fÜec de-K DcaaLzc H mm PROVINCIENIEUWS GEMEENTERADEN Officiële Publicaties. Veertig jaren geneeskundige dienst van de N.V, Kon. Mü „De Schelde". SSsStoTSKrlS1 Dokter Staverman was al die §fgr|Tett teantwoordenaaenk^e tijd de stuwende kracht. j eisen en mag nog altijd als een SCHEEPSTIJDINGEN. Waterstanden. Prüzenlmreaux voor onroerende zaken zullen verklaringen van geen bezwaar afgeven. Donderdag 2 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG. Kerstpakketten-actie. De Kerstpakketten-actie van te stichten) en dat de grond der jen W. te bepalen tijdstip (de fa van der Vliet wenst hier „boxen" het N.I.W.I.N.-Comité heeft tot resultaat gehad, dat 274 pakket ten werden verkocht. De totale verkoop over geheel Nederland bedroeg dit jaar 200.000. Uhr. B.L.O. school jubileert. Gisteren was het 10 jaar ge leden, dat de Chr. B.L.O.-school in gebruik werd genomen. Aan dit 10-jarig bestaan zijn geen feestelijkheden verbonden; al leen zal op 11 December a s. een oudermiddag worden gehouden. Afscheid bjj de belastingen. Dinsdagmiddag nam de heer L. C. de Rijke wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid van de In spectie der Belastingen. Het hoofd der inspectie de heer H. W. Colmjon, roemde in zijn toe spraak de scheidende ambtenaar wegens zijn grote accuratesse en veelzydige belangstelling. Spr. wenste de heer de Rijke nog vele jaren toe. Namens het per soneel werd hem daarna een boekwerk aangeboden. Als oud ste collega sprak vervolgens nog de heer S. P. de Meyer, waarna men nog enige tjjd gezellig bij een bleef. VLISSINGEN. Christenvrouwen vieren zilveren feest. In een Dinsdagavond in het Geref. Jeugdgebouw gehouden feestelijke vergadering, herdach ten een groot aantal leden en af gevaardigden van zusterverenigin gen en bevriende organisaties, het 25-jarig bestaan van de afdeling Vlissingen der Ned. Christen Vrouwenbond. Mevr. M. Blanken-Gillissen, de presidente, herdacht in haar wel komstwoord het overleden lid, mevr. Slager, waarna de secreta resse, mevr. A. M. de Bruine-Goc- degebuure in haar overzicht van het verenigingsleven herinnerde aan de oprichting van de afdeling Vlissingen op 24 September 1923. Zes van de 120 leden, die de afd. thans telt, zijn vanaf de oprichting lid, terwijl de afdeling zich in goe de vooruitgang mag verheugen. Nadat een zangkoor enkele liede ren ten gehore had gebracht, hield mevr. Knoppers, presidente van de Bond een rede, waarin zij de nood en ontreddering in de we reld van thans schetste en meen de, dat er vandaag toch reden is tot feestvieren; want voor hoeveel heb'oen we God niet te danken? Hebben we niet Zijn Evangelie, Zijn liefde en zalige toekomst Spr. wees op het heerlijke geloofs- ideaal: Christus koning vandaag, morgen en altijd. Aan de Christen vrouwen om te tonen, dat dit geen illussie wordt! We moeten in deze tijd streven naar vernieu wing, aldus spr., doch volgens Gods Woord. Tenslotte wees mevr. Knoppers op de taak van de Bond en wekte zij de leden op, God te blijven ver trouwen. Vervolgens werden felicitaties uitgebracht, soms vergezeld van bloemen en werd een onderhou dend en origineel feestprogramma verzorgd door de leden, wie niets te veel was geweest, om het zil veren feest van de bloeiende Vlis- singse afdeling onvergetelijk te maken. De zes dames, die hun zilveren jubileum als lid vierden, werden met hun „verzorgster" gehuldigd. Een collecte voor het Magdalena- fonds bracht f 52.op. Het was tegen half twee, eer mevr. Blanken met een slotwoord de feestavond kon beëindigen. Niwin-kerstpakketten. Door het N.I.W.I.N.