Sokolovsky protesteert tegen de verkiezingen. NIEUWS WEST-EUROPA blp in zeer zware mist gehuld. Doodstraf gegist tegen zeven Amei's- foortse kampbewakers. Soetsjou van Nanking afgesneden. Ook Zeeland in dik mistkleed gebuid. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Steun wettig gezag. demonstraties. a.f.f„ dat geweren van het voor IN ENGELAND HET ZWAARST SEDERT JAREN. PrUzenstop gebouwd onroe rend goed wordt opgeheven. Het blijft nog enkele dagen mistig NOORDATLANTISGH PACT VOOR TIEN JAAR. Republikeinse commando groepen in Nederlands gebied Gaat Soekarno naar India Schooltandartsendienst voor West-Zeeuwsch-VIaanderen. SNIPPER WMI Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD le JAARGANG No. 1115 Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 30 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAK ELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.25 u., onder 16.32 u. Maan op 9.37 u., onder 16.33 u. Hoogwater op Woensdag 1 Dec.; Vlissingen: 1.44 u. 2.21 m., 14.09 u. 2.10 m. Wemeldinge: 3.45 u. 1.85 m., 16.06 u. 1.75 m. De gisteren geplaatste „Flits" zou de indruk kunnen wek ken, dat onze redactie min of meer afwijzend staat tegenover de po gingen, die onder leiding van het „Instituut Steur. Wettig Ge zag" worden aangewend om or ganen van vrijwilligers te vor men, welke bet wettig gezag steunen door het geven van politieke, militaire en economi sche bijstand. Dit is echter niet het geval. Integendeel, gaarne wekken wij onze lezers op, aan dit in stituut volle aandacht te schen ken. Dat er aanvankelijk bij velen aarzeling was, valt te verstaan. Het maakte een onaangename indruk, dat de regering geen herleving wenste van de vroe gere B.V.L., waarbij vóór 1940 ongeveer 80.000 man waren aan gesloten. Voor de B.V.L. zouden dui zenden die nu een afwachtende houding aannamen zich gaarne hebben gemeld. Daarbij kwam, dat de „verbandacte" bepalin gen bevatte van zó verstrekken de aard, dat velen aarzelden een verbintenis aan te gaan. En ten slotte was er ook nog het be zwaar, dat het Wettig Gezag tel kens weer blijk geeft, met de handhaving van het wettig ge zag weinig ernst le maken. Geen wonder dat er aanvan kelijk weinig animo was, om met het nieuwe instituut in zee te gaan. "NT u zijn echter in een dezer dagen gehouden conferentie verschillende bezwaren wegge nomen. Verklaard werd, dat het in stituut „Steun Wettig Gezag" geen verlengstuk is van een re geringsapparaat. Ket moet ge zien word-n als een samenkop peling van alle Nederlandse groeien, die zich oi.voorwaarde- - lijk achter het wettig gezag scharen. Onder leiding van de overheid zullen re'serve-onderdelen wor den gevormd. Het instituut be vordert de toetreding en oefe ning van de vrijwilligers en be hartigt hun sociale belangen. In de nationale commissie die aan het hoofd staat van dit in stituut hebben vertegenwoordi gers van verschillende politieke partijen zitting a'.smede de lei ders van organisaties als de Bijz. Vrijwillige Landstorm en Volksweerbaarheid. Het Tweede Kamerlid mr A. E. Roosjen, verklaarde, dat de B. V. L. aanvankelijk geaarzeld heeft om toe te treden tot het instituut. Met de wensen van de B. V. L. is echter rekening ge houden en een belangrijk per centage van de leden heeft zich daarop bereid verklaard het in stituut te steunen. ACTIEF OPTREDEN TE VERWACHTEN? Vakvereniging roept op tot' Het Persbureau d.p.d. met r r Britse vergunning meldt, alrus Maarschalk Sokolofsky, de mi litaire Sowjet-gouverneur te Her lijn, heeft in een brief aan de Britse, Amerikaanse en Franse militaire gouverneurs, Robertson, Clay