Amerikaanse industrie gemaakt. wordt atoomvrij rovintiffijjis mieiws Ingena's huwelijk. Zweedse luchtmacht wordt uitgebreid en geperfectionneerd. Een ChristelijkeLandboawwinterscbool in Zeeland. Massale trek naar het Westen. K100STERBALSEM Na die van Engeland en Rusland de sterkste in Europa. Dollarleningen voor Nederland. Oorlogsinvaliden worden bruikbare mensen. Streven van C.B.T.B. met suGces bekroond. Van grote naar kleine steden. 1500 technici in onder grondse werkplaatsen. Vrijdag 19 November 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 voor het inrichten van centra waar met nieuwe wapens wordt geëxperimenteerd. Te Los Ala mos, te While Sands en in an dere kleine plaatsen, die vroe ger hoofdzakelijk door avontu riers, Indianen en teringlijders j werden bewoond, neemt de in- brochure toegestuurd die waarschijnlijk met het andere drukwerk dustrie met de dag een grotere ln de papiermand zou zijn terechtgekomen indien op de omslag, in vlucht. Hetzelfde is trouwens bloedrode letter», niet had gestaan: Vertrouwelijk! Dit kan een met cie, bosrijke staat Washing- kweetie van leven en dood worden! De opstellers en uitgever van de ton het geval, waar de atoom- Verleden zomer kregen de meeste Amerikaanse fabrikanten een brochure hadden ditmaal niet overdreven, voor de eerste maal deelde de Amerikaanse staat, bjj monde van een officieel organisme, aan de industrie positieve wenken mede inzake verdediging tegen het atoomgevaar. „Vraag u af" schreven de auteurs, „of er in een kring van drie mijlen rond uw fabriek iets te vinden is dat een vijand zou wensen te bombarderen Indien dat het geval is moet U zich ernstig afvragen of het niet verkieslijk zou zjjn Uw fabriek naar een andere streek over te brengen". tingen maken het bouwen van nieuwe fabrieken ten Zuiden De kleine brochure, die uit gegeven werd door de National Security Resources Board, is in Amerika niet zonder uitwerking gebleven, en met een snelheid die de Amerikanen eigen is heeft de industrie haar nieuwe mobilisatieplan aangevat. Op grond van de te Hirosjima op gedane ervaringen had men in de handleiding de memng uit eengezet dat steden met 50.000 of minder inwoners voor een zekere tijd als „atoomvrij" kon den worden beschouwd, omdat een vermoedelijke vijand de weinige atoombommen, die hij eventueel zou bezitten, liefst voor grotere en interessantere doeleinden zou sparen. En zo komt het dan dat de beroemde trek naar de grote stad, die Amerika .sinds jaren kent, ver vangen wordt door een trek naar de betrekkelijke atoomvrije „kleine stad". In 1939 werden 70 procent van de nieuwe fa brieken nog in de onmiddellijke omgeving gebouwd van steden van meer dan 100.000 inwoner», doch dit jaar wordt het totaal anders, twee derden van de nieuwe fabrieken worden in de nabijheid van kleinere steden gezet. ZUID- EN WESTWAARTS WOUDEN DE FABRIEKEN VERPLAATST. Men is al met de montage be gonnen van fabrieken die naar minder gevaarlijke gebieden in het Zuiden en het Westen wor den verplaatst. In Louisiana, Ar kansas en in het Mississippidal rijzen de fabrieken uit verlaten akkergebieden op, en aan de N.-W.-grenzen installeerde men Amerika's grootste „atoomfa- briek". In het droge en barre New Mexico fabriceert men bommen en raketwapens, in het Zuiden boort men naar petroleum, en in de bergachtige streken van Co lorado zoekt men naar uranium, vanadivum en tantalfet. Het oorlogsgevaar en de industriële mobilisatie hebben gans het con tinent in beweging gezet, en de nieuwe trek betekent een ver schuiving van het industrieel en politiek zwaartepunt in Ameri ka. Weer zijn er pioniers, dit maal komen zij echter niet met vee en ploegen, doch met boor machines en ander exploitatie materiaal. Weer zijn er goud zoekers, doch ze zoeken naar magnesiet en naar