-Comité zijn 219 kerstpakketten verkocht. GOES. Opleiding leerkrachten Nijverheidsonderwijs. voortuintjes, zodra met de bouw der boxen wordt aangevangen op kosten van de fa. wordt bestraat en gratis aan de gemeente over gedragen. Stadsuitbreiding. In verband met het aanhan gige z.g. „bosplan" delen B. en W. mede, dat zij na rijp beraad tot de conclusie zijn gekomen, dat het, alvorens hiermee ver der té gaan, gewenst is een z.g. „wensplan" vast te stellen, voor wat betreft de eventuele uit' breiding van de gemeente. Aan de Prov. Planol. Dienst en het Econ. Techn. Instituut is ten einde de zaak te bespoedigen, opdracht gegeven een dergelijk plan op te stellen. „Ezonstad" wordt opgevoerd. Driemaal zal het Bijbels dra ma „Ezonstad", geschreven door Jan K. de Groot, door de leden van de Goese Chr. Jongeman- nenvereniging in de „Prins van Oranje" worden opgevoerd. De eerste uitvoering zal morgen avond plaats vindei^ de twee andere Zaterdagmiddag en -avond. ZAAMSLAG. Jaarfeest Geref. Jeugdver. In het vereniingsgebouw kwa men de Geref. Jongelingsvereni ging „Samuël" en de Geref. Meis jesvereniging „Ora et Labora" in jaarvergadering bijeen onder lei ding van de heer L. Rouw. In het jaarverslag dat P. Faas voor beide verenigingen uitbracht, werd opgemerkt, dat tegenover een innerlijke groei een uitwendi ge verzwakking staat van het le dental. Hierna sprak ds Ritsema over „Rijpende jeugd en verenigings leven". Er werd hierna een vrolijk spel van liefde en overwining uitge voerd. Terwijl de Meisjesrevue over het verenigingsleven dank bare toeschouwers vond. Verkiezing ouderlingen en diakenen. Bij de Geref. Kerk te Zaamslag werden gekozen tot ouderling de heren J. van Hermon, J. op 't Hoff J. Tollenaar en tot diakenen K. de Koeijer en P. Oele. Bij de Geref. Kerk (art 31 K.O.) werd de heer A. Dees tot ouder ling gekozen en de heer J. v. d. Ree tot diaken. De heren A. Faas en A. J. Stof fels werden tot ouderling van de Chr. Geref. Kerk gekozen en de heer A. Stouthamer tot diaken bij deze kerk. BRUINNISSE. Uitslag etalagewedstrijd. De uitslag van de in de winkel week gehouden etalagewedstrijd is als volgt: Ere-prijs Fa D. v. d. Berge Az. Groep Bakkers: le pr. W. A. Jumelet-Otte; 2e pr. J. J. de Waal 3e pr. Adr. v. d. Berge. Manufaeturiers, Boekhandel en Schoenmakers: le pr. J. C. Ver- hage; 2e pr. J. A. van 't Leven; 3e pr. H. Roukema. Kruideniers en sigarenhande laars: le nr. Ph. v. d. Est; 2e pr. J. Haeck Vijverberg; 3e pr. Jac. Padmos. Vishandel, Fruit, Slagers en Wijnhandel: le pr. W. A. Jumelet; 2e pr. G. de Gruijter; 3e pr. J. Nieuwersteeg. Electrische apparaten en rijwie len: le pr. M. Elenbaas; 2e pr. J. Huibers; 3e pr. Sj. P. Jumelet. ARNEMUIDEN. Belsoten tot verdere riolering der gemeente. Maandag vergaderde de raad. Besloten werd tot verdere riole ring van het gedeelte, waartoe in de vorige vergadering beslo ten was. Dit betreft een hoofd leiding die vanaf de Molenweg De bijzondere voorwaarden, ge steld door de W.MZ voor het leg gen van hoofdbuisleidingen voor de waterleiding zullen worden aanvaard. De begroting van het B.A. werd goedgekeurd. Daarna kwam de gemeentebe groting ter tafel. De heer Flipse dankte B. en W. voor het vele werk. Het verheugde spr. dat er via de Nieuwstraat naar de te een lichtpunt is t.a.v. het maken plaatsen zuiveringsinstallatie zal van Koudekerke tot een badplaats voeren. In deze leiding zullen 1 Hij hoopte dat de annexatie door andere leidingen uitmonden. i Vlissingen van een gedeelte van De begroting voor 1949 werd Koudekerke niet zal doorgaan, vastgesteld in ontvang en in uit- De heer Fouw sprak in gelijke gaaf voor de gewone dienst op geest, f 202.486.82, kapitaal-dienst op j Laatste spreker was de heer de f401.867.42. Post onvoorzien Kroo, die enige aanmerkingen f 3002.44. i maakte op onderdelen van de be- Het bedrag per leerling inge- groting, maar die zich in grote volge de L.O.