en König, tegen het houden van verkiezin gen te Beriyn op Zondag a.s. In de brief wordt volgens het Nieuwsbureau A.D.N. (Sowjet- zöne) gewezen op „de gevaarlijke activiteit, die in de Westelijke sec toren van Berlijn ontplooid wordt om scheuring en desorganisatie teweeg te brengen in het stads bestuur, en welke door de Weste lijke militaire bevelhebbers te Berlijn wordt gesteund". Scheurmakende elementen, al dus de brief, hebben sinds lang gepoogd om het verenigd stads bestuur te desorganiseren en de democratische vertegenwoordigers van de massa der Berlijnse be volking daar uit te verwijderen. Het Sowjet-commando wenst deze anti-democratische elemen ten niet te ondersteunen en zal elke poging in het werk stellen om het normaal functioneren van het Berlijnse stadsbestuur te ver zekeren. Volgens Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het Sow- jet-Russlsch militaire bestuur, moest de brief van Sokolofsky niet opgevat worden als slechts een herhaald protest. De Sowjets, aldus genoemde bronnen, zouden bereid zijn hun protest door „ac tief optreden" te ondersteunen. Zij zouden echter in het huidige stadium van de Berlijnse kwestie niet het plan hebben gebruik te maken van hun gewapende macht. OPROEP TOT DEMONSTRATIE. De onder Sowjet-Russische con trole staande „Vrije Duitse vak- verenigings-organisatie" te Ber lijn malige Duitse leger ztyn uitge deeld aan verscheidene formaties der Duitse politie in de Sowjet- seetor van Herlijn. Waarnemers te Londen geloven geprotesteerd dat de volgende belangrijke zet in de Berlijnse crisis eerder in Ber lijn zelf zal plaats vinden door de Duitse lichamen, die door de Sow jets worden gesteund, dan te Parijs door een overeenkomst tot hervatting van de besprekingen door de vier mogendheden. Strasser wil nieuwe Duitse beweging. Otto Strasser, stichter van het „Zwart-front" van vóór de oorlog, een organisatie van anti-Hitler- gezinde Duitse vluchtelingen, wiens broer (vóór 1932 Hitiers hoofdorganisator) bij de Roehm- putsch gedood werd, en die zelf in 1930 door Hitier uit de partij gesloten werd, zou in een brief aan een vriend in Hessen ver klaard hebben een nieuwe bewe ging te willen stichten onder de naam „Duitse Liga voor Weder opbouw". Deze zou eenheid in Duitsla. I moeten brengen op basis van de „Stammen" en niet op basis van de oude grenzen der staten. In Beieren en Hessen is reeds het verzoek ingediend de nieuwe beweging te erkennen. Zal Amerikaanse Republikeinse partij hertelling vragen? De Republikeinse partij in de VB. bestudeert de mogelijkheid een hertelling te vragen in de drie sleutelstaten Californië, Ohio en Illinois, waar president Truman by de jongste presidentsverkiezin- heeft gisteravond alle Ber-1 gen met kleine meerderheid heeft lünse arbeiders opgeroepen tot gewonnen, deelneming aan een demonstratieIndien er een hertelling plaats voor een „verenigd stadsbestuur" heeft en een gunstige uitslag voor voor Beriyn, welke hedenmiddag Dewey hiervan het resultaat zou voor de universiteit in de Sowjet-1 zijn, zou Dewey de overwinning sector zou moeten beginnen. 