Inpas huwelijk. Koning Willem 1 gaf opdracht tot aanleg van de lijn Amsterdam-Arnhem. Een Nederlandse, trailer reed door Amerika. Opbrengsten der gewassen dit jaar veel hoger dan in 1947. I Kame^-CriiHalLteLien Alle treinen moesten tot 1914 te Nieuwerslnis stoppen. Verkiezing gemeenteraden. Provinciale en Ge meentelijke autonomie Zakenman trok er als „mars kramer" op uit. Amerikaanse burger lijke verdediging in oorlogstijd. Gommunistische troepen op Java nog niet geliquideerd. Serv A. C. VAN DER REST HE GEMEENTERADEN ELLEWOUTSDIJK. DE West-Europese machines tegen Oost-Europees hout. Dinsdag 16 November 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Spoorwegaanleg in Nederland. De plannen tot het aanleggen van spoorlijnen in ons land gingen al evenzeer met tegenwerking gepaard als overal elders het geval was. Ken groot aantal brochures, bevattende het pro en contra zag het licht. Zo was er bv. iemand, die de diligences niet vervan gen wilde door spoorwegen, doch door stoomwagens, die evenals eerstgenoemde voertuigen over de wegen reden (dus een voorloper van de auto). RailpniltPS een stulc van zijn grond ten be- ndiii unie». hoeve van de spoorweg af te staan, mits alle treinen te Nieu- wersluis zouden stoppen. Dit vormde aanvankelijk geen enkel bezwaar, maar bij het drukker worden van de treinenloop werd het altijd stoppen een drukkende last. Eerst in 1914 werd tegen be taling van f 100.000.aan de erf genaam van de oorspronkelijke eigenaar door deze goedgevonden, dat een aantal treinen mocht doorrijden. Een ander wilde zg. Railroutes aanleggen, dat zijn brede asfalt- stroken, waarop door paarden ge trokken wagens zouden rijden. Weer anderen oordeelden diligen ce en trekschuit nog voldoende om het vervoer te verzorgen en waren wars van elke verbetering. Niettegenstaande dit alles mocht het tenslotte aan enkele voorstan ders gelukken, hun plannen in een vergevorderd stadium te brengen. Wij zullen thans de historie der afzonderlijke spoorwegmaatschap pijen nagaan en beginnen met de NEDERLANDSCHE RHIJN- SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. In 1830 was de lt. kol. W. A. Bake in Engeland voor het kopen van geschut. Hij zag daar de spoorlijn Liverpool-Manchester in gebruik en was direct overtuigd van de noodzakelijkheid voor Ne derland, eveneens tot de aanleg van spoorlijnen over te gaan. De afscheiding van België had nl. ten gevolge, dat de Belgen voorberei dingen troffen, Antwerpen door middel van een spoorweg met de Rijn te verbinden. Wilde Amster dam niet geweldig te lijden krij gen van de aldus opkomende con currentie, dan moest Nederland niet achterblijven met het aanleg gen van een spoorlijn naar de Rijn. Bake ontwierp nu een voorlopig plan, dat echter hevige critiek ontlokte. Hij bood dit plan aan de Koning aan met verzoek, vergun ning tot de aanleg te verkrijgen. In antwoord hierop kreeg hij het verzoek, een ontwerp bij de re gering in te dienen. Hierdoor aan gemoedigd achtte hij nu de tijd gekomen voor het uitschrijven van een lening, die echter totaal mis lukte, waarmee dit plan van de baan was. GUNSTIG RAPPORT. Echter werd op voorspraak van Koning Willem I (de koopman koning) een commissie ingesteld, die rapport moest uitbrengen in zake de wenselijkheid tot het aan leggen van spoorwegen. De con clusie waartoe zij kwam, luidde gunstig. Daarop werd bij de TvveRle Ka mer een wetsontwerp ingediend, dat ongunstig ontvangen werd; behalve het gebruikelijke aantal tegenstanders waren nu ook di verse voorstanders van de spoor wegaanleg in de contramine, daar o.a. huns inzien de toestand van de schatkist geen grote uitgaven toeliet. DE KONING GREEP IN Het gevolg was, dat de plannen ten tweede male getorpedeerd werden. Echter: driemaal is scheepsrecht en 4 weken na het verwerpen van liet bovenbedoelde wetsvoorstel bepaalde de Koning, dat een