Jonge bomen in Vlissingse aarde. Havenstaking in V. S. opgeheven. Prinses Wiihelmina is de Walcherse bevolking dankbaar. Europa's grootste dok wordt opgeblazen NIEUWS Middenstandsbeiangen opnieuw in de Tweede Kamer. Bet pogrom van 1938. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geslaagd plantfeest in Plan „Oost. Bomen van de 52nd Lowland Division, van Oostendeen Brugge. Haar bezoek was bedoeld als proef. De Prinses werkte een uitgebreid programma af. SNIPPER Uitgave Sticmmg „Zeeuwsch Dagutad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het was dezer dagen 10 jaar geleden, dat in Duitsland de actie tot vernietiging van het Joodse volk werd ingezet. Deze actie was jarenlang voor bereid. Reeds vanaf 1933 toen Hitier aan het bewind kwam, was on der het motto: „Judah ver- recke" tegen het Joodse deel der bevolking gestookt en waren de gemoederen stelselmatig ver giftigd. Dit duurde voort, tot in No vember 1938, de moordaanslag op de Duitse gezantschapsatta ché te Parijs, als voorwendsel werd aangegrepen, om een ver nietigende actie in te zetten; het beruchte November-pogrom. Het kwaad was toen tenvolle besloten. Het doel van dit pogrom was met minder dan de totale ver nietiging van het Joodse volk. Door heel het door de Nazi's bezette gebied in Europa gingen plotseling de synagogen in vlam men op, werden Joodse winkels geplunderd en vielen duizenden Joden ten prooi aan de gruwe len van de concentratiekampen. f nder de indruk van deze lu- gubere gebeurtenissen schreef toen op 20 November 1938 een Nazi-orgaan, de „Deut- scher Sonntag", het blad van de z.g. Duitse christenen: „Het Duitse volk heeft een daad verricht die duizenden ja ren in het geheugen zal blijven ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1112 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 26 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SEOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.19 u., onder 16.36 u. Maan op 3.53 u., onder 15.00 u. Hoogwater op Zaterdag 27 Nov.: Vlissingen: 10.58 u. 1.89 m., 23.31 u. 2.14 m. Wemeldinge: 0.20 u. 1.83 m., 12.49 u. 1.60 m. Weer stond de Novemberzon stralend aan de hemel, toen gister morgen een nltgelezen gezelschap van binnen- en buitenlandse gasten zich naar het Plan Oost to V lissingen begaf, om daar enige bomen te planten in de hoop, dat zy mogen groeien en na verloop van jaren beschutting mogen geven. Het waren twee officieren van de 52nd Lowland Division, enkele afgevaardigden van de steden Oostende en Brugge, de burgemeester van Vlissingen, drie leden der Rotaryclubs en enige bestuursleden van Nieuw Walcheren, die hier bomen plantten. Om elf uur kon de burgemees ter van Vlissingen, Mr B. Koiff, op het gemeentehuis begroeten, kol. R. A. Bingly als vertegen woordiger van de Britse ambas sadeur, de It. kol. Southward en major Hillis van de 52nd Lowland Division, de schepenen van de ste den Oostende en Brugge, de com mandant zeemacht Nederland, vi- ce-admiraal Jhr E. J. v. Holthe, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge de commandant van het Loodswe zen kol. J. Callenfels, de Commis saris van de Koningin, de burge meester van Middelburg en leden van drie Rotaryclubs. Bovendien was het voltallige college van wet houders aanwezig en een groot aantal raadsleden. Rede burgemeester. In de raadszaal sprak de burge- een daad van veelomvattende meester een rede uit, waarin hij betekenis en zwaar van conse quenties. Zij hebben de plaatsen waar de Joodse godsdienst werd beoefend weggevaagdTot- oitgtoe is de Jood er