STRIJD Ingena's huwelijk. Waar blijven de protestantse ziekenhuizen ERNST HELM spreekt met Friedrich Keiler onder vier ogen en weet diens vertrouwen te winnen. Stichting voor de Landbouw in Zeeland vergaderde. Wederopbouwwet spoedig te verwachten. Jaarvergadering Hervormde school te Goes. OLAF-agente te zijn. Kweken van witlof met kunstmatige verwarming. I De krachtproef doorstaan f Geweldige achterstand moet in gehaald worden. Critiek. EEN GESCHENK iden .onvoldoende geacht voor een d*or m'vele glvaUe^speculItlevë Wet zal tijdelijk karakter dragen. Woensdag 1 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ernst Helm had die avond een lang gesprek met rijn pseudo- eehtgenote. Grete was minder verrast dan de agent had verwacht. „Het kon niet beter", verklaarde zjj. „de hebt je kranig gehou den. mijn compliment. Nu zuilen we eens zien of we uit dit zaakje het voor ons nodige profijt kunnen trekken." Het daarna opgezette plan werd de volgende morgen door Ernst Helm dadelijk in werkelijkheid omgezet. Hjj kwam samen met Grete prompt op t(jd op kantoor en begaf zich onmiddellijk naar Frie drich Keiler, de werkelijke leider van het „Rendez-Vous". murw-makende „kleine werk" in het kader van de spionnagedienst1 van de OLAF. Het ging er om niet-interessante personen te ob serveren, inlichtingen in te winnen of contact te leggen met personen, die zonder enige twijfel onbelang rijk waren. Aanvankelijk bestond er absoluut geen mogelijkheid achter de verbindingen van het i „Rendez-Vous" met de hogere commandoposten van de OLAF te komen, of daarvoor enig bewijs- materiaal te verkrijgen. Grete Helm bleef al die tijd in de Interne afdeling van het „Ren- llSB Reichmann bliikt B8n saf half en half met weerzin dez-Vous" op haar post en kon fflP rwilr riiotc var» onia Kolancr mplHpn - „Ik zou U onder vier ogen wil len spreken, mijnheer Keiler". De aangesprokene keek verrast op. Zijn ogen werden iets kleiner, toen maakte hij een uitnodigende handbeweging naar de deur van het naaastliggende vertrek. Op wenk verwijderden de zich daar werkende employe's. Keller bood de agent een plaats aan, stak zelf een sigaret op en keek Ernst Helm vol verwachting aan. „Ik ben", verklaarde Helm schijnbaar onzeker, „erachter ge komen dat U voor de OLAF werkt!" Keiler vertrok geen spier op zijn gezicht. Hij scheen verwon derd, maar liet het niet merken. „Oh", zei hij alleen. „Ja. Ik heb de kwestie van nacht met mijn vrouw besproken; Grete is bang, maar ik vind dat wij U de waarheid moeten zeggen." Keiler glimlachte even. Zijn kleurloze ogen bleven op zijn na gels rusten. Hij sprak zonder het hoofd op te heffen. „Hersenschimmen. Wij zijn een huwelijksbureau. De OLAF kan ons gestolen worden". „IK ZOU U WILLEN WAARSCHUWEN Ernst Helm deed ongeduldig; „Als u het niet wilt toegeven mij goed. Ik wil met de hele zaak niets te maken hebben. Wij mijn vrouw en ik willen in vre de leven. In ieder geval zou ik U willen waarschuwen." „Voor wie!" Plotseling hief de andere zijn hoofd op en keek Ernst Helm uit zijn smalle pupil len strak aan. „Voor een zekere Ilse Reich mann. Dat is een zogenaamde studente in de medicijnen die tot Uw klanten behoort. Herinnert U zich die kleine persoon met zwart haar, die kennismaking zocht met een academicus Nou, die vrouw is een agente van de OP- WE en zij heeft mij er gisteravond toe trachtten tet bewegen in haar dienst in te treden." Keiler deed zeer geïnteresseerd. „Wat heeft zij gevraagd?" vroeg hij gespannen. „Ik moest uw kaartsysteem copiëren. Wij hebben voor van avond 5 uur een afspraak bij de Brandenburger Tor." KELLER LIET ZIJN MASKER VALLEN. „Dat was schrander van U", liet Keiler nu zijn masker vallen. „U maakte die afspraak met de opzet mij vandaag alles te zeggen toe. ook niets van enig belang melden Keiler lachte stil voor zich behalve het feit, dat in sterkere heen. j mate die personen een bezoek „Wacht U een ogenblik aan „Intern" brachten, welke met hij verdween door de deur en de huwelijksbemiddeling niets uit keerde korte tijd later terug met staande hadden en dus in vaste een jong meisje. Hij zag de goed- j dienst van de OLAF stonden. gespeelde verwondering op het Een geheim bericht van de OP- gezicht van Ernst Helm en WE bracht Ernst en Grete Helm De laatste overspanning van de nieuwe brug over de Lek bij Vianen is aangebracht. Men begint nu met het leggen van een tijdelijke Baileybrug onder de overspanningen, zodat het verkeer eerstdaags van de brug gebruik kan maken. De bouw van de verkeersbrug gaat intussen normaal door. In de proeftuin „De duinstreek van Holland" aan de rijksstraat weg BeverwijkAlkmaar zal deze week een begin worden gemaakt met het nemen van experimenten voor het forceren van witlof met behulp van gas- en electrische verwarming. Hiermee is vorig jaar een begin gemaakt in een eenvou dige schuur onder de rook van Castricum. Deze proefnemingen vielen toen zo goed uit, dat bij de tweede oogst die in een tijd viel, dat witlof gewoonlijk onverkoop baar is, voor het met gas gefor ceerde product de hoogste prijs kon worden verkregen. Ook proef nemingen met rabarber slaagden uitstekend. Men heeft nu een apart zg. warenhuisje gebouwd, waarin twee bakken worden gebruikt voor een proef met de verwarming van de grond door middel van gas. In twee andere zal dit gebeuren door middel van electriciteit. lachte bijna luidkeels. ,Niet waar dat is een ver sing? Juffrouw Reichmann, geeft U mijnheer Helm de hand! Hij heeft U zojuist aan mij ver raden.... ha, ha. Weest U toch niet zo verwonderd, mijnheer Helm. Juffrouw Reichmann is een van onze agenten en zij heeft U alleen maar op de proef gesteld. Nu weten wij dat U voor ons bent. Wij kunnen U gebruiken!" DEEL IX ^IIJUHIIIIUIIIHtl—ItlllimiltttllliniHIIIIIIIIUlllHlllllllfltlHiUl1'7* DRIE MAANDEN „KLEIN WERK". ervan op de hoogte, dat de OLAF vermoedelijk in de zeer nabije toe komst een versterkte activiteit zou ontplooien en dat men der halve de gevraagde stukken zo spoedig mogelijk nodig had. DE EERSTE OPDRACHT. Juist op die dag kreeg Ernst Helm zijn eerste klaarblijkelijk belangrijke opdracht. Hij moest een map met papieren, die zijn chef uit de safe in de „Interne Afdeling" van het „Rendez-Vous" had gehaald, naar een bepaald huis in de Neuenburgerstraat brengen. De papieren zelf, die (Van onze speciale verslaggever) Terwijl tal van jubilerende inrichtingen ter verzorging van tu berculoselijders, geesteszieken of ongelukkige kinderen dit jaar hebben heengewezen naar de activiteit van het protestantisme vóór 25, 40 of 60 jaar, is er thans dagelijks een tak van barmhartigheid, samen met de gesloten tas gemak-d;e herinnert aan de nalatigheid van de kerken der reformatie. Irolïilr iroili rrli rti/4 nkf* - i jI.amI. 1.1%.1 M m kelijk in veiligheid gebracht kon worden, interesseerden de agent weinig. Het ging vermoedelijk om een lijstje met namen van de in dienst van de OLAF staande Duit- In de volgende drie maanden spionnen. Aan wie echter wer den deze papieren verzonden Toch zonder twijfel aan een com- werden Ernst Helm door de OLAF-centrale „Rendez-Vous" dozijnen kleine opdrachten toe gewezen. De agent was er zich op grond van zjjn ondervinding van bewust, dat nu zijn eigenlijke proeftijd begonnen was. Men pro beerde uit te vinden wat er, met het oog op zijn capaciteiten, in het ernstigste geval uit hem te halen w nog tijdig te kunnen waarschuwen Zo wijdde hij zich met groot ge- zelfs als hij onverwijld zou moe- duld en alle krachten aan het ten handelen Wij bedoelen de protestantse ziekenhuisverpleging. Nu moet men, in de tweede plaats, de hele actie niet zien als Het is merkwaardig, dat dit terrein zo onbearbeid bleef, straf feloos kon