De onderhandelingen over het Atlantisch pact zullen waarschijnlijk de volgende week beginnen. Interim-regering vóör 1 Januari. Batavia acht terugkeer der ministers naar Nederland „een surprise". Iffcident in de Italiaanse Kamer van afgevaardigden. Morgen gaat West-Berlijn ter stembus NIEUWS W' De kracht ian het beginsel. Men hoopt de tekst in Maart aan het congres voor te K. de Boer, bestuurder C.N.V. Belgische eisen omtrent de Schelde-Rijn- verbinding weer aan de orde. Met intimidatie en lokmiddelen trachten de Russen het te voorkomen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verwondering in republi keinse kringen. J-oco&s vicwaMisity. Hoevelen zullen hun stem uitbrengen Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagnlad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1119 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 4 DEC. 1948 HoofdredacteurR. ZTJIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.31 u„ onder 16.30 u. Maan op 12.48 u., onder 20.50 u. Hoogwaehter Zondag 5 Deo.: Vlissingen; 4.34 u. 1.85 m., 17.02 u. 1.81 m. Wemeldinge: 6.32 u. 1.52 m., 18.52 u. 1.67 m. De „doorbraakgedachte zoals die na de twede wereldoor log in ons land werd gepropageerd beeft op de massa van ons volk geen vat gehad. De Prot. Christelijke partijen hebben zich op hetzelfde niveau van voor de oorlog kunnen hand haven en de Chr. vakorganisaties hebben evenals de Chr. standsor ganisaties hun vóóroorlogse positie zonder al te veel moeite kunnen innemen. Anders is het in de kringen van hen, die voorheen op verschillend gebied een min of meer leidende i positie innamen, met name in de j kringen der predikanten en voor- j aanstaande mannen in de Chr. Hist Unie. I Een merkwaardig verschijnsel is dat. Toen zij van wie verwacht mocht worden, dat zij voor hun beginsel zouden staan en leiding I blijven geven, een plaats zochten achter het rode vaandel van de Partij van de Arbeid, bleef het eenvoudige volk trouw aan zijn vroeger beleden beginsel. Dat was de grote verrassing die 1946 bracht en die in 1948 werd bevestigd. De C. H. Unie was geestelijk voor een deel onthoofd. Meerdere vooraanstaande figuren waren „doorgebroken". En nu werd ver wacht dat de massa deze leiders, vooral omdat zich onder hen tal van predikanten bevonden, zou volgen. Wat natuurlijk tengevolge zou hebben dat de C. H. Unie zou worden weggevaagd. Toen echter mannen als Tilanus c.a. pal bleven staan en het oude vaandel bleken hoog te houden, ontvingen zij de steun van de kie zers waarvan men had gehoopt en verwacht, dat zij mee de sprong naar de Partij van de Ar beid zouden wagen. ij kunnen ons hierover van harte verblijden. Maar tegelijkertijd moeten we toch niet de ogen sluiten voor het hier nog altijd dreigende gevaar. De „doorbraak"gedachte wordt rusteloos gepropageerd. En beginselen werken door. Dit heeft de geschiedenis af doende geleerd. De beginselen van ongeloof en revolutie, die vauit de studeer kamers onder het volk werden gebracht, hebben langzaam maar zeker hun invloed doen gelden. En wij moeten rekening hou den met de mogelijkheid, dat dit ook met de nieuwere ideën het geval kan zijn. Vooral wanneer bij de propa ganda een zekere gematigdheid wordt in acht genomen. Men spreekt in onze dagen niet van socialisme zonder meer, maar van Personalistisch Socialisme waarbij meer op de betekenis van de menselijke persoonlijkheid de nadruk wordt gelegd. Men predikt geen humanisme zonder meer, maar een Christelijk humanisme, d.w.z. humanisme met een Chris telijk tintje. Tets nieuws is dat ook al weer A niet. Toen Groen van Frinsterer ruim een eeuw geleden, (1847) zijn „Ongeloof en Revolutie" het licht deed zien, was het niet anders. „Algemene vermelding van christelijke beginselen, zo schreef hij toen, is onbestemd genoeg om geen noemenswaardige tegenstand te wekken. In verband met de geschiedenis en het staatsrecht daarvan gewag te maken, stelt, zolang men zich van het ondubbel zinnig prcciceren ener felbestre- den overtuiging onthoudt, aan geen verwijt of vermoeden van bekrompenheid bloot". Van zulke algemeenheden was Groen echter niet gediend. Hij achtte nadere precicering nood zakelijk. „In de onbedriegelijkheid ener gelovige wetenschap, zo betoogde hij, moeten wij de vastheid ont vangen, om bij de wind van aller lei lering, onbewogen te blijven en, in het verdedigen der waarheid ons niet schuldig te maken aan dat onzekere geluid der bazuin, waardoor ook een waarachtig ge tuigenis, omdat de getuige zelf half overtuigd is, dikwerf krachte loos wordt". Met nadruk verklaarde hij ver der, dat hij zijn overtuiging wens te te gronden, op de waarheden in de Heilige Schrift opgetekend. Vasthouden dus aan het christe lijk beginsel op elk gebied, ook op het gebied der staatkunde. Zeker, aldus Groen verder, één ding is nodig voor allen. Niet als staatslieden of geleerden, als zondaars wensen wij zalig te wor den. Eén weg, één waarheid is er. Ik vind de rust en de vrede mijner iel in de blijde boodschap dat er in het schuldvoldoenend offer van de Zaligmaker uit vrije genade, vergeving en zaligheid is voor een iegelijk die gelooft. Ik wil op ge nerlei wijze de smaad dezer belij denis ontgaan. Eén ding is nodig, maar wan neer wij dat ene bezitten, moet de vrucht er van openbaar zijn in alle*. Wij willen wat de behoudenis der zielen betreft, niets weten dan Christus en die gekruist, maar in dien wij dit weten, moet die we tenschap der liefde van Christus, ons, ter verheerlijking Gods, over al waar Hij kan worden verheer lijkt, opwekken en dringen". Deze opwekking van Groen mag ook nu nog, na honderd jaar, ter harte worden genomen. Het is voor alles nodig, ons niet te laten leiden door schoonklin kende leuzen, ook niet door leuzen die een vromen klank hebben maar door het beginsel. Want het zijn de beginselen die beslissend zijn! Verklaring van Dr Beel. In Bondowoso is gisteren de regent van Banjoewangt geïnstal leerd als wali negara van de Staat Oost-Java. De plechtigheid werd bijgewoond door de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel en de Ned. Kamerleden, die op het ogenblik in Indonesië vertoeven. Dr Beel heeft in een toespraak o.a. verklaard, dat het de uitdruk kelijke bedoeling is van de Ned. regering, dat de voorzieningen voor een federale interim-regering voor 1 Januari a-s. van kracht worden. Deze datum ls „magisch" geworden voor de Indonesiërs en zjj zien er met verlangen naar uit, zo zeide hij. (Van de bijzondere correspondent van het A.N.P.) De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, heeft in de al gemene vergadering medegedeeld, dat het thans zeker lijkt, dat de C.V.G.D. in Indonesië gedurende 1949 haar werkzaamheden zal voortzetten. Aangezien er in de begroting der V.N, voor 1949 geen voorzieningen zijn getroffen voor uitgaven ten behoeve der commis sie, heeft Trygve Lie thans een bedrag van 229.800 dollar aan gevraagd "tér bekostiging van de uitgaven voor de C.V.G.D. voor het gehele jaar 1949. VOOR DE ZONDAG Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat een speciale Brit se koerier te Washington is aangekomen met de ontwerpen voor een Noordatlantisehe militaire alliantie tussen de landen der West- europese Unie, Canada en de V.S. Volgens functionarissen maakt de