'hebben behaald. Noodweer in de V.S. Een groot deel gj;an West- Europa was gisteren in een dikke Er is dus voor hen die aan vankelijk bezwaren hadden, geen reden om zich langer af zijdig te houden. mist gehuld, welke het verkeer op En verwacht mag worden, da land cn in de ,ucht inzonderheid degenen die tot ,emmerd zowe, de iuc.htbrug een der Chr. poliaeke part jen Berl.jn aJg het vUegverUeer behoren, zichzelf ernstig zullen Frankrijk ondervond vertra- afvragen, of zy niet geroepen door de mist „s de z.jn zich by de thans gevormde organisatie aan te sluiten. Zij gaan toch uit van het be- Engeland werd in de dichtste ginsel, dat het weitig gezag ge-1 mist sedert jaren gehuld. Het steund behoort te worden, niet wegverkeer lag zo goed als stil, omdat men de regeringsperso- evenals het luchtverkeer tussen nen sympathiek vindt, maar om- Engeland en het vasteland. De dat het gezag uit God is en om- bootdiensten in het Kanaal wa- dat handhaving van het gezagren echter bijna normaal, een der eerste voorwaarden isOverstromingen, regens, stor- voor de gezonde ontwikkeling 1 men en sneeuw hebben in ver uit- van het volksleven en voor de eenliggende delen van de Ver. handhaving van de rechten en j Staten tijdens het ^week-einde vrijheden van het volk. „Ik zal handhaven" is steeds geweest het devies der Oranjes. Laat dit ook zijn de leuze van ons volk. verminderd dik. Een der bussen, een hyper moderne Amerikaanse, reed dan ook gisterochtend bjj Laren tegen een boom. De wagen werd bescha digd, doch geen der passagiers liep verwondingen op. Toen de passagiers eindeiyk na deze minder prettige ervaring op Schiphol aankwamen, bleek de mist nog geenszins van plan te wijken. De onfortuinlyke passa giers werden in een hotel onder gebracht. DE WEGENWACHT IN DE MIST. De A.N.W.B. deelt mede, dat alle patrouilles van de Wegen wacht in de vroege morgen nor maal zü'n uitgerukt en de handen vol hebben. Het verkeer over Nederlands Naar het A.N.P. verneemt zal zeer binnenkort de pryzenstop op gebouwd onroerend goed worden opgeheven. Bjj koop en verkoop van huizen, fabrieken, boerderijen enz. zal de meest biedende dus In het bezit kunnen komen van het gewenste pand. De prqzenstop voor ongebouwd onroerend goed zoals weilanden en bouwgronden wordt gehandhaafd. By koop en verkoop van deze goe deren moet de transactie dus nog nader goedgekeurd worden door de Prijzenbureaux voor Onroeren de Zaken. Verwacht wordt, dat de vrije verkoop van gebouwd onroerend goed na 5 December a.s. wordt toegestaan. schade veroorzaakt. Verscheidene [drukste weg, huizen in Alabama stortten ten- Haag, wordt, gevolge van stormen in. Honder-1 mist, ook door den personen in het gebied van'zeerste belemmerd. RotterdamDen behalve door de de gladheid ten Birmingham, Alabama, waren dakloos tengevolge van overstro mingen. Men verwacht, dat er voor duizenden dollars schade is aangericht. BOVEN DE NOORDZEE. Boven het gehele gebied van de Noordzee hangt een dikke mist. De scheepvaart op de N. Water weg lag van Zondagmiddag ge heel stil met één uitzondering: Zondagavond om 8 uur is n.l. het Nederlandse passagiersschip „Ko ningin Emma" met behulp van zUn radarinstallatie van Harwich te Hoek van Holland aangekomen. LUCHTVERKEER TOCH VEILIGER In Frankfort zaten 58 passagiers te wachten, die per AOA-Constel- lation naar Amsterdam en New- Yprk moesten. Omdat het weer Zondagmorgen in Amsterdam be hoorlijk leek, werd besloten deze mensen per autobus naar Schip hol te brengen. De wegen waren echter spiegelglad en de mist on- Het K.N.M.I. te De Bilt meldt het volgende over de mist: g §j Met grote hardnekkigheid handhaaft zich een .gebied met s hoge barometerstanden boven midden-Europa. In dit gehele g H gebied komt weinig wind voor. Tijdens de windstille nacht g§ g koelt het aardoppervlak sterk af en in verband daarmede g s komt er tegen de ochtend in uitgestrekte gebieden lichte tot g jg matige vorst voor. De sterke temperatuurdaling heeft boven- dien tot gevolg gehad, dat het mistgebied boven Europa zich H steeds verder uitbreidde. H Het mistgebied in Europa beslaat nu Denemarken, West- J g Duitsland, het grootste deel van Frankrijk, België, Nederland g g en Zuidoost-Engeland. fg g Over het algemeen zal de misttoestand nog enkele dagen g g voortduren. 