Agrarisch debat in de Tweede Kamer. NIEUWS Zeeuwse uitzending voor de militairen in Veiligheidsraad beveelt wapen stilstand voor geheel Palestina. Proces tegen beulen kamp Amersfoort begonnen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De kleine gemeenten. 1 Communisten, als kleine schooljongens uit hun banken gestapt, zagen hun moties verworpen. ZEVENTIG PERSOREN BRACHTEN JONGENS OVER ZEE EEN HARTELIJK WOORD. De feestdagen in December. Prinses Wilhelmlna dankt de Zeeuwse bevolking. SNIPPER Schouwen-Duiveland bereid tot deelname ia kapitaal N.Y. Vliegveld Haamstede. Chr. Landarbeiders vergaderden te Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguian Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1104 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 17 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAR ELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en endergang van Kon en Maan. Donderdag: Zon op 8.05 u., onder 16.45 u. Maan op 17.24 u., onder 10.21 u. Hoogwater op Donderdag 17 Nov. Vlissingen: 2.34 u. 2.06 m., 14.46 u. 2.06 m. Wemeldinge: 4.32 u. 1.78 m. 16.43 u. 1.75 m. Tiet vraagstuk van de kleine ^meenten met name oo. Zeeland van betekenis is opnieuw in de Volksvertegen-1 woordiging aan de orde gesteld. Naar aanleiding van in de af- delingen der Tweede Kamer ge- I maakte opmerkingen, verklaarde j de minister van Binnenl. Zaken j in zijn memorie van antwoord: „Erkend moet worden, dat voor vele kleine gemeenten een doelmatige behartiging van de gemeentelijke taak boven haar bestuurlijke kracht ligt. Hoewel de minister, met de andere hier aan het woord zijn de leden, doordrongen is van de grote waarde van dc dorps gemeenschappen en daarom geenszins in alle gevallen tot opheffing van miniatuur-ge- meenten de stoot zou willen ge ven, mag men anderzijds niet blind zijn voor de nadelen, in bestuurlijk opzicht aan het be staan van een groot aantal klei ne gemeenten verbonden." P elijk bekend, gevoelen wij in het algemeen weinig voor de opheffing van kleine gemeen ten, zonder meer. Kleine gemeenten hebben hun nadelen, maar ook hun voor delen, o.m. dat daardoor een groter aantal personen bij de be stuurstaak wordt betrokken, wat zeker niet zonder betekenis is. Bovendien is het gewenst, bij het verstoren van wat historisch gegroeid is, de nodige voorzich tigheid te betrachten. Samenvoeging van gemeenten kan vooral ook in verband met de politieke en godsdienstige samenstelling van de bevolking, allerlei bezwaren met zich bren gen. Daarom wij hebben daar op reeds meer de aandacht ge vestigd zullen de kleine ge meenten verstandig doen, waar mogelijk en gewenst, te komen tot onderlinge samenwerking. Ook daaraan zijn bezwaren verbonden, maar het zal in be paalde gevallen de enige manier zijn, om in de toekomst ophef fing te voorkomen. TT och is het goed, ook de an dere kant van de zaak niet uit het oog te verliezen. Van de gemeentebesturen wordt veel geëist in deze tijd. Met een legio bepalingen van wetten, Kon. besluiten e.d. moet rekening worden gehouden. Daarvoor is nodig ervaren en ter zake kundig personeel, met de aanstelling waarvan op de kleine gemeenten een last wordt gelegd, die voor hen niet te dra gen is. En ook al zou dit het geval zijn, dan is het toch een verspilling van krachten, die geen aanbeveling verdient. Een oplossing zou misschien gevonden kunnen worden door de kleine gemeenten te combi neren, maar aan de afdelingen een zekere zelfstandigheid te schen ken, zooals dat vroeger in de gemeente Ermelo en mis schien nog het geval was. Deze gemeente was gesplitst in drie afdelingen die ieder hun eigen begroting hadden en die ook hun eigen vertegenwoordi ging hadden in de gemeenteraad. Iets in de geest dus, als de wijkraden die nu voor de grote gemeenten die ook weer hun bezwaren hebben wor den bepleit.. Op deze wijze zou misschien aan de eisen van deze tijd be ter voldaan kunnen worden, zonder het