Nederlandse Ministers en Kamerleden gaan met de Republiek praten. Nieuw communistisch offensief rondom Soetsjou ingezet. Plan-Bernadotte in principe goed gekeurd. NIEUWS Een burgeres uit Goes werd ere burgeres van Pontianak. Middenstands-actie. Minister Sassen: „Laatste poging? Dat zal niemand meer interesseren!' Spaak weer Kabinets formateur. Overeenkomst omtrent handelsverkeer tussen Benelux en Bizonia. Vy tienjarige jongen doodde zestienjarig meisje. Twee Britse beambten te Praag gearresteerd. Zeeuwen bespraken emiyratiemogelükheden Contactavond I. F. L. te Vlissingen. SK «AS "Stt-ss Moutliaan onbetwist winnaar van de tijdrit. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Berltjnse brandweer mag niet meer naar Westelijke sectoren uitrukken. Mej. R. Nobels, K. L.M.-stewardess, vertelde over de doop van de P. H.-T. E. P. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1108 Abonnementsprijs ƒ3 90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 22 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen: Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en onderpan^ van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.13 u., onder 16.39 u. Maan op 23.34 u.. onder 14.05 u. Laatste Kwartier 22.22 u. Hoogwater op Dinsdag 23 Nov.: Vlissingen; 6.12 u. 1.60 m., 18.57 u. 1.73 m. Wemeldinge: 7.59 u. 1.39 m. 20.35 u. 1.61 m. Er is de laatste tijd een ver heugende belangstelling voor de Christelijke organisaties op maatschappelijk gebied. De Christelijke vakbeweging heeft in ons land een belangrijke en invloedrijke plaats gekregen. Zij is wel niet de grootste orga nisatie op dit gebied, maar de in vloed door haar uitgeoefend is niet gering. Haar betekenis wordt niet alleen door het bedrijfsleven, maar ook door de Overheid ten- volle erkend. Ook de organisatie van Christe lijke boeren en tuinders heeft wÊ de laatste tijd ook in Zeeland donesië gevoerde besprekingen en dat het Kabinet tot de conclusie een plaats van betekenis gekre gen Er wordt in alle opzichten met haar gerekend. Duidelijk is gebleken, dat naar mate de Chr. boeren en tuinders meer zichzelf en de beginselen waaruit zij leven HET RESULTAAT VAN MINISTER STIKKERS REIS. Officieel Is in Den Haag medegedeeld, dat de Nederlandse re gering een uitvoerige en diepgaande studie gemaakt heeft van het door minister Stikker gedane verslag van de door hem in In donesië gevoerde besprekingen en dat het Kabinet is gekomen, dat er wellicht nog mogelijkheden zijn om op de grondslag van de gedragslijn welke door de regering is vastgesteld, op korte termijn de geschilpunten tussen de regering van het Ko ninkrijk en de regering van de Republiek langs de weg der on- (lerhandelingen op te lossen. Derhalve heeft het Kabinet de De heer Stikker zei, dat men respecteren, zij ook door anderen mjnjst<.r van Overzeese Gebieds- hoopt te mogen bereiken dat"™ meer eeresnecteerd worden. delcn mr N. j. M. A. Sassen, de derhandelingfn gevoerd kunnen meer gerespecteerd worden. Onze Christelijke middenstan- minister van Buitenlandse Zakenworden door de Nederlandse-re ders kwamen wat dit betreft mr D. TJ. Stikker en de gedele- publikeinse- en federalistisch'na- achteraan. Wel werd er veel geklaagd over verwaarlozing van de midden- standsbelangen, en wel was er ook mr D. IJ. Stikker en de gedele geerde van het Opperbestuur L. tionalistische delegatie gezamen- Ncher aangewezen als delegatie, lijk. De delegatie zal ook met de teneinde in Indonesië besprekin- Commissie van Goede Diensten gen te voeren zowel met de rege-spreken, doch de bedoeling is di- een Chr. Middenstandsbond, maar ring van de Republiek, als met de recte onderhandelingen te voeren nog steeds kwam het niet tot een federalistische nationalisten voor Van het