Sowjets verwerpen Bernadotte's voorstellen betreffende Palestina. NIEUWS Christelijke middenstanders teleur gesteld over loon- en prijspolitiek. Jhr Mr C. J. A. de Ranitz tot burge meester van Utrecht benoemd. Chinese communisten gereed door de Grote Muur te breken. Maatschappelijke leven heeft eigeg kring van rechten en bevoegdheden. Edmund Brahm, laffe sadist, beriep zich op zijn commandant. Het Duitse vraagstuk. Besluit der Assemblee van November 1947 moet worden toegepast. Samenstelling Belgisch Kabinet heden bekend? Stormen teisterden Bombay. Verzoek van Koningin Juliana aan het Nederlandse volk. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG tS NOV. 1948 Engeland zet Dienimport tijdelijk stop. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswljkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1109 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAC'Q DE SMIT Abonnementsprijs J 3.90 p. kwartaal 1 ranco per post 4.—. vmcvwui, „i. sjui Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, \Tissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en 31nas. Woensdag: Zon op 8.15 u., onder 16.38 u. Baan op 0.10 u.. onder 14.21 u. Hoogwater op Woensdag 24 Nov.: Vlissingen: 7.23 u. 1.49 m., 20.15 u. 1.69 m. Wemeldinge: 9.06 u. 1.29 m., 21.49 u. 1.58 m. Dr Evatt, voorzitter van de Assemblee der Verenigde Naties en Trygyy Lie, secretaris generaal van dé UNO, hebben een goedbedoelde poging gedaan om aan de spanning tussen Rus land en de Westerse mogendhe den, een einde te maken. Wat zij beoogden kwam hierop neer, dat ondanks de blokkade van Berlijn door de Russen, de Grote Vier opnieuw zouden bij eenkomen om te trachten door voortgezette onderhandelingen tot overeenstemming te komen. Het was uitnemend bedoeld, dit voorstel. Daaraan valt niet te twijfelen. Evenmin als getwij feld kan worden aan de goede bedoelingen van Chamberlain, toen hij naar Miinchen vloog om met Hitier te overleggen. Dr Evatt en Trygve Lie be- De Sow jet-Unie heeft gisteren in de politieke commissie der V N de voorstellen van wijlen Graaf Bernadotte omtrent Palestina met beslistheid van de hand gewezen. Volgens de Sowjet-gedelegeerde Tsarapkin zon wijziging van de grenzen van de Joodse staat, zoals deze by het besluit van de Al gemene Vergadering van een jaar geleden waren vastgesteld, het bestaan zelf van de Joodse staat in het geding brengen. Volgens Tsarapkin was de hui dige toestand in Palestina geheel te wijten aan de inmenging van Engelsen en Amerikanen. Het geerden de zaak van de vrede te ransjordaanse Arabische Legioen dienen. En dat valt toe te jui- was in theorie een strijdmacht van cben_ j Koning Abdoellah, doch in werke- I lijkheid een Britse legermacht. Toch mogen we dankbaar zijn, dat de Westelijke Drie geen ogenblik hebben geaarzeld dit voorstel af te wijzen en dat zij hebben vastgehouden aan hun eis, dat alvorens over het Ber- lijnse- tevens het Duitse-vraag- stuk onderhandeld kan worden, door Rusland eerst aan de blok kade van' Berlijn een einde moet worden gemaakt. Hadden de Westelijke mogend heden aan het z.g. vredesvoor* stel gevolg gegeven, dan zou dit de positie van Rusland onge meen hebben versterkt. Moskou had dan het bewijs in handen, dat de tactiek van sabo- Tsarapkin verklaarde, dat de Joodse en Arabische landen, die door de Assemblee zijn opgericht", aldus Tsarapkin. Polen heeft de S.U. gesteund in het afwijzen der voorstellen. De Canadese minister Pearson, drong aan op erkenning van Israël door de Algemene Vergadering. Hij voegde er echter aan toe, dat enige weg uit de huidige impasse Israël niet al het gebied kon