historisch gewordene te verwaarlozen. Zal de Minister zijn nieuwe koers blijven varen? (Van onze parlementaire redacteur). De boeren en tuinders moeten ook eetK kunnen profiteren van wat hogere prijzen. De heer v. d. Heu vel vroeg zich af, hoe de prijzen der Benelux-landen tot elkaar moeten komen. In België zijn de prijzen ongeveer 50 pet. hoger. Wat betreft het aardappeldrama Moskou antwoordt op voorstellen van Evatt en Lie. Moskou heeft geantwoord op de voorstellen van de voorzitter der algemene vergadering der V, N. Evatt en de secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie. In een brief heeft Wis jinsky o.m. verwezen naar de nota, die de S. U. op 3 De begroting van het Ministerie (alle sprekers voerden hierover October aan'de Westelijke drie n V ,t i,,.i. ,tii V (toil- „.1 ..1i J I. A I aiie specialisten op het gebied rjng de verantwoordelijkheid voor j ëver *01 i sÖ"Augustüs"dë' opperiie- van de land- en tuinbouw voer- dit drama niet op haar neemt. I velhehbers te Berlijn het eens ge- den het woord. De belangstelling Voor de uitpoot had de Regering i wor(ien waren", van de andere Kamerleden voor al moeten zeggen, dat zij niet aanl deze uiterst ingewikkelde mate- de garantieprijs zou vasthouden. I Tevens werd verzocht om een bijeenkomst van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken rie, was niet bijzonder groot. Toch Ten slotte bepleitte deze spreker waren er In de holen en spelonken nog de verdere inpoldering van van het Tweede Kamergebouw de Zuiderzee. Juist omdat de Re- j 'er Z?sp i"? rmusf nog 83 kamerleden verborgen. Bij gering klaagt over het gebrek aan yooral dit laatste achten Pa' de stemming over de vier com- cultuurgrond. Dit is van groterTiet munistische moties kwamen zij belang, dan de verbetering van rijse waarnemers typerend. Het allen opzetten om zoals te ver-de bestaande grond. valt op, dat de S. U. niet rept wachten was deze allen te ver- w. over ^e. er £e werpen. Alleen de communisten1 Hierna voerde de heer De Rui- waardering uitgesproken wordt stemden voor. Nadat de eerste motie was af gestemd stelde de voorzitter voor om nu maar met zitten en op staan te stemmen. Na twee keer De .4 h(Jij te Mid delburg met op dc voorgrond het nog te herbouwen gedeelte. lp de achtergrond de •eeds gerestaureerde tebouwen met links ie woning van de Commissaris der Ko ningin tri de provin cie Zeeland. ter (C.H.U.) het woord. Hij was voor de bemiddelingspogingen van iets minder enthousiast over de i Bramuglia. Men heeft echter de nieuwe landbouwpolitiek dan de indruk, dat het „incident Evatt- heer v. d. Heuvel. De heer Von deling (Arb.) voelde er al heel weinig voor. Naar zijn smaak als kleine jongens uit hun school-wordt er te veel vrijheid gegeven, j banken gestapt te zijn, voelden de Drie moties kwamen van zijn communisten niets meer voor dit hand. Een om een oplossing te spelletje. De vierde motie werd krijgen in het aardappeldrama. toen evenals de eerste met 757 Een andere beoogde een krachtige stemmen verworpen. De heer Groen (K.V.P.) was de eerste van de lange rij sprekers, die het woord voerden over de begroting van minister Mansholt. Hij herinnerde aan zijn motie van het vorig jaar om aan de kleine j zandboeren elf millioen gulden te i verstrekken. Het heeft lang ge- l duurd, voordat er plannen kwa men in die richting. Tot op heden j is echter nog geen cent uitbe- taald. vHij verzette zich tegen de redenering van de Minister, dat eerst het Wetsontwerp Wijziging Belastingen aan de orde moest komen. De heer v. d, Heuvel (A. R.) ondersteunde hem. Het lijkt er nu wel op, dat de belastingen moeten worden verhoogd om de Landbouw te steunen. Evenals de heer Droessen (K.V.P.) verheug de de A.R. afgevaardigde zich er 1 over, dat de Regering het Land bouwbeleid 7.0 duidelijk heeft uit gestippeld. Wat is echter de aan leiding van de Regering om nu een geheel andere politiek te gaan voeren? Als op 1 Jan. 1950 de Economische