ZEEUWSCH DAGBLAD Regeringscrisis dreigt in Belgie. NIEUWS Speciale verzoeningscommissie van drie staten, Tabaksdebat en „ijseljjlfgepraat. Annexatie gerechtvaardigd? Vijf honderd mensen verdronken. Britse Dakota in Sowjet-zöne neerges "ort Bramuglia gaat opnieuw bemiddelen. Tragisch ongeluk. Ter verwezelüking van Plan-Bernadotte. Nieuw Grieks Kabinet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De speciale belastingverhogingen ten behoeve van de „lichte" landbouw. SNIPPER I' it gave Stichting „Zeeuwsch Digoiad". ijofa'-.antoor: Goes, L. Vorst- s*r. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Is sr.toren: Vlissingen, Walstraat BL Tel. 168; Middelburg, Korte Nflordstraat 35, Tel. admini- «tr*tie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1106 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 1# NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. O" en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.08 u„ onder 16.43 u. Maan op 19.19 u., onder 12.32 u. Hoogwater op Zaterdag 20 Nov.: Vlissingen: 3.44 u. 1.99 m., 16 04 u. 2.02 m. Wemeldinge: 5.43 u. 1.70 m„ 17.57 u. 1.76 m. Of )p de Ruhr-conferentie te Lon den heeft de Nederlandse re gering een verklaring afgelegd, waarin zij er op wees, dat zij in talrijke memoranda haar territo riale en economische eisen jegens; Duitsland heeft geformuleerd, en dat er geen sprake van is, dat zij van deze eisen afstand zou doen. De zaak der annexatie van Duits grondgebied is dus nog niet van de baan. Van Duitse zijde heeft men te gen dergelijke eisen al bij voor-1 baat bezwaar gemaakt en er op gewezen, dat op dez.e wijze een goede verstandhouding tussen Ne derland en Duitsland niet zou worden bevorderd. Hierover behoeven wij ons ech ter niet bezorgd te maken. Na het einde van de eerste wereldoorlog toen Duitsland het zover had weten te brengen, dat het door ongeveer <k gehele we reld gehaat was, heeft het Neder landse volk de Duitsers behandeld als waren het onze eigen volks genoten. En wat was de beloning? Dat Nederland op de meest verrader lijke wijze werd overvallen en dat had God het niet verhoed ons volk als volk totaal zou zijn uitgeroeid. Bovendien zijn de Nederlandse eisen in verhouding tot de hier aangerichte geestelijke en mate riële schade uiterst bescheiden. Waarbij nog komt, dat het hier gaat om een volksdeel, dat wat karakter en dialect betreft, vrij wel niet van onze grensbewoners is te onderscheiden. TA it is in het bijzonder het geval met de graafschap Bentheim, de zg. Nederlandse graafschap, het stuk Duitsland ingedrongen tussen Drente en Twente. Ongetwijfeld schreef indertijd „Koningin en Vaderland", kan ieder die met de situatie op de hoogte is, tot de conclusie komen, dat deze Neder-graafschap, wat laai en cultuur betreft, volkomen bij Nederland past. In dit verband werd er op ge wezen, dat oudtijds de Neder- Graafschap een deel uitmaakte van de gouw Twente. In 1311 werd het Bentheimse dorp Ulsen als een der dorpen van Twente genoemd. Tot aan de va! van de macht der Utrechtse bis schoppen, behoorde de Neder- graafschap evenals Overijsel tot de wereldlijke machtskling van de bisschop var Utrecht. Van 1588 tot 1775 behoor Ie N.-O. Overijsel tot de republiek der Verenigde Nederlanden, ter wijl de Neder-graafschap een leen bleef van de staten van Overijsel; in de jaren 17011715 werd het zelfs rechtstreeks door Neder landers bestuurd! Omstreeks die tijd leende de graaf van Bentheim, om zijn steeds oplopende schulden te kun nen dekken f 325.000 in Den Haag Deze voor die lijd grote schuld; eindigde tenslotte met het ver panden van de graafschap aan het toenmalige vorstendom Hann over, dat, verder ziende dan Den Haag, de schulden overnam en de graaf een jaarlijkse pacht betaal de van f 50.000. T7 en en ander was aanleiding, dat de Neder-graafschap, in de Franse tjjd geheel onttrokken werd aan de staatkundige invloed der Nederlandse provincie. Van toen af vormden de Neder- met de Boven-graafschap een deel van het koninkrijk Hannover, zodat eerst van 1815 af kan worden ge sproken van een werkelijke staat kundige grens tussen twee staten. Als men de tegenwoordige be woners van N.O.