gedurende duizenden jaren in geslaagd zo wel zijn godsdienst als, onder de camouflage van die godsdienst, zichzelf te handhaven. Hij werd zelfs de geestelijke opperheer der naties.... Nog nergens is rret dit grapje algerekend Uiialve thans in Duitsland, sinds 10 November 1938, sinds de gasten officieel welkom heette. Dank bracht spr. aan de Engelse gasten, die hij herinnerde aan de verwoesting van het Nollebos, dat eerst in het najaar van 1949 zal worden aangeplant. Dankwoorden waren er ook voor de gemeentebesturen van Oostende en Brugge voor de schenking van een deel van het plantsoen voor het Nollebos. Zich opnieuw tot de bevrijders wendend merkte de burgemeester op, dat men hen niet genoeg kan UUt 11IV.11 11V.11 1 iiv. L Je geboortedag van Maarten danken voor de offers in 1944 voor Luther. Onze generatie had hem de bevrijding van Walcheren ge- voorwaar geen grotere dienst1 bracht en ook nu weer voor de kunnen bewijzen. De God actie, door hen in Schotland op van de Joden heerst: touw gezet voor de herbeplanting, niet langer o v e r D u i t s 1 a n d." Het plantproject. nDzov£reUt:getek "ièr een Toe" koffie was gebruikt, gaf i» JIVZU ÏX£,aJ w1" de landschaps-architect, de heer C. P. Broerse een overzicht aan de daad verricht werd, die lang in het geheugen zal blijven. Dit pogrom blijft een schande voor het Duitse volk Maar het blad heeft zich wel hand van enkele aantekeningen van het Plan Oost. Er is, wat de beplanting betreft, gebroken met heel ere vergist toen het schreef het voortuinensysteem. Men gaat i.eei erg veigisc, toen nei scineei vanuit dat men achter het huis dat de God van de Joden niet langer heerst over Duitsland. TA e God van de Joden". Daarmee werd bedoeld, er vanuit, dat men achter het huis een tuin zal hebben, waarin men kan planten wat men wil, maar voor de huizen komt een gezamen lijke beplanting. Diverse heester- cie God van het Oude Testa- soorten als kamperfoelie, clema- ment, de God van de Bijbel, de tis, vuurdoorn en rozen, zullen het Heere, de Schepper van hemelgeheel een fleurig aanzien geven, en aarde. De God, die helaas ook j Bij een ander project, dat be door het Joodse volk, door zijn I grensd wordt door Mesdaghlaan verwerping van de Christus der van Goghlaan en Irislaan zal op Schriften niet wordt geëerd enhet terrein, dat overblijft door gediend. „De God van de Joden", werd door het officiële Duitsland ver worpen. Zijn gezag werd niet erkend. En in zijn hoogmoedige waan, meende men voorgoed met de Heere en zijn Gezalfde te heb ben afgerekend. God heerst niet langer over Duitsland. Maar dan spreekt Hij, die de vorsten teniet maakt; die de; richters der aarde maakt tot ijdelheid. Wij denken aan het woord van de profeet Jesaja: „Als Hij op hen blazen zal, zo zullen zij i verdorren; een stormwind zal ze als een stoppel wegnemen". Tien jaar later. De naam van Hitier en zijn medewerkers is reeds lang ver- j gaan. Smadelijk zijn ze onderge gaan. Maar de Heere regeert! Zijn raad zal bestaan. Hij zal al zijn welbehagen doen! het bouwen van een huizenblok Wie zich verdienstelijk maakten. Er zijn vele personen, die zich tijdens beide plantdagen verdienstelijk hebben gemaakt. Daar is de rijkspolitie, die zeer soepel is geweest, waarvoor Prinses Wiihelmina zeer erken telijk was, er was de pas op gerichte afd. Walcheren van de Mij voor Tuinbouw en Plant kunde, die met enkele herfst- takken het Hotel „De Valk" te Westkapelle smaakvol heeft weten te versieren en tenslotte waren er de bewoners van Westkapelle zelf, die op het laatste gedeelte van de rit