Ook Waterstaat kampt met talloze weder- opboawkwesties. Inpas huwelijk. Veertig jaren Christelijk onderwijs te Gapinge. Versoheringspolitiek stuurt plannen der andere Marshall-landen in de war. Op de bodem van de Rotterdamse haven rustien negentig wrakken. Rotterdam heeft grote I ven hoopt men in Mei 1949 navenpiannen. Iweer een halfjaar later. De Vier dagen op stap met de Waterstaat Een waardige berdankinjs-1 I samenkomst. Zeep, zeepproducten, was- en reinigingsmiddelen, gecalci neerde- en kristaisoda van de bon. Van waar komen de reohten ran de mens? Brits plan is „revolutionair". EEN GESCHENK Rumoer in Poortvliet. Flinke boetes voor het te duur verkopen van aardappelen. mvmiwieui S. N. P. doet van zich spreken. Overal dikke uitslagen. Donderdag 2 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 TITANENWERK IN DE NIEUWE WATERWEG. (Van onze speciale verslaggever.) Wie het voorrecht geniet om vier dagen met het departement van W aterstaat op tournee door Nederland te mogen gaan, ziet een zijde \an de W ederopbouw-activiteit waar ons volk te weinig notie \an heeft. Men pleegt by de Wederopbouw vooral aan huizen te denken. Voor de burger is een woning ook het eerste belang. Maar wat zou Nederland betekenen als waterwegen, havens, bruggen, dijken, polders, sluizen en verkeerswegen niet hersteld werden i klaar te kriJgen- de Waalhaven Op de eerste dae van de Wa I spoorwegemplacementen boetten terstaat-Vierclaagse heb£nj SSX"** Van honderd kÜ0" m Rotterdam vertoefd. Wie kan zich de Maasstad voorstellen ys zonder havens? Dat zou net zo iets zijn als Den Haag zonder re geringsinstanties, als Eindhoven zonder Philips! Toch was Rotterdam na de be vrijding van zijn levensader af gesneden. Niet alleen waren de havens verwoest, maar ook kon geen enkel schip de stad berei ken. De Duitsers hadden de toe gangen finaal versperd doordat zeventig schepen in de Water weg tot zinken waren gebracht. In de havens zelf lagen er ne gentig op de bodem, met een to tale inhoud van 95.000 ton, het geen neerkomt op een omvang van driemaal de „Nieuw Am sterdam", Nederlands grootste zeekasteel. Deze obstakels moesten na tuurlijk geruimd worden. Jawel, maar dat is gauwer besloten dan uitgevoerd. ülliiiiiiHiimHiuiiiiiiiiimmiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiioiiiiiiiiiiiiiimlIfn Rotterdam denkt echter niet een derde petroleumhaven te Pernis, waarbij dan raffinade- rijen en chemische fabrieken zullen verrijzen. Van grote conceptie is het Bot- lckplan, dat de stichting van een nieuw havengebied aan de zuide lijke rivieroever halverwege Hoek van Holland omvat. Bij dit haven terrein zal dan een stad met be volking van 60.000 zielen worden gesticht, welke stad recht tegen over Vlaardingen komt te liggen. Daarmede zal heel de streek langs de Nieuwe Waterweg (30 kilo- j meter) tot de Rotterdamse haven gaan behoren. NIEUW TITANENWERK IN ZICHT. Een nieuw titanenwerk is der halve in zicht. Doch voorshands werpt de stad zich op het op bouwwerk. Daar moet nog veel aan geschieden. Want terwijl Antwerpen bij voorbeeld zijn goederenverkeer ter zee weer op het vooroorlogs peil wist te brengen, is Rotterdam in deze tak amper op 40 pet. van de vroegere situatie gekomen. Maar uitsluitend aan herstel. Voor de Rotterdam vecht door en het zal toekomst liggen allerlei plannen wel bewijzen, dat het zijn nieuwe gereed. Het eerste is al in be- embleem „Sterkte door strijd" werking, namelijk de aanleg van niet voor niets verworven heeft. GK&N DRIJVENDE BOKKEN. Dinsdagavond is in aanwezigheid goede veertig. Bij het aanpakken van de ber- van tal van ouders, het college REDE dr HUIZENGA. gingswerkzaamheden begonnen burgemeesters en wethouders en