-wet 1920 werd i trekken daarmede kon verenigen, vastgesteld voor 1949 op f 17.77 j Burgemeester Dregmans dank- per leerling. i te verschillende sprekers. Besloten werd over te gaan totZ.h.s. werd de begroting aan- aankoop van een portret van H. genomen. M. Koningin Juliana voor de raadszaal. Enige perceeltjes tuingrond werden verpacht aan de'bewo-j ners van de nieuwe woningen aan de Nieuwlandseweg. De gemeentelijke vishal werd toegewezen voor een jaar (na openbare inschrijving) aan de hoogste inschrijver, de heer J. Marteijn, voor f700. Aan de Woningbouwver. „Wo ningverbetering" werd een ren- KLOETINGE. Bewoners Parallelweg wensen verbetering. Dinsdagavond kwam de raad in spoedeisende openbare vergade ring bijeen. Alle punten gingen vlot onder de hamer door. Van de bewoners der Paralel- weg was een verzoek binnenge teloos voorschot verleend van komen om bovengenoemde weg te f911 tot dekking van. het vroe-j verbeteren en enkele lichtpunten ger ontstaan exploitatietekort. aan te brengen. Daar deze weg Aan een door het gemeentebe- particulier eigendom is, is dit een stuur van Middelburg aan de penible kwestie. De raad zal ad- minister van financiën en de le den van de Tweede Kamer ge richt adres, tot het verkrijgen van een billijke schaderegeling voor de oorlogsgetroffenen in Middelburg en op Walcheren, werd adhaesie betuigd. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Graaff een regeling voor het luiden der klok bij be grafenissen. KOUDEKERKE. Begroting voor 1949 aangenomen. Maandagmiddag vergaderde de raad. De heer Vos werd verwel komd en volledig herstel toege wenst. De heer H. Brasser werd herbe noemd als lid van het B. A. De gemeentewerkman zal een tijdelijke bijslag ontvangen. De heer P. de Wijze werd benoemd tot tweede gemeentewerkman. De leden van de woonruimtewet commissie werden herbenoemd. vies vragen aan Ged. Staten. Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewer ken. Tot 2e helpster aan de ge meentelijke bewaarschool werd benoemd mej. M. de Schipper. De volgende dames werden be noemd in de commissie voor het voorbereidend onderwijs: J. M. Schimmelpenninck-van der Oye- Beelaerts van Blokland; S. J. de Blaay-Straub; J. van de Vrede-de Kok; A. Beenhakker- Allemekin- ders en J. Schipper-Schelling. Van de heren M. Hirdes en M. Verlare zal een perceel grond worden aangekocht voor straat- aanleg in het uitbreidingsplan. Het voorstel tot heffing van een straatbelasting ad 4.6 op de ge bouwde eigendommen met ingang van 1 Januari 1949 werd aange nomen. Het voorstel tot aankoop van de vroegere bewaarschool voor in- Uitreiking bonkaarten 901 en tabaks versnaperingskaarten. De Directeur vat» de Distribu- tieking Walcheren maakt be kend, dat de uitreiking van bo venstaande bonkaarten in de ge meenten Gapinge, Aagtekerke, Oost- en West-Scuburg, Oost- kapelle en Westkapelle als volgt zal geschieden: Gapinge: 6 Dec. 1948 Zelfverz. en Niet-Zelfverzorgers. Aagtekerke: 6 Dec. Zelfverz en Niet-Zelfverzorgers. Oost- en West-Souburg: Dec. Zelfverzorgers; 8 Dec. Niet Zelfverzorgers letter A t.m. H, 9 Dec. Niet-Zelfverzorgers letter I t.m. R; 10 Dec. Niet-Zelfver zorgers letter S t.m. Z. Oostkapelle: 13 Dec. Zelfverz. en Niet-Zelfverz. beiden letter A t.m. K; 14 Dec. Zelfverz. en Niet-Zelfverz. beiden letter t.m. Z. Westkapelle: 15 Dec. (alleen van 912 uur) Zelfverzorgers cn Niet-Zelfverzorgers. Voor de uitreikingsuren wordt verwezen naar de plaatselijke 'bekendmakingen. Mede te brengen de stamkaar ten met de afgeknipte in wisselingsbonnen van de bon kaarten 812. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Staa aan 't Ha ringvliet, B. Haverkamp te Lan- gerak; te Budel, A. de Kat An- gelino te Emmen; te Wilnis, H. ■J. ter Maat, cand. te Amers foort. Bedankt voor Curasao (3e pr.pl.), J. E. Wagenaar te Beet- sterzwaag; voor Kampen, P. J. Barnouw te Retranchement. Geref. Kerken. Beroepen te Voorschoten, D. Veenhuizen te Nieuwer-Amstel, te Drogeham (2e maal), J. S. de ong te Den Andel. Aangenomen naar Lutten a. d Dedemsvaart, J. Goris te Knijpe; naar Gent, G. K. Geerds te Drij- ber, die bedankte voor Oude- en Nieuwe Bilatzijl; naar Nijverdal, J. v. Harmeien te Garijp. Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Mussel, G. Bilkes, cand. te Zwolle, die be dankte voor Aalsmeer, Baarn, Woerden ei Zwartsluis. Dr Smelik kerkelijk hoogleraar. Dr E. L. Smelik die onlang; werd benoemd tot gewoon hoog leraar aan de gen. universiteit van Amsterdam, is thans ook richting van brandblusmiddelen benoemd tot kerkelijk hoog- enz. werd in overweging genomen, leraar te Amsterdam. KAPELLE. Duivententoons telling. Op Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 December aanstaande wordt al hier in de veilingsgebouwen een Kapelse Postduivenvereniging Oost West, Thuis Best". Avond voor „Vrederust". Veertig jaar geleden, in het Vnajaar van 1908, kwam bij één Zondagavond trau op voor de ^er toenmalige directeuren van de fdeling Biezelinge van de j jj.y. Kon. Mij „De Schelde" te Stichting „Vrederust ds J. F. jw. ynssingen, mr Jan Smit, de ge el. Berg van B. o. Zoom. Spr. lachte op, dat het toch eigenlijk besprak ^.e werkzaamhe- onjuist was, dat men wel alle mo eien op de Stichting door de Pa~ gelöke zorg besteedde aan vaak tiénten. Velen van hen verrich-kostbare macliines bij de N.V. in ten nuttig werk. De roep om gebruik, maar dat men verzuimde verplegend personeel is grcot, i J(> doen wat mogelijk was, evenals de financiële moeilijk- om t;(, mensen in de beste heden. De collecte bracht op 75. STAVENISSE. Praatavond van de Stichting Dorpsgemeenschap. Maandagavond werd in de be waarschool door de Stichting Dorpsgemeenschap weer een praatavond gehouden. Na een inleidend woord door de voorz., burgemeester Verburg, volgde een onderwerp door de heer P. In de hedenavond te houden I A- Visser, onderwijzer aan de raadsvergadering komt nog aan O.L. schoo1 over „Psychotech- de orde een verzoek van het be- niek en beroepskeuze". Hij be stuur van het Ned. Instituut 8on °P te merken, dat er vaak voor opleiding van leerkrachten bij het N.O. om medewerking te verlenen tot vestiging van een opleidingsschool van leerkrach ten voor diverse Nijverheidsakten. Er wordt op gewezen, dat het aantal ongediplomeerde en dus wettelijk onbevoegde leerkrach ten bij het N.O. in Zeeland evenals in geheel Nederland zeer groot is. Bovendien vereist in dustrialisatie een snelle ver meerdering van het aantal leer door gemis aan arbeidsvreugde weinig echte blijdschap in het leven gevonden wordt. De we ".ensehap die zich met name in het bedrijfsleven en het beroep bezighoudt met de kennis van de eigenschappen der op te leiden canaidaten voor een beroep of betrekking noemt men psycho techniek. Voor het bedrijfsleven is deze psychotechniek van grote waarde. Een bezwaar is, dat men wel krachten. De behoefte wordt zo j de vereiste eigenschappen kan groot geacht dat bij een onver-1 leren kennen, doch niet het ge hoopt afwijzende beslissing, aanbrek aan plichtsbesef en gemis een ander gemeentebestuur, van verantwoorclelijkheidsge waarschijnlijk Vlissingen, me voel. dewerking zal worden gevraagd, i Thans wordt bij het psycho- De kosten worden voor het technisch onderzoek sterk gelet cursusjaar 1949 geraamd op °P de persoonlijkheid. f2142. Een niet onbelangrijk Voor ouders die hun kinderen deel hiervan zal ten laste ko- een werkkring willen verschaf men van de buitengemeenten,1 feu waarin de rechte arbeids zodat de netto-kesten kunnen i vreugde gevonden wordt, is het worden geraamd op f 1071. enderzoek op een bureau voor beroepskeuze zeer aanbevelens- Vakschool voor meisjes, waardig. Naar aanleiding van een inge- Verschillende vragen hierover komen verzoek van het bestuur werden nog gesteld en beant- der Veren. „De Ambachtsschool" woord. stellen B. en W. voor medewer- Verder werden nog vragen king te verlenen, dat de niet- behandeld over lijkverbranding, vol edig bevoegde leerkrachten --ntstaan van schrikkeljaren, de verbonden aan Landbouwhuis- televisie en vitaminesoorten. Dr