Unie tot stand komt zal dan niet weer een ander be leid gevoerd moeten worden? Voor belangrijke producten blij ven de prijzen gegarandeerd. Voor artikelen die niet zo belangrijk zijn, of waarvan men een over schot verwacht worden deze ga Lie" als gesloten kan worden be schouwd. Amerikaanse wapenhulp voor de Gaulle? Volgens een bericht uit Berlijn leiding van de Overheid op de heeft de Amerikaanse minister productie en de prijsregeling. De i van defensie Forrestal, generaal heren Den Hartog (V.V.D.) en j Clay opdracht gegeven een aan- Droessen (K.V.P.) waren het har-j zienlijke hoeveelheidwapenen en telijk eens met de nieuwe plan- munitie uit voorraden van het nen van de bewindsman. De Iaat- Amerikaans militair bestuur in ste afgevaardigde noemde het een Duitsland ter beschikking van „kloek stuk". 1 generaal De Gaulle te stellen. Gistermiddag heeft in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een uitzending plaats gehad voor de Zeeuwse militairen in Indië, die werd verzorgd door het Strijd krachtenprogramma en was voor bereid door de afd. Middelburg e.o. van de Band Nederland-Indië en de N.I.W.I.N. Tal van we mogen wel zeggen zenuwachtige ouders, broers en zusters waren bijeen voor het uitspreken van een aantal groe ten. Ooi: de Commissaris der Koniigin sprak de jongens toe even als de heer J. C. F. van Kamer, 2e voorzitter van de N.I.W.I.N.. aan te knopen. Hij oefende echter critiek op de passus in deze tekst betref- ranties losgelaten. Spreker juich- fende mogelijke sancties tegen te dit systeem toe. Het wordt tijd degenen, die het bevel tot te- dat de agrarische ondernemer rugtrekken, naar aanleiding van weer ondernemer wordt. Wil de de resolutie van 4 November, Regering behalve een bodem ook niet zouden opvolgen. Eban ver- De Veiligheidsraad heeft Arabieren en Joden bevel gegeven een wapenstilstand voor geheel Palestina tot stand te brengen en on derhandelingen te beginnen voor een blijvende vrede. De Raad aanvaardde bovendien een resolutie van België, Canada en Frankrijk, waarbij een beroep op beide part ijen wordt gedaan om hetzij direct hetzij via de bemiddelaar te onderhandelen. De afgevaardigde van de tuigde zijn instemming met het voorlopige regering van de staat laatste resolutie-ontwerp en trok Israël, hechtte zijn goedkeuring zijn eigen voorstel betreffende aan het door de delegaties van Galilea, in. Canada, België en Frankrijk1 Hij legde er echter de nadruk Ingediende resolutie-ontwerp, 'op, dat hij de toestand in deze volgens hetwelk de Raad zou sector niet uit het oog verliest, besluiten dat in Palestina eente minder daar, volgens de be- wapenstilstand gesloten zal wor- middelaar, de Joodse strijd- den en hij de beide partijen zou krachten verscheidene plaatsen aansporen om onderhandelingen op Libanees gebied zouden be- een plafond in de markt brengen Nederlands motorschip buiten de Theemsmond gezonken. Vannacht is een Nederlands motorschip „Quo Vadfs" buiten de mond van de Theems gezonken. Naar verluidt zijn 10 leden van de bemanning door een voorbij komend Engels motorschip opge pikt. Zij zullen te Southend aan land worden gebracht. Een vrouw en een kind behoren tot de gered den. klaarde, dat Israël de Negef niet zal ontruimen en neemt hiermede de houding aan van „iedere regering, die verzocht zou worden twee derde gedeel te van haar grondgebied te ont ruimen" Van zijn kant verklaarde de afgevaardigde van Syrië, Faris el Choeri, dat de Arabieren niet bereid zijn het resolutie-ontwerp te aanvaarden Onderhandelingen zetten. Middelburg krijgt een nieuwe school voor B.L.O. OP TERREIN AAN LAGE WEG. Naar wij vernemen is toestem ming verleend om in 1949 over te gaan tot de bouw van een nieuwe school voor Chr. Buiten gewoon Lager Onderwijs te Mid delburg. Door het gemeentebe stuur is reeds een terrein beschik baar gesteld, gelegen aan de Lage Weg. De nieuwe school zal hier tussen het grots complex nieuw bouw, dat aan de