-Overijsel, wat taal en gewoonten betreft, verge lijkt met die van de Neder-graaf schap, dan zal men slechts op weinige punten verschil aantref fen. In beide gebieden wordt vrij wel eenzelfde dialect gesproken, en wel het Saksische dialect. Trouwens voor een 70-tal jaren werd in vele scholen der Neder- graafschap Nederlands gesproken en onderwezen. Ook werd tot de eerste wereldoorlog in bijna alle kerken in het Nederlands ge preekt en de Nederlandse psalmen gezongen. Zelfs was het tot aan 1933 aan de Altreformirten ver gund in het Hollands te preken. Verder zijn alle oude akten tot het midden der vorige eeuw in het Nederlands gesteld en wanneer er sprake is van geld, wordt daarin de Nederlandse munteenheid ge noemd. Wij komen dus tot de conclusie, dat annexatie van Duits grond gebied als een kleine vergoeding voor de grote schade hier 'aange bracht alleszins gerechtvaardigd is en dat dit mogelijk is, zonder liet volkskarakter van het over grote deel der betrokken bewo ners, geweld aan te doen. Minister van justitie, (in Kamer aangevallen over gratieverlening aan oorlogsmisdadigers) dient zijn ontslag in. De Belgische minister van Justitie, Paul Henri Struye, heeft gisteravond zijn ontslag Ingediend na een lang debat in de kamer van afgevaardigden over de wijziging van het vonnis van twee Belgen, die wegens oorlogsmisdaden ter dood waren veroordeeld. Onmiddellijk daarna heeft premier Paul Henri Spaak de kamer medegedeeld, dat hjj overleg zou plegen met zjjn kabinet, „dat hoogstwaarschijnlijk ontslag zou vragen". Vandaag zal het kabinet in spoedvergadering bijeenkomen. AFTREDEN van REGERING 'der bij degenen, die deel' hebben ctaat \/o» iu/ri \/act i uitgemaakt van de ondergrondse bi AAI VKiJWfcL VAbT. organisatie, is gewekt door het beleid van de katholieke minister Een ontbinding van het parle ment zal automatisch nieuwe ver kiezingen met zich meebrengen, j Aangezien deze op^grond van de wettelijk vastgestelde termijn eerst na ten minste veertig dagen zouden worden gehouden, zou het land gedurende deze periode zon der regering zyn, een toestand, die by de huidige politieke ver- j wikkelingen ongewenst geacht I moet worden, aldus vernam men in de wandelgangen van het par lement. Wel werd het waarschijnlijk ge acht, dat Spaak van deze crisis gebruik zal maken om de samen stelling van zyn kabinet te her zien. In politieke en ministeriële krin gen was men er echter van over tuigd, dat de regering vandaag zal aftreden. De publieke tribune van de Bel gische kamer van volksvertegen woordigers was gistermiddag tot de nok toe bezet, toen het socia listisch kamerlid Collard de mi nister van Justitie, Struye, inter pelleerde over diens beleid, be treffende de berechting van poli tieke delinquenten en met name de wijziging van de tegen twee Rexistische verraders, Boveroulle en Surin, uitgesproken doodstraf in levenslange gevangenisstraf gispte. HET VERZET PROTES TEERDE. Voor de hekken van het parle mentsgebouw hadden vertegen- I woordigers van vrijwel alle Bel- I gische verzetsbewegingen met hun vaandels de wacht betrokken om te protesteren tegen de gratie- I verlening. Collard (Soc.) vertolkte tijdens zijn interpellatie de verontwaardi ging, die bij grote delen der Bel- gische bevolking, en in het bijzon- Naar