houdcursussen, kunnen wor- Bernhardi gaf hierover een na- aen opgeleid voor de akte N.A.dere uiteenzetting op de hem Het geldt hier een cursus voor eigen, dJdelijke wijze, één jaar. De kosten worden ge-Burgemeester Verburg dankte raamd op f 205. aan h(it einde de aanwezigen en Stichting garagebedrijf. de heer Visser vooi zijn gehou- De firma van der Vliet en Bak j den °nderwerP. is met de heer C. P. Serrarens IJsclub wordt actief, in onderhandeling over aankoop! In de gehouden ledenvergade- van diens perceel aan de Jacob; ring van de IJsclub „Eendracht Valckestraat, met de bedoeling Bindt", werd besloten de ijsbaan daar een garagebedrijf te stich- te verbeteren. Tevens zal dan ten. In verband met de door de een actie begonnen worden tot heer Serrarens aangegane ver- j werving van nieuwe leden. Het plichtingen is daarvoor goedkeu- bestuur hoopt, dat wanneer de ring van de Gemeenteraad nodig.baan eenmaal in orde is, ook de B. en W. stellen voor de ge- belangstelling voor deze vereni- vraagde goedkeuring te verlenen ging wel zal groeien. In de va- op voorwaarde, dat de bijbeho-cature van de heren A. C. Ge rende huisjes aan de Polderman- j braad en C. W. van Prooijen, straat, die indertijd voor afbraak werden als bestuursleden geko- waren verkocht, niet mogen wor- zen de heren P. Stoel en E. den afgebroken voor een door B. Moerland. KLOETINGE. Serenade aan voorzitter Muziekvereniging. Het muziekgezelschap „Excel sior" bracht Dinsdagavond een se renade aan haar eminente voor zitter de heer W. P. Beije. In ver band met diens 25-jarige echt vereniging. HEINKENSZAND. Kiescollege N.H. Kerk. Bij de gehouden stemming voor gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Heiflkcnszand zijn herkozen de heren N. J. v. Biezen, A. H. Minnaard, M. Dieleman, G. I. conditie te houden. Denken en doen was voor Mr Smit één en hetzelfde ding en nadat hij hier en daar oriënte- modeldienst worden beschouwd. Veertig jaren geleden, dat was de tijd waarin men wonden nog probeerde te helen door er een laagje speeksel op te leggen en waarin men metaaldeeltjes, die in het oog waren gesprongen, verwijderde met een met speek sel bevochtigde lucifer. Een enkel sterfgeval door in fectie, verspilde ogen en vaak blijvende invaliditeit, waren het gevolg van deze methoden. Dit alles veranderde radicaal, toen de heer Staverman de eerste be drijfsgeneeskundige dienst op zette. Drieledig was zijn taak. In ALCOR, Porte AlegreR'dam, 30/11 te Bahia. ALDOBI, R'dam Buenos Aires, 1/12 te Santos. ALPHERAT, Buenos AiresRot terdam, 30/11 van Montevideo. ALWAKI, Buenos AiresR'dam, 30/11 te anker bij Hansweert! pa'tV^T den'IS™ 3^9' JAVA, Batavia-A'dam, 29/11 te - - - Van den Elzen 38~52' Port Swettenham. POELAU- GOES. Veiling van 30 Nov.: Goudreinetten 39—89, Jonathan 3786, Zure Bellefleur 3369, Sterappels 37—52, Golden Deli cious 3655, Reinette van Zu- calmaglio 40—49, Present van Engeland 38—51, Bramly Seed ling 3440, Hondsmuil 3646, LAUT, A'dam—Java, pass. 30/11 Finisterre. PRINS W. VAN ORANJE, Almeria-Londen, pass. 27/11 Gibraltar. ROEBIAH, ver in. 2/12 van Bangkok naar Ba tavia. SALATIGA, JavaNew- Keulemans 37, Zoete Campag- ner 5159, Pomme d'Oranje 29 68, Zoete Rusters 51, Zoete Holaart 49, Kroet- en valappels 1440, Doyenne du Comise 45 134, Br. Alex. Lucas 4373, Comtesse de Paris 4774, Jo- York, 29/11 te Penang. STRAAT .-fn°' (^1"f^rsulkerij 53' RDENDA 9R/11 St. Remy aO64r Kleiperen 30 SOENDA, 28/11 van Batavia n, Kaapstad. TERNATE, 1/12 van Bremen te Gdynia. TIBIA (t), 29 /II van Port Lincoln naar Soe- rabaja (dokken). TJITJALENG- KA, 29/11 van Soerabaja naar Semarang. VAN T HOFF, 30/11 van Soerab'aia te Makassar. ERINNA (t), 28/11 van Hong kong naar Tarakan. BOSCH FONTEIN, A'damBeira, 1/12 te Port Said verw. GROOTE BEER, A'damSabang, pass. 30 /li Minicoy. PRINS FR. HEN DRIK, 29/11 van Montreal naar Antwerpen. PRINS MOURITS. Montreal-Antwerpen, pass. 30/ 11 Cape Race. PRINC WILLEM 4, A'dam-Georgetown, 30/11 300 mijl z.w. Land's End. PRTNS W. VAN ORANJE, Almera—Londen 1/12 Quessant. WOENSDRECHT (t), 4/12 te Salt End (bii Huil) verw. ALCOR, Porto Alegre R'dam, 30/11 van Bahia. AL- KAID, R'damPorto Alegre. 