ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag staken Franse C.G.T. havenarbeiders. Distributie van eieren komt SSfflS vrij per 1 Januari. Westelijke Drie antwoorden op voorstel van Evatt en Lie. De Gaulle fel gekant tegen Anglo- Amerikaans besluit over 't Rnhrgebied. NIEUWS Eén soort spoorwagens voor geheel Europa. Grote overstroming op Sumatra. Moh.-Hatta's mening over de onderhandelingen. Min. Mansholt antwoordde de Tweede Kamer. tegen RaWers protesteren vrijgeven van krenten en rozijnen. Kapitein Westerling nam afscheid. Winkels tot 8 uur open vóór de feestdagen. Walcherse landbouwers wensen graanbeurs in Vleeshal van Middelburg's stadhuis. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een „oude aap" Baantjesjagers in Frankfort.:^;"^^^-»-;";";'^ SNIPPER 7 LM. en Stichting voor de Landbouw znllen verzoekschriften indienen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. *70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1105 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 18 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.06 u onder 16.44 u. Maan op 18.13 u. onder 11.34 u. Hoogwater op Vrijdag 19 Nov.: Vlissingen: 3.09 u. 2.04 m„ 15.24 u. 2.08 m. Wemeldinge: 5.08 u. 1.75 m., 17.19 u. 1.79 m. S.U.-MIJNWERKERS HOUDEN ONDERSTEUNINGSGOLLECTES Duur vjn staking onbepaald j Het Joegoslavische persagent schap Tandoeng bericht, dat ar- De bij de C.G.T. aangesloten beiders te Zagreb 1 millioen dinar Franse havenarbeiders zullen voor de Franse mijnwerkers heb- Maandag a.s. het werk neerleg- ^>en ingezameld en de metaalgie- «ii u ^#4. v. 4- ters te Zenitsa 2 millioen dinar, gen. Aldus heeft het bestuur van Er werd steeds gecoUecteerd. de afdeling havenarbeiders van de Naar Tass uit Sofia meldt, hebben C.G.T. besloten, nadat het kennis Bulgaarse mijnwerkers een fonds had genomen van het verslag van de delegatie, die op liet ministerie van openbare werken en verkeer is ontvangen. De staking zal van onbepaalde duur zijn. De havenarbeiders vra gen aanpassing der lonen bij de gr .tegen kosten van levensonder houd. Te Marseille hebben o m. me taalarbeiders en arbeiders in de chemische industrie gisteren het werk een uur gestaakt als protest tegen het requireren van zeelie den ter bemanning van schepen, gesticht voor de Franse kers. E.O.E.S. nam belangrijke besluiten. In gezaghebbende kringen te Brussel is medegedeeld, dat be langrijke besluiten zijn genomen UU11 It i uc iiiaiiiiiii^ «ii ot» pen, - die worden opgehouden door de"J«ens de jongste bijeenkomsten zeeliedenstaking. Ook de haven arbeiders te Marseille hebben het werk korte tijd neergelegd. Zij weigeren schepen te laden, die ge- requireerde bemanningen hebben. COLLECTES IN OOSTE LIJKE LANDEN. Naar radio Moskou meldt, heb ben Sowjet-mynwerkersbonden In verschillende streken collectes ge houden ten bate van de stakende Franse mijnwerkers, die in de meeste gevallen enkele millioenen francs opbrachten. Hoewel er op Java nog slechts weinig regen is gevallen en de temperatuur er nog steeds zeer hoog is, is in andere delen van Indonesië de natte moesson he vig ingezet, vooral op Sumatra en Borneo. In berichten van Aneta's correspondent te Medan wordt melding gemaakt van zware bandjirs, tengevolge waarvan de zeer belangrijke verkeersweg van Medan naar Belawan (de haven van Medan) is ondergelopen. Woensdagoch tend konden alleen auto's deze hartader van de Negara Indo nesia Timoer passeren, toen ten gevolge van een dijkdoorbraak nabij Titipapa een aanzienlijk terrein werd geïnundeerd. Ook de verkeersweg tussen Hampe- ranperak en Kloempang werd j tot 40 cm. hoogte overstroomd, zodat alle verkeer moest wor den gestaakt en vele kampongs in het gebied van Tandjongpoera werden geïnundeerd. Prof. W. E. Clark, hoog leraar aan de Universiteit van Oxford, is van mening, dat de schedel van een Afrikaanse aap, die uit Kenia per vlieg tuig naar Londen werd ver voerd, 30 millioen jaar oud is. (De oudste schedel, die tot nog toe werd gevonden, zou naar