van de Prinses het paard uitspan den en zelf de verenwagen met H.K.H., de Britse ambassadeur en de Commissaris der Konin gin trokken. aan de straat een gemeenschappe lijke boomgaard worden aange legd. De bewoners zullen deze ge- zamenlijk verzorgen en wat voor hen wel van het grootste belang is: gezamenlijk oogsten! Een bron van dank. „Het is een bron van grotej dank", zo ving de voorzitter van „Nieuw Walcheren" zijn rede aan, „dat u aan de uitnodiging in zo I grote getale gevolg hebt willen geven". Daarna richtte spr. zich tot de Engelse gasten, die hij dank bracht voor het bijeenbrengen van ruim 2000 pond sterling voor het nieuwe Nollepark. „Het was voor ons een grote verrassing", aldus de heer Verhagen, „dat de. bevel hebber der 52nd Lowland Divi sion zelf een actie hiertoe in Schotland op touw heeft gezet. Daar het nog niet mogelijk is, het gedeelte achter de Nolledijk weer te beplanten, zullen we nu een nieuw stadsdeel gaan beplanten". De Belgische vertegenwoordigers kijken, na hun boom te hebben geplant, hoe de schooljeugd de grond rondom een boom aan stampt. Dank brach de heer Verhagen ook aan het Belgische nationale comité „Plant een boom op Wal- Telegram van dank der Prinses aan „Nieuw Walcheren". De voorzitter van de Stich ting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, ontving gisteren het volgende, uit Mid delburg verzonden telegram van H.K.H. Prinses Wiihel mina „Mijn oprechte dank voor uwe vriendelijke attentie, mede voor mijn dochter en kleinkin deren. V.'eest overtuigd, dat ik met grote belangstelling en met genoegen uw boomplan tingsdag heb bijgewoond." w. g. WILHELMINA, Prinses der Nederlanden. De in dit telegram bedoelde attentie bestond uit door „Nieuw Walcheren" aan de Prinses aangeboden Zeeuws profetenbrood. uit Breda, namens de Nederlandse en mr P. C. de Jonge en Jhr mr Schorer namens de Middelburgse Rotaryclub plantten ijverig hun boom. Toen het Wilhelmus weerklonk, was burgemeester Koiff druk be zig zijn boom in de grond te zet ten en -ook hij deed het verdien stelijk, daarbij trouw geholpen door de schoolkinderen. Als bij zonderheid kan nog worden ver meld, dat met deze boom ook een oorkonde in een fles in de grond werd geborgen met de namen der schoolkinderen en de datum der planting. Daarna plantten de mannen van „Nieuw Walcheren", daartoe uit genodigd door de voorzitter, een boom. Niemand minder dan de heer R. A. de Muynck, de geeste lijke vader van, de slagzin „Plant een boom op Walcheren" en de heer P. Blaauwj die zo langzamer hand al tal van bomen op zyn naam heeft staan, deden, daarbij geholpen door de heer Broerse wat ze konden om hun bomen netjes in het plantgat te krijgen. Het plantmateriaal bestond uit esdoorns, linden en abelen. Op de „Vulkaan". „Bij onze Marine is het goed toeven" schreven wij onlangs na een bezoek aan H.M. „Vulkaan". En dat is de gasten gistermiddag opnieuw of voor het eerst duide lijk geworden. De marinemensen hadden hun beste beentje voor gezet om een sluitstuk te forme ren voor deze mooie dag. Het was cheren", dat onder voorzitterschap af, wat wij daar opgediend kregen van schepen Vroome reeds zoveel en de stemming aan boord was goed werk heeft gedaan. I uitstekend. - Jhr van Holthe deed hier nog Met grote waardering maakte1 t- mededeUng. Hij gaf de voorzitter gewag van een 'oordeel te kennen, dat schenking van plantmateriaal J New Yorkse scheepvaart leed 19 millioen dollar schade. De proteststaking tegen de loonovereenkomst in de V. S. die 10 November begon en waardoor de scheepvaart aan de Amerikaanse