metalen die bij de atoomsplitsing kunnen worden aangewend. NIET ALLEEN ANGST VOOR OORLOG. Het ware nu echter verkeerd die nieuwe Amerikaanse trek uitsluitend op Mars' schouders te schuiven. Meer nog dan de sombere oorlogsgoden vreest de Amerikaanse industrieel de fis cus en de syndicale leiders. En op dat gebied vindt hij in de weinig bewoonde landbouwstreken van de Zuidelijke staten een be trekkelijke uitweg. Lage belas- Raad der Europese Beweging geïnstalleerd. De Nederlandse Raad der Euro pese Beweging is gisteren in Den Haag geïnstalleerd. Tot voorzitter is benoemd oud-minister P. Kers- tens, en tot vice-voorzitters prof. mr R. Kranenburg en mr J. Meyer. Dezer dagen is het ministerieel besluit te wachten, dat de oud ministers Albarda en Kerstens en dr J. Bruins Slot zijn aangewezen Nederland te vertegenwoordigen op de vergadering van hot comité voorbereiding van een Euro tot peso Assemblee November. in Parijs op 25 industrie in de randgebieden van de Calumbiastroom een steeds ruimere uitbreiding neemt. EUROPEANISERING Zeker is het nog te vroeg om de betekenis van de nieuwe trekgolf in Amerika globaal te beoordelen. Doch men kan ze ker al aanstippen, dat de de- van de zogenaamde Dixie-linie centralisatie niet slechts strate- bepaald aanlokkelijk, en daar deglsch, ?.n economisch doch ook arbeidskrachten meestal onder P1 de negers en „a:me" blanken bneksarbeiders die tot nog toe worden gerecruteerd, die nog i 'n katwijken en huurkazernes niet zo goed zijn georganiseerd I huizfn. moestef ,hebben ™°,rbet worden de productiekosten i„ eerst de voordelen van licht en die gebieden verleidelijk. Ook rulmte leren appreciëren; in de meuwe centra beschikken zij vaak over een eigen huisje en over een stukje grond. In zekere Amerika de stakingen zijn <r niet zo ge vreesd. Vroeger zouden de in dustriëlen daar wal goedkope, tiki doch zeker geen gekwalificeerdei? wordt Amerika een tikje de^otemaTh!: cle vooruitgang inzake indus triële scholing is tijdens de twee de wereldoorlog zo groot ge weest dat men van een katoen plukker in één maand een goede fabrieksarbeider kon maken. NIEUWE WAPENS NEW MEXICO. IN Een speciaal kapittel betekent] de staat New Mexico die voor kort nog een der armste staten was van het land en thans het centrum wordt van steeds toe nemende industriële activiteit. De door onmetelijke vlakten en gebergte sterk geïsoleerde staat is uiteraard bijzonder geschikt nefarms, die voor het Amerika van de negentiende en twintig ste eeuw zo typerend zijn ge weest, zullen in de toekomst wellicht even „historisch" wor den als de Indianen en goud zoekers dat nu geworden zijn.. (Ingez. mededeling, advert.) SP/PPPW eWe. «ire «Mn» meel Udnemoal daags f behandelen mei Klooster balsem. Krachtig lalen wrijven, opdat de geneeskrachtige stollen diep tn de weefsels kunnen doordringen. Ook bij spit, rbeumatiek, stramheid en ischias: Wie op het ogenblik de gelegenheid krijgt een blik achter de schermen te slaan bij de Zweedse luchtmacht, die reeds sinds 1926 een onafhankelijk deel is van Zwedens verdediging, komt onwille keurig onder de indruk van de omvang en perfectie, die deze lucht macht in de laatste jaren heeft bereikt. Hoewel uiteraard over de sterkte der Zweedse luchtstrijdkrachten geen officiële mededelingen worden gedaan, neemt men in bevoegde Zweede militaire kringen aan, dat Zweden op het ogenblik na Engeland en Rusland de sterk ste luchtmacht van Europa bezit. Zweden beschikt thans over 17 gevechtseenheden overeenkomen de met 1000 eerste linie vliegtui gen. Dat een betrekkelijk klein land als Zweden althans wat de bevolking betreft in staat is geeweest een dergelijke krachtige luchtmacht op te bouwen, is in de eerste plaats toe te schrijven aan het aanwezig zijn van een eigen vliegtuigindustrie, die over de meest moderne werkplaatsen en middelen beschikt. FABRIEK TE LINKOPING. In 1936 verzocht de Zweedse regering aan een aantal concerns, waaronder het bekende Bofors- concern, een vliegtuigfabriek te willen vestigen. Deze fabriek kwam tot stand in Linkoping, on geveer 150 kilometer ten Zuiden van Stockholm. Sindsdien is deze vliegtuigfabriek geweldig in om vang toegenomen. Vooral voor de Zweedse luchtmacht heeft de fa briek, de Svenska Aeroplan Aktie Bolaget (S.A.A.B.) grote hoeveel heden vliegtuigen gebouwd. Sinds de productie in 1938 op gang is gekomen zijn enige dui zenden vliegtuigen aan de lucht macht overgedragen. In 1942 is men begonnen met het bouwen van grote ondergrondse werk plaatsen, waarin 1500 technici werkzaam zijn. Bovengronds wer ken thans ongeveer 4000 man aan de vervaardiging van vliegtuigen. EINDELOZE RIJEN GEVECHTSVLIEGTUIGEN. Wie thans Linkoping bezoekt en toestemming krijgt een bezoek te brengen aan deze vliegtuigfabrie ken, ziet in de montagehallen ein deloze rijen gevechtsvliegtuigen en toesteilen voor de burgerlucht vaart in constructie. En de inwo ners van dit stadje zijn sinds en kele maanden gewend geraakt aan het onophoudelijke geraas van straalvliegtuigen, die over de hui zen scheren onder een angstaan jagend gefluit. STRAALVLIEGTUIGEN. Er gaat nauwelijks geen dag voorbij of de S.A.A.B.-21 R, een straalvliegtuig met een snelheid van 850 km. per uur, verricht proeven boven de omgeving van Linkoping. Sinds enkele weken is een nieuw model in de lucht ver schenen de J. 29 R, een straal vliegtuig, dat door zijn niet zeer elegante vorm de bijnaam „de ton" heeft gekregen. Deze straaljager ontwikkelt een snelheid van bijna 1050 km per uur. BESTELLINGEN ENGELAND. IN Daar de Zweedse luchtmacht echter op zeer korte termijn over de meest modernb toestellen wenst te beschikken, heeft zij in Engeland een zeer groot aantal straaljagers van het type „Vam pire" besteld. De S.A.A.B.-fabrieken zelf pro duceren ook straalvliegtuigen op grote schaal en bouwen bovendien een aantal drukschroef vliegtui gen tot straaljagers om. Zweden is op het ogenblik bezig de sterk te van zijn daglichtgevechtseenhe- den met 50 procent te verhogen en een eenheid zware bommen werpers te veranderen in een een heid voor nachtvluchten. In haar „New Look" zal de Zweedse luchtmacht bestaan uit 19 wings. Behalve de „Vampires" heeft Zweden in Engeland besteld 70 super-Spitfires, die een snelheid bezitten van 740 km. per uur. Hogere eisen in Bondowoso-affaire. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Ba tavia concludeerde in de Bondo- woso-zaak slechts ten aanzien van één beklaagde tot bevestiging van liet vonnis van de Zeekrijgsraad, n.l. voor wat betreft de vrijspraak van de sergeant-majoor van Lier. Tegen alle door de Zeekrijgsraad vrijgesprekenen eiste hij gevange nisstraffen, variërend van 2 tot 6 maanden, en tegen de sergeant- majoor Jippes de enige der be klaagden, die door de Zeekrijgs raad tot een maand was veroor- deeld, 4 mnd. gevangenisstraf. Het dodentransport Bondowoso- Soerabaja, kortweg de Bondowoso affaire genoemd, heeft aan 46 ex tremistische gevangenen het leven gekost. De minister van financiën heeft de voorzitter van de Tweede Ka mer medegedeeld, dat krachtens de Leningwet 1946 met de Export en Import Bank te Washington ten laste van het Koninkrijk en ten behoeve van het Rijk in Euro pa twee leningen zijn aangegaan, resp. groot tachtig millioen dollar en vijftien millioen dollar. De rente van beide leningen be draagt 21/3 per jaar. De loop tijd der eerste lening is 35 jaar en die van de tweede 25 jaar. De leningen kunnen worden ge bruikt voor de verwerving van goederen en diensten ten behoeve van het Rijk in Europa, voorzover deze verwerving door het E.C.A. wordt goedgekeurd. Communistische