fjrovinti&v?//» 'KORT Plastic uit kaasafval. Piec dett DcacUec „STERKE MAN". Christelijke houding. Petroleumventers willen hogere winstmarge. Scholier houwrte een „Walki-Talki '-man. Amerikaans ooggetuige wenst rapport van Bikini. SCHR^PSTFniNGEN. RECTIFICATIE. 10 1)2-jarige Vaarzen ivlaandag 29 November 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Nieuwe loodsensociëteit te Vlissingen. Thans hebben de plannen voor de bouw van een nieuwe lood sensociëteit voor het Ned. Loods wezen, te Vlissingen, vaste vorm aangenomen. De restanten van iiet bij de bevrijding vernielde rebouw worden door de vereni ging „De Nederl. Loodsensocië teit" aan de staat verkocht. Deze zal ter plaatse een nieuwe lood sen v.ccht bouwen annex een kasieieinswoning met sociëteits zaal, welke aan de bovenge noemde vereniging zal worden verhuurd. Het nieuwe gebouw, dat aan de Boulevard de Ruyter zal ver rijzen, is ontworpen door de hoo." 'ambtenaar van de bouw kundige dienst van het Neder landse loodswezen, de heer F. v. d. Scliraaf. MIDDELBURG. Openbare verkoping. Notaris J. L. v. d. Harst te Middelburg hooit Donderdag pu bliek verkocht het huis en erf aan do Stationsstraat hoek Blau- weci k no. 31-36, aan de heer P. Goergen te Middelburg voor i i6.roo. De kinderspeelplaats 't Zand. De plannen van de kinderspeel plaats, die door de buurtvereni ging 't Zand zal worden aange legd, zijn thans zover gevorderd, dat a.s. Donderdagavond in het Scha .tershof een bijeenkomst wordt belegd, waar men dit na der *al bespreken. De avond zal tevens een fet's- telijk karakter dragen. HE1NKENSZAND. Meester Luwema ter aarde besteld. Onder grote belangstelling is Vrijaag het stoffelijk overschot van de heer G. F. H. Luwema ter aarde besteld. De overledene was vanaf 1924 hoofd dei O.L.S. en was ruim twintig iaar secre taris-ontvanger der Ned. Herv. Kerkvoogdij. Aan de groeve werd ecist ge spreken door LV Lely van Nisse, waarna burgemeester Funk na mens het gemeentebestuur het woord voerde en de overledene herdacht als een man, die steeds met grote toewijding de belan gen van het onderwijs heeft ge- die- -1. A's tegenwoordig hoofd der O. L. S. sprak de heer de Korte, namens leerlingen en oud-leer lingen der school woorden van dank, voor alles wat meester Luwema voor zijn leerlingen is geweest. Hij eindigde met het voorlezen van het gezang, dat de heer Luwema zijn leerlingen als zij de school verlieten mee gaf, n.l. Gez. 292 vers 1, 4 en 5, welk gezang door de oudste leerlingen der school werd ge zongen. Namens de ouders sprak de heer N. C. de Regt als voorzit ter van de oud er-commissie. Tot slot dankte de heer Schot borgh, schoonzoon van de over ledene, voor de belangstelling en deelneming, 's-HEER ARENDSKERKE. Schapen gedood. In de laatste tijd worden in de „De Poel" herhaaldelijk scha pen gedood in de weilanden. Van de daders (loslopende honden) tot op heden geen spoor. Aanbesteding. Vrijdagmorgen vond te 's-Heer Arendskerke openbare aanbeste ding plaats van de verdere afbouw van de 52 arbeiderswoningen, bouwplan 1947, waarvan de oor spronkelijke aannemer door de ge meente in gebreke is gesteld. Gun ning heeft nog niet plaats gehad. BAARLAND. C.J.B.T.O. vergaderde. De afdeling Baarland en om streken van de Chr. Jonge Boe ren- en Tuinderorganisatie ver gaderde voor het eerst in dit sei zoen. Op deze matig bezochte ver gadering hield de heer I. van Wingen, keurmeester te Baar land een causerie over „de aard appelteelt". De man was een „sterke" man en kwam Donderdag naar de Goese paardenmarkt kijken. Helemaal uit Tilburg kwam hij. Met de rustige tred van iemand c' e wéét een massiene indruk