3en tocht naar de vlakte van Napoe op Midden-Celebes. Openbaar park te Goes Souburgse Stichting „De Eendracht' ontrouwde plannen. Inpas hiiwilijb. Bier overweldigt de natuur de kleine mens. Het vlagincident te Rapport m fle bosplan oommissie. GEMEENTERADEN KLOOSTERBALSEM Zeeuwse Melkfederatie vergaderde te Goes. Esn truck verdwijnt in jjg^ bos. Op patrouille met het K.N.I.L. in Toradjaland. Het Landbouw-onderwijs. Tekort aan goede trouw Br gaat ni&ts bovtn Gentrum van sociaal en 1 cultureel leven. STIJVE NEK Vrijdag 3 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD „Pantiles" «egt (1e korporaal die de ba rang Inspecteert verwij tend. De soldaat, die zjjn etensblikjes vergeten heeft duikt uit het gelid de barak in om ie te halen. De andere acht staan in linie met volle bepakking en wisselen zachtjes een paar opmerkingen. De korporaal heeft het warm, hij ls niet op tijd. Hij voelt de blik van de kapitein, die achter hem staat en toekijkt, zwijgend, al tien mi nuten lang. De soldaat komt met zijn ram- melende etensblikjes terug en11 itelt zich naast de anderen op. j§ Mei een paar bevelen zet de kor-[| poraal hen in de houding en dan meldt hij zich af bij de kapitein, j "w Een stramme groet en de pa- mjjjgjj 2ich klaar voor de iiimiiiiiiiimiiiHHiiiMKiimumi hek i nacht. OP WACHT IN HET WOÜD. trouille marcheert af, het foor, de bleke morgen in. EEN MATELOZE WAND VAN STILTE. De wachtpost staat als een schim De wagen, een driekwarttonner, in de kille nevel. In hun dekens die in een lage versnelling over1 gerold, slapen de soldaten op de het kronkelende paardepad langsI brug boven het schuimende water de bergwand tegen de helling op- van de bergstroom. De maan is tornt, scheurt gierend door de uitgesmolten in een zilverige mist. stilte en het kreupelhout. Twee Twee koelies, die niet slapen kun- kleine Napoeêrs, die zich op weg nen, poffen maïs boven een hout- naar de kust ver buiten hun land vuurtje. De korporaal mompelt in hebben gewaagd, hollen als ver-'zijn droom. Vocht parelt op de schrikte kippen voor het onbe-'struiken en doortrekt langzaam kende monster uit. De verweerde1 de dekens en de dunne uniformen, balken, die een overdwarse kloof,De wachtpost loopt geruisloos afsluiten, bezwijken onder de ach-:naar de slapers en schudt voor- terwielen en de chauffeur brengt j zichtig de man wakker, die hem de machteloos grommende motor moet aflossen. Zwijgend staat de tot zwijgen. In het bos schatert gewekte op. De ander vlijt zich ergens een onzichtbare vogel. Tus- behagelijk op de harde planken, sen de wolken en de groene diep-Hij kan nog twee uur slapen voor ten aan de overkant is een mate-j het vertrek, loze wand van stille bomen. De soldaten krommen zich tegen de auto, de chauffeur geeft gas. „Sa- toe. doeam, tiga". Even draaien de achterwielen in de ruimte dan rukt de wagen vooruit. Voldaan hijgend klimmen de mannen op de wagen en de trage tocht gaat ver der. „Awas, doeri" Lianen met scherpe doornen hangen laag over de weg. Het is een jaar geleden, dat voor het laatst een auto waag de, hier door te dringen. Nog tweemaal moet alles uitstappen voor een wankele houten brug, dan is het bivak voor die dag be reikt. De soldaten verdwijnen in het zijterrein en komen even later terug met eetbare planten, groene wilde tomaatjes en ritjak voor de rijst. Uit een leeg conservenblik wordt hete koffie geschonken. DE MENS EEN FUTIELE VERGISSING. De voorste man draagt een schommelende olielamp. Lang zaam beweegt de patrouille zich voort over de bodem van het oer woud. De boomwortels zijn verra derlijk glad. Het bos ruikt naar rottende bladeren en bouillion. Er rammelt iets in de bagage, die de koelies torsen op buigende bam boes. Verder is er absolute stilte om de tien mannen. De comman dant is een Batakse korporaal, de manschappen zijn Menadonnezen en Soendanezen. Zij kennen het land maar zij zijn geboren en op gegroeid tussen de mensen in de kampong