demonstratie te Sheffield- Een aantal personen, van wie beweerd wordt, dat zij communis ten zijn, heeft Woensdagavond te Sheffield tijdens een feest een ma nifestatie op touw gezet tegen de ambassadeur der Ver. Staten, Le wis Douglas, die als eregast op het feest was uitgenodigd. Douglas onderbrak de toespraak, die hij aan het houden was. Toen de manifestanten vlugschriften verspreidden, waarin de Marshall hulp en de aanhouding van com munisten in de V.S. werden ge gispt, en begonnen te roepen: „Zendt de Amerikaanse bommen werpers terug" en „Wij willen vrede". Toen het weer kalm was, ver klaarde de ambassadeur glim lachend: „Dat is voor mij wat nieuws. Het maakt zeker deel uit van het program", en zette daar op zijn toespraak voort. Gistermorgen is een 50-j. schil derspatroon, in de Marnixstr. te A'dam, doordat het touw van een jaloeziesteiger brak, naar beneden gestort en op slag gedood. Het landgoed „Aardenburg" tè Doom is sedert ruim een jaar in gebruik genomen als Militair Herstellings- en Trainingsoord voor ongeveer 200 invalide militairen, die hier vertrouiod ge maakt worden met prothesen en uoor uierkzaamheid in de maat schappij worden opgeleid. Onder leiding van een Roode Kruis- zuster wordt sloydwerk beoefend. Jaarvergadering Stoomvaart Mij „Zeeland". Ir. F. Q. DEN HOLLANDER COMMISSARIS. In de op 16 November 1948 ge houden Gewone Algemene Verga dering van Aandeelhouders van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land", Koninklijke Nederlandsche Postvaart N.V. werden het jaar verslag en de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1947 goedgekeurd. Sandberg tot Essenburg geïnstal leerd als ere-voorzitter. Spr. schetste hierbij de belangstel ling, die de burgemeester steeds heeft getoond voor het werk van de vereniging, in het bijzonder bij de jeugdverkeersexamens Daarna volgde de installatie van Mr Ph. M. Schenkenberg vah Mierop, waarbij spr. deed uitkomen, dat er steeds een plaats voor een lid van de rech terlijke macht in het Bestuur wordt beschikbaar gesteld. Hij wees nog op het aandeel, dat zijn voorganger, mr Besier, Her-opvoeding. Te Noordwijk bevindt zich een gesticht voor de her-opvoe ding van jeugdige politieke de linquenten. Jonge mensen, ge wezen vrijwilligers in het Duitse leger. Een speciale correspondent vertelt interessante bijzonder heden over de wijze daarop deze her-opvoeding plaats heeft. Ouerdag werken de jongelui op kantoren of fabrieken, maar 's avonds om 7 uur moeten ze „binnen" zijn. Dit wordt ook wel eens 9 uur, maar ja, zo nauw moet men niet kijken. Eens in de 6 weken mogen ze een weekend naar huis, maar velen gaan om de 4 weken of zelfs om de 14 dagen. Zijn ze „binnen", dan brengen ze een groot deel van hun tijd door met het zingen van Duitse soldatenliederen, het luisteren tiaar Duitse marsmuziek, het praten over de avonturen die ze tijdens de oorlog in Duitsland beleefden en het fantaseren over de vraag hoe mooi het zou zijn als het nat.-sociausme gewon nen had. Opvoeden is niet ieders werk. Her-opvoeden nog minder. Maar als het op DEZE wijze moet, dan zou men in 't belang van hun opvoeding toch beter doen, deze jongelui naar huis te sturen. Elke cent die voor dit soort opvoeding wordt uitgegeven, kan m.i. als verknoeid worden beschouwd. Over de preferent winstdelendede ontwikkeling der verenigng aandelen wordt een dividend van heeft gehad. 