verloop daarvan zal dé hechte en sterke organisatie. I het tot stand brengen van een de- verdere gedragslijn afhangen Daarin begint nu veranderingfinitieve oplossing Op de vraag of de delegatie lang De delegatie zal worden bijge-1 'n Indonesië zal vertoeven ant- staan door enige vooraanstaande woordde min. Sassen: „Zeker niet, leden der Staten-Generaal als|want de toestand is critiek". waarnemers, en enige deskundi- De vraag of deze als laatste po gen uit Nederland, terwijl in In- ging moet worden beschouwd be- donesië in overleg met de hogeantwoordde hij met de opmerking, vertegenwoordiger van de Kroon dat er al zó dikwijls van een Iaat- zodanige andere deskundigen kun- sto poging gesproken is, dat dit nen worden toegevoegd, als nodig j wel niemand meer zal interesse- zal blijken. Reeds gisteravond isren. de delegatie van Schiphol naar Batavia vertrokken. te komen. Mede in verband met de komen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, wordt het besef levendig, dat het nu de hoogste tijd is de handen ineen te slaan. Uit verschillende delen van het land komen wat dit betreft ver blijdende mededelingen. Ook in onze provincie begint men wakker te worden. Dat blijkt o.m. uit de vergade ringen, die in de loop van deze week gehouden zullen worden. Laat het blijken, dat in deze spannende tijden, die misschien voor de toekomst van beslissende betekenis kunnen zijn, onze Chris telijke middenstanders hun hoge roeping verstaan. Ook in Zeeland Paul Henri Spaak, die Vrjjdag met zjjn regering aftrad, heeft er in toegestemd te trachten een nieuwe regering te vormen. Spaak verklaarde gisteren, dat hij tegen Maandagmiddag met de samenstelling van het nieuwe Ka binet gereed hoopte te komen. Hij onthulde, dat de nieuwe minister van Justitie gekozen zou worden uit de C.V.P. Verder zou de enige andere wijziging bestaan uit het Nog hoop voor oplossing Het strijdtoneel in China. Berlijnse kwestie. Reuters correspondent Michael Fry meldt, dat de voorzitter van de Veiligheidsraad, Bramuglia, bevredigende antwoorden heeft ontvangen van de Sowjet-Unie op zijn vragenlijst over de Berlijnse kwestie. De antwoorden van de Westelijke mogendheden worden tegen morgen verwacht. Na deze eerste vragenlijst zal Bramuglia een tweede, met meer gedetailleerde vragen, aan de vier landen voorleggen. Hieruit zou dan een plan zijn af te leiden, dat de oplossing moet geven. Status van Negara voor Oost-Java. De Oost-Java-Conferentie heeft zonder hoofdelijke stemming de conclusie, waarin gezegd wordt, dat aan Oost-Java de status van Negara moet worden verleend, aanvaard. Drie afgevaardigden Sjanghai wordt versterkt, gecontroleerd om te voorkomen, dal Bftmmimicfon da eto/t i - communisten de stad binnen De communistische strjjdkrach- komen A1Ie optochten en ten rondom Soetsjou zijn weer tot gen zij„ verboden een offensief overgegaan Volgens Een speciale missie, die juist uit van regeringszijde China is teruggekeerd, heeft aan berichten heengaan van Moens de Ferning, van het Malangse stadsbestuur minister van voedselvoorziening en het plan-Marshall. Zijn taak zou verdeeld worden onder de an dere ministers. De nieuwe rege ring zou een speciale afdeling krij gen voor de bestrijding van de werkloosheid. De Kamer van Af gevaardigden zou Woensdag en de Senaat Donderdag bijeenkomen. hebben tegengestemd. Vrijdag avond had de voorzitter twee vra gen aan de conferentie voorgelegd n.l. of de conferentie gerechtigd was de wens van het volk van Oost-Java inzake de st. itkundige vormgeving tot uitdrukking te brengen en welke staatsvorm het volk wenst. VOOR HET VERTREK. Voor het vertrek vertelde minis ter Sassen de journalisten, dat de bedoeling van de regering is waar te maken wat neergelegd is in de nieuwe