Berlijnse crisis bereikt een hoogtepunt. NIEUWS Russische sector van stad met Sowjetzone samengesmolten. „FINANCIËN" leverde vele vragen op. Westelijke gouverneurs werden 't eeus over militaire veiligheidscommissie. En Bramuglia maakte zgn resolutie klaar.... Treinontsporing by Doetinchem. 'Nederlandse ministers heden terug naar Batavia. Bays Ballot een Zeenw van groot formaat. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VERSTREKKENDE BEVOEGD HEDEN. halfrond aanzienlijk verbeterd. Voedselsituatie op Westelijk [?okke^chevêl Avonoreher^uon Truman zal program voor verplichte ziekteverzekering indienen. Grondlegger der meteoro* logische wetenschap. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noórdstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. EEUWSCH DAGBLAD 4 e JAARGANG No. 1116 WOENSDAG 1 DEC. 1948 Fr^co'per^stV4^° P' kWartaal Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 16 cent per m m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vllasingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Da J. KAKELS E, Goes; Ds K. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.27 u., onder 16.32 u. Maan op 10:48 -u., onder 17.21 u. Hoogwater op Donderdag 2 Dec.: Vlissingen: 2.31 u. 2.14 m., 14.54 u. 2.04 m. Wemeldinge: 4.31 u. 1.79 m., 16.48 u. 1.73 m. „SCHERTSZITTING" IN STAATSOPERA. DE BERLIJNSE CRISIS heeft gisteren een hoogtepunt bereikt. De communistische en pro-communistische leden van het stadsbestuur hebben gisterenmiddag in een buitengewone ver gadering in het gebouw van de Staatsopera een formele splitsing san het stadsbestuur tot stand gebracht. En hiermede is in feite ile Russische sector van Berlijn met de Russische zone samen gesmolten. En terwijl in Berlijn de chaos een hoogtepunt bereikt heeft, terwijl de drie Westelijke gouverneurs Clay, Robertson en König een tegenprotest bij Sokolofsky hebben ingediend, maakte gister avond dr Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad, zijn resolutie klaar ter oplossing van de kwestie Ook generaal-majoor Herbert, de Britse commandant, noemde actie het toppunt van de Sow- j.hpogingen om de minderheid in de stad te laten overheersen. Fritz Ebert, Burgemeester In Oost-Berlijn leek het Zater dagmiddag. De winkels waren ge-1 sloten en rijen kantoorbedienden stonden op hun tram of bus te wachten om naar huis te gaan. De „bijzondere zitting" van de gemeenteraad was uitgeschreven door Ottomar Geschke, de plaats- GEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID. DE RESOLUTIE VAN BRAMUGLIA Naar verluidt zou in de reso lutie, die dr Bramgulia gister avond heeft klaargemaakt en die hij bij de Veiligheidsraad wil in dienen, het volgende worden voor gesteld 1. Instelling van een commissie van financiële deskundigen uit de zes „neutrale" leden van de Vei ligheidsraad. 2. Assistentie voor deze commis sie van financiële deskundigen, be noemd door de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, uit het personeel van het secretariaat. 3. Overleg van de commissie met deskundigen van de vier be zettende mogendheden in Berlijn. 