krij- - - - - ,14-i strikte toepassing van het besluit van de Algemene Vergadering van verleden jaar zou zjjn. Tsarapkin critiseerde de sugges tie van de bemiddelaar, dat de Negeb aan de Palestijnse Arabie ren zou worden gegeven en dit gebied bij de aangrenzende Arabi sche staten zou worden ingelijfd Het voorstel ^Bernadotte bete kende kennelijk, dat ook de Negeb onder 'Britse controle zou moeten komen. Indien Engeland en Amerika geen belemmeringen aan de uit teren en chicaneren uiteindelijk voering van het besluit van vorig dan toch maar de juiste was, en jaar in de weg gelegd hadden, zou dat als het er op aankomt, de I er 0p het ogenblik vrede zijn in Westelijke mogendheden .voor .Palestina en twee onafhankelijke staten naast elkaar bestaan. dreigementen wel uit de weg zullen gaan en tenslotte capi tuleren. De eindeloze onderhandelingen zouden dan weer kunnen begin- nenu met geen ander gevolg, dan dat op een gegeven moment de zaak opnieuw zou vastlopen en de Westelijken opnieuw tot de terugtocht zouden worden ge dwongen. De spanning blijft nu voortdu ren. En de toestand blijft ern- etig. Maar veel ernstiger zou het zijn, indien met verwaarlozing van de eisen van het recht, voor de Russische dreigementen wordt gezwicht. „De S.U. is van mening, dat voor het vinden van een oplossing in Palestina het absoluut noodza kelijk is alle buitenlandse strijd krachten terug te trekken uit de Vliegtuig in Engeland neergestort. In Zuid-Engeland, op de grens van Hampshire en Wiltshire, is een vliegtuig van de British Euro pean Airways op terugweg uit Duitsland neergestort. Zeven van de acht inzittenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig is verbrand. Doorberekening der extra lasten gevraagd. gen, dat het volgens het verde lingsplan was toegewezen en bo vendien nog al het gebied, dat het had veroverd. Half December weer voortzetting? Met ingang van 22 November 1948 heeft Engeland onverwacht de import van uien tijdelyk stop gezet, aangezien de Engelse markt tengevolge van de grote eigen productie met uien werd over voerd. In verband met deze maatre gel ligt uiteraard de Neder landse export van uien naar Engeland, die tot dusverre reeds een omvang had van ca. 20.000 ton, ook stil, waarvoor men reeds vreesde. Er worden dan j ook aan Nederlandse exporteurs 1 geen uitvoervergunningen voor i uien naar Engeland meer afge geven. De import van uien zal Engeland weer toelaten met in gang van 15 December a.s. of eerder, indien de markt-situatie In Brussel verwachtte men, dat zulks toelaat, de nieuwe Belgische regering Don-1 Voor Zeeland is dit, begrij- derdag of Vrydag alweer byeen i ^en strop, want in onze zou komen. Deze verwachting provincie zijn dit jaar grote Meek na een bezoek van de heer hoeveelheden uien verbouwd, de Schrijver, de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, aan Spaak, te optimistisch te zijn. Zowel om de schoolkwestie als om een eventuele vermindering van het aantal portefeuilles zouden moeilijkheden zyn gerezen. Bovendien zou men er niet over te spreken zijn, dat eergisteren de voorzitter van de Katholieke par ty by de besprekingen niet was geraadpleegd. Bij het zoeken naar een snelle oplossing van de crisis hield men er, volgens politieke kringen, ken nelijk rekening mee, dat de nieu we regering haar bedrijvigheid slechts gedurende een beperkte periode, namelijk tot de eerstvol gende verkiezingen, zal behoeven voort te zetten. „Morgenochtend half 12 hoop ik u de samenstelling van het nieu we Kabinet bekend te kunnen ma ken. Wy hebben waarschijnlijk een formule gevonden voor de ko- nings- en de