het niet geschieden! Want de taak die de protestantse kerken lieten liggen, werd door de Rooms-Katholieke kerk opgeno- mandopost van de OLAF! En daar men. Met gevolg dat er momen- zou Ernst Helm, alias agent 311,1 teel tegen 120 Roomse zieken- onder bepaalde omstandigheden inrichtingen slechts 38 protestant wellicht de gelegenheid krijgen1 se ziekenhuizen staan, zijn opdracht uit te voeren. Men kan het de R-K- kerk met Hij had geen tijd meer om zijn euvel duiden, dat zij zich energiek vrouwelijke mede-samenzweerder op de stichting van ziekeninrich- op de hoogte te brengen en hield tingen wierp. Maar wel mag het rekening met de mogelijkheid die dwaas heten, dat b.v. in een pro testantse plaats als Sneek een R. K. ziekenhuis is, waar op een ge geven moment slechts 30 Room sen lagen en 125 protestanten; of Winschoten, waar de R.K. in richting op 4 Roomsen 90 protes tanten telde! Dit is toch eigenlijk even vreemd als een protestants ziekenhuis zou wezen in een bijna geheel rooms dorp in Limburg. Vraagt men naar de oorzaak van deze activiteit, dan moet wor den opgemerkt, dat de R.K. kerk het ziekenhuiswerk als missie- arbeid beschouwt. WAT STAAT ONS TE DOEN In ile November-vergailering sproei- en stuifapparaten en van ile Stichting voor de Land- -machines. Vooraf zal op 18 Febr. bouw in Zeeland werd medege- a.s. te Goes een grote sproei- en deeld, dat op het verzoek van de stuifdag worden gehouden, waar- Stichting om aan de Walcherse op de voornaamste problemen die melkveehouders de toeslag uit te met het sproeien en stuiven ver keren op basis van het aantal band houden, zullen worden uit- stuks melk- en kalfkoeien aan-j eengezet. Uiteindelijk hoopt de wezig tijdens de Septembertelling technische commissie tevens te 1947 gunstig is beschikt. j komen tot een sproei- en stuif- Aardappelprijzen. schema zoals dit voor de fruit- De Stichting is inzake de aard appelkwestie uiterst diligent ge- Landbouw genomen i controle tot alle agrarische pro- de "ucten- Het is voor handhaving weest. De tot nu toe door de Mi nis ter van maatregelen tot steun aan de - aardappelmarkt te wetende sub- J1?.? va}} onze 3xP°rt sidieveriening tot een totaalbe- ^zakelijk dat alleen producten drag van f 250.000— bij aanschaf *unne" worden "^gevoerd die aan van aardappelstoomapparaten, de bePaalde minimumeisen voldoen, garantieprijs van het gestoomde Bouwplan. teelt reeds bestaat.. Het Bestuur sprak zich uit voor een uitbreiding van de uitvoer- ^ic'hting vo^r Protestantse Zie- Ongeveer tien jaar geleden kwam een organisatie tot stand, die zich sedertdien krachtig op de propaganda voor de protestantse ziekenhuisverpleging heeft gewor- de „Landelijke een strijd tegen de Roomse kerk; wèl mag men de actie beschouwen als een worsteling om het eigen recht. Wfj vragen het terrein dat we nodig hebben. Misschien dat dit een strijd zal opleveren in de zin van hetgeen voor de vrijheid van het christelijk onderwijs ge presteerd moest worden. Ten derde, wél men ijveren voor financiële gelijkstelling. De prijs- beheersing heeft een ligprijs be rekend, die te laag is, zodat alle ziekenhuizen met een tekort ko men te zitten. De overheidszieken- huizen malen daar niet om: de staat zorgt wel voor aanvulling van het tekort. Doch de particu liere ziekeninrichtingen moeten zelf voor de schuldenlast opdraai en. Als gevolg hiervan zaten de protestantse ziekenhuizen in 1946 met een nadelig saldo van onge veer één millioen gulden. Zij die een protestants zieken huis geldelijk steunen, komen der halve voor dubbele lasten; als be lastingbetalers dragen ze bij voor de delging der tekorten van over- heidsziekenhuizen en bovendien moeten zij voor het eigen zieken huis opbrengen. Daartegen rijst aan de dagen van de schoolstrijd, toen de ouders die christelijke scholen stichtten, ook meebe taalden aan de