aankomst van deze documenten het mogeljjk, dat de besprekingen over het pact tussen de ambassadeurs der landen van de West- europese Unie en vertegenwoordigers van Amerika en Canada aan het begin der volgende week zullen aanvangen. Men is met de onderhandelingen 1. De ondertekenaars zien af reeds verscheidene weken ten ach- van oorlog en het gebruik van ter, doch men hoopt de tekst van geweld als politiek instrument, het pact niet later dan Maart aan uitgezonderd volgens de voorzie- het Amerikaanse congres voor te ningen in het handvest der V.N. leggen. 2. Er zullen voorzieningen ge- Regeringsfunctionarissen heb- troffen worden voor het hand ben zich accoord verklaard met haven van de bevoegdheden van de ontwerp-voorstellen, welke een de Veiligheidsraad en voor het gids vormen voor de vertegen- treffen van coilecetieve verdedi- woordigers van België, Engeland, j Frankrijk, Nederland en Luxem burg te Washington, WAT HET INHOUDT. gingsmaatregelen gedurende de tijd, dat actie van de zijde van de Veiligheidsraad wordt over wogen, alles in overeenstemming met de voorzieningen van het Naar verluidt zijn in grote trek- handvest, ken de punten van het voor-| 3 De landen der Westeuropese gestelde verdrag als volgt: j unie zijn het er over eens, dat een gewapende aanval op een der on- Spoorwegongeluk tC dertekenaars beschouwd zal wor- n 11 1 r 11Iden als een aanval op alle onder- ralkensee eist 15 tlocien. iekenaars, de V.S. inbegrepen. 4. In het voorgestelde verdrag heeft iedere ondertekenaar het recht te beslissen of een actie vaij een buiten het verbond staande mogendheid een gewapende aan val of een daad van agressie in het kader van het pact vormt. De ondertekenaar behoudt zelf het 1 recht te bepalen tot welke onmid- Volgens het algemeen gevoelen van politieke kringen in Batavia, is het vertrek van de ministeriële delegatie op Zondag a.s. naar Ne derland „een surprise". Terwijl men van bevoegde Ne derlandse zjjde verklaarde, dat dit plotselinge besluit er niet toe bijdraagt om optimisme te wek ken, en dat men algemeen van mening was, dat de ministers Stikker en Sassen weer naar Ka- lloerang zouden terugkeren om de besprekingen met Hatta voort te zetten, drukte een republikeinse woordvoerder er zyn levendige, verwondering over uit, dat de Ne derlandse ministers door de rege ring in Den Haag niet waren voor zien van een zodanige volmacht, dat hun terugkeer naar Nederland overbodig zou zijn. En dit'te meer, omdat de aan wezigheid'- van de fractieleiders uit het Nederlandse parlement grond gaf aan de veronderstelling, dat de ministers ter plaatse zelf de pols zouden kunnen voelen van de voornaamste vertegenwoordi gers van de Nederlandse politieke partijen. Intussen wees de Nederlandse woordvoerder er op, dat er nog geen beslissing is genomen over de vraag, of de adviseurs der mi nisters ook naar Nederland zou den terugkeren. Deze woordvoer der voegde hieraan toe, dat het niet uitgesloten is, dat de minis ter na hun verblijf in Nederland weer naar Indonesië zullen terug keren. Hij deelde ook mede, dat dr Beel na zijn terugkeer uit Bon dowoso zou deelnemen aan een belangrijke bijeenkomst van de ministers met de vertegenwoor digers der deelstaten. Van welingelichte zjjde te 's-Gravcnhage, heeft de Neder landse regering als richtlijn gege ven, dat de delegatie zou terug keren op een door haar zelf ge schikt tjjdstip, om hier in nader overleg te treden. De mogelijkheid is aanwezig, dat enige der deskundigen te Ba tavia achterblijven om zonodig de (Van onze Utrechtse corres pondent.) Aangezien de tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak- verhond, de heer W. Strjjbis Pz., wegens ziekte met vervroegd pen sioen is gegaan, lieeft het C.N.V. Op het station Falkenzee in de Sowjetzone, ruim 1 '4 kilo meter ten westen van Berlijn, zijn twee personentreinen op elkaar gelopen. Volgens D.P.D. brak onder de passagiers een paniek uit. Duisternis belem merde de reddingswerkzaam heden. 