tg maken, trad hij het café binnen. Toen hij neerstreek kraakte het stoeltje. „Bier" moest ie hebben. Dat kón natuurlijk. Nu maakt bier de tong los en maakt een borrel zelfs de zwak ke overmoedig. Zo ook onze man. „Max Sehmeling had hij eens ^cvloerd", vertelde hij. Het café zweeg, knikte in stemmend, of staarde peinzend in de glaasjes. Véél bier maakt echter sterke wiens spierballen evenzeer be mannen lastig en deze man tonnen te rollen als zijn tong, 'eek daar geen uitzondering op te maken. Kortom, hij wilde het cafe niet uit. Basta en kom nou maar es op1. En ze kwamen. Twee jonge potige agenten, ge- allarmeerd door een telefoontje, stapten, ten strijde bereid, het café binnen. Een paar luttele handgrepen en daar ging de kampioen, het café uit en de nor in. ■«- Na twee uur werd hij weer losgelaten met in de zak een proces-verbaal tegen huisvrede breuk. Verpletterd is hij naar z'n trein gesukkeld. Niet van wege dat proces-verbaal, maar dat hij, de sterkste van Tilburg. door twee agentjes nee. da's te gek. Mompelend is hij inge stapt en verbitterd is hij wegge reden. ZOCTELANDE. Niwin-avond. Donderdag werd ten bate van de radio-actie voor onze jongens over zee een druk bezochte Niwin- avond gehouden. Er werden twee prachtige Indische films vertoond, n.l. de Niwin-film en een film over allerlei gebruiken van de inheem se bevolking. Een klucht zorgde voor de vrolijke noot. De verte genwoordiger van de Niwin, de heer de Witte, sprak over hetgeen door de Niwin voor onze jongens wordt gedaan, terwijl de voorzit ter van het Niwin comité, de heer H. J. Schoenmaker een openings- en slotwoord sprak. Een grote verloting, waaronder een door de comiteleden gemaak te boerinnepop, bracht de nodige contanten op. AI met al een ge slaagde avond met een prachtige opbrengst voor onze militairen. In het verenigingsgebouw te 's-Ileer Arendskerke hield „De Jonge Kerk" een filmavond. Ds Schoch, jeugdpredikant te Rotter dam vertelde over het grote stads- jeugdwerk. Geslaagd te Leiden voor het examen apothekers-asistente mej. M. Beukelman te Meliskerke. Te Meliskerke zijn gekozen resp. tot ouderling en diaken de heren Joh. Kodde en J. Simonse. De te Krabbendijke gehouden Klaproosdag-collecte heeft f 77.67 opgebracht. De collecte van het Indonesië- Comité te Nieuw- en St Joosland ■heeft opgebracht f 611.75. In de Eerste Kamer, aldus „Fr. Dagbl.", was aan de orde de totalisatorwet, waarbij het wedden bij paardenrennen door de Regering wordt toegelaten en gereglementeerd. De A.R. en C.H. waren natuurlijk tegen. Zij staan op het standpunt, dat ook gereglementeerd kwaad een kwaad blijft. Drie leden van de P. v. d. A. schaarden zich aan hun zijde. De R.K. waren met de libera len vóór. De eersten putten zich uit in betogen, dat wedden, ook om geld, geen zedelijk kwaad was. Het kon alleen een kwaad worden, als men het te erg deed. Alleen de heer Regout stemde, met de A.R. en C.H. mee. Niet, zo zeide hij, omdat hij het prin- I cipiëel niet met zijn fractie eens was. Maar deze Limburgse sena tor, zoon van wijlen de bekende Minister van Justitie Regout, stelde zich op het standpunt, dat het een christen betaamt, wanneer hem blijkt, dat zijn medechristenen ernstig in hun overtuiging en geweten worden j gekrenkt door een Regerings- maatregel, zich wel moet afvra gen, of hij dan wel tot het ne men van zulk een maatregel mag meewerken. Een christen draagt ook medeverantwoorde-1 lijkheid voor zijn medechriste-1 nen en moet er zich zoveel, mo gelijk voor hoeden, hen in hun geweten geweld aan te doen. Wij memoreren dit standpunt gaarne en met dankbaarheid. Ongeveer duizend petroleum- handelaren, die