Lage Weg is ge aanknopen met de Jq^len, zou projecteerd een plaats krijgen, gelijk staan met het bestaan en jujst door het bouwen aan de bui de souvereiniteit van de staat tenkant van de stadswijk zal deze Israël te erkennen, hetgeen de school aan de eisen van lichte en Arabieren nimmer zullen doen. j rujme lokalen kunnen voldoen. Hij voegde hieraan toe: Reeds geruime tijd was de school „De Joden hebben de eerste aan de Singelstraat te klein. De ronde gewonnen, maar het is inspectie van het, onderwijs heeft De Japanse minister-president, lrndrtnanse ^0^7 Tat' zij'dê tweede Riisf hater en sniisnHe medegedeeld, dat de Japanse 1Jen wmnen en de Arabieren1 er een beter «schoolgebouw zou KlJSt, boter en spijsolie, rJJksdag ontbonden zal worden. zijn wel van plan de strijd voort komen en dank zij de medewer- te zetten". jking van de Walcherse gemeen- De afgevaardigde van China, ten is dit thans mogelijk gewpr- aanvaardde het resolutie-ont- den. Wat toenemende aan de kust:werp, hetwelk, naar zijn oor- Het schoolbestuur moet zich tijdelijke krachtige wind tussen deel, zowel in het belang is van nog volledig over deze zaak be- Ter gelegenheid van de feest dagen in December zal aan alle leeftijdsgroepen honderd gram rijst op de bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnen- lijst van 2 December. In dezelfde bonnenlijst wordt een bon op genomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet boven het normale rantsoen voor de leeftijdsgroepen A, B en C. De leeftijdsgroepen D en E ont vangen een extra bon voor de helft van deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bonnenlijst van 16 December een bon wor den aangewezen voor alle leef tijdsgroepen voor 180 gram spijs olie. In verband hiermede wordt het publiek aangeraden, teneinde stagnatie in de aflevering te voorkomen, ledige spijsolie-fles sen bij zijn leverancier in te le veren. t Nederlands standpunt zal binnenkort aan republiek bekend gemaakt worden. NOG GEEN OVEREENKOMST. Volgens Den Haag is er niets van bekend, dat, zoals Moh. Nat- sir aankondigde, beide partijen in principe een overeenstemming hadden bereikt om de politieke besprekingen te hervatten. Men is thans overgegaan tot het samenvatten van het stand punt van de Nederlandse regering n.a.v. de door minister Stikker en zijn adviseurs opgenomen contac ten. Verwacht kan worden, dat dit standpunt binnen enkele dagen ter kennis van de republiek zal worden gebracht. Van een bereikte overeenstem ming is echter nog geen sprake, nog minder van een nieuwe over- eenkomst met de republiek. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enige regen. Zuid en Zuid-West. Meest zwaar'de sterkste als van de zwakste raden, doch naar alle waarschijn- bewolkt met plaatselijk enige partij, regen. Weinig verandering in Ook de Britse afgevaardigde, temperatuur. Sir Alexander Cadogan, be- lijkheid zal dit plan reeds volgend jaar kunnen worden verwezen lijkt. HET PROGRAMMA. Het programma begon met een inleidend praatje van de reporter de heer J. Smits, waarna met or gelbegeleiding van Johan Jong het Zeeuwse Volkslied en enkele vaderlandse liederen gezongen werden. Tussen deze liederen in zullen de later op de middag opgenomen groeten worden gelast, zodat men een aardig geheel verkrijgt. Bo vendien werd een kort overzichtje opgenomen van het laatste nieuws uit Zeeland. Onder de aanwezigen waren niet alleen familieleden van de militairen, doch ook een aantal leden van zangverenigin gen, zodat bij elkaar een koor van 300 stemmen werd gevormd. Groepsgewijs werden hierna in een aparte kamer de groeten van ongeveer 70 personen opgenomen. Voor de N.I.W.I.N.