Vervolgens s rak dr Huizenga de tobberijen. Waar moest men de inspecteur van.het Chr.Nat.o- oyer hetSonderv£erp. „Bewaar het de zware drijvende bokken van- naai Onderw.js dr K. Huizenga, d„ s deelde^t mede_ dat daan halen om het hef werk te net veertigjarig bestaan van de - - - - - te Gapinge de school in Gapinge in zijn in spectie hoog staat aangeschreven, I vooral wat betreft het rekenon- Onderwijs. Ver van mals was het oordeel. Het m.s. „Oranje", het vlaggeschip van de Mij. Nederland, ligt op het ogenblik in de dokken van Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam een gedaanteverwisseling te ondergaan. Van hospitaal- en troepentransportschip wordt het weer in over eenstemming met zijn oorspronkelijke taak als passagiersschip ingericht. Het interieur van de 2e klasse eetzaal wordt geheel vernieuwd met inbegrip van tafelswanden, vloeren en verlichting. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat met ingang door prof. van der Leeuw geveld van heden alle beperkende bepa- over het onderwijs. lingen t.a.v. de productie van en Ons volk, zo betoogde hij de handel in zeep, zeepproducten, sprekende voor de hoofdbestu- was- en reinigingsmiddelen, geeal- ren van bij het N.V.V. aangeslo- eineerde- en kristaisoda zyn ver- fen bonden heeft ondanks de vallen. Dit houdt in, dat van die schoolstrijd voor het onderwijs datum af bovengenoemde artike- -eif_ weinig belangstelling. Ien in elke gewenste soort mogen Noch de ouders noch de over- worden geproduceerd en geheel heid, bekommeren zich veel om vrij mogen worden verhandeld. dg vorm en de inhoud van het In de regeringsverklaring van onderwijs. De opvoedende taak 27 October j.l. is reeds aangekon- j van de school ligt gewoonlijk digd, dat, tengevolge van de be- j ver buiten hun gezichtsveld. De eindiging van de subsidiëring van organisatie berust hier niet op oliën en vetten, die de grondstof paedagogische of psychologische vormen voor de zeepproductie, degronden, maar eenvoudig op prjjzen van zeepproducten moeten SLEUR of TRADITIE. worden verhoogd. Met ingang van Dat is niet mis! vandaag zijn thans de maximum- j Wat het openbaar onderwijs prijzen voor zeepproducten als i betreft voegde hij hieraan toe. volgt vastgesteld Waspoeder 23 cent per pakje van 250 gram; toiletzeep 30 cent per stuk van 90 gram, huishoud zeep 34 cent per dubbel stuk van totaal 225 gram; zachte zeep f 1.04 per kg. De prijs voor scheer zeep blijft ongewijzigd. Nederlands amendement in Sociale Commissie der V. N. De sociale commissie van de Ver. Naties, die een internationale verklaring van de rechten van de mens opstelt, is toegekomen aan de considerans. De Nederlandse afgevaardigde, prof. dr L. J. C. Beaufort, hoogleraar te Nijmegen, bepleitte een versteviging van de basis der verklaring door in de inleiding tot uiting te brengen, dat de mens in betrekking staat tot en afhankelijk is van zijn Schep per. De Nederlandse delegatie heeft daartoe een amendement in gediend. Volgens prof. Beaufort kan Ne derland niet tevreden zijn met de neutrale houding, die „deze zeer belangrijke kwestie" onbeslist zou laten. Zeer zeker moeten geloof en beginseltrouw meer in daden dan in woording tot uiting komen, maar in dit document van wereld- Engeland gooit roet in het eten. verrichten? En hoe zouden de christelijke school schepen omhoog te krijgen zijn, feestelijk herdacht. hadden gezeten''^ °P bodem jn zyn openingswoord zei de derwijs en het schrijven. De heer Zo kwam ergens op de Water- voorzitter van het schoolbestuur, Huizenga noemde de christelijke weg een schoorsteen boven de de heer M. Arendse o.m., dat nog school een gave voor het kind, het waterspiegel uit Er bleek een slechts één der