5 De verwachting tot vanavond luidt: g Rustig weer met op de meeste plaatsen nog mist, die in s S i "J'^daguren weer wat minder dicht wordt. In het Zuiden jg zal de temperatuur 's middags iets boven het vriespunt zyn. De daar patrouillerende wegen wachten hebben gerapporteerd, dat vrij veel wagens langs de weg worden aangetroffen, die door hun bestuurders zijn veriaten. Volgens de „New York Times" hebben de V.S. besloten, dat het Noord-Atlantisch veiligheidsver drag voor de tyd van tien jaar moet worden gesloten. Voorts be sloot men, aldus dit blad, dat dit verdrag, waar Engeland, Frank rijk, de landen van de Benelux, de V.S. en Canada zich bij zouden aansluiten, indirect steun zou moeten krijgen van andere landen, in het bijzonder van Denemarken, IJsland en Portugal. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou het waarschijnlijk niet met Frankrijk eens zyn, dat de V.S. zich van te voren verbinden met hun gewa pende macht tegen elke aanval ler van een ondertekenaar van het verdrag op te treden. In een communiqué van de Dienst voor Legercontacten wordt gezegd, dat uit een officiële mede deling blykt, dat van republikein se zqde onlangs opdracht is ge geven tot de vorming van z.g. „commandogroepen" op verschil lende plaatsen in federaal gebied. Gemeld wordt, dat deze groepen thans voltooid zyn te Tjilatjap, Probolinggo, Poerwokerto en Te- gal. Voor Pekalongan was nog niet voldoende kader beschikbaar. Franse nationale havenstaking voorkomen. De onderhandelingen om een nationale Franse havenstaking te voorkomen zyn met succes be kroond. Een delegatie van de C.G.T. heeft een overeenkomst bereikt met de minister van Openbare Werken, welke heden wordt getekend. Officieuze stakingen zyn giste ren voortgezet. Dreigende staking van winkelpersoneel in Frankrijk. Later werd gemeld, dat het winkelpersoneel in geheel Frank rijk besloten heeft in staking te gaan als de huidige onderhande lingen tot handhaving van een werkweek van vijf dagen op niets uitlopen. De havenarbeiders te Duin kerken gingen vandaag weer aan Naar Antara meldt, heeft vol gens mededelingen uit paleiskrin gen, president Soekarno een uit nodiging ontvangen van Pandit Nehroe om een bezoek te brengen aan India, ter versteviging van de vriendschapsbanden tussen India en de Republiek Na een requisitoir, dat bijna anderhalf uur duurde, eiste de advo caat-fiseaal b(j het Bijzonder Gerechtshof to Amsterdam, Mr B. J. Besier, gistermorgen de doodstraf tegen elk der zeven verdachten in de zaak tegen de Amersfoortse kampbewakers: Kotalla, Berg, Wolf, May, Brahm, Oberie en Alseher. Generaal Zervas door beroerte getroffen. Generaal Napoleon Zervas, voor malig Grieks minister van Open bare Orde, is door een beroerte getroffen. Gisteren werd gemeld, dat zijn octann ornetio' wac i 1 toestand ernstig was. Zervas was leider van de Edes- groep van partisanen tijdens de oorlog. Hü heeft zich dikwijls „vijand nummer één van het com munisme" genoemd. „In verscheidene dagvaardingen van de zaken van het kamp Amersfoort is sprake van fusil leringen. De fusilleringen, die zijn tenlaste gelegd, hebben alle na Dolle Dinsdag plaats gevonden. Dat is van belang in verband met een mogelijk verweer, dat hier niet van moord en doodslag, laat staan van een oorlogsmisdrijf, doch dat het I steeds was een executeren van doodvonnissen", aldus Mr Besier, „maar niets is minder waar. Al leen het geval met de 