Donderdag verga derden in de gemeentelijke markthal te Amersfoort, hebben een motie aangenomen, waarin zij er bij de groothandel op aan dringen hun winstmarge te ver hogen tot 5 gulden per 100 liter. Aan de regering vragen de pe troleumventers haar goedkeuring aan deze verhoging van de winstmarge te verlenen. Tevens dringen zij er bij de regering op aan, de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 ook van toepassing te willen verklaren op de detail handel in petroleum en als dit niet mogelijk is, maatregelen te nemen, eventueel langs de weg van gemeentelijke verordenin gen, waardoor het aantal detail listen tot het noodzakelijke wordt beperkt. ZELFS GEEN EERBIED VOOR DE DODEN. In Juli en Augustus werden op het Amerikaanse militaire kerkhof te Fosses m België door werklieden, die met de opgra ving der lijken waren belast, gouden tanden gestolen, waarbij de daders zich zelfs niet ont zagen deze uit de kaken te bre ken. Zij zijn thans tot straffen van 15 dagen tot 5 maanden veroordeeld. Wei, het overblijfsel van de kaasfabricage, die lange tijd als een afvalstof beschouwd is waar raee men eigenlijk geen weg wist, blijkt geschikt te zyn voor allerlei chemische toepassingen. De verwerking op melksuiker is sinds lang bekend en heeft door het feit, dat bij de bereiding van penicilline veel melksuiker no dig is, nog meer betekenis ge kregen, doch een opbeperkt af zetgebied schijnt geopend te zijn nu men ontdekt heeft, dat wei ook voor vervaardiging van plastic gebruikt kan worden. Daartoe wordt de melksuiker in wei eerst omgezet in melk zuur. Ook dit is niets nieuws, doch tot nu toe geschiedde dit ter vervaardiging van looistof fen en van bakkerijgrondstoffen. Voor de vervaardiging van plas tic wordt het melkzuur bij een temperatuur van ruim 250 gr. C. in verbinding gebracht met oliën. Er ontstaat dan een licht bruine harsachtige stof. Deze wordt met oplosmiddelen ver dund en levert dan een mate riaal, dat als moffellak gebruikt kan worden. Dit moffelen ge schiedt gedurende vijftien minu ten bij een temperatuur van 200 gr. C., waarbij een harde, onsmeltbare en toch buigzame deklaag ontstaat. Men heeft met deze lak blikjes voor condens- melk en melkbussen aan de binnenkant behandeld, waardoor niet alleen belangrijk kon wor den bespaard op tin, maar ook een binnenzijde werd verkregen, die beter bestand was tegen de aantasting door melk en reini gingsmiddelen. In Amerika wordt deze plasticvervaardiging uit wei reeds op grote schaal toegepast. „Voor geen miilioen" Een Amerikaanse dame. die een hospitaal in China bezocht, zag daar een lief dezuster bezig met het uit wassen van de meest weer zinwekkende wonden. „Hoe kunt u zuster!", riep ze met afgrijzen uit, „dat werk zou ik voor geen miilioen dol lars doen". De handen /an de zuster gingen rustig door en zonder haar werk een ogenblik te onderbreken zei ze: „Ik ook niet". Goede suikercampagne in Brabant. Terwijl de suikeroogst in Zee land, Goeree-Overflakkee en Brabant bevredigend en van een goed gehalte was 7064 kilo suiker per hectare heeft de verwerking van de suikerbieten een nog gunstiger verloop. Wan neer het weer constant blijft, hoopt mep de campagne tot half December te kunnen voortzetten. De fabr(iek in Roosendaal, die in 1947 een fusie aanging met de „Dinteloord" en de suikerfabriek in Zevenbergen, en deswege voor stopzetting in aanmerking kwam, is op weg naar een recordomzet van 150 miilioen kilo. Bij de hui dige drukke aanvoer spelen de gunstige ligging langs spoorlijn en Vliet, alsmede de aanwezig heid van een raffinaderij en pulpdrogerij een voorname rol. Gemiddeld verlaat 200 