bestuursleden-op- gezin en het vaderland. Het is een schip van 2800 ton aan vast te richters in leven is, n.l. de heer roeping van God aan de mensen, zitten. Om het te lichten werden J- K. Verhulst, die ondanks zijn om deze in stand te houden, zes pijlers van 60.000 kg per hoSe leeftijd de gehele avond bij-1 Er dreigen een viertal gevaren, stuk rondom de schoorsteen ge- woonde. De voorzitter bracht hem Er kan n.l. gebrek zijn aan be- heid. Vervolgens verbond men dank voor wijze, waarop hij 25 langstelling, zowel bij ouders als betekenis moeten wi] duidelijk van het schip met 32 zware kabels jaar lang secretaris der school is het onderwijzend personeel en ons geloof in onze Schepper doen van arm-dikte aan de bokken, geweest. Verder herinnerde spr. j er zijn gevaren van buitenaf, j blijken. Daarna zou het lichten beeinnen. aan de schoolstrijd en noemde de waarvan spr. noemde het Bartni- De verk]aring spreekt van de Doch er was geen beweging in verkregen vrijheid een groot voor- amsme, de gedachten van prof. waardigheid en de rechten van de het wrak te krijgen; geen won- recht. Dank bracht de heer A an Ruller, de doorbraakgedachtemens jjet is noodzakelijk, aldus der, het ruim bleek te zijn vol- Arendse aan het onderwijzend en de aanval van de kerk op bet;prof_ Beauf0rt, vast te stellen, gelopen met modder, zodat hetpersoneel en aan de Hervormde schoolwezen. Spr. nep tenslotte op waar d;e rechten vandaan komen schip feitelijk een inhoud van gemeenteleden voor de goede sa- J'cb nauw aaneen te sluiten tot en waarop die waardigheid geba- 5200 ton gekregen had. Aange- 1 menwerking. - behoud van het chr. onderwijs, zien de hefconstructie slechts op J rimoiuii7iruT I FELICITATIES. 3000 ton berekend was, moest' EKZICH1.Tal van felicitaties werden deze men eerst de modder wegpom- Van de inspecteur bij het lager avond uitgesproken. De oud-secre- pen, een bezigheid die zes weken Onderwijs, de heer A. A. Leen-taris vertelde nog één en ander in beslag nam. Eigenlijk tegen houts, was bericht van verhinde-uit zijn dagen en de burgemeester hoop in sjouwden de arbeiders ring en van gelukwens binnenge- de heer W. N. van Liere, felici- er aan en op de dag dat ze de komen. De secretaris, de heer C. teerde namens het gemeentebe- moed wilden opgeven, schoot het Langebeeke, gaf een overzicht van stuur. Verder werden gelukwensen wrak plotseling omhoog. de 40 jaren, die de school thans uitgesproken door het schoolhoofd bestaat. Spr. herinnerde eraan, de heer L. Oranje, de heer J. Wat- hoe de school is gebouwd in 1908 tel namens de Geref. kerkeraad, Voor dergelijke grapjes kwam voor een bedrag van f5090.en door de oud-penningmeester, de het bergingswerk te staan. Het op 30 Nov.evan datzelfde jaar of-,heer Vos en namens tal van jeugd is ook wel gebeurd, dat men een ficieel in gebruik werd genomen.verenigingen, schip volkomen plat moest slaan, Als eerste schoolhoofd fungeerdeTenslotte sprak de heer J. aleer het te bergen w-as. Aan de de heer S. Visser, die later werd Looise als oud-leerling, andere kant zijn er schepen ge- bijgestaan door zijn vrouw. Erl De bijeenkomst werd nog opge seerd is. Hij noemde het zelfbe drog, te menen, dat men door alle punten, die tot geschillen kunnen leiden, uit de verklaring te bannen overeenstemming bereikt. Het weglaten van de vermelding van 's mensen afkomst en bestem ming zou door de meerderheid van alle volken gevoeld worden als een ernstig tekort. Als wij oog hebben voor de werkelijkheid, waarop de weest, die in stukken braken en geheel door het zand werden weggezogen, zoals de Dinteldijk waarlijk geen kleine boot, 9400 ton die spoorloos ver dween. TOEKOMSTPLANNEN. Sedert eind Mei van dit jaar kan de Waterweg