spoorlijn zou worden ge bouwd van Amsterdam via Utrecht naar Arnhem. De Koning stond borg voor de betaling der verschuldigde renten aan de geld schieters. Een daarna uitgeschre ven lening slaagde boven ver wachting. Onder auspiciën van het depar tement van Binnenlandse Zaken werd nu met de aanleg begonnen. Tot directeur van de aanleg werd benoemd de heer van der Kun. aanleg en exploitatie van staats wege dienden te geschieden. Niet tegenstaande besloot de regering, de spoorweg over te dragen aan particulieren. En zo werd in 1845 door de mi nister van Binnenlandse Zaken de spoorlijn overgedaan aan enige concessionarissen (meest Engel sen!), die de Ned. Rhijnspoorweg stichtte— De door deze maatschappij uit gegeven aandelen waren voor deel in Engelse handen. In ons eigen land was de belangstelling voor spoorwegen nog uiterst ge ring. (Nadruk verboden). R- SPOORLIJN AMSTERDAM- UTRECHT. Ondanks alle tegenslagen werd op 18 Dec. 1843 de spoorweg Am sterdam-Utrecht geopend. De rij tijd was ruim 1 uur. De bouw van het gedeelte Utrecht—Arnhem ondervond voorts vertraging, doordat voor het eerste stuk van de lijn meer geld was uitgegeven, dan begroot was. Nu werd een commissie ingesteld, die met een onderzoek belast werd. Deze kwam tot de conclusie, dat de Geen uitstel tot 1950. Blijkens de Mem. van Antwoord van de minister van Binnenl. Za ken, heeft de de regering ge meend geen vrijheid te kunnen vinden een wijziging van de Kies wet te bevorderen, waardoor de Gemeenteraadsverkiezingen een jaar worden uitgesteld. Daargela ten, dat het niet uitgesloten is, dat in 1950 wegens ontbinding een verkiezing van de Tweede Kamer zal plaats vinden, stuit het uit stellen van de gemeenteraadsver kiezingen onder meer op dit be zwaar, dat het niet juist moet worden geacht zonder de kiezers er in te kennen, het mandaat, het welk aan de gekozenen voor drie jaar is gegeven, te verlengen. Naar uitbreiding wordt gestreefd. De in het algemeen gestelde vraag, hoe de minister staat te genover het vraagstuk van de provinciale en gemeentelijke autonomie, leent zich aldus de minister van Binnenl. Zaken naar zijn oordeel slechts voor een even algemene beantwoording. Hij beschouwt de provinciale en de gemeentelijke autonomie als van grote waarde voor de demo cratische instelling van ons volk en de instandhouding en ontwik keling van gezonde verhoudingen in het bestuur, zowel van het rijk zelf als van de lagere gemeen schappen. Dientengevolge is hij bereid en voornemens te bevorde ren, dat de aan deze gemeen schappen toekomende autonome bevoegdheden worden geëerbie digd en naar omstandigheden worden uitgebreid. Het begrip autonomie is im mers niet een voor alle tijden vaststaand begrip. Het is integen deel aan verschuivingen en wis selingen onderhevig. Dit verande ringsproces wordt in sterke mate beïnvloed door de ontwikkeling van de algemene maatschappe lijke toestanden. Op dit ogenblik schijnt deze ontwikkeling in een voor de autonomie gunstige rich ting te gaan. Het was een kwieke, onderne mende man, die dezer dagen liet woord voerde in de club van Ame rikaanse zakenlieden te Amster dam. Dwars door Amerika was hij gereisd om te zien was er voor de Nederlandse exporteur te ver dienen is in het land van Truman. Een tocht, die liep van New York zullen we zo volledig mogelijk naar Pittsburgh, Cleveland, New moeten uitbuiten. En dan ligt Orleans en zo naar het Verre voor onze export in Amerika een Westen: San Francisco en Los grote markt met name in het Angeles. Westen en Zuiden, de gebieden die zich de laatste jaren fantas- De heer Hijmans, directeur van t;SCh ontwikkeld hebben en over een Nederlandse handelsvennoot- een zeer hoge koopkracht be- schap, maakte de trip op de ma nier wan een moderne marskra mer. In Rotterdam had hij in Fe- MOEILIJKHEDEN AANLEG. BIJ De plannen werden evenwel niet zo snel