Brits kabinet besloten beroep van Trygve Lie en H. Evatt te verwerpen? Electriciteitsverbruik in spitsuren moet beperkt worden. .KiEUWS Bramuglia zou bemiddelingspoging willen wagen Het woningvraagstuk. Koninklijke Marine zal zich niet nit Indische wateren laten verdrijven. Palestina in Veiligheidsraad en Politieke Commissie. Engels-SoaMlnaafse expeditie gaat Noord- poolgebied onderzoeken Politieke commissie der V.N. zal werk gedeeltelijk overdragen Moordaanslag te Delft. Alleen tussen 6 en 10 uur mogen étalages worden verlicht. SNIPPER Europa's grens ligt aan de Rijn. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND TWEEDE OORLOGS MONUMENT TE VLISSINGEN. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168: Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1103 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DINSDAG 16 NOV. 1948 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Mellskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.03 u., onder 16.47 u. Maan op 16.50 u., onder 9.01 u. H ogwater op Woensdag 17 Nov.: Vlissingen: 2.00 u. 2.0 m., 14.12 u. 2.00 m. Wemelding 3.55 u. 1.79 m„ 16.09 u. 1.70 m. DE BERLIJNSE KWESTIE. Tn ons nummer van 8 November A hebben wij melding gemaakt van de actie van pater Wesseling, i die wil pogen de jonge mensen te mobiliseren om woonruimte op te sporen. Wij maakten daarbij de opmer king, dat er verschil van mening kan bestaan over de vraag of de middelen die pater Wesseling wil aanwenden in alle opzichten doel treffend zullen blijken te zijn, maar dat het voornaamste hierbij is, dat we allen onder de indruk komen van de belangrijkheid van dit vraagstuk, dat de gewetens van hen, die over woonruimte be schikken,' worden wakker ge schud. De bekende architect A. Inge- zou l'an Britse ant- versen bekijkt in „Elsevier" de woord zijn op het beroep van Dr Blickinqham Palace kreea zaak van een andere kant. Evatt en Trygve Lie om nieuwe 4Ann Hij herinnert aan wat in Does- besprekingen tussen de vier grote tVVV telegrammen te burg gebeurde, waar het bestuur j mogendheden over Berlijn. Verwerken, van een Christelijke school de i Naar Reuter uit Parijs meldt, dominee voorop met de onder- zou de voorzitter van de Veilig- Prinsje zal gedoopt worden wijzers, de verfkwast hebben ter heidsraad, Dr Juan Bramuglia, J hand genomen en de school, die aan een nieuwe „formule" ter op- net water uit de Joroaan. in de bezettingstijd veel geleden j lossing van de Berlijnse kwestie. Nimmer zijn op één dag on had, zijn gaan schilderen. j werken. I Buckingham Palace zoveel tele- Qe heer Ingeversen merkt hier- hij SoornemenrijndeCRu?senZ te Sramraen aangekomen als giste- "1 °P: verzoeken de blokkade op te hef- „Dominee Becht, de voorzitter fen en de Westelijke mogendhe- van het schoolbestuur, een jong den te vragen zich bereid fe ver en energiek medewerker, kan aan J klaren besprekingen te beginnen pater Wesseling ten voorbeeld over de valuta-kwestie Alle be sprekingen zouden voor 20 Dec. moeten zijn voltooid. In diplomatieke kringen gelooft men, dat gisteren op de verga dering van het Britse Kabinet besloten is dat Engeland, wat de Berlijnse kwestie betreft, zai vasthouden aan de resolutie van 22 October van de Veiligheidsraad, waarin de onmiddellijke opheffing wordt verzocht van alle beperkingen op het verkeer met Berlijn, en een onmiddellijk daarna te houden bespreking van de valuta- kwestie door de vier militaire gouverneurs in Duitsland. Proces tegen oorlogs misdaden te Leipzig begonnen. Te Leipzig (Sowjet-zone) is een groot proces begonnen tegen 34 vroegere employe's van een Duitse wapenfabriek in Polen. De beschuldiging luidt: moord en mishandeling van meer dan 1100 Poolse ar beiders gedurende de oorlog. Het gerechtshof tegen oor logsmisdaden is geheel uit Duitsers samengesteld en houdt zitting in een van de grootste openbare gebouwen van de stad. Gemeld wordt, dat meer dan 1200 arbeiders bij de opening aanwezig wa ren. worden gesteld. Want Becht pakt zelf mee aan voor de jeugd, ter wijl Wesseling de jeugd er op uit stuurt om hem te rapporteren waar woonruimte te vinden is. In Doesburg staat de jeugd ver- 1 Kabinet onderzocht resultaten van Minister Stikker's reis. NADERE INSTRUCTIES WOKDEN OPGESTELD. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft het kabinet, dat gistermiddag en gisteravond heeft vergaderd, de resultaten van de reis van Minister Stikker naar Indonesië aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Ais ge volg hiervan zullen nadere in structies worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de nakoming van het bestand, zoals onlangs aan de Tweede Kamer bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting is uiteen gezet. blijft vanzelfsprekend on gewijzigd. ren. "p het postkantoor van" het paleis waren extra postbeambten In Centraal China lijden aangesteld om de meer dan 4000 rcoeriiioslropnéfi 7wai*^ felicitatietelegrammen in ont- reyenn9sl™epen ZWare verliezen» vangst te nemen. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gelukstelegram- De Amerikaanse en de Britse men gestuurd aan de ouders van militaire gouverneur in Duitsland, de jonggeborene en aan de Ko-verslagen bij de "jongste gevech- Clay en Robertson, zullen v an ning en Koningin van Engeland, ten in centraal-China. daag te Frankfort voor een be- De namen van de prins zullen Ongeveer 10.000 man regerings- Uit Nanking wordt bericht, dat ten minste drie divisies van de Chinese regering volledig zijn stomd wat een predikant en een spreking bijeenkomen, aldus is j waarschijnlijk pas bij de doop troepen zijn volgens deze berich- groep leraren al niet kan preste- medegedeeld. Het onderwerp van worden bekend gemaakt Vermoe-ten overgelopen naar de commu- ren. Hier helpt Holland waarlijk de bespreking werd niet bekend Heliik zal de nrinsevenals mot zich zelf. Als pater Wesseling eens gemaakt, mlldt D.P.D. (Britse meeLn Nederland biedt in cle waterrijke streken soms verrassende toneeltjes. In de zgn. „loslandgebieden" geschiedt alle trans port per punter. Nu de eerste nachtvorsten het verblijf van het vee onmogelijk maken, moeten de beesten naar de stal worden gebracht. In Hensbroeic (Noord-Holland), een dorp waar al het weideland „los ligt", haalt een veeboer zijn koeien per punter naar huis. al dat jonge goed dat 's avonds i zone), de bioscopen vult, er uit kon ha- len, niet om naar woonruimte te ->aan speuren maar om huizen en woningen op te knappen, dan zou dat mannenwerk zijn". En verder: „Vrije winkel" in Sowjet- sector van Berlijn. Duizenden Berlijners bestorm den gisteren een pas geopende „vrije winkel" in de Sowjet-sec- tor, waar kleding en schoeisel werden verkocht zonder bon en tegen prijzen, die aanmerkelijk lager waren dan die op de zwarte markt. Ook zou een „vrije winkel" in voedingsmiddelen geopend wor den, doch deze openstelling werd wegens „technische moeilijkhe den" tot vandaag uitgesteld. zijn moeder het geval was ge-van de provincie Sjensi, waar de doopt worden met water uit de toestand critiek werd genoemd. Jordaan. De prins zqj de 128 jaar In de belangrijke slag om oude doopjurk dragen van crème Tsjoetsjou, waarvan het lot van „Niet rondlopen om bij anderen woonruimte op te sporen, een op lossing waarvan alleen de ver dwaasde nog heil verwacht, maar waar het mogelijk is zelf aanpak ken, waar dan ook, om bij de eer ste, misschien dood-eenvoudige objecten te leren hoe het met de meer belangrijke moet. Waar het om gaat is niet de bestaande woonruimte te verdelen. Iedereen weet, dat er nu eenmaal te weinig woonruimte is. Waar het om gaat is wei te zorgen, dat er zo snel mogelijk meer bruikbare woon ruimte komt". C~)°k dit streven verdient naar het ons voorkomt toejuiching. Misschien valt er op deze wijze nog wel een en ander te bereiken. Toch moeten we ons er voor wachten niet' de inllusie te wek ken, dat op deze wijze de oplos sing van het probleem in belang rijke mate zal worden bespoedigd. Alleen reeds om deze reden, dat - de woningnood voor een niet on- T° Westelijke politieke kringen Het zegt, dat de Nederlandse belangrijk deel een gevolg is van te Berlijn wordt deze Sowjet- J vloot 'optreedt tegen alle pogin- het gebrek aan materialen. maatregel beschouwd als een gen tot versterking van de repu- En vrijwilligers, met hoeveel nieuwe poging het vierledige blikeinse strijdkrachten en de po- ijver ook bezield, zullen het toch stadsbestuur te bemoeilijken. Men,gingen om de zeevaart te gebrui- 1 verwacht niet, dat de Westelijkeken voor het stimuleren van sub- bezetters de benoeming van 1 versieve acties, illegale propagan, Spicke zullen erkennen. da en wat dies meer zijn. Dit ge- schiedt door het uitoefenen van Prof. Reuter ontslagen. De waarnemende Sowjet-com- mandant te Berlijn, kolonel Yeli- sarof, heeft prof. Ernst Reuter (sociaal-democraat) „ontslagen" als hoofd van het gemeentelijke departement voor verkeer en ge meentelijke installaties. Reuter had zich „onbekwaam" getoond en zich in meer dan drie maanden niet op zijn bureau laten zien. In zijn plaats is benoemd Heinz Spicke satijn en Brusselse kant, welke ook door zijn moeder, zijn groot vader, prinses Margaret en de hertog van Windsor is gedragen, gen. Nanking, dat ongeveer 330 km. zuidelijker ligt, afhangt, maakten de communisten snelle vorderin- Communique Marinevoo rlicht'ingsdienst Batavia. De Marinevoorlichtingsdienst te Batavia heeft gisteren een com munique uitgegeven, waarin wordt gereageerd op een communique van het Republikeinse Ministerie van Defensie van 13 November, waarin de Nederlandse legerleiding wordt aangevallen, omdat zij met geen woord rept over de Nederlandse marine. Republiek verhindert controle en toegang tot havens. Het communique van de Marvo noemt de republikeinse klachten weinig zakelijk en stelt, dat de Nederlandse vloot het volste recht heeft, toezicht in de terri toriale wateren uit te oefenen. ook niet zonder materialen kun nen stellen. Natuurlijk de oplossing is het verkrijgen van voldoende woon ruimte. Dat is echter een kwestie van jaren. Daarop kunnen met name jonge mensen als door de heer Ingwer- sen ten tonele gevoerd, niet wach ten. Daarom is onze conclusie een andere dan die van de heer Ing- wersen, n.l. waar 't om gaat is ook de bestaande woonruimte zo goed mogelijk te verdelen. Verkiezingen in Franse zone. Uit de definitieve cijfers in Z- Baden blijkt, dat de C. D. U. een derde en de communis tische partij een vijfde van de vroegere aanhang, verloren' heb ben aan de socialisten en libe raal democraten. controle op het vervoer en op de in- en uitvoer, welke laatste gro- De grootste Duitse omroep- maatschappij, de Nord-West Duit- Als een ieder wat dit betreft [se omroep is Maandag in Duitse zijn christelijke plicht verstaat, handen overgegaan. De omroep dan zal althans een kleine stap in zal nu niet meer onder Britse cen- de goede richting zijn gedaan. suur staan. Canada wenst onmiddellijk wapenstilstand. VOORSTEL VAN BUNCHE VANDAAG IN STEMMING. In de Veiligheidsraad is giste ren het wapenstilstandsplan van Dr Ralph Bunche, waarnemend bemiddelaar der V. N. in Palesti na, besproken. Generaal Mcnaugton (Canada), gesteund door Frankrijk en Bel gië, diende een resolutie in, waar in aangedrongen wordt op een on middellijke wapenstilstand, ge volgd door onderhandelingen om tot overeenstemming te komen, en opnieuw verzekerd wordt, dat de waarnemend bemiddelaar het recht heeft, in het gebied van de Negeb voorlopige bestandslinies vast te stellen. Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat er gevaar bestaat, dat de V. N. de situatie in Palestina niet meer de baas zouden blijven en j drong aan op spoedige actie. Voordat de zitting verdaagd] werd, besloot men te trachten heden voor de lunch tot stem ming te komen. DE POLITIEKE COMMISSIE. „Wij zijn bereid te onderhandelen zoals wij bereid zijn ons tegen elke beroving te verzetten. Gevechten in Palestina duren voort. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van oorlog heeft verklaard, dat „de joden nog steeds daden van aggressie plegen tegen de-Egyptische strijd krachten bij Paioeja en Erak el Mansjia, in het Noorden van de Negeb. Het vuur werd door de Egyptenaren beantwoord." 1 tendeeis in handen is van het re publikeinse regeringsapparaat, waartoe het ministerie van defen- sie behoort. Verder is bewezen, dat republikeinse vertegenwoor digers in het buitenland grote be stellingen geplaatst hebben ter voorziening en uitrusting van de republikeinse weermacht. Het communique van de Marvo zegt voorts, dat getracht wordt de bevolking zo min mogelijk on gerief te bezorgen, maar dat de pogingen om de bevolkingshandel meer vrijheid te geven gefaald hebben, omdat de republikeinse regering niet bereid is tot be hoorlijke controle aan land en toelating van Nederlandse sche pen in republikeinse havens. De schepen van de Nederlandse ma rine beschieten nooit de kust, ten zij zij op hen gericht vuren tot zwijgen brengen. Het communique besluit: De schepen van de Koninklijke Ma rine zullen zich blijven verzetten tegen de pogingen van de repu- Aan het einde van het volgenddrijven 0f hen te beletten, toe jaar zal een uit Engelsen, No-1 richt uit te oefenen. ren en Zweden bestaande ex- j peditie naar Queen Mauds land n vertrekken, waar men drie jaar VIS Komt niet VI'lj lang de geologie, het klimaat en in kringen van de vishandel de meteorologie van dit gebiedschijnt men van mening te zijn, gaat bestuderen. De expeditie1 dat in de loop van de volgende heeft de beschikking over 140.000 maand de vis vrij komt, d.w.z., pond sterling. j dat de maximum-prijzen van be- Op wetenschappelijk gebied is paalde soorten grove vis, o.a. ka- er tussen Engeland en Scandi-belj'auw, schelvis en schol komen navië nooit groter samenwerking te vervallen, geweest. Het plan is afkomstig j Van bevoegde zijde verneemt van professor Hans Ahlman uit het A.N.P. hierover, dat hiervan Stockholm, en de leider van de geen sprake is. tocht is prof. H. U. Sverdrup, I directeur van het Noors Instituut 1 voor Pooionderzoek. Interim-regering vóór ziche insehepen° 'op °'het eerïteJ verkiezin9en in Indonesië? schip der expeditie, dat eindDe correspondent van het 1949 in Queen Mauds Land zal Chinese dagblad „Sin Po" meldt: aankomen. j „Uit betrouwbare bron wordt Zij zullen in Maart 1950 terug vernomen, dat tijdens de bijeen- keren en een dozijn Engelse, komst van Moh. Hatta en minis- Noorse en Zweedse- geleerden ter Stikker, Hatta zich ermede achterlaten, die twee Poolwin- ters zullen meemaken en jn de eerste helft van 1952 naar Euro pa terugkeren. Ook een heli copter gaat mee. Aan speciale commissie ad. hoe. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gistermorgen een Brits voorstel tot het instel len van een commissie-ad-hoc.- die de behandeling van zes der j agendapunten van de politieke I commissie zal moeten overne men, aanvaard met 35 tegen 7 stemmen en 8 onthoudingen. Dit is nodig, omdat de politieke commissie anders niet op tijd gereed zal komen. De zes betrokken agendapun ten zijn: 1. Het jaarrapport van de Vei ligheidsraad. 2. Toelating van nieuwe leden tot de V.N. 3. Het stemmen (en het veto) in de Veiligheidsraad. 4. Instelling van een permanente commissie van de Algemene Vergadering om op te treden als Kleine Assemblée. 5. Bestudering van methoden ter bevordering van de interna tionale samenwerking op politiek gebied. 6. Instelling van een V.N.-garde. Aldus zouden de volgende on derwerpen aan de politieke com missie ter behandeling gelaten worden: Korea, behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika