Nederland zorgt voor zijn invalide militairen. jDmvimi^g/i?«f Ingena's huwelijk. Slechts eens in de drie jaar verbouw van aardappelen op dezelfde grond. Er komen elf woonkernen in de Noord-Oostpoider. Instantie ter bestudering Walcherse landbouwproblemen ïn herstellingsoord „Aardenbnrg" werken zwaar gewonden met onverzettelijke wil. Want zij willen terug in de maatschappij. Minister Mansholt stelt voor: Tor bestrijding aardapnel- teelt van aardappelen en tomaten moeneid. j wegend voor de export werkende Inklinking der zuidelijke polders zeer groot. Dr MEENK'S EEN GESCHENK Een plan van Ir J. D. Dorst. L£S,,® Miumkg 22 November 19<'8 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Wanneer een troepenschip militairen uit Indonesië naar het vaderland terugvoert, staan niet alle soldaten bij het naderen van de Nederlandse kust aan de railing uit te zien naar het eerste streepje Hollands duin. In de ziekenzaal liggen dikwijls gewonden. De anderen gaan na een feestelijke ontvangst dadelijk op weg naar huis. oor de gewonden begint echter een lange lijdensweg langs ziekenhuizen of sanatoria. Wanneer zij daar ontslagen worden komt nog voor de zwaar gewonden het moeizaam revaiidatie-proces. Dat wil zeggen: onder streng medisch toezicht wordt gewerkt aan het herstel van hun verminderde spierkracht, de verminderde functie van hun ledematen en gewrichten en aan het herstel van de alge mene gezondheid om hen in staat te stellen een werkkring te vinden in de burgermaatschappij ondanks hun invaliditeit. en het ministerie van Oorlog be raadslaagd wordt. Eventuele kos ten voor her- of omscholing wor den door het ministerie van Oor log betaald. SOCIALE MAATREGELEN. Naast het militair invaliditeits pensioen zijn nog een groot aantal St. Nicolaas en Viruly spreken „Voor het Kind' Het rijdend postkantoor met de Kinderzegels, dat op het ogenblik als een grote „Kinderwacht" over onze wegen gaat, komt als een „Aether-bus" vol surprises Maan dagavond 22 November de huis kamers van Nederland binnen. Over Hilversum II om 19.30 uur Hilversum I om 20.30 andere sociale maatregelen ge-Wordt n.l. een luisterwedstrijd uit- I troffen. De invalide soldaat hoeft gez0nden, waarbij o.a. gezagvoer- f zich geen zorgen te maken over der A Virul het luchtruim zal bestaansmogelijkheden in de toe- verkennen komst. Die zijn er. Hij kan ze doorIedere iuisteraarri die een goede de arbeidstherapie en met steunoplossing op een briefkaart van van de overheid zelf veroveren. Daarom wordt er in „Aarden- I burg" hard gewerkt. Sinds Augus- I tus 1946 hebben 600 patiënten het I herstellingsoord reeds verlaten, j Het overgrote deel is goed wegge komen in de burgermaatschappij. 6 ct met extra porto aan kinder- zegels (2 kinderzegels van 10 ct) inzendt, dingt mede naar een aan tal zomerreizen, alsmede naar honderden andere prijzen. Op 6 December zal St. Nicolaas die tijdelijk zijn intrek heeft ge nomen op de Herengracht te Am- Voor de soldaten van de K.L. en het K.N.I.L. gebeurt dit in het mi litair herstellings- en trainings oord „Aardenburg" bij Doorn, ge legen aan de grote weg van Utrecht naar A'nhem. Dit land goed, het eigendom van de fami 'Je van Eesen uit Amsterdam en in 1946 voor 6 jaar door het rijk gehuurd, herbergt thans 228 pa tiënten. ZEVENTIG PROCENT UIT INDONESIË. Zeventig procent van hen de ergste gevallen is afkomstig uit Indonesië, de anderen hebben tij dens hun militaire dienst in Ne derland verwondingen opgelopen Van de 228 patiënten bestaat 45 procent uit oorlogsvrijwilligers. Sommigen missen een hand, een arm of een been. Er zijn er die beide handen kwijt zijn, anderen hebben geen benen meer. ZWARE DIENST. Van 9 uur 's morgens tot 5 uur 's middags hebben zij dienst. Er zijn wei ruime rustpozen in gelast, maar in de diensturen wordt gewerkt, heel hard ge werkt. Met verbeten gezichten, transpirerend, oefenen zij hun verzwakte spieren. Kleine vernuf tige instrumenten helpen de ver stijfde ledematen normaal func tioneren. De massage welke elke dag het eerst wordt bezocht wordt „het huis van de beul" genoemd. Dan gaan zij naar de gymnastiekzaal. Daar wordt ge oefend met prothese. Veel wordt er in competitie gespeeld, want het wedstrijden systeem drijft hen aan tot grotere inspanningen. Soms vertrekt hun gezicht van pijn maar met ongelooflijke ener gie zetten ze door. Deze spelen helpen hen ook over hun vrees heen. In .het vuur van het spel merken zij, dat ze tot meer in staat zijn dan ze dachten. Later op de dag worden zij aan het werk gezet in tuin of werk plaats. Door dat werk blijven be paalde spieren en ledematen, die geoefend moeten worden, in be weging. WAT GEDAAN WORDT. Uit hompen klei worden in de pottenbakkerij sierlijke vazen ge draaid en stijve polsgewrichten komen los, wanneer de vingers langzaam en zwaar de borduur naald hanteren. Onder leiding van Roode Kruis zusters ontstaan dan dikwijls kunstwerkjes. In de timmerwerkplaats zaagt een man zonder handen. Met één hand en ook zonder handen kunnen de mannen zo timmerwerk doen. Dank zij de prothese. Dank zij ook hun onver zettelijke wil bij de pijnlijke oefe ningen. Deze arbeidstherapie is er op gericht de mensen voor te berei- W ichelroedeloper ontdekte niet-ontplofte bom. De Wichelroedeloper W. Huls- egge uit Gorssel heeft nuttig speurderswerk verricht te Eefde bij Zutphen. Na de verkoop van het buitengoed „Het Haveke" wil de de nieuwe eigenaar zekerheid hebben omtrent de geruchten dat er een niet-ontplofte bom in de grond zou zitten. Men heeft zonder resultaat naar de bom gegraven. Hulsegge werd te hulp geroepen en toen men op de door hem aangewezen plaats de schop in de grond stak, stiet men spoedig op het gevaar lijke projectiel, 500 kg. zwaar, dat kon worden uitgegraven. MET VERLOF. Indien zij zich kunnen bewegen,1 sterdam e" aan wie de oplossin- kunnen de gewonde militairen gen J™?? n worden gezonden, den op hun toekomstige werk- iedere week van Vrydag tot over be.de zenders om 20.05 uur V °P - ®mach"1">s- SoK Maandag met verlof gaan. Het Van de wedstrijd be- willen studeren,lu^jgenverkeren onder mensen doet hen maken. daartoe ruim de gelegenheid. In het medisch centrum worden den. het psychisch evenwicht hervin- de patiënten regelmatig behan deld met de modernste apparaten. BEROEPSKEUZE. Enkrateia. De algemene vergadering. Onder presidium van ds J. v. Iedere Woensdag houden een veldprediker en een aalmoezenier spreekuur in het kamp. Iedere pa- tiënt, of hjj gelovig is of niet,1 Herksen van Ermelö kwam En- voordat de-patiënt zover is, dat moet met één van beiden kennis-: krateia, bond van Prot. Chr. hij een bepaald ambacht zou kun- maken. I drankbestrijdersverenigingen te nen uitoefenen, wordt hij door de „Aardenburg" ontvangt voortsUtrecht in jaarlijkse algemene beroepskeuze adviseur van het ge- veel steun uit de omgeving. Ook vergadering bijeen. In zijn ope westelnk ArhoiacW^,, t.ningswoord memoreerde de westelijk Arbeidsbureau te op gebied van ontspanning. Door Utrecht en door de psycholoog en allerlei acties is men er voortdu- de medicus van het kamp getest rend op uit het leven van de ge- voor zijn toekomstige arbeidsge- wonde bewoners zoveel mogelijk schiktheid. Dan wordt er een ad-j te veraangenamen, vies opgesteld, waarover door het De patiënten, de dapperen, zijn Rijksarbeidsbureau in Den Haag er dankbaar voor. rr j ook verboden kan worden in over- r;: ,i„ Tni.iuin gebieden, derhalve ook zonder, dat i- i eede Kamer is thans er aardappelmoeheid is aange- ïngediend een wetsontwerp tot be- t00nd strjjding van de aardappelmoe- Ook is een bepaling opgenomen, Dit wetsontwerp beoogt, de vol welke de verbouWer van overheid de bevoegdheid te^geven, I gewassen op besmette grond ver- welke ZijI nodig heeft, om het ge- pIicht is voorzorgsmaatregelen te vaar dat in de vorm van deze treffen om te voorkomen, dat be- meuwe ziekte bp onvoldoende smette grond niet door. het ge- prevent,eve maatregelen onze brUik van werktuigen e.d. zal wor den verspreid. Ook kan de minister volgens dit wetsontwerp gebieden aanwijzen, waar de telers de aldaar door hen geteelde aardappelen niet als pootaardappelen mogen verkopen. In een rapport over de Zuider zeewerken, dat een overzicht geeft van de werkzaamheden over het eerste halfjaar 1948, wordt medegedeeld, dat het verkave lingsplan van de Noord-Oost-Pol der op enige punten werd gewij zigd en aangevuld, doordat er in agrarische export en onze voed selvoorziening bedreigt, af te wen den. De aardappelmoeheid, de naam, waarmede het optreden van een wortelaaltje, dat uitsluitend aard appelen en tomaten aantast, wordt aangediend, werd voor het eerst in 1913 in Duitsland waar genomen. De bestrijding van het aardap pelaaltje stuit op grote moeilijk heden, doordat er noch chemische bestrijdingsmiddelen, noch voor de ziekte onvatbare aardappelrassen bekend zijn. Als het gewas ziekteverschijn selen gaat vertonen, heeft de be smetting reeds enige jaren voort gewoekerd en heeft het aantal aaltjes zich al belangrijk uitge breid. De parasieten hebben bij regel- fhatige aardappelverbouw enkele jaren nodig, alvorens, aan het ge was zichtbare schade te kunnen berokkenen. Teelt men gedurende enkele jaren geen aardappelen, dan sterft ieder jaar een aantal cysten af en loopt de besmetting zodanig terug, dat het gevaar voor de gewassen wijkt. Daarom is in dit wetsontwerp voorgesteld de vruchtwisseling t.a.v. de aardappelteelt verplicht te stellen en slechts -eens in de drie jaar aardappelverbouw toe te staan op hetzelfde perceel. Dit geidt voor alle gronden, ook die, waar geen aardappelmoeheid kon worden geconstateerd. Voor de moeilijk te controleren zeer kleine oppervlakte, is een iets afwijkende regeling voorge-3 meter op^ 80 ermtergend. steld. Bepaald is, dat op deze klei- ne percelen jaarlijks niet meer dan eenderde van de totaal opper vlakte met aardappelen mag wor den geteeld. De teelt van aardappelen en to maten op reeds besmette terrei nen zal voorlopig echter geheel moeten worden gestaakt, om de desbetreffende grond de nodige rust te gunnen. Tot extra bescherming van de export is voorts bepaald, dat de praeses met dankbaarheid het feit, dat het Enkrateia-congres zo uitnemend mocht slagen. De jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, de heren J. J. Smit te Vianen en W. El- gersma, burgemeester van Fra- nekradeel,' werden goedgekeurd. Ook de begroting 1949 werd vastgesteld. Het aftredend bestuurslid, de heer J. J. Smit, werd herko zen en in de vac. van Mej. A. C. v. Nes te Leiden, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen mevr. E. C. Cronemeijer te Utrecht. De vergadering hield zich be zig met een nadere bespreking van de organisatie van het ge houden congres, waarvan het verslag thans in boekformaat ter perse gaat. Ook de i adio-uitzen- dingen zoals Enkrateia die voor de oorlog had maakten een on derwerp van bespreking uit. Er zijn stappen gedaan opdat het Chr. blauwe geluid opnieuw voor de microfoon gehoord worde. Aan de heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage v/erd op zijn verzoek ontslag verleend als ge delegeerde naar de Nat. Comm. tegen het alcoholisme. peulvruchten 128.993, zaden 9010, aardappelen 1.470.663. Van 23 Januari af werden de eerste 103 pachtboeren in de Polder aangewezen. Aan los land werd dit jaar in totaal verpacht: 1426 h.a. voor 3 jaar aan 106 pachters of combinaties en 94.5 h.a. voor 1 jaar aan 14 pachters of combinaties. Als staatsbedrij ven worden geëxploiteerd: 12 akkerbouwbedrijven, 1 gemengd de Polder elf woonkernen zullen - bedrijf, 1 weidebedrijf, 3 tuin- zjjn, inplaats van .zeven, zoals bouwbedrijven en 1 fruitteelt- bedrijf, met een gezamenlijke oppervlakte van 250 h.a. eerst de bedoeling was. Het laat zich aanzien, dat de overbrugging te Ramspol nog geruime tijd zal eisen. Het aantal