verwezenlijkt als in dc bedoeling had gelegen. Een der oorzaken was de gebrekkige ont eigeningswet, die niet voldoende bleek, onwillige landeigenaars in liet gareel te brengen. Doch ook op andere wijze werd het de spoorwegdirectie moeilijk gemaakt, zoals b.v. met het ge dwongen stoppen te Nieuwersluis De eigenaar van een aldaar lig gend perceel was n.I. wel bereid kunnen opboksen. Maar dat hoeft ook niet; de Amerikaanse huis vrouw is graag bereid voor een import-artikel meer te betalen dan voor het Amerikaanse fabri kaat, maar ze wil dan ook zeker weten, dat ze iets bijzonders koopt, iets dat beter van kwali teit of exclusiever is. Nederland heeft nog altijd de naam zulke bijzondere producten te kunnen leveren en die naam schikken. De heer Hijmans was vol lof over de hulp, die hij tijdens zijn bruari j.l. een grote trailer met mars had ondervonden van de zij- zich aan boord meegenomen en c]e van het Amerikaanse departe- deze werd in New York uitgela-1 ment van Handel. Een welwil- den. De trailer was tegelijk een iendheid, die overigens nog tast- rijdende tentoonstelling, waarop haarder resultaten zou opleveren, de Amerikanen de collecties pro ducten van zestig Nederlandse fabrikanten konden bekijken. Zo kwam de heer Hijmans in wanneer de Amerikaanse regering het systeem van zeer hoge invoer rechten, die liggen tussen de 40 en 55 procent en soms wei tot 90 contact met de inkopers van meer j procent oplopen, zou willen ver-1 geen officiële verklaring uit dan honderd warenhuizen in de zachten. I gegeven. Verenigde Staten. En er werden VOORLOPIGE OOGSTRAMING 1948. Wintertarwe, kool- en raapzaad, vlas en aard appelen hoger dan vooroorlogs gemiddelde. PEULVRUCHTEN STELLEN TELEUR. Blijkens de in het statistisch bulletin van het C.B.S. gepubli ceerde cijfers betreffende de voor lopige oogstramingen voor het jaar 1948 liggen de opbrengsten per ha. voor vele gewassen ver boven die van 1947, toen de ab normale weersomstandigheden de productie sterk beïnvloedden. Echter ook t.o.v. 1946 is de voor uitgang belangrijk. De productie cijfers per ha. van de meeste ge wassen liggen op 80100% van het vooroorlogse niveau. Een vijf tal gewassen gaven opbrengsten, die het gemiddelde van de jaren 19301939 overschreden, hetgeen uit de volgende cijfers blijkt: Het zijn de opbrengsten per ha in procenten gerekend van het tijdvak 1930/1939: 1946 1947 1948 Wintertarwe 99 70 Kool en raapzaad 59 79 Vlas: Lijnzaad 84 90 Gerepeld vlas 87 85 Cons, aardappelen 116 109 Fabr. aardappelen 94 112 105 100 104 104 132 101 De peulvruchten geven een te leurstellende opbrengst. Met pro ductiecijfers van 78, 54 en 70 voor respectievelijk veldbonen, erwten en bonen steken zij ongun stig af bij het geheel. Een commissie van deskundigen heeft de Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, een 300 bladzijden tellend rapport voorgelegd betreffende de burger lijke verdediging in oorlogstijd. Men is uitgegaan van de ver wachting, dat door één enkele atoombom 40.000 mensen zouden worden gedood en 60.000 gewond. Volgens de deskundigen is een doeltreffende organisatie voor de burgerlijke verdediging de ontbre kende schakel in het Amerikaanse verdedigingssysteem. In het rapport wordt de instel ling gevraagd van een speciaal bureau binnen het kader van de nationale defensie, dat tot taak zou hebben de vorming en oplei ding van verdedigingsploegen in de staten, steden, dorpen en zelfs straten te coördineren. Men legt vooral de nadruk op de bestrijding van de dodelijke nawerking van de atoombom, de bescherming tegen aanvallen met gas en brand bommen en het tegengaan van be smetting van voedsel en drinkwa ter door aanvallen met hicterio- logische wapens. Uit deze cijfers blijkt dat onze tarwe met rogge Ne derlands belangrijkste graange was geen uitzondering maakt op de gunstige tarweoogsten over al ter wereld. Rogge, gerst