grondwet met betrekking tot de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk. Amerika's standpunt inzake Palestina. Israël moet tot ue V.N. worden toegelaten. Amerika heeft in zijn langver wachte verklaring over de politiek ten aanzien van Palestina in prin cipe het plan-Bernadotte, met be paalde wijzigingen in de grenzen, goedgekeurd. Over die wyzigingen zou door «Joden en Arabieren moeten wor den onderhandeld. Amerika, aldus dr Jessup in de Politieke Comm. der V.N., steunt de aanspraken van de staat Israël op de grenzen zoals die zijn vast gesteld in de resolutie van de V.N. van 29 November 1947 en is van mening, dat wijziging van die grenzen slechts kan geschieden als zulks voor Israël ten volle aan vaardbaar is. Het Belgische blad „Le Peuple" meldt, dat tijdens de besprekin gen van Zaterdagmiddag in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel tussen vertegenwoor digers van de Bizone en de Neder landse en Belgische afgevaardig den een bevredigende overeen komst is gesloten betreffende het Duitse handelsverkeer via de ha vens van de Benelux. Het verdrag heeft vooral be trekking op de inschakeling van de Nederlandse en Belgische vloot in het handelsverkeer tussen de Duitse havens en van de Duitse vloot voor het verkeer van Duits land naar de havens van de Bene lux. Het blad voegt eraan toe, dat de financiële kwesties in beginsel geregeld zijn. De noodzakelijke de viezen zullen ter beschikking wor den gesteld van de bevoegde auto riteiten en waarschijnlijk afge komen worden van de door het all verschafte gelden. Franse troepen bezetten haveninstallaties van Duinkerken. Drieduizend man Franse 1 roe- Volgens het vorig jaar aange nomen verdeelplan zou de Negef Joods worden en West-GalUea Arabisch, terwijl de bemiddelaar in zijn plan juist het omgekeerde voorstelde. Amerika is voorstander van een universele erkenning van Israël en zijn toelating tot de Ver. Naties. Als Israël vergroting van zijn ge bied wenst, moet het een ander deel in ruil afstaan. Amerika gelooft, dat de aanbe- Ontzettende moord te Enkhuizen. de toewijzingscommissie van de Amerikaanse Senaat rapport uit gebracht. Volgens dit rapport heeft Tsiang Kai Sjek verklaard, dat China aan de communisten ten prooi zal vallen als de V.S. regerings-geen onmiddellijke en royale mili taire hulp boden en geen lening verstrekten voor de stabilisatie van de valuta. Motieven nog niet bekend. Vrijdagavond j.l. is de 16-jarige ADVISEURS EN KAMER LEDEN. De adviseurs der delegatie zijn mr N. S. Blom, raadsadviseur van Annie Rolle, helpster aan de neu- Buitenlandse Zaken, dr H. Hoven, oud- directeur B. B., drs H. J. Manschot, directeur bijbank Java- sche Bank te Amsterdam, mr J. W. de Pont, toegev. aan Neder landse delegatie en advocaat te Amsterdam, P. A. Ursone, hoofd ambtenaar van de Nederlands-In dische regering, drs H. Hagenaar, gezantschapsraad. De namen van de Kamerleden, die enige dagen later zullen ver trekken zijn, naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt prof. Romme, Tilanus, prof. Molenaar, jhr van der Goes van Naters en Meijerink. Geringe meerderheid voor Sophoelis' regering. Het nieuwe Griekse coalitieka binet van Sophoelis heeft een mo tie van vertrouwen verkregen met een meerderheid van twee stem men. De gehele nacht had de strijd in het overvolle parlement tussen veling van de bemiddelaar tot een de regeringspartijen en de opposi tie geduurd, toen de regering met 169 tegen 167 stemmen de ver- trouwensmotie won. Het parlement is thans tot Fe bruari verdaagd. hergroepering van Joodse gebie den tot een homogeen geheel, een basis voor onderhandelingen ver schaft. De Arabische vluchtelingen die nen zo spoedig mogelijk naar hun haardsteden terug te keren. Jeruzalem