weer zonder belemmering worden bevaren. Vraag niet naar de moeite, die daarvoor is gedaan. De bergers hebben hun taak opgevat op een wijze die de nationale zaak waardig was. De havenwerken wachten ten dele nog op herstel. De Rijnha ven kwam gereed, de Merweha- (Ingez. mededeling, advert.) Oeen goede Sint voor een vrouw of meisje, wanneer 2e ais geschenk niet een tube Hamea Gelei heefr ontvangen. werd begonnen met 26 leerlingen, luisterd door zang van de Chr. Verder gaf de secretaris een op- Zangver „Crescendo", o.l.v. de somming van de aan de school heer W. Hekhuis. Bovendien werd verbonden geweest zijnde leer-1 er een schetsje opgevoerd en wer- krachten. Het tegenwoordige den enkele voordrachten gedaan, hoofd, de heer L. Oranje, werd in In de pauzes waren er tracta- 1929 benoemd. Voor die tijd was ties op chocolademelk en biskwie. hij reeds 7 jaar als onderwijzer aan de schooi verbonden. Dank bracht spr. aan de hand- werkonderwijzeres, mej. J. A. Ol- deman, die reeds 26 jaar les geeft in handwerken en nu per 1 Jan. a.s. eervol ontslag heeft aange vraagd. Als onderwijzer is aan de school nog werkzaam de heer H. G. Boer. Op 1 Januari ontstond een goede samenwerking met de Tijdens de oorlog werd de ter mijn van bewaring van boeken, Hervormden, die nog steeds voort- bescheiden en balansen van bedrij- duurt. s Middags waren de schoolkin deren reeds getracteerd. Een collecte voor het uitreiken van Kerstboekjes aan de school kinderen bracht f 47.30 op. Boeken dertig jaar bewaren. Sowjet-delegatie aandringt, dan moeten wij verklaren, dat zelfs in die landen, die zich officieel niet met enige godsdienst bezig hou der verreweg het grootste deel der bevolking, algemeen gespro ken, blijft geloven in de Almachti ge, aldus prof. Beaufort. De verklaring van prof. Beau fort is hevig aangevallen door ver tegenwoordigers der Slavische landen. „De Verenigde Naties vormen geen organisatie met een kerkelijk karakter en zouden geen beveiliging kunnen bieden voor de functies van een missionaris. Wij kunnen bet inlassen van subjec tieve bovennatuurlijke elementen in de verklaring van de rechten van de mens niet aanvaarden", al dus een Sowjet-afgevaardigde. De versoberingspolitiek, waarop Groot-Brittannië zjjn herstelplan voor de komende vier jaren heeft gebaseerd, heeft een zekere ont nuchtering teweeg gebracht onder de vertegenwoordigers der Mar shall-landen, die te Parijs verga derd zijn om een vierjarenplan voor economische samenwerking op te stellen. Maandag werd te Parijs ver nomen, dat dit vierjarenplan niet zoals was voorzien op 15 December aan de ambassadeur aan het plan-Marshall Harri- de andere landen van het Euro pese continent. Het Britse plan zal voor vele Europese landen een tekort aan sterling veroorzaken dat even grote moeilijkheden zou kunnen teweegbrengen als het bestaan de dollartekort en dat derhalve fataal kan blijken te zijn voor het welslagen van het plan- Marshall. Sir Edward Plowden deelde mede, dat Groot-Brittannië be reid is zijn plannen te wijzigen om de andere landen tegemoet te komen, mits dit niet mee brengt, dat Groot-Brittannië die per in de schuld geraakt. De situatie wordt verder nog gecompliceerd door het feit, dat dat het beter was afstand te doen van de kleurloze neutrali teit terwijl het aanbeveling ver dient, de school te „verbijzon deren" en de ouders meer in de schoolsfeer te betrekken. Bij de bespreking werd hierbij opgemerkt, dat men zich van het meeleven der ouders bij het bij zonder onderwijs niet teveel dient voor te stellen. Ook niet mis! Ik geef geen commentaar. Dit is alleen ter overdenking. (Ingez. mededeling, advert.) Koopt U het best bij A. C. VAN DER REST - GOES Lange Kerkstraat 42 