en ha ver bleven echter nog beneden de vooroorlogse cijfers. De consumptie-aardappelen ge ven overvloedige opbrengsten te zien. De productie per ha. bedroeg zelfs 132 van die van 1930/ 1939. De opbrengst per ha. van fa brieksaardappelen nam t.o.v. 1947 af, doch de vergroting van het be- teelde areaal compenseerde de la- De Dienst voor Legercontacten meldt dat de communistische troepen, die in de afgelopen week i ten Oosten van Madioen en Doenggoes in Zuidelijke richting zijn getrokken, tlians Noord van Ponorogo naar het Westen en vervolgens naar het Noorden om gebogen zijn, achter de communis tische hoofdmacht aan. Een deel dezer troepen is met de republi keinen slaags geweest en in Zui delijke richting gevlucht. In het gebeid van Lawoe zijn de republikeinse troepen terugge trokken op Tawang Manggoe, in verband met de opstelling der j communistische troepen in het Noordelijke en Zuidelijke bergge bied. 5 km. ten Noorden van Na- gawi is een gevecht met automa tische wapenen gaande, waardoor yoorts, r}e verbinding van de weg van Madioen naar het Noorden is ver broken. Het blijkt, dat de opmars der communistische troepen naar het Noorden aan de republikeinse le gerleiding aanleiding heeft gege ven tot het treffen van omvang rijke tegenmaatregelen. Een bericht uit Madioen meldt, dat de bevolking in het gewest j Madioen ongerust wordt omdat zij had vernomen, dat de troepen der Siliwangi divisie uit dit gebied zouden worden teruggetrokken. Door het nogmaals uitbreken van de opstand in plaatsen in de om- Beschamend. Een verslaggevr van de .,N. Pr. Gr. Crt." had een onder houd met ds Coolsma, de be kende gevangenispredikant te Groningen. In de loop van het gesprek toonde ds Coolsma een brief van een vrouw, die blijkens het adres hem niet persoonlijk kende. Deze brief had de volgende inhoud: „Zeer geachte dominee, Hedenavond las ik dat de be ruchte tot de dood straf veroordeeld is. Ook mijn man is door hem opgehaald en nimmer teruggekeerd. Wilt U hem zeggen, dat ik hem vergeef en mocht hij twijfelen aan het zoenoffer van Christus, dat God véél genadiger is dan mensen.' Hopenlijk bereikt U hem nog. Met veel dank Ontroerend zo'n briefje. Maar ook beschamend. (Ingez. mededeling, advert.) gere opbrengst per ha., waardoorgeving van Madioen, is de bevol- de totale opbrengst nog boven die king in een paniekstemming ge- van 1947 wordt geraamd. raakt. HUISAPOTHEEK wwkdmb 'n ZIEKBED Wij hebben een lijstje opgemaakt van de meest noodzakelijke middelen voor dit seizoen. Ook voor U houden wij het juiste gereed! GOES De kabinetchef van de Hon gaarse president, Nihalysi, die lid is van de partij der kleine bezitters, heeft zijn ontslag in gediend. Hij is vervangen door het communistische parlements lid Kallay. Ér is terzake nog O<S^S><as=S><&55> <S> <3z*&QS^><a^S> <&=6> <&=5> <$><&?5><as^><2ï:®<&'5><as=S><a5=v>4><32S5><a£:B><feS5><as^> (Van onze parlementaire redacteur.) ET MOET GEZEGD WOR- eenling Weiter, wiens enige DEN: Mr Kortenhorst is een troost in de Kamer de heer Ger- voorzitter, die van opschieten brandy schijnt te zijn, had maar lioudt. De Tweede Kamer, die weer volop in het werk zit, zal dit moeten beamen. In zeven weken tijds moeten de Kamer leden zich door die enorme sta pel staatsstukken heenwerken, die tezamen de begrotingen vor men. Ongetwijfeld heeft Mr Kortenhorst het handig geënsce neerd. De K.V.P. en de P. v. d. A. mochten in eerste termijn 1.45 uur spreken, de A.R. 1.30 uur, de V.V.D. en C.P.N. 1.20 uur, de S.G.P. 1.00 uur en de goede zaken gedaan zwollen kle- j dingstof, Hollands zilver, Delfts blauw, siertegels, chocolade, kaas, haring en mosterd waren de voor- j naamste producten, waarvoor men belangstelling toonde. Toch zouden de Nederlandse Donderdagmiddag kwam het gemeentelijk aanplakbord. Besloten werd de onderuij- de'zerswoning te laten