Vlissingse Raad verstrekte f 356.478 aan credieten. Ingena's huwelijk. Groninger Televisie-amateurs ontvangen Eindhoven. Samenvoeging Bedrijfsverenigingen. SCHILDERENDE ONDERWIJZERS. Studiefonds moet meer bekend worden. Achterstand in de belastingen. Televisie-installatie op Martinitoren. Indo-Europeanen willen naar de Antillen. De late Hervorming in Goes. Het Consumenten- crediet. Uitgebreide rondvraag. EEN GESCHENK De rechten der betrokkenen. Weggegooid geld, zegt „De Schilder". Maandag 29 November 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Na een pleidooi van de beer van Schijndel (Arb.) om bet niet voor kennisgeving aan te nemen en een afwijzend antwoord van wethou der Poppe hierop, vroeg de heer van Poelje (Arb.) nader advies in te winnen. Dit zeide weth. Poppe toe. De aftredende leden van de commissie van beheer van het Vlissings Studiefonds de heren P. Vijn en J. Waverjyn, werden her kozen. Bij de goedkeuring van de reke ning en verantwoording van het Studiefonds, merkte de heer van Poelje op, dat het fonds te weinig bekend is en de geldmiddelen te gering zijn. Hij stelde B. en W. voor een post hiervoor op de be groting te plaatsen en wilde de commissie van beheer adviseren het fonds o.a. bekend te maken bij de vakorganisaties. Weth. Poppe deelde mede, dat B. en W. in een volgende vergade ring met een voorstel tot het ver lenen van een verhoogde subsidie zullen komen en zeide, dat ge daan wordt wat mogelijk is om de Vlissingse adspirant-studenten te helpen. In de commissie van toe- zich op het Nijverheidsonderwijs werd in de plaats van de heer M. Vader de heer W. F. Christiaan sen gekozen in de vacature E. Niemeijer de heer D. L. van Nop pen. Een verordening betreffende sluiting van alle drogisterijen op Donderdagmiddag, werd aangeno men, evenals het voorstel om de straat tussen de Bonedijkestraat en de Schuitvaartgracht Dirk Dronkersstraat te noemen. TIJDELIJKE TOESLAG. Bij het vaststellen van een tij delijke bijslag voor het gemeente- personeel van f 1.per week of f 4.50 per maand, dankte de heer König wethouder van Oorschot, dat ook de door sociale zaken ge- steunden extra steun ontvangen. De heer Schillemans (C.P.N.) vond het bedrag in 't algemeen te weinig en vertelde, dat zijn partij een rijksdaalder voorstond. Weth. van Oorschot antwoordde hem, dat de regering de politiek „van de mensen waartoe de heer Schil lemans behoort" niet kan volgen en merkte op, dat deze toeslag in overleg met de vakorganisaties, die alles doen om de levensstan daard van de arbeider zo hoog mo gelijk op te voeren, vastgesteld is. Op een vraag van de heer Corve- leyn (K.V.P.) deelde weth. Poppe mede, dat de nieuwe salarisveror dening voor het gemeenteperso- neel in werking is getreden. Nadat de raad B. en W. een crediet van f 3920.voor herbe planting van de taluds tussen de Kenau Hasselaarstraat, de oprit en de Vlissingse Zandweg had ver leend, werd de heer M. A. Meeuw- se te Vlissingen benoemd tot le raar stenografie aan de Gem. Handelsavondschool en de heer P. Bode te Vlissingen tot leraar ty pen aan dezelfde school. Tot tijde lijk leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werden benoemd de heren W. Brisee, C. A. Kamermans, A. G. A. Verdonk en J. de Munck te Vlissingen; Th. de Waal te Middelburg en P. B. van Tilburg te Goes. In verband met de herverkave ling van dit terrein besloot de raad van de heer M. Lous te Sou burg voor f 1015.een perceel grond in de Bouwen Ewoutstraat aan te kopen. Vervolgens stelde de raad een verordening vast, krachtens welke schadevergoeding kan worden verleend aan hen, die door toepas sing van een rooilijn-, uitbreidings plan, bouwverbod of bebouwings voorschriften, directe ernstige schade lijden.' CREDIET VERLENIN GEN. Hierna kwamen een zestal cre- orde: van Vrijdagmiddag vergaderde on- der voorzitterschap van burge-1 dietverlemngen aan de o meester Kolft de Vlissingse ge- f 6o00.—voor het aanbrengen meenteraad. Bij de over te leggen stukken was een verzoek van het Bureau „Esperanto by het onder wijs" om haar request inzake de Invoering van Esperanto als ver plicht leervak op alle kweekscho len, te steunen. en W. dan ook ev. maatregelen hiertegen te nemen, opdat niet de mensen die moeten leven van de scholieren, hun inkomsten zien ontgaan. De voorzitter antwoord de, dat dergelijke pogingen inder daad wel gedaan worden, maar op een mislukking uitlopen. Verder merkte de voorz. op, dat er thans in Vlissingen pensionruimte over is, reden waarom reeds verschil- Er wordt aan gewerkt. Uit de mem. van, antwoord bij de begroting van Financiën; Over 't algemeen zal de aan slagregeling inkomsten-, ver mogens- cn ondernemingsbelas' ting 1941 t/m 1945 en de behan deling van de op deze jaren be trekking hebbende bezwaar- i u lende aanvragen om vergunning hriften nog in 1948 gereed ko- centraleverwarming m het nieuwe ;lorLt houden van een pension men- Behalve dan de aanslagen kantoor van de waterleidmgmij.; l°' X^Tnfh^ van Poel-1 vermogens-belasting 1945, die ïï.^%,,=t.a,,,lsSr;ibSLin USSt, -I™,*»' "sLiarifSSE ling 1946 en 1947. Getracht wordt, het volgende schema te verwezenlijken: in komstenbelasting '46 en '47, ver mogens- en ondernemingsbelas ting '47 en '48 definitieve aanslagen gereed vóór 1 Juli '50; ink. bel. '48 en '49, verm. en ondern. bel. '49 en '50 vóór 1 Jan. '52; ink. bel. '50 en verm. en ondern. bel. '51 vóór 1 Nov. '52. In Nov. '52 kan dan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, begonnen wor den met de def. aanslag ink. bel. 1951. Verwacht mag dus worden, dat de achterstand in de telkens genoemde drie belas tingen in de loop van 1953 ge heel zal zijn ingehaald. laan en de Zandweg; f18.000.i - voor het slibvrij maken van de algemene kleuterschool gevestigd rioleringf 69.875.— voor uitvoe ring van de riolerings- en bestra- tingswerken van het bouwplan Gravestraat en omgeving; f 233.615.voor herstel van Bou levard de Ruyter en daarmee ver band houdende werkzaamheden en tenslotte f 4500.voor het leg gen van een waterleiding in de Boulevard de Ruijter. Met een en kele opmerking van de heer De Wit (A.R.) of bij de in het tweede punt genoemde piantsoenwerken kan worden. De voorbereidingen hiervoor zijn thans zover gevorderd, dat spoedig een desbetreffend voorstel in de raad zal komen. De vraag of B. en W. ook wilden komen tot stichting van een algemene kleu terschool in de stad, werd be waard voor een volgende verga dering. Een verzoek van de sigarenwin keliers om tot 7 uur de winkels geopend te mogen hebben is door gezonden naar de Kamer van ook herstel van het tramhuisje bij spzonuen naai de Leeuwentrap kon worden inbe- j Koophandel, antwoordde de vrorz. ereDen. waaroD weth v PoDerine1 op een vraag van de heer Corve- ST dTTt aparl' hemte"d!^n <KVP)' DeHze vroeg £Y.e"; zal worden, verleende de raad de iff1®'} ™g naar 7prorden?na eevraatrde hedraeen die een t„_ i heidsbelastmg. De verordening gevraagde neoragen, me een to- in ™n- taaibedrag van f 352.558 belopen. Na vaststelling van een tweetal begrotingswijzigingen, werd beslo ten van mevr. M. PostBogaard voor f 588 een perceel grond aan te kopen in de Prinsenstraat, dat de gemeente nodig heeft voor de bouw van 31 woningen in het plan Gravestraat. Met de Bank voor Ned. Gemeen ten zal een rekening-courant over eenkomst worden aangegaan om voor 1949 een bedrag van ten hoogste f 1.000.000.te kunnen opnemen. Een zelfde overeen komst, maar dan tot een maxi mum van f 250.000 zal met de Amsterdamse Bank aangegaan worden. Nadat de raad het voorstel om de woningen Korte Zelke 24 tot en met 70 (het z.g. Corn. Quaaks- hofje) onbewoonbaar te verklaren aangenomen had, kwam het laat ste (toegevoegde' voorstel aan de orde. Het behelsde het aangaan van een geldlening van f220.000 in verband met de overname van openbare werken op de plaats van hierop zal (waarschijnlijk in gun stige zin) gewijzigd worden. Ver der vroeg de heer Corveleyn of in de Walstraat een maximum snel heid vastgesteld kan worden. De heren Knoop (V.V.D.), van Schijndel (Arb.) en Post (Arb.) hadden de in een der nieuwe wo ningen ingerichte modelwoning gezien. Het resultaat was, dat ze nog een paar wensen hadden. Die zullen er altijd blijven meenden de wethouders van Popering en van Oorschot. De laatste wees er nog op, dat uit binnen- en buitenland mensen hun bewondering hadden geuit voor de woningen. Overigens was enig overleg met de woningverenigingen wel op z'n plaats geweest meende men. Men heeft niet alles zelf in de hand, zeide weth. van Popering. De heer Visser (Arb.) wees op de z.i. slechte straatverlichting en de heer De Wit (A.R.) vroeg of de schooljeugd a.s. zomer weer zwemmen kan leren. „Iets, waar van wij niets van kunnen zeggen", zei weth. Poppe, „maar, we doen "Cirvc.11 uw ut; wictctto v au de noodwoningen. Deze werken"If bunnen, zij^niet alleen ten behoeve van de ?e bee,fvan R°oyw vroeg naar noodwoningen, maar ook voor de klokkenspel. 9®tracht zf 6 worden de beursklok m orde te brengen en in de toren te hangen, wanneer het geluid zwaar genoeg is. B. en W. hebben een begroting gevraagd voor het carillon. Eer vraag. De heer König (Arb.) dit er is zal er echter nog wel 't later hier te bouwen permanente gebouwen. RONDVRAAG. Er was een uitgebreide rond kwam het eerst aan bod. Hij wees op de huisvesting van de scholie ren der Zeevaartschool in die wo ningen, waar men niet voor een commensaal, doch^voor inwoning in aanmerking komt. Hij vroeg B. een en ander moeten gebeuren. De heer Post (Arb.) tenslotte wilde- het Ravesteynplein graag in oude luister hersteld zien. Hier voor wordt al het mogelijk ge daan. Een Groninger radio-amateur, het programma van Eindhoven op de heer J. Beenen, is erin geslaagd j i-e vangen, hetgeen gelukte. met zijn eigen gebouwd televisie ontvangtoestel het programma, dat door de Philipsfabrieken drie maal in de week wordt uitgezon den, op te vangen. Een lange tijd van voorberei ding is hieraan voorafgegaan. Zes Groninger Televisie-enthousiasten begonnen in Januari j.l. aan de bouw van een televisie-zend apparaat. Een probleem was echter liet nijpende tekort aan onderdelen. De heren riepen met hun radio zendtoestellen een paar Ameri kaanse radiovrienden op om hun bemiddeling te vragen. Enkele we ken later bracht de post de ver eiste onderdelen. Elders in het land begon men zich voor het Groninger succes te interesseren. Men inviteerde de Groningers om demonstraties met hun toestellen te geven. Zo kon den de Stichtenaren onlangs op Dezer dagen trachtte de heer Beenen te Groningen met zijn ont vangtoestel het programma te Eindhoven op te vangen. Als regel kunnen slechts de amateurs, die in een straal van 40 km rond Eindhoven wonen dit doen. Hij zette boven op zijn huis een grote televisie-antenne. Kort nadat hij zijn apparaat had ingeschakeld, werd op het scherm van zijn toe stel reeds de studio te Eindhoven zichtbaar en kon hij het gehele programma verder volgen. Onmid dellijk stelde de heer Beenen zich in verbinding met Eindhoven, waar men niet minder enthousiast Dezer dagen trachte tde heer de programma's van Eindhoven in Groningen gevolgd. Het beeld wordt echter nog wel vaak ver troebeld. Men tracht hier nog een oplossing voor te vinden. Thans is men bezig een ontvanger in Hoo- gezand te bouwen om ook daar de uitzendingen te volgen. Voorts zal de eigen zender van de Groninger het Vreeburg de experimenten be- tele'visiegroep op de 98 meter hoge wonderen. In Utrecht echter werd meer gedaan. Met een ogenschijn lijk eenvoudig, doch zeer ingewik keld toestelletje werd getracht Martinitoren worden gebouwd. De uitzendingen van deze zender zul len slechts een experimenteel ka rakter dragen. Uit Batavia wordt vernomen, dat een kleine groep Indo-Euro peanen onder leiding van de heer mr F. de Tourton Bruyns zich heeft verenigd in een or ganisatie, genaamd „Quo Va- ais?"; deze organisatie heeft het plan de mogelijkheid van immi gratie van Indo-Europeanen binnen de Nederlandse Antillen te onderzoeken. In Indonesië bevinden zich omstreeks 250.000 Indo-Euro peanen. Zij beseffen niet op het reeds overbevolkte Nederland terug te kunnen vallen, ook al omdat zij door hun afkomst meer op tropische gebieden zijn ingesteld. Daarom heeft men oorspronkelijk het meest ge dacht aan Nieuw-Guinea als stamland voor deze groep, maar de bezwaren, die dit nog steeds met zich meebrengt heeft thans een kleine gröep doen besluiten inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden die de Antil len zouden bieden. Indien men zich daar neer zou zetten, zou het in de bedoeling liggen vol ledig „landskinderen" te wor den. Men wil zich daartoe aan bieden, ook, omdat naar intel lectuele en andere arbeidskrach ten worden gevraagd. Met Dr Beel zal overleg wor den gepleegd, met het doel een studiecommissie naar de Neder landse Antillen te zenden ten einde daar de mogelijkheden onder ogen te zien. DE VERBINDING tussen de kuststrook van Israël en de nog steeds belegerde Joodse wijken van Jeruzalem heeft de jonge Joodse staat al heel wat hoofdbrekens gekost. De weg liep namelijk door plaatsen, die zich nog steeds in handen der Ara bieren bevinden. Door zeer moeilijk terrein hebben de Joden onder het vuur van de Arabieren eerst hun zgn. Burma-weg aangelegd, die om Latroen leidde. Langs deze weg werd tege lijkertijd een pijpleiding geconstrueerd, die het onontbeerlijke drinkwater aanvoert. Thans is nog een nieuwe weg gebouwd, de zgn. Malaya-weg, die de definitieve verbinding zal vormen. Een deel van de nieuwe weg. LVIII. ii. In ons vorige artikel zagen verschilligheid en slapheid gebrui- Mijn arme voeten! Het eerste, wat de vierjarige Minke Wuite bij aankomst op het vliegveld La Guardia bij New York deed, was haar klompjes uittrekken, die haar na de lange reis van Amsterdam wel een beetje waren gaan knel len. De familie Wuite, bestaande uit vader, moeder, 2 jongens en 2 meisjes, is uit Warga in Fries land naar de Ver. Staten geëmi greerd, waar zij zich in New Berg (Oregon) zal vestigen. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 46) o— „Ook gek!" zei Leo verbaasd, „ik vind u helemaal niet klei ner." Opoe lachte: „Met jou ben ik 't Werd hondenweer. Nu ja, ze ging toch niet voor plezier, er moesten aardappels gehaald wor den en als 't kon ook graag wat peulvruchten. Misschien dat ze mensen van tegenwoordig zijn zo mis tast. Vertel 't Ingena gerust, merakel knap, die hebben God 't zal haar goeddoen, ze is niet niet meer nodig, tenminste dat jaloers en vertrouwen moet we- denken ze. Maar met alle wijsheid derzijds zijn." en vernuft sta je in de eeuwigheid„Net zo u wil moeder. Kan u toch nog met lege handen, onthoud vandaag bij de jongens blijven? juist omdat hei slecht weer was dat maar jongen." i Ik kan met een van de buren mee gauwer succes had. Ze hoopte het. Leo knikte, de ernst van Opoe's naar de overkant, we willen de Er waren anders genoeg mensèn woorden drong absoluut niet tot boer op." op het „zwarte pad". Het bootje hem door. Zijn scherpe ogen tuur- „Ga gerust, Mina, je weet, de was overvol, fietsen Stonden of den in de lucht, zoekend naar jongens zijn aan me toevertrouwd" lagen bovenop elkaar gestouwd en vliegtuigen. Maar de lucht was be-1 Mina, die geen ander antwoord op 't middendek was 't een com dekt, zodat hij er niet één zag. verwacht had, was reeds zo goed plete uitdragerij van allerlei wa- Wat later dwaalden zijn gedach-'als reisvaardig. Nog even voelde gentjes, met een, twee, drie en ook niet gauw klaar, merk ik. ten weer naar zijn vader. Moeder ze aan de'banden, o wat werden]vier wielen, benevens afgedankte Vooruit ga nou maar gauw mee -weer fijn een brief. Hè, wist die slecht. Als ze geen andere op kinderwagens, enz. naar je moeder, 'k heb de sleu- maar, waar vader was! Hij de kop kon tikken, moest ze 'tl Het bootje was even over tijd tel in m'n hand, 'k zal de deur wist ^nog best, hoe vader er uit binnenkort alleen daarom opgeven j vertrokken en 't duurde wel een sluiten." zag. Vader schreef. fflPThij dikwijls Bedenkelijk keek ze de gebarste poosje voordat aan de overkant Leo gehoorzaamde dadelijk, aan hen dacht, nu, hij dacht ook buitenband van 't achterwiel, 't j 't hele vrachtje gelost werd. maar nauwelijks buiten, zette :vcel aan vader, vooral 's avonds was dat er twee over elkaar za-, Mina reed de Petroleumweg uit hij het gesprek weer voort. als hij stil op bed lag. ten, anders zou ze er niet meer en zette koers naar 't dorp Hoog- .floor es opoe, vliegtuigen, 't I Ziezo, Opoe kon de achterdeur op weg durven. vliet. Vooraan in 't dorp begon ze zijn Spitfires!" wel vinden, hij bleef lekker nog! Voorzien van tassen en zakken reeds te vragen, ze zette haar „Wat zeg je, hoe heten die ccn poosje op straat. Daar had je'startte ze voor de tocht. Jammer fiets in de voortuin en liep vaak dingen? As nou die sirenes maar al een paar buurjongens, daar genoeg begon 't juist te regenen, j achterom, waar je dadelijk de niet gaan loeien, anders moeten ging ie fijn mee spelen, vanmiddag Dit werd voor de buurvrouw re- mensen te spreken had. we nog ergens naar binnen." (moest ie naar school, halve dagen den om thuis te blijven. „Ze ging Haar vraag: „Of er a.u.b. wat ,,'t Zijn allemaal overvliegers maar, nou Leo gaf er niks om, liever een andere dag, als 't droog aardappelen of peulvruchten te opoe; in de vorige oorlog, deden hoor. was, de lucht stond haar niet aan koop waren", werd op heel ver- ze dat toen ook? Gingen ze toen 1 Opoe was 't huis binnengegaan, zei ze. schillende manieren beantwoord, ook vliegen?" 'Ze ontmoette daar een gelukkige] Mina haalde de schouders op, Soms vriendelijk, dan weer „Nou Leo, ik geloof dat er dochter, die haar dadelijk de pas ze was vandaag in een onver- bars of kort, ook weieens nieuws teen wel vliegmachines waren, aangekomen brief toonde. Ze woestbaar energieke bui. I gierig. Heel amikaal vroeg men je maar zo, nee, dat is iets nieu- moest hem lezen. i „Dan ga 'k alleen," zei ze, en 1 dan 't hemd van 't lijf, naar aller- wigs van de laatste jaren. Opoe j De fok kwam er bij te pas. de daad bij 't woord voegende, lei omstandigheden. Als men dan hebt 't er niks op, maar de men- ,,'t Is er een van 't Roode Kruis, fietste ze met een stevig vaartje goed op de hoogte was, wist men sen zijn tegenwoordig zo ver- zie je." in de richting van de veerboot uit. nuffig, je verstand staat er som- j „Ja moeder, maar als je je Die vertrok om half tien, ze haal wijle bij stil. Ik zeg het is God [woorden een beetje goed weet te de 't nog op 't nippertje, verzoeken." kiezen, kan je toch nog een hoop Het kleine regenbuitje had in- „God gaan zoeken, zegt u? zeggen met vijfentwintig woorden, 'middels plaats gemaakt voor een Hierzo, ze kennen nog niet eensIk heb tenminste vandaag weer complete stortbui. Ze zocht onder boven de wolken komen." j een goede dag, dat begrijpt u'in de boot schuilplaats, het was „Nee jongen, dat zegt Opoe ook|'k Zal 't Ingena maar niet ver- daar al stikvol mensen. Had ze niet. Zochten ze God maar, dan tellen, zo zielig voor haar. haar nog te vertellen, dat ze graag wat zouden geven, maar dat ze al zo veel gegeven hadden en bang werden voor zichzelf niet genoeg meer te hebben. Soms wees men haar heel vriendelijk een volgend adres, met de mededeling; dat daar gisteren nog aardappelen was de oorlog gauw afgelopen. De1 „Nou Mina, ik geloof dat je zetten? verstandig gedaan met door te j verkocht werden. we, dat vele Zeeuwse steden reeds de zijde van de Prins ge kozen hadden, terwijl Goes nog zuchtte onder de druk van de Spaanse bezetter. U begrijpt, dat er in deze omstandigheden van reformatie niet veel kon te- terecht komen. Natuurlijk wa ren er wel aanhangers van de nieuwe leer", die met hun ge ken. Hoewel er ook onder de re geringspersonen stille vrienden der Hervorming waren, die de gang van zaken met genoegen aanzagen, bleven velen uit laks heid en gemakzucht trouw aan de moederkerk, evenals vele aanzien lijken en ambachtsheren, die zich in hun rechten verhart achtten, toen de geestelijke goederen voor De oorzaak. De belangstelling voor de Na tionale Reserve laut nog altijd veel te wensen over. Zulks in tegenstelling met de vroegere B.V.L., die over gebrek aan be langstelling nooit te klagen had. Hoe dit te verklaren? Daar zijn verschillende oor zaken, maar een der voornaam ste is misschien de droeve er varing die velen na de bevrij ding hebben opgedaan. Waarschijnlijk tikte een schrij ver iïj de „Zwerver" de spijker op de kop toen hij schreef: ,Wcet u waar ik bang voor ben? Ik geef mij op bij de z.g. hulp politie, we komen in actie en bemerken, dat de commandant dezelfde is die ik er vroeger uitgezuiverd heb, omdat hij on der de moffen de Joden ophaal de. Waarom zou hij onder de Russen dezelfde draai niet ne men?" Zulke onzuivere dingen zijn helaas mogelijk in ons landje. In 194S. Slechts enkele jaren na de bevrijding. Geen wonder, dat bij een zo slap optreden van het wettig gezag, de animo om vrijwillig het wettig gezag te steunen, niet zo groot is. (Ingez. mededeling, advert.) Koopt U het best bij A. C. VAN DER REST - GOES Lange Kerkstraat 42 ZIE ETALAGE loofsgenoten in het geheim sa- andere doeleinden werden ge menkomsten hielden, maar een bruikt. En het „grote publiek" massale demonstratie was uitge sloten, daarvoor woonden er in Goes trouwens ifog te veel Rooms Katholieken, vooral on der de aanzienlijken. DE NIEUWE LEER. Ook in vroeger jaren waren hier hervormingsgezinden ge weest, waarvan sommigen hun geloof met de dood hadden moe ten bekopen. Ik noem de Goes- senaar Joost Joossen, een doops gezinde, die in 1560 te Veere werd verbrand; hetzelfde lot trof een zekere Jan Grendel, die een paar jaar later op het marktplein te Goes werd ter dood gebracht. En toen in het bekende jaar 1566 enkele personen in het openbaar het Woord Gods verkondigden, vonden ze slechts wcing bijval en werden door het volk met be schimping ontvangen, wel een be wijs, dat Goes in het algemeen nog niet rijp was voor de Hervorming. De overheid der stad verbood hun de prediking binnen de muren van Ter Goes. Ook tot beeldenstorm kwam het hier niet. Wel hadden er samen- scholisgen plaats van aspirant- beeldbrekers, 's nachts werden er een paar beelden op het kerkhof vernield, maar hiermee is voor Goes dit droeve gebeuren, dat in andere plaatsen zo grote verwoes tingen heeft aangericht, dan ook voorbij, dank zij het krachtig op treden van de stadsregering. Langzamerhand neemt het aan tal Gereformeerden echter toe, vooral toen de Spaanse bezetting voor goed de stad verlaten had. Ze komen samen in een particulier huis, maar in 1578 hebben ze toch al een vaste predikant in hun dienst, die in het begin soms op treedt voor 8 a 9 toehoorders, maar geleidelijk zijn gemeente ziet groeien. De magistraat schijnt niet zo vijandig meer op te treden als voorheen, de houding wordt meer gematigd en toegevend, wat hun het verwijt veroorzaakt van het Roomse kerkbestuur, dat ze ,,te mals en te zacht" zijn. In het zoeven genoemde jaar vragen de Gereformeerden zelfs aan de stadsregering om een van de twee kleine Roomse kerken, n.l. die bij het klooster der Kruisbroeders behoort. De magistraat weigert, zegt tenslotte de Gasthuiskcrk toe, waarmee men echter geen ge noegen neemt.Op de laatste dag van September geeft de magi straat echter toe, maar enkele dagen later heeft hier en op ande re plaatsen in de omgeving een wel wat laat beeldenstormpje plaats. Hierop komen 2 predikan ten, Gerobulus uit Vlissingen en Miggrode uit Veere, met enige of ficieren uit Walcheren naar Goes met de eis: Nu de Grote (Maria Magdalena) kerk van beelden ge zuiverd is, willen we deze gebrui ken voor onze godsdienstoefenin gen. PREDIKING IN DE GROTE KERK. De regering der stad, op het stadhuis vergaderd, aarzelt, maar bij het dreigement, dat de zaak toch voortgang zal hebben en dat er bij weigering geweld zal wor den gebruikt, wordt het verzoek toegestaan. Waar zijn de sleutels van de kerk? De regenten verwijzen de beeldenstormers naar de koster, die ze rustig afgeeft. De kerk wordt geopend, de klokken geluid en op 7 October 1578 wordt de eerste „ketterse" preek gehouden in de oude Goese kathedraal, .ghereynigt ende tot den dienste Godes bequaem gemaakt", door ds Johannes Gerobulus van Vlissin gen. EEN SLAPPE \ROEDSCHAP. Wat denkt u van deze houding van het stadsbestuur, die trou wens ook op andere plaatsen op dezelfde manier uitkomt? Men volgde hun voorbeeld. Toen een 125 millioen cadeau. Blijkens de M. v. A. bij de be groting van Financiën is 1 157.017.025 aan consumenten- crediet uitgekeerd. De Staten- Generaal had voor dit doel f 180 millioen genoteerd. In '47 is af betaald f 10337582.48. Geschat wordt, dat het totaal der terug betalingen niet meer dan f 33 half iaar later in de Grote kerk miI1'oen zal bedragen. (Dit be- voor Jheat eernt het Heüfglvond* tekent dus, dat ongeveer f 125 sWht'^ufm^wfmv am" "°S Uit een ingesteld onderzoek len vaste kern bferf trouw aan f de oude Roomse kerk, zowel in P Goes als in de omliggende dorpen, S J en hieruit meen ik te kunnen ver- i klaren, dat er op het platteland Niet minder dan 59 varkens van Zuid-Beveland nog vele werden ter secretarie van Zoime- Roomse dorpen zijn in tegenstel- maire voor de huisslachting op- ling met Walcheren. gegeven gedurende de maanden L. v. W. I October en November 1948. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. van de Ziektewet en van de Kinderbij slagwet. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: De bedrijfsverenigingen, werk zaam op het gebied van de land schap van de als zodanig ver dwijnende bedrijfsvereniging naar de bedrijfsvereniging, die vervolgens het risico wenst te dragen, moet mogelijk zijn, ten einde te voorkomen, dat zowel de nieuwe bedrijfsvereniging als de Raden van Arbeid met een zeer omvangrijke en tijdrovende arbeid zullen worden belast. Het wil de minister voorkomen, dat teg endeze overgang van rechts- en tuinbouw, hebben het voor- wege te minder bezwaar bestaat, wanneer men in aanmerking neemt, dat voor de werkgever, die bezwaar heeft tegen deze overgang, de mogelijkheid blijft bestaan, zich aan te sluiten bij de Rijksverzekeringsbank, res pectievelijk de ziekenkas van een Raad van Arbeid of het Rijks- kinderbijslagfonds. Een en ander wordt in het thans ingediende ontwerp gere geld. nemen te kennen gegeven in on derlinge samenwerking te komen tot samenvoeging harer vereni gingen tot één bedrijfsvereni ging voor de ongevallenverzeke ring en één bedrijfsvereniging voor de ziekengeld- en kinder bijslagverzekering. Naar de mening van de minis ter van Sociale Zaken, verdient een dergelijk streven alleszins aanbeveling. Het is gewenst, buiten twijfel te stellen, dat in geval van een CLEMENS t overgang als de onderhavige het risico van de verzekering der Te Utrecht is in de ouderdom betrokken arbeiders van rechts- van ruim 49 jaar overleden de wege overgaat op de bedrijfsver- heer W. Clemens, hoofdbestuur- eniging met welke de samenvoe- der-vrijgestelde van de Ned. ging plaats had. Een overgang Bond van Chr. Fabrieks- en van rechtswege van het lidmaat- Transportarbeiders. Bestuur en onderwijzers van een perend voor dit geschrijf in dit school te Doesburg hebben onlangs blad. Men wil vermeende proble men oplossen en schept daarmede de chaos. Zachter kunnen wij het, hoe graag wij dit ook willen, niet uitdrukken! Wanneer in de a.s. wintermaan den goed geschoold personeel van de schildersbedrijven in de pro vincie Gelderland met de handen over elkaar moet zitten, omdat er geen binnenwerk is, dankt het dit mede aan de heer Ingwersen en te schaden in hun sober bestaan". Onze schilders, die misschien nauwelijks het V*. verdienen van het salaris, dat een H.BS.-leraar verdient, zijn dan door dergelijke van A. Ingwersen in „Elsevier", een eervolle vermelding gekregen, omdat ze zelf de kwast ter hand namen en hun school gingen schil deren. Het vak- en studieblad van de schilders maakt hiertegen echter bezwaar en schrijft o.m. „Wellicht kent ons vak momen teel een drukke periode,plaatselijk zal er zeer zeker een tekort aan bekwame arbeidskrachten zijn, maarbinnenschilderwerk is er veel te weinig! En in vele schildersbedrijven denkt de patroon reeds met zorg aan de komende dagen niet on-leraren in hun bestaansmogelijk- gunstige weersomstandigheden, heid geschaad. Aan de tijd, waarin het moeilijk Wie wil dan beweren: „Hier zal zijn het personeel normaal aan helpt Holland zichzelf'', moet er de slag te kunnen houden. jaan toevoegen: „de put in!" Natuurlijk zijn er verschillende En nu een andere kant van de sociale en bijzondere voorzienin-zaak. gen getroffen, maar dc heer Ing-1 De gelden, besteed aan deze wersen, die toch geen vreemde in verf, versmeerd door amateurs, Jeruzalem is, kan weten, dat de zijn weggegooid! Wat er tijdelijk beste regeling in ons vak is: I opgeknapt is, kost het later in het „Normaal werk over het gehele kwadraat om de ondergrond weer jaar verdeeld." Igoed te krijgen. Wij hadden gaarne gezien, dat Welke overheid mag dergelijk de heer Ingwersen een brief had geknoei goedkeuren Temeer, om- gezonden aan de Doesburgsc 1 dat het algemeen belang daardoor school, welke ongeveer zo luiddegeschaad wordt. Over enkele maanden, ook i Wij protesteren dan ook krach- in" de Kerstvacantie, kan Uw lig tegen dit prutsen aan een ge- school van binnen keurig geschil- bouw, dat met rijksgelden wordt derd worden door prima vakmen- onderhouden. sen, die met dit werk hun brood Wie, zoals de schrijver hiervan, verdienen, zoals U met lesgeven, in de winteravonden les geeft aan Overigens alle waardering vooreen flinke ploeg volwassen schil- Uw activiteit, welke wellicht ten ders, die elk uur van hun vrije tijd goede kan komen aan de achter- geven om het vak goed te leren blijvers in Uw klassen." en een behoorlijke boterham in Het antwoord, dat wèl gestuurd hun mooie vak te verdienen, zal werd: „Aanpakken, kerels, al zou- zich niet neerleggen bij pogingen kan het verdraagzaamheid noe-den ze U ook van de ladders wil-1 van amateurs, deze jongelui te (Wordt vervolgd, men, ik zou liever het woord on- len afhalen", och, het is zo ty- te schaden in hun sober bestaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2