4. Beëindiging van het werk der commissie per einde December. De aangewezen deskundigen zullen pogen in overleg met de TWEEDE KAMER Minister Lieftinck had de handen vol Ondernemersbelasting een tweede inkomstenbelasting. betrokken mogendheden voor- Volgens dr Friedensburg, die de'waarden op te stellen voor de uit- vervangend communistische frac- vergadering in de opera bijwoon-1 voering van de richtlijnen van 30 tieleider. Met ajgemejie stemmen (je ondanks dat men hem er voor i Augustus betreffende invoering in waarschuwde, dat een arrestatie I Berlijn van de Sowjetmark en de mogelijk zou zijn, en die na eerstcontrole op de uitgifte en circula- wat lastig te zijn gevallen, terug tie en regelen betreffende bank- werd besloten de bestaande ma gistratuur af te zetten en dra werd een nieuwe Oberbürgemeis- ter benoemd. Het was Fritz Ebert, lid van de S.E.D., en zoon van de voormalige Duitse Rijkspresi dent. De verdere leden der magi stratuur waren allen vertegen woordigers der politieke partijen in de Sowjetzone. BIJEENKOMST UNTER DEN LINDEN HAD GEEN SUCCES. „Het nieuwe gemeentebestuur zal met kracht de politiek be strijden van die gewetenloze kerels, voor wie Berlijn wel een ooriog waard is", zei de nieuwe burgemeester, die 54 jaar oud is t-n deel nam aan de invasie in Polen. Unter den Linden vond daarop een bijeenkomst plaats waaraan door ongeveer 200.000 man (vol gens Russische cijfers!) werd deelgenomen. Toen Ebert ver klaarde, dat het oude stadsbestuur was afgezet, werden uit een be paalde groep personen afkeurende kreten geuit. Vele arbeiders rol den hun vlaggen op en gingen heen. De menigte was maar matig geestdriftig, meldt Reuter. Men aplaudisseerde apatisch of at brood. Voordat de redevoerin gen waren afgelopen, zaten velen reeds thuis. TWEE RADEN. Berlijn heeft dus thans twee gemeenteraden. Degene, die onder leiding staat van Mevr. Louisse Schroeder zal in haar woning bij eenkomen in de Amerikaanse sec tor om de situatie te bestuderen. De Amerikaanse bevelhebber In Berlijn, Frank llowley, noemde kon keren, zal de splitsing van Berlijn een groot gevaar opleve ren voor de volksgezondheid. Het en credietfaciliteiten en de handel van Berlijn met de buitenwereld. Ingeval men niet tot overeen- rioieringssysteem van de stad zou stemming kan komen zal de com- dan naar de Spree geleid moetenmissie van deskundigen een gede- worden, en hieruit zouden onge- tailleerd rapport uitbrengen aan twijfeld epidemieën uit voort de voorzitter van de Veiligheids- komen. raad. Belangrijk resultaat. De drie Westelijke militaire gouverneurs in Duitsland zijn tot vrywel algehele overeenstemming gekomen ten aanzien van de func ties, de samenstelling en de be voegdheden van een permanente „militaire veiligheidscommissie", doch konden niet tot een oplos sing komen betreffende de nog bestaande meningsverschillen over het bezettingsstatuut. Op 16 December zullen de gou verneurs voor de vierde en laat ste maal bijeenkomen, aldus ver klaarde generaal Clay. De Franse delegatie verklaar de, dat zowel de punten waarover overeenstemming was bereikt als de andere rechtstreeks aan de re geringen der Westelijke mogend- heden zouden worden voorgelegd de «telling van het aparte stads- v0°r u'te'nclelijke beslissing, bestuur „een arrogante daad" en. Volgens generaal Clay zou een een „flagrante schending van dedergelijk gezamenlijk rapport aan bestaande constitutie voor Berlijn Westelijke regeringen slechts worden uitgebracht ingeval de komende bijeenkomst geen succes zou opleveren. De gouverneurs zouden onderwijl individueel met hun regeringen in overleg treden. en van allo afspraken der vier mogendheden. COMEDIE IN DE OPERA. Van de wettig gekozen gemeen teraad, zei Howley, welke 130 leden telt, hebben de 26 leden van de socialistische eenheidspartij deelgenomen aan de „Schertszit- ting" in de opera. Als het niet zo