4% en over de gewone aande len een dividend van 5 uitge keerd. Ir. F. Q. den Hollander, Presi dent-Directeur van de Nederland sche Spoorwegen, werd tot Com missaris benoemd. MIDDELBURG. Burgemeester van Middelburg ere-voorzitter van „Veilig Verkeer". In de Maandag j.l. gehouden bestuursvergadering van de Ver. voor „Veilig Verkeer voor Mid delburg e.o.", werd een belang rijke agenda afgewerkt. Bij monde van de voorzitter, de heer E. Visscher, werd de burgemeester jhr mr W. C. Zoals wij gisteren reeds meld den, heeft minister Mansholt de toezegging gedaan, dat in Middel burg een Christelijke Landbouw- winterschool uitgaande van de de Tweede Kamer, bij de behan deling van de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, nogmaals op gewezen en verklaarde de minister in zijn antwoord, dat de school welke ge bouwd zal worden voor 1948, in Middelburg zal komen en de school voor 1949 in Dokkum. Weliswaar is Middelburg de Chr. Boeren- en Tulndersbond ge- plaats van vestiging en niet Goes, sticht zal worden en wel nog dit jaar. Met deze mededeling van de minister in de Tweede Kamer is het streven van de C.B.T.B. om dergelijke school in deze provin cie te krijgen beëindigd. Middelburg plaats van vestiging en niet Goes. Het stond wel vast, dat de C.B.T.B. de toezegging zou krij gen voor een iandbouwwinter- school, doch minister Mansholt, was van mening, dat deze school niet in Zeeland maar in Friesland moest komen, waar de C.B.T.B. meer leden telt dan in Zeeland en waar evenmin een dergelijke school is. Echter had het hoofdbestuur van de C.B.T.B. zich voorgesteld de eerstvolgende school voor Zee land te bestemmen. Vele brieven werden naar de minister gezonden en mr Rip en de heer Chr. v. d. Heuvel bepleitten dit toen zij op audiëntie waren bij hem. Tenslotte werd er Woensdag in Feuilleton. dat te in het onvermijdelijke be- kind van God.... alles "wel met hem gemaakt. I rusten moest, dat werd haar ten-Vierentachtig jaar oud zijnde,Jaapje, z'n vrouw is hem immer slotte wel duidelijk. jezelf een kind te weten vanbij gebleven als een lichtend door 38) C, M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. „Doet u het? U mag wel voor- zichtig zijn." „Wat maken ze je nou, die moffen, ze zijn nogal mak, ze doen geen kwaad." De vreemdeling stond zelfver zekerd op om weg te gaan, hij glimlachte: „Dat wordt een organisatie, die er wezen mag, wacht maar!" zei hij overtuigd. Toen nam hij haastig afscheid, want hij zag dat het hoog tijd werd voor de volgende trein. Mina heeft nooit meer iets ge hoord van die vriend van Job. Maar toen een jaar later de eerste dappere geuzen werden ge fusilleerd, op die onvergetelijke voo in de scheien moest. „Hoe heb je 't I kunnen doen Job, me met de kinderen alleen laten. O als je es wist, hóe ik naar je ver langsnikte ze kleintjes. Toch heeft ze zichzelf in deze zwakheid zwakheid lijk was. Maar geen mens zag hoe ze de Hemelse Vader, en als een eenzaamheid daarom kind zo afhankelijk te leven van die Vader, is ontroerend schoon. Dan hóeft het leven geen probleem meer te heb ben. Het was Zondagmorgen. Die morgen was Thijs anders opge staan dan gewone dagen. Van daag had hij een doel: strakjes zou hij naar 't bedehuis gaan. Hij neuriet zachtjes een psalm: „Dan ga ik op tot Gods alta ren"zingt z'n ziel. Hoe komt 't dat hij zo innig blij is vanmorgen? „Gij richt de tafel toe voor mijn aangezicht"prevelt hij zacht. De tafel? Hij denkt aan het Avondmaal en knikt met z'n hoofd. Het zal een feest zijn, zitten aan overwonnen, een die zo echt vrouwe- XVII. Een oud man als Thijs Kuil echter verwerkte al die wereld schokkende gebeurtenissen niet meer. Hij mocht zo eens z'n hoofd schudden en ernstig wijzen op de leiding Gods, ook in deze tijd van beproeving, hemzelf scha den of diep beroeren deden die gebeurtenissen allerminst. Hij ging 't oude vertrouwde gan-weer aan te mogen getje van elke dag, zorgde voor j de dis des Ileeren. z'n natje en droogje op z'n tijd Thijs bidt lang voordat hij op voorbeeld. De tijd zal niet ver meer zijn, dat God hem met haar verenigen zal Hoe komt 't toch, dat hij van daag zo licht in z'n hoofd is, hij heeft een gevoel of z'n lichaam zweeft