aangenomen wordt,zijn vijfhonderd mensen verdronken in de Ganges bij het kapseizen van een stoomboot, die volgeladen was met passagiers en vee. De boot kwam van Sonapoer, dat gelegen ls bij de samen vloeiing van de Gandak met de Ganges in het noordoosten van de provincie Bihar. De boot zou omgeslagen zijn doordat alle passagiers, bij de van justitie inzake de berechting der politieke delinquenten. Wanneer misdadigers als Bove roulle en Surin, die in de Bori- nage talrijke moorden op hun ge weten hebben, begenadigd wor den, aldus spreker, staat de weg open om gratie te verlenen aan alle ter dood veroordeelden, die nog op voltrekking van het dood vonnis wachten." STRUYE'S ANTWOORD. Minister Struye wees er in zijn antwoord op, dat sedert de bevrij ding aan 232 Belgische politieke misdadigers het doodvonnis is vol trokken, waarvan 107 tijdens zijn bewind. Spreker onderstreepte, dat in Nederland slechts 22 en in Luxemburg 5 doodvonnissen ten uitvoer zijn gelegd. Hij achtte derhalve de voltrek king van meer doodvonnissen niet in het belang van het land. Struye verklaarde een wetsontwerp te zullen indienen op grond waarvan de terdoodveroordeeiden bij wijzi ging van hun straf in Tevenslang niet langer zullen profiteren van de wet-Le Jeune, die er in voor ziet, dat degenen, die na gratie verlening tot levenslang worden veroordeeld, practisch pa tien jaar vrij zouden komen. Roemenië protesteert te Parijs. De Roemeense legatie te Parijs heeft medegedeeld, dat Roemenië geprotesteerd heeft tegen maat regelen van de Franse regering tegen Roemeense onderdanen. De Roemeens-Orthodoxe kerk te Pa rijs zou n.l. met toelating van de Franse autoriteiten sedert Maart j.l. in bezit gehouden worden door aan de Roemeense regering vijan dige élementen en wel Roemenen, die door de Roemeense justitie veroordeeld zijn of gezocht wor den. Het protest was verder ge richt tegen uitzetting of vervol ging van een viertal vertegen woordigers van de Roemeense re gering, arrestatie van enige Roe meense burgers in Frankrijk en maatregelen tegen het Verbond van Roemeense Vrienden van Frankrijk. Gevecht met smokkelaars aan Argentijns- Boliviaanse grens. Een bende smokkelaars heeft met mortieren en geweren een ge- komst bjj een aanlegplaats, naar vecht van twee uur geleverd met één kant gelopen zouden zijn. een Argentijnse politiepatrouille, De passagiers van de boot (jie hen betrapte op een poging keerden terug van een godsdien stig feest In Sonepoer. te La Cueva, dicht bij de Bolivi aanse grens, Argentinië binnen te komen. Een Argentijnse politieman werd gedood, een ander zwaar ge wond. De smokkelaars, naar ver luidt Boliviërs, zouden talrijke verliezen hebben geleden. Het ge vecht was zo hevig, dat de plaat selijke bevolking moest evacueren. japans minister-president tegen bezettingsautoriteit. De Japanse minister-president Yosjida zou er bij de leden van zijn partij op aangedrongen heb ben, generaal MacArthur en hem te vertrouwen, doch zich niet te- laten misleiden dqpr buitenlandsetu/pcrxp KAMER telegrammen of verklaringen van ivvceuc anmca, generaal Courtney Whitney, de leider van de afdeling bestuur van het geallieerde hoofdkwartier. Verder verklaarde Yosjida, dat er geen verandering was gekomen in de politiek van de regering, welke gericht was op ontbinding van het parlement na behandeling van de wet op de openbare dien sten, waarbij staking wordt ver boden en welk ontwerp door Mac Arthur wordt gesteund. Amerikaanse waarnemers zijn van mening, dat de verklaring van Yosjida door de bezettingsautori- STEUN VAN SPAAK. Spaak, die voor dit debat spe ciaal uit Parijs was overgekomen, brak een lans voor zijn minister. „Ik veroordeel persoonlijk," zo zei hjj, „de