dient afzonderlijk te wórden behandeld. Amerika zou gaarne veel tijd beschikbaar willen zien voor de bespreking van de aanbevolen in ternationale garanties voor de grenzen in kwestie en voor de rechten van Arabieren en Joden in beide gebieden. Jessup klaarde, dat t.a.v. sommige kwes- autoriteiten gearresteerd. Eén ties Amerika s houding nog niet huner, Charles Dwyer, werd on definitief is bepaald en dat hij op schuldig bevonden en is vrijgela- onderdelen bij de bespreking in de ten politieke I men. trale kleuterschool'te Enkhuizen, door haar vriend, de I5-jarige scholier M. B., op een piek buiten de stad aan de oever van het IJs- selmeer met een dolkmes van het leven beroofd^ Uit de sectib op het lijk, is ko men vast te Staan, dat er geen sprake kan zijn van een zeden delict. De politie ter plaatse, die eerst Zondagavond een summier communique over deze afschuwe lijke moord verstrekte, onderzoekt wat de motieven van de dader, dife Wegens het smokkelen van mensen en, materiaal uit Tsjecho- Slowakije zijn twee leden van de staf van de Britse ambassade te ver- praag door de Tsjecho-SIowaakse commissie zal terugko- Do Sowjets in Berlijn hebben De kwestie gaat over een vrachtauto van de Britse ambas sade, die op weg naar Wenen was en waarin Tsjecho-SIowaakse grensbeambten twee Tsjecho-Slo- waken aantroffen, verborgen tus sen benzineblikken. De vrachtauto bevatte verder speelgoederen die uit Tsjecho-Slowakije gesmokkeld moesten worden. De officiële Tsje- gisteren politieagenten uit de I cho-Slowaakse verklaring zegt, Sowjet-sector by alle brandweer wagens in de Sowjet-sector doen posten om te voorkomen, dat deze zullen uitrukken op oen oproep uit de Britse, Amerikaanse of Franse sectoren. Tezelfdertijd werden alle brand weerstations in de Russische sec tor door de politie bezet. De hoofd post van de Berlijnse brandweer die juist binnen de Amerikaanse zijde van de grens tussen de Sow- jet en Amerikaanse sector is ge legen, werd door de politie uit de Westelijke sectoren bezet met het oog op eventuele pogingen om ma teriaal naar het Oosten te trans porteren. Ook de brandweerstati ons in de Franse sector werden bezet, nadat de Fransen Karl Fei dat een der Tsjecho-Slowaken in de auto een spion was, de andere een terrorist. pen hebben Zaterdag alle haven-1 erabend, de Sowjet-gezmde Ber- installaties van Duinkerken, waar hjnse brandweercommandant, die de havenarbeiders zich sedert.ervan verdacht wordt betrokken Woensdag hadden verschanst .te zijn bij pogingen om materiaal achter barricaden, zonder inciden ten bezet. 1500 havenarbeiders hadden hun „fort" gebouwd binnen een met stalen muren omgeven terrein, dat door de Duitsers was aange legd om Duinkerken tegen een aanval van zee uit te beschermen. Het algemeen vakverbond C.G. T, heeft daarop een algemene sta king te Duinkerken uitgeroepen, welke vandaag zal beginnen De kleine politieke commissie Bemanning van de Queen Elizabeth staakt. Ongeveer 900 stakende leden van de bemanning van 's werelds grootste passagiersschip, de Queen Elizabeth, hebbén gisteren beslo ten niet naar het schip terug te keren. De Queen Elizabeth zou gisteren, na een vertraging van vier dagen, naar Amerika afvaren. De stakers weigerden gehoor te geven aan een oproep van het na tionale zeeliedenverbond om een geheime stemming van de beman ning te houden. Eén van de lei ders der stakers zei, dat zij de Amerikaanse havenarbeiders be loofd hadden niet te zullen ver trekken. „Wij zijn Britse zeelie den en zullen bewijzen, dat wij ons woord kunnen' houden. Wij zijn niet van plan de staking in de V.S. te breken door naar Halifax te varen." De gehele bemanning bestaat uit 1250 koppen. Een Russische grap? Het is een eigenaardige geschie denis met een