tragisch was, kon men spreken van ,,de comedie in de opera", aldus Howley. Toch geen reden voor optimisme. Op de spoorlijn Winterswijk Arnhem is gistermorgen de trein, die om 7.24 uit Doetinchem Wijnbergen ontspoord. De loco motief kwam terecht op de ver keersweg, die naast de spoorlijn I loopt, de voorste drie wagens bleven buiten de rails op de spoorbrug over de Oude XJssel I staan. Alleen de achterste twee -r 'wagens bleven in de rails. Er ge- Voigens een door de Wereld- beurden geen persoonlijke onge- voedsel en Landbouworganisatie lukken. Het wegverkeer is om- gepubliceerd verslag is de we- gelegd. Treinreizigers werden reldvoedselsituatie, tenminste tussen Wehl en Doetinchem met voor het Westely k gedeelte van bussen vervoerd, de wereld, voor het eerst sinds jn de loop van de ochtend zijn de oorlog aanzienlijk verbeterd.autoriteiten van de N.S. gearri- De organisatie, welke eergisterenveerd om een onderzoek in te de vierde jaarlijkse conferentie I stellen. Het schijnt, dat op de beëindigde, waarschuwde er uselbrug vijf meter rails wegge- echter voor, dat de wereld nog slagen ziin steeds afhangt van het lukken g J van de oogsten van volgende i jaren. Het rapport geeft drie rede nen, waarom het optimisme door j voorzichtigheid moet worden getemperd: 1. De oogst van dit De politieke commissie der V.N. Generaal Clay noemde de over eenkomst over de veiligheidscom missie, die ook na beëindiging van de bezetting over de Duitse ont wapening zal moeten waken, „waarschijnlijk de belangrijkste tot nog toe door de drie gouver neurs bereikte overeenkomst". De nieuwe commissie zou ge lijke functies krijgen als de ont wapeningscommissie na de eerste wereldoorlog. Volgens een Franse woordvoer der zou de commissie o.a. be voegdheid krijgen zonder aankon diging elke fabriek te inspec teren. Een zware loodgrijze mist maakte gistermorgen ieder snelverkeer onmogelijk. De vliegtuigen bleven aan de grond, treinen kwamen met grote vertraging binnen, en ook het wegverkeer ondervond moeilijkheden. In de hoofdstad kon de verkeersagent op de Dam slechts met moeite zijn verantwoordelijke taak vervullen. Vier doden bij treinongeluk in Engeland Vier personen zijn gedood, toen tengevolge van de dichte mist op een viaduct bij Stockport (Ches hire) twee treinen op elkaar zijn gelopen. De treinen stortten niet omlaag. Ongeveer 50 personen werden gewond. De dichte mist hinderde het reddingswerk zeer. Op het tijdstip van de botsing was ZIJ ZULLEN VANDAAG VERKLARING AFLEGGEN. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Neder landse ministers en hun advi seurs heden van Djocja naar Ba- er bijna geheel geen zicht. Drie tavia zullen terugkeren. Gelijk uur na de botsing werden nog bekend, lag het in de bedoeling, steeds gewonden aangevoerd en dat er na de eerste besprekingen er moest een aantal spoedopera-nader overleg te Batavia en met ties worden uitgevoerd. I Den Haag zou plaats vinden. De ene trein had juist het sta- j Hatta heeft tegenover Antara tion van Stockport verlaten enverklaard, dat alle besprekingen stootte op het achterste stuk van de andere. De Europese mist en het Atlantische pact. De Europese mist vormt een belemmering voor het werk aan het Atlantische pact, zo seinde Reuter uit Washington. De in structie voor de vijf ambassa deurs der Westeuropese Unie in de V.S. zijn per koerier onder weg. Deze instructies worden thans niet eerder dan over een dag of twee, drie in Washington verwacht. Er is weinig hoop te