doodstraf uit humani taire overwegingen en onder schrijf de politiek van Struye vol komen". Hij verzocht de kamer tenslotte haar vertrouwen uit te spreken in het beleid van de minister. HET ANTWOORD VAN DE FRACTIES. Na een inderhaast belegde ver gadering van de leiders der ver schillende fracties werden vier moties ingediend. De socialisten „betreurden" de gratieverlening, de Katholieken spraken hun ver trouwen In de regering uit, de Liberalen steunden de Socialisti sche motie en dienden bovendien een motie van afkeuring in, de Communisten dienden enkel een motie van afkeuring in. Gistermorgen vroeg stelde de Sowjetrussische chef van het Berlijnse luchtveiligheidscentrum zijn Britse collega ervan ln ken nis, dat bij Schönberg, juist bin nen de grens van de Sowjetzone, een Britse Dakota was neerge stort. Het vliegtuig was uitgebrand. Drie inzittenden werden ge dood, zo wordt in een Brits com munique medegedeeld. Een over levende werd in de Sowjetzone, in tegenwoordigheid van een Brit se arts van de luchtbasis van Lu- beck, geopereerd. Hij verklaarde, dat de Dakota bij een landings poging bomen had aangeraakt en middendoor brak. Dit is het tweede vliegtuig van de luchtbrug, dat ln de Sowjet zone is neergestort. In September verongelukte een Amerikaanse Dakota bij Kassei. Boek van Eisenhower. „Kruistocht in Europa". Bij de uitgevers firma Double- day and Co. Incorp te New York is een boek verschenen van de hand van generaal Dwight D. Eisenhower, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten tijdens de afgelopen oorlog. Het boek draagt de titel „Kruistocht in Europa" en beslaat 559 pagi na's. Eisenhower beschrijft hierin zijn persoonlijke ervaringen uit de tweede wereldoorlog. Gisteren zijn te Parijs achter de schermen onderhandelingen be gonnen in een nieuwe poging om de Berlijnse kwestie tot een op lossing te brengen. Na het falen van de pogingen van Evatt en Lie om de Grote Vier tot recht streekse onderhandelingen te brengen heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr Bramuglia, thans vragenlijsten voorgelegd aan Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk en de Sowjet- Unie, om technische inlichtingen over de valuta-kwestie in Berlijn. Het schijnt, dat de drie Weste lijke mogendheden, ofschoon wei gerend rechtstreeks te onderhan delen zolang de blokkade van Berlyn voortduurt, wel bereid zyn door bemiddeling van Bramuglia met de Sowjets te onderhandelen. BABY IN BEDJE VERBRAND. Dinsdagavond legde een be woonster uit de Konijnenstraat te Amsterdam'haar zoontje van drie maanden in bed met een warme kruik. Na ongeveer tien minuten begon het kindje te huilen. De stop van de warmwaterkruik was losgeraakt en het ventje lag in het kokende water. In ernstige toestand is het naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar het en kele ogenblikken later aan de ge volgen is overleden. BOUWTECHNISCH NIEUWTJE. In Ede bouwt de N.V. Verbeco thans de kapconstructie van een betonfabriek, waarbij een systeem wordt toegepast, dat niet alleen nieuw is voor ons land, doch voor geheel Europa, te weten gebinten van gewapend hout met getralie de gordingen. Ingenieurs en tech nici tonen veel belangstelling voor deze nieuwe vinding op het ter rein der bouwtechniek. Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede. De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Nobel prijs voor de vrede dit jaar niet zal worden toegekend. Engeland stelde voor in Politieke Commissie Engeland heeft gisteren offi cieel in de Politieke Commissie der V. N. voorgesteld, dat de V. N. een speciale verzoeningscom missie van drie staten zullen op richten, welke het plan van Ber- nadotte voor Palestina ln werking moet doen treden. In een lange resolutie stelde Engeland de volgende belangrijk ste maatregelen voor: 1. Aanvaardt het plan-Berna- dotte, dat het bestaan van de Joodse staat erkent, de Negeb in Zuid-Palestina aan de Arabieren geeft en West-Galilea aan de Jo den en Jeruzalem onder de con trole van de V. N. stelt. 