Amerikaanse Sky- master in Duitsland. De Russen deelden Zaterdag mede, dat het toestel op hun vliegveld Dallgow was geland en dat de Amerikanen de bemanning met een vrachtauto mochten halen, maar de Ameri kanen wisten van niets. Er was geen vliegtuig vermist. Zij dach ten, dat het een grap was. Het werd nog gekker, toen bericht werd, dat een Britse Dakota met TM ton vet aan boord sinds vier dagen zoek was. Dat vertelde een onder Russische licentie verschij nende krant. Prompt vertelden de Engelsen, dat het bericht, dat in verband werd gebracht met de zich Zaterdagmiddag vrijwillig meldde en heeft bekend, zijn ge weest. Het meisje, dat Vrijdagavond niet zoals zij thuis vertelde, naar gymnastiekclub ging, is met haar vriend, een leerling van de R.H. B.S. met wie zij voorheen in de zelfde klas had gezeten en sinds twee jaar bevriend was, gaan wandelen buiten de stad. Hoe precies de jongeman, bijna een kind nog, zijn afschuwwekken de daad heeft gepleegd, is nog niet tot klaarheid gebracht. Reeds Vrij dagavond, toen het meisje om half neemt de st rijd ten Oosten, Zuid Oosten en Noord-Westen van de stad in hevigheid toe. De hevigste gevechten vinden plaats 55 km. ten Oosten van Soetsjou. In een regeringscommunique wordt gezegd, dat de troepen in de afgelopen 24 uur de communisten in dit gebied 2.000 man verliezen hebben toegebracht Uit Peking wordt gemeld, dat regeringstroepen de spoorweg van Peiping naar Tientsin verdedigen daar men verwacht, dat pogingen gedaan zullen worden om deze verbinding af te snijden. Strijdkrachten van generaal Tsjen Yi, aangevuld met inder haast uit Zuid-Sjantoeng aange voerde versterkingen, ondernemen hevige aanvallen op Jantsjoean, een spoorwegplaats, 55 km. ten Oosten van Soetsjou. De commu nisten hebben 5 verse legers en twee brigades in de strijd gewor pen. De verdediging in en om Sjang hai wordt snel versterkt volgens een viermaandenprogram, dat of ficieel versterking der wintervoor-1 zorgen wordt genoemd, doch vol- r[nS van <le Cliristeiyke Emigra- gens Reuter in werkelijkheid te- tie-Centrale, werd na het ope- Volgens de radio van de New York Daily News is het door me vrouw Richarda Morrovv-Tait be stuurde vliegtuig bij een noodlan ding tussen Fairbanks en Ancho rage (Alaska) vernield. Mevrouw Morrow-Tait, de Britse pilote, die een vlucht om de wereld maakt, en haar navigator, Michael Town- send, zouden ongedeerd gebleven zijn. In een Zaterdag in tie Prins van Oranje te Goes belegde vergade- gen elke communistische opstand in de stad is gericht. Alle spoorwegstations, kaden en voornaamste hoofdwegen worden Zaterdagavond heeft de pas op gerichte Zeeuwse afdeling van de I.F.L. een contactavond gehouden in het Concertgebouw te Vlissin gen. De International Friendship was teruggekeerd, werd de politie gewaarschuwd, die terstond op onderzoek toog. Enkele leerlingen der hoogste klasse van de H.B.S. gingen Zaterdagmiddag na school tijd ook aan ftet speuren en von den bijna gelijktijdig met de poli tieambtenaren het lichaam van het meisje. Zaterdag werd door de Zeeuw se renners een tijdrit gereden van j - Kloetinge naar Rilland v.v. over) den „Walcheren voor de oorlog een totale afstand van 44 km. door de heer Popma. Een serie Om de vier minuten werd een technisch zeer goede opnamen^ renner gestart. Er waren 20 deel-lvoor fotoliefhebbers iets om van nemers. Mouthaan, die als één der te watertanden, favorieten was gestart, werd op **et hoogtepunt van de avond fraaie wijze winnaar. Ook Kloos-^'as echter de propagandaspeech terman en Jansen voldeden aan dl.e gehouden werd door mevr N de verwachtingen. Renners als Tierik uit Amersfoort. Het doel en de werkwijze der vereniging werden op duidelijke wijze uiteen gezet en met tal van interessan te