en toch strom pelen z'n zwaar gezoolde schoe nen stotend tegen de keien aan. Thijs, vervult van hogere ge dachten, heeft daar niets geen weet van. Nog onder het gelui van de zware torenklok heeft hij de kerk al bereikt. In de grote ronde bank, vlak onder de preekstoel, heeft hij een vaste plaats. Hij bidt staande, het ronde bolhoedje voor 't gelaat, om een zegen. Nu kan hij 't rus tig aanzien hoe de kerk vol loopt, wel niet zo vol als anders, maar dat komt o'ndat ~'t Avond maal is. Avondmaal al Thijs z'n ge dachten zijn daarop gericht. dag. na een lange! en leefde zo kalm weg voort op weg gaat; in de diepe stilte van Achter hem, in het koor, staan marteling te hebben door- het hofje. Een kleindochter, die, 't kleine huisje zit daar die oude de lange tafels, met 'thagelwitte wreue staan, toen heeft ze vaak aan de boel kwam schoonmaken, engebogen man, om hem is klare Klinge gedacht. een buurvrouw, die vaak een rust en eenvoud. Lang zat ze met haar hand l vriendelijk woord had, dikwijls l Wat later wandelt hij de ver onder 't hoofd te denken. De j vergezeld van een warme hap, j trouwde weg naar de Grote woorden van Klinge echodenziedaar enkele van Thijs sobere Kerk. Wat een voetstappen in haar na. haar ogen staarden verkwikkingen. De oude man: heeft hij daar liggen al die ja- op de brief, de letters dansten op bezat 't laatst voor haar ogen. Haar in- nerlijk was in opstand. Ze was trots op Job zijn goede naam, zeker, maar ze zag de noodza kelijkheid van zijn overtocht naar Engeland niet in. Ze wist een zeldzaam gelijk- ren, eerst met z'n vrouw en kin- matig humeur, hij verstond bo-deren en nu alweer jaren al- vendien de kunst te teren op leen 't goede dat hij in zijn lange le- Zijn vrouw is hem voorgegaan ven genoten had. En 't goede dat in de eeuwige rust en heerlijk hij nog bezat ging daar ver bo- heid. Hij heeft haar niet zonder zegd.... ven uit: Thijs Kuil wist zich een strijd afgestaan, maar God heeft linnen bedekt. Daarop prijken de zilveren kannen en bekers en de schaal met de lange repen brood, die de dominé straks breken zal, staat toegedekt. Straks mag hij aanzitten. Dan zal hij eraan mogen denken, hoe Christus eenmaal voor zijn zonden gestorven is aan het kruis. Doe dat tot Mijne ge dachtenis, heeft Christus ge- wat de C.B.T.B. liever had gezien, maar de vreugde, dat Zeeland nu een Christelijke landbouwwinter- sehool krijgt, is er niet minder om. EEN TUINBOUW-LEERJAAR. Wij zeiden reeds, dat de school voor het jaar 1948 bedoeld is, Het jaar is nu echter reeds zover ten einde, dat dit jaar niet veel meer dan voorbereidende arbeid ver richt kan worden. Hier komt nog bij, dat het cursusjaar van de landbouwwinterscholen in Octo ber aanvangt en dus getracht wordt de school October 1949 te openen. Voor het zover is, zal er nog heel wat werk verzet moeten worden, o.a. moeten leraren, voor namelijk landbouwkundige inge nieurs, worden gevonden. Een moeilijk werk is ook, het vinden van een gebouw. Bereids heeft de C.B.T.B. overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Zeelands hoofdstad en dit juicht de stichting van de school toe. Een bepaald gebouw heeft men nog niet op het oog, maar het gemeen tebestuur heeft zijn medewerking toegezegd, zodat de zaak wel in orde zal komen. De school zal een normale twee jarige cursus hebben, maar in de boezem van de C.B.T.B. leeft het idee om aan deze sehool nog een derde leerjaar toe te voegen, spe ciaal voor het onderwijs in de tuinbouw. Voor Zeeland, met zijn uitge breide fruitteelt is dit van grote waarde; het is dan ook te hopen, dat dit idee verwerkelijkt kan worden. VOLDOENDE LEERLINGEN. Ongetwijfeld zal de vraag op komen, of er belangstelling is voor christelijk landbouwwinter- onderwijs in onze provincie. In de afgelopen winter heeft de