schoolkwestie". Dit vertelde Spaak gisteren tegen de journalisten. Engelse Koning moet rust houden. Aan Koning George van Enge land is geadviseerd algehele rust te houden wegens een storing van de bloedsomloop in het rechter been. In verband hiermede zijn voor enige maanden alle afspraken van de Koning voor officiële gelegen heden afgezegd. Ook is door Buc kingham Palace medegedeeld, dat de reis van de koninklijke fa milie naar Australië en Nieuw- Zeeland met het slagschip „Van guard" op 27 Jan. a.s., voor on bepaalde tijd is uitgesteld. De dokters hebben verklaard, dat de algemene gezondheidstoe stand van' de Koning, met inbegrip van de toestand van het hart, geen reden tot bezorgdeheid geeft doch dat ongetwijfeld de inspan ning van twhalf jaren het licha melijke weerstandsvermogen van de Koning merkbaar heeft aange tast. Koning George wordt 14 De cember 53 jaar. Communistische door braak op Java. De Dienst voor Legercontacten meldt, dat de communisten onder leiding van Sjarifoeddin erin ge slaagd zijn de republikeinse ^e- fensielijn bij Ngaringan langs de weg Wirosari-Blora te doorbreken en oprukken in Noordelijke rich ting. Volgens de laatste berichten bevonden zij zich te Grantil, het geen wijst op een poging om Pati en eventueel Rembang te bezetten. Naar wvernemen is benoemd in gevangenissen in Seheveningen tot burgemeester van Utrecht Jhr en Duitsland. Mr C. J. A. de Ranitz, adrainistra-1 Na in 1945 als referendaris te teur, chef der afdeling Hoger On-1 zjjn hersteld, werd hij op 1 Sep- derwy» van het departement van tember 1945 benoemd tot admini- Onderwijs, Kunsten en Weten- strateur bij het dept. van O., K. schappen. en w en daar belast met de lei- De heer de Ranitz is geboren 3 ciinS der afd. Hoger Onderwijs. April 1905 te 's-Gravenhage, pro- nieuwe burgemeester van moveerde in 1938 tot doctor in de Utrecht is zeer muzikaal. Hij trad rechtsgeleerdheid op proefschrift: °P menig concert als solo-pianist „De rechtspositie van de Rijksuni- °P- Verder deed hij veel aan berg- versiteit en van haar elementen".1 sport. Hij besteeg de meeste vier- In 1930 kwam hij in Rijksdienst als adjunct -commies bij het de partement van Onderwijs, K. en W. bij de afdeling Hoger Onder wijs, dat hij in 1937 verliet wegens de benoeming tot referendaris, sbus-chef van de afd. Volksge zondheid van het dept. van Sociale Zaken. Hij was intussen tevens Brink o.m. mede, dat het verlies, cnern: o vie troii n A f Vin ten l/\ lAiirrJ I r de Staatsmijnen in 1948 zullen lijf" op de koolwinning met in begrip van brikettering en cen- duizenders in Zwitserland. Begroting Staatsmijnen. In zfjn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer be treffende de ontwerp-begroting van de Staatsmijnen in Limburg voor 1949 deelt minister v. d. secretaris van de Centrale Jeugd raad en van het Rijkseollege voor de lichamelijke opvoeding. In April 1941 werd hij door de j traïes, naar schatting excl. af- Duitsers gevangen genomen en schrijvingen rond f 15.000.000 en tot November 1942 vertoefde hij Nankinq wordt bedreiqd. Taijoean wordt door de slrijd- J a krachten onder leiding der com- Volgens een bericht van Chine- munisten belegerd en ten Oosten se zijde uit Tientsin, maken de van de stad hebben artilleriesla- eommunistische strijdkrachtengen plaats. zich gereed om door de Grote Volgens de Chinese communis- Mnur te breken en naar het Zul- i tische radio hebben de Noordelijke den uit te stromen in steeds gro-| legers de stad Paoting, de hoofd- Op een te Utrecht gehouden ap pèl van da. Christelijke Midden standsbond noemde vice-voorzitter de Jong de loontoeslag van f 1.