-uitzending werd in de eerste plaats het woord gevoerd door de heer van Kamer, die een overzicht gaf over de geografische ligging, de kle derdrachten, de samenstelling van de bevolking en de middelen van bestaan in Zeeland. Verder somde spr. de bedrijven op, die in de ver schillende delen der provincie ge vestigd zjjn. „Er zal in Zeeland hard moe ten worden aangepakt," aldus de heer van Kamer en hij noemde in dit verband de door het provin ciaal bestuur ingestelde organen als het E.T.I. en de stichting Zee land voor Marschappelijk en Cul tureel werk. Ten slotte memoreerde spr. nog even de inpolderingsplannen en hij besloot met de hoop uit te spre ken, dat als de jongens eenmaal weer terug zijn in Zeeland, de jonge gezonde bedrijven hen zul len kunnen opnemen in bet pro ductieproces. TOESPRAAK JHR. DE CASEMBROOT. Jhr de Casembroot begon zijn toespraak met te herinneren aan de uitzending van vorig jaar en de begroeting van het thuisvaren de Zeeuwse bataljon op de van Oldenbarnevelt. De zorgen van de jongens, zei hij, waren toen nog maar kinder spel bij die van thans. Wees er van overtuigd, aldus de Commis saris, dat we van ganser harte met jullie meeleven, en dat de Zeeuwse bevolking achter jullie staat. Sprekende over de toe komst, zei Jhr de Casembroot, dat de goede wil om wanneer ze een maal weer thuis zijn hen verder te helpen steeds aanwezig is. Spreker schetste de moeilijkhe den die zich zullen voordoen bij het zoeken naar een burgerbe trekking en wees er op, dat men hier een morele kater te boven moet komen. Hij wilde in dit ver band dus ook geen gouden bergen beloven. De Commissaris besloot zijn toespraak met de woorden: „Sterkte, gelukkig kerstfeest en behouden thuiskomst. God zij met U allen". Wat de N.I.WÏ.N.-uitzending betreft, de hiervan opgenomen platen zullen opgezonden worden naar Indië en via de zich daar be vindende radiostations tussen 24 December en 2 Januari worden uitgezonden. De groeten en samenzang zul len op drie achtereenvolgende da gen via de zender P. C. J. worden uitgezonden en wel op lieden, 17 November, op 26 November en op 3 December in de 49, 19, 16 en 13 m. band. De uitzendingen zuilen plaats vinden van 13.1514.00 u. Nederlandse tijd, d.i. van 30.15 21.00 Javatijd. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland deelt mede, dat hij van H. K. H. Wil- helmina, Prinses der Nederlan den, een schrijven heeft ontvan gen van de volgende inhoud: „De talloóze gelukwenschen en blijken van medeleven, die mij uit bijna alle gemeenten van het land hebben bereikt, ter ge legenheid van mijn verjaardag en mijn regeeringsjubileum, heb ben mij diep getroffen. Waar het mij tot mijn leed wezen niet mogelijk is, allen die mij geluk wenschten, persoon lijk te bedanken, zoude ik het zeer op prijs stellen, indien U gemeentebesturen, gemeentera den en bevolking van Uw ge west mijn hartelijken dank zoudt willen overbrengen. w.g. WILHELMINA Prinses der Nederlanden. Het Loo, 10 November 1948.*' Vlissingen genoemd als nieuwe defensiebasis. De Nederlandse marine-basis Vlissingen, de vroegere Duitse po sities die de Scheldemond dekten, een bepaalde defensiezone in het Nauw van Calais en een aantal havens in het Zuiden van Frank rijk, worden genoemd als de mo gelijke gebieden die de geallieer den gedwongen zouden zijn te blijven bezetten als toegangen tot het contingent. Aldus United Press in een be richt over het plan-Montgomery ter verdediging van Europa aan de Rijn. Naar aanleiding hiervan, aldus Parool .hebben wij ons gewend tot het ministerie van Oorlog te Den Haag, waar men ons mededeelde van deze plannen niet op de hoog te te zijn. Gruwelijke misdaden hebben zij gepleegd. In Amsterdam is gisteren het proces begonnen tegen de be ruchte ondercommandant van het concentratiekamp Amersfoort Kotalla en zes van zjjn satellie ten, beulen die de levens van hon derden goedo Nederlanders op hun geweten hebben. Het is een proces, dat vele dagen zal duren. Het is ondoeniyk haast te schet sen, wat bjj de getuigenverklarin gen over deze schurken aan het licht is gekomen. Hier zitten ze dan, de bewakers van het beruchte kamp. Kotalla, 40 jaar, van beroep kantoorbe- j diende, Berg, 41 jaar, politie-be- ambte, Oberle, 56 