Aparte gemeenteraad in Sovjetsector. NIEUWS Berlijnse gemeenteraadsverkiezingen worden gesaboteerd. Opheffing van blok kade in etappes ONTMOETING TOSSEN DELEGATIE EN HATTA TE KALIOERANG. Griekenlands Noorderburen veroor deeld wegens huig aan guerillastrijders Woningbouwvereniging voor Oost Zuid- Beveland opgericht. Terrein voer zomerwoningen te Kondekerke kreeg eerste beplanting. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 29 NOV. 1948 Oostelijke politie WeilSt londêr "0commuMstische leidingj hervorming eveneens in étappen arrestatie van Friedensburg.1 staande socialistische eenheidspar- P'uats hebben. Vliegtuigongeluk in Or!y. Gem. actie Nederlandse vrou wen bepleitte belangen in Parijs. Nieuwe buitenmanege voor Rljvereniging Middelburg. Stichting zal geheel exploiteren. SNIPPER Uitgave „nting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1114 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post 4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vüssingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R, SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. D: sdag: Zon op 8.24 u., onder 16.33 u. Maan op 8.14 u., onder 15.58 u. Nieuwe Maan 19.44 u. Hoogwate rop Dinsdag 30 Nov.: Vlissingen: 1.03 u. 2.27 m., 13.18 u. 2.17 m. Wemeldingen: 3.02 u. 1.92 m., 15.18 u. 1.76 m. RUSSEN STREVEN NAAR ALLEENHEERSCHAPPIJ, De Russische actie om te geraken tot de alleenheerschappij van Berlyn en hun plannen om het moreel en het gevoel van verbonden heid van de bevolking met de Westelijke geallieerden te verzwakken gaan steeds verder. Uit Berlyn wordt thans gemeld, dat Maarschalk Sokolofsky en andere hoge Sowjet-Russische officieren op een bijeenkomst te Karlshorst, het Berl|jnse hoofdkwartier van het Sowjet-Russische militaire bestuur, het eens zijn geworden over een plan tot instel ling van een aparte gemeenteraad en gemeentebestuur in de Sowjet- scctor van Berlyn en de huidige functionarissen aan te zeggen het gemeentehuis te verlaten. Georganiseerde groepen van de President Bramuglia van de Vei ligheidsraad der V.N. heeft giste ren met de „zes neutralen" ver gaderd over de Berlynse kwestie. Vandaag zal hy zijn voorstellen aan de vier bezettende mogend heden meedelen. Men neemt aan, dat hij een opheffing der „blok kade" in etappes op het oog heeft. Indien de Sovvjet-Unie met dit eer ste accoord gaat, zou de valuta- Spoedige hervatting besprekingen te verwachten met plan-Cochran als basis. Zaterdagmiddag heeft te Kalioerang de eerste ontmoeting tussen de ministers Hatta, Stikker, Sassen en Neher plaats gehad. Gisteren z|jn de heren Hatta en Sassen opnieuw bijeen geweest, terwyl tevens Nederlandse en Republikeinse adviseurs besprekingen van offi cieuze aard hebben gevoerd. ty en van pro-communistische j Dit is Bramuglia's laatste po- Aanvankelijk zou voorgesteld jeugdorganisaties zijn in de nacht Ring om te bemiddelen, voordat zijn het plan morgen tot uitvoe- van Zaterdag op Zondag op grote hij het presidentschap van de Vei- ring te brengen vijf dagen voor schaal de Westelijke sectoren van de verkiezingen dus doch later Berlijn binnengedrongen om ver- zou besloten zijn de beslissing over kiezingsaffiches van de muren te j Een recent portret van H. K. H. ïjrtnses Elizabeth van Engeland, Oudste dochter han het Engelse koningspaar. ligheidsraad weer neerlegt. Volgens Willard Thorp, adjunct- staatssecrataris voor economische 4- de datum van uitvoering over te scheuren en te vervangen door op-1 aangelegenheden houdt men zich laten aan Maarschalk Sokolofsky. De nieuwe „Oostelijke" gemeen teraad zou samengesteld worden uit de twintig zittende leden van de socialistische eenheidspartij en bij coöptatie aangewezen verte genwoordigers van „democrati sche organisaties", zoals de vrije Duitse vakvereniging en de pro- communistische vleugels van de christelijk-democratische en libe raal-democratische partijen te 'Berlijn. roepen om niet aan de stemming in Westerse kringen ervan over- Indonesiër lichtte goed gelovige vrouwen op. deel te nemen. Hele straten lagen bezaaid met afgescheurde propagandabiljetten. FOSTER DULLES GELOOFT NOG AAN OPLOSSING. De leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., Foster Dul les, heeft in een voor Amerika bestemde radiorede gezegd: „Wij - .geloven nog steeds, dat de Ber- Otto Geschke, lid van de socia- jynse kwestie kan worden ge- lische eenheidspartij en plaats- j regeld D(J mogelijkheid bestfat vervangend voorzitter van de hui-nog dat de Veiligheidsraad een dige gemeenteraad, zou tot voor-. vindt om de sowjet-regering zitter worden benoemd. 1 -- e a ;at te brengen van haar pogingen Tot burgemeester zou worden geheel Berlijn politiek en econo benoemd dr Arthur Werner, eenjmisch in haar macht te krijgen" pro-Sowjet-Russiscrt gezindo par- tijloze, die na de capitulatie in 1945 door de Sow jets in die func tie werd benoemd, doch bij de verkiezingen in het jaar daarop van het politieke toneel verdween. Hot gemeentebestuur zou ver der samengesteld worden uit de verschillende communistische hoof den van diensten, die in de afge lopen twee maanden door de ge meenteraad ontslagen zijn, en le den van de socialistische eenheids partij. Politie-agenten van de Sowjet- sector hebben Zaterdagmiddag op de Alexanderplatz een betoging gehouden voor de onmiddellijke arrestatie van dr Friedensburg, de waarnemend burgemeester, en dr Stumm, de door de Westelijke mogendheden aangewezen politie chef. tuigd, dat de Sowjet-regering vast Hjj was van adel en moest een besloten is langzaam maar zeker de Westelijke mogendheden uit Berlijn weg te dringen. Mist brengt vertraging in luchtverkeer. Het luchtverkeer in West- Europa heeft ernstige stagnatie ondervonden van de mist der af gelopen week. Hoewel op Schip- hol het zicht voldoende was om te stijgen en te landen, konden in andere luchthavens geen landingen worden uitgevoerd. Alle vluchten cadeau voor de inhuldigings- feesteu kopen. In Batavia is een 21-jarige In donesiër gearresteerd omdat hij gedurende <Je maanden Juni, Juli en Augustus in ons land verschei dene vrouwen van hun spaar duitjes heeft beroofd. Hij was van adel, vertelde hij de goedgelovige geefsters, had een groot vermo- gen in Indië en moest als ver- j tegenwoordiger van zijn regering de inhuldigingsfeesten bijwonen. Nu moest hij ook een cadeau kopen doch zijn regering had hem naar Londen moesten worden het geld niet op tijd gestuurd. Of onderbroken omdat de Engelse hoofdstad potdicht zat. Israël wil lid der V.N. worden. Israël zal vandaag, volgens Reu ter, een officiële aanvraag indie nen voor het lidmaatschap der V.N. BESPREKINGEN OVER BESTAND IN JERUZALEM. Een woordvoerder van de V.N. heeft meegedeeld, dat te Jeruza lem rechtstreeks Joods-Arabische besprekingen zijn begonnen over een bestand in de heilige stad. Er werden uitstekende vorderingen de zeer „harde noten, die tijdens gemaakt en men veiwachtte in de het debat werden gekraakt" De Griekse kwestie voor de Verenigde Naties. De algemene vergadering der V.N. heeft Zaterdagavond bij de behandeling der Griekse kwestie, Griekenlands Noorderburen, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië, veroordeeld wegens hulpverle ning aan de guerillastrijdkrachten van generaal Markos en een beroep op hen gedaan een dergelijke steunverlening te staken. De assemblee keurde een desbetreffende Westeiyke resolutie met 47 tegen 6 stemmen en geen onthoudingen goed. Ook keurde de assemblee met algemene stemmen een resolutie goed, die haar oorsprong had in een Sowjet-voorstel. Deze resolu tie dringt er bij Griekenland, Joe go-Slavië, Albanië en Bulgarije op aan diplomatieke betrekkingen aan te knopen en de vroeger van kracht zijnde grensconventies tus sen hen te hernieuwen. De reso lutie verzoekt de vier regeringen binnen 6 maanden verslag uit te brengen aan de V.N. over de maat regelen, die genomen werden om deze aanbevelingen uit te voeren. Ook werd eenstemmig een resolu tie aangenomen, die verzoekt om terugzending naar Griekenland van alle Griekse kinderen, wier ouders of naaste verwanten om hen vragen. De voorzitter van de assemblee, Herbert Evatt, zeide, dat ondanks naaste toekomst de totstand koming van een overeenkomst voor het gehële gebied van Jeru zalem. HET BESTAND IN DE NEGEB. Israël heeft zich op alle punten eens verklaard met de voorstellen van de V.N. tot naleving van het bestand voor de Negeb, zo heeft "en Israëlische militaire woord voerder vandaag verklaard. Israël zal de Egyptenaren toestaan een niet-militair convooi naar hun te Faloedja afgesneden troepen te zenden, doch niet toestaan, dat deze troepen worden geëvacueerd, „omdat Egypte anders een voor-1 deel zou krijgen bij het opbouwen £)e strijd in Griekenland van zijn frontmacht". Wysjinsky maakte o.m. de leden der speciale Balkancommissie uit voor „dilettanten en groentjes" hij de beslissing van de assemblee beschouwde als een machtiging om voort te gaan met zijn ver zoeningspogingen. Hij voegde er aan toe, dat deze pogingen, waar bij hij afgevaardigden van Grie kenland en zijn drie Noorderburen bijeen gebracht had voor het voe ren van vredesonderhandelingen, reeds „enige mate van succes" hadden opgeleverd. Evatt deelde mede, dat hij zijn pogingen tot verzoening vandaag zou voortzetten. TOJO TERECHT GESTELD. Hedenochtend zijn Tojo en zes andere oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Doegamo terecht gesteld. Troepen van Generaal Markos zouden volgens radio Moskou in Thessalië zeven dorpen bezet heb ben en de steden Volos en Trik- kalla zijn binnengedrongen. Griek se regeringstroepen kwamen op weg naar Kastoria in West-Maca- donië in een mijnenveld terecht en verloren daar zes vracht-1 wagens. Van chauffeur tot Koning De 28-jarige vrachtauto-chauf feur, Arthur Semanoe, te Wiesbaden, heeft zijn baantje neergelegd om Koning te kun nen worden van een Afrikaan se stam in Togoland. Arthur's Grootvader, die toenmaals Koning was van Togoland, zond zijn zoon op 12-jarige leeftijd naar Duits land, om er ervaring op te doen. De Afrikaanse Konings zoon bleef in Duitsland en huwde er een Duitse vrouw en uit dit huwelijk werd Arthur geboren. Tijdens de oorlog overleed zijn vader. De 28-jarige troon opvolger kreeg onlangs be richt van Grootmoeder, dat ze zich te oud voélde om langer te regeren. zij het even lenen konden...? Dat kon. Zo kreeg hij vele duizenden guldens binnen. Toen de grond te heet onder zijn Indische voe ten werd, vertrok hij met het m.s. „Kaloekoe" naar Batavia. Daar wachtte de politic want zijn ont snapping was ontdekt en tevens zijn bedrog. Met de „Oldenbarne- velt" is hij teruggestuurd. Het geld is echter verdwenen. Knoeierijen bij slachthuis te Haarlem. Hondenvoer kwam op vrybank terecht. De Haarlemse politie heeft de directeur De Vries en de hoofd inspecteur Koch van het gemeen telijk slachthuis gearresteerd. Bei de heren knoeiden met het z.g.n. I „vrijbankvlees", dat voor de min- der gesitueerden ter beschikking wordt gesteld, maar dat zij naar bevriende relaties stuurden. Het tekort vulden zij aan met afval, nauwelijks geschikt om als hon denvoer te dienen. Ook hebben zij gemeente-eigendom, stukken van de slachthuisinventaris verduis terd. ONDER TOEZICHT VAN C.V.G.D. De republikeinse minister van Voorlichting, Natsir, heeft mee gedeeld, dat er een spoedige beslis sing te wachten zou zijn over de hervatting van officiële besprekin gen onder auspiciën van de Com missie voor Goede Diensten met het plan-Cochran als basis. Op een desbetreffende vraag verklaarde Natsir, dat de commissie weet, dat de Nederlandse delegatie zich be reid heeft verklaard het plan- Cochran als basis voor de bespre kingen te aanvaarden. Op een vraag, of het plan- Cochran thans is te beschouwen als „Working Paper", antwoordde Natsir, dat hij hierover niets kon mededelen. Natsir meende, dat, indien beide partijen het plan als basis willen gebruiken (met of zonder amendementen), de com missie geen bezwaar zou hebben, het officieel tot „Working Paper" te maken. Rantsoenering in België opgeheven. De suiker in België zal van 1 December af vrij van distributie zijn. Hetzelfde geldt voor spijs olie. Per 31 December zal ook ingevoerde boter, welke tot nu I toe gerantsoeneerd wordt om in- Met ingang van 1 Decembervloed te kunnen uitoefenen op de wordt de hoeveelheid couranten-prijsvorming van de binnenland papier, welke voor de dagbladen se boter, van de bon zijn, waar- wordt beschikbaar gesteld, ver- mede de rantsoenering in België hoogd van 2650 ton tot 3000 ton dan tot het verleden zal beho- per maand. ren. Amerikaanse Vrouwen organisaties zegden alle steun toe. Enkele dames van de Gem. Actie van Nederlandse vrouwen bega ven zich, aldus een door hen ge geven verslag, begin dezer maand naar Parijs om daar een interna tionale persconferentie te houden. De perschef van de Nederlandse delegatie en de delegatievoorzit ter wisten hen daar te overtuigen, dat zulks verkeerd zou werken daar de aangelegenheid in de po litieke sfeer van de U.N.O. betrok ken zou worden. Toch wist men rechtstreeks contact te leggen met de aan de U.N.O. verbonden Amerikanen, die hen in contact brachten met vertegenwoordig sters van grote Amerikaanse vrou wenorganisaties, n.l. met de 16 millioen leden tellende Federal Council of Churches of Christ, het Amerikaanse Rode Kruis en het Internationale Rode Kruis. Het bleek, dat de Amerikanen nergens van wisten en allen namen de zaak zeer ernstig. Men ondervond aller- wege sympathie en steunbetuiging. Het Gem. Actiecomité acht dit van groot belang, temeer, daar in de Veiligheidsraad de kwestie op de lange baan geschoven dreigt te worden. Aad Kloosterman won zevende trainingsrit. De 7e trainingsrit voor Zeeuw se renners, van Kloetinge naar Bergen op Zoom v.v., leverde een ovenvinhing op voor Kloosterman Sr, die hiermee de eerste Beve- landse overwinning binnenbracht. Even voor het keerpunt te Ber gen op Zoom werden door een valpartij o.a. Mouthaan, Oosthoek, Walhout en Huizen uitgeschakeld. Jansen, Van Wel, Van 't Westein de en Stokx, die de strijd nog kon den hervatten, bleven een kop groep vormen samen met Kloos terman, Daamen en de nieuweling in dit gezelschap Morel uit Veere, die blijk gaf uit het goede hout gesneden te zijn. Aad Kloosterman, die onophou delijk demarreerde, kon tenslotte een geslaagde ontsnapping wagen. Jansen, die de achtervolging te laat inzette en de vluchteling niet meer kon bereiken, werd op goede wijze tweede. Stokx won de eind spurt van de groep. De uitslag luidt: 1. A. C. Kloosterman, Kapelle, 80 km in 2 uur 8 min. 2. Op 1 min. Jansen, Axel. 3. Stokx, Souburg, op 2 min. 4. Van 't Westeinde, Nieuwdorp. 5. Daamen, Vlissingen. 6. Morel, Veere, allen in dezelfde tijd. 7. Boogaart, Vlissingen. 8. Moerdijk, Ovezande. 9. Van Wel, Nisse. 10. De Leeuw, Goes. In het algemeen klassement leidt nog steeds Mouthaan met 45 p. voor Jansen met 43, Oost hoek met 38, Kloosterman Sr met 37 en Van 't Westeinde met 32 punten. Zaterdag start men om 2.15 u. voor de 8strit, wederom naar Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag is met enige plechtigheid de nieuwe buiten manege van de Rijvereniging Mid delburg, op het terrein Modder- oord aan de Nadorstweg, geopend. In een korte speech heeft de voorzitter der Vereniging, de heer J. Houmes, zijn vreugde over dit voor de Middelburgse ruitersport zo belangrijke feit uitgesproken. Dank bracht hij speciaal aan de gemeentelijke sportcommissie, die alle medewerking gaf bij het ver krijgen van dit gedeelte van Mod- deroord, dat 43 bij 32 meter groot is. De heer Houmes vertelde, dat dit reeds de derde manege is van de nog jonge vereniging, die ech ter tot de grootste verenigingen in het Jand behoort en de grootste van Zeeland is. De eerste manege was op het terrein van de heer Dronkers achter het Stadhuis en de tweede op het terrein van de heer Nijpjes aan de Veersevveg. Het laatste leek echter veel op een bodemloze geldput, aldus de heer Houmes, want het kostte enorm veel, om de grond in goede conditie te houden. Spr, dankte ook de Rijver. „De Vlietruiters" te Kruiningen, die een deputatie had gezonden van vier ruiters t.g.v. de opening der Middelburgse manege. De heer A. Heyboer, voorzitter van de gemeentelijke sportcom missie, feliciteerde vervolgens de vereniging met de nieuwe buiten manege. „Modderoord heeft een slechte klank", aldus spr., „maar dat zal nu vlug veranderen". Hij wenste de leden veel plezier op hun domein. Mevr. Heyboer knipte daarna het lint door. In de volgende uren werd een interessant programma afgewerkt, bestaande uit demonstraties van een achttal ruiters o.l.v. de in structeur, de heer A. Spruyt, op treden van de kinderklasse o.l.v. de instructeur, de heer M. Vaane, individueel springen, spelen te paard (korfbal, stoelendans, blok jes rapen) en een demonstratie van de Vlietruiters uit Krui ningen. Des avonds was er een feeste lijke samenkomst in de bovenzaal van de Schouwburg, waar eerst de prijsuitreiking plaats vond. Er werden voorts enige paarden sportfilms vertoond, w.o. een flim opgenomen op tweede Pinksterdag j.l. van het concours-hippique te Middelburg. A. den Doolaard sprak over Walcheren. Vrijdagavond heeft de schrijver A. den Doolaard in Washington een voordracht gehouden over het herstel van Walcheren. Deze voordracht werd gehouden onder auspiciën van de Nederlandse am bassade voor gedelegeerden bij de F.A.O.-conferentie. Na de lezing werden twee flims vertoond, n.l. „Vernielde Dijken" en „Twee Koninginnen". Meer aandacht gevraagd voor Zeeuwse woningproblemen. Zaterdagmiddag is in Hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen, na een vergadering, welke onder lei ding stond van de burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. A. de Goffau, besloten een Woningbouw vereniging voor het platteland van Oostelijk-Zuid-Beveland op te richten. Deze vereniging omvat de gemeenten Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Krabbendyke, Kruinin gen, Rilland-Bath, Waarde We- meldinge en Yerseke. Zeeland helpt mee de lasten te dragen van de woningbouw, ge- woningen door de oorlog vernield, die nu op dit terrein zullen wor den herbouwd, waarvoor men bezig is toestemming te verkrij gen. Het gemeeptebestuur heeft zich grote finani iële offers moe- Roozenburg nog onbetwist leider. De uitslagen van de 15e ronde van het tournooi om de wereld titel Dammen zijn: KeilerDemesmaecker 20 RostanPost 02 PerotChestem 1-1 LarosRoozenburg 02 ChilandVerpoest 02 De stand luidt na de 15e ronde: i 1. Roozenburg 26 punten, 2. en 3. Keiler en Verpoest, elk 20 pun ten, 4 en 5 Ghestem en Post 16 Heel wat moeilijkheden moesten overwonnen worden. Zaterdagmiddag heeft de laatste boomplantdag van dit jaar plaats gehad, toen aan de voet van de duinen onder de gemeente Koude- kerke vijftien bomen van de 29.000, die op het --omer-woningen- gelijk"gemaakt terrein zullen worden geplant, door een groot aantal dames en „Als vorm voor het in explol- heren aan de aarde zijn toe- tatie brengen", zo zei de heer ten getroosten v >or de aanleg. Dank bracht sj V.B.N.A., die doo' d? algehele bepl, r. verder aan de haar schenking nting heeft mo- vertrouwd, B. en W. van Koudekerke, be stuursleden der V.B.N.A. en van de Stichting „Nieuw Walcheren" waren om half drie in de raads zaal van het gemeentehuis bijeen voor het aanhoren van enkele speeches en een uiteenzetting van het plan dopr de landschaps architect. Burgemeester Dregmans, die als eerste het woord voerde, herin nerde aan de overhandiging van de schenking ad f29.000.on geveer een jaar geleden, waarbij men elkaar had beloofd het ter rein, zodra mogelijk te gaan in 0 i jtriijtv te gcicui m- punten, 6. Chiland 13 p., 7 en 8 v. planten. Dank bracht spreker aan d. Staay en Perot 12 p., 9. Laros dg Herverkavelingscommissie, die 110 p., 10. Demesmaecker J p., 11. Rostan 2 p. DE Een Dakota van de Franse lucht vaartmaatschappij „Mercury", die in Nice was opgestegen, is bij het vliegveld van Orly neer gestort op het transfomatorhuis van een fabriek. 11 personen liepen ernstig letsel op. Het ge heel vernielde vliegtuig. De BILT ZEGT: Nevelig. Rustig weer. 's Ochtends vrijwel overal mist of nevel, welke op vele plaatsen tegen de middag dunner zal worden of in nevel zal overgaan, om na het invallen der duisternis weer opnieuw te vor men. De temperatuur zal gedu- Cy,°t V"? Dakota bleef aan rende het grootste deel der och- het transformatorhuis hangen, tend beneden het vriespunt zijn. Dregmans, „is de stichtingsvorm gekozen, waarvan één lid der V.B.N.A., één van „Nieuw Walche ren", één van het plaatselijke V.V.V., één lid van het gemeente bestuur en een toekomstige be woner van het terrein deei uit maken. HOE HET WORDT. De landschapsarchitect, de heer C. P. Broerse, vertelde hierna een en ander over het terrein en de beplanting. Tiet geheel is 6 a 7 ha. groot en er zullen 63 woningen verrijzen, benevens een hotel of restaurant, een stalplaats voor de eigenaars van de grond, die is auto's, een speelweide en een boer- aangekocht voor het zomerwonin- dery. Er zal over het gehele ter- genterrein, heeft schadeloos ge- rein 'n weg worden aangelegd, die steld. geschikt is voor ryverkeer. Het geheel is in 73 vakken verdeeld, „Het bewerken van het ter- dje apart worden beplant, waarbij rein zo deelde de heer Dregmans er naar is gestreefd, de beplan- erder meeis deze week begon- j ting te passen aan de streek, nen en binnenkort komt het ge hele plan klaar, dat echter voor' De heer Broerse heeft gezorgd het zover is, neg vele instanties voor een groot assortiment bomen moet passeren." en struiken en alles is tot in de EEN STICHTING. Er zijn aan de duinen 30 zomer- onderdelen verzorgd. In een korte rede deelde de voorzitter der V.B.N.A., de heer Bouwman, mede, dat als waar dering voor zijn initiatief, de heer Meyers, ais Zeeuws bestuurslid der organisatie was gekozen om zitting te nemen in de door de burgemeester ingestelde stichting. Spr. sprak de hoop uit, dat door dit nieuwe terrein Koudekerke een groter bekendheid zal krijgen, wellicht ook buiten de grenzen. De voorzitter van „Nieuw Wal cheren", de heer J. L. Verhagen, zei, dat het landschaps-archtitec- tonisch bureau van de stichting school heeft gemaakt op Walche ren en een graag geziene gast is bij de gemeentebesturen. Hulde bracht spr. aan de heer Broerse. WALCHERÉNS BEPLANTING. De heer Verhagen deelde voorts mee, dat in de jaren 1946/47 de plannen zyn gemaakt voor de planting van 48.545 bomen en struiken door particulieren, 16.277 door de stichting en 86.399 als vervanging van wat verloren ging. Hierby komen nog de plannen voor 1947/48, waarbij de aantallen als volgt zijn verdeeld: 12.766, 228.245 en 2886. In totaal dus werden plannen gemaakt voor de aanplant van 415.006 bomen en struiken. Spr. herinnerde er verder aan, dat Generaal Brooks zeer ver baasd was tijdens zijn jongste be zoek over de snelle voortgang van het herstel van Walcheren. De voorzitter complimenteerde hiervoor het Streekbureau, de ge meentebesturen en de Walcherse bevolking. Vlakbij het restaurant van de heeré Huvers waar het V.B.N.A.- bos zal komen, vond ook de eer-1 ste inplant plaats. Freddy en Jan Bouwman plantten daar de eerste boom, de bestuursleden der i V.B.N.A. en hun dames en ook de leden der Stichting „Nieuw Wal-; cheren en het gemeentebestuur I volgden dit voorbeeld, waarbij in I totaal 15 grauwe abelen werden I geplant. 1 Elders op deze pagina heeft U kunnen lezen van een Indonesiër met rijke fantasie. Geloof echter niet, dat alleen hij het kon. In Herwen, een gehucht bij Arnhem, had een distributie-ambtenaar tot taak bescheiden uit te reiken aan uit het buitenland komende schip pers. De man was niet beschei den en schipperde op zonderlinge maar lucratieve wijze met de bon nen en raakte, om in de termen te blijven, in het vaarwater van de zwarte-pieterjj. Nu wordt het wel gauw Sinterklaas, maar dat mocht toch niet. De politie nam hem de wind uit de zeilen en nu zit hij dan aan de grond. En dan was daar nog zo'n echtpaar uit Velp. Dat woekerde. Aan de armen werd geld uitgeleend en distributiebonnen werden als af betaling geaccepteerd. Van de op brengst leidden beiden een ge makkelijk leventje. Nu zitten ze in de cel. De E.V.C. heeft geen toestemming gekregen om 1000 Franse kinderen op te nemen, om dat bij de kinderactie niet uitslui tend humanitaire overwegingen in het spel zijn, aldus het Ministerie van Justitie. Maarschalk Stalin heeft in zijn jeugd een brute behandeling van zijn vader onder vonden. Dat is de mening van een Amerikaans psychiater. Hij achtte het een kenmerkend feit, dat er overeenkomst bestaat tussen de jeugd van Stalin, Hitler en Mus solini. Wij waren er al bang voor. En de West-Berliners krijgen met Kerstmis 25 gram koffie en 100 gram snoep, 200 gram „echte thee" en 300 gram gedroogde vruchten. Wat dat laatste be treft, met de gedroogde zuidvruch ten is het bij ons droef gesteld. Het is luxe zegt de regering, we kunnen onze centen wel beter ge bruiken. Jammer, we houden zo j van amandelspijs. baseerd op de Woningwet, maar profiteert niet voldoende van zijn opgebrachte belastingpenningen t.o.v. andere streken van het land, aldus de voorzitter in zijn ope ningswoord. Thans zal een Wo ningbouwvereniging worden opge richt om te trachten meer te pro fiteren van de mogelijkheden, die de Woningwet biedt en om de be treffende instanties in Den Haag meer aandacht af te dwingen voor de Zeeuwse woningproblemen. IN HET VERGEETBOEKJE De heer Ir F. de Graaf, Pro vinciaal Directeur van de Volks huisvesting in Zeeland, die nut en doel der Woningbouwverenigingen uiteen zette, wees er op, dat Zee land bij de volkstelling van 1890, wat het gemiddeld aantal vertrek ken betreft niet zo'n gek figuur sloeg. Na het tot stand komen van de Woningwet in 1901, welke be langrijke verbeteringen ten gevol ge had over het gehele land, kwam Zeeland helaas in het vergeet boekje terecht. Dat het hier niet best gesteld is met de woningen leert ons ook de laatste woningtelling, waar 45 pCt der woningen ongeschikt ble ken te zijn voor huisvesting van een normaal gezin en 35 pCt van de huizen een huur van nog geen f2.50 in de week opbrengt. Deze resultaten bewijzen dus, dat er naast het werk, dat er op dit gebied verricht wordt door de gemeentebesturen met financie ring van de Woningwet, ook een taak voor het volk is, n.l. het op richten van Woningbouwvereni ging om daardoor de woningbouw te stimuleren. Voor het platteland achtte hij een regionale Woningvereniging de aangewezen organisatie. Bij de Koninklijk goedgekeurde Woningbouwverenigingen wordt het exploitatietekort voor 100 pCt door het Rijk gedragen en de wo ningen kunnen door de bewoners van de vereniging in eigendom worden overgenomen. Na de bespreking van de sta tuten en het huishoudelijk regle ment werd de vereniging opge richt met 23 leden en Kruiningen als plaats van vestiging gekozen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. A. de Goffau, Rilland-Bath, le voorzitter; C. J. de Jonge, Yer seke, 2e voorzitter; D. Schipper, Kloetinge, le secretaris; J. C. M. Glerum, Kruiningen, 2e secretaris; H. M. Dek, Waarde, le penning meester; B. van Waard, Katten dijke, 2e penningmeester; D. Gan- zeman, Kapelle, D. M. de Jonge, Wemeldinge, leden; vacant, Krab- bendijke. Tot slot sprak de heer Ph. Haverhoek, voorzitter van de afd. Zeeland van de Nationale Woning raad. Hij wenste de jonge vereni ging geluk en bracht het bestaan van de Nat. Woningraad onder haar aandacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1