oostkust werd opgehouden, is practisch opge heven. Volgens een nieuwe overeen komst krijgen de havenarbei ders een loonsverhoging van 13 dollarcent per uur met terug werkende kracht tot 21 Augus tus. Het hoofd van de federale bemiddelingsdienst had „goede hoop", dat de overeenkomst zou worden aanvaard. Gedurende de staking werden meer dan 2000 schepen in Ame rikaanse havens opgehouden. Slechts de verschepingen voor Amerikaanse troepen overzee ondervonden geen hinder. De New Yorkse scheepvaartbedrij ven leden door de staking een verlies van 19 millioen dollar. Ook de Queen Elizabeth, die hier 17 November strandde, zal thans kunnen vertrekken. Ontspanningsavond voor Goese invaliden en ouden van dagen. Gisteren bood in de „Prins van Oranje" de U.V.V. en het Bureau voor Sociale Zaken de invaliden, oorlogsinvaliden en leden van de bond van Ouden van Dagen een ontspanningsavond aan. Na een inleidend woord van weth. A. Buys zei burgemeester mr W. C. ten Kate o.m., dat de initiatiefnemers deze avond be schouwen als een stimulans tot een blijvende organisatie. Onze ouden van dagen en inva- liden hebben ouderwets genoten jvan het vlotte programma. Hoog tepunten waren de volksdansen o.l.v. de heer Goedee en het piano spel van de heer Huizing. De le- vendige mimiek van de heer P. Komijn viel bijzonder in de smaak in „De ambtenaar van de Burgerlijke Stand". Ook de heer W. Kerkhove, die „op zijn manier" de nummers aan elkaar laste mo gen wij niet vergeten. Weth. A. Buijs sloot de avond 1 en bood -de heren Goedee en Ro- mijn enkele bloemstukken aan. j Een colonne auto's wachtte bui ten om de gasten belangeloos naar De eerste boom is geplant in één uan Vlissingens herrijzende buurten aan de Bosjeslaan. De afgevaardigden, die zo juist hebben geplant, staan in de houding, terwijl het Engelse volks lied wordt gespeeld. „Mijn bezoek aan Walcheren Is een proef geweest, cü© volkomen geslaagd mag heten. De bevolking van dit eiland heeft mij, geheel volgens mijn wens, niet gestoord in mijn rust. Ik heb hier een paar heerlijke dagen kunnen doorbrengen." In deze geest sprak Prinses Wiihelmina bij haar afscheid gistermorgen om negen uur tot de Commissaris der Koningin, Jlir mr A. F. C. de Casembroot, die haar to Middelburg uitgeleide deed. De Prinses is naar Den Haag gereden, waar zij ter behartiging van kunstbelangen enkele dagen zal blijven. door een kweker in een plaatsje aan de Yzer, wiens kwekerij in de oorlog '1418 ook onder water is gezet. Zich tot de marine-autoriteiten richtend, zei spr., dat wie Vlis singen zegt aan de Marine denkt en omgekeerd. De plechtigheid in Plan Oost. Daarna begaven de gasten zich j in twee bussen naar de plant- j plaats in Plan Oost. Daar was reeds een aantal schoolkinderen van de openbare school A en de I Vlissingse schoolvereniging. Ook i het muziekgezelschap „St. Ceci lia" was present. Een talrijk pu bliek wachtte op het trottoir, doch bij het uitstappen van de gasten ging voor het publiek een laatste hoop, dat misschien de Prinses ook nog naar Vlissingen zou komen, verloren. De kinderen zongen voor de plechtigheid „Het lied van de jonge boom", „Mijn Nederland" en het Zeeuwse Volks lied. I Toen begon de planting. Coll. Southward en maj. Hillis traden naar voren om een boom voor de 52nd Lowland Division t.e planten, j Stil was het tussen de huizen, I toen het „God save the King" Kolommen water spoten 75 me- I in, hoewel 12 meter water het dok weerklonk. De heren Maertens en I -„4-a A, «1„ „IrtrtHrnocnn binnen niet al te lange tijd de Ma rine naar Vlissingen