schatting 1 millioen jaar oud zijn.) Prof. Clark verklaarde tegen over verslaggevers, nadat hij de schedel veertien dagen be studeerd had, dat deze afkom stig was van een aap, die de stamvader moest zijn van de groep, „waaruit in een latere periode de mens ontstond". De schedel was een aanwijzing, dat in de tijd van het ontstaan van de Himalaya en de Alpen, een tot nog toe niet ontdekt type mensaap Oost-Afrika be woonde. van de Europese organisatie voor economische samenwerking (E.O.E.S.) te Parijs. Een eerste besluit betreft de normalisatie van spoorwagons. Van 1 Juli 1949 af zullen wa gons vervaardigd moeten wor den volgens de te Parijs vast gestelde normen. Deze regeling biedt het voordeel, dat in het vervolg spoorwagons overal in Europa kunnen worden hersteld, terwijl ook de productiekosten lager zullen worden. Met betrékking tot het vraag stuk van de arbeidskrachten heeft de E.O.E.S. besloten haar werkzaamheden te coördineren met die van de andere interna- tionale organisaties, die hiermede bezig houden. Wat de vakopleiding betreft heeft de E.O.E.S. besloten aan de aangesloten landen voor te stellen verbetering van dê op leidingsmethodes en unificatie van deze methodes na te streven. Voorts heeft de E.O.E.S. aan bevelingen gedaan betreffende het instellen van diensten voor arbeidsbemiddeling, d.w.z. dien sten, die overtollige arbeids-' krachten kunnen brengen naar De vergoedingen voor verzetsschade. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Peters, betreffen de het uitblijven der vergoedingen voor de z.g. verzetsschade heeft de minister van financiën geant woord dat van de ongeveer 12.000 aan vragen voor een tegemoetkoming, resp. aanvullende tegemoetko ming, voor geleden verzetsschade reeds rond 6000 gevallen op het verzetskarakter zijn onderzocht en de administratieve voorberei ding heeft veel tijd gevergd. Pas in October van dit jaar is met de betaalbaarstelling der tegemoet komingen een begin gemaakt. Voor het einde van het jaar zullen, zo verwacht de minister, zich de eerste 1000 gevallen afgedaan zijn. Hervatting besprekingen hangt af van Nederlandse houding. In een rede voor Radio Djocja heeft de republikeinse eerste mi nister, Mohammed Hatta, gister avond met betrekking tot de be- Je piaatsen, waar te weinig ar-deze vesting heen gelegde tang sprekingen met minister Stikker beiders beschikbaar ziin. hadden verslagen. De strijd in China. Volgens de laatste berichten van Reuter uit Nanking verenigen 300.000 communisten zich ten noord-westen van Hsoetjou voor een nieuwe aanval, nadat de re geringstroepen volgens militaire waarnemers blijkbaar de ooste lijke vleugel van de door de com munistische strijdkrachten om Vandaag nieuwe Griekse regering. De leiders van de Griekse libe rale en populistische partijen heb ben gisteravond de lijst opgesteld van leden van een nieuwe coalitie regering en zouden deze heden ochtend aan Koning Paul voorleg gen. Naar officieel werd bekend gemaakt, zal het nieuwe kabinet waarschijnlijk voor hedenmiddag beëdigd worden. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag de algemene beraadsla ging over Minister Mansholts begroting voortgezet en hierbij ge luisterd naar wat «1e minister de sprekers, die in de eerste termijn aan de algemene besehouwingen hadden deelgenomen, had te be antwoorden. Bjj dit antwoord deelde de minister o.m. mede, dat het in de bedoeling ligt om per 1 Januari de distributie van eieren op te heffen. Landbouwbeleid betekent aanpassen. Bij het landbouwbeleid zei mi nister Mansholt, is er meer dan elkaar toe kunnen groeien, voor prijs van gestoomde aardappelen zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Wat lonen en prijzen aangaat zullen België en Nederland naar van wijziging van aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden sprake. Daarbij wordt tevens ge de landbouw afzonderlijk is daar van niets te zeggen. De prijs van 17% cent voor melk achtte spr. streefd naar rationele productie. I redelijk. Het stelsel van toeslagen Wat de prijzen van melk, vlees en heffingen biedt in verband met en eieren betreft, deze zullen het plan-Marshall enkele moge- moeten worden gebaseerd op een lijkheden. lonende productie van veevoeder, Spr. deelde voorts mede, dal de zo zei de minister. De prijs, welke aardappelmeel fabrieken zullen kunnen betalen zal, naar sprekers mening, f4.50 a f 4.75 per 100 kg. kunnen zijn. Hij waarschuwde voor een te vlot verkopen van aardappelen tegen elke prijs. De veestapel zal veel aardappelen nodig hebben. De Eerst de blokkade opheffen! Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren geantwoord op het voorstel van Trygve Lie en Herbert Evatt. In de nota's, die -gisteravond aan de beide heren werden overhandigd komt duide lijk naar voren, dat, hoewel de westelijke Drie slechts de wens koesteren om het Berlynse vraagstuk op te lossen, zy allereerst de blokkade rond Berl\jn opgeheven wensen te zien. In de antwoord-nota wijt de mische druk of anderszins, ten- Britse regering het mislukken dereinde de Westelijke mogendheden onderhandelingen aan de omstan- 1 digheid, dat de Sowjet-regering boerenwerken voortaan weer kunnen worden uitgevoerd. Replieken. Nadat bij de replieken de heer Vondeling (Arb.) zijn eerste mo tie, welke.de minister overbodig achtte, had gewijzigd, en hij zijn Lang gekoesterde wens van C.B.T.B. Reeds lang had de Chr. Roeren en Tuindersbond 't plan 0111 te ko men tot oprichting van een Chris telijke Landbouwwinterschool in Zeeland. Dit plan kan nu verwezenlijkt worden, want de Minister van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening, Ir S. L. Mansholt, heeft de C.B.T.B. toegezegd een Christelijke Landbouwwinter school in Middelburg te stichten. Een heuglijke tijding voor de C. B. T. B. en allen, die er mee sym pathiseren. Eerste consumptie mosselen uit Waddenzee in Zeeland. (Van onze correspondent.) BRUINISSE. De eerste con sumptiemosselen uit de Wadden zee zijn gistermiddag in Zeeland aangekomen. Zij zijn door een kweker te Bruinisse aangekocht en werden op zijn percelen in de Grovelingen uitgezaaid. Hij hoopt zijn eigen kwaliteit mosselen met de nieuw gezaaide te verbeteren. Daar het visge- - --- - ie verueiereii. uaai nei visge- tweede en uerde motje had inge- wicht der aangevoerde mosselen verklaard, dat deze „nuttig waren geweest", doch dat de sfeer wordt verslechterd door „Batavia", waarbij bjj speciaal noemde de berichten van de Dienst Leger- contaoten. Volgens „Anlara" zeide Hatta nog, dat hervatting van de onder handelingen afhangt van de hou ding van de Nederlanders. Hij wenste samenwerking met de fe deralisten. Het was „belachelijk te spreken over marionettenrege ringen", omdat, zoals hij zei, „wij een doel voor ogen hebben, name lijk vrijheid voor geheel Indone sië". „Er dient geen antithese te bestaan tussen ons en de federa listen, doch een synthese en wij moeten gezamenlijk streven naar het bereiken van het doel op één Januari 1949." Het lijden van het Hatta ten eerste aan landse blokkade, aan Madioen en aan de droogte. volk weet de Neder- de affaire langdurige En Kamerlid Goedhart vroeg Het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft aan de minister van Overzeese gebiedsdelen schrifte lijk gevraagd of de minister het niet gewenst acht nu opnieuw contact met de republiek is opge nomen dat het bijeenroepen van een conferentie te Bondowo- so, met het doel de oprichting van een Negara Oost-Java voor te bereiden, opgeschort moet wor den. omdat dit onvermijdelijk in Djocja de indruk zal wekken, dat de Nederlandse regering een ver der gaande versplintering van de republiek zou willen bevorderen. Gistermorgen heeft de Neder- -id.se bakkersbond te 's-Graven- i.age, namens hel gehele Neder landse bakkersbedrijf, een tele gram gezonden aan minister Mansholt, waarin wordt gezegd, dat de Nederlandse bakkerij met grote ongerustheid heeft kennis genomen van het feit, dat krenten en rozijnen, alsook amandelen niet meer aan distributiebepalingen gebonden zullen