salariëring van leerkrachten aan openbare scho len. OOK PREDIKANTEN NODIG Op de algemene vergadering van P.Z.V. en A.P.Z., die een dezer dagen te Amsterdam onder presi dium van ds M. G. Gerritsen uit Amersfoort werd gehouden, zijn deze dingen nog eens duidelijk uit eengezet. De heer A. Runia uit Leeuwarden, die zich aan het pro pagandawerk geeft, verstrekte de jongste gegevens omtrent de stand van zaken. Hij herinnerde er aan, hoe de kerken wel aan wezig zijn bij de doop, het huwe- lij' en de begrafenis van haar le den. Doch bij ziekte is de kerk als regel afwezig. Gelukkig werken er al 26 pre dikanten geheel of grotendeels als geestelijk verzorger in zieken inrichtingen. Maar er dienen nog tientallen van zulke predikanten bij te komen. En voorts: zieken huizen! Vóór alles dient de protes tantse zieke verpleegt te worden in een protestantse omgeving. Hoe „Een boertje van bute" zoals hij zichzelf aanduidt, maar die intussen gelegenheid heeft ge had enige jaren in Indië rond te kijken, meent enige critiek te moeten oefenen op de Flits, waarin over een der beulen van Amersfoort werd gehandeld- Als ik het goed begrijp is hij van mening, dat de vermelding „eerzaam timmerman" ironisch bedoeld zou zijn. Daarom meent hij er ter verklaring van het op treden van dergelijke monsters op te moeten wijzen, dat de om standigheden waarin iemand zich bevindt een belangrijke rol kunnen spelen. Er is echter geen enkele reden om er aan te twijfelen, dat be doelde persoon vroeger van .on besproken gedrag" was. Vandaar dat ik wees op de kracht van het BEGINSEL waaruit iemand leeft. Doordat deze man gegre pen was door de beginselen door Hitier en consorten gepropa geerd raakten de remmen los. Natuurlijk kunnen ook de omstandigheden van invloed zijn. Deze timmerman kreeg blijkbaar een positie ver boven zijn geestelijke stand. Dat is misschien mee oorzaak geweest, dat hij het evenwicht kwijt taakte en handelde zoals hij an deren had zien doen. Die omstandigheden zouden echter minder invloed hebben gehad als het revolutiebeginsel niet zijn leven had beheerst en de wet van God vat op zijn consciëntie had gehad. (Ingez. mededeling, advert.) Koopt U het best bij A. C. VAN DER REST - GOES Lange Kerkstraat 42 ZIE ETALAGE Notarissen niet buiten schot. De Zwolse rechtbank i ;eft vonnis gewezen in een princi piële zaak. De gemeente Zwolle heeft onlangs een deel van de woning van de notaris mr M. Tresling gevorderd waartegen „Natuurlijk, ik mocht toch met prodUct, een vastgestelde prijs' Langdurig werd gesorokenover direct „neen zeggen. Het meisje varkensvlees het „even van j e a gesproxen over moest Beloven dat ik voor haar varkensvlees, net geven van de m(jelmg van het bouwplan. wüde werken Nuhèbt uhetini-10en Sarant,ie v00* het. aardappel- Men was van mening dat de boer tiatief miinheer Keller 1™! de zandaardappelen en zich dikwjjls te gemakkeHjk laat tiatier, mijnneer f-ener. het Ult de markt nemen van een beinvloeden door de resultaten intelligent iemand" ho„vf,e]heid zandaardannelen wer- „U bent een i in U vergist. Wij kunnen U ge bruiken. U bent toch bereid voor de OLAF te werken?" Ernst Helm aarzelde met zijn antwoord. „Als het niet te gevaarlijk is..." (Ingez. mededeling, advert.) daadwerkelijke steun aan de aard- verbouw volgt, waarbij te weinig appelprijzen. rekening wordt gehouden met o.a. Medegedeeld werd dat binnen-[de afzetmogelijkheden en de per- kort een aanvang wordt gemaakt soneelsbezetting.. met het uit de markt nemen van1 Zo dient men zich in het komen- kleioardappelen waarvan de prij- de jaar bij de verbouw van bieten zen nog niet bekend en de onder- goed te realiseren, dat, over het handelingen nog gaande zijn. algemeen, door het Bureau Oogst- Het Bestuur was van oordeelvoorziening geen colonnes voor de dat de situatie op de aardappel-„verplegingswerkzaamheden" kun- markt