practijkervaringen toegelicht. in Engeland gesticht door Noël Ede. In 1936 werd ook in Neder land een afdeling opgericht. Thans zijn elf landen in deze organisatie vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer I. M. van Houte, opende de contactavond die in besloten kring werd gehou den, met een enthousiast wel komstwoord. Uit Herman Heyermans' „Bron koninkje" weid een bijdrage ge leverd door de heer I. Zuiver, voorzitter van de afdeling Den Haag waarna de vertoning plaats vond van de gekleurde lichtbeel van 't Westeinde en Oosthoek vie len iets tegen, terwijl Klooster man Jr. van Kapelle een fraaie race reed en in het algemeen klas sement een ereplaats innam. De uitslag luidt: 1. Mouthaan, Vlissingen 1 uur 9 min. 0,3 sec.; 2. Kloosterman Sr., Kapelle 1 uur 11 min. 2 sec.; 3. Jansen, Axel; 4. Kloosterman jr., Kapelle; 5. van 't Westeinde, Nieuwdorp; 6. Oost hoek, 's-Heerenhoek; 7. Huizen, Ovezande; 8. van Wel, Nisse; 9. Borgstein, Axel; 10. Boogaart, Vlissingen 1 uur 21 min. 4 sec. Het algemeen klassement na i - y~ -,y~* zes ritten luidt nu: 1. Mouthaan <he50jaar e^en naar de_V.S. 45 punten; 2. Oosthoek 38 p.; 3. ningswoord van de voorzitter de heer A. L. Louws en afhandeling van de huishoudelijke zaken door de landelijke voorzitter van de Centrale, burgemeester A. War- naar van Waddinxveen, gespro ken over „Wat is emigratie?" Het is geen vlucht voor het communisme en evenmin een stuk avontuur betoogde spr. Verant woorde emigratie vindt zijn uit gangspunt in de Bijbel: de wereld vervullen en tot onderwerping te brengen tot eer van God. Na en kele vroegere emigraties uit de vorige eeuw, die uit Ierland en die van Van Raalte te hebben aange stipt, merkte spr. op dat de emi gratie veelal uit praetische over wegingen geschiedt. Het verwijt wordt gemaakt, dat het beste deel van ons volk wegtrekt, maar, zei- de spr., daardoor krijgen de ach- terbliive: meer gelegenheid tot ontwikkeling. Wil emigratie ver antwoord zijn, dan dient men de zekerheid te hebben, dat er be hoorlijke bestaansmogelijkheden zijn, ook voor het gezin. Na en kele landen de revue te hebben laten passeren, noemde de -heer Warnaar Canada het land met de meeste mogelijkheden voor Ne derlanders. In dit land verrichten reeds commissies, verbonden aan de Chr. Emigratie-Centrale, voor bereidende arbeid. Tenslotte ves tigde hij de aandacht op het be lang van een eigen Emigratie-Cen trale voor het christelijke volks deel. De aanwezigen uit verschil lende delen van de provincie, stel den verscheidene vragen betref fende het emigreren. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen de heren A. L. Louws te Oostkapelle, C. Boer te Axel, J. Ramondt te IJzendijke, P. Man- ni te Haamstede, A, de Kam te Grijpskerke (secretaris) en J. J. Knibbe te Goes. Niet iedereen is zo gelukkig als de 67-jarige Duitse mijnwerker Fritz Dieterich uit Eschweiler, die bericht kreeg, dat hij van een oom, Jansen 34 p.; 4. Kloosterman Sr. 26 p.; 5. van 't Westeinde 25 p.; 6. Borgstein 25 p.; 7. de Waai 21 p.; 8. van Wel 20 p.; 9. Klooster man Jr. 19 p.; 10 Huizen 18 p. en 11 Walhout 18 punten. De zevende rit wordt Zaterdag emigreerde, een fortuin van 13 millioen dollar erfde. Hij gaat nu spoedig naar de Nieuwe Wereld. Tojo, de Japanse oorlogsmisdadi ger, voelt zich minder gelukkig in het vooruitzicht van de strop. Hij heeft het Sjintoïsme opgege ven en is Boeddhist geworden. Hij 'eereden van Kloetinge naa?verteWe Seen haat tegen de geaI" 8 11I li/iKVinn maap wal crpiit van de V.N. heeft besloten, dat1 Amerikaanse Skymaster, volko- het werk van de „kleine assem-'men vals was. Er wordt geen Da blee" opnieuw voor een jaar moet worden voortgezet. De S.U. en haar aanhangers stemden tegen. kota vermist en bovendien kan