of de tangsi en hebben te lang in grote plaatsen gewoond. De dagenlange tocht door altijd Er is een soort afspraak, zegt het Ft. Dagbl.", dat er bij het landbouwonderwijs gestreefd zal woeden naar de verhoudmg 4:3:3. Dat betekent, dat er tel- streven van de neutrale organi saties zoveel mogelijk in de hand. Hij doet aan dit spelletje mee. Hier en daar is hij al ijve rig bezig, om de verhouding 4:3:3 zo uit te voeren, dat de 30 pet. Christelijke landbouw eender land beklemt hen. In deze onaandoenlijke woestenij is een mens met zijn gevoelens en ge dachten een futiele vergissing, die vanzelf hersteld wordt. Het ge moed vindt hier geen weerklank Muskieten, bloedzuigers en onge ziene dieren weten zich beter te doen gelden dan een mens. De plotselinge schoonheid van een verdwaalde bloem ondergaat hij als een hoon, een cynische ver kwisting van wat hij in zijn ver trouwde omgeving hoog waar deerde. Tot hij bij een langer ver blijf zijn menselijkheid verliest of omkomt. Tegen deze invloeden be schermd door gedachtenloze som berheid ploeteren de mannen hardnekkiv voort tot de wereld zich plotseling verwijdt tot een kaal heuvelland onder een hoge hemel met vage glimplekken daar, waar de sterren langzaam doven. Dan verademen zij en komen de gesprekken los. Ze hebben hun schoenen uitgetrokken en zitten onder een afdakje van bamboe en atap. Een paar bomen knikkebol len in de bergwind, staan vlak voor hen tegen de horizon geëtst. Laag in de verte ligt omgeven Pagina 2 Vragen van prof. Gerbrandy. Prof. Gerbrandy (A.R.) heeft aan de minister-president schrifte lijk gevraagd, of de berichten, als zou bij aankomst van het vlieg tuig, waarmede de Nederlandse delegatie van ministers reisde, op het vliegveld bij Djocjacarta, de Nederlandse driekleur, welke als maatschappijvlag op het vliegtuig i gehesen was, op verzoek zijn neer- gehaald, daar het aanwezig zijn j van de vlag een onprettige indruk 'maakte, op waarheid berust? En zo ja, of de minister kan mede delen, hoe het incident, waarop deze berichten blijkbaar doelen, zich precies heeft voorgedaan? Verder: Indien werkelijk sprake is van het neerhalen van de vlag op verzoek van de republikeinse zijde, kan de minister den mede delen, wie verantwoordelijk is of zijn voor de beslissing, dat de vlag verwijderd moest worden? Evangelisch-Sotiale Conferentie. De Protestants-Christelijke Ar- beidersinternationale zal van 6 tot 11 December een conferentie houden in het conferentie-oord Woudschoten te Zeist. Daar de inkomsten de uitga ven niet dekten, hebben cowboys uit Texas, die in Italic op tour nee waren, tenslotte hun paar den en stieren aan Nepolitaanse vleeshouwers moeten verkopen. James Lester, een 28-jarige electricien te Melbowine, raakte per ongeluk een hoogspannings kabel aan, gedurende een halve minuut ging een stroom ter sterkte van 66.000 volt door zijn lichaam. Lester bleef echter in leven en volgens de dokter, die hem behandelde, zal hij in staat zijn wederom aan het werk te gaan. (Inge*, mededeling, advert.) CUSTARD. MAÏZENA CP 10027 Mijngas in Roosendaal* Na lang wachten wordt Roo sendaal Maandag 6 December a.s. definitief op het mijngasnet aan gesloten. De burgemeester stelt zich voor deze belangrijke gebeur- tenis enig officieel cachet te geven door* donker bergland de vlakteIntussen zal de huisvrouw er nog van Napoe. Hier en daar, waar niet veel van merken, want voor mensen wonen, kruipt de rook van een houtvuur over het land. Daar ligt het eigenlijke doel van de patrouille. het buizennet in Roosendaal is vernieuwd, zal het beruchte „lage pitje" niet hoger worden. drukte. Het gaat niet om een luxe j gelegenheid, doch om een soliede 'en doelmatige aanwinst voor de gemeente. In een Woensdagavond in het Reeds zijn aanzienlijke bedra- gebouw „Do Zwaan" te Souburg gen aan (je Stichting geschonken, gehouden bijeenkomst van de doch van buiten de gemeente. De Stichting „Da Eendracht" met de heer