herstellen. exporten naar Amerika nog zeerraad dezer gemeente bijeen. I N.a.v. de vraag van de heer veel aan belang voor ons land I Tijdens deze vergadering werd Dieleman naar de gordijnen van kunnen winnen. De heer Hijmans met een door G. S. voorgesteld j de o.l. school zeide de voorzitter, rekening-courant overeenkomst wond er geen doekjes om, dat er, besluit tot incorporatie van de dat zulks wacht op de vergun-4me|. ,je0;gank der Nederlandsche aan de activiteit van de Neder- toelagen in de wedden van dening van het distributiekantoor. Gemeenten een voorstel van B. om I secretaris en ontvanger accocrdjDe heer Sandee vroeg.de sloten1 w tot 'het aangaan van een De Raad stelde voor, de 2 rijen bomen langs de Lange Reeke met linden te doen beplanten. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een aanvulling in de legesverordening werd aange nomen, evenals een voorstel van B. en W. ter verlenging van de landse exporteur-fabrikant dollars te verdienen, nogal wat gegaan en werd de begrotings- ontbreekt: „Het merendeel van j wijziging voor de dienst 4948 de Nederlandse industrie probeertvastgesteld. met gesloten ogen te exporteren, j Tevens werd een regeling Men biedt de artikelen aan, zoals l vastgesteld betreffende vergoe- ze hier in Holland aan de markt ding van de verplaatsingskosten komen, doch de Amerikaan heeft nu eenmaal een andere smaak, leeft in een ander klimaat en houdt er een andere wijze van zakendoen op na. Daaraan moeten onze expor teurs zich aanpassen en ze zuilen ook hun prijzen aanzienlijk moe ten verlagen. Andere landen, zo als Engeland, Zweden, Denemar ken, Tsjecho-Slowakije, Italië en Zwitserland maakten in dit op zicht na de jongste oorlog grote vorderingen niet. voor de secretaris en ontvanger der gemeente. Besloten werd een verzoek om de reiskosten van een leerling voor het bezoeken van de TJ.L.O. school te Goes voor 50 pet. te vergoeden. In verband met de vervallen verklaring van het Legesfcesliut Bevolkingsregisters werd dede woning B 245 a tot ambtswo- heffing van leges voor tnlien-1 ning voor de secretaris te be tingen uit het bevolkings- en j stemmen. verblijfsregister per inlichting,! De gemeente heeft geen toe- Nederland echter behoudens uitzonderingen op stemming, om één rij bomen aan f 0.50 bepaald. j de Kromme Reeke te doen rijpen. 1 t_ taj .j-,,l van de cadaverput na te laten gei<3ierling van f 11.100 voor de zien, hetgeen de voorzitter toe- zegde. RENESSE. Restauratie van kerk en toren. Woensdagavond kwam de ge meenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester W. H. Scholder, bijeen. Na behandeling van enkele in gekomen stukken werd besloten Feuilleton. door C. 35) M. VAN DEN AKKERMAN. BERG- bouw van woningen naast het ge meentehuis. Over de restauratie van kerk en toren, alsmede de aanvrage voor subsidie werd langdurig gespro ken. De kerkvoogdij en restauratie commissie stelden voor de school te verplaatsen en op die plaats ■het oude koor weer op te bouwen, hetgeen dan dienst kan doen als consistorie. De kosten worden geraamd op f40.000 tot f50.000. Indien hier voor Rijkssteun verleend wordt, kan de raad er mee accoord gaan, dat het schoolgebouw wordt ver plaatst. Thans blijken de kosten voor reparatie van het kerkdak aan merkelijk hoger te zijn, waardoor een extra subsidie van 12 van f41.459 ten laste der gemeente zou komen. De kosten herstel ramen en bin- Diep verbijsterd en v.erslagen werk gegaan. In ae lucht wasl Joost zat achter haar. Van zijn nenWerk worden geschat op I drongen de mensen weer naar het akelig stil geworden. De gevoelens omtrent deze dingen j f 20.000. De gemeenteraad is in buiten. Wat dit het oordeel moffen hadden hun „taak" vol- was ze niet zo heel zeker. Maar iprincipe voor subsidieverlening, Gods over de wereld; Zou zó [bracht. Vóór 't avond werd wist Wat verder in de kerk zat moe- mj(s de