16 personen werden gedood dellijke individuele actie zal wor- en 30 ernstig ernstig gewond. den overgegaan ter nakoming van I de verplichtingen volgens het I pact. I 5. Ondanks enig collectief be sluit, genomen door een door de ondertekenaars van het pact op te stellen consultatief lichaam, zal er voor de deelnemende landen informele besprekingen voort te fen bindende verplichting be zetten staan voor het gebruik van wapens Volgens het zeggen van ver-zonder eiSen toestemming, schillende bronnen van republi- j 6. Er wordt een permanente keinse kant zou, met genoegzameconsultatieve raad opgericht van goede wil van Nederlandse zijdevertegenwoordigers der onder- om het geschil met de republiek tekenende landen. Deze raad zal thans bij te leggen, en ook gezien terstond bijeen komen wanneer de belangrijke consessies, van re-een der landen wordt aangevallen publikeinse zijde te Kalioerang om over gezamenlijke actie te gedaan, men thans zeer wel tot besluiten, een overeenkomst kunnen komen. Volgens deze republikeinse zegs lieden zou Hatta officiële toezeg gingen hebben gedaan voor wat betreft de Nederlandse zienswijze inzake de vorming der interim- Met Kersfcais extra kaas. In verband met de goede melk- gift van het vee en de daaruit voortvloeiende ruimere kaaspro- regering alvorens er verkiezingen auctie in de afgelopen periode zal plaats hebben voor de constitu- het mogelijk zjjn aan alle leeftjjds- erende vergadering en op het stuk groepen 109 gram kaas extra ter van de buitenlandse betrekkingen der Republiek. Een algehele over eenstemming zou echter zijn afge stuit op de vraag van de toekom stige positie van het republikein se leger en de kwestie van de be voegdheden van de Hoge Commis saris der Kroon. DE BILT ZEGT: Tijdelijke opklaringen. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en plaatselijk enige regen. Matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. beschikking te stellen, waarsoor In de bonnenlijst van 16 December een extra bon wordt opgenomen. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas be trekken. SLAOLIE WORDT DUURDER. Naar het vakblad „De Kruide nier" meldt zal in Januari het overheidssubusidie worden inge trokken wat tot gevolg zal heb ben, dat de slaolie per grote fles met f0.80 in prijs zal stijgen tot f 2.19. Tevens zou het in de be doeling liggen de slaolie te bren gen op de keuzebon voor boter, margarine en vet. Op Uwe zaligheid wacht Jacob wacht! Niet op het tijdelijke leven, want hij is zich bewust te gaan sterven. Op aarde was hij een vreem deling; weinig en kwaad wa ren de dagen der jaren zijns levens. Jacob wacht op de rust. Die n'st had liij op aarde niet gevonden. In het leven bekwam hij veel uiterlijke ze geningen, maar deze verschaf ten zijn ziel geen rust. In het leven was hij het voorwerp van Gods opzoekende liefde, van Gods onderhoudende trouw, van Gods genade, welke hem bekwaam maakte om deel te hebben aan de rijkdom der heerlijkheid van de erfenis der heiligen. Jacob wacht op 's HEEREN zaligheid! Zalig wachten! Ge grond in de verkiezende liefde des Vaders, vloeiend uit de verdienende liefde des Zoons, geoefend door de inwonende liefde des Heiligen Geestes. Jacob werd Israël. De kiel lichter werd ontkracht. Maar stervend ts hij vol verwach ting. Zijn verwachting