verwachten, dat de besprekingen eerder dan de volgende week zul len beginnen. Vertrouwensvotum voor Spaak. De nieuwe Belgische coalitie regering van Paul Henri Spaak heeft gisteravond, na een debat van vijf uur over binnenlandse aangelegenheden, met name de werkloosheid, in de Kamer van Afgevaardigden een vertrouwens votum verkregen. Socialisten en Katholieken stemden unaniem voor de motie bij handopsteken, doch de Liberalen en Communis ten stemden tegen. Dertien gestolen fietsen terecht. Een Amsterdams fietsenhande laar belde onlangs het politiebu reau op met de mededeling, dat hij een rijwiel had gekocht. Later bleek hem, dat deze fiets op de recherchelijst voorkwam. De re cherche spoorde daarop de verko per op, die na zijn aanhouding be kende 14 fietsen te hebben gesto len in de binnenstad. 13 van deze verdwenen rijwielen konden aan de eigenaars worden teruggeven. De dader is de 22- jarige schilder J. L. R. uit de Weesperstraat, die reeds 5 veroor delingen wegen§ fietsendiefstal op zijn naam heeft staan. Weer minder vlees. Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsoen weer gebracht op 200 gram per week voor de leeftijdsgroepen A, B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kleine kin deren en baby's). Deze terug keer naar het basisrantsoen is noodzakelijk om de con sumptie in overeenstemmming te brengen met de binnen landse aanvoeT en de import van slachtvee. Maarschalk Tsjang Kal Sjek zou vandaag bevel gegeven hebben de gezinnen van het militaire perso neel uit Nanking te evacueren en zou hebben doen weten, dat hij persoonlijk en ter plaatse de ver dediging van Nanking zal leiden. van de laatste vier dagen een in formeel karakter droegen en dat men kwesties in verband met het Nederlands-Indonesische geschil besproken had. Hatta zei, dat de Nederlandse delegatie na naar Batavia te zijn teruggekeerd, naar Nederland zou gaan om een memorandum inzake de bespre kingen te Kalioerang aan het par lement voor te leggen. Het was hem nog niet bekend of de Neder landse delegatie naar Djocja zou terugkeren. Gisteravond vond de laatste in formele bespreking plaats tussen Sassen en Hatta. Antara meldt, dat de Neder landse delegatie vandaag een ver klaring zal afleggen. Hatta en zijn ministers zullen vandaag naar Djocja terugkeren voor een kabi netsvergadering. Zij zullen in be sloten zitting van het werkcomité een verklaring over de besprekin gen afleggen. Robert Schuman, zo wordt verwacht, zal Donderdag in het Franse parlement mededeling doen van de inhoud van de Britse en Amerikaanse antwoordnota's op het Franse protest inzake de de V.S. aan verloren productie kwestie der industrieën van het meer dan 25 maal zoveel kostte Ruhrgebied. als c!e stakingen van dit jaar. President Truman zal in Ja nuari bij het Amerikaanse Con gres een omvangrijk program voor ziekteverzekering op grond slag van verplichting indienen. Oscar Ewing, de federale ver zekeringsadministrateur, ver klaarde, dat de president van plan is het program voor te leg gen, ondanks de bezwaren van de zijde der georganiseerde me dici, dat een dergelijk program het medische beroep zou sociali seren, en van de zijde der geor ganiseerde industrie, dat het een vernietigende last voor de natio nale economie zou betekenen. Ewing schatte de kosten van het program op vier millaird do'lar in het eerste jaar, welk bedrag in tien jaar zou stijgen tot ongeveer 5.350.000.000 dollar. Ewjr.g verklaarde, dat ziekte Een eeuw weerkunde. Op het stille