zijn. Gezien de schaarste van genoemde artike len leidt dit tot ongewenste toe standen. t.w. het openen van een zwarte markt, terwijl een dus danige koppelverkoop kwam, de militaire organisatie, die thans door de vijf mogend heden van de West-Europese Unie is ondertekend, niet zou erkennen. Hij-deelde eveneens mede, dat de R.P.F. in de komende maan den vakbonden van een nieuw type zal stichten, gebaseerd op samenwerking tussen kapitaal en arbeid. Generaal De Gaulle heeft op een persconferentie verklaard, dat de Ariglo-Amerikanen een Duits Rijk willen heroprichten, toen hem gevraagd werd naar zijn mening omtrent de beslui ten over de steenkool- en staal industrie van het Ruhrgebied. „Ik weet, aldus de Gaulle, „dat men aan Angelsaksische zijde denkt, dat een heropgericht Reich tegen de Sowjet-Unie zou zijn. Men neemt een groot risi co door aldus te denken. Hitier kwam zonder enige moeilijkheid tot een overeenkomst met "de 0p een persconferentie heeft S.U. Ik weet, dat het moeilijk Forrestal, de Amerikaanse minis- is Europa te begrijpen, wanneer j ter van defensie verklaard, dat men slechts voor enige tijd in duizend Amerikaanse mariniers Europa vertoeft en al die proble- binnenkort naar de Amerikaanse men beziet van Frankfort uit, marinebasis te Tsingtao met baantjesjagers en ^mensen zuilen worden gezonden ter ver van simpele geest in zijn om- sterking van de daar reeds aan geving. Men heeft ons gezegd, wezige 3000. De minister' wilde dat, wanneer wij niet met de niet zeggen of de mariniers zou- politiek t.a.v. het Ruhrgebied den vechten ais de Communisti- instemmen, het plan-Marshall in ,,'he legers Tsingtao binnenvielen, het geding zal worden gebracht. 1 Duizend Amerikaanse mariniers naar China. geen instructies aan haar mili taire gouverneur te Berlijn heeft gezonden in overeenstemming mot de te Moskou bereikte over eenkomst. De Britse regering is nog im mer van mening, dat de zaak op de agenda van de veiligheidsraad moest blijven staan. Ook Frankrijk verklaart te streven naar een oplossing „met de hulp der V. N." Frankrijk wil de voorzitter van de assemblee volgen en „zijn pogingen tot een eervolle regeling steunen. In de antwoordnota der V. S. werd gevraagd of het de Sowjet- Unie wel of niet toegestaan was geweld te gebruiken, hetzij door middel van een blokkade, econo- DE MAN VAN DE ZUIVERINGS ACTIES IN ZUID-CELEBES. De kapitein C. Westerling, bij genaamd „de Turk" heeft het commando van het corps speciale troepen overgedragen aan de nieuwe commandant, de luit. ko lonel W. C. H. van Beek. De plechtigheid, waarbij de in carré opgestelde „groenmutsën" door NATIONALISATIE IJZER kapt. Westerling werden bedankt (China)voor hun plichtsvervulling gedu rende de laatste twee jaren, vond plaats te Batoedjadjar. de deelneming aan het vier- mogendheden bestuur van Berlijn te ontnemen. Teneinde het publiek in de ge legenheid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk vooraf gaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te, doen, heeft de minister van economische zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, ontheffing te ver lenen van de bepalingen der winkelsluitingswet tot uiterlijk 8 uur des avonds gedurende de tijdvakken van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 Decem ber a.s. Fabriek voor bewerking uraniumerts in Belgische Congo. trokken, werd de eerste z.h.s. aan genomen en de motie-Borst ver worpen. Vervolgens kwamen de ver schillende afdelingen der begro ting aan de orde. Hierbij vroeg de heer van d^r Zaal (A.R.) o.a. alles wat de vis serij betreft onder een krachtige hoofdambtenaar te stellen. De heer Vermeer (Arb.) achtte een moderne vissersvloot noodza kelijk. In antwoord op een desbetref fende opmerking zeide de minis ter, dat de regering bereid is de maximumprijzen voor vis af te schaffen als er een redelijke aan voer komt. Alle visserijbelangen onder een ambtenaar te brengen vond hij bezwaarlijk. In antwoord op een pleidooi van de heer Verkerk (A.R.) inzake