ton ge raffineerde suiker per dag de fa briek, met bestemming Frank rijk. De fabriek in Steenbergen werkt al evenzeer op volle toe- Verkiezingen in Israël in Januari 1949. De eerste algemene verkiezin gen in Israël zullen op 25 Jan. 1949 gehouden worden. De mi nister van "Binnenlandse Zaken schat het aantal kiezers op on geveer 477*000. Tabinta gaat weer naar Canada. Thans met repatriërende militairen naar Amsterdam. De emigratie van Nederlanders naar Canada zal ook het volgend jaar worden voortgezet. Zo zal het m.s. Tabinta van de N.V. Stoom vaart Maatschappij Nederland in opdracht der regering in 1949 weer een reeks reizen met emi granten naar Canada maken. De Tabinta die onlangs ook emigranten naar Zuid-Afrika heeft gebracht, is thans met onge veer 300 repatriërende militairen uit Indonesië aan boord op weg naar het vaderland. Vermoedelijk zal het schip 11 December de ha ven van Amsterdam binnenvaren. Restauratie toren Grote Kerk te Bergen op Zoom. Het volledig herstel van de toren der Grote Kerk te Bergen op Zoom, eigendom dier gemeen te, zal naar raming f 182.400 vergen. Daarvan is f 73.000 te rekenen tot herstel van oorlogs schade, dit wordt op andere wij ze dan door monumentensubsidie gefinancierd. De eigenlijke res tauratiekosten bedragen derhal ve f 109.400, waarvan f 49.000 voor onmiddellijk noodzakelijke werken en f 60.400 voor werken, die nog enige tijd kunnen wor den uitgesteld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereid in het bedrag van f 49.000 een rijkssubsidie van 40 procent, dus f 19.600 te verlenen. Ged. Staten van N.-Brabant schrij ven thans aan de Provinciale Staten van dat gewest, dat zij het gewenst achten, dat ook voor deze restauratie de gebruikelijke provinciale subsidie wordt ver leend. Zij stellen daarom voor aan de gemeente Bergen op Zoom een subsidie van f 7840 te verlenen. De Amerikaan Bradley Dewey, aldus meldt de Volkskrant, die te genwoordig is geweest bij de atoombomproeven op Bikini, pro testeert in het maandblad „Atlan tic Monthly", omdat de Ameri kaanse regering de lessen, die zijn getrokken uit deze proeven, ge heim houdt. De schrijver zegt, dat men niet voldoende weet oVer de atoom-bom. De Amerikaanse re gering kan de vele vraagstukken en de talrijke moeilijkheden die hieruit voortvloeien, oplossen. Sinds lange tijd, aldus Dewey, ligt er een rapport over de kwes tie in het Witte Huis met inlich- inlichtingen voor het Amerikaan se volk. Dat rapport zou reeds lang gepubliceerd moeten zijn, zo nodig met weglating van de din gen die gevaarlijk worden geacht voor de Amerikaanse veiligheid. Amerika heeft milliarden be steed aan de atoombom en het publiek weet weinig over het nieuwe wapen, zegt Dewey. Welke voordelen en welke nadelen zijn er aan verbonden? Een gezagheb bende verklaring zou deze vragen kunnen oplossen en zou een ant woord geven op de vraag of de atoombom een unicum is of een gewoon nieuw wapen. Op het ogenblik vraagt men zich in tallo ze publicaties af of de atoombom veranderingen moet brengen in de Amerikaanse bewapening. Maar niemand kan een afdoend ant woord geven, zegt Dewey. „Het is niet zo moeilijk Zes jaar geleden werd de elf jaar oude Anthony Edgar Sale zeer sterk geïnteresseerd in de uitermate ingewikkelde weten schap voor onderzoekingen op radiogebied. Enige maanden geleden viel zijn oog op een artikel in een weten schappelijk tijdschrift, dat een langs radiografische weg bestuur bare robotman beschreef. „Waar om er geen maken", nodigde het blad uit. Anthony telde zijn wei nige spaarcentjes en nam de uit daging aan. Hij snuffelde in radio- en oud roestwinkeltjes en verza melde