Kerkplein van het Zuid-Bevelandse dorpje Kloetinge staat een gedenkteken dat in 1934 opgericht is ter nagedachtenis By de hervatting van het debat ?fn _e,en ™an: Christenen» de nolitieke nnmn,l«i« Her Hcnricus Dldericus Buys Ballot. Een Zeeuw, wiens doorzettings vermogen en grote kennis de grondslag hebben gelegd voor het Konlnkiyk Nederlands Meteorolo gisch Instituut. de politieke commissie der - - Jaar was V.N. over de vraag, of men het ver boven hetgeen in een gemid- oorspronkelyke verdelingsplan o worden verwacht. voor Palestina moet handhaven, 2. De toegenomen afhankelijk- j het plan van Bernadotte aan- heid van de wereld van. aanvoer nemen of een combinatie van uit Noord-Amerika verhoogt hetbeide plannen tot stand moet risico met het oog op de grote brengen, heeft Engeland gisteren fluctuaties in de productie, wel- j 2yn uitdrukkeiyke steun aan het ke in de V.S. en Canada kunnen plan-Beraadotte ingetrokken en voorkomen. j zijn standpunt In overeenstem- 3. De wereldvoorraden van stemming gebracht met het Ame- voedsel zijn minimaal en zullen rikaanse. aan het eind van het soezoen I 1148-'49 noe steeds £ferinf? ziin Dit is de derde ker, dat een j Britse resolutie in de commissie Daarna studeerde hij I gewijzigd werd om haar meer in Utrechtse Hogeschool, Ovpreetilrrwrusf- «taakt het overeenstemming te bréngen met 1tMA w ■»- v>vereenKOimst „staaKt net hel Amerikaanse standpunt. vuren voor Jeruzalem getekend. de toestand in Marseille Joden en Arabieren hebben j De politie van Marseille heeft S'steren een overeenkomst ge-'een massa-vergadering van zee- tekend, waarbij met ingang van'lieden uiteen gedreven, die bijeen 8 uur het vuren in het gebied J was gekomen uit protest tegen de van Jeruzalem gestaakt wordt. arrestatie van twee leiders van De overeenkomst werd door vakverenigingen van zeelieden. De de militaire bevelhebbers van politie dreef de menigte uit elkaar beide partijen getekend in het op het punt, dat de communisti- bijzyn van de vertegenwoordi- sche secretaris van de vakvereni- gers der wapenstilstandscommis-ging van zeelieden, Cermolacce, sie der V.N. het woord wflde nemen. GEBOREN IN KLOETINGE. Christophorus H. D. Buys Bal lot werd 10 October 1817 te Kloe- tinge geboren als tweede zoon van Chr. H. D. Buys Ballot en Anna P. Buys. Lang bleef hij niet in Zeeland, want zijn gymnasiale op leiding genoot hij in Zaltbommel. aan de waar hij in 1844 tot lector in de scheikunde de mineralogie en geologie en drie jaar later tot hoogleraar benoemd werd. Op zijn 70-ste jaar legde hij het professoraat neer. Buys Ballot begon in 1849 te- samen met dr Krecke op eigen ge legenheid met het doen van waar nemingen en werd in 1854 be noemd tot hoofd-directeur van het naar zijn ideeën te Utrecht ge stichte meteorologisch instituut, welks jaarboeken de gehele we tenschappelijke wereld op de hoogte hielden van hetgeen onder zijn leiding op het terrein van de meteorologie in ons land verricht werd. In 1857 maakte Buys Ballot de door hem ontdekte en naar hem genoemde wet bekend, welke de op ^etehschappelijke waarneming gegronde regel tot het voorspel len der vermoedelijke windrich ting bevat. HET BEGIN. Buys Ballot en Krecke zijn mannen geweest met hoge idialen. Mannen vol bezielende moed, om de waarnemingen, die door hun leermeester prof. R. van Rees en anderen waren begonnen, voort te zetten en uit te bouwen tot iets groots, iets waarmee zij het Ne derlandse volk en de scheepvaart konden dienen. Op 1 December 