wegkilometers in de Polder bedroeg eind Decem ber 1947: gereed 311, in uitvoe ring 27, totaal 338. Eind Juli 1948 waren deze cijfers resp. 333.7, 54.1 en 387.8. Bij het onderzoek naar de in- klinking van de Zuidelijke pol ders is gebleken, dat deze zeer groot zal zijn. Op veel plekken wordt zij voor de bovenste 2 a Hoewel de toekomstmogelijk heden voor een boerenzoon in de Noordoost-Polder kleiner wor den, daar deze „laatkomers" niet meer onders de pioniers gere kend worden, was de animo om in de Polder te worden tewerk gesteld onder deze categorie toch weer groter dan vorig jaar. De volgende hoeveelheden landbouwproducten werden af geleverd (in kg)tarwe 3.062.420, gerst 764.802, haver 2.339.113, rogge 42.541, gem. graan 111.766, In studie genomen plannen voor de bouw van montageboer derijen en -woningen hebben, voor zover de schuren betreft, tot een resultaat geleid, dat voor uitvoering in aanmerking komt. Ontworpen zijn drie schuurtypen voor akkerbouwbedrijven van resp. 48, 36 en 24 h.a. De tas- ruimte in deze schuren is per h.a. iets minder dan de helft van die in de Wieringermeerboerde- rijen. (Ingez. mededeling, advert.) BRASKAMP N.V.FABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN Geen lest meer ven koorts of kiespijn bij vroegtijdig ge bruik van onre ven ouds be kende KOORTSPOEDERS 71/j c*nt p*r piibr f 1.66 p« r l»,i VMS 2S s—As Feuilleton. vanmorgen al toen 'k opstond". „Misschien heb je kou gevat, blijf nou es lekker bij ons zit ten. Wij jagen je de straat toch niet op." „Nee man, 't is alevel goed. ik ga toch maar!" Hoe oude Thijs in de kerk ge- door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. *11 mi.-- mia komen is en daar gezeten heeft, I mogen, wat heeft het nou als je Ouwe Thijs Kuil heeft z n mid- fcraadspl Er hie? een Aaar dacen ziek liet. „Nee", zegt opa Thijs hoofd- te lopen. schuddend, „dat hadden ze nou niet moeten doen, me hier bren gen, zo'n opschudding voor jul lie kinderen en dan al die drukte." „Vader, 't geeft niks, we zijn blij dat we wat voor je doen dagdutje ook uitgezeten. Ver kwikt staat hij op en kuiert lang zaam' naar z'n getrouwde zoon. Met een ruim kwartier lopen is hij er. Hij zal er een kopje thee drinken, vóór hij naar de avond dienst gaat. Zijn kinderen en kleinkinderen zijn gewend dat hij komt en ne men hem dadelijk in 't gezin op. Voor opa wordt een makkelijke stoel bijgeschoven. Opa is stij vanmiddag, peinzend staren z'n ogen naar boven, z'n mond zakt daar een weinig bij open. Met tussenpozen vertelt hij iets van de ochtenddienst en de maaltijd bij buurvrouw Leentje, die hem zo u, zijn heerlijk gesmaakt heeft. „Je had hier toch ook wel eten, hier kom je nooit, hoewel we 't toch dikwijls genoeg vragen", zegt zijn schoondochter, een weinig ontstemd. „Ja Daat, je hebt gelijk, maar dat ging nou vanochtend zo van zelf hè, een volgende Zondag kom ik hier, is het dan goed?" Daat mokt iets van: „graag of in 't geheel niet", maar laat toch verder dit onderwerp rusten. Als 't tegen kerktijd gaat, staat ouwe Thijs op om heen te gaan. ,,'k Weet niet wat ik scheel, maar 'k ben zo draaierig vandaag,nooit weten. is hem zelf een raadsel. Er moet iets in hem geweest zijn van het zalige lot, dergenen die begeren nabij God te zijn Als de kerk uitgaat, moet zijn buurman hem een zetje geven. Dan loopt hij droomverloren op straat. Hij waggelt, struikelt tel kens tegen ongelij'ke stenen; toch komt 't niet daardoor, dat hij wat later bewusteloos tegen de straat valt. Kerkgangers, die achter hem komen, pakken hem op en dra gen hem ergens binnen. Iedereen kent ouwe Thijs Kuil, die op het hofje woont en gezworen heeft levensdagen voor zich zelf te zorgen. Maar kan men een zieke oude man naar een leeg huisje brengen? Hij heeft kinderen, waar die wonen is gauw genoeg bekend. En zo wordt Thijs Kuil nog dezelfde avond thuisgebracht bij z'n zoon, waar hij die middag thee gedronken heeft. Weer vol komen helder