Stemerding riep de aanwezi- afgevaardigden van de Souburgse gen dan ook op, in Souburg een verenigingen, heeft de voorzitter actie op touw te zetten om geld van de Stichting de heer A. H. S. bijeen te brengen. Stemerding, burgemeester van I Verder opperde spr. nog het Souburg, de plannen voor het ver- voorstel om op langere termijn enlgingsgebouw bekend gemaakt, over te gaan tot het oprichten van kens vier R.K. landbouwscholenscholen, wanneer het enigszins zullen komen tegen drie Prot. Chr. en drie neutrale. De neutrale landbouworgani saties voelden vroeger nooit iets voor Prot. Chr. Landbouw scholen. Het ligt ook helemaal niet in haar lijn. Ze vinden de Prot. Chr. organisaties overbo dig. Zij hebben er een feilen strijd tegen gevoerd en doen het dikwijls nog. En over het Chr. landbouwonderwijs denken zij net zo. De liberale boeren voe len er niets voor. Maar die verhouding 4:3:3 zit hun dwars. Wat doen ze nu? Nu proberen zij Chr. landbouw scholen op te richten, om daar- kan, niet aan de C.B.T.B. wor-, den toegewezen, maar aan de organisaties, die vanwege hun neutraliteit hem na aan het hart liggen. Hij verdedigt dat op een zon derlinge wijze. Hij zegt: ik kan als minist&r niet oordelen over het al of niet Christelijke ka rakter der organisaties noch over het confessioneel karakter der scholen. Ik heb slechts te geloven, wat men mij vertelt. Als b.v. de neutrale Gelderse boerenbond bij mij komt en vraagt om een Christelijke land bouwschool in Ede en ik werk daaraan mee, dan telt die school mee ie bereiken, dat zij van elke natuurlijk mee met de toege tien landbouwscholen niet alleen stane Christelijke scholen en de drie neutrale scholen toege wezen krijgen, maar óók nog een of meer van de Christelijke. Zij hebben nooit geprobeerd en zullen nooit proberen om ook een Roomse school voor hun re- krijgt de C.B.T.B. één minder. Dit is onbehoorlijk. Dit is een tekort aan goede trouw. Hoe vreemd dit is, wordt on middellijk duidelijk, als men let op het volgende. Stel, dat die kehing te krijgen. Dat zou toch!zelfde Gelderse Mij. nu ook eens nooit lukken. Rome beschikt wel over de machtsmiddelen om dat te verhinderen. Maar de drie Prot. Chr. scho len die proberen zij te pakken te krijgen. Om zo de invloed van de C.B.T.B. ite breken. Dit is geen fraai spel. Een or ganisatie, die zélf de neutraliteit in haar vaandel schrijft en daar principieel voor kiest, ijvert voor een Chr. Landbouwschool. Niet, om méér van die scholen te krij gen. Maar om te voorkomen, dat de C.B.T.B. evenveel scho len krijgt als de neutrale orga nisatie. aanvroeg om in de Lijmers of in het Land van Maas en Waal een Roomse landbouwschool op te richten, zou Minister Mansholt dan het hart in het lijf hebben om te zeggen: Goed, dan teï ik deze school bij de Roomse scho len en dus krijgt de Roomse boerenbond er eentje minder? Die vraag stellen is haar beant woorden. Het is alleen een gevolg van de machtspositie van de Minister in dit nog hoofdzakelijk Rooms-rode kabinet dat de C.B.T.B. op deze Minister Mansholt werkt dit wyze wordt behandeld. De plannen tot bouw van een verenigingsgebouw zijn een ge volg van het grote tekort aan zaalruimte waardoor het cultu rele leven in 't gedrang kwam. Aangezien het particulier initi atief enigszins huiverig tegenover een behoorlijk opzet van het ver enigingsgebouw stond, heeft dhr. Stemerding als burgemeester de zaak aangepakt en daarbij de he ren J. J. van Ginkei, J. D. P. de Smit, J. S. Bloos, G. A. van Boc- kel en H. Antheunisse bereid ge vonden met hem zitting te nemen in de Stichting, die de naam kreeg „De Eendracht". De voorzitter deelde verder mede, dat het on mogelijk is, een geheel nieuw ge bouw te laten zetten, zodat het gebouw „De Zwaan" aangekocht is. Deze winter zal het gebouw na noodherstel gebruikt worden, waarna in het voorjaar tot vol ledige verbouwing zal worden overgegaan. NIEUW BIJGEBOUW. Bij de verbouwing zal de bui