1848, vandaag honderd jaar geleden, begonnen de beide pioniers een observato rium in Utrecht. De eerste jaren hadden zij met veel moeilijkheden te kampen. Wel kregen zij steun van enkele instellingen, doch ze misten de medewerking van de regering.1 die wetenschap, verzekerd. De Minister Thorbecke bracht hier-1 inderdaad tot stand gekomen in- bereid mede te werken aan de oprichting van een officieel me teorologisch instituut en in Ja nuari 1854 werd bij Kon. Be sluit dit plan verwezenlijkt. Buys Ballot werd hoofddirec teur en Krecke directeur van de afdeling Waarnemingen te land en van het Observatorium. Veel omvattend was het werk van deze Zeeuw. Maar niets was hem te veel om zijn idealen te verwezenlijken. Talrijke publica ties van zijn hand zagen het licht en hij moet wel een zeer hard en onvermoeide werker geweest zijn om tot zijn zeven tigste jaar zijn ambt als hoog leraar en zijn taak als hoofd van het K.N.M.I. te kunnen volhou den. EUROPESE BEROEMDHEID. Buys Ballot behoorde door zijn wetenschappelijke arbeid tot de Europese beroemdheden. Hij was één van de grondleggers van de meteorologie als weten schap en heeft door het inrich ten en algemeen invoeren een stelselmatig bekendmaken der weerkundige waarnemingen, te vens de practische betekenis van in, na door een bezoek aan het observatorium overtuigd te zijn van het nut, verandering. Buys Ballot kon de minister n.l. to nen, dat met de aan de schip pers verstrekte gegevens de rei zen naar Java ettelijke dagen konden worden bekort! OFFICIEEL ERKEND. Minister Thorbecke was direct ternationale meteorologie was voornamelijk het werk van Buys Ballot, wiens werk in het buitenland zegr gewaardeerd werd Het nut van zijn arbeid, die honderd jaar geleden offi cieel begon, voor de wereld scheepvaart in 't algemeen en de Nederlandse in 't bijzonder, ge denken wij als Zeeuwen van daag speciaal. (Van onze parlementaire redacteur.) Het was een tombola van vra gen, zoals de heer v. d. W etering I (C.H.) het uitdrukte, die Minis ter Lieftinck gistermiddag tijdens de behandeling van /.ijn begroting van Financiën te verwerken kreeg. Een onuitputtelijke tombo la. De Kamerleden konden er wei nig aan doen. Vele vraagstukken de heer Hofstra (Arb.) noera- de ze stuk voor stuk op waren volgens de Memorie van Antwoord in studie of commissoriaal. Een groot prineipiëel debat was dus uitgesloten. Maar Minister Lief tinck had aan al dit klein gedoe z(jn handen vol. De heer Hofstra (Arb.) begon erg boos, omdat een principiële beschouwing over 's ministers be leid niet mogelijk was. Het duur de echter niet^ang of deze boos heid was omgeslagen in tedere genegenheid, die echter toch niet helemaal honderd procent was, want deze belastingdeskundige wilde zijn socialistische opvattin gen veel verder doorvoeren dan zjjn partijgenoot Lieftinck. Begrij pelijk. Als bewindsman moet men zijn liefhebberijen laten varen en heeft men rekening te houden met andersdenkenden. De liefde, die de heer Hofstra (Arb.) nu een maal voor staatsinmenging koes tert, kwam duidelijk tot uiting in zijn beschouwing over de belasting op de winsten. Eén deel van de winst moet de Regering belasten, een ander deel moet zij niet vor deren, doch het bedrijfsleven la ten behouden. Natuurlijk behoort deze niet-geïnde belasting ook aan de Staat, maar de bedrijven kun nen zich dan met Overheids geld dus uitbreiden. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) kwam hiertegen in verzet. Hij wist niet of de Minister dit stand punt deelde, maar het kan geen kwaad tegen een gif een klein beetje tegengif in te dienen. De Staat zal dan mede-eigenaar worden. Practisch is des heren Hofstra's theoriè echter ook niet uitvoer baar, want de fiscus heeft alle belastingen hard nodig om de da gelijkse uitgaven te dekken. Deze A.R. afgevaardigde was trouwens op verschillende punten een hef tige tegenspeler van de heer Hof stra. De spaarraad moet in ieder geval een psychologische, goed voorbereide actie voeren. Net zo als in Engeland. Daar ging het prima. De Regering moet ook hier kleine spaarbrieven uitgeven met een suggestieve kop bijv.: „Weder- opbouwcertificaten". Tegen de Spaarraad had de heer v. d. Heu vel (A.R.) niets maar in Enge land lopen de mensen gemakke lijker aan het lijntje. In Neder land doen ze altijd juist het tegen- overgestelde. Neen, als de spaar- campagne moet slagen, dan zal J de Regering zich eerst het lot van haar vroegere spaarders moeten aantrekken, d.w.z. een behoorlijke rentepolitiek voeren en de ge blokkeerde spaargelden vrij geven. De heer v. d. Wetering (C.H.) wilde de heer Hofstra (Arb.) wel aan een goede slagzin helpen, n.l. deze: „Een goede spaarder is nooit revolutionair". DE BANKBILJETTEN VAN' f500 EN f 1000. Over de bankbiljetten van f 500.- en f 100.is gistermid dag ook nog heel wat te doen ge weest. Deze schuldbekentenissen moesten in 1943 worden inge leverd. Velen hebben dit echter uit vaderlandsliefde geweigerd. Bij de na-inlevering zijn echter veel te zware eisen gesteld. Van de 70.000 aanvragen zijn er 60.000 afgewezen. Zijn al die 60.000 nu frauduleus? vroeg de heer Hot's- stra. „Voorzichtig aan", zei de heer v. d. Heuvel. Er is een be hoorlijke handel geweest in die bankbiljetten. Wat anders is het voor de briefjes van f 100.die niet ingeleverd zijn bij de geld- zuivering. Daarvoor moet zo soe pel mogelijk worden opgetreden. De heer v. d. Heuvel vond de be lastingaanslagen veel erger. Die zijn soms onzinnig hoog. Wij heb ben Al va mede om de tiende pen ning uit ons land verdreven, maar vergeleken bij sommige belasting inspecteurs was deze Spanjaard nog maar een kind. Fel verzette deze spreker zich tegen de onderiiemlngsbelasting, die in feite niets anders is dan een tweede inkomstenbelasting. Een notaris, die f6000.verdient en zes kinderen heeft, betaalt plra* f 150.belasting, een bakker in dezelfde omstandigheden kan maar liefst ongeveer f 700.neer tellen. Na de schorsing kwam de Mi nister van Financiën, Prof. Lief tinck, in de avondvergadering aan het woord. Een algemeen uitstel van de bij zondere heffingen te betrachten vond hij minder aanbevelenswaar dig. Verder zei hij, dat instelling van een scheidsgerecht voor de vermogensaanwasbelasting aan staande is. De voorzitter is reeds benoemd. Voor de ondernemingsbelasting waren er volgens hem ook goede argumenten aan te voeren. Een herziening der fiscale af- schrijvingsregeling komt ernstig in aanmerking. De suggestie van de heer Hof stra vereiste naar spr.'s inzicht, overweging. Wat betreft de bankbiljetten van f 500.— en f 1000.