ligt hij weldra in 't schone heldere bed. De dokter is even geweest, heeft op rust aangedrongen en schreef een drankje voor. Men moest maar een oogje in 't zeil houden, 't was immers een ouwe man, je kon hier een paar dagen ziek ligt, we zullen goed voor je zor gen." „Ja jongen, maar 't kan wel es aflopen met me, 't werd me daarnet zo ingegeven: In deze nacht zal men uw ziel van u eisen. Ja, ja, voor* elkeen komt eenmaal de tijd vroeg ol laat". „Wat ben je weer zwartgal lig, kom, je ben toch wel es meer niet goed geweest, nou dan!" Eén voor één komen de klein kinderen om een hoekje kijken. Opa heeft voor elk een vriende lijk woord en een handdruk, vooral voor Daatje. z'n schoon dochter. 'tGaat allemaal zo van zelf. Dan wordt het nacht, de stilte legt zich over alle dingen Even na middernacht krijgt de oude man 't benauwd, grote druppels parelen op z'n voor hoofd, hij reutelt en hijgt.In allerijl snelt men om de dokter. Deze komt en stelt laconiek vast, dat de man versleten is, met een poedertje zal de be nauwdheid wel zakken. Inder daad wordt opa weer kalm, z'n ogen krijgen hun helderheid weer, de adem gaat geregeld 'Ischynt alles met een sisser af Met pientere oogjes kijkt hij naar zijn zoon, die bij z'n bed zit en verder zal waken, 't Is half twee in de nacht. „Teun, je mos maar naar bed gaan kerel", dringt opa zacht, ,,'t is morgen weer vroeg dag voor je, zo'n held. ben je ook niet, je heb je rust nodig." Teun weigert, 'tis niet voor 't eerst dat hij waakt, dat weet opa ook wel. Opa knikt, maar blijft zachte drang uitoefenen. Slim weet hij zijn zoon te overreden, zo, dat hij tenslotte gehoorzaamt. 't Is ook net of hij er de oude een genoegen mee doet. Lichte lijk sluimert hij wat later in, maar na een dik half uur is hij alweer wakker. Er is onrust in hem, op zijn elleboog gesteund luistert hij scherp naar ieder gerucht, maar er is niets te horen. Hij zal zich nog even over tuigen hoe opa 't maakt, hij móet dat doen, waarom kan hij niet zeggen. Bijna bevreesd na dert hij het ledikantIn de ijzige stilte, die daar rondhangt, vindt hij zijn oude vader inge slapen, een glimlach om de nu sterk ingevallen mondTeun drukt de nog halfgeopende ogen dicht en blijft lang staan kij ken De dood he eft hier geen verschrikkingWant ouwe Thijs Kuil ging zonder strijd in in de vreugde zijns Heeren. Alle angst bleef hem bespaard, van zijn gelaat straalde volle vrede (Wordt vervolgd.) Belangrijke vergaderingen In de loop van deze week wor den enige belangrijke vergaderin gen gehouden, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. De Chr. Kruideniersbond ver gadert heden- Maandag avond te Middelburg, Dinsdag middag te Zierikzee en Woensdag avond te Axel. Bovendien wordt Dinsdagavond te Goes een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een afdeling van de Christe lijke Middenstandsbond. Wij spreken de wens uit, dat deze vergaderingen in alle opzich ten zullen slagen en dat onze Chr. middenstanders, voorzover zij nog niet bij een organisatie op Chr. grondslag zijn aangesloten, in elk geval bereid zullen zijn te luisteren naar wat te dien opzich te zal worden besproken. Voor de Wederopbouw- arbeiders. Het ligt in de bedoeling, op 3 December a.s. voor de kinderen der Wederopbouw-arbeiders St. Nicolaas-gesChenken uit te reiken. Ook de Zeeuwse kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, zullen niet worden vergeten. Wie voor dit sympathieke doel medewerking willen verlenen, kunnen dat doen door inzendingen in natura aan de Kamp-commissie Kamp Buitenhaven I, Vlissingen. Zeeuwse radiohandelaren vierden 10-jarig bestaan van hun bond. Met een druk bezochte receptie en een diner hebben de Zeeuwse radiohandelaren Vrijdag te Mid delburg het tienjarig bestaan ge vierd van de Ned. Ver. Radio De tailhandel afd. Zeeland. Aanwezig waren voorts de heer B. G. Miermans, voorzitter van het hoofdbestuur met de admini strateur de heer J. Wiegerink. Verder waren er vertegenwoordi gers uit Friesland, Noord Over ijssel, Gelderland, de afd. Amster dam was door 4 personen verte genwoordigd, terwijl de afd. Lim burg eveneens present was. Ten slotte waren er nog twee afge vaardigden van de afd. Ned. Ver. Radioreparateurs. De afd. Zeeland, waarvan de heer C. Kunst te Middelburg voor zitter is en de heer M. Uffkes te Souburg secretaris, telt thans 188 leden. 