is niet beschaamd. Ieder mens verwacht. Ver wacht in dit leven. Verwacht van dit leven. Jacobs ervaring wordt heden nog bevestigd. „Weinig en kwaad zijn de da gen der jaren mijns levens." Dit tijdelijk leven vervult de ziel niet, noch geeft haar rust. Jacobs verwachting is strikt persoonlijk, niet het deel van ieder mens, ook niet van ieder godsdienstig mens, maar alleen van hen, in wier leven ik, HEERE. Gen. 49 IS. Jacobs God hart vernieuwend ingreep, die daarom leerden afzien van eigen verwachtin gen. Jacobs verwachting is ge grond; gegrond in het welbe hagen Gods; in Gods welver- ordineerd Verbond, in Chris tus, die naar Goas Raad, Ja cob met God verzoende en verenigde en God met Jacob. Jacob is beeld van Gods volk; zij openbaren zich in de zichtbare kerk; de kerk ver wacht in adventstijd. Zalige verwachting! Geen verwach ting van dit tijdelijke leven, maar. van het Eeuwige! Niet ieders deel maar alleen door oprecht geloof. Wat is uw verwachting? Middelburg. Ds W. DE WIT. Communist ministers In de beschuldigde Italië- ij Hij beschuldigde de communis- Van lanfl- 1 ten er van op een burgeroorlog Verraad. aan te Sturen, teneinde een inva- I sie te' vergemakkelijken. Italiaanse Kamer van De Argentijnse minister van Afgevaardigden werd gisteravond Buitenlandse'Zaken,*'Juan"*Atiï*iö het debat over de buitenlandseBramuglia, die gist<Sen te Rome politiek verdaagd, nadat de Com- arriveerde, sloeg de gehele scène munistische afgevaardigde Pajet- van de publieke tribune gade. ta naar de regerlngsbanken was gesneld en verschillende Italiaan- Sforza ,had Z1J" aan/e" se ministers, onder wie graaf I vangen, aldus meldt A F.P. nader Sforza, de minister van Buiten-1 ™etr< df. plpcht!ge, verklaring, dat landse Zaken, „landverraders" de Italiaa"sf diplomatie met open had genoemd. |Y?zlar werkje en, dat zieh °Pket I Italiaanse departement van Bui- 111 tenlandse Zaken geen geheime do- Graaf Sforza zette hem n.l. het zonnetje tjoor te verklaren, dat de communisten nimmer voor standers van neutraliteit konden zijn. Voorts deelde hij mede uit betrouwbare bron te hebben ver nomen, dat Bulgarije, Roemenië en Hongarije meer soldaten en materiaal bezaten dan hen vol gens het vredesverdrag was toe- gestaan. Sforza juichte de Britse verkla ring van de vorige winter toe, volgens welke een Europese as semblee ondenkbaar was zonder Het wereld kampioenschap dammen. De uitslagen van de 21e ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap dammen zijn: PerotDemesmaecker 20 KeilerRos 1 an 20 RoozenburgChiland 20 LarosGhestem 02 Van der StaayPost 20 De stand luidt thans: 1. Roozenburg 35 punten (uit 19 partijen); 2. Keiler 28 p. (uit 19) 3. Ghestem 26 p. (uit 19); 4. Verpoest 23 p. (uit 19); 5. Van der Staay 21 p. (uit 19)6. Laros 19 p. (uit 19); 7. Post 19 p. (uit 19); 8. Perot 18 p. (uit 19); 9. Chiland 13 p. (uit 19); 10. Demes maecker 4 p. (.uit 19)11. Rostan 3 p. (uit 20). Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. J. M. Emonts uit Neer(L.) Sold. Ie kl. E. W. Molenaar uit 's-Gravenhage. Sold. G. Rijsdijk uit Heerjansdam. Kon. Ned. Ind. Leger: Sold. A. Lantang uit Indonesië. Sergt. A. W. Kilapong uit Indo nesië. De K.M. heeft in de afgelopen week géén verliezen gerappor teerd. cumenten bevonden. Hij verklaar de verder, dat de drie Westerse mogendheden hem gemachtigd hadden hun belofte tot toewijzing van Triëst aan Italië te bevest- tigen. Ruim 5 millioen francs voor Belgische Loods wezen te Vlissingen. Het Belgisch ministerie van Verkeerswezen heeft een crediet van 5.500.000 frank beschikbaar gesteld voor de uitbreiding en de modernisering van de Belgische