ZIE ETALAGE man, zal kunnen worden over- ook het plan van de Brits-Ame handigd. Inplaats daarvan zul- rikaanse zone van Duitsland een len Harriman en Hoffman zich revolutionair karakter heeft. Dit tevreden moeten stellen met een inleidend verslag, waarin de moeilijkheden worden uiteenge zet, die verbonden zijn aan het uitwerken van een gemeenschap pelijk plan voor het Europese economische herstel. De grootste moeilijkheid wordt wel gevormd door het revolutio naire plan, dat Groot-Brittannië op de bijeenkomst te parijs heeft ingediend met betrekking tot zijn buitenlandse handel in de komende vier jaren en dat de opvattingen van de andere Marshall-landen volkomen in de war heeft bestuurd. Deze landen hebben hun plannen opgemaakt op basis van de toestand van voor de oorlog, toen het Ver. Koninkrijk voor c.a. 600 millioen dollar meer uit West-Europa in voerde dan het naar dit gebied uitvoerde. Het plan, dat door Sir Stafford Cripps en Sir Edwin Plowden is uitgewerkt, wijkt hiervan evenwel volkomen af. Het gaat uit van het standpunt, dat Groot-Brittannië het van 1952 af zonder de Amerikaanse hulp kan en moet stellen, doch dat niet gehoopt kan worden, dat reeds dan de invoer geheel zal kunnen worden vrij gegeven. Herve Alphand (Frankrijk) was van oordeel, dat het Britse pian niet in voldoende mate re kening houdt met Frankrijk en plan voorziet n.l. in een export BIJZ. POLITIERECHTER THOLEN. J. B. te Tholen, een varken frauduleus geslacht. Uitspr. f25 of 10 d. met 3 w. v.w. proeftijd 3 j. M. P. L. T„ bakker te Tholen, 38 weken te hoog loon uitbe taald aan zijn knecht. Uitspraak f 38 of 38 d.; J. O. te Tholen te hoog uurloon betaald. 4 m. f 7 of 4 m. 3 d. M. D. A. G. te Scherpenisse, een varken aangehouden zon der vergunning. Uitspr. f 100; J. naar het westelijk halfrond, die C. G. te Oud-Vossemeer ver in omvang 25 pet. groter zal zijn kocht vlees zonder bon. Uitspr. dan de export van geheel Duits- f 15 of 10 d land naar dit gebied in 1936. Vernield Amerikaans vliegtuig In Spanje aangetroffen. In de bergen tussen Algeciras Dinsdagavond zijn de inleiding en ^urifa (Zuid-Spanje) is een - olrl Awnnlrnenc iTlmjytllirf era en de 29 artikelen van het docu ment goedgekeurd, dat overeen komstig het Franse voorstel de naam zal dragen van „algemene I ven, welke volgens het Wetboek verklaring van de rechten van de In November 1943 werd door de van Koophandel dertig jaren be- mens". Duitsers de school bezet, zodat het onderwijs moest worden voort gezet in de consistories van beide kerken, tot dat het water ook daar het onderwijs onmogelijk maakte. Op 1 April 1946 kon even- droeg, verkort tot tien jaren. De regering heeft thans een wetsont- De Deense politie is erin ge- werp bij de Tweede Kamer inge-siaagd een vaise-muntersbende, diend, dat de strekking heeft de1 die reeds enige jaren op grote oorspronkelijke termijn te herstel-schaal valse dollars in Europa in' len. omloop brengt, te ontmaskeren. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BERG- AKKERMAN. 49) XX. 'tWas op een Zondagavond. Ingena was alleen met haar twee kleine kinderen. Josje lag heerlijk rustig te slapen in haar wiegje, waar ze nog maar ter nauwernood in paste. Daarover was Ingena niet in 't minst be zorgd, ze keek zelfs weinig naar t zoete kindje. Nee, 't was Jan die vanavond al haar aandacht opeiste. Hij was de hele dag al lusteloos geweest, hangerig en benauwd. Tegen de avond was de koorts opgekomen, die teisterde het nu doodzieke lichaampje. Als 'tgeen Zondag was, had de dok ter moeten komen, nu zou ze maar wachten tot morgen. Spertijd was ingegaan. Buiten was 't nu doodstil. Diepe duister nis lag over de verlaten stad. Ingena, wakend bij haar zieke