25 jaar Thoolse Waterleiding Mij. Zaterdag 27 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Thoolse Waterleidingmaatschap pij opgericht werd. Alle eer aan hen, die indertijd het initiatief namen tot het tot stand komen van deze nuttige instelling. Een woord van lof komt zeker toe aan Jhr J v. Vredenburch, die met de verte genwoordigers van Rijk, pro vincie en gemeente, tijd noch moeite spaarde om tot de defi nitieve oprichting te komen. Tevens mogen wij niet vergeten Politiek spel. penhorst, wethouder Goosen en wijlen weth. J. Wagemaker en wijlen de heer H. Laban, toen tertijd gem. secr. van Tholen. Ondanks veel tegenwerking we*l het doel bereikt; thans na 25 jaren kan men met genoegen terugzien op dit door volharding tot stand gekomen werk. MIDDELBURG. Uitreiking pryzen tentoonstelling. Donderdagavond kwamen de le den van de tentoonstellingscombi natie Konijnenfokkersvereniging „Nut Sport" en de pluimveever eniging „Middelburg en Omstre ken" in vergadering bijeen, ter uitreiking van de prijzen. De heer J. C. Ragut, Middel burg, ontving de beker voor het fraaiste hoen der tentoonstelling, benevens de medaille van. de bur gemeester van Vlissingen voor de fraaiste haan der krielen. De heer J. C. Vog, >nzang te Middelburg de beker voor het fraaiste konijn der tentoonstelling en een konijn op voetstuk voor het fraaiste ko nijn middenrassen. De heer P. de Buck te Veere ontving de medail le van het gemeentebestuur van Middelburg voor het fraaiste te keningkonijn. De heer C. v. Nim- wegen te Nieuw- en St. Joosland ontving de medaille van de bur gemeester van Middelburg voor fraaiste haan grote hoenders, de medaille van' „Nut Sport" voor de fraaiste hen grote hoenders en de verzilverde beker van mr. A. Tieleman voor de fraaiste kriel- hen. De "heer A. Louwerse te Kle- verskerke kreeg de ereprijs voor het fraaiste konijn der midden rassen. De heer C. Poortvliet te Middelburg te wisselbeker „M. O." voor het fraaiste trio der ten toonstelling; de heer A. J. Mesu te Middelburg de medaille voor het fraaiste konijn kleine rassen en de heer J. Nijholt te Koudeker- ke de ereprijs voor het fraaiste konijn langh.-, korth.- of dwerg rassen. De verdere ereprijzen en geldprijzen werden vervolgens door de secr.-penningmeester aan de winnaars uitgereikt. De organisatoren kunnen op 'n welgeslaagde tentoonstelling te rugzien. De handlangers van Moskou in ons parlement hebben weer q,ens een politiek spel gespeeld. Met de bedoeling politiek voordeel te behalen, kwamen ze met - een cantal St. Nicolaas- surprises die niet mis wqfen. Voorgesteld werd de toeslag op de lonen te brengen van f 1 op ƒ2,50, de loongrens voor de- toekenning van bijslag (f3700) te verhogen, gepensionneerden enz. extra toeslagen te geven en tenslotte ook de gehuwden bene den de 23 jaar en daarmee ge- Ujkgesteldeti van de voorgestel de bijslag te doen profiteren. Zonder rekening te houden met de enorme kosten, werden zo de politieke pepernoten met gulle hand rondgestrooid. Een politiek spel, met als prijs de kiezersgunst. Maar een verachielijk spel. (Ingez. mededeling, advert.) Koopt U het best bij A. C. VAN DER REST - GOES Lange Kerkstraat 42 ZIE ETALAGE Kring Ger. Mannenverenlgingen vergaderde. Woensdagavond sprak in zaal de Boer, voor de kring van de Ger. Man'nenverenigingen op Wal cheren ds C. Boon van Sint Lau rens over „Het Hooglied". In een boeiende rede schetste spr. de grote betekenis van dit zo moei lijk te verklaren boek. Na de pau ze werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. De verga dering, die geleid werd door de vodrzitter, de heer A. de Klerk van Vlissingen, werd gesloten met dankgebed door ds Boon VLISSINGEN. Raadsvergadering. In slechts enkele minuten heeft de raad Vrijdagmiddag een korte agenda afgewerkt. Het voorstel van B en W tot het aangaan van een definitieve geldlening van f 278.270.