76 Russen ligt anders (in April 1942 gefusil leerd). Al die andere fusilleringen waren zeker geen executies van behoorlijke rechteriyke doodvon nissen". Mr Besier vervolgde: „Na alles Verscheidene honderden parti- wat wij uit de mond der vele ge- sanen hebben gisteren de voor- j tuigen over de ellende en de ter- naamste electrische centrale te reur 'n het P.A.D. hebben gehoord Jongwol, in Zuid-Korea, op 120 acht ik het overbodig, dat thans km. ten Zuid-Oosten van Seoel nog eens te herhalen. Het geheel aangevallen, aldus een woordvoer- z° verschrikkelijk geweest, dat Moeilijkheden in Zuid-Korea. Oberie aan 7o moorden, May aan de vermoording van 76 Russen, Alseher aan belemmering van het medische werk en mishandeling van zieken en diefstal van f 92.000.en van goederen en ma chines van een Joodse zaak. „Hoewel misschien de één nog meer heeft gedaan dan de ander, is van ieder der verdachten het complex van misdrijven zó ernstig, dat ik meen tenvolle verantwoord te zijn door tegen eik der verdach ten de doodstraf te eisen". der van het Zuid-Koreaanse leger. Door twee legerafdelingen, die de burgerwacht zqn komen verster het eigeniyk met geen woorden te beschrijven is. Wanneer ik al het bewezene in ken, worden de partisanen op en- 'ict kort zou moeten opsommen, kele km. afstand van de centrale ^an komt dat hierop neer: opgehouden. Deze centrale produ-1 Toepassing van het ceert 40 pCt van de electrische verfoeilijke^ regime J^at _P DA stroomproductie in Zuid-Korea. STAKING IN DE ROMEINSE MEELFABRIEKEN. De arbeiders en bedienden der meelfabrieken van de Deegwaren- bedrijven te F.ome, en de Ro meinse provincie hebben voor on bepaalde duur het werk stop gezet, ten einde loonsverhoging te krijgen. Bijeenkomst te Oostburg. Zaterdagmiddag werd te Oost burg een bijeenkomst gehouden Afschaffing vervoer- bewijzen biggen. Naar het A.N.P. van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verneemt, kan verwacht worden, dat binnenkort de vervoersbewij zen voor biggen zullen worden af geschaft. 2. Foltering van gevangenen (het- met het doel in W.Z. Vlaanderen geen mr Besier ook aan de ande- te komen tot liet instellen van ren ten laste legde) en als meer dere toelaten, dat zijn minderen folterden. 3. Fusiliering van 76 Russen. 4. Fusillering van 49 ge- schooltandartsendienst. De leiding van deze avond berustte bij mr Hoekzema, bur gemeester van Oostburg, die een vangenen als repressaille voor de bijzonder woord richtte tot het aanslag op Rauter. 5. Door zijnvan Qed. Staten, de heer minderen doen fusilleren van tal Schout, en tot de heer Scherp- D.w.z. ver over - - - van gevangenen, de 100 moorden. Kotalla: Medewerking van 77 moorden, Brahm aan 74 moorden, DE STRIJD IN CHINA. Regeringstroepen door de lucht naar centrale front Soetsjou is thans geheel van Nanking afgesneden. Volgens bin nenkomende berichten wenst de Chinese regering deze stad te ont ruimen om alle beschikbare troepen ten Noorden van Pangpoe te concentreren. Men is van oordeel, dat, indien de regeringstroepen het werk. Alleen in de haven van ©r in slagen uit Soetsjou door te stoten naar Penpoe, de commu- Bordeaux wordt nu nog gestaakt. Te Marseille duurt de zeelieden staking voort. Birmese communistische leider ontsnapt. De Birmese regering heeft he kend gemaakt, dat de leider van de Birmese communistische partij „Witte Vlag", Thakin Than Toen, aan arrestatie ontkomen is, toen regeringsstrijdkrachten een week geleden een sterkte van de opstan delingen in Centraal Birma bin nendrongen. 