een Dakota maximaal slechts 3 boren van aardolie in de Negev- ton vervoeren! Ra, rawoestijn. Bergen op Zoom v.v. Om 2.15 uur wordt gestart. Vólgens het blad „Palestina Post" zijn de Engelsen gevorderd met voorbereidingen voor het aan- Gezagvoerder kreeg koppensnellerszwaard. Mej. R. Nobels uit Goes is ere- weg te halen, hadden laten arres teren. Tot dusverre functionneerde de burger6s geworden van de oude Berlijnse brandweer als een en-lsta|f PontiaIlaU. Kia (we zaten kele organisatie. eens samen met haar op de schoolbanken) is één van dié jon ge vrouwen, die als stewardess de naam K.L.M. vereenzelvigen met „service". De onderscheiding werd haar en de bemanning van de P.H.-T.E.P. uitgereikt, nadat in Batavia de echtgenote van Sul- Prijzen voor Zuid-Bevelandse Rode Kruiscorps. Or 2 October moesten de eer- De havenarbeiders 4e Marseille tan Ham. Il"^ rmitianéü met hebben eveneens besloten voor on bepaalde duur in staking te gadh, indien geen overeenkomst mocht worden bereikt tussen het ver bond van havenarbeiders, de werk gevers en de Franse regering. C. Seunninga Op 53-jarige leeftijd is te Coe- vorden overleden de heer C. Seunninga, oud-hoofdbestuurder commandanten was voor haar. en 2e voorzitter van de Chr. I In de serie helpers kwam zij op Landarb. Bond. J de 8c plaats. Rode Kruiskorps te Bodegraven worden afgelast door het plotse ling overlijden van majoor de Stoppelaar. Deze nationale wed strijden werden nu Zaterdag ge houden in de cantine van de Sij- pesteynkazerne te Utrecht. De afdeling Zuid-Beveland deed ook aan deze wedstrijden mee. In de serie helpsters won zij de 7e prjjs. Ook de zevende prijs der een sierlijke doch forse zwaai een fles met champagne tegen de romp van dit vliegtuig in stukken deed spatten en aldus de K.L.M.- vogel doopte met de naam „Pon tianak". Het is een hele kunst goed te kunnen vertellen. Deze jonge ere burgeres kan het. Dat hebben we gemerkt toen we haar dit week einde in de ouderlijke woning op zochten. want we wilden graag het fijne van de zaak weten. „Het was het eerste K.L.M.- vliegtuig, dat in Indie werd ge doopt", begon ze. „Om 10 uur stond de K.L.M.-bemanning, die de kist naar Holland terug moest vliegen, onder leiding van gezag voerder J. Scholtemeyer op het vliegveld te Batavia aangetreden. De plechtigheid vond hier plaats omdat in Pontianak zelf nog geen vliegtuig kon landen. Met Hamid II, een zeer populair man, was daar ook de directeur van de K.L.M. in Indië, de heer de Bruin aanwezig. Later arriveerde des Sultans echtgenote en de burge meester van Pontianak. Speeches volgden, en er wer dén tal van geschenken uitgewis seld. De echtgenote van Hamid II kreeg van de K.L.M. een prachtige gouden armband waarin als mo lieerden te hebben, maar wel spijt, de volkeren der wereld zoveel el lende te hebben berokkend. De Russen kregen de kous op de kop in de vorm van een antwoord van de Ceylonse autoriteiten, dat zij niet van plan zijn de rubberpro ductie aan de S.U. te verkopen, zoals was 'gevraagd. Het Zweed se Rode Kruis gaat vanaf 1 De cember a.s. in 140 centra van Ber lijn dagelijks aan 25.000 kinderen warme maaltijden verstrekken. Montgomery, die nu in Parijs mi litaire besprekingen voerfj heeft Zaterdag uit handen van Groot- Bevestiging en intrede ds A. Hordijk bij de Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Goes. Zondagmiddag heeft Ds O. Bouwsma van Kampen Ds A. Hordijk, voorheen te Loenen a. d. Vecht bevestigd ais predikant der Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Goes. Als tekst had deze gekozen Joh. 17 :11b over de bede der eenheid der kerk. Na de bevestiging zong de Gemeente de nieuwe dienaar des Woords Gez. 5 vers 3 toe. Des avonds verbond Ds Hordijk zich aan zijn gemeente met een