— met de reeds_overleden heren Avé de Rijksverzekeringsbank ter fi nanciering van de bouw van 24 woningen ten behoeve van de Ver. tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen, werd zonder stemming aangeno men. De raad ging, na nog enige ogenblikken in besloten zitting bijeen te zijn geweest uiteen tot Vrijdagmiddag a.s. te twee uur. en Ir C. Waghto, later boekhou der en directeur der instelling. Na het overlijden van deze he ren fungeerde als directeur- voorz. mr A. J. v. d. Hoeven. Veel werk is in de vooral- gaande jaren verricht door B en W en seer, van Tholen te weten oud-bürgemeester Die- Ir. J. D. Dorst, wijst er in het maatregelen hebben goede resul- orgaan van de C.B.T.B. „Ons Plat- taten opgeleverd, teland" op, dat de moeilijkheden1 Daarom bepleit ir. Dorst de der Walcherse landbouwers^ als wenselijkheid ook voor het inun- gevolg van de herverkavelings-1 datie-herverkavelingsgebied Wal- werkzaamheden zeer groot zijn en j (-lieren, waaraan in deze en vol- dat zy tot heden nog slechts een gende jaren enkele tientallen voorproefje daarvan hebben me- millioenen guldens ten koste wor den gelegd, op korte termijn een instantie in het leven te roepen, die zieh bezig houdt met de be studering van de problemen waar mede de Walcherse grondgebrui ker in de naaste toekomst te ma ken krijgt. Gelukkig wordt dit in de krin gen van de overheid de laatste tijd steeds meer ingezien, terwijl de Stichting voor de Landbouw in degemaakt. Ondanks het feit, dat allen, die bij de uitvoering der herverkave ling zijn betrokken, hun uiterste best zullen doen om de herver kaveling zo snel mogelijk tot stand te brengen, zullen de moei lijkheden er blijven, o.a. door het graven van kavel- en andere slo ten, het 'niet of moeilijk bereik baar zijn van bepaalde percelen, het onvermijdelijk verplaatsen van ;^a;d;&d;art0e"lnTt7ariësteia grond enz. 1 - - - Ir. Dorst schrijft verder, dat de Walcherse boeren in het algemeen erg gereserveerd staan tegenover elke grondverplaatsing. Dit is volkomen begrijpelijk, omdat de grond op Walcheren, zowel in bo venste als in diepere lagen, een afwijkende samenstelling heeft met op vele plaatsen, juist daar waar enige egalisatie het meest nodig zou zijn, een dunne laag teelaarde. Grote beperking en uiterste zorg bij het ev. noodzake lijk verplaatsen van grond is voor Walcheren, meer nog dan elders, noodzakelijk. In dit verband maakt de schrij- door een schenking van „De Scheldemonden", gaarne haar bij drage wil leveren. De opbrengst van de klaproos collecte in Ovezanile bedraagt f49.04. (Ingez. mededeling, advert.) Jaag die Rheumatisehe pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloedzuiverende K-ruscber.-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit Kr-usehen be ver een vergelijking met het in1 staat, zijn een wredere stimu- cultuur brengen van de Wierin- lans voor de bloedzuiverende germeer, een gebied enkele dui zenden ha.'s groter dan het her- verkavelingsblok Walcheren. Men vermoedde, dat bij het in cultuurbrengen van dit stuk zee bodem, zich problemen zouden kunnen voordoen, waarmede men niet bekend was en daarom wer den van tevoren uitgebreide proef nemingen opgezet. Een polder van plm. 40 ha. werd voordit onder zoekingswerk te Ancfipt speciaal gemaakt, terwijl laboratoria voor grondonderzoek met een staf van deskundig personeel werden op gericht, een aparte voorlichtings dienst hield zich op grote schaal bezig met bestudering van proble men, die zich in de praktijk voor deden. organen. Lever, nieren en inge wanden hebben de opwekking nodig, die Kruschtn geven