50 van Than Toens naaste medewerkers, alsmede de Indische communistische leider Ghosal, waren verdwenen toen hun hoofdkwartier werd omsin geld, aldus de bekendmaking. Het wereldkampioen schap dammen. RoozenburgPerot KeilerVerpoest ChilandLaros Ontploffing te Huil. By een ontploffing in een Cacaofabriek te Huil zijn vier personen gedood en 30 gewond onder wie 8 vrij ernstig. Vijf ar beiders, onder wie een meisje, zijn vermist. Veertien arbeiders moesten met brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De stand luidt: 1. Roozenburg 29 pnt (16 part.),2. Keiler 23 (16) nistische bedreiging van Nanking opgeheven zou zijn. Uit Zuid-Anhwei worden op een front van 50 km. lengte tussen Szetsjien en Koetsjeng, ten Noor- ,den van Pengpoe, hevige gevech ten gemeld. De Chinese marine tracht te voorkomen, dat men de Beneden- Yangtse oversteekt. Volgens berichten uit Sjanghai overweegt Tsjang Kai Sjek het overbrengen van troepen door de lucht uit de provincie Sjensi ter versterking van het Centrale Chinese front. Deze troepen gel den tot de beste der regerings troepen te behoren. Het overbren gen zou echter betekenen, dat Sjensi aan de door communisten geleide legers overgelaten wordt. Volgens „onafhankeiyke" Chi nese berichten heeft de regering 100.000 manschappen uit de ver dediging van Soetsjou terug getrokken. Deze froepen trokken Zuidwaarts in de richting van de stad Soensien, ten Noorden van Pengpoe. Soensien is in handen van de door de communisten aan gevoerde legers. Van regerings- zyde blijft men ontkennen, dat de ontruiming van Soetsjou wordt overwogen. Een te Hongkong verschijnend bericht, dat vandaag geen Er hebben zich drie explosies voorgedaan. Op het ogenblik van blad de eerste ontploffing, die naarHongkongse kranten in Sjanghai men gelooft het gevolg was van werden toegelaten. De vliegtuigen een lek in een benzinetank, be-werden doorzocht en de zich daar- vonden zich 40 personen in de in bevindende Hongkofigse bladen fabriek. in beslag genomen. huis uit Zaandam, de secretaris van de Centrale Raad voor So ciale Tandheelkunde. Vele burgemeesters, tandart sen en artsen, vertegenwoordi gers van ziekenfondsen, Kruis verenigingen'en scholen, waren mede aanwezig. De heer Scherphuis gaf op duidelijke wijze een overzicht van het doel en de inrichting van de schooltandverzorging. De regering en de ziekenfond sen steunen de plannen om te komen tot schooltandverzorging ten volle. Zelfs bestaat er een landelijk plan, waarvan vermoed wordt, dat het in de nabije toe komst verwezenlijkt zal worden. Niettemin is het aan te beve len, dat West Zeeuws Vlaande ren reeds eigen plannen begint uit te werken. In dit verband werd een voorbereidende com- De uitslagen van de 17e ronde missie gevormd, waarin zitting van het wereldkampioenschap hebben een vertegenwoordiger dammen luiden: Jder gemeenten en der tandart- Demesmaeckersen, resp. de heren mr Hoekze- Van der Staay 02 ma en Van Goor. Rostan Ghestem 0 2 Deze commissie zal nog aan- gevuld worden met een verte genwoordiger van de zieken- 1—1 0—2 fondsen. Het streven is zo spoe dig mogelijk te komen tot het vormen van een Stichting. Fi- 20 (15), 5. Post 18 (15), 6/7. Laros en v. d. Staay beiden 14 (15), 8. Perot 13 (15), 9. Chiland 13 (16), 10. Demesmaecker 3 (15), 11. Rostan 2 (16). 