— is in be paalde gevallen komen vast te staan, dat het onmogelijk was, dat de betrokkenen op normale wijze in het bezit der biljetten waren gekomen. Een beroepsinstantie leek de minister niet mogelijk, omdat dan alles weer opnieuw moet worden onderzocht. De begroting werd tenslotte z.h.s. goedgekeurd. Bij de aanvang van de verga dering kwam de motie-Nederhorst (Arb.) nog in stemming. Deze motie, die reeds dateert van het vorig zittingsjaar, was bedoeld om instemming te betuigen met de oprichting van Economische Unie. De motie werd met 3723 stem men aangenomen. Tegen de 35-jarige schilder P. M. Verschuren uit Ubach over Worms, die zijn vrouw, moeder van drie kinderen, met arsenicum vergiftigde, heeft de Maastrichtse rechtbank 25 jaar gevangenisstraf geëist. Tegen de 25-jarige huis houdster, e. Hanegraaf, werd 10 jaar geëist, omdat niet direct bewezen kon worden, dat zij medeplichtige was. De Haagse Arrondissementsrechtbank heeft het vonnis waarbij de „Vereniging Particulier Initiatief tot het doen van Charitatieve Werken" failiet werd verklaard, vernietigd. De arts Hofman, die, evenais de K.L.M., nog geld tegoed had, zal in hoger beroep gaan. Omdat er „verboden te roken" op het bordje stond in de lakspuiterij waar hij werkte, wilde de spuiter Verwey uit Rotterdam graag eens proeven of nu een sigaret dubbel lekker smaakte. Zijn lucifer gooi de hij brandend weg in een bak met zeer brandbare substantie. Gevolg felle brand en 65.000 gul den schade. Gisteren werd tegen hem een week hechtenis geëist. Koningin Juliana heeft het be schermvrouweschap aanvaard van de Kon. Nederl. Politiehonden vereniging. Tijdens werkzaam heden met een kraan stortte gis teren een 40-jarige man uit Go- rinchem van een30 meter hoog gebouw naar beneden. Hij over leed binnen enkele uren. Vol gens „Die Neue Zeituing" werken 250.000 Duitse krijgsgevangenen in wapenfabrieken in de Sowjet- Unie. Himmler's bezittingen zijn allen verbeurd verklaard op een klein deel na, dat aan zijn weduwe en zijn twee kinderen ge geven zal worden, In Nykjoe- bing in Seeland woont een weduwe van 72 jaar. Dat zou niets bijzon ders zijn als dit oude dametje geen onderscheidingsteken voor een sportprestatie was uitgereikt. Ze leverde n.l. de „prestatie" (zo meldde het A.N.P.), om 20 km. in 57 minuten te fietsen, liep 200 meter in 32 seconden en wierp een speer 18 meter ver. Wie zei daar iets van het zwakke ge slacht? Middelburgse Nutsspaarbank betrok nieuw gebouw. Gisterenmiddag heeft de Mid delburgse Nutsspaarbank het pand Lange Noordstraat 4 offi cieel in gebruik genomen. Aan wezig waren B. en W. van Mid delburg, dr Buning, secretaris van de Nederlandse Spaarbank- bond, de heer C. Ouwehand na mens de Vlissingse Nutsspaar bank en de heer Mijs, directeur van de Nutsspaarbank te Zutfen. De voorzitter, mr Th. Portheine, memoreerde de stichting van de Bank in 1918 door een commissie van het Departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Er werden tal van felicitaties uitgebracht, waarbij de heer Mijs een plaatwerk over handigde, bestemd voor de nieu we directeurskamer en voorstel lende het oude Nutsspaarbank- gebouw. Het wereldkampioen schap Dammen. De uitslagen van de partijen van de 18e ronde luiden: LarosPost VerpoestPerot ChilandKeiler Rostanv. d. Staay DemesmaeckerGhestem 'Het klassement is thans: 1. Roozenburg 29 p. (16 par tijen), 2. Keiler 25 p. (17), 3. Ghestem 22 p. (16), 4. Verpoest 21 p. (17), 5. Post 18 p. (17), 6/7. v. d. Staay en Laros 16 p. (16), 8. Perot 15 p. (16), 9. Chiland 13 p. (17), 10. Demesmaecker 3 p. (16), 11. Rostan 2 p. (17). 2—0 0—2 0—2 0—2 0—2 DE BILT ZEGT Nog hetzelfde weertype. Op de meeste plaatsen in de ochtend nog mist met lichte of matige vorst. In de middag hier en daar opklaringen en ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren. Zwakke, meest Zuidelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1