2. Stelt een verzoeningscommis sie samen, welke bestaat uit drie leden van de V. N. en het plan- Bernadotte in werking moet doen treden. Alle functies, die tot nu toe door de bemiddelaar der V. N. in Palestina werden vervuld, moet deze commissie overnemen. 3. Stelt een technische commis sie samen, welke moet helpen bij het vaststellen van de grenzen. 4. Geeft het Arabische deel van Palestina, met inbegrip van de Negeb, aan Transjordanië. 5. Besluit, dat Jeruzalem zal worden geplaatst „onder effec tieve controle van de V. N. met maximale mogelijke plaatselijke autonomie voor de Arabische en Joodse gemeenschappen". 6. Vrjjê toegang tot Jeruzalem moet worden verzekerd voor alle bewoners van Palestina. 7. Arabische refugie's moet worden toegestaan zo spoedig mo gelijk naar huis terug te keren en „billijke compensatie" voor bezit tingen, die verloren zijn gegaan, te ontvangen. 8. Aan de Veiligheidsraad wordt aanbevolen, dat, nadat de grenzen in overeenstemming met de reso lutie zjjn vastgesteld, de raad elke poging om deze grenzen met ge weld te wijzigen zal beschouwen als een „bedreiging van de vrede, vredesbreuk of daad van agres sie". Een Brits woordvoerder legde er de nadruk op, dat het ontwerp was opgesteld in nauw overleg met de Amerikaanse en Franse delegaties. De Amerikaanse delegatie zou zich het recht voorbehouden de Britse resolutie te amenderen met betrekking tot de Negeb. Regering van Israël antwoordt Veiligheids raad. Enkele uren voor de vastge stelde uiterste termijn heeft de regering van Israël aan de Vei ligheidsraad doen weten, dat zij er in toestemt de troepen terug te trekken, die na 14 October de j Negeb zijn ingetrokken, doch zich 1 het recht voorbehoudt de troepen te handhaven, die voor deze da- j turn voor de verdediging der ne- 1 dorzettingen aldaar zijn gestatio neerd. Republikeinse aanval op Nederlandse patrouilles. De Dienst voor Legercontaeteri meldt, dat de Nederlandse troe pen zich voor korte tijd op repu blikeins grondgebied hebben moe ten begeven bij de achtervolging van een goedbewapende bende van 60 man, die, uit republikeins ge bied komend, een aanval deed op een Nederlandse veiligheidspa trouille nabij de bestandslijn. Deze Nederlandse patrouille bestond uit 5 man, waarvan er 2 werden gewond. Haar jeep werd wegge voerd over de bestandslijn. Toen een andere Nederlandse patrouille ter plaatse kwam, werd de bende teruggeslagen. Zelfs St. Nicolaas ontkwam niet aan een grondig douane-onder zoek toen hij Zaterdag j.l. de grens passeerde. Wij geven u hier het moment dat een douane ambtenaar de Sint aan den lijve onderzocht. Wetsontwerp aangenomen* (Van onze parlementaire redacteur.) aVoordat de Tweede Kamer zich tejten zeker als „tegen de bezet- J in de avondvergadering ging bezig ting gericht" beschouwd zal wor- j houden met de begroting van Bin den. Generaal Whitney, die een nenlandse Zaken, kwam eerst het vertrouwd adviseur van MacAr- wetsontwerp verhoging van enke- thur is, heeft van zijn vijandige gevoelens jegens Yosjida geen ge heim gemaakt. West-Duitse kleuren. Dc West-Duitse constituerende vergadering te Bonn heeft beslo ten dat de nationale kleuren van de West-Duitse staten zullen zijn: zwart, rood en goud, dezelfde als van de republiek van Weimar. Sofoelis opnieuw premier. Themistocles Sofoelis, de libe rale Griekse minister-president, die zes dagen geleden zijn ontslag Indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-regering gevormd. Het nieuwe kabinet verschilt zeer weinig van het oude. Het telt dertien populisten en tien liberalen. Het is gistermorgen door koning Paul beëdigd. Door de weigering van de plaatsvervangende liberale leider Sophocles Venizelos en zijn vol gelingen hun steun te geven aan een nieuwe coalitie, heeft de nieuwe regering 58 stemmen minder in de Kamer dan de vo rige. Minister van buitenlandse za ken is Constantin Tsaldaris (po pulist). De nieuwe regering zal zich morgen aan de Kamer voorstel- 1 len en om een parlementair reces van twee maanden verzoeken, hetgeen zal neerkomen op een I vertrouwensvotum. Ie belastingen aan de orde. In September 1947 kwam uit deze Kamer de gedachte om aan de landbouwbedrijven op de lichte gronden f 85 millioen te verstrek ken. De regering voelde hier wel iets voor, mits men een dekking voor deze uitgaaf kon vinden. Zy vond deze in een verhoging van de tabaksaccijns en een uitbrei ding van het aantal artikelen, dat onder de weeldebelasting valt. In drie jaren tijds zullen deze ver hoogde belastingen f 90 millioen in het rykslaadje brengen, t.w. f 60 millioen aan tabak en f 80 millioen aan de weeldebelasting. „VREEMDE METHODE", VOND DE HEER v. d. HEUVEL. De heer v. d. Heuvel (AR.) kon Tot nog toe kan de regering zich niet verenigen met de me- rekenen op de stemmen van 132 1 thode om de belasting te verho- populisten en een dertigtal libe-1 gen als de regering speciale uit- ralen, terwijl het totaal aantal i gaven heeft. Verschillende wets-kingen van zich af Daar deze maatregelen een on beperkte werkingsduur hebben, zou het Rijk hiervan in lengte van dagen kunnen profiteren. Ook als dit extra-tekort van Landbouw- egalisatiefonds a f 85 millioen is opgeheven. De heren Lucas (K.V.P.) en v. d. Wetering (G.H.U.) voelden dit aan. Zij wilden wel hun stem ge ven aan dit wetsontwerp, doch al leen als de werkingsduur wat be- j treft de tabaksaccijns, werd be perkt tot twee jaar. Met de uit breiding van de weeldebelasting ging de heer Lucas grotendeels accoord. Actentassen, beurzen, consumptieijs en auto's zullen er echter buiten moeten blijven. Met deze eisen waren wij in een fel ijs-debat gewikkeld. Vooral de heer Hoogcarspel (C.P.N.) voelde voor goedkoop ijs in de ijssalons en aan de ijswagentjes. Alleen het luxe-ijs (de andere sprekers be halve de heer Hofstra (Arb.) wa ren het daarmede roerend eens) moet worden belast. De enige voorstander van dit wetsontwerp was de heer Hofstra, die nu een maal de kampioen voorstander van belastingverhoging is. MINISTER LIEFTINCK ANTWOORDT. Minister Lieftinck had grote moeite om de gemaakte opmer- te schudden. afgevaardigden 354 bedraagt. ontwerpen die de belastingwet-J De regering heeft langen tijd met Daarbij kunnen dan komen de 19 stemmen van de afgevaardigden der nieuwe partij van spiros Markensinis. Over de bestandslijn, ten Zuiden van Malang, zijn volgens Antara Op 13 November in totaal 166 re- p blikeinse krijgsgevangenen door de Nederlanders uitgeleverd. geving raken, zei hij, zijn thans in de vraag gezeten of de toeslag voorbereiding. Laat de Regering'van f85 millioen wel monetair te maar met een ontwerp komen, verwerken was. Maar de land- waarin alle eventuele verhogingen bouwbedrijven op de lichte gron- en verlagingen zijn verwerkt. Te-!den moesten geholpen worden. Op vens moet: de Regering er wel aan J niet lichte gronden is de Regering denken, dat de rookartikelen zoechter tot de overtuiging geko- duur kunnen worden, dat men j men, dat het Nederlandse volk gaat bezuinigen. De belastingin-zijn steentje zal moeten bijdra- komsten zullen dan lager worden!gen. Het tekort van het Land- inplaats van hoger. bouwegalisatiefonds