3. Verpoest 21 (16), 4. Ghestem nanciëel bleken er geen onover- - komenlijke bezwaren te bestaan. Voorlopig dient begonnen te worden met de behandeling der leerlingen uit de eerste klasse der lagere scholen. Schoolbezoek door de tandarts bleek beter te voldoen dan be handeling der leerlingen in een centrale gemeente. De practijk heeft geleerd, dat het aanbeveling verdient tand artsen aan te stellen uit de prac tijk, derhalve geen speciale schooltandarts. Het Japanse parlement heeft een resolutie goedgekeurd, waar bij de regering verzocht wordt er by de Amerikaanse autoriteiten op aan te dringen om de sluiting van het vredesverdrag te bespoe digen. „Pier den Draaier" in de dulve! (Van onze redacteur in de mist). De mist, die zich Zondagavond in een dik, nat kleed over het ge hele land heeft gelegd en ook Zee land haast ondoordringbaar be dekte, heelt heel wat stagnatie in het vervoer te water en te land tot gevolg gehad, terwijl ook on gelukken niet uitbleven. Gelukkig deden zich, althans voorzover ons thans bekend, geen persoonlijke ongevallen voor, BOOTDIENSTEN LAMGELEGD. Zeeland is nu eenmaal met wa terstromen doorsneden en de rei zigers, die van de veerponten ge bruik moeten maken slaat de schrik reeds om het hart, als ze merken dat er mist op komst is. Durven de Provinciale Stoom bootdiensten menige storm trot seren, de donkere nevel, die Maandagmorgen boven de Zeeuw se stromen hing werd hen te bar. De dienst VlissingenBreskens kon met grote vertraging uitge voerd worden, doch de boten van alle andere diensten lagen werk loos. Toen na de middag de mist wat optrok is de boot Hoedekens- kerkeTerneuzen weer gaan varen. den, doch heel velen van hen er voeren, dat dit nog te snel was. Het resultaat van hun pogen was aan de kant van de weg te vin den, in de vorm van een auto-met- deuk. 't Waren weliswaar in de meeste gevallen geen ernstige be schadigingen, doch de lust om de wagen weer op gang te brengen was vergaan. Men kon elkaar moeiiyk het verwijt maken van een te beperkte gezichtskring. Toch is er door de chauffeurs (zachtjes gezegd) gekankerd. Auto's kunnen soms ook zo raar doen. Zo bijvoorbeeld bij de aan- legplaa'ts van 'tveer Perkpolder. Een enorme file voertuigen stond daar te wachten op de boot, die niet voer. Enkele chauffeurs pres teerden het, steeds de achterste wagen van de file een duwtje te geven, waarop deze wagen, de wagen er voor een duwtje gaf, die weer een duw gaf tegen de, nee het wordt eentonig. Maar het moet erg gerammeld en gebonkt hebben daar in Z. Vlaanderen. De chauffeur van 't „Zeeuwsch Dagblad" is voor geen mistje ver vaard. Zoals iedere morgen, bracht hü ook gisteren de kranten gelukken af brachten zijn daarmee schijnbaar geluk kiger geweest. „Pier den Draai er in de dulve", zeiden zü. Ze lie pen daarmee vooruit op ons ver haal, maar lieten hem toch niet zitten. Een tractor trok „Pier" uit de „dulve", zodat de lezers die dag de echte Pier niet behoef den te missen. GROTE STAGNATIE IN BUSVERVOER. De bussen van de Stoomtram Walcheren konden voor zover het de zeer vroege diensten betreft, normaal doorgang vinden. Later op de morgen moesten echter alle diensten worden gestaakt. Eerst om elf uur kon weer worden ge reden, zij het ook met grote ver traging. De bus uit Goes, die om negen uur in de morgen vertrok, heeft het klaar gespeeld om ondanks gladheid en mist in anderhalf uur in Middelburg te komen. De overige busdiensten deden het al weinig beter. De A.M.Z. zag kans tot 10 uur 's morgens pas sagiers te vervoeren, maar zag er toen vanaf tot 1 uur. Met moeite werd de zaak tot vijf uur weer aan de gang gebracht, doch hier mede was de dagtaak beëindigd. Een pluim op de pet van de chauffeurs, die het er zonder on- 1 IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BONKTE HET. g Met het wegverkeer was het al S I weinig beter gesteld. Wel tracht- 'ten vele chauffeurs met een vqf lllltlllF kilometergangetje te blijven rij naar de lezers in Zuid-Beveland, op Tholen en op St.