C.B.T.B. een enquête gehouden onder zijn ieden, die opgezet was met het doel om de.minister te overtuigen van het nut ener winterschool in onze provincie en waaruit bleek, dat er veel belangstelling voor be staat, niet alleen voor dit jaar maar ook voor de volgende jaren. Wanneer de school het volgend jaar geopend wordt, zullen er dan ook zeker veertig leerlingen zijn. Tenslotte wat de financiering betreft, het Rijk zal 75 van de kosten der vaste leerkrachten ver goeden, de resterende 25 komt evenals de stichting van de school ten laste van de C.B.T.B. (Wordt vervolgd.) Hierna bracht de heer Vis scher verslag uit van de alge mene vergadering te Utrecht. Medegedeeld werd, dat bijna alle scholen in Middelburg zich bereid hebben verklaard hun medewerking te verlenen aan het jeugdverkeersexamen, dat ieder voorjaar door de vereni ging verzorgd wordt. Ook werd besproken op welke manier men zou kunnen komen tot het oprichten van zusterver enigingen in verschillende plaat sen op Walcheren Het Verbond te Utrecht wil het volgend jaar weer onder scheidingen uitreiken aan be roepschauffeurs, die in een be paalde tijd geen verkeersonge vallen door eigen schuld hebben veroorzaakt. Hieraan zal het be stuur gaarne zijn medewerking verlenen. Zo mogelijk zal het volgerjd jaar een practische cur sus voor beroepschauffeurs ge houden worden. Vergadering A.R.-Kiesverciuging, Onder voorzitterschap van dr K. Huizenga vergaderde Woens dagavond de A.R.-Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in de Bo gardzaal. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij de verkiezings uitslag en de Indische politiek, waarna hij verschillende zaken be treffende het interne partijleven de revue liet passeren. Hij wees erop, dat voor alle vraagstukken die zich thans voordoen, Gods Woord houvast biedt. De heer M. Wattel hield een lezing over het actieve en passie ve vrouwenkiesrecht. Spr. gaf een schets van de ont wikkeling van het kiesrecht der vrouw in het politieke leven. Uit het betreffende punt van het A.R. beginselprogramma, waarin on derscheid wordt gemaakt tussen het maatschappelijke en het poli tieke kiesrecht (het eerste voor allen en het tweede alleen voor gezinshoofden) vloeit voort, dat de partij tegenstandster is van het vrouwelijke passieve kies recht. De vrouw is anders dan de man, haar taak ligt ook op een ander terrein. Dit is scheppingsordinan tie. De loochening daarvan komt uit de kringen van de individua listen van waaruit ook de actie voor het vrouwenkiesrecht werd gevoerd. Een uitvoerige discussie volgde, waarin vooral gesproken werd over hetgeen de Bijbel omtrent de verhouding van man en vrouw zegt. Er bleken voor- en tegen standers van het passieve vrou wenkiesrecht te zijn. De zaak is thans aanhangig gemaakt bij het Centraal Comité der A.R.-partij, aldus de voorzitter. De heer J. W. Kögeler eindigde met dankgebed. Prettig tehuis voor C.O.A.K.-militairen. Dezer dagen werd door de re- serve-Iegerpredikant ds K. van de Braak in de cantine van de ka zerne een bijeenkomst belegd, waarbij waren uitgenodigd de plaatselijke predikanten, verte genwoordigers van diverse ker ken, de kapitein van het Leger des Heils, bestuursleden van „Pro Rege" en het comité tot behoud van het garnizoen..Tevens waren alle protestantse leerlingen van de C.O.A.K. tegenwoordig. Na de opening en een pakkend woord uitgesproken door de leger- predikant, voigde een wederzijdse kennismaking. Meegedeeld werd o.m. nog, dat een folder in druk is, waarop alle wetenswaardigheden betreffende kerkdiensten, catechisatie en ver enigingen voorkomen. Een groot aantal jongelui gaf bij het nader contact de wens te kennen, bij particulieren te willen studeren inplaats van in het schoolgebouw. Teneinde aan alle verzoeken te kunnen voldoen, is een groot aantal adressen nodig en diegenen, JI~ prettig tehuis willen bezorgen, worden dan ook verzocht hun adres op te geven aan de predi kanten of aan de heer J. J. Kerk- meyer, Zandstraat 4, Middelburg. Gezien de ervaring tijdens de vo rige cursussen, twijfelt men er niet aan, of ook deze jongens zul len weer door een groot aantal „pleegouders" hartelijk worden ontvangen. Nieuwe bedrjjfscantine. Woensdag a.s. zal de nieuwe bedrijfscantine van de N.V. Vitrite Works officieel worden geopend. Deze cantine is ingericht aan de Werfstraat. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie te Middelburg zijn de volgende voorwerpen als gevonden gede poneerd en terug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, textielpunten, broche, houten pijp, kinderhandschoen, porte- monnaie, boerinnen broche. De lijst van bij particulieren terug te bekomen voorwerpen ligt op ons bureau Korte Noord straat 35 ter inzage. SOUBURG. 500 mensen bezochten model woning. De door de Z.V.U. met mede werking van verschillende winke liers ingerichte modelwoning, is door ongeveer 500 betalende be zoekers bezocht. Pluimvee- en Konijnen- tentoonstelling. Op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Nov. werd de grote Jubileum- clubtentoonstelling voor pluimvee en konijnen gehouden, georgani seerd door de Souburgse pluimvee en Konijnenfokkersver. „Nut en Genoegen". Het aantal inzendingen bedroeg voor pluimvee 98 no's en voor ko nijnen 136 no's. De kwaliteit was zeer goed volgens de jury. De hoofd-ereprijzen werden be haald door G. van Zweden, mooi ste hoenders (beker), mooiste lichte ras hoenders, mooiste dwergras hoenders J. v. Splunder, mooiste zware of middenzware ras hoendei's, J. Vos, mooiste kriel eigen hok ('48), M. Pierens mooi ste konijn (beker), mooiste grote ras konijnen, G. Joosse, mooiste kortharige of dwergras konijnen A. v. Kampen, mooiste kleine ras konijnen. Verder werden door de leden- inzenders de volgende predlcaltn behaald: J, Aersens, 1 x G., J. Arnoys, X Z.G. en 1 X G., A. Bakker, X G.G. en 5 x G., J. Baljeu 1 X G.G., P. Baljeu X Z.Z.G., 3 X Z.G. en 1 X G.G., G. Barneveld 1 X G., H. v. d. Broek 1 X Z.G., 2 X G., A. Broere 1 X Z.Z.G., 1 X G.G., 3 x G., C. v. Cadzand 1 X Z.Z.G., A. Crucq 2 X Z.G. en 1 X G.G. en 1 X G„ L. Duvekot 1 X X G.G. en 3 X G., J. v. Eenen- naam 1 x Z.G., 1 x G.G. en 2 x G., J. Flipse 1 X Z.Z.G. 1 XZ.G. X G.G. én 1 xG, G. de Grave 1 X Z.G. erl 2 X G. P. Hoogstrate X Z.G. 2 X G.G. en 7 X G., J, Huibregt 1 X Z.G. en 1 X G.G., J. Jansen 1 X Z.G. 1 X Z.Z.G. 3 X G.G. en 2 X G., L. Jansen 1 X G.G. en 5 X G., G. Joosse 1 x Z. Z.G. 2 X Z.G. 2 X G.G. en 6 X G„ W. Joosse 2 X G.G. en 1 X G., A. van Kampen 1 X Z.G. en 1 X G.G, L. Kastelijn 1 x Z.G., W. Kerk- liove 2 x Z.G. en 2 X G., W. Leeuwenburg 1 x Z.G. 3 x G.G. en 2 X G., A. Marinisse 2 x G., R. Minderhout 4 X G.G. en 5 X G., J. Montfoort 1 X Z.Z.G. 2 X Z.G. 2 X G.G. en 5 X G„ M. Nagtegaal 1 X Z.G., J. Nieuwdorp X G.G. en 1 XG., J. Pierens 5 X Z.G. 4 X G.G. en 3 X G., M. Pierens 2 x Z.Z.G. 3 X Z.G. 4 X G.G. en 9 x G. M. Pothuizen 1 X Z.G. 1 x G.G. en 1 X G., H. Rijk- borst 1 X G., C. de Rijcke 2 X Z.G. en 1 X G., F. Schuit 6 X Z.G. X Z.Z.G. en 3 X G.G., J. van Splunder 1 X Z.G. en 2 X G„ J, Vos 2 X Z.Z.G. X Z.G. 1 X G.G. X G., J- Willemse 2 x G., G. van Zweeden 1 X Z.Z.G. en 2 x Z.G. „Nut en Genoegen" kan in alle opzichten tevreden zijn met de be haalde successen; ook voor wat betreft de publieke belangstelling. die één of meer mi- In verband met het maken van een dam in de Vluchthaven langs de Oostkanaalarm te Terneuzen de vaart uit de Vluchthaven rechtstreeks naar de Oostkanaal arm en omgekeerd, van heden af litairen tijdens de avonduren een niet meer mogelijk. 9

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2