tenmuur enkele meters naar de straatkant worden verplaatst, waardoor 100 plaatsen meer en in totaal 400 plaatsen worden ver kregen. Het podium zal aan de andere zijde van de zaal worden gebouwd. Verder zal een geheel nieuw ge deelte worden aangebouwd, waar dan tevens de ingang zal komen, met een ruime gang, garderobe, oassa's enz. In het verlengde daar van komt een ruime koffiekamer, die eventueel ook kan worden ver huurd. Daarbij komt nog een keuken en een kleinere zaal, die ongeveer 60 personen zal kunnen bevatten en door middel van schotten ook te gebruiken is als kleedkamers. Boven het nieuwe bijgebouw komt de woning van de ondernemer. PROJECTIE-APPARAAT. Het bestuur van de Stichting, heeft reeds een belangrijke aan koop gedaan, in de aanschaf van een projectie-apparaat voor ge luidsfilms. Men denkt dit te gebruiken voor culturele en amusementsfilms, doch zeker niet voor het vertonen van „moord en doodslagfilms" zoals de burgemeester het uit een leeszaaltje met bijbehorende bibliotheek. Nadat het nieuwe filmapparaat met enkele kleine filmpjes was beproefd, volgde een geanimeerde bespreking van de plannen. Ter beoordeling van de films welke zullen worden vertoond, zo deeldo de heer Stemerding nog mede, ls een sub-commissie be noemd bestaande uit de heren H. K. van Duivenvoorde, Mr Horn- stra en Ir Steneker. De commissie die in Mei van dit jaar werd benoemd om te onder zoeken of het wenselijk en moge lijk is in deze gemeente een open baar park aan te leggen en in stand te houden, heeft thans aan de Raad een rapport uitgebracht. Zij komt daarin tot de conclu sie, dat gezien het gebrek aan wandel- en speelterrein in deze gemeente, het scheppen van een recreatieterrein op korte termijn als gebiedende eis kan worden be schouwd. De commissie is van oordeel, dat dit terrein naast een beschut te wandelgelegenheid ook een speelterrein voor de jeugd moet bevatten. Daarom geeft zij de voorkeur aan een halfwild gehou den bos, met veel opengespaarde ruimte, welke kan dienen voor speelterrein en zo nodig voor openluchtbijeenkomsten e.d. Zij heeft zich de aanleg zo gedacht, dat twee slingerende paden diago- naalsgewijze het bos zullen door kruisen. Zo mogelijk zal het laagst gelegen gedeelte kunnen worden benut voor het graven van een vijver, die dan tevens de grond zal opleveren voor het egaliseren van het terrein. Als plaats van de aanleg van het bos is gedacht aan het terrein in de z.g. Kromme Poel, gelegen tussen Poelweg I en IV aan de npordzijde begrensd door de spoorlijn en de Kloetingse weg. Het ligt in de bedoeling, de aan mej. C. v. d. Weele behorende boomgaarden alsmede de door de Wed. P. de Jongh geëxploiteerde grond voorlopig ongemoeid te laten. Na aftrek hiervan, beslaat KRABBENDIJKE. Legpenning voor gerepatrieerde militairen. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester J. Vader. Daar de heer M. de Goffau afgetreden is als voorzitter van het Burg. Armbestuur werd met 5 tegen 2 stemmen de heer I. C. de Goffau gekozen als opvolger. Hierna werd besloten het ge- meentepersoneel de f 1 per week of f 4.50 per maand bijslag te verlenen. Het voorstel van B. en W. tot uitreiicing van een gedenkpen ning (legpenning) aan de uit Indië terugkerende militairen werd met algemene stemmen aangenomen. De heer Vogelaar stelde voor in deze penningen het wapen van de gemeente te doen graveren. De begroting 1945/1946 was door de daartoe aangestelde commissie goedgekeurd. De begroting 1949 werd aan geboden, welke met een bedrag van f 178.414,58 sluit. Voor on voorziene uitgaven was f 8887,64 opgenomen. Bij de rondvraag zeide de (Ingez. mededeling, advert.) ,fV,% Driemaal daags flinfc Inwrijven. De geneesfcracbltge betenddden dringen diep in de weefsel* door en bestrij den daar de giftige stollen. Als wrijlmtddd bij spierpijn, rheumatiek. stramheid en spB? z'n grootste struikelblok. Nijme- dat men 's avonds geen verlichting I gen was spoedig in bevriende han- had, of hoogstens zo men dit rijk den; doch hoe wanhopig fel werd was, een kaars, oliepitje of drij- Feullleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. om Arnhem gevochten, Engelse luchtlandingstroepen overrompelden ook hier 't niets kwaads vermoedende Duitse leger. 