30 /II van Rio de Janeiro. ASSO AMSTERDAM (t), 30/11 van Aruba naar R'dam. LINDEN- KERK, BombayR'dam, 30'11 te Larnaca (Cyprus). RIJN LAND, Buenos AiresA'dam, 30 1 te Bahia. STAD SCHIEDAM, R'damBagnoli, 30/11 dwars van Leixoes. BINNENLANDSE HAVENS. 30 Nov.: Gepass. naar Ant werpen: DELFTDI.TK van Avon- mouth; NIJENBURG van Stock holm. Gepass. van Antwerpen: THEODORA naar Londen; TWENTHE naar Londen. 74, Pondsperen 5764, Gieser Wildeman 3480, Brederode 5668, Kroet- en valperen 25 49, Blauwe Druiven 158168, Mispels 3639, alles per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling v. 30 Nov.: Andijvie 1625, Boerekool 10— 14, Rodekool 7, Koolrapen 8, Spruiten 5163, Savoyekool 14 —17, Prei 9—10, Kroten 4—6, Witlof 42—66, St. Remy 61, Jo nathan 4060, Gron. Kroon 45, Goudreinet 2750, Bramly Seedling 3141, Zure Bellefleur 40, Comtesse de Paris 68, Zoete t Ermgaard 60, Campagner 60, i Kleipeer 72, Druiven 139, alles per 100 kg.; Knolselderij 10 per 100 stuks. Keulen 0.710.02, Ruhrort -1.40 (—0.05), Lobith 857 0.02), Nijmegen 632 0.02), Arnhem 655 -0.06), Vreeswijk 011 (+0.02), Eefde 186 (onver anderd); Deventer 106 0.01), Borgharen 4051 (+0.08), Bel- feld 1085 (—0.05), Grave (bene den) 502 (+0.33), Lith 007 (—0.08). Veilincrsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 30 Nov.: Goudreinet 4259, Laxton Superbe 3950, Zoete Armgaard 4058, Bramley's Seedling 4139, Groninger Kroon 49, Jonathan 4146, val en fabriek 1348, St. Remy 60 - 66, Tomaten 1922, Andijvie f25, Rodekool 7--12, Savoye kool 615, Wittekool 5, Boere kool 12—18, Spruiten 52—67. Breekpeen 4,54,5, Veldsla 34 Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 uur Nieuws HILV. II (415 M.) NCRV 6.00 Musando Trio. 6-15 C.N.V.-kwar- tier. 6.45 Piekerproblemen. 7.00 Nieuws. 7.15 Leger des Ileiis. 7.30 Actueel geliud. 7.45 Ned. Orga nisten. 8.15 St Nicolaas en Jubel- dam. 9.30 Kamiliecompetitie. 10.00 Gram. 10.05 De vaart der volken. 10.25 Valerius Gedenck Clanijk. 10.45 Avondoverdenking. HILV. I (301 M.) AVRO 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 Strjjdkr. 7.00 Kobus Kwint. 7.10 Avond school. 7.45 Reg.uitz. 8.15 Opera van Puccini. 9.15 Hoorspel. 9.45 Viool en piano. 10.15 Italiaanse muziek. 10.45 Rusland en de we reldpolitiek. VRIJDAG 3 DECEMBER Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILV. II (415 M.) NCRV 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 En nu aan het werk. 9.00 Fluit en piano. 9.35 Music while you work. 10.15 Hobo. 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijkorkest. 11.30 Piano. 12.00 Cosmopolitans Trio. 12.33 Metropole orkest. 1.15 Vrij en blij. 1.45 Schubert. 2.20 Kerstboek 1924 2.40 Symphonie. 3.35 Omroep a Capellakoor. 4.00 Adventsvoor- dracht. 4.20 Gram. 4.40 Koper kwartet. 5.00 Sinterklaas. 5.15 Discotheekaanwinsten. 5.30 Orgel. HILV. I (301 M.) VARA 8.18 Opera. 9.00 Gram. VPRO 10.00 Morgenwijding. VARA 10.20 Me mories. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Suite. 11.25 Gram. AVRO 12.00 Maria Zamora. 12.33 Sport. 12.45 Pierre Palia. 1.20 Benedict Silber- man. 2.00 Kookkunst. 2.20 Kamer- 50, Prei 1621, Stoofsla 1548, orkest. 3.00 Boekenschouw. 3.20 Witlof 5670, Bospeen 18,1 Kamerorkest VARA 4.00 Orgel. Bloemkool I 8—66, id. II 624. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 id. Ill 48. Filmland. 