middenstandsbelangen zeide de minister te begrijpen, dat de mid denstand niet al tevreden is over de prijspolitiek. Het is hier echter een kwestie van het afwegen van belangen. De begroting werd daarna z. h. s. aangenomen met aanteke ning dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben togen gestemd en de vergadering werd ver daagd tot. hedenmiddag. hoger wa§, dan aanvankelijk was gedacht, zal deze poging waar schijnlijk wel slagen. Ierland wordt „republiek" In een zeer korte behande ling heeft het parlement van Eire met algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot een republiek wordt verklaard, die niet meer met de Britse Kroon verbonden is. Volgens de wet, die Woensdag a.s. in tweede lezing behandeld zal worden, behoeven de maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek niet meer de goedkeuring van de Britse Kroon. De presi dent van Eire zal de uitvoerende macht in verband met buiten landse aangelegenheden en de naam van de natie wordt „Repu bliek Ierland". Niet ver van de uraniummijnen te Sjinkolowe (Belgische Congo) wordt thans een fabriek voor de bewerking van uraniumerts ge bouwd, die de belangrijkste ter wereld zal worden. Einde 1950 zal zij in gebruik w den genomen. Damesmantels in goedkopere prijsklasse? Bij de controle door de prijs- beheersing in detailzaken op het gebied van damesmantels werd van de betrokken kleinhandela ren in den lande veel medewer king ondervonden. Waar de nadruk bij dit onder zoek lag bij de kwestie van af levering door fabrikanten van de voorgeschreven aantallen of percentages op het gebied van mantels in de goedkopere prijs klassen, werd door de winkeliers de verwachting gekoesterd dat als gevolg van dit onderzoek de bevoorrading met goedkopere mantels zal verbeteren. H« verklaarde', dat zij moesten hebben eeuwenlang geleefd helpen wanneer ontruiming van de basis noodzakelijk zou worden. Wij zonder een plan-Marshall. Ik heb het plan-Marshall toege juicht en wij steunen het, doch op een voorwaarde: dat het ons niet het lot van Frankrijk en van.Europa doet opofferen ter- wille van onmiddellijke voor delen. Ten aanzien van de Italiaanse kolonies zeide de Gaulle, dat hij steeds had voorgesteld deze met enige wijzigingen aan Italië te rug te geven. De Palestijnse kwestie,, aldus de Gaulle, schijnt zichzelf te gaan regelen bij gratie van alge mene nalatigheid. Het zou moei lijk zijn Israël de Negeb en Ga- lilea te weigeren, nu het deze gebieden reeds genomen heeft. Jeruzalem zou bij de Joodse staat moeten worden ingelijfd doch onder een internationaal bestuur met het oog op bescher ming van de heilige plaatsen. Tijdens zijn persconferentie Amerikaans schip met pantserwagens te Port Said. EN STAALINDUSTRIE IN TWEEDE LEZING GOED GEKEURD. Het Britse Lagerhuis heeft gis- De speciale troepen die onder I teren in tweede lezing zijn goed- commando van de kapt. Wester ling o.m. zuiveringsacties hebben uitgevoerd in Zuid-Celebes, Kra- wang en elders, bestaan groten deels uit Ambonnezen en Menado- nezen. keuring gehecht aan het wetsont werp- tot nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie. Een motie van de oppositie tot verwerping van het ontwerp werd met 373 tegen 211 stemmen afgewezen. In de gistermiddag te Middelburg gehouden algemene vergade ring van de kring Walcheren van de Z.L.M. is ter sprake gekomen de excentrische ligging van de huidige graanbeurs aan de Dam. Met algemene stemmen werd besloten B. en W. van Middelburg te verzoeken de Vleeshal van het Stadhuis na de restauratie als graanbeurs ter beschikking te stellen. aantrekkelijks heeft, terwijl de stallen bovendien onhygiënisch zijn en eerlang moeten verdwij nen. Er werd echter weinig voor de veemarkt gevoeld en besloten werd afwijzend te adviseren even als ook door de veehandel is ge schied. Na diverse stemmingen werden als hoofdbestuursleden gekozen de heren A. W. Cevaal, voorzitter van de Kring, W. de Buck, be stuurslid en C. A. Polderdijk. De richtprijzen. In de loop der vergadering