50) Alles scheen te zullen slagen, doch hongersnood. t. vertje. Het leven had alle comfort ver loren en zo er niet spoedig uit komst kwam, dreigde zelfs bittere Maar 't was werkelijkheid en gelse leger duurde hier te lang. j geregeld aan eten te komen. Ze de nieuwe dageraad scheen zo De luchtlandingstroepen, die zich dicht nabijhier dapper verdedigden en tot 't De snelle opmars van de gealli-1 uiterste stand hielden, moesten eerde troepen, die Frankrijk en tenslotte zich gewonnen geven aan België in korte tijd de vrijheid't inmiddels zeer versterkte Duitse weergaven, was ongelooflijk. Nu leger pas kreeg Duitsland de kracht van z'n tegenstanders te voelen. Bui gen hoefde al lang niet meer, bre ken zou men z'n macht Met Rusland aan de ene en de geallieerden aan de andere zijde, begon men de stormloop naar Ber lijn. De Hollanders leefden fel met alles mee. Straks was 't onze beurt, wisten ze, hoopten ze vurig. Met toenemende spanning wacht te men de eerste bevrijdingstroe pen aan de grenzen: iedere ver overde stad gaf diepe vreugde en voldoening. De geallieerden ston den nergens meer voor, vanuit België kon men reeds het bulderen van de kanonnen waarnemen. Toen dan eindelijk de grensover- •chrijding ook in ons land een feit was geworden, leek onze bevrij ding slechts het werk van enkele weken. Hoe bitter was echter de teleur- «teliing. Nederlands beste verde- digingsmidcri, het water, werd nu Toen ging de nacht in over Hol land. Het werd winter. ruilde haar kinderwagen voor aardappels, ja zelfs kleren en sie raden gingen' over in vreemde handen voor brood. Het was al narigheid wat de klok sloeg. Soms begreep je niet, dat je de dagen doorkwam, ze waren dan ook zwaar van zorgen Holland, geheel afgesloten, ge-'geworden. De correspondentie met prooi aan de isoleerd, werd ten diepste ellende. XXL October, November ging voorbij, 't Was December. Eng en be- Joost had al geruime tijd opge houden; 'n pakje sturen, wat ze graag van haar armoede deed, hoefde niet meer. Nu kon ze niets meer voor haar man doen en dat was erg. Want Joost was altijd sloten was 't leven. De treinrails1 dankbaar geweest voor ieder pak lagen te roesten vanwege de spoor- ket dat hij kreeg; alle soorten wegstaking. Iedere verkeersadereten was hem welkom geweest, werd streng bewaakt door Duitse 't meest stuurde ze hem bonen of soldaten, men was een knappert erwten en haar eigen kaasrant-En met de kousen is 't ook hope- delwagentje, Jan liep spelend naast haar voort. Ze vond Mina achter in de keu ken bezig. „Weet jij er nog een mouw aan te passen Mien? 'k Kom expres met jou eens praten." „Wist ik 't maar", zei Mina en ee „Heb je gezien hoe moeder de laatste tijd achteruit gaat? Ik maak me wel eens bang." ,,'k Kan 't begrijpen, maar wat kunnen we er aan doen?" Mina staarde naar buiten: „Als 'k er zelf nog op uit kon," zei ze zacht voor zich heen. En dan op eens viel ze uit: „O Ingena, de maat is vol. Zo n ellende als we nu meemaken, heb ik zelfs in m'n armste tijd voor de oorlog niet be leefd. Toen was er altijd nog eten, en nu Ik word er soms wanhopig onder alles, alles raakt op en versleten. De jongens hebben al lang geen schoenen meer, ze lopen op van die akelige- houten zooltjes, als 't regent moet je ze binnen houden, klompen zie je nergens. wanneer men nog kans zag over soen ging er ook altijd in. Fijn de Spijkenissebrug te komen. En was 't als ze van iemand een paar juist van die zijde werd zo ont- j sigaretten voor hem kreeg, hij zaglijk veel eten gehaald. Met toe- hield zo van 'n rokertje. Bij alles nemende onrust zag men de kleine wat ze zelf in deze donkere winter etensvoorraad