jongen, hoorde ieder geluid, 't Regende zacht, liet overtollige zo'n aanval wear voor dood hing aan een zijden draad. Het Zou de oorlog nog lang duren? neerlag Hoe was dat toch ineens ge komen? Gister had hij nog ge speeld als ieder ander kind en nu? Ze keek op de klok, het was inmiddels tien u;:r geworden, moest ze zo de nacht in? Voor 't eerst in haar leven was ze bang. Dat er nu niemand was. waarmee ze praten kon en om raad vragen. „Jantje, Jantje" riep ze zacht. Het ventje keek haar met gla zige ogen aan, liet reageerde niet, ze zag z'n borstje hijgend en reutelend op en neer gaan.. Je hoorde veel van diphterie, zou Jan misschien?Kon en mocht ze wachten met hulp, was dat verantwoord? Er moest een dokter komen, nu, voor de nacht nog, besloot ze plotseling. Ze vroeg hulp bij een van de buren, vertelde van Jantje's ziekte en haar angst. De mensen waren dadelijk bereid, één van allen om de dokter te gaan. De juffrouw zelf kwam Ingena ge zelschap houden, wat deze in de gegeven omstandigheden zeer waardeerde. Ingena's vermoeden bleek niet ongegrond: de dokter con stateerde na onderzoek inder daad diphteritis. Na een vrese- was echter in Gods handen, dat wist ze en dat was haar tot grote troost en sterkte. Juist in deze dagen ontving ze een brief van tante Maatje uit Zeeland, 't Was een nood- tijding, behelsde in 'tkort een verzoek om hulp, daar ze moes- TUCHTRECHTER MIDDELBURG. G. J. de K. te Kortgene was te laste gelegd als commissionair aan de groentehandelaar P. ten H. te Lage Zwaluwe 86844 kg aardap pelen te hebben verkocht voor te hoge prijzen. Rekening houdend met de omstandigheden legde de Tuchtrechter hem f 45.boete op. J. M. B„ eveneens te Kortgene, die 49079 kg had verkocht voor de prijs van f 12.per 100 kg, ter wijl de hoogst toelaatbare prijs f 8.80 bedraagt, kreeg f 1000.- boete. P. de R. had als teler 2908 kg aardappelen te duur verkocht. Hij was niet aanwezig en kreeg bij verstek een boete van f 60. M. de B„ eveneens te Kortgene, verkocht aardappelen te duur. f 450.boete. I. L. J. v. d. M„ Kortgene, die 1752 kg verkocht had, kreeg bij verstek een waarschuwing. Nogmaals diende de zaak tegen J. C. K. en C. P., beiden te Ovq.- zande, betreffende een te dure verkoop van een gebruikt motor rijwiel. Tot tweemaal toe hadden verdachten gepoogd de tuchtrech ter wat op de mouw te spelden. J. C. K„ welke opgetreden was als deskundige, bekende de beide vorige keren gelogen te hebben, vernield Amerikaans vliegtuig ge vonden. Men vermoedt, dat dit het vliegtuig is, dat verleden week werd vermist op een vlucht van omdat hij nïetT wilde, dat P. een Gibraltar naar Port Lyauteyhoge boete zou krijgen. K. kreeg (Frans Noord-Afrika)door deze eerlijke bekentenis geen 'boete. P., die nu ook bekende, Prinses Elizabeth van Engeland kreeg een boete van f 350.- Verbeeld je, dat die moffen de den waar ze mee dreigden. Om tot j geboren, het uiterste zichzelf te verdedigen waren ze best in staat om dat vre selijke te doen. Nu reeds stonden vele weilanden blank zou het water in de stad komen? O, de vr2es alleen was al een obsessie, heeft het ministerie van Voedsel voorziening verzocht aan iedere moeder een voedselpakket te zen den, die het leven geschonken heeft aan een kind op 14 Novem ber, de geboortedatum van haar zoon. Gemiddeld worden 2500 kin deren per dag in Groot-Brittannië A. P. B. te Goes verkocht ha vermout, gortmout, limonadega- zeuse en lager bier te duur. De boete bedroeg vier maal f 5. C. M. te Domburg, had bier, li monade en consumptieijs te koop aangeboden, zonder deze artikelen van een prijsaanduiding te hebben qrensstrook van kracht voorzien. Boete f 25.bij verstek. C. S. te St. Annaland wegens mishandeling, f25 