—- op zich zelf zeer juist, maar hij achtte het verkeerd, dat deze loon toeslag door de ondernemers niet mag worden doorberekend. Voor de kleine zelfstandigen is dit de vensonderhoud als gevolg van de afschaffing der subsidies en in de verzwaring der lasten van de on dernemingen door het verbod van doorberekening. De Bond dringt op het in prac- tijk brengen van de bij herhaling aangekondigde middenstandspoli- tiek aan, hetgeen naar zijn inzicht o.m. kan worden bereikt door de invoering op korte termijn van de doorberekening der extra lasten over de gehele linie voor die sec druppel, die de emmer doet over- toren van het bedrijfsleven, waar lopen. I zulks mogelijk is zonder dat ge- Hij geloofde, dat het nemen van vreesd behoeft te worden voor een eze gulden uit de zak van de één noemgpswaardige verhoging van deze gulden om die te stoppen in die van de ander ontoelaatbaar is. Spreker op deze bijeenkomst was de heer H. van Eysden, direc- '.jur van de Bond van Christelijke textiel-detailhandelaren, die de ontwikkeling naging van de loon- en prijspolitiek, welke tot de be ruchte maatregel - heeft geleid. Voor tal van ondernemers blijft het inkomen beneden de f 3700.— zijnde de grens door de overheid gesteld voor verkrijging van de loontoeslag. Maar ook op deze kleine ondernemers worden de so ciale lasten van deze maatregel afgewenteld. In een met algemene stemmen aangenomen resolutie heeft de vergadering uiting gegeven ean de grote teleurstelling over het feit, dat in onvoldoende mate re kening is gehouden met de belan gen van grote groepen van onder nemers in midden- en kleinbedrijf. Dit komt tot uitdrukking in de verhoging van de kosten van le- het direct noodzakelijke levenson derhoud van de grote groep van loontrekkenden. Sociale commissie der V.N. verwierp Neder lands voorstel. Ip de sociale commissie der V.N. is een Nederlands voorstel om in het artikel betreffende het onderwijs te verklaren, dat ouders het recht hebben de soort van on derwijs voor hun kinderen te be palen, ingetrokken, daar het geen steun genoot. De Nederlandse afgevaardigde, prof. Beaufort, steunde daarop een door Libanon opgesteld voor stel, waarin wordt gezegd, dat de ouderftiet eerste recht zullen heb ben bij de keuze van het onder wijs. De Libanese tekst werd aan vaard. tere aantallen, daarbjj de tactiek van het toeslaan en zich terug trekken prijsgevend. In Tientsin komen berichten binnen, dat regeringstroepen de legers van de communistische ge neraal Lin Piso ten Oosten van Toengtsjou, ongeveer 16 km. van Peiping, hebben aangevallen en gedwongen zich op Sanho aan de Grote Muur terug te trekken. Aan beide zijden van de Loeng- hai-spoorweg wordt zwaar gevoch ten. Ten Oosten van Hsoetsjou zijn de door de communisten aan gevoerde strijdkrachten opnieuw tot de aanval overgegaan. Zij be dreigen nu Nanking. C.B.T.B. over Wetsontwerp bedrijfsorganisatie. Omschrijving der doel stelling is onjuist. coord gaan met de bevoegdheid tot het zenden van waarnemers door de overheid naar de verga- Het hoofdbestuur van de Ned. van de besturen der in Chr. Boeren- en Tuindersbond "e wet «,'nwm,le "karnen, heeft zich tot de leden van de1 Hoofdzaak is, zo wordt tenslot- Tweede Kamer gewend met een ten gezegd, dat de raamwet, wei adres over het ontwerp van wet ke thans is ingediend, rekening op lie publiekrechtelijke bedrijft,- houdend met hetgeen reeds in het organisatie. vrÜe bedrijfsleven gegroeid is, bij Omtrent het subsidiarlteitiibe- de indiening van de afzonderlijke stoffen nemen niet evenredig toe gitisel wordt in dit adres gezegd,instellingswetten niet in de weg met