slinken, het rant- j tekort kwam, dacht ze nóg steeds soen op de bonnen werd steeds aan Joost. kleiner en de honger groter.Kom, ze zou vanmiddag nog Brandstof werd na wat ieder reeds even naar Mina, de kinderen kon- ontvangen had, en dat was eenden wel mee. Ze moesten samen bitter beetje, niet meer verstrekt, j nog eens overleggen, twee wisten De gas- en electriciteitstoevoer meer dan één. Ze zette Josje, 't had inmiddels ook opgehouden, zo- bleke tengere meisje, in een wan loos, je stopt maar, stopt maar, tot je er suf van wordt, de voeten hebben compleet de kleuren van de regenboog. Heb jij nog brand stof?" „Voor een paar uur per dag," zei Ingena. Peinzend streek Ingena door het vlassige haar van het jongste kind boven op zolder rumoerden de jon gens met elkaar. Tussen de twee vrouwen bleef het weer stil. (Wordt vervolgd.) heer de Jonge, dat een badhuis in de gemeente noodzakelijk was en hij stelde voor om het distributiekantoor daarvoor te bestemmen. De voorzitter ant woordde, dat dit niet rendabel zou zijn, te meer daar er reeds voorheen gelegenheid daartoe was, maar er geen gebruik van gemaakt werd. Op een vraag van de heer Markusse, antwoordde de voor zitter, dat B. en W. geen toe stemming kunnen verlenen voor het houden van eer. feestavond in het gymnastieklokaal. De heer Waverijn vroeg in lichtingen over de verbouwing van de school aan de Noordweg. De tekening hiervoor is naar de bouwkundig Inspecteur van de Woningbouw toegezonden, waar op men nog geen definitief ant woord heeft ontvangen. De kos ten worden geraamd op f39.000. Met de verbouwing zou even tueel in 1949 kunnen worden begonnen. De heer Vogelaar verklaarde, dat de Dijkgraaf van de Oost polder klachten heeft geopperd tegen het deponeren van huis vuil in deze polder. Dit zou stag natie in het afvoer van het wa ter kunnen veroorzaken. Er zal met net bestuur van de Karei- polder over worden gesproken om daar de afvalstoffen te stor ten in één der gaten. De heer Zandijk vroeg tenslotte naar de mogelijkheid het trottoir van de hoek Dorpsstraat-Zuidweg te versmallen ter voorkoming van stagnatie in het verkeer. ZIERIKZEE. De heer J. W. v. d. Doel tijdelijk wethouder- in de Woensdag te Zierikzee gehouden gemeenteraadsverga dering werd een schrijven van Ged. Staten behandeld betref fende vaststelling van het sala ris van de gemeente-secretaris. Besloten werd Ged. Staten te verzoeken de incorporatie te doen plaats vinden met ingang van I Oct. 1947. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat zij enige veran deringen hebben gebracht in de begrafenisrechten en van de Waterleidingmij., dat zij een kasgeldlening wenst aan te gaan. Dit werd goedgekeurd. Een verpachtingskwestie van buitengronden lokte een brede bespreking uit. Met de directie van de Visserij zal hierover na der worden gecorrespondeerd. Tot tijdelijk wethouder werd met bijna algem. stemmen be noemd de heer J. W. v. d. Doel (A.R.). Tot tijdelijk leraar in de Wis kunde aan het Stedelijk Gym nasium werd benoemd de heer drs P. Schuurman. Een voorgestelde wijziging in de politieverordening betreffen de verbod van beweiden van vee en paarden tussen 15 Nov. en 15 April tenzij voor behoorlijke be schutting is gezorgd, werd be houdens een kleine redactiewij ziging goedgekeurd. De Raad nam aan de vast stelling van richtlijnen inzake aanstelling en bezoldiging van gemeente-ambtenaren en tevens het terrein 16 a 18 ha weiland van matige kwaliteit. Naast verschillende voordelen zou als nadeel voor dit terrein kunnen gelden, dat voor het be reiken van dit bos de spoorlijn moet worden gepasseerd, maar dit bezwaar wordt niet al te groot geacht. Blijkens een voorlopige globale begroting, kunnen de kosten wor den geraamd op: aankoop grond plm f 50.000.—, egalisatie f 20.000, beplanting f 13000.—. Totaal f 83000.—. Wat betreft de exploitatie is de volgende begroting opgesteld: rente f2490.onderhoud (een man per jaar) f 3000.