jaar en schaap herder van beroep, verder Wolff, j Allscher, Maij en Brahm. Tijdens de verhoren heeft Ko- talla alles toegegeven, Berg toon- 'de veel spijt, hij „begreep wat hij de gevangenen had aangedaan", Allscher bleef dezelfde arrogante 1 kwast. Hij, de enige die Neder lands sprak, was sinds 1931 als vertegenwoordiger in ons land werkzaam. Na de bezetting heeft hij met de anderen, het „Herrenras" ver tegenwoordigd. En zij hebben het goed gedaan. Dat bleek uit de verklaring van twee ambtenaren van de Dienst Identificatie en Berging, die de graven in de om geving van het kamp en de Leus- derheide hebben blootgelegd. In 33 graven vonden zij 439 lijken. Verder 26 graven met Joden en Russen, afgemaakt als dieren. I Stil luisterden de talrijke aan- jwezigen naar de gruwelijke lijst die werd voorgelezen: nekschot, schot in de slaap waardoor de schedel was weggeslagen, doden met scherp ijzerdraad om de nek. Verteld werd van de gevallen, waarin op de meest beestachtige wijze aan een mensenleven een einde werd gemaakt. In Juni 1944 werden 9 ter dood I veroordeelden, in het bezit gesteld I van een „Entlassungsschein", naar de poort geleid, waar deze mensen, die het wonder van hun vrylating haast niet konden ge loven, door Kotalla en consorten werden opgewacht, in auto's ge ranseld en op de schietbaan op de Leusderheide werden afgemaakt. VERKLARING VAN PROF. Dr BORST. Ook Prof. Dr J. G. G. Borst, die als gijzelaar in het kamp ver toefde, gaf een verklaring. Hii vertelde, dat 30 pet. van de ge vangenen binnen 3 maanden in het kamp honger-oedeem kregen en dat men 1300 calorieën per dag te kort kwam. In een door hem geschreven medisch rapport verklaarde Prof. Borst, dat de kamp-chirurg geen „grein" verstand had van genees kunde en operaties uitvoerde zon der narcose en met een bot mes. Zelfs benen en vingers werden op deze wijze geamputeerd. Een andere getuige vertelde hoe Berg, die het speciaal op de Joden voorzien had, deze mishan delde en hen Zaterdag's geen eten gaf „omdat ze toch niet werkten". Wolff, die het „kerstmannetje" werd genoemd, was volgens deze getuige, een der ergste knuppe laars. Morgen wordt de zitting voort gezet en zal de zaak van de Rus sische krijgsgevangenen onder zocht worden. Gisteren heeft het college van Ged. Staten onder leiding van de Commissaris der Koningin een be zoek gebracht aan Schouwen-Dui- veland. Te Zlerikzee werden be sprekingen gevoerd met de colle ges van B. en W. van dit eiland over de deelname van deze streek In de N.V. tot aanleg en exploi tatie van het vliegveld Haamste de. Bij de besprekingen was ook aanwezig de griffier der Staten dr B. D. H. Tellegen. Zoals men weet, is het Rijk in principe bereid hiervan 75 pet. voor z'n rekening te nemen, ter wijl de streek het resterende moet opbrengen. De besprekingen hadden een bevredigend verloop. De gemeen tebesturen zullen alles doen wat ze kunnen om de belanghebben den te animeren tot deelname in het kapitaal der N.V. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan Burgh, waar de ge heel gerestaureerde toren de eerste in Zeeland werd bezich tigd, alsmede de kerk, die nog in restauratie verkeert. Na een 'bespreking te Brou wershaven met het gemeentebe stuur, werd Renesse bezocht. Hier vond een bespreking plaats met B. en W. en de restauratie-com missie oyer de problemen, verbon den aan de restauratie van kerk en toren, welke laatste eigendom is van de burgerlijke gemeente. Het blijkt, nu eenmaal met het herstel is begonnen, dat de kerk ernstiger in verval verkeert dan eerst werd gedacht. Besproken werd, welke maatre gelen getroffen moeten worden om ook dit bouwwerk in oude luister te herstellen. Zaterdag viert het echtpaar Mevissen-Timmermans (91 en 88 jaar oud) de platina bruiloft. Als ze nu maar niet doen als een zilveren echtpaar in Best. Buurt bewoners hadden de woning met bloemen versierd, maar het echt paar wilde nergens van weten en haalde de versiering