de grootte van het gezin, zo dat de gedachte dat de organisa- staat aan de oprichting en ont- dat. de compensatie voor een kind tie van het bedrijfsleven haar taak plooiing van bedrijfsorganisaties op een lager bedrag kan worden die aan het zelfstandig karakter gesteld dan een kwart gedeelte van het bedrijfsleven geen afbreuk van de loonbijslag. Deze is immers doen en de invloed van de over- berekend op basis van de gemid- heid tot het strikt noodzakelijke delde gezinsgrootte van vier per- beperken. sonen. Kinderbijslag wordt verhoogd. De kinderbijslag zal met terug werkende kracht van 1 October af met vier cent per d^g per kind, te berekenen van het tweede kind af, worden verhoogd. Het wets ontwerp, dat deze uitkering moge lijk moet maken, is Zaterdagmor gen bij de Tweede Kamer inge diend. Deze compensatie draagt een tijdelijk karakter, daar de thans bestaande kinderbijslagen, waarop deze regeling een aanvulling is, slechts tot 1 Januari 1950 van kracht zijn. Welke regeling er na deze datum komt, wordt nog on derzocht. Hierbij zal tevens reke ning moeten worden gehouden met de loonbelastingstarieven, die, in dien mogelijk, ten gunste van de lagere inkomsten zullen worden gewijzigd. Voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen kan een gulden per week als een volledige ver goeding voor de gestegen kosten van het levensonderhoud worden beschouwd, aldus de Memorie van Toelichting. In het algemeen is de waarde van hetgeen de kinderen aa#levensmiddelen gebruiken ge ringer dan wat volwassenen nodig hebben. Ook de kosten van brand- stad van de provincie Hopei, in genomen. Paoting ligt 150 km. ten Zuidwesten van Peiping. De weg naar het gebied van Peiping-Tien- tsin zou thans voor de door de communisten geleide legers open staan. Bombay was gisteravond voor de eerste maal in zijn geschiedenis j eigen slechts kan vervullen voorzover de overheid haar taak aan het be drijfsleven delegeert, onjuist moet worden geacht. Het maatschappelijk leven be staat en werkt niet bij de gunst van de overheid, doch heeft een kring van rechten en, be- Het is teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij en ongehin derd onder de mensen te kun nen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks herhaaldelijk vriende lijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de Prin sesjes bedacht plan, zoals bij voorbeeld het doen van bood schappen in deze Sint NiColaas- tijd of het bezoek aan een die rentuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Konin gin te helpen vervullen. Bespreking over bestand in Jeruzalem. Een verbindingsofficier van het Israëlitische leger heeft verklaard, dat kolonel Mosje Dayan, de com mandant van de Joodse troepen in Jeruzalem, binnenkort een be spreking zal hebben met kolonel incl. afschrijvingen ca. f 24.000.000 bedraagt. W ereldkampioenschap dammen. De uitslagen van de partijen, ge speeld in de 10e ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap, luiden: J. DemesmaeckerP. Pérot Abdoelah el Tel, de Arabische j02; G. RostanR. C. Keiler commandant, over de wijze waar-jO2; P. GhestemH. Laros 0—2; op het bestand in de Heilige Stad H. ChilandP. Roozenburg 1—1; het best kan worden bewaard. G. Post D. v. d. Staay 11. Om het succes der besprekingen «Verpoest was vrij. te verzekeren, zou over het ver-1 De stand luidt thans: 1. Roozen- loop ervan geheimhouding worden burg, 17 punten uit 9 partijen; 2. betracht. Inter-Amerikaanse conferentie te Havanna. De Pan-Amerikaanse Unie heeft bekend gemaakt, dat te Havanna een inter-Amerikaanse conferen tie over de kwestie der Europese koloniën op