—, grond- en polderiasten f 630. Indien de egalisatie geschiedt door de D.U.W., bestaat de kans, dat hiervoor een belangrijke sub sidie kan worden verkregen, ter wijl voor de aanleg van het bos, waarschijnlijk ook van particuliere zijde hulp kan worden verkregen, b.v. door de vorming van een stichting. De commissie betoogt verder, dat het om verschillende redenen o.a. het verkrijgen van een pas sende omgeving, de voorkeur ver dient, het bos te maken tot een onderdeel van 't uitbreidingsplan, mede omdat hier de mogelijkheid ligt tot het verkrijgen van ge schikte bouwterreinen voor gro tere woningen. Voorts is nog een vergelijking gemaakt met het uitbreidings plan 1942 en het plan „Oost" 1947, in welk laatste plan het recreatie gebied ten opzichte van 1942 met 2% ha is verminderd. In een bijgevoegd rapport van de heer F. G. C. Rothuizen, blijkt, dat door de plantsoenverkleining van 1947 een voordeel verkregen werd van in totaal f95.300, waar uit naar het oordeel van de com missie, kan volgen, dat de aan leg van het bos in vergelijking met het plan 1942 een bezuiniging geeft van f12.500. Na kennisname van dit rapport zijn B. W. tot de conclusie ge komen, dat in de allereerste plaats nodig is een plan aangevende in grote lijnen de uitbreiding dezer gemeente buiten de begrenzing van het bestaande uitbreidings plan, of, om het anders uit te drukken: een z.g. „wensplan". Na een bespreking met de di recteuren van de Prov. Planolo gische dienst en van het Econo- misch-technologisch instituut voor Zeeland, hebben zij, teneinde de zaak zoveel mogelijk te bespoedi gen, aan genoemde diensten voor lopig opdracht gegeven, om een „wensplan" als bovenbedoeld, sa men te stellen. i vim Dc Nederlandse vlag. Enkele dagen geleden heeft Prins Bemhard de minister van Onderwijs een schrijven doen toekomen, waarin hij wees op het euvel, dat ons volk zo weinig afweet van hoe het zich heeft te gedragen ten opzichte van de Nederlandse vlag. Volkomen juist deze opmer king. Intussen, men weet wat op het vliegveld te Djokjz gebeurde. Daar landde een K.L.M.-toestel met een officiële Nederlandse delegatie, w.o. twee ministers. De bemanning, die wèl wist hoe het hoorde, plaatste met het K.L.M.-embleem de vlag op de cockpit. De republikeinen vonden dit onaangenaam. En toen werd op hoog bevel van de ministers? besloten de vlag weg te ne men. Dat is dezelfde vlag. die onze jongens in Indië verdedigen en waarvoor ze, zo het moet sneuvelen. De Prins had wel gelijk toen hij constateerde, dat ons volk, de ministers voorop! niet weet hoe het zich ten opzichte van de vlag heeft te gedragen. Evenals minister Stikker, een der inzittenden van het vlieg tuig gelijk had. toen hij vóór de verkiezingen verklaarde, dat het roer om moet! (Ingez. mededeling, advert.) 'n Uitgebreide sortering ST NICOLAAS GESCHENKEN vindt U bij A. C. VAN DER REST Lange Kerkstraat 42 Goes tot 4 December geopend tot 8 uur 's avonds. Spaarsaldi Algemene Spaarbanken. De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in de maand Oc tober bij de algemene spaarban ken werd ingelegd f27.575.015 en terugbetaald f 29.234.470. Het spaarbedrag nam dus af met f 1.659.455. De eerste tien maanden van 1948 beliepen de inleg en terugbetaling resp. f 289.807.439 en f 308.423.929, het geen voor deze periode een ver mindering van de spaarsaldi be tekent met f 18.616.490. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in de eer ste tien maanden van dit jaar f26.515.038 en f23.112.677. Hier overtreft dus de inleg de terug betaling met f3.476.292. Wegens een per brief geuite bedreiging van het leven van president Truman is de 20-jarige Dennis Porter tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeïd. Por ter bekende schuld en deelde de rechter mede nog steeds voorne mens te zijn zijn bedreiging ten uitvoer te leggen. Volgens de internationale vluchtelingen-organisatie is Australië bereid tussen nu en medio 1950 100.000 vluchtelingen uit Europa op te nemen. De steenkoolproductie in de Britse zone bedroeg in de afge lopen maand 7.710.000 "ton of 160.000 ton minder dan in Octo ber. Dr Robert Boche van de radio biologische faculteit der univer siteit van Chicago, heeft mede gedeeld een ontdekking te heb ben gedaan welke, naar zijn me ning, in de toekomst de mensen immuun kan maken voor uit stralingen, welke een gevolg zijn van de kernsplitsing. Uitreiking diploma's. In zaal Krijger hield de Zeeuwse Melkfederatie, uitgezonderd Wal cheren, Woensdagmiddag een drukbezochte bijeenkomst, die onder leiding stond van de Rjjks- zuivelconsulent de heer C. Zwa german. In zijn openingswoord stipte de heer Zwagerman verschillen de belangrijke kwesties aan, waarna de secretaris verschillen de mededelingen deed o.m. om de oprichting van melkcombina- ties, 't geen men kan verwach ten. In het jaarverslag merkte de secretaris op, dat de Zeeuwse incorporatie van de jaarwedde secretaris-boekhouder Burgel. Armbestuur met ingang 1 Oct. 1947. Bij de vaststelling van de le gesverordening stelde de heer v. d. Doel voor spaarbanken, die geen winst beogen, gelijk te stel len met kerken en liefdadige in stellingen. De raad nam dit voorstel aan. Het jachtrecht tussen Zuid hoek en Zuider Nieuwland werd aan de heer K. v. d. Stolpe voor £3 per jaar verpacht en het vis recht in het „Kaaskenswater" aan de heer A. J. Flikweert voor f 64 per jaar. Verder werden nog een aan tal landerijen en grasstroken verpacht. De vergoedingen voor het openbaar en bijzonder onderwijs over 1947 werden vastgesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer de Boer naar zijn werk zaamheid bij de gemeente-ont vanger, waarover de voorzitter in besloten zitting mededeling wenste te doen. De heer Goudzwaard gaarne met het oog op Eeuwfeest opruiming zien balken op de Oude Haven, en W. zullen dit bekijken. Door verschillende andere raadsleden werden nog klachten en wensen geuit betreffende die renbescherming sportpark, sloot- reiniging, ophaalbruggen en sa larissen. melkslijters, een enkele uitge zonderd, niets willen weten van de vakgroep. De rekening over 1947, welke goedgekeurd werd, wees een goed slot van f 659.89 aan. Nadat als bestuursleden her kozen waren de heren D. Ver burg te Kamperland, C. Karelse te Goes, P. M. van Iwaarden te Cadzand en de heer J. W. de Wilde te St. Maartensdijk tot be stuurslid gekozen was, werd een bespreking gehouden om door het voeren van propaganda het melkverbruik te stimuleren. Bij de rondvraag merkte men op, het gewenst te vinden, dat de roomboter niet meer door de winkeliers, maar alleen door de melkslijters verkocht wordt. De heer Zwagerman vindt dit wel een teveel ingrijpen in de be langen van de winkeliers. Tijdens de samenkomst werden de behaalde vakdiploma's uitge reikt aan de dames Z. C. Ver boom te WolphaartsdijkJ. de Bé te Oosterland; E. Westdorp te Bruinisse en de heren: J. M. Ossewaarde te Wolphaartsdijk; D. Eggebeen, J. Brasser en C. Karelse te Goes; W. Jacobusse te 's-Gravenpolder: J. Fransen te Yerseke; J. M. Riemens te Oost burg; J. Barentsen te IJzendijke; C. j. van Opdorp te Groede; A. Baart en P. van Deurssen te Vo- gelwaarde; J. M.'Pieterse te St. 1 Jansteen; C. A. de Groote te Hoek; C. Verschellen te West- dorpe; A. B. M. Kindt te Philip pine; J. Pannekoek te Zierikzee; D. Quaak te St. Maartensdijk; W. Dake te St. Annaland; A. Fierens te Stavenisse; M. Ver wijs te St. Philipsland; M. Quist te Anna Jacobapolder. zou het van B. De Economische politie te Am sterdam heeft tussen vier en zes uur gecontroleerd of de bepalingen omtrent de etalageverlichting tij dens de spitsuren inderdaad nage leefd worden. In 50 gevallen werd proces verbaal opgemaakt. Britse vliegtuigen brengen elke dag 540 Berlijnse kinderen naar West-Duitsland over, ten einde hen te vrijwarc t voor de ontberingen van de winter.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2