geleidelijk aan diverse on derdelen. Anthony begon de robot- bouw in het geheim, maar spoedig lekte het nieuws uit dat „George" (de bijnaam die hij van zijn mede scholieren gekregen had) met iets heel bijzonders aan het prutsen was. Sommige jongens stonden er sceptisch tegenover en beschouw den de zaak als een mop. Scepü- cisme echter veranderde in stom me verbazing toen op een goede dag een wonderlijk apparaat en schitterend als zilver met zwaai ende armen, weliswaar een beet je lomp, langs ouders en leerlin gen liep. Anthony's automaat had hiermede zijn eerste debuut ge maakt. En met overweldigend succes. Een van de vele bewonderaars van Anthony's vindingrijkheid was een B.B.C. televisie ambtenaar van Alexandra Palace. Spoedig daarna verschenen Anthony en zijn drievoet hoge robot voor een televisiepubliek in „Teen age Show". En lang voordat hij zijn cheque van zes guineas had ont vangen had hij al meer dan vijf pond besteed voor de aankoop van materiaal voor een nog grootser project. In de afgelopen vacantie bouw de Anthony z'n vijf voet grote George. Zijn laboratorium was z'n slaapkamer, z'n werkbank werd gebouwd uit dozen die hij uit de dorpswinkels haalde. Verleden week was George in dit slaapkamer-laboratorium aan het rondwandelen. Hij was een ver zameling wetenschappelijke appa raten t voor de leek onbegrijpe lijk was. Op het eerste gezicht lij- ken George's ingewanden op een' wanordelijke verzameling batte rijen, lampen, Mecano-onderdelen, gekleurde draden, touw en derge lijke. „Maar het is niet zo lastig", legt Anthony uit: Een motor in iedere voet laat kleine wieletjes draaien wier krachtbron batte rijen, in de benen zijn m.a.w. de voeten zijn te vergelijken met twee kleine autootjes, die auto matisch afwisselend in- en uitge schakeld worden wanneer de be nen hun mpximum spreiding heb ben. j Alles wordt radiografisch gere geld. Een zender van driehonderd volt zendt radiogolven uit, die door een ontvang toestel in het bi .enste van George opgevangen worden. Deze ontvanger zet auto matisch een motor in beweging en de robot loopt of houdt stil naar verkiezing. Wanneer de bestuur der in de microfoon spreekt zet een geluidsopname toestel in de borst van de robot de kaken in beweging om een indruk te wek ken van praten en glimlachen. Een hele kleine motor doet het hoofd tegelijkertijd van de ene kant naar de andere bewegen. George's lichaam bestaat uit bord papier met zilververf beschilderd. „Ik ontwierp George naar het voorbeeld van de metalen man in 'tboek „The Wizard of Oz" zei Anthony die ook reeds proeven had gedaan met radiobestuurbare boten en vliegtuigen. Uiteindelijk zal Anthony een wetenschappe lijke graad aan de universiteit van Cambridge halen. Daarna hoopt hij zich met onderzoekingen op ra diografisch gebied bezig te kun nen houden. Siam vraagt wapens aan de V. S. Reuter verneemt uit gezagheb bende bron te Washington, dat Siam de V.S. om wapens verzocht heeft voor de uitrusting van vijf bataljons, die mogelijk gebruikt zouden worden tegen communisti sche verzetslieden langs de Sia- mees-Maleise grens. Naar verluidt heeft men het verzoek op het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken in overweging genomen en kan men binnen veertien dagen een beslis sing verwachten. Naar verder ver luidt zou de Siamese regering ver zocht hebben om lichte wapens, vrachtwagens en jeeps. Over de aard der verzochte wapens wei gerde men echter van militaire zijde inlichtingen te verstrekken. Dr H. Berkhof naar Duitsland. Dr H. Berkhof, Ned. Herv. predikant te Zeist is als afge vaardigde van de Oecumenische Raad in Nederland naar Duits land