en de middelen om verbete-1 non worden ingezet, ring te brengen in de prijzen die de teler voor zijn product ont- kenhuisverpleging", die in nauw contact met de „Landelijke Stich ting tot activering der Protestant se Ziekenverzorging", de actie voert onder het motto: „Protes tanten zorgen voor Protestantse zieken". In het kort vatten deze organi saties haar werkzaamheden sa men in drie punten. Ten eerste zal de Protestantse gemeenschap er van overtuigd moeten worden, dat zij voor haar eigen zieken heeft te zorgen, gelijk zij haar eigen scho len, haar eigen vakorganisaties en haar eigen zending heeft. Geen enkele Protestantse kerk zal aan Rome vragen de zorg voor haar zending op zich te willen nemen. Geen enkele reformatorische christen vertro.uwt zijn kinderen toe aan een Roomse school. Cultuur-technische werken. vangt, nog weinig bevredigend - zijn Het 5 te verwachten dat de boerenwerken weer met over- Medegedeeld kon worden dat uitpoot van aardappelen, ons be- heldssubsidie kunnen worden uit- langrijkste volksvoedsel, in 1949fevoerd- De totale kosten van met name in de kleistreken sterk deze werken mogen ten hoogste CHLOORVRIJ DIËETZÖU'T DOET U WEER SMAKELIJK ETENI zal verminderen. Sproei- en stuifdag. De technische commissie van de Stichting stelt zich voor, om in Mei 1949 in de Wilhelminapolder een demonstratie te geven met f 5.000.bedragen en moeten in 2 jaar afgewerkt worden. Tenslotte zullen de besprekin gen over een Collectieve Arbeids overeenkomst voor het contract jaar 19491950 over enkele dagen aanvangen. Kerstvrede op weg Bethlehem-Jeruzalem? De patriachen van de Latijnse, Griekse en Roemeense ritus der R.K. Kerk te Jeruzalem hebben generaal Riley, stafchef van de commissie der V. N. in Palestina, officieel gevraagd, Arabieren en Joden te verzoeken met Kerstmis op de weg van Bethlehem naar Jeruzalem een absolute wapen stilstand in acht te nemen, opdat de processies op die weg dan onge stoord voortgang kunnen vinden. Feuilleton. „Wel, wel, wat zeg u? Zo'n klaar was kwam de oude boerin bij de wal kwamen, hoe scherper door C. 48) M. VAN DEN BERG- AKKERMAN. I hele ochtend al op stap voor j alweer aandribbelen. eten; drie kinderen en je man in Engeland? Och, oen, Klaas hoort toch es an, wat een toestan den", zei ze dadelijk tot de I binnenkomende boei. „We mot- 1 ten het maar doen man, geef jij dat mens een enkel kilo „Hier", ze ze hartelijk, „dit is een zakje gezeefde bloem, dat kan uwes voor bindmeel ge bruiken en hier is vader met de bruine boontjes. Vier kilo is er, is 'tniet vader?" De boer knikte: „Meer kan Vermoeid en een weinig ont- bruine bonen, d'r ieggen er nog heus niet vrouw, anders hebben moedigd besloot ze maar naar huis wel wat op de vliering, doe het we temet niet voor ons eigen." te gaan, ze keerde in elk geval maar", knikte ze goedig naar Mina bedankte spontaan, ze niet met lege handen terug. Langs l.aar man. En t; en weer tot was zo ontzettend blij, ze wou een smalle landweg passeerde ze Mina: „Veel kennen we niet nu maar dadelijk betalen en een eenvoudig boerderijtje, ze was missen, dat begrijpt u misschien vlug naar huis toe. 't al eerder langs gegaan zonder .vel, we hebben zelf veel ge- j „Vijfendertig centen 't kilo", er notitie van te nemen. Nu aar-trouwde kinders en kleinkin- zei de boerin, zelde ze zou ze daar nog es c!ers. Maar mens, wat ziet uwesMina kon haar oren niet ge- vragen? Ze haalde haar schou- bleek, ben je wel helemaal goed? 1 loven. „Zo goedkoop?" ontviel ders op, stapte toch af, je kon Wacht, ik zal een paar boter-haar mond. nooit weten. hammetjes voor uwes snren, i „Welzeker, God geeft het niet „Volk!" riep ze flink. Prompt terwijl vader de bonen haalt." om te woekeren, 't is goed zo." sloeg een klein hondje aan, dat Al pratend liep 'tvrouwtje' Hartelijk nam Mina afscheid keffend naar