5.20 Wij en de muziek. Amsterdamsche Effectenbeurs. rende besprekingen had gevoerdde eerste plaats alle verwondin- werd nog in hetzelfde nai aar een sne* enafdoende te behan- ongevallendienst in; werking ge steld aan het hoofd waarvan de jeugdige chirurg A. Staverman werd geplaatst, die zich tegelij kertijd als chirurg in Vlissingen vestigde. „De Schelde" was daarmede het eerste bedrijf in Nederland dat een eigen geneeskundige dienst in het leven riep. Zowel Mr Jan Smit als de heer Sta verman hebben dus baanbrekend werk verricht, werk dus, dat tot Wisse, P. Engelse en in de vaca- in lengte van dagen een roem- ture A. Paauwe Mz. is gekozen j volle bladzijde zal vormen in de geschiedenis van „De Scheldë", want alle grote bedrijven in Ne- de heer J. Houtekamer. LEWEDORP. Konijnen- en pluimvee- tentoonstelling. Zaterdag a.s. zal een konijnen en pluimveetentoonstelling ge houden worden in de grote zaal van de heer J. v. d. Dries. Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door de Konijnen- en Pluimvee Ver. S.N.B. te Nieuw- dorp en omstreken. Deze ten toonstelling zal zeker de moeite van een bezoek waard zijn, daar door verschillende bekende Zeeuwse fokkers is ingeschreven. Vele mooie prijzen en ere-prij- zen zijn uitgeloofd. De tentoon gestelde dieren zullen door drie bekende keurmeesters beoor deeld worden. derland hebben het voorbeeld van „De Schelde" nagevolgd. Het ene bedrijf snel, het andere trager, maar er zal toch wel geen bedrijf van meer dan middel matige omvang zijn, dat niet tenminste over een eigen ver- bandkamer beschikt. Veertig jaren lang heeft de heer Sta verman aan het hoofd gestaan van deze geneeskundige dienst van „De Schelde" en onder zijn leiding is deze diénst steeds vervolmaakt en een zegen ge bleken voor allen, die bij „De Schelde" werkten. Toen er begonnen werd telde „De Schelde" 1000 man perso neel. Thans ruim 3000, terwijl er behoefte is aan belangrijk meer In aansluiting op het bericht zullen onthouden van het betalen betreffende de opheffing van de prjjzenstop voor gebo'nwd onroe rend goed vernemen wjj van het ministerie van economische zaken, dat met ingang van 5 December 1948 krachtens beschikking van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting door de prjjzen- bureaux voor onroerende zaken voor verkooptransacties betreffen de gebouwde eigendommen, onge acht de door partijen overeenge komen prijs, een verklaring van geen bezwaar zal worden afgege ven. De regering heeft deze maat regel genomen, omdat onder de huidige omstandigheden kan wor den verwacht, dat zich op dit ge bied geen prijsexcessen meer zul len voordoen. Hierop wijzen de prjjzen, welke de laatste tijd bij openbare verkoop worden ge maakt. Doch tevens wordt gere kend op het inzicht van kopers, die, wetende, dat de controle op de huurprijzen nog lang gehand haafd zal moeten worden, zich van prijzen, die niet evenredig zijn aan het met de belegging te ver krijgen rendement. Met - nadruk wordt er op gewezen, dat onvol doend rendement als gevolg van eer» hoge aankoopprijs nimmer een motief kan vormen voor het toe staan van huurprijsverhoging. Mocht blijken dat de aangenomen maatregel tot een ongemotiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijs- stop onverwijld weer van kracht worden verklaard. Voorts moet worden bedacht, dat de koper van een woning niet zonder meer zich in die woning mag vestigen. Hij dient zich eerst tot het gemeentebestuur te wen den ter verkrijging van een ves tigingsvergunning. delen en daardoor infectie te voorkomen etc. In de tweede plaats moest hij curatief optre den en de patiënten behandelen en in de derde plaats moest hij nog aangeven welke veranderin gen in het bedrijf ertoe zouden kunnen leiden, dat het aantal ongevallen aanzienlijk vermin derde. De praktijk heeft geleerd, dat de heer Stavarman zijn werk op voorbeeldige wijze heeft ver richt. Woensdag 1 December werd hij in het „Scheldekwartier" te Vlissingen op initiatief van een daartoe uit alle afdelingen van het personeel gevormd comité gehuldigd in tegenwoordigheid van het leidende personeel. Mr Jan Smit, oud-directeur en com missaris