het Westelijk halfrond zal worden gehouden zodra de Cu baanse regering de noïlige toebe reidselen heeft getroffen. De Cu baanse autoriteiten is meegedeeld dat 14 van Keiler 13 uil 9; 3. Ghestem 12 uit 9; 4. en 5. van der Staay en Ver poest >10 uit 9; 6., 7. en 8. Laros, Pérot en Post 9 uit 9;-9. Chiland 8 uit 9; 10. Demesmaecker 2 uit 9 en 11. Rostan 1 uit 10. H.K.H. PRINSES WILHËLMINA NAAR ZEELAND» WOENSDAG A-S. TE WESTKAPELLE. H. K. H. Prinses Wilhelmina de 21 leden van de I heeft zich bereid verklaard, deel Unie zich bereid hebben verklaard aan zulk een conferentie deel te nemen. te nemen aan het begin der her- bepïanting van de Weel te West- kapelle, op Woensdag 24 Nov. Zoals bekend, is een groot ge deelte van het daartoe benodigde plantsoen verleden jaar door H. K. H. aan de Stichting Nieuw Walcheren aangeboden. Fullriede uit gerechtelijke bewaring ontslagen. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende gistermorgen het beroep van Oberst Fritz Wilhelm T, Hermann Fullriede, die door het Frankrijk wordt gestaakt. Arnhemse Bijz. Hof veroordeeld i Vanuit Yerseke zijn de vorige was tot een gevangenisstraf van week ongeveer 11.000 ton mosse- Mosselexport naar Mijnwerkers in Frankrijk weer grotendeels aan het werk. Een woordvoerder van het be stuur van de Franse genationali seerde steenkoolmijnen heeft ver klaard, dat de percentages van mijnwerkers, die thans weer aan het werk zijn, de volgende zijn: in het Noorden 70 pet., Loire 82 pet., Blanzy (Saone en Loire) 97 pet., Ce vennes 66 pet., Acquitaine 72 pet. en Provence 45 pet. Hij voeg de hieraan toe, dat de steenkool productie Zaterdag j.l. 122.700 ton bedroeg. Dagelijks wordt gemid deld 165.000 ton naar boven ge bracht. verstoken van licht tengevolge voegdheden. In de erkenning van van stormen, die alle vijf de hoofd- deze souvereiniteit in eigen kring verbindingslijnen van de electrici- van het bedrijfsleven ligt reeds teitscentrale, op ongeveer 130 km. een krachtige stimulans om de in-.j afsland van Bombay hebben ver- vloed van de overheid op de be- broken. drijfsorganisatie zo gering moge- De stormen, vergezeld van zwa- lijk te doen-zijn. Voorts zal het' re regens, hebben Bombay en het subsidiariteitsbeginsel er veel omliggende gebied practisch van spoediger toe leiden de uitvoeren de rest van India afgesneden. De de taak van de bedrijfsorganisatie transportdiensten van de stad zijn te verhogen, ten koste van de stilgelegd. autonomie van het georganiseerd Zeven personen zijn om het le- bedrijfsleven zelf. ven gekomen en 100 'werden ge Het proces tegen de beulen van Amersfoort. HIJ RANSELDE DE GEVANGENEN BONT EN BLAUW, -j jjej. wor(j^ haast walgelyk de T~. j rvtiririncr' hooft,bestinir heeft bezwaar misdadéh aan te horen, die de Fr sehad^ aan se" oms<-,,rÜvlnB ,an ,Ie <,oc|- beulen van Amersfoort hebben ge- in kracht af. Er weid schade aan-stelling van de algemene bed rip's- pjeegd. gericht aan boten in de haven. organisatie in het ontwerp. ïn de-Nadat Kotalla Zaterdae- terecht V Deifin°kmennhrduur 660 I „behoort de behar- bad ge^^^'^X 'utToor van 160 km. per uur. I tiging van liet bedrijfsbelang 2) stoiul gisteren do 52-iariee Eenheden van de genie zijn met voorop t« gaan. Edmund Brahm terecht bulldozers bezig de honderden om-voorts wenst het hoofdbes'uur blokkeren ruimen* <'en bp|angriik onderscheid W ma- Getuige Zoetmulder, die als gij- - op te ruimen. ken tussen de bcdrijfsschappen zeiaar in September 1944 in het enerzijds en de productschappen kamp kwam, verklaarde „geen en de sociaal-economische raad narigheid van Brahm te hebben anderzijds. Het acht de