zal terugke ren. Laten wij hopen, dat hij gelijk krijgt! De heer'de Kunder uit Oosten de stak als raadslid en lid van de Belgische volksvertegenwoordi ging een indrukwekkende speech af over de Benelux en wethouder van Oorschot bracht aan het ein de van de dag dank voor de bui tengewone ontvangst van de Ma rine. ter hoog de lucht in, toen Britse was ingegoten om ais stootkussen scheepsbouwkundige ingenieurs I dienst te doen. gisteren begonnen met het opbla-1 Later werd geconstateerd, dat zen van het 80.000 ton wegende na de eerste 13 ontploffingen de droogdok te Wilhelmshaven, hetgehele bodem van het dok ver- grootste van Europa. Om de zeven 1 nietigd was. Vandaag denkt men minuten had een ontploffing,met 22 ontploffirfgen de zij-:anten plaats. te slopen. Bij de eerste ontploffing trilde de toren van het gemeentehuis op bijna 4 kilometer afstand op zijn grondvesten, als had er een aard beving plaats. Geen enkel huis stortte echter in. Tevoren hadden 12.000 personen, sommigen met huisraad en huishoudelijke artike len, hun woningen verlaten. De lading werd door de inge nieurs tot ontploffing gebracht in schuilkelders op bijna twee kilo meter afstand. Grote blokken be ton vlogen van het dok de lucht Predikant op de kansel overleden. Toen gisteravond de kerk der Chr. Ger. Gemeente te 's-Graven- zande opnieuw in gebruik werd genomen wilde ds H. Velema, die van 1938 tot 1942 deze gemeente als predikant heeft gediend, haar toespreken, Nadat hy enkele woorden had gesproken viel hy op de kansel achterover en was op slag dood. Een arts constateerde, dat hij ten gevolge van een hartkwaal was overleden. Ds Velema, die de laat ste jaren als emeritus-predikant te Den Haag woonde, had zich juist enkele weken geleden op nieuw beroepbaar gesteld. W ereldkampioenschap dammen. De uitslagen van de 13e ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap dammen luiden: Roozenburg-Demesmaecker 20; VerpoestRostan 20; Ghestem Chiland 20; PostPerot 20; Van der Staay -Keiler 02. De stand luidt nu: 1. Roozen- burg 22p.; 2. Keiler 18 p.; 3. Ver poest 16 p.; 4. Ghestem 15 p.; 5. Post 14 p.; 6. Chiland 12 p.; 7. Van der Staay 11 p.; 8. Perot 10 p.; 9. Laros 9 p.; 10. Demes- i maecker 2 p.; 11. Rostan 1 p. Hatting plantten bomen resp. voor Oostende en Brugge onder het spelen van het Belgische volkslied Communisten bedreigen Peiping en Tientsin. Vooruitgeschoven colonnes van het door de communisten geleide leger vochten gisteren op 30 km. afstand van Peiping en op 40 km. van Tientsin, de twee sleutelste den in Noord-China. De regering heeft alle schepen in Tientsin en Tangkoe gevorderd voor de evacuatie van troepen en militaire goederen uit de pas van Sjanhaikwam in de Grote Muur en uit Tsjinwangtao, 240 km. ver der noordwaarts. Zwart-vlees-affaire berecht. Woensdag heeft de Alkmaarse politierechter P. de B., met wiens toestemming op het bedrijf van de destructor, waarvan hij eveneens directeur is, door een noodslager 19 z.g. „wrakke" paarden, werden hun woningen terug te brengen. De heer M. de Goffau nam afscheid als voor zitter van het Burg. Arm bestuur te Krabbendijke. De dezer dagen gehouden ver gadering van het burgerlijk armbestuur „Krabbendijke en Nieuwlande" was de laatste, die geleid werd door de bijna 83- jarige voorzitter de heer M. de Goffau. Twintig jaar is de heer de Goffau lid geweest waarvan 15 jaar voorzitter van het be stuur. Dat na zoveel jaren van goede samenwerking, thans het ogenblik van heengaan was aan gebroken kwam vooral tot uit drukking in de toespraak van het oudste