vertrokken, om contact te zoeken met professoren, predi kanten en studenten. Ook zal hij enkele preek- en spreekbeurten vervullen. De kerkeraad van Zeist en het instituut „Kerk en Wereld" hebben hem verlof ver leend, een paar weken naar Ber lijn en de Oostzone te gaan. DOODSTRAFFEN UIT GESPROKEN. Het bijzonder Hof te Arnhem sprak Vrijdag de doodstraf uit. conform de eis, tegen de Neder landse politiemannen C. P. Heil en M. J. van Zanten, die tijdens de bezetting een groot aantal personen de dood in hebben ge jaagd. Laatstgenoemde, een naaste medewerker van de be ruchte S.D.-er Heinemann, schoot vele gevangenen neer. Volgens een psychiatrisch rapport was Van Z. toerekeningsvatbaar. Wees voorzichtig met benzine! De onlangs in de technische pers verschenen publicatie over een ongeval door het in brand geraken van benzinedamp in een werkkuil van een garage, gaf de commandant van het Regiment Aan- en Afvoertroepen te 's-Gravenhage aanleiding het volgende voorval onder de aan dacht te brengen. In een klein, goed afgesloten wachthokje voor het bedienend personeel van een benzine-laad- station brandde een electrisch straalkacheltje. Toen op een ge geven moment de deur werd ge opend, laaide plotseling een grote vlam op, tengevolge waar van de zich in het hokje bevin dende manschappen vrij ernstige brandwonden opliepen. Achteraf bleek, dat de dotten poetskatoen, waarmede gemorste benzine werd opgenomen, in een hoek van het hokje werden neerge worpen en dat deze de oorzaak van het ongeval zijn geweest. Men zal zich misschien afvra gen, zegt „Bedrijfsvervoer" hoe deze gang van zaken is te ver klaren. Dat is heel eenvoudig. De benzine in de poetsdotten is gaan verdampen, en heeft ter plaatse een laagje damp ge vormd. Zolang de lucht in rust bleef, gebeurde er niets, doch door het openen van de deur is de lucht in het hokje in bewe ging gekomen en zo kon een ge deelte van het damp-luchtmeng- sel dicht genoeg bij het gloei- lichaam van de straalkachel ko men, om daaraan te worden ont stoken. Dit geval herinnert aan een ander in het Zuiden des lands, waarbij een garage door brand werd verwoest. Bij de benzine pompen, in de buitenlucht, was men bezig benzine over te pom pen in 10-literbussen, welke in de geopende buitendeur stonden. De wind stond op de deur. Op ca. 10 m. afstand bevond zich in de garage een kachel (Verbo den!), die bijna uit was. Plotse ling zagen omstanders duidelijk een grote vlam bij de vloer tus sen de kachel en de buitendeur. Deze veroorzaakte in de omge ving zo snel brand, dat aan blus sen niet kon worden gedacht. Ook de pomp werd door het vuur geheel vernield. De zware benzinedamp is hier door toedoen van de wind, langs de vloer, van de aftapplaats de gerage binnengedrongen. Toen de kachel was bereikt, volgde de ontsteking. Ook uit deze voorvallen blijkt, hoe gemakkelijk -de zware ben zinedamp wordt verspreid en hoe juist het verbod is van open vuur in een garage. AUjg„: -.uuerdam-Buenos Aires, 26/11 dwars van Bahia; GROOTEBEER. Amsterdam- Java. pass. 26/11 Aden; HEEL- SUM, 27/11 van East Londen te Port Elisabeth; KEILEHAVEN 26/11 van Libreville te Tabou: LEERDAM, Baltimore-Rotter dam, 26/11 te Antwerpen; LEERSUM, Galveston-Amster- dam, pass. 26/11 Startpoint; LEOPOLDSKERK. Rotterdam- Calcutta, pass. 26/11 Kaap St. Vincent; LOENERKERK, Lon- den-Perzische Golf. pass. 26/11 Ouessant; MAASHAVEN, Ant- werpen-Buenos Aires, 26/11 150 mijl nrd. van Las Palmas; MA- RIEKERK, Japan-Rotterdam, 26/11 te Singapore; MEER KERK, Rotterdam-Japan, 26/11 te Genua; ROTTI, New-York- Bahrein, pass. 26/11 Suez; SA MARIA, Bordeaux-Dakar, pass. 26/11 Finisterre; SOCRATES, Valparsiso-Amsterdam, 26/11 van Cristobal naar Curagao; SLOTERDIJK. 