horizon- ondervonden". Gezien had hij eeh- Na 22 uur geldt een uitgaans verbod. De overheid heeft mede gedeeld dat plunderaars onmiddel lijk zullen worden neergeschoten. Te Berlijn zullen van nu af twee brandweerbrigades naast elkaar bestaan. Geen van beide zal mo gen opereren in het gebied van de ander, zelfs niet om een zeer gro te brand te helpen bestrijden. tale bedrijfsschappen en de S.E.F daarentegen, waarin verticaal öf bepaalde bedrijfskolommen öf het gehele 'bedrijfsleven worden sa mengebracht, overheidsorganen, waardoor functionele decentrali satie van de overheidstaak moge lijk wordt gemaakt. Het hoofdbestuur kan niet af ter des te meer. Brahm trapte en sloeg waar hij kon. Hij liet de ger vangenen, die in nieuwe transpor ten binnenkwamen, in weer en wind geheel naakt van de „Bei kleidungskammer" naar het bad huis lopen, een afstand van onge veer 10 meter. Een andere getuige wiens vriend door Brahm bont en blauw werd geranseld en 48 uur later overleed, noemde de knuppel, die Brahm al tijd bij zich had „Brahm's zesde zintuig". VERKLARING Ds S1XMA. Ds F. H. Sixma, predikant te Giethoorn, kwam kort na Dolle Dinsdag in het kamp. Hij was gé- arresteerd voor illegaal werk. Hij zag eens, dat bij het uitreiken van „Verschoningen" Brahm tien stel len kleding te weinig uitreikte, waardoor tien zieken in de dysen- terieafdeling geheel ongekleed in bed moesten liggen, onder twee dunne katoenen dekens. Zelf heeft Ds Sixma nooit slaag gehad maar hij heeft wel gezien, dat Brahm met een gedraaide stoelpoot, waaraan meerdere scherpe randen waren, de gevan genen afroste. NIET TOEREKENINGS VATBAAR? Ais Brahm dronken was, was hij niet meer toerekeningsvatbaar. Zo heeft hij eens in een dronken bui op zijn commandant Berg ge schoten. Bij het uitreiken van klompen had Brahm er plezier in om te kleine klompen uit te ge- I ven en dan liefst nog twee linkse of twee rechtse. Toen de president Prof. Mr J. A. van Hamel de verdachte onder vroeg over zijn deelnemen aan de executies, gaf deze toe, dat hij bij 6 fusillades deel heeft uitge maakt van het executiepeleton. „De commandant gaf het bevel en ik kon niet anders doen dan ge hoorzamen", zo trachtte Brahm 2'/é jaar, wegens zijn aandeel in de ondergang van het dorp Put ten, begin October 1944. Na een uitvoerig verhoor, plei dooi en reouisitoir ging de Raad in de raadskamer. Na heropening der zitting deel de de president mede, dat de Raad, vooropstellende, dat hij zeer be gaan was met het lot van Putten tot het inzicht was gekomen, dat Fullriede pogingen heeft gedaan om het lot van Putten te verzach ten. Daarom had hij geen bezwaar requirant formeel uit gerechtelijke bewaring te ontslaan. Fullriede zal thans naar een kamp worden overgebracht, waar Duitsers ver blijven die uitgewezen worden. Mocht het nodig zijn, dan kan de Raad hem daar altijd nog achter halen. De uitspraak werd bepaald op 10 Januari 1949. len naar Frankrijk verzonden. Momenteel is de export nog aan de gang, maar de exporteurs zijn voornemens deze week de verzen ding stop te zetten als gevolg van financiële moeilijkheden. Zij heb ben tot heden n.l. nog geen cent voor hun mosselen ontvangen. Getracht wordt alsnog een op lossing te vinden. De oppositie (sociaal-democra ten) weigert de nieuwe Griekse regering te erkennen en heeft Ko ning Paul verzocht het Kabinet onmiddellijk te ontslaan. In de Belgische visserij dreigt een ern stige crisis. Visserij-kringen heb ben nu voorgesteld een deel der vloot stil te leggen, tegen verlaag de prijzen uit te voeren en de in voer volledig stop te zetten. Marshall is in Washington terug gekeerd. Truman stond hem op het vliegveld op te wachten. Maarschalk Rokossofsky, die de leiding zou hebben over de Sovv- jetlegers in Duitsland en Oosten rijk, heeft zijn hoofdkwartier ver plaatst van Insterburg in O.