bijzondere uitkeringen de wereld vergaan. Men ieder dat de oorlog afgelopenj der Leentje, die haar met blijde van ]ie(; Ryk aan de gemeente, beefde, dacht aan hat Woord was. Natuurlijk zullen we, wat de I Vervolgens werd een verorde- In verband met de iepziekte zul- prijzen betreft, nooit tegen de ning vastgesteld tot heffing van'len echter wel andere bomen ge- Amerikaanse massa-producten rechten voor het gebruik van rooid moeten worden. Gods, aan de profetieën die dit! Koningin en regering waren allemaal voorspelden- „Geen in allerijl naar Engeland over- Toen kwam 't ultimatum aan Rotterdam. 't Was op 't midden van de dag, dat de zwaarbeladen bom menwerpers zich tergend lang zaam boven de Maasstreek be wogen. Een zwaar ronken over stemde ieder ander geluid.... Ingena geheel overstuur van angst en ontzetting over wat eventueel gebeuren kon, wilde 't bed uit om in de kelder te kruipen. Joost en moeder Leen tje deden alle moeite om haar tegen te houden. Vuurrood van opwinding en met starre ogen van spanning, lag Ingena naar steen zou op de andere gelalen worden". Jongens gilden hst uit op de straten: „Rotterdam brandt!" Haat en onmacht jegens de vijand groeide in de harten. In Rotterdam was de hel ont ketend Moeder Leentje had bezorgd gestoken en nog diezelfde avond kon men een Hollandse uitzen ding vanuit Engeland door de aether beluisteren. Een ener gieke stem riep: „Nederlónd vecht dóór!" Het volk echter, ten prooi aan allerlei gevoelens, besefte niet de grote betekenis van deze afgelopender Leentje, die haar met blijde I ogen toeknikte. Ook Jan Hen drik Nieuwdorp, dc eerste zoon van Joost, zou lot haar grote vreugde de verbondsbelofte meedragen'. de overgordijnen dicht getrok- woorden! 't Was geestelijk knock ken, maar ze kon niet verhinde-out geslagen, doen dit zou ten- ren dat de opgewonden stem-1 slotte maar tijdelijk duren. Wel ming buiten tot in de slaapka-1 éven gebogen, maar niet gebro- mer doordrong. - I ken. Om 't geringste schreiend en Na tien dagen stond Ingena met kleurtjes van emotie en weer voor haar dagelijkse taak. zwakte op 't gezicht, vocht In- Weldra voelde ze zich weer ge- XVI. In 't gezin van Job en Mina was ogenschijnlijk een zekere welstand ingetreden, sedert Job in militaire dienst was. Van kuiper, een beroep waarmee vaak een schrale boterham ver diend werd, was hij sergeant ge worden. Ook hij had thans te bevelen. verhoogd zelf heeft 45 minuten om de fiolen van zijn toorn over 's ministers Indië beleid uit te storten. De replie ken werden naar evenredigheid beknot. Het rantsoeneren van de spreektijd heeft voor- en nade len. De voordelen, prevaleren echter en bovendien aan de com munisten wordt iedere kans tot het voeren van obstructie on mogelijk gemaakt. Hadden zij met gezegd, toen zij uit de ver schillende commissies werden geweerd, erg lastig te zullen worden? Voordat de algemene beschouwingen geëindigd waren zijn echter vele woorden in al lerlei toonaarden uit de kelen van de geachte algevaardigden jEen voorzitter die van op-1 schieten weet - Spreektijd- S rantsoenering Geen ge- j I lukkige dag voor Jhr v. d. Goes van Naters In Ka- J lioerang sneeuwt het nooit t Kop en schotelhistorie Een stoel op rails. ontvloden, woorden van spijt, teleurstelling, afkeuring, hoop en tevredenheid, waarden waar op niets aan te merken viel, eclal vervat in mooie hoogdra vende zinnen, of die soms door het élan van de redenaar, êen verkeerd effect sorteerden. Jhr v. d. Goes van Naters (Arb.) had Dinsdag tenminste geen ge lukkige dag. Heftig was hij te gen de heer Welter (diss. Ka tholiek) te keer gegaan. Het was een formele vechtpartij in woorden. De arbeider-aristo craat had kennelijk het gevoel dat hij boven lag. Toen vond hij, dat hij voldoende had gezege vierd en met de woorden „Mijn heer de Voorzitter, ik stap hier mede van de heer Weiter af", ging hij over tot een ander punt. Dat de heer v. d. Goes over dit extra-parlementair kabinet" niet erg lekker is" verwondert ons mets. Wèl is het vreemd, dat hij blind schijnt te zijn voor verkie zingsuitslagen. Het mag hem echter in zijn smart sterken, dat niet alleen hij, maar ook an- j deren worden „doodgeslagen met adressen over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie". 't angstaanjagende, wegsterven- die nu liggen zoals ik en aan gena haar strijd uit. „Ik moet telkens denken aan de vrouwen de geluid te luisteren. En 't leek, of hij zelfs in eigen» achting rees, nu hij z'nen verplaatsing der school hebben \rouw meer geld geven kon. Het'de volle aandacht van Ged. Staten heel de oude. Met ernst en toe-1 fnuikende gevoel van te kort te'en deze week zullen de Commis- wijding zorgde re voor haar j schieten, zelfs bij de dagelijkse saris der Koningin en Ged. Staten kindje. Een diep verlangen in behoefte, was verdwenen. Wan-[een en ander in ogenschouw ko dienovereenkomstig wordt; de gemeente geen geld. De restauratie der kerktoren is geraamd op circa f 100.000; in 1938 is reeds tot restauratie be sloten en thans kan de restaura tie niet langer uitgesteld worden. Niettegenstaande deze sombere voorspellingen waren enige raads leden de mening toegedaan, dat de toren er over 100 jaar nog wel zal staan. steden. Na ampele bespreking Met uitzondering van de heef ging de raad hiermede accoord. Hogerland besloot de raad over De leden der woningcommissie te gaan tot restauratie, mits het werden herkozen, terwijl tot Rijk steun verleend. j plaatsvervangende leden gekozen EERSTE DAG verschenen de cracks ten tonele. Jan En toen langzamerhand ieder een begon te herademen, klon ken van veraf alweer zware dreunen en ontploffingen, die opnieuw deden sidderen van vrees. De vreselijke waarheid de kinderen die daar vandaag haar werd tenslotte vervuld, neer Job met Verlof thuis kwam, men en verdere beslissingen geboren zijn., en de zieken.toen zij haar jongetje in de kerk gekleed in z'n militaire uniform,nemen. als je in dat leed komt, moeder, zelf ten doop mocht houden. De dat hem zo goed stond, was Een voorstel van B. en W. tot heb je immers geen gelukkig zegenende woorden: „In de naam' Mina trots op haar man en de het invoeren van een straalbclas- °®®[?k'ilc mser-" des Vaders en des Zoons en des' jongens op hun vader. Die voch- ,ting van 6 voor bebouwd werd Moeder Leentje zuchtte, met Heilige Geestes" waren het be-ten om een plaatsje op z'n knie. aangenomen. te punt van haar gebloemde wijs van Gods eeuwige liefde. Met welgevallen kon Mina naar I Een voorstel om B. en W. te was spoedig bekend: Rotterdam schort wreef ze haar bril schoon En diep uit haar hart zong ze dè Job kijken, hij had geen vuilemachtigen de pensioengrondsla- was.t kind van de rekening ge-en ^tersluiks evenmin haar ogen. psalm mee: j handen meer en altijd schone gen der ambtenaren vast te stel- worden. Boven 't hart van de grote stad hadden de Duitse bommen werpers hun dodelijke last af geworpen Dikke rookkolom men verduisterden de hemel, wat op tientallen kilometers af stand kon worden waargenomen. Me kunnen er alleen maar voorj I hoge laarzen; wat was dat alle-jlen werd aangenomen, bladen, Ingenazei ze bewo- God zal hen zelf bevestigen en maal een groot verschil met z'n Een begrotingswijziging over gen. t Lijkt weinig, maar 'tis [schragen, i vroeger bestaan. Al die voor-,1947 en begrotingswijzigingen over toch ontzettend veel. Geef alles En op Zijn rol. waar Hij de rechten verzoenden haar ten- 1948 werden goedgekeurd, maar aan God, kind; jij hebt je [volken schrijft, j slotte met de keerzij van de me- j B. en W. zijn tot de conclusie kindje, vergeet je moederplicht j Hen tellen, als in Isrel ingelijfddaille, al bleef 't vervelend datgekomen, dat een splitsing der nie' 'En doen de naam van Sions ze 's