wer den door de alg. secr. der Z.L.M., Mr J. F. G. Schlingeman enkele mededelingen gedaan over de Geen animo voor veemarkt op Klein Vlaanderen. De heer A. Wisse te Nieuw en St. Joosland, die het voorstel deed, deelde nog mede, dat door de stichting van de landbouw een gelijk luidend verzoek is inge diend. Verder werd nog opge merkt, dat de betrokken graan- De Egyptische autoriteiten heb- j handelaren, dit streven zeker zul- ben aan boord van een Ameri- jen ondersteunen. Het ligt nu in kaans vrachtschip, dat uit Bom- de bedoeling niet alleen de Vlees- j, bay te Port Said is aangekomen, hal als gi'aanbeurs te gebruiken, ToègepastLda^het' algemeen be- 38 Pantserwagens, die als tractors j doch ook als „praathal", zodat de lanc ton zeerat#* «-nrrit gecamoufleerd waren, wapens en Walcherse landbouwers, die nu doordat de eonsument van het munitie in beslag genomen Deze iedere Donderdag op de hoek van - bezit van de in. het brood of ee- materialen zouden voor de Joodse de Markt te vinden zijn, in de hal richtprijzen, welke volgens spre bak verwerkte zuidvruchten"'strijdkrachten in Palestina be- hun zaken kunnen gaan doen. jker de voedergranen indirect be- verstoken blijft behoudens teeen stfnl(1 zÜ'n- De pantserwagens wa- Bij de ingekomen stukken werd invloeden. De secretaris zag een abnormaal hoge prijzen rcn naar vcr'H.i(K volledig uiige- nog in bespreking gebracht een jen ander als een voordeel boven Ten sterkste protesteert de ge- rust en hele Nederlandse bakkerij tegen secrcI' de w ij ze, waarop thans genoemde zuidvruchten in de handel wor den gebracht. Verzocht wordt, voor de toekomst die maatregel len te treffen, waarbij zowel de consument ais de bonafide bak ker gediend zijn. aan Tel Aviv geadres- Drie personen, die penicilline over de «Hongaars-Roemeense grens hebben gesmokkeld, zijn te Boedapest ter dood veroordeeld. drijfsstudiegroepen. Een derge lijke groep zal nu ook op Walche ren komen. In deze groepen zal men de actuele problemen bespre ken, waarbij ook nog verschillen de excursies kunnen worden ge maakt. Spr. wees er op, dat dit geen aparte organisatie is, terwijl de praatavonden 's winters en de excursies zomers kunnen worden gehouden. Bedrijfsorganisatie. Als spreker trad die middag op, Mr E. Kuylman, secretaris van het Kon. Nederlands Landbouw- comité, die sprak over „De pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie in de Landbouw". De bedrijfs organisatie zal veel van de rege- ringstaak overnemen, meende hij, doch de regelingen zullen met grote deskundigheid moeten wor den uitgevoerd. Hij vond, dat er aan de finan ciële klaploperij van de ongeor ganiseerden 25 pet. der boeren en 50 pet. van de landarbeiders behoren tot deze groep een ein- aln de Noord-Oostpolder werd gisteren een vos gesignaleerd. Het was de eerste daar. Een drijfjacht werd ingezet, maar zonder resul taat en Reintje lacht in z'n vuistje. Tegen vossen kun je ook minder uitrichten dan tegen Coloradokevers. In Assen werden gisteren nog 18 landbouwers ver oordeeld omdat ze zich niets van de waarschuwingen hadden aan getrokken. Nee, dan in Har- dinxveld. Daar rooiden de gebr. Eykelenboom een biet die bijna 25 pond woog. Hij groeide uit een zaadsoort, die de landbouwers met tegenzin hadden ingekocht, omdat er geen kwaliteitszaad te krijgen was. We vragen: Waar voor dient eigenlijk selectie? Een mevrouw uit Zaltbommel werd gisteren 38 jaar. Dat is niets bijzonders. Nee. Wel bijzonder was, dat ze precies op haar jaar- dag verblijd werd met de geboorte van een drieling. In Tegal. zo meldt men uit Semarang, werd vorige week Donderdag een baby geboren met twee hoofden en drie armen. De baby leefde maar twee uur. De moeder bleef in leven. Per 1 December is de groetplicht voor militairen van de Kon. Land macht in spoorwegstations en perrons en openbare inrichtingen voor publieke vermakelijkheden .vervallen. Wel blijft de militaire de moet komen. Dit kan mede j Ere_groet gehandhaafd. •- Ir Phi- door invoering van een landbouw- jjpg heeft geprotesteerd tegen de schap worden bereikt. De taak p]annen om op Welschap een mili- van het landbouwschap, dat op tajre luchtvaartschool te stichten economisch, sociaal en technisch pn wpl omdat o.m. schade en wel omdat o.m. Schade toe- gebied werkzaam kan zijn, is re- gebracht za] worden aan de tele- gelingen van de overheid uitvoe- visie-experimenten. ■- Dr Gallup, ren, het tuchtrecht instellen en een ^er Amerikaanse opinie-on- advies uitbrengen. I derzoekers heeft al een klant ver- Er volgde hierop een geani- }oren door zijn foutieve voorspel- meerde bespreking, ling van de uitslag der Ameri- ver?oek van B. en W. aan de1 de tijd na de eerste wereldoorlog, kring om de mening kenbaar te j Hij kon echter nog niet concreet maken over het stichten van een j zeggen of de landbouwers met de wekelijkse veemarkt in Klein nieuwe prijzen beter af zouden V'aanderen. zijh. Het gemeentebestuur staat n.l. op het standpunt, dat de veehan- I Ir Stolp, die de vergadering j heer G. v. d. Lei van de Gelderse twee hunner medeplichtigen tot del op de Markt en bij de stallen eveneens bijwoonde, vertelde nog I Landbouw My. over het onder- resp. en 5 jaar gevangenisstraf, in de buurt van de Markt weinig iets over het oprichten van be- I werp: „Boer ztfn in deze tijd". Ten slotte werd nog meege deeld, dat de najaarsvergadering van de Z.L.M. zal plaats vinden op Vrijdag 10 December a.s. des middags I uur in het Schutters hof te Middelburg, waarby o.m. Bertrijfsstudiegroepen. j ,al „or,ien ges;- iken door de kaanse verkiezingen. Het is het blad „Chicago Daily News" dat verkla De opinie-onderzoe kers 1 n er wel op wijzen, dat hun foutenmarge niet groot was, maar wanneer iemand begint te dansen, nadat hij gestorven is ver klaard, kan zijn dokter redelijker wijs verwachten, dat hij een paar patiënten zal verliezen. BONNENLIJST. Geldig van 21 Nov. t.m. 4 Dec. Bonnen voor vlees. 401 vlees: 100 gram vlees. 402 vlees: 400 grarn vlees. 403 vlees: 150 gram vlees. Alle bonkaarten. 407 algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Bonkaarten KA, KB KC 812. 411 algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 412 algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 413 algemeen: pim. 225 gr. huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep. B425, C427 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. Bonkaarten KD, KE 812. 417 algemeen: 100 gram,kaas of 125 gram korstloze kaas. 418 algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 419 algemeen: pim: 450 gr. huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, Qf 808. 133, 134, 137 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mil 81,3 (liijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook X. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 Nov. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernie tigd. W ereldkampioenschap dammen. Gisteravond werden in Den Haag de partijen van de 5e ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Chiland—Post 2—0. VerpoestRoozenburg 02. Ghestemv. d. Staay 02. Perot—Keiler 0—2. RostanLaros 02. Ghestem verloor zijn partij te gen v. d. Staay door tijdsover schrijding. De stand: 1. Roozenburg 10 p. 2. Keiler 8 p. 3. Verpoest 6 p. 4 en 5. Ghestem en Post 5 p. 6. Chiland 4 p. 7, 8 en 9. Laros, Perot en v. d. Staay 3 p. 10. Demesmaecker 2 p. 11. Róstan 1 p. DE STANK ROND BERGEN OP ZOOM'S HAVEN. De Bergen op Zoomse haven, waarin de riolering voor een groot deel uitmondt, staat enkele uren per dag droog. De stank heeft de bewoners van percelen om de ha ven genoopt zich nogmaals geza menlijk tot het gemeentebestuur te wenden met het verzoek ver betering in deze toestand te bren gen. I)E BILT ZEGT: Meer wind. Aanvankelijk op de meeste plaatsen nevel of mist. Wind tus sen Zuid en Zuid-W t, aan de kust geleidelijk toenemend tot krachtig of hard. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige re gen of motregen. Nog iets zach ter.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1