Loodsdiensten te Vlissingen. Tot de Benelux-problemen, teneinde het provinciaal bestuur welke in de volgende jaren in staat te stellen straks, wan- moeten worden opgelost, behoort neer deze aangelegenheid rijp ook de Belgische eis inzake een is voor behandeling, een defini- Hoofd der Hervormde School te Yerseko overleden. Te Amsterdam is op 59-jarige leeftijd overleden de heer W. Honders, hoofd der Hervormde school te Yerseke, die gedurende 28 jaar deze functie vervulde en 1 wegens ernstige ziekte in de SnfTPPKW hoofdstad werd verpleegd. betere scheepvaartverbinding tussen Antwerpen en de Rijn. Deze oude kwestie, die naar de achtergrond verdween toen de Nederlandse Eerste Kamer in 1926 het voorstel van minis ter van Karnebeek inzake het z.g. Moerdijkkanaal had ver worpen, heeft de laatste weken nieuwe actualiteit gekregen door discussies in de Belgische en N.-Brabantse pers en door enige initiatieven zowel in Ne derland als bij onze Zuiderbu ren. De Belgische regering staat op het standpunt, dat dit vraag stuk aan de orde moet worden gesteld vóór de douane-unie definitief is. In Noord-Brabant is onlangs door de Commissaris van de Koningin een commissie inge steld, welke tot opdracht heeft het Schelde-Rijnvraagstuk te bestuderen in het licht der na oorlogse verhoudingen, zulks tief standpunt in te nemen. In deze commissie, waarvan de heer J. P. J. Asselbergs te Ber gen op Zoom voorzitter is, heb ben verder als leden zitting de heren: mr dr C. A. Prinsen, Breda, dr Jos J. Gielen, Roo sendaal, prof. dr W. Heere, Tilburg en ir J. van Noorden, 's-Hertogenbosch. Staking te Southampton. Een tweehonderdtal havenarbei ders, werkzaam bij het laden van e: portgoederen in de „Edinburgh Castle" van de Union Castle, is gisteren een wilde staking begon nen uit protest tegen de tewerk stelling van een arbeider, die, naar zij zeiden, inbreuk had gemaakt op de overwerkbepalingen bij het laden van de Queen Elisabeth". De vakvereniging heeft de stakers gemaand vandaag weer aan het werk te gaan. De „Edinburgh Castle" zou ko mende week zijn eerste reis naar Zuid-Afrika maken. Morgen gaat <le West-Berlijnse bevolking een nieuwe gemeente raad kiezen. Nu zal blijken, welk percentage van de West-Berlijners Gistermiddag tijdens een massa betoging der sociaal-democraten in de tentoonstellingshallen aan de voet van de radiotoren, waar Louise Schroder en Prof. Reuter het woord voerden, kwam het tot vechtpartijen met jeugdige perso nen, die poogden het houden van het ongeschokt vertrouwen in de redevoeringen te' verhinderen. De handhaving van de posities der leiding van de stadsspoor, die on- Westeljjke genlliëerden heeft be- der controie der Sowjets staat, waard en hoeveel van hen zullen bad 0pdracht gegeven, aldus wordt getuigen van pro-Russische ge-bericht, de treinen het station zlndheid. Witzleben te laten voorbij rijden, De uiterlijke rust, die tot dus- zodat de passagiers, die aan de verre de Berlijnse verkiezings- betoging wilden deelnemen, pas op strijd kenmerkte, maakt lang- j bet volgende station konden uit- zamerhand plaats voor een sfeerstappen en enige kilometers te van spanning. De woorden van voet moesten afleggen, communistische sprekers, de 1° bet Russische hoofdkwartier scherpe toon van de links-radi- z't, een commissie van vijf, onder cale pers, de geruchten, dat uit de leiding van een luitenant-kolonel Sowjet-Russische zone „knokploe- van de Russische geheime dienst, gen" naar Berlijn gestuurd zouden 1 welke storingspogingen in West- worden om morgen incidenten te Berlijn ontwierp en dirigeert. Het in een buitengewone algemene 1 provoceren en de