lid in jaren, de heer J. op 'tHof, die de voorzitter kenmerkte als een man, die steeds een open oog gehad heeft voor de noden van de hulpbe hoevenden. Ook prees hij de wijze waarop de vergaderingen steeds door hem geleid werden. Hij wenste hem tenslotte toe, dat hij zijn laatste levensjaren in vrede mocht doorbrengen en dat hem aan het einde daarvan die vrede mocht geschonken worden, die alle verstand te bo ven gaat. De andere leden en de secre taris-penningmeester spraken hem in dezelfde geest toe. De heer De Goffau, ontroerd door deze bewijzen van toege negenheid, dankte voor deze hartelijke woorden. Op de tocht naar Zeeland had de Prinses Maandagmiddag de thee gebruikt te Breda, waar zy zich onderhield met de burgemees ter, de heer Claudius Prinsen. Maandagmiddag om half vijf arri veerde zij te Middelburg, waar zij zich de goede ontvangst van vroeger dagen herinnerend weer haar intrek nam in Hotel „De Nieuwe Burg". Ten huize van Jhr de Casembroot gebruikte de Prinses 's avonds de thee. MET DE PALET. Dindagmorgen reed de Prinses uit om „ergens op Walcheren" te gaan schilderen. Zy vond een plek tussen Veere en Vrouwenpolder, waar zij een prachtig uitzicht op Veere had. Hier schilderde zij on gestoord geruime tijd. Daarna heeft zij een herstelde boerderij bezichtigd. IN DE PEKELINGE. Uitgekozen werd een boerderij in de Pekelinge (gemeente Grijps- kerke). Zo kwam het dat de land- De Rotarians hadden er blijkbaar geslacht en via de vrijbank ver slag van en de opmerking, dat zij kocht, veroordeeld tot f 1500 boete les genomen hebben bij de D.U.W.1 (eis f 2500) subs. 2 maanden deed opgeld. Ds Ter Haar Romeny hechtenis. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Vrij koud en droog weer. Weinig bewolking. Zwakke wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Temperatuur overdag enkele gra den boven het vriespunt, 's Nachts lichte vorst. Frankrijk uitgenodigd in controle-organen Ruhr- gebied. Een woordvoerder van het Britst ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland en de V.S. hebben be sloten Frankrijk onmiddelhjk uit te nodigen lid te worden van de controle-organen voor de Duitse steenkool en staal in het Ruhr- gebied. Tot nu toe waren deze En gels-Amerikaanse controle-licha- Imen. Voortaan 3000 ton krantenpapier per maand. (Van onze parlementaire redacteur.) 1 Gisteren werd de behandeling van de begroting van Economische Zaken voortgezet. De belangen van de middenstand stonden in het middelpunt der belangstelling, j Vooral de heer Verkerk (A.R.) bepleitte een goed verantwoorde middens tandspolitjek. Er sprak nog een A.R. afge vaardigde en wel de heer v. d. Heuvel, die op schalkse wijze op merkte of hy niet buiten de orde zou zyn als hij over de begroting zelf sprak. Tot nog toe hadden al le sprekers redevoeringen gehou den over 's ministers beleid of duizend en één vraag gesteld. Voor een groot deel ging deze spreker accoord met het beleid van de minister. Het werktempo der ambtenaren is z.i. veel te laag. Hier moet iets aan gedaan worden. De heer v. d. Heuvel noemde als voorwaarde voor de oprichting van de Economische Unie de unificatie van de valuta. Gelooft de minister zelf, dat de Economische Unie per 1 Januari 1950 in werking treedt? Het lijkt er nog niet veel op, vond de heer Wel ter (diss. Kath.). Wij zijn nog niet veel verder dan feestjes en diners. Een eerste vereiste is, dat de Benelux-gedachte werkelijk leeft in de brede lagen der bevol king. De heer v. d. Heuvel (A.R.) hield de beide voeten maar stevig op de grond. Fel keerde hij