de deur vloog. Eerp bedrijvig af en aan. Ze sneed [van deze nobele mensen, die haar ouwe boerin kwam er mee naar grote sneden tarwebrood, die nog in de deur stonden na te zien. vorenze besmeerde met goeie boter en „Wat is van uw dienst?" van lekkere kaas voorzag; toen vroeg ze vriendelijk. schonk ze een beker warme Mina deed haar verzoek. melk in een plaatste alles voor „Of 'k erwten of bonen te koop de beauuste Mina. heb? Nou, dat zal ik eerst aan de „Uwes bidt zeker ook voor je fc moeten vragen, maar komt eten?" vroeg ze toen eenvoudig, er toch even in, weilemens, je zal „Ja juffroOw", lei Mina ont- alwel een hele tijd op stap zijn, ioerd, „dat ben ik ook gewend derk ik." te doen." Mina gaf graag gehoor aan die „O gelukkig, daar ben ik blij vriendelijke uitnodiging, ze snakte om, want als 'n mens toch niet ernaar om even te kunnen zitten, bidt voor dat heerlijke eten"., ze was flauw van 't lange fietsen, hoofdschudde de boerin ernstig. In de heldere keuken schoof de Door Mina's gemoed ging een boerin een stoel naar haar toe, ze vreemde trilling, terwijl ze met zou terwijl haar man roepen. gevouwen handen zat. Ze vroeg Ze was in een oogwenk terug; als de meest vanzelfsprekende zaak van de wereld begon ze naar een zegen voor eten, dat reeds een zegen voor haar was. Wel dadig voelde ze hoe goed 't haar Onvergetelijke ontmoeting was het, zo had je 't niet veel. Nu naar 't bootje, 't was nog een hele tocht. Gelukkig had de regen opgehouden. Bij de aanleg plaats stonden al veel mensen te wachten, de beladen fietsen meren deels naast zich. Met een zucht van verlichting zag men 't bootje komen; wie verlangde na uren sjouwen niet naar huis? De zwaarbeladen logge fietsen schikten moeilijk, de dekknechts van de veerboot hielpen echter, zoveel ze konden. „Nog controleurs gezien van- vroeg Mina zachtjes. „Even, maar ze gingen nogal gauw weg," antwoordde de aan gesprokene. men stond te turen. Eindelijk constateerde er een, dat er aan de overkant „niks" te zien was. ,,'t Had ook es waar motten we zen, 'k had de kerels finaal om ver gereden," zei een robuste vent fel, z'n donkere ogen 'flikjeerden „Wie wil er nou zo'n móórdbaan uitoefenen. Zelf kommen ze niks te kort, maar een arme stakker klauwen ze 't eten van de fietsen." Mina luisterde zwijgend, ze kon die felle reactie wel begrijpen, ieder deed wel enige ervaring op als je langs de weg reed. Trof je 'n goeie, dan kneep ie zo es even in je zak en mompelde iets van niet meer doen en zo; maar had je ereen die niet „zuiver" was, dan kon je je vrachtje wel vaar wel zeggen, kwijt was je 't. Kwam je zonder boete klaar, dan had je toch de strop van 't eten èn de zak, die kostte vandaag aan de dag ook nog f 1.50. Ze jachtte zich tussen de passa giers, snel de schuine loopplank op; haar ogen vlogen bliksemsnel verzet. Deze situatie doet denken Nederlandse volk opwekken. de notaris protest aantekende, belangrijk is al het contact met O-a- °P grond van het feit, dat een verpleegster met wie men Lij dan niet meer in staat zou geestelijk contact heeft. zijn aan zijn plicht om acten en Maar dan moet er heel wat ver- het geheim daarvan zorgvuldig anderen. Het landelijk gemiddelde te bewaren, te voldoen. Enige bij de protestantse verpleging is tijd geleden was de gemeente één bed op 282 inwoners. Wil men1 Kampen in een soortgelijke pro- enigszins tegemoet komen aan decedure door de rechter in het vraag, dan zullen er in de eersteongelijk gesteld tien jaren 4000 bedden bij moeten komen. Daartoe willen de P.Z.V. en A.P.Z., verenigd als de organisa ties van het wit-blauwe kruis, het Bg de Tweede Kamer zal bin nenkort worden ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke voor zieningen ten behoeve van de we deropbouw en de bevordering van de bouwnyverheid (Wederopbouw wet). Dit wetsontwerp treedt in de plaats van de