pogingen van vergadering een nieuwe bestuur der benoemd. Men koos de heer K. de Boer te Groenekan, tweede voorzitter van de Ned. Chr. Bouw arbeiders bond. I In 1932 werd de heer De Boer, die thans 46 jaar is, aangesteld tot bezoldigd bestuurder van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbonö. linkse zijde om verkiezingsverga deringen der burgerlijke partijen in West-Berlijn te storen, dragen daartoe bij. De voorzitter der Berlijnse schijnt hun idee te zijn geweest Zondag in Oost-Berlijn een arcti- vistendag te houden, een speciale werkdag met grote prestaties, welke voornamelijk de bedoeling heeft de ruim 100.000 arbeiders, sche commissie, het S.E.D.-lid Rau, verklaarde: „Het komt er thans op aan, de Berlijners met aanzienlijk meer kolen, levens middelen en stroom te verzorgen dan de bewoners der grote ste den in de Oostelijke zone". Een lokmiddel waarop West- Berlijn morgen een antwoord zal geven. Zullen Westelijke mogendheden Berlijn spoedig verlaten? BERLIJN 4/12 (Reuter). Het Duitse nieuwsbureau A.D.N.(Sow- jet-zone) heeft vanochtend om 4 uur plaatselijke tijd alle abonné's Op het terrein van de Jaar beurs, aan de Croeselaan, zal een nieuwe machinehal worden ge bouwd, welke 9 millioen zal kos ten en die men in 1951 in gebruik hoopt te nemen. Het zal de groot ste tentoonstellingshal van Europa worden waarin o.m. twee kranen gebouwd zullen worden met een capaciteit van 25 en 50 ton. De Haagse centrale recherche ar resteerde gisteren een aantal per sonen, die valse dollarbiljetten te koop aanboden. Het is evenwel nog niet bekend of deze biljetten afkomstig zijn van de reeds ge signaleerde valse muntersbende. De Siamese minister van Bui tenlandse Zaken, Prins Devakula, bezocht gisteren het waterloop kundig laboratorium te Delft. 20.000 gramofoonplaten zijn onder weg uit Tsjecho-Slowakije naar ons land met opnamen van grolë Regering koopt klei-aardappelen. De Regering heeft aan 'l Aan- en Verkoopbureau voor Akker bouwproducten opdracht gegeven een belangrijk kwantum klei-eon- sumptie-aardappelen van bepaalde sortering en uitsluitend van de rassen Eigenheimer, Bintje en Bevelander binnenkort recht streeks van telers aan te kopen in hoeveelheden van minstens 10 ton per teler en per ras. Bij afleverin'g vóór 1 Maart 1949 geldt een prijs van f 6.10 per 100 kg bij levering franco gebruike lijke laadplaats aan spoorwagon of schip, terwijl voor bij contract te bepalen levering na die datum een hogere prijs zal gelden. Goese C.J.M.V. voerde „Ezonstad" op. Het opvoeren van een drama, en zeker een met een Bijbelse achtergrond, eist heel wat meer van de spelers, dan een vrolijk Tsjechische meesters en van Tsjaikowsky en Beethoven. In stuk, dat doorgaans zonder veel 1942 begroef een Rotterdammer, moeite ingestudeerd kan worden, die moest onderduiken, een waar- Zo bezien heeft de Goese Chr. devolle hoeveelheid zilver in het Jongemannenvereniging gister- opgebeld om hen een speciaal Indense bos te Doorn. Hij plaat- avond met de opvoering van het nieuwsbericht voor te lezen, vol- ste er een merkloken bij, dat ech- Bijbels drama „Ezonstad' van Jan gens hetwelk de Westelijke mo-1 ter na de bevrijding verdwenen H. de Groot, in de „Prins van gendheden Berlijn eind Januari of bleek te zijn. Omdat hij er niets Oranje te Goes, verdienstelijk begin Februari zouden verlaten. voor voelde het gehele bos om t e wei k geleverd. spitten, riep hij de mijnopsponngs- „Ezonstad is het verhaal van, Volgens het bericht hadden „leden van het Britse en het Ame rikaanse militaire bestuur" ver klaard, dat de luchtbrug binnen S.E.D., Jendretszky, zou op een!d'e 'n bet Westen