of 15 d. G. H. P. te St. Maartensdijk had het deviezenbesluit overtre den, hetwelk hem een boete kostte van f 12.000 of 10 mnd. Uitspr. een v.w. gevangenisstraf van 3 mnd. pr.t. 3 tweede fc^ een bedrag van f 46.000 v.w. n. 3 maanden proeftijd 3 j. Over een week zal de rechtbank von nis wijzen. M. v. V. te Oud-Vossemeer had L. SI. geslagen, f 5 of 20 d.; D. v. D. te Oud-Vossemeer sloeg e enmilitair, f 10 of 4 d. F. A. B te St. Maartensdijk betaalde te hoog loon, f40 of 40 d. C. L. v. D. te Stavenisse ver koop van dranken voor te hoge prijzen, f 25. J. M. te St. Annaland te hoge prijs voor patat frites, f 25. C. v. D. te St. Annaland had P. de J. met een krukje gesla gen. f 50 of 20 d. D. M. B. te Poortvliet, verzet gepleegd tegen de politie. De Of ficier achtte dit een ernstig feit. Uitspr. 10 d. gev.straf. H. L. N. te Poortvliet had op zettelijk aangezet tot geweldple ging. 14 d. gev.straf. Als laatste in deze Poortvliet- se zaken kwamen voor M. J. I., G. A. S., A. C. S„ W. M. v. N. en D. M. B., allen Poortvlietse jongemannen. Get. was wacht meester Lind'nout, die verklaar de dat zij geen gehoor hadden gegeven aan het bevel van de politie om zich te verwijderen, tevens hadden zij de boel op stelten gezet. Eis c-n uitspr f40 of 20 d„ 1 week gev.straf met pr.tijd van 2 jaar. Vervoerbewijzen voor biggen blijven in de water liep bij tijden gorgelend lijke nacht met toenemende be nauwdheden werd Jantje de volgende dag in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd. Snel en he vig was de ziekte opgekomen, snel en ingrijpend diende hier te worden gehandeld. Opnieuw werd Ingena dagen lang geslingerd tussen hoop en door de goten. Af en toe dreef een windvlaag de druppels langs de ramen. Ze zag hoe de koorts in kleine lichaampje van haar iongen won, ze zag z'n ogen op l:aar gericht zonder herkenning, ze zag hoe hij soms opvloog in diepe benauwdheid en dan na ten evacueren en niet wisten sloopte je zenuwen. Op pleinen, waarheen te gaan. singels en in parken werden mooie Evacueren, arme ouwe tante bomen even boven de grond afge- Maatje! Ingena voelde mee met zaagd. Die werden buitenaf met 'tlot van deze mensen, maar i grote hoeveelheden tegelijk in de ze kón er nu niets meer bij heb- grond gezet - daartegen moesten ben. Ze schreef terug hoe het straks de vliegtuigen van onze be thans in haar eigen huishoudenvrijders te pletter vliegen, gesteld was, voor inwoning was Het leven leek soms een nacht- ze trouwens ook veel te klein merrie, maar ondanks alles bleef ëehuisd. (de hoop leven. Eens zou die mach- Zaterdagmiddag-voetbal. Jantje's ziekte gat gelukkig J*™ heeft. Kattendijke is geen zware spoedig alle reden tot tevreden- zientDaar taanae, verslagen ^or-, p-Pmakkeliik te overwin- heid, het gevaar bleek geweken, den. Tanden op elkaar en verdra-°™e Verdragen maar, dat duizendenhad hen toch meer tegenstand mannen, die in hun gezinnen be- moeten doen bieden tegen -P- werd. De wedstrijd ging verloren en de leiding op de ranglijst zal 2e KLASSE A: S.N.P. I—Kat- [Koudekerke nu voorlopig ook wel tendijke I 6—0; Yerseke III— "iet meer ontgaan. De cijfers dui- Krabbendyke II 59; Wolfaarts- dijk I—Kapelle I 1—1. Er huist nog geen kampioens- ploeg in Waarde, doch een zo gro te overwinning toont, dat S.N.P. toch de kunst van doelpunten ma ken verstaat en goede bedoelingen Het was nu wel niet zo dringend nodig meer dat ze elke dag naar het ziekenhuis ging. Toch kon zo 'tniet nalaten, al was 'tmaar even, om voor het raam te wuiven en naar haar kleine jongen te gaan kijken. Dankbaar was ze, toen ze hem eindelijk weer thuis kreeg. Om haar twee kinderen draaide immers haar ganse bestaan. Op de achtergrond van haar denken was altijd