der N.V., heeft de ju bilaris toegesproken en herin nerd aan de manier, waarop de oprichting destijds geschiedde. Bekwaamheid en gaafheid van karakter, zo zeide spr., waren de eigenschappen die u tot de juis te man op de juiste plaats maak te. Zonder uw toewijding zou nooit bereikt zijn wat wij thans hebben bereikt. Namens het gehele personeel van „De Schelde" bood spr. een fraaie wortelnoten kast als jubi leum geschenk aan. De heer Staverman antwoord de, de directie van „De Schel de" dankend, dat zij hem in staat hadden gesteld dit werk te verrichten en herinnerde aan de vele onvergetelijke mede werkers, die hij gehad heeft deze vier decennia. Tenslotte sprak hij zijn erkentelijkheid uit voor het hem aangeboden geschenk. Spr. gaf uiting aan zijn voornemen zijn werk voort te blijven zetten zolang geest, hand en hart hem daartoe in staat stellen en zo lang „De Schelde" het juist acht hem op zijn post te handhaven. Ned. 1948 Ned. 1947 Ned. 1937 Dollarlening 1947 Invest, certif. 98 Ned. 1962-64 ex. bel. 98% Dito met belasting 98% Ned. N. W. S. 80% Spaarcertificaten 101% Indië 1937A 95% Grootboek 1946 98 Kol. Bank 88 Ned. Ind. Hand. Bk 113% Ned. Handel Mij. 159% A. K. U. Bergh's Jurgens v. Berkel Patent Calvé Dellt Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Uniel. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. Billiton lie rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Dell Bat. Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Jaca-China-Japanl. Slotkoersen op 1 December 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. 10O"/,« 100% Kon. Boot 97% 97% ;Kon. Paketvaart 97 97% 100% 100% 97% 80% 101% 95% 98 86 115 155% 159% 286% 122 151% 182 139 142% 188% 274 149% 161% 160 V 122 153 182 143 188% 275% 295 255 234% 170 284% 312% 152 144 164% 150 150 162% Ned. Scheepv. Unie 164% 163% ------ 152% 168 163% ex 253 233% 166 284 311% 151% 146% 102 163% 150% Rott. Lloyd Stv. Mij. Nederl. H. V. A. Java Cultuur N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller en Co. A'damsche Bank Holl. Bank Unie Herstelbk Pr. R'damsche Bank Twentsche Bank Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel Cities Service North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania 152 V 167 245% 82 94 42 136% 146% 144% 154% 158% 209% 165 171% 34% 58 29% 56% 25 71% 41% 38% 22% 42 135 145 140 152 158% 208% 99% 164% 171% 34% 29% 55% 24% 42% 13% 55% 58% De C.J.M.V. „Immanuel" te Kloetinge houdt Vrijdagavond haar jaarlijkse werfavond voor jongens boven 16 jaar. Op 9 December a.s. zal de Chr. Oranje-vereniging te Vrouwen polder de Kroningsfilm vertonen. Colijnsplaat. De heer J. Willemstein werd herkozen als notabel der Ned. Herv. Gemeente te Kattendijke. -» In de Geref. Kerk te Meliskerke werd in de per 1 Jan. a.s. ontstane vacature van ouderling gekozen de heer Johs Kodde Az. en in de vacature van diaken de heer Jac. Simonse Lz. f 158.50 was de opbrengst van een lijstcollecte voor een gezellig St. Nicolaasfeest voor de kinde ren der Chr. Bewaarschool te T7'^~~ Joor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 43. Gezwind trapte Pier naar huis. Als het hem een beetje meeliep, kon hij nog net op tijd thuis zijn. Arme Pier, hij moest eens weten wat voor on heil hem nu weer boven het hoofd hing. Want bij boer Hooi-van-Gras haa de knecht het v^+en la ten lopen. Het varken was zo blij met z'n verkregen vrijheid dat .het er dade lijk van door ging. „Hooo", rien de knecht. „Kun je net denken", I! dacht het varken en het ging nog wat harder lo pen. De knecht er achter aan, dat kun je begrijpen. „Wat is 't er an de hand?" riep de meid toen ze de knecht zo hard zag hollen, ,,'t Verreken is los", riep de knecht. De meld gooide haar bezem neer en rende mee op de varkensjacht. Ze zouden dat varkentje wel even wassen! Wacht maar'

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2