bedroeg in 1947 f 6&L millioen en in 1948 zal dit waarschijnlijk ook ruim 600 millioen gulden bedragen. Nu komt er nog f 85 millioen bij. Vanwege de haast kan de Rege ring niet alles in een wetsont werp behandelen. Uitgebreid sprak de bewindsman over de Be nelux, die al deze maatregelen nodig maakt. Er wordt thans ge streefd naar de unificatie van de tabaksaccijns. Het stadium is ech ter bereikt om weer terug te ke ren naar de orthodoxe financiële politiek. Dit betekent, dat er geen nieuwe uitgaven meer gedaan zul len worden, voordat er dekkings middelen zullen zijn. De weelde belasting op actentassen enz. zal f150.000, op consumptie-ijs f 2 millioen en op auto's f 6 millioen opbrengen. De heer Lucas (K.V.P.) hield echter het ber«i stijf. Het komt wel meer voor, dat de K.V.P. lijn recht tegen de opvatting van een socialistisch minister ingaat. Hij maakte van al zijn wensen amen dementen. De Benelux liet hem op het heden syberisch. Wat dat betreft moet de Regering maar eens met een plan komen. Om elk klein onderdeel apart te bespre ken was niets gedaan. Hoe de minister ook tegensputterde, hij kon niet voorkomen, dat het eer ste amendement om de verhoging van de tabaksaccijns slechts voor drie jaar vast te stellen, werd aangenomen met 48—21 stem men. Tegen waren de P. v. d. A. en de heren Gerbrandy (A.R.) en Krol (C.H.) Een amendement: om het volksijsje niet te belasten werd ingetrokken. De minister achtte deze wets wijziging bepaald onaannemelijk. De actentassen daarentegen wor den vrijgesteld van weeldebelas ting. Een pakje cigaretten van 42 cent gaat dus 51 cent kosten, een ijsje van een dubbeltje wordt zes gram lichter. Maar 39 gram van dit koude goed is nog voldoende, zei de heer v. d. Heuvel. ITet. wets ontwerp werd z.h.s. aangenomen met aantekening dat de commu nisten geacht zijn te hebben te gen gestemd. Jhr Mr Tjarda van Star- kenborgh gaat heen als ambassadeur te Parijs. Bij K.B. is aan jhr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, Harer Majesteits bui tengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Parijs, met ingang van 1 December op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zodanig aan de Ko ningin en aan den lande bewezen. Bij hetzelfde K.B. is mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van buitenlandse zaken, met ingang van 1 December benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Franse rege ring. Westelijk ontwapenings voorstel in vergadering der V. N. Do Algemene Vergadering der V. N. heeft gisteren het Weste lijke ontwapeningsvoorstel en het Sowjet-plan tot verbod van de atoombom en vermindering der bewapening met een derde be sproken. De vergadering werd verdaagd tot heden, nadat Henri Rollin (België) het westelijke standpunt had uiteengezet. Brug stond onder stroom. Paard viel dood neer. Nabij Markelo kwam een brug onder electrische stroom te staan, doordat een onder de brug gele gen electriciteitskabel contact maakte. Toen de landbouwer K. uit Markelo met paard en wagen over de brug reed, viel plotseling zijn paard dood neer. In Borne (Almelo) is een jonge Duitse gearresteerd, die zich voor gehuwd uitgaf met een Hollander die ze tijdens de bezetting in Duitsland had leren kennen. Bij het vervullen van formaliteiten voor ondersteuningsgeld („man lief" zit thans in Indonesië als soldaat) bleek, dat het „huwelijk" gefingeerd was, evenals het ver haal dat hun „trouwpapieren" bij een bombardement verbrand wa ren. In Franeker heeft men een onderaardse gang ontdekt van 2 meter hoog en evenzo breed,* die zich, naar men vermoedt voor een groot deel uitstrekt onder de oude bolwerken der stad. De rode haan blijft victorie kraaien. In October werd er door brand ver