26/11 van Bata via naar Cheribon; STREEF KERK, Rotterdam-Calcutta, 26/11 van Port Said; TARIA (t.), 26/11 van Lyttlaton naar Dunedin; TJITJALENGKA, 26/11 van Makassar naar Soera- baya; WATERLAND, Amster dam-Buenos Aires^26/ll te Las Palmas; WELTEVREDEN. 26/11 van Batavia te Belawan; WIEL- DRECHT (t.). 27/11 van Abadan te Lorenzo Marquez verwacht; ZUIDERKRUIS, Batavia-Rot- terdam, pass. 26/11 Ras Benas; ALCHIBA, Rotterdam-Calcutta, 25/11 te Madras; CLEODORA (t.25/11 van Madras te Cal cutta; OENTE, vermoedelijk 27/11 van New-Orleans, ver moedelijk 1/12 van Lake Char les naar Batavia; ESSO ROT TERDAM, Fahaheel-Havre. 26/11 van Port Said; ESTREMA (t.), 24/11 van Manchester te Barton; GAASTERKERK, 26/11 van Walvischbaai te Ludritz- baai; JAVA, 25/11 van Batavia te Singapore; KEDOE, 25/11 van Semarang te Batavia; KER- TOSONO, Rotterdam-Java, pass. 26/11 21 uur Peri-n; LIMBURG, 25/11 van Cebu naar Pacific- kust; NIJKERK, 26/11 van Bei- ra naar Mombassa; ROEBIAH, 27/11 van Pladjoe naar Bang kok; RONDO, 25/11 van Bela wan naar Penang; RUYS, Bue nos Aires-Hongkong. 25/11 te Kaapstad; TERNATE, 26/11 19 üur van Bremen naar Gdynia. Veilingsberichten. Waterstanden. Keulen 083 (—0.05), Ruhrort —126 (—0.04), Lobith 872 (—0.03), Nijmegen 646 (—0.05), Arnhem 671 0.04), Eefde 200 (0.05), Deventer 119 0,04), Borgharen 4020 0.30), Belfeld 1094 (—0.01), Grave (beneden) 467 (+0.06). KAPELLE. Veiling van 26 Nov. Jonathan 3966, Cox Orange Pippin 481.02, Goud- reinette 3364, Golden Delu- cious 3464, Sterappel 3255, Bellefleurs 3052. Laxton Su perbe 3859, Zoete Appels 24 62, Rembour Mortier 2042. Benderzoet 3346, Gelderszoet 31, Keulemans 31, Court Pendu 33, Campagne Zoet 2650, Lun- terse Pippin 33, Pomme d'Oran- ge 2258, Comtesse de Paris 50 63, Pondspeer 3355, Saint Remy 4960, Gieser Wildeman 3255, Kleipeer 3465, Confé rence 4958, Brederode 65, Winterlouwtjes 63, Wintersuike- rij 4151, Mispels 3438, Black Ailicante 931.16, alles per kg.; Noten 1,53,5 per stuk; Koolra pen 1, Spruitkool 3441, Rode kool 24, Wittekool 23,5, Sa- voyekool 8, Prei 12, Knolselde rij 9,510, Kroten 4,5, Uien 1,56,5, Andijvie 9,5, alles per kg.; Bloemkool 248 per stuk. ZIERIKZEE. Veiling van 26 Nov. 1948. Kroten 3.108; Prei 7; Witlof 2567; Spruiten 40— 51; Andijvie 412; Rodekool 7 8; Savoyekool 10—16; Wittekool 27; Druiven 95117; Goudrei- net 2749; Beurre Lucas 4361; Bramley 24-43; Jonathan 26 43; Comtesse 4865, alles per 100 kg.; Knolselderij 8; Sla 2- 2.10; Bloemkool 855 Bosselderij 67, alles per 100 stuks en bos. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. Geboren: An- neli J., d. v. A. van Wijck en J. van Kampen; Cornelia H., a. v. A. C. de Rijke en A. C. de Blaeij; Leunis, z. v. M. Witte en E. van de Wege; Teuni M., d. v. Nagek. Advertenties. Heden werd in de hoge ouderdom van bijna 93 jaar, van ons weggenomen, onze ge liefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Maria Cornelia van Nieuwenhuijze, geb. Roozemond. Utrecht: J. J. L. DORMAAR, Wedn. van J. O. v. Nieuwenhuijze. Leiden; O. J. VAN NIEUWENHUIJZE. A. M. VAN NIEUWENHUIJZE— MONHEMIUS. Goes: M. G. VAN NIEUWENHUIJZE en Kleinkinderen. Goes, 26 Nov. 1948. L. P. v. d. Spiegelstr. 17 De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 30 November, des middags 12 uur. P. Maes en A. Snap. Gehuwd; C. Kooman, 31 j. en M. F. Heule, 28 j. Overleden; W. M. Romein, 51 echtg. van A. J. de Bruijn; C. A. Jansen, 63 j., Wat brengt de radio? Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, onze in nig geliefde Zoon en Broeder JAN, op de leeftijd van 38 jaar en 10 maanden. De Heere, die geen rekenschap geeft van zijn daden, sterke ons in dit zware verlies. Uit aller naam: G. SINKE. M. SINKE— MEERTENS. COR. NINA. MARIE. Ellewoutsdijk, 28 November 1948. Heden nam de Heere nog plotseling tot Zich onze Neef en getrouwe medewerker, die gedu rende 26 jaar aan onze zaak verbonden was, de heer JAN SINKE, op de leeftijd van 38 jaar en 10 maanden. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere blijven. Hoedekenskerke, Familie MEERTENS. Oudelande, Familie MEERTENS. 28 November 1948. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. HILV. II, (415 M.): NCRV 6.00 Fred Noordhof, Piano. 6.80 liet band en plaat. 7.00 Nieuws. 7.15 NCRV-Leeslnmp. 7.30 Vraagge sprek. 7.50 Orgelsoli. 8.15 Swee- linek kwartet. 9.00 Hildebrand Miniaturen. 9.80 „La Vita Nuova" koor, orkest en vele solisten. 10.45 Avondovedenking. HILV. I, (301 M.): VARA 6.00 Nieuws. 6.20 Piano. 6.30 Strijdkr. 7.00 Klankbeeld. 7.25 Alt en piano. 7.45 Reg. uitz. 8.15 Benedict Sil- berman. 8.50 De Ducdalf. 9.10 Volksconcert. 10.10 Koos Vorrink. Dinsdag 30 November 1948. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILV. H, (415 M.): KRO 8.15 Pluk de dag. 10.15 Wie komt er in mijn hokje? 10.30 Schoolradio. 11.00 Muziek houdt fit! 11.30 Lichtbaken 12.03 Sopraan en piano. 1.25 Klaas van Beeck. 1.45 Lezing. 2.00 Het gebed in de mu ziek. 2.30 Onder ons. 3.00 School radio. 3.30 Harry Roy. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Na schooltijd. 5.15 Balletmuziek. 5.30 Lang zul len ze leven. 5.45 Johnny Ombach. HILV. I (301 M.): VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.15 Gram. 9.30 Aubade. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Soft and Sweet. 11.30 De Wekker. 12.00 Bariton en orgel. 12.33 The Sky- masters. 1.20 Tom Erich. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radiomati nee. 4.40 De schoolbel. 5.00 Kin derkoor. 5.30 De Ned. Dagblad pers. 5.45 Reg. uitz. Advertentiën. De omwisseling der erken ningen van de Vakgroep Detailhandel in Groenten en Fruit en Centraal Belang te Vlissingen heeft niet plaats op 2, maar op 9 DECEMBER a.s. Centraal Belang. Ondergetekende deelt hier bij mede, dat zij met ingang van 1 December 1948 niet meer met melk vent. Tevens bedankt zij haar ge achte cliëntèle voor het 41 jaar genoten vertrouwen. Wed. WATTEL, Pottenbakkerssingel 20, Middelburg. Voor auto's en moto ren alle soorten Cellulose Lakken Primer en Thinner. Japanlak voor buiten, Teoflux, Binnen- lakken, Grondverf, Teoflat, Boenwas, Behang, Carton, Kwasten, alle soorten Verfspuiten, enz. enz. VERFHANDEL KBOMME-WEEIE l9.TEl?88b M I D D E LB U R C TE KOOP wegens plaatsgebrek T.B.C.-vrije stal. D. JANSE, Oude Vliss. weg 36, Mid delburg. ioor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. o 40. „Trijntje", riep .Pier benauwd. Maar Trijntje had het veel te druk. Ze schrobde, of haar leven er van af hing. „Trijntje!" riep Pier nog eens. Nog net kon hij haar ontwij ken. Maar nu reed hij te gen een volle emmer met water op. Die rolde over de straat. In z'n angst pakte Pier gauw de rage bol beet. De ragebol bleef natuurlijk niet staan en daar rolde Pier al weer over de grond. Trijntje begon te gillen. Alle vrouwen kwamen nu na tuurlijk uit hun huisjes gelopen. Pier wist zich geen raad! „Trijntje", zei Pier, terwijl hij opstond, „ik kwam om een dweile". „Ie kwam om 'n dweile, oor je dat bure", riep Trijntje. AI de vrouwen begonnen te lachen. „Jae", riep Pier kwaad, want dat lachen kon hij niet verdragen, „een dweile en gauw ook!" „Ou je mar kalm man", zei Tryntje.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3