. Er is binnen de kale muren niet veel te zien. Je kunt een draaitrapje op en je ziet nog een plaats, waar vroeger een grote schouw heeft gestaan en verder hangen er wat dwarsbalken tus sen de muren, maar dat is ook wel zo goed als alles. Jammer van dit juweel der Middeleeuwen. Nu kan men wel zeggen, dat een kapotgeschoten raadhuis een blijvende herinne ring is, maar wie dat zegt, moet maar in een bunker gaan bivak keren Sluis en de vreemdelingen Maar terzake: het staat er slecht voor met het stadhuis van Sluis. Dat is heus niet alleen te betreuren voor dit eeuwenoude, Sfeervolle stadje met zijn pret tige en gemoedelijk, bevolking. Dat is jammer 'voor Zeeland, ja, voor heel ons land. Want dit bouwwerk is het enige Belfort in Nederland en als het niet ge restaureerd zal worden, zal op nieuw een stuk geschiedenis verdwijnen; dan zal ons land weer armer zijn geworden aan tot in 1944 behouden gebleven schoonheid. Om van de econo mische nadelen voor Sluis zelf nog maar weinig te zeggen. Want weet u wel, dat Sluis h,et moet hebben van de vreem delingen? Vraag dat de hotel houders maar eens en de mid denstanders. Wat kon het druk zijn in Sluis voor de oorlog. Er waren jaren, dat 4 a 500.000 vreemdelingen het stadje be zochten en in drommen bleven kijken bij het oude Belfort en naar Jantje van Sluis. Denk het Belfort weg en de toekomstmo gelijkheden van Sluis zijn toege sloten. Geen 15000 mensen per jaar zullen meer het karakteris tieke torentje met zijn vier spit- jes kunnen beklimmen, ze zuilen niet meer door Sluis dwalen en thuis tegen de anderen vertellen, hoe schoon het toch wel was Burgemeester Aernoudts zei het 7.6 tegen een groepje persmensen deze week: „Als het Belfort niet gerestaureerd wordt, heelt het weinig zin Sluis in de oude trant te herbouwen." Zeker, vorig jaar kwamen er weer 125.000 vreemdelingen, maar die zullen niet opnieuw komen kijken naar een ruïne. Wanneer valt de beslissing? Dat is duidelijke taal. Maar waarop Sluis nu wacht is op een even duidelijke beslissing van I Den Haag, of het stadhuis nu j wel of niet mag worden geres- I taureerd. De gehele ministerraad schijnt hierover te moeten be- 1 slissen. Want de uitslag betreft is men in Sluis niet al te gerust. Toen indertijd Prinses Wilheimia er was heeft de burgemeester natuurlijk met haar over het stadhuis gesproken en dat deed hij ook bij een bezoek van Ko ningin Juliana. Zij zouden alle medewerking geven. Zo onge veer alle ministers, die Neder land na de oorlog heeft gehad, zijn wel eens in Sluis op be zoek geweest en zij waren alle maal van mening, dat restau ratie moest gebeuren, maar zover is het nog niet. Het gemeentebestuur dat nu onderdak heeft in een voormalig kindertehuis, heeft zich allang met de gdachte verzoend, dat de eerste tien jaar het gebouw nog wel niet zal zijn gerestaureerd. En daarom zijn er plannen om achter het Belfort een tijdelijk gemeentehuis neer te zetten, dat er misschien in 1949 al komt en dat later bestemd kan worden voor twee gezinnen. U ziet. voortvarend zijn ze in Sluis wel! De schade was groot. Het was de vitale, nochtans 70-jarige architect G. M. Sturm, die wel zeer sterk de nadruk leg de op het landsbelang, dat met de restauratie wordt gediend. Hij vertelde ook nog iets over de schade. De toren lag na de beschietingen in de straat er naast en de kelder-gewelven wa ren voor de helft ingestort. Maar nauwelijks was het puinstof op getrokken of het besluit stond vast: restaureren! Er waren goede foto's en opmetingen over het bouwwerk, zodat die moge lijkheid aanwezig was. Direct werden voorlopige voorzieningen getroffen om te behouden wat was overgebleven. Er was wat geld beschikbaar gesteld en daarvan is een groot deel der kelders in orde gebracht. Als de plannen doorgaan zullen deze later tot raadskelders gepromo veerd worden. Bovendien is een stukje van een muur tot de eerste verdie ping gerestaureerd. Bij de laatste restauratie aan het eind der 19e eeuw zijn nogal wat fouten gemaakt en die zul len natuurlijk thans worden her steld. Boven de gereedgekomen keldergewelven is een betonnen vloer gelegd. Op deze plaats is de raadszaal gedacht en daar vóór de z.g. tribunaalzaal. Op de bovenverdieping zullen waar schijnlijk de dienstlokalen ko men. Maar deze plannen zijn nqg niet uitgewerkt, zodat nog wei nig definitiefs kan worden me degedeeld. Het is wel jammer, dat de oude stenen zijn verdwe nen. Er zal heel wat voor res tauratiedoeleinden geschikte ou de .stenen moeten worden ge kocht. Het herbouwplan van Sluis. Ir F. H. Klokke, die met de heer Sturm optreedt als archi tect van het stadhuis heeft nog wat verteld over het herbouw plan van Sluis en de functie van het raadhuis daarin. Wat de be bouwing rond het stadhuis be treft, deze zal niet precies zo worden als voorheen. Dat kan niet en bovendien zou het dan niet passen in deze tijd. Maar wel zal het karakter van Sluis behouden blijven. Er komt geen open bebouwing, zoals wel eens is verteld, maar een ruimere aaneengesloten bebouwing met veel licht en lucht in de huizen, die niet r~ t v loodrecht op de weg zullen zijn gebouwd, maar evenwiidig daarmede. Het oude stratenplan blijft gehandhaafd. Zo heeft Sluis zijn grote pro bleem. De bevolking acht liet van zelfsprekend dat het Belfort in oude glorie herrijst. Middelburg krijgt zijn stadhuis terug, waar om zou dat met Sluis niet het geval zijn? Nieuwe Belgische ambassadeur te Den Haag Naar het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken mede deelt, is de heer Egbert Graeffe in de plaats van de heer Nemry, benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van België te Den Haag. Teneinde scholieren van 12 t.m. 17 jaar in de gelegenheid te stel len tijdens de vacanties hun oudere, die in een ander wereld deel wonen, te bezoeken, staat de K.L.M. aan deze categorie een re ductie toe van 50 pet. van dc nor male retourtarieven voor volwas senen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3