nield voor een bedrag van 5 mil lioen gulden. Hiermee steeg het totaal over dit jaar tot ruim 37 millioen. Koningin Juliana heeft het beschermvrouweschap der Kon. Nederlandse Jaarbeurs aan vaard. In Den Haag is gisteren een drieling geboren. De heer en mevrouw Pronk in de Terwesten- straat zijn wat trots nu ze in eens twee jongens en een doch ter hebben. De NEWI (Neder landse wasindustrieën) hebben een telegram gestuurd naar de Min. voor Econom. Zaken, waarin geprotesteerd wordt tegen beslui ten van de Vakgroep Witwasin dustrie om de contributie te ver hogen. Bij Almelo hebben C.C. D.-ers een expediteur aangehou den die enige duizenden „zwarte" eieren vervoerde. Bij Nijmegen groeven arbeiders gisteren een 250 kg. zware splinterbom op. Ge lukkig kon het monster direct on schadelijk gemaakt worden. Een agent, die gisteren een auto mobilist in Rotterdam, die tegen een tram opreed, zijn naam wilde noteren, werd door deze automo bilist, een groentekoopman, zijn compagnon en twee vrouwen plot seling aangevallen. Hij pakte zijn revolver en schoot de compagnon in de buik. De man werd in het ziekenhuis geopereerd en is bui ten levensgevaar. De toestand te Duinkerken. Donderdagavond is een regi ment van 800 man Noord-Afri kaanse troepen in Duinkerken aangekomen, ter versterking van de 400 man politie- en republi keinse veiligheidstroepen, die strategische posities innemen te genover 1000 havenarbeiders. De havenarbeiders versterken een barricade bij een havencomplex met balen, zakken en zwaar ma teriaal. Middenstandspartij neemt deel aan gemeente raadsverkiezingen. De middenstandspartij zal in verschillende plaatsen van ons land deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daartoe werd besloten op een buitengewoon partijcongres, dat te Utrecht gehouden werd. ZESL ANDENCONFERENTIE TE LONDEN. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteravond bevestigd, dat de Franse afgevaardigde op de zeslandenconferentie, Herve Alphand, de Britse en Franse af gevaardigden een Frans plan voor internationaal beheer van de Ruhrindustrieën heeft voorgelegd. Scheepsbewegingen Kanaal door Z.-Beveland In de maand October passeer den door het kanaal door Zuid- Beveland in totaal 4771 schepen met een totaal laadvermogen van 1.559.811 ton. Hiervan waren 1835 ledige schepen met een totaal- laadvermogen van 478.679 ton. In de richting Wemeldinge-Hans- weert passeerden 1621 geladen schepen en 793 ledige schepen met resp. laadvermogen van 645.466 ton en 142.793 ton. In omgekeerde richting waren de cijfers resp. geladen 1315 schepen en ledig 1042 met resp. laadvermogen van 435.666 ton en 335.886 ton, In de maand September waren de getallen als v'olgltotaal 5038 met laadvermogen 1.519.454. Hiervan 2045 ledig met 476.354 ton laadvermogen. Richting Wemeldinge-Hansweert 1646 geladen met 613.851 laadver mogen en 840 ledig met 150.144 laadvermogen. In. omgekeerde richting 1347 geladen en 1205 ledig met resp. laadvermogen van 429.249 ton en 326.210 ton. 48 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer. Blijkens de in de Staatscourant opgenomen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voorgekomen, geduren de de maand October was het to taal van met mond- en klauwzeer besmette boerderijen zestig. Daarvan waren acht en veertig gevallen nieuw. In Zeeland waren er in totaal zeventien, waarvan negen nieuw. tot DE BILT ZEGT Zwaar bewolkt. Weersverwachting, geldig hedenavond: Zwaar bewolkt met geleidelijK optrekken van de plaatselijk aan wezige mist. Nu en dan enige lichte tegen of mot regen. Toen*» mende wind uit richtingen .tussen Zuid-West en Zuid. Wein'g ver andering in temperatu»;r.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1