reeds eerder aan geboden wetsontwerpen tot rege ling van de wederopbouw en wij zigingen van de woningwet welke ontwerpen inmiddels zijn terug genomen. Daar de toestanden in het bouw bedrijf nog zo weinig zijn gesta biliseerd, wordt aan een tijdelijke Gemeenteraad. WAARDE. De gemeente zal Goese W ilhelminaschool' steunen. voorziening evenals zulks bij de ingetrokken wetsontwerpen het geval was, de voorkeur gegeven. Het in te dienen wetsontwerp laat de woningwet ongewijzigd. In het nieuwe wetsontwerp wordt het vaststellen van wederopbouw- plannen en de onteigening ter uit voering van die plannen geheel in handen der gemeentebesturen ge legd. De procedure is in dit ont werp uitvoeriger geregeld dan zulks in 't Koninklijk Besluit F 67 't geval was Het wetsontwerp re gelt verder de vaststelling van de rijksbouwprogramma's en de ver deling van de contingenten voor bouw en herbouw. Bij de verdeling van het contingent voor woningen worden Gedeputeerde Staren in geschakeld. De goedkeuring van werken zal grotendeels aan de ge meentebesturen worden gedele geerd. Voorts wordt de mogelijk heid geopend om bouwvergunnin gen van tijdelijke aard af te geven. Tenslotte wordt een wettelijke grondslag verschaft aan het ver lenen van credieten, bijdragen of Thans echter is de gemeente Zwolle wel in het gelijk gesteld. De rechtbank was namelijk van oordeel, dat de notariswoning geschikt is voor inwoning. Wel iswaar levert de inwoning voor een notaris wellicht grotere be zwaren op dan voor de normale burger, maar wanneer er een solide scheiding is aangebracht, gelijk in. dit geval, geven deze bezwaren toch niet de doorslag. Het is een kwestie van beleid van B. en W. of de uitoefening van de notarispraktijk belem merd wordt door een gezin, waarin kleine kinderen zijn. Bij ernstige overlast zal altijd be roep op de kantonrechter open staan. van links naar rechts. Nog 'n minuut of vijf, dan was saldo van f 7268.71 (kapitaal- Vrijdag kwam de raad bijeen. t o Ontvangen was een dankbe-zekerheid door de overheid aan tuiging van H.M. de Koningin, particulieren, voor de blijken van hulde t.g.v. haar inhuldiging. Voor de keu ring op huisslachtingen was uit stel verleend tot Sept. 1949, me de i.v.m. het feit, dat er weinig keurmeesters in het rayon zijn. Verslag werd uitgebracht over het onderzoek door de school artsen op beide scholen. De uit slag was zeer bevredigennd. Aan een verzoek van de Ver. „Groene Kruis" te Hardenberg, om de T.B.C. onder de besmet telijke ziekten te laten vallen, werd adhaesie betuigd. Een verzoek van het bestuur der bijzondere school om tege moetkoming in de onkosten voor het opknappen der banken werd ingewilligd. Een verzoek tot bijdrage in de exploitatiekosten van de te stichten Wilhelminaschool te Goes ad f0.05 per inwoner werd ingewilligd, eveneens dat van de Lagere Landbouwschool te Krui- ningen. M.i.v. het nieuwe belasting jaar zal een straatbelasting wor den ingevoerd van 4 van de bebouwde eigendommen. De leden der woningcom missie werden herbenoemd. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen Jac. Schrier, A. Koster en M. A. van Weele. De voorlopige be groting 1946 sluit met een na delig slot van f 93.188.89 (kapi- taaldienst met f38.008.21) en de begroting 1947 met een nadelig Anti-stakingswet in Japan aangenomen» Het Japanse parlement heeft na een zittinng.die de gehele nacht geduurd heeft, de door generaal Mac Arthur, voorgestelde wet aangenomen, waarbij sUkingen en pogingen tot een collectieve ar beidsovereenkomst te komen voor ambtenaren verboden worden. De sociaal-democraten stemden tegen het wetsontwerp ondanks het feit, dat dr Williams, chef van de parlementaire en politieke sec tie der regeringsafdeling van het geallieerde hoofdkwartier in Japan die bij de zitting aanwezig was, sterke druk op hen uitoefende. De heer