er af. Toen hebben de buren een papieren echtpaar gemaakt en dat „symbo lisch" opgeknoopt. Nog merk waardiger is het volgende. Op de zelfde dag dat in Londen Prinses Elisabeth huwde, trouwde in Veenwouden Elisabeth van der Veen. En laai nu op dezelfde dag, dat Prinses Elisabeth het leven schonk aan een zoon de Veen- woudense Elisabeth met een dochter verblijd worden! Een Schotse timmerman heeft de bur gemeester van Berlijn „uit diepe eerbied voor de kwaliteiten van de inwoners dezer stad" verzocht hem behulpzaam te willen zijn bij het uitkiezen van een vrouw, 't Kan natuurlijk ook uit zuinig- heidsoverwegingen zijn. Jezuie- ten van de Vaticaanse sterren wacht hebben in het sterrenbeeld „De Maagd" een nieuwe komeet waargenomen. Met 400 gestolen tabaksbonnen wilde in het Haagje een 16-jarige in de zwarte handel wat winst maken. Twee mannen voelden wel voor de transactie. Voor 300 gulden gingen de bon nen van de hand. De koper ging thuis geld halen en nam de bon nen mee. Zijn compagnon, die zei dat-ie het koud kreeg, verdween ook. Toen begreep de handelsman dat hij er tussen genomen was. De politie, in de arm genomen, arresteerde beide mannen. In bet Schuttershof te Goes be legde het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond gisteren een samenkomst, waarvoor uit geheel liet gewest belangstellenden opgekomen wa ren, vrouwen zowel als mannen. Het was 'n „ouderwetse" avond, die onder leiding stond van de voorzitter van het district Zuid- Beveland de heer C. Maas. In zijn openingswoord releveerde deze o.a. het jubileum van de Konin gin en de troonswisseling, waar op allen spontaan het Wilhelmus zongen. De heer A. Vingerling, hoofd bestuurder van de N.C.L.B., sprak over „Uw tijd, uw taak, uw toe komst". Hij belichtte de tijd van schijnwelvaart, schijngrootheid en schijnwaarheid, waarin we thans leven en wees op de taak van de christelijk georganiseerde mannen en vrouwen, die moeten medewer ken aan meerdere bedrijfswel- vaart. Tenslotte wees de heer Vingerling op de toekomst van de christenlandarbeider, die afhan kelijk en onzeker is, maar niette min gewaarborgd, omdat God hen niet zal verlaten. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer H. Oude- kerk. secretaris van de Chr. Landarbeidersbond. In zijn be toog, getiteld „Gewijzigde tijden, zelfde eisen", wees hij er op, hoe de tijden veranderd zijn, de rege- .ring steeds meer zeggenschap krijgt en ons land steeds meer in de richting van het staatssocia- li-me dreven wordt, terwijl de mensen met hun behoeften de zelfde blijven. De heer Oudekerk vroeg hen te blijven streven en krachtig te werken in de organi saties, opdat men sterk zal staan tegen de verkeerde invloeden. Na enkele zangnummers van het Chr. Gemengd koor uit Lewe- dorp onder leiding van de heer J. van Westen uit Goes, dat ook reeds eerder voor het voetlicht was getreden, werd de samen komst. .met een kort slotwoord van de heer Maas besloten. Goese winkelier vroeg te hoge prijzen. VOORRAAD SERVIESGOED IN BESLAG GENOMEN. Gisteren hebben ambtenaren van de Prijsbeheersing een grote partij serviesgoederen in beslag genomen by de winkelier C. L. te Goes. had voor verschillende ser- viesgoederen te hoge prijzen aan gevraagd, naar aanleiding waar van klachten bij de Prijsbeheer sing waren binnen gekomen. Ce- ramiekdeskundigen van de Prijs- heheersing uit Rotterdam stelden gisteren in de winkel een onder- 1 zoek in, dat verscheidene uren duurde en als resultaat oplever de, dat een grote hoeveelheid ser viesgoed in beslag werd genomen en naar het depot te Roosendaal werd vervoerd.'Bij het onderzoek werd bovendien een hoeveelheid aardewerk van voor de oorlog ge vonden. L., die de artikelen in zijn etalage ook niet van een prijs aanduiding voorzien had, was 's middags in Middelburg verhoord, waarbij reeds vast kwam te staan dat het een vrij ernstige overtre ding betrof.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1