avonds altijd alleen was. (begraafplaats niet gewenst is, en [kind'ren dragen. (Wordt vervolgd.) wensen het onderhoud aan te be- spreken, Joost was allang naar z'n De restauratie van kerk, torerrwerden de heren Mr E. Overbosch en S. Rosmolen. Bij de rondvraag informeerde de heer Hogerland naar het snoeien van de wegen. Op zijn vraag, waarom het plantsoen ir de Wilhelminaweg nog niet is af gerasterd, waartoe reeds eerder was besloten, werd medegedeeld dat dit in orde komt. Voorts vond de heer Hogerland de huurprijs voor de nieuwe ar beiderswoningen te hoog. Hem werd medegedeeld, dat de huur bepaald wordt door het Ministerie en getaxeerd is op f o tot Naar aanleiding hiervan ontspon zich een discussie. Ten slotte had de heer Dale bout enige wensen inzake ver keersverbindingen, die de voor zitter met de betrokkenen zal be Schouten domineerde ontegen zeggelijk. Hoe bewogen riep hij de Regering toe een einde te maken aan ae wantoestanden in Indonesië. Wij dachten een ogenblik aan minister Sassen, die ruim een week geleden ook een bewogen oproep deed om voor de Noodwet-indonesië te stemmen. Het is te betreuren, doch al die bewogenheid boekt geen resultaten. Hier botsen le vensbeschouwingen, die onover brugbaar blijken te zijn. DE VROLIJKE NOOT kan it) al die zwaarwichtige beto gen moeilijk uitblijven. Mr Oud (V.V.D.) voncl de reis van minister Stikker naar Kalioe- rang helemaal geen tocht naar Canossa. De Duitse keizer Hen drik IV moest uren in de sneeuw wachten voordat hij bij Paus Gregorius VII werd toege laten. In Kalioe'rang sneeuwt het nooit. Dwars door een onge looflijk saai betoog heen o.ver staats- en handelsbalansen, ver telde de heer Lucas (K.V.P.) een fabeltje over: oorlogsschade, kopjes en ambtenaren: „In een ceramisehe fabriek in Limburg kreeg men een bezoek van een ambtenaar in ver)-and met de vaststelling van de oor logsschade. De directie wilde een vriendelijkheid bewijzen en bood de ambenaar een kop en schotel aan. Achtereenvolgens versche nen toen 48 ambtenaren, die ieder een gelijke uiting van vriendelijkheid ontvingen. Toen de 49ste ambtenaar zijn kop en schotel had meegenomen, riep de directie het personeel bijeen en gaf last een extra theeser vies te maken om aan de vijf tigste te kunnen u.treiken. Toen kwamen er echter drie ambte naren tegelijk! Men heeft mij verzekerd, dat het gelukt is de ontstane moeilijkheid in der minne op te lossen." ALS NIEMAND MEER voor- afleiding zorgt, doet de mi litante voorzitter het zelf wel. Het was hem aan te zien, dat het hem speet, dat hij de vinnige woordenstroom des heren Wa- genaars (Comm.) en de even vinnige massale interrupties moest onderbreken. Met een glimlach op zijn gezicht roffelde hij het tumult ten einde. Mr Kortenhorst gaat een goede ge woonte instellen. Na vier uur debatteren geeft hij het com mando: rust voor vijf minuten. Zelf is hij dan de eerst, die zijn stoel verlaat, een stoel, zo zwaar en groot, dat hij op een rails v.-ordt voorlbewogcr., schijnt ook te gaan vei velen. De Economische Commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft medegedeeld, dat zes landen van West-Europa overeengekomen zijn machinerieën en installaties naar Oost-Europa uit te voeren in ruil voor een verhoging van de aanvoer van timmerhout met 36 procent. Deze zes Janden zijn. Groot-Brit tannic, België, Dene marken, Frankrijk, Italië en Ne derland. Dit is de eerste grote handels transactie tussen Oost en West, waarover door de commissie on derhandelingen zijn gevoerd. Zij zal grotendeels door de Interna tionale Bank worden gefinancierd. De Canadese politie stelt een onderzoek in naar de bron, waaraan het Amerikaanse tijd schrift „Aviation Week" de ge heime gegevens heeft ontleend over de straaljager „Avro XC— 100", die thans in Canada wordt geproduceerd. i

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2