kan. Ze gaap. weer kraentiger wer ken, het bloed gaat sneller stro men en voorkomt zodoende dat schadelijke pijnverwekkende zu ren zich gaan vastzetten in spie ren en gewrichten en voortdu rende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen nen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kru schen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. Lezing: Ir. Boot. Vrijdagavond hield Ir C. Boot uit Overveen voor de leden van het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen een lezing over het on derwerp „Zes maanden in Ame rika". De heer Boot heeft enige tijd geleden een reis door Ame rika gemaakt en aan de hand van zijn opgedane indrukken vertelde hij een en ander vooral met betrekking tot het zaken leven en de industrie. Er bestond voor deze lezing tamelijk veel belangstelling. BORSSELE. Zangvereniging opgericht. Bij de Ger. Gemeente is een zangvereniging opgericht met 51 leden. Het bestuur bestaat uit de heren 'Majaars, J. Moens, C. Melis en J. Paardekoper. Als directeur treedt op de heer Nijsten, onderwijzer Chr. School te 's-Gravenpolder. OVEZANDE. Filmavond jeugdwerk. Door ds Schoch werd een film vertoond over het werk onder de jeugd in Rotterdam. Hiervoor be stond slechts matige belangstel ling. Een honderd personen waren aanwezig. Het deze avond gebo- dene werd door de aanwezigen wel gewaardeerd. KRABBENDIJKE. Wie is R 2» No. 31037 Onder deze titel hield ds Schoch jeugdpredikant te Rotterdam voor „De Jonge Kerk" van Krabben- dijke een causerie over het arbei dersjeugdwerk in de havenstad. Nadat de samenkomst in de con sistorie der Ned. Herv. Kerk door de heer W. P. Gebraad was ge opend, vertelde ds Schoch hoe moeilijk het is om de asphaltjeugd het Evangelie te verkondigen. Door het vertonen van enige films kreeg men een indruk van het jeugdwerk in de grote steden. De stichting de „Heuvel" probeert in Rotterdam deze jeugd op te van gen en heeft hiervoor aile steun nodig. De heer W. P. Gebraad eindigde met een kort slotwoord. VEERE. Carillon. Woensdag arriveerden de klokken van het carillon te Veere, en reeds Donderdag wa ren ze in de toren aangebracht. Zo nu en dan buitelden tijdens de montage reeds enkele losse klokkeklanken uit de toren, zo dat menig voorbijganger even opkeek, om te zien wat er gaan de was. Ook de grootste klok, die in de klokkestoel werd ge hangen om dienst te doen als luidklok, werd gemonteerd en alvast beproefd. Hoewel alleen nog maar het slagwerk voor de gehele uren is in orde gemaakt is in elk ge val het oude, vertrouwde aan zicht, dat de toren altijd bood, weer hersteld nu de vele klok ken weer op hun plaats zijn ge hangen. De leerlingen van de hoogste klassen der beide scholen kre gen, toen de klokken nog aan de voet van de toren stonden, even gelegenheid een kijkje te nemen. ARNEMUIDEN. C.H.U.-Kiesvereniging, De Chr. Hist. Unie hield een algemene ledenvergadering on der leiding van de' heer A. Poortvliet. Als secretaris werd gekozen wegens vertrek van A. Janse, de heer A. Kodde in diens plaats als algem. adjunct de heer C. v. Hemert. Namens het Hoofdbestuur der C.H. werd een dankwoord uitgebracht voor de laatstgehouden verkiezingen. SOUBURG. Zendingsfilm vertoond. Woensdagavond werd in de zaal „Rehoboth" 'n Zendingsfilm vertoond. Na een openingswoord van ds Spijkerboer verkreeg de heer Rozenboom gelegenheid bij' de film de moeilijkheden maar ook de zegeningen die het zen dingswerk ontmoet op duidelijke wijze weer te geven. Na een slotwoord waarin hij vroeg het zendingswerk in ge bed en financieel te blijven steunen, sloot hij met dankzeg ging- ZOUTELANDE. Zendingsfilm. Donderdagavond werd in de noodkerk te Zoutelande de Men- tawai-film Vertoond. Zendeling Rooseboom vertelde op onderhou dende wijze over het moeilijke, maar heerlijke zendingswerk. De opkomst was gering. 's Middags werd dezelfde film vertoond voor de jeugd.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2