zich tegen de socialisatie. Na een zeer principieel betoog concludeerde hy dat het standpunt van de minister t.o.v. de socialisatie een gelegen heidsstandpunt is. De klompenmakers zyn volgens de heer v. Dis (S.G.P.) helemaal niet enthousiast over de Benelux. Hij zag heel Nederland al op klompen lopen, want de Belgische klompen zullen ons land gaan overstromen. ANTWOORD MINISTER. In de avondvergadering heeft minister van den Brink geant woord. Hij betoogde, dat de ex port nog slechts de helft van de import is. Zorgwekkend noemde de minister de stand der arbeids productiviteit; de verstoring der economische verhoudingen met Indonesië en met Duitsland. Krachtige uitbreiding der indu strialisatie is nodig om de verlo ren welvaart te herwinnen. Ver der is gedurende de eerstkomen de jaren consumptiebeperking no dig. In Januari zal er weer een mi nistersconferentie worden gehou den om de verdere gedragsiyn te bepalen teneinde de Economische Unie naderbij te brengen. Spr. overweegt de instelling ener interdepartementale com missie voor de middenstandspoii- tiek. De textielvoorziening heeft zijn volle aandacht. Per 1 Decem ber zal de toewijzing van papier voor de couranten op 3.000 ton per maand worden gebracht. De beperkende bepalingen voor de omvang der periodieken worden opgeheven. De collecte voor de U.N.A.C. heeft te Goes opgebracht f 2500. Wat gaat het toch hard tegen woordig. Kijk nu b.v. weer eens naar die K.L.M. „Convair-Liner", die gisteren eventjes in 58 minu ten van Amsterdam naar Parijs vloog en daarmede het record met ruim 3 kwartier verbeterde. In Amersfoort hebben 1000 petrole- umhandelaren een protestmeeting gehouden. Zij namen een motie aan, waarin wordt verzocht de winstmarge van f 3.75 op f 5. per 100 liter te brengen en de toe vloed van nieuwe venters tot hun beroep stop te zetten. U moet zich maar niet in verbinding stel len met het „Centraal Bureau voor psycho-analytische adviezen", ge vestigd in Utrecht. De politie is n.l. aan de weet gekomen, dat de ze zaak niet „safe" is. De leider van het geval is een goede beken de van de politie, die al dikwyis heeft geprobeerd op al te gemak kelijke wijze aan de kost te ko men. De man is voortvluchtig. In Amsterdam leek het gisteren even, of de tyd der Oost-Indië- vaarders was teruggekeerd. Dat is natuurlijk maar schijn, doch er kwamen in elk geval twee sche pen aan, de „Raki" en de „Cele bes", met ladingen Oost-Indische producten, variërend van tabak tot hagedissenvelien. Bij aan komst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een passagier vermist, n.l. de weduwe Johann uit Ambon. Eén der patryspoor- ten stond open en men vermoedt, dat de vrouw naar buiten heeft willen klimmen, in zee'is geval len en verdronken is. Een grote hoeveelheid textiel ging gister avond verloren bij een brand in de Van Kerkhovens Tricot- en Breifabriek te Rotterdam. Hebt u gisteren wellicht gemerkt, dat u niet kon telefoneren naar Bel gië en Frankrijk? Wij zullen u de oorzaak vertellen: een arbei der, die in een oude Duitse bun ker bij Duinkerken aan het werk was, zag een kabel en sneed daar uit vier meter weg, menende, dat het oud oorlogsmateriaal was. Hij vergiste zich echter; het was de telefoonkabel tussen Frankrijk, België en ons land. Montgomery is van zyn tournée in Londen te ruggekeerd. Het blijkt, dat de ontslagen Joegoslavische gezant in Den Haag al vanaf Juli j.l. met verlof in zijn land is. Carlos Delgado Chaiband (juist, dié!), voorm. minister van defensie, is benoemd tot president van het mi litaire bestuur in Venezuela. En Gaston Monnerville is herkozen tot president van de Franse Raad der Republiek. Bevin heeft drie weken vacantie. Hy geniet nu van zijn welverdiende rust aan Enge- lands Zuidkust. Och, dat wij Be- vin waren bouwer I'ieter Sclloe die morgen zonder dat hy daarvan ook maar in het minst enig vermoeden had, bezoek van de Prinses kreeg. Drie kwartier lang onderhield zij zich met dhr Schoe, die in de oorlog talrijke onderduikers heeft gehuis vest. Natuurlijk wilde H.K.H. de schuur en de zolder zien, waar destijds de onderduikers waren verborgen. Schoe vertelde verder één en ander over de overval van de Duitsers op zijn boerderij, waarbij geen enkele onderduiker werd ge vonden. Het was de uitdrukkehjke wens van de Prinses om niet op te val len en daarom werd ook hier met zeer weinig politieescorte gereden. Na afloop van het gesprek op „De Vrijheid", de'hofstede van de heer Schoe, werd naar Middelburg te ruggereden. ONTVANGST. In de middaguren wilde H.K.H. enige kunstenaars uit Zeeland ontvangen. Zo kwamen die mid dag in Hotel „De Nieuwe Burg", mevr. Bonebakker uit Veere, mevr. Messe uit Vlissingen, de heer L. Heymans uit Middelburg en de heer en mevr. Abeleven Labberton hun opwachting maken. Het was de bedoeling deze con- I versatie drie kwartier te laten du ren, doch het gesprek was zo ge- animeo-d, dat het anderhalf uur duurde. Ook die avond was de Prinses weer bij de Commissaris te gast. NOG EEN BEZOEK. Nadat Prinses Wiihelmina de boomplanting op Westkapelle had bijgewoond, bracht zij nog een be zoek aan de ouders van de lieer Castei, die in de oorlog naar En geland wist te ontsnappen en thans aan het Hof dienst doet als chauffeur. Na afloop hiervan werd de Sloedam bezichtigd. In de anvonduren was H.K.H. in het hotel. Als wij naar een algemene in druk vragen, krijgen wij nog ver schillende kleine voorvallen te ho ren. Zo was H.K.H. nog niet pre cies op de hoogte van de gezond heidstoestand van de Engelse Ko ning, zodat zij tijdens het bezoek aan Westkapelle zich hierover met de Britse ambassadeur onderhield. DE WEDEROPBOUW. In dit land van herstel en we deropbouw vroegen wij de Com missaris naar de indruk van de Prinses over het herstel van de provincie en in het bijzonder Wal cheren. „De Prinses", zo vertelde hij ons, „heeft met buitengewone belangstelling kennisgenomen van de wederopbouw, in het bijzonder die van mijn ambtswoning. Ook informeerde H.K.H. naar de be stemming die aan de 50 door haar geschonken pinken was gegeven". „Groot is de dankbaarheid van de Prinses jegens de bevolking", zo besloot de Commissaris zyn mededelingen over het bezoek, „zjj wilde als gewoon burgeres onder haar landgenoten verkeren en dat is hier volkomen geslaagd. Groot is ook haar waardering voor de houding van de Walcherse bevol king, die haar in alle opzichten met rust heeft gelaten". S.U. vraagt terugtrekking Arabische legers uit Palestina. De Sowjet-Unie heeft gisteren officieel de terugtrekking van alle legers der Arabische Liga uit Pa lestina gevraagd. De Sowjet af gevaardigde Tsarapkin diende een desbetreffende resolutie in. De vertegenwoordigers van Transjordanië, Irak en het Ara bische Hoge Comité verklaarden, dat er geen onenigheid bestaat tussen Transjordanië enerzijds en de andere leden van de Arabische Liga, De vrees bestaat, dat de Zi onisten de enclave in Palestina zullen gebruiken als springplank voor verdere agressie. Het was on mogelijk, dat een handjevol Jood se buitenlanders hun wil oplegden aan 40.000 Arabieren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1