-Philipsiand Onder Biezelinge verdween hij Ook het treinverkeer ondervond vertraging. Volledigheidshalve moge nog met zijn auto van de weg en zag vermeld worden, dat de vissen in kans „zonder ongelukken" de de Zeeuwse wateren met rust zün voorwielen van de wagen in een gelaten. De oester- en mossel- sloot te plaatsen. We hebben de gelijkenis tussen „Pier den Draai er" en onze chauffeur nog niet kunnen ontdekken, maar anderen visserij in Yerseke was stilgelegd en evenals in de andere havens lagen in Yerseke de vaartuigen met berijpt tuigage aan de kant. Het gebeurde in Amsterdam, op het Rembrandtspleih. Een Belgi sche vrouw, die samen met haar man en een Engelsman „pik zwarte" nylons importeerde, raak te daar met enkele „zware jon gens" aan het handelen over 700 paar van deze kostbare been bekleding. Toen men het eens was over de prijs bleken de kousen te zün verdwenen. De vechtpartij die er op volgde maakte de politie opmerkzaam op deze buitenland se handelsmissie. Nu zitten ze achter de tralies. De Noord- Oostpolder wordt geteisterd door een muizenplaag. De diertjes vre ten graswortels en woelen de bodem om waardoor een bijzon dere groei van onkruid verwacht wordt. Gisterenmiddag is in een Amsterdamse lasinrichting een acetyleenapparaat ontploft. Een 18-jarige arbeider werd door de scherven dodeiyk gewond. Dr Van Moock is toegetreden tot de auteurscoöperatie „De Bezige Bij". Zün eerste boek verschünt in Januari. Gistermiddag werd te Utrecht de eerste openlucht- ijsbaan geopend. Zaterdag zijn 30 Amerikaanse boeren in ons land gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen. De voor malige hoofdredacteur van Hit ler's weekblad „Das Schwarze Korps", Gunther d'Alquen, zou volgens D.P.D. (Britse zone) op het departement van Buitenlandse Zaken te Washington werkzaam zün ais pronaganda-adviseur. De voormalige S.S.-schrijvers Winkel- kemper en Rockman zouden hem hier bü assisteren. Waarmee we maar zeggen willenEr zün plannen in de maak voor een tweede Panamakanaal, dat 200 nujl ten Zuiden van het bestaan de kanaal zou moeten komen. Buitengewoon lager onderwijsschool voor de Bevelanden, gevestigd te Goes. In een schrijven aan de ge meenteraad stellen B. en W. van Goes voor, aan de school voor B.L.O. aldaar, gedurende het eerste jaar een subsidie te ver lenen van f22.000. Verder wordt voorgesteld mee te doen aan een door alle ge meenten van Noord- en Zuid- Beveland te treffen gemeen- schappelijke rege ling. Blij Kens een bijgevoegd con cept heeft deze regeling ten doel, het gemeenschappelijk dragen van de kosten van ex ploitatie van de in de gemeente Goes opgerichte school voor bij zonder buitengewoon l.o. aan zwakzinnige kinderen van de Ver. de Koningin-Wilhelmina- school te Goes. De uitvoering van deze rege ling wordt opgedragen aan een gemeenschappelijke commissie bestaande uit vijf leden. Deze leden worden benoemd door en uit een algemene vergadering, bestaande uit vertegenwoordi gers der aangesloten gemeenten. Als zodanig zijn benoembaar de burgemeesters, wethouders of secretarissen. De gemeenten verbinden zich de netto-exploitatiekosten der school te vergoeden en de in- standhoudingskosten van het schoolgebouw te dragen. Zoals bekend, zal het huis „Welgelegen" voor deze school worden ingericht. De kosten voor verbouwing en inrichting (leer en hulpmiddelen) zijn ge raamd op f30.904; de exploita tiekosten voor het eerste cursus jaar op f 8.850. Voorzitter van het bestuur is ds' A. Metselaar; secretaris de heer L. C. Velthuizen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1