predikatie over Gen. 4 :26: „Toen begon men de naam des Heren aan te roepen." Het hoofdthema was: de heer lijkheid van de dienst des Woords door de kerk te plaatsen tegen over de cultuur der wereld. De predikant wees erop, dat dit het enige is, dat de kerk heeft aan te bieden; ten tweede, dat dit vol strekt voldoende is en ten derde dat de dienst des Woords de sterkte der kerk is. Ouderling K. C. van Spronsen aan. En omdat er ook in de lucht leiding moet zijn, werd gezagvoer der Scholtemeyer ere-wethouder. „Ja, en weet je wat ook erg aar dig was?", vervolgde onze ere burgeres. We zeiden het niet te wetgn hertogin Charlotte de versierselen 1 riep de nieuwe leraar een harte- Toen we terugvlogen hebben van de Grootorde van de Eiken- lijk welkom toe. Itlet 'tb mensen we een omweg gemaakt boven kroon en de Luxemburgse mili-J (groten en kleinen bij elkaar) die Pontianak zelf. De bevolking was taire medaille ontvangen. zich vrijmaakten in 945 teil de ervan in kennis cestoid Rakelines Alle nalionaliteitsbewijzen voor gemeente nu luim 130 zielen en vlogen we!averde huizen Hét I motorrijtuigen, die gedateerd zijn 'een eigen dominéé. De Burge- was Draohtie het enthousiasme te vóór 15 December 1947 verliezen meester en Secretaris toonden ook zien, waarmee de mensen naar op 1 Januari a.s. hun geldigheid, hun belangstelling, ons wuifden. i Wil men een nieuw bewijs ontvan-1 Door de radio hebben we nog gen, dan moet men met het oude Ongeval te Middelburg, verscheidene speeches beluisterd naar de inspecteur der invoerrech- Middelburgse kantoorbe en onze gezagvoerder heeft zelf ten en accijnzen. - Min. Rutten ue Miaaeinurgse ook nog in het Maleis en Hollands heeft verteld, dat er thans weer gesproken." genoeg onderwijzers zijn in Neder K.L.M., schakel tussen Iiulië en het moederland. Is het wonder dat deze jonge stewardess in vuur raakt als ze erover begint te spreken, en zich niet schroomt de liefde voor haar, vaak moeilyke, beroep te uiten? Toen het gesprek was afgelopen hebben we „stewardess" Nobels de hand gedrukt en tegen „klas- diende M. C. I. slapte Zaterdag morgen voor het postkantoor op I ^nd.COp"l6 September' j'.ï. 'waren «ets welke slipte. Hij viel en lz-\x'nrr» torppnt 1pc«p»n PPn TTlPt Ollin vleugelprofiei verwerktsegenoot" Ria gezegd: „Het ga je kwam terecht tegen een met jiuin geladen rijdende vrachtauto. Hij werd in het postkantoor gebracht en later naar huis vervoerd, waar door ziekte of militaire dienst plicht 136 plaatsen vacant en dat is normaal. De Bijz. Raad van pfwolffram^cheL-staf'vran d^Ger-- bleek, dat zijn linkerheup ernstig maanse SS, verworpen. Hij krijgt,werd gekneusd. 20 jaar. De oud-commandant T t t v r t. van het Veldleger, jhr W. Roëll, is DE B 1 Ij 1 0 1 t.g.v. zijn 75e verjaardag bevor- Weersverwachting geldig tot derd tot commandant in de Orde vanavond: In de ochtend op tal van de Nederlandse Leeuw. - Za- van plaatsen nevel of mist, welke terdagmiddag heeft de 44-jarige in het Zuiden en Oosten pas laat was. Ook gezagvoerder Scholte-goed op je tochten om de wereld." j bakkersknecht A. L. te Maastricht zal optrekken. Aanvankelijk hier meyer kreeg een cadeau. Het was I Bijna hadden we spijt dat we zijn echtgenote, na een twist over en daar een buitje, later droog een koppensnellerszwaard, een z.g.l zelf geen steward of piloot kon-j echtscheiding, met een bijl zoda- „Mandauzwaard". den zijn. „Bijna" want wie zou nig op het hoofd geslagen, dat zij Pontianak's burgervader bood landers dit stukje voor U schrjj- enkele uren later in het zieken de bemanning het ere-burgersehap ven 1 huis is overleden. weer met wisselende bewolking. Meest zwakke wind, overwegend uit Noordelijke richtingen, let» kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1