wonen, maar vjjf weken zou instorten en dat jp de Sowjet-sector i m Oost-Berlyn hun werkkring ,i„ vnine r vari <vin niAiiu/o maai» vergadering verklaard hebben: hebben, te verhinderen te stem- „Wij hebben nu eenmaal toe-1 men (zij zuilen dit later natuur- gegropen, wij zullen nog geheel jHik toch kunnen doen). Men zou ™iioK imnKiuin" ,i„ 1 voorts trachten op do dag zelf het 'Nadat men hem in 1933 een vaste benoeming had gegeven, trad hij anders toegrijpen", en de eerstevoorts trachten op de dag zelf het weldra op als tweede voorzitter minister van Saksen, Seydewitz,1 verkeer te belemmeren en, naar van de N.C.B. Het jeugdwerk en zou gezegd hebben: „De strijd om wordt verwacht, onlusten veroor- Berlijn moet thans actief en offen- zaken. sief worden gevoerd. De verkie-Een bericht van de „Nacht zingen van a.s. Zondag moeten express", een van de linkse avond door een buitengewone aanwen- j bladen, dat de Amerikanen zouden ding van alle vooruitstrevendeoverwegen zich in het a.s. voor krachten worden verhinderd, want'jaar uit Berlijn terug te trekken, een sterke deelneming aan de zou naar men meent ten doel verkiezingen zal de Westelijke hebben, de Berlijnse bevolking van mogendheden het recht geien te de doelloosheid van gemeente- zeggen, dat zü te Berlijn moeten I raadsverkiezingen te overtuigen, blijven". De voorzitter van de economi- de vakopleiding hadden zijn bij zondere belangstelling. Als vaste bestuurder van het C.N.V. zal de nieuw benoemde functionaris zich speciaal met het vraagstuk van de ionen en prijzen bezig houden, hetgeen ook de laak van de heer Strijbis was. Als tweede voorzitter van het C.N.V. zal de heer J. Schipper voortaan fungeren. de vorming van een nieuwe magi straat in Berlijn en het aanbod van dat lichaam om de gehele stad van voedsel en brandstof te voorzien, de positie van de Wes telijke mogendheden onhoudbaar zou maken. A.D.N. zei voorts, dat hoge Britse en Amerikaanse functio narissen te Berlijn de leiders van dienst te hulp. Deze kwam en wist wanneer men een parallel wil met een detector de schat binnen trekken, Sodom en Gomorra's 20 minuten ie vinden. Het heeftondergang. Ruinier gezien tekent Koningin Juliana behaagd ais be schermvrouwe op te treden van het C.G. voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies. Van de Zomer- en de Weldadig- heidspostzegels in 1947 uitge geven, zullen de waarden 2, 4, 7',4, 10 en 20 ets per 1 Januari 1949 waardeloos worden. Vannacht klonk er gerommel in de schoor steen op de redactie. Wat we nimmer verwacht hadden gebeur de. De Goede Sint kroop daar via Heet jullie de drie Westersgezinde politieke partijen in de si ad hadden mee- de gaskachel naar binnen, gedeeld, „dat zij hen voortaanboven" zei hij. „Waar zijn niet konden steunen als gevolg mee bezig?" „Mei Berlijn". Laat van de verkiezing van de nieuwe!maar rusten, dan zal ik jullie eens democratische magistraat, die,wat vertellen, hun aanwezigheid onnodig zoul We hebben het op pagina maken". gezet. het de ondergang van de wereld, waarbij alleen zij gespaard wor den, die het geloof in Jezus heb ben behouden. De grote verdien ste van dit stuk is dan ook de ernstige waarschuwing, welke er in ligt voor de lichtzinnige en ongelovige mensheid, die van geep, ondergang wil welen en op wie toch onafwendbaar de dood toe snelt. Met volle overgave hebben de spelers dit uitgebeeld, en in 't bij zonder Wollef, Helgo en Alwinde toonden de vele aanwezigen de kwaliteiten van dit stuk. Tussen de zes bedrijven werd door enige C.J.M.V.-ers gemusi- 4 lccerd. De heer dc Muynck opende 'de avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1