Joost. Uiterlijk kalm, maar met een diep bewogen ziele- leven ging ze de dagen door. Elke dag hetzelfde bidden, wat was dat moeilijk! En nog altijd maar duurde de Duitro terreur voort, de invasie liet nog steeds op zich wachten. Voor politiek had Ingena weinig interesse. Eén vraag slechts was vrees; het leven van, haar kind'voor haar van 't grootste belang: Het derde van Yerseke heeft zich hoorden, verstrooid waren T, vreemde landen, dat het water moedig verzet tegen Krabbendijke huizen en landen verdronk, dat je getuige de vijf doelpunten. Als niet genoeg eten gegund werd en de, tegenstander echter een "egen- dat je uren lang, dan voor dit, dan J-aI ln de koffers^ zitten heeft, dan voor dat, in rijen moest staan. En haten een vijftal met. Zo begint dan al die massa arrestaties, de Krabbendijke II weer een aanval achterdocht, wijl je niemand meer °P de titel en dat gaat des te ge- vprtrnnwfip makkelijker als de concurrenten elkaar punten gaan afkapen. Ka pelle en Wolfaartsdijk deden el kaar geen kwaad, maar Krabben dijke II is toch eigenlijk het beste af met dit gelijke spel, 2e klasse B: Koudekerke I Veere I 4:3; Wissenkerke II's- Heer Arendskerke n 1II. Koudekerke behield de leiding en nu met twee punten voorsprong op Veere, dat dus dubbel geslagen Hebben we eens in 't beloofde land geleefd? En hebben we dat nooit gewaardeerd? O, als 't nog eens zo werd, dan? Toen kwam plotseling de invasie in Frankrijk; zolang naar uitge zien en nu 't gebeurde, bijna niet te geloven. (Wordt vervolgd.) Op het dezer dagen door radio en pers verspreid bericht, waarin de afschaffing van de aankoop vergunningen en vervoerbewijzen voor, biggen werd aangekodigd, moet de beperking worden ge maakt, dat deze maatregel niet zal gelden voor het gebied langs de Belgische grens. In dit gebied blijven voor ver voer en aankoop van biggen ver gunningen vereist. den op spanning en die zal er dan ook wel in gezeten hebben. Voor de uitslagen van Wissenkerke II1 Ned. Jeugd Rode Kruis moeten de scheidsrechters goed' t£ Drachten adopteerde kunnen tellen, want de doelcijfers lopen telkens boven de tien. Toch kranig van zo'n ploegje om vol te houden, ondanks de ontmoedigen de nederlagen scholen van Cadzand en Retranchement. Het Ned. Jeugd Rode Kruis te (Drachten en omgeving heeft de 2e klasse C: Serooskerke IIscholen van Cadzand en Retran- Nieuwdorp II 08; Domburg Ill'chement geadopteerd. Het ligt in Arnemuiden II 010; Nieuw-'de bedoeling deze scholen aan eni ge leermiddelen te helpen, terwijl ook voorgesteld werd in beide doroen het St Nicolaasfeest te land IKoudekerke II 21. Kopploeg en hekkensluiters te gen elkaar, dat levert een grote komen vieren, uitslag op in de Zaterdagmiddag- j Reeds op 3 December arriveert competitie. Zelden vait in die ont- de Sint uit Friesland, 's Morgens moetingen een verrassing. En zozal hij Cadzand bezoeken en des was het voor Serooskerke II een1 middags Retranchement, De mu- moeilijke middag, want Nieuw-jziekgezelschappen verlenen hun dorp II was verre de meerdere.medewerking. Een en ander zal verfilmd worden. Diverse autori teiten zullen deze feesten bezoe ken w.o. de inspecteur van het lager onderwijs. Ook Domburg III stond tegen Ar nemuiden II voor zo'n onaange naam akkevietje en kreeg met dikke cijfers klop. Arnemuiden II zit nu behoorlijk in de lift en komt het Nieuwdorp II straks nog moeilijk maken. Nieuwland is te-Ned. Herv. Kerk te Biezelinge, gen Koudekerke II weer een paar zijn herkozen tot Ouderling de punten rijker geworden en zit nu'heer J. Weststrate en tot Diaken stevig op de middenplaats. |de heer M. Nieuwenhuize Jr. Door het kiescollege van de I

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3