J. J, v. Melle nam afscheid. In de drukbezochte jaarlijkse samenkomst van ouders en per soneel van de Hervormde school te Goes, die Maandagavond on der leiding van ds Odè in de „Prins van Oranje" plaats vond werden na het uitbrengen van de jaarverslagen bij de bestuurs verkiezing de heren J. J. Duve- kot en J. Duvekot herkozen, ter wijl de heer C. van Zweeden ge kozen werd als lid van 't bestuur in de plaats van de heer J. J. van Melle. Na de pauze sprak de heer een toespraak, waarin hij oude hei inneringen opriep. Namens het personeel sprak het hoofd der school de heer L. C. Velt- huïzen hem toe. Na een korte toelichting van de heer Velthuizen, werd ten slotte een schoolfilm vertoond om de ouders enig idee te geven van deze nieuwe methode van onderwijs. Paardenkeuring te St. Philipsland. Mina's omstandigheden te vragen, lichaam deed en nog vóór ze Er was spanning, hoe dichter ze doen. ze er. Ze kon haast wel jubelen van blijdschap. Dat had ze na iedere tocht, die goed verlopen was; al tijd voelde ze dan diepe voldoe ning. Zolang ze nog in staat was om te gaan, zou ze in elk geval zorgen, dat de kinderen zo goed mogelijk gevoed werden. Aan haar zou 'tniet liggen. Deze tijd staalde wil en uithoudingsver mogen: je deed dingen, die je nooit gedacht had te zullen (Wordt vervolgd. dienst met f3507.64). Een geldlening werd aange gaan voor de Achterweg, groot f 4400.tegen 3 Bij de rondvraag vroeg de heer Schrier naar het nut van het radiotoestel op de secretarie. Hij zag dit liever opgeruimd. Zijn voorstel werd verworpen. Ook over het brandweermateriaal sprak de heer Schrier. Het wach ten is nog op nadere gegevens van de inspectie om dan spoedig tot aanschaffen over te gaan. Bij de te St. Philipsland gehou den keuringen voor anderhalf jari- op den Acker, beroepskeuze-advi-ge hengsten en merries, werden seur bij het Gewestelijk Arbcids- de volgende dieren geprimeerd, bureau te Middelburg, over de j Merries geboren in 1947, grote moeilijkheden bij het kiezen van maat: 1. Kitty van Henriëttehoe- een beroep. j ve, eig. J. A. Stols; 2. Kitty van Spr. wees erop, dat bij de be- j 't Nieuw Rumoirt, eig. S. Wisse; roepskeuze rekening dient te 3. Bianca van de Heerepolder, eig. worden gehouden met de capa-1 G. de Jager, Nieuw-Vossemeer; 4. citeiten en de wensen van het Kuna van 't Nieuw Rumoirt, eig. kind, want hoe vaak gebeurt het S. Wisse. niet, dat men later teleurstellin-1 Merries kleine maat: 1. Leono- gen moet verdragen wanneer ra, eig. P. J. C. Vogelaar; 2. Ka tri blijkt, dat men niet geschikt is van Henriëttehoeve, eig. J. A. voor het beroep, dat men heeft Stols; 3. Karin van Henriëttehoe- gekozen. Om tot verantwoorde 1 ve, eig. J. A. Stols; 4. Janny, eig. beroepskeuze te komen moeten M. Noordhoek. dan ook vele factoren in het oog Merries, geboren in j948: 1. worden gehouden. Van groot be- Sunny van Vredenburg eig. C. II. lang is ook te weten, welke eisen A. Stols; 2. Lucy van Henriëtte- een bepaald beroep stelt. De hoeve, eig. J. A. Stols; 3. Lydie heer op den Acker noemde een van Henriet tehoeve, eig. J A. groot aantal beroepen en ver-Stols; 4. Sisca van Vredenburg, telde hiervan enkele bijzonder- eig. C. H. A. Stols: o. Cantoria heden. Om de ouders met het kiezen van een beróep voor hun kind behulpzaam te zijn, is er de be roepskeuze-adviseur van wiens taak spr. tenslotte een beeld gaf. Voor de heer Van Melle, was hierna het ogenblik aangebroken om afscheid te nemen, van het schoolwerk en hij deed dit met P. Boudeling. van Heerenpolder, eig. G. de Ja ger, Nieuw-Vossemeer; 6. Louise van Henriëttehoeve, eig. J. A. Stols; 7. Rina van de Panhoeve, eig. G. de Jager, Nieuw-Vosse meer; 8. Ina, eig. C. Noordhoek; 9. Rena van Zeldenrust, eig. C. Noordhoek; 10. Janny van de Stel- berg, eig. S. Wisse; 11. Rita, eig.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2