-Prui- sen naar Füfstenberg, 64 km. van Berlijn In het Ruhrgebied zul len, indien de boeren niet meer graan inleveren, de broodrantsoe nen met 2 kg. per maand worden verminderd lot 9 kg. Noorwe gen heeft een Amerikaans voor stel afgewezen om een deel van het Zuidpoolgebied te internatio naliseren. Tijdens een gevecht in Oost-Java tussen republikeinse en communistische troepen zijn 300 opstandelingen gedood of ge art*-. !°w uiA->iaiJU«rui»g zich te verontschuldigen. In ^eP" i vangen genomen. M.i.v. vandaag tember/October 1944 stierven 31 zaj (]e aangekondigde 10 pet. aard- gevangenen voor het _executjepe-|appelmeel jn het brood worden léton, -waarvan Brahm deel uit maakte. In dezelfde maand werd een ge vangene op dc vuilnisbelt van het kamp geëxecuteerd, door o.a. Brahm. In Maart 1945 nam Brahm deel aan het fusilleren van de 49 ge vangenen, die als repressaille op een aanslag tegen Rauter, ver moord werden. Tegen lunchtijd schorste Prof. van Hamel de zitting. Op 29 No vember a.s. zal de advocaat-fis caal, Mr B. J. Besier, requisitoir houden in deze smerige zaak. verwerkt. Levenslange gevan- Kapitein ter zee Callenfels nam afscheid van Vlissingen. Het personeel van het Loods wezen in het zesde district heeft gistermiddag te Vlissingen af scheid genomen van zijn directeur, de kapitein ter zee J. Callenfels, in verband met diens benoeming tot directeur-generaal van het Nederlandse Loodswezen. De hul diging bad een uitermate spon taan en hartelijk karakter. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd dankte ook de Commissaris van het Belgische Loodswezen, de heer L. Strooband de scheidende directeur voor de bijzonder hartelijke verstandhou ding en samenwerking. De kapi tein Callenfels droeg in zijn dank woord het hem aangeboden bedrag ten bedrage van f770.over aan het comité tot oprichting van een standbeeld voor de Vlissingse loods Frans Naerebout. Het vroe gere monument werd tijdens de bevrijdingsgevechten vernield. De „Soemba" te Vlissingen. Gistermorgen is in Vlissingen gearriveerd Hr. Ms. radarinstruc- tievaartuig „Soemba", teneinde luister bij te zetten aan de boom- plantdagen welke morgen en over morgen worden gehöuden. Leidse medici helpen Medisch Centrum Vlissingen. Ten behoeve van de stichting „Medisch Centrum Vlissingen" heeft de Leidse medische wereld het instrumentarium geschonken. De schenking is dezer dagen ge arriveerd. Het ligt in de bedoeling bij de officiële opening van het gebouw Leidse professoren en stu denten uit te nodigen. tt. -o—1 Thans is ook de preekstoel in genisstraf is geeist tegen de 43- d Ned. Herv. Kerk te Yerseke jarige P de Jong uit Roosendaal gekomen. Men hoopt het die op 24 Juli 47 een vrouw heeft b ,5 December a,s.pioch. vermoord. - Zekere M. u.t Zeven-jn te nemen. bergen is gearresteerd omdat hij 6 verdacht wordt van 't in brand ste ken van de eeuwenoude „Blauwe Hoeve" te Oudenbosch. Door de E.C.A. is gisteren aan Neder land toegewezen 3.325.000 dollar en aan Indië 3.600.000 dollar. De Ned. Ver. voor Landwinning heeft bij de regering aangedrongen op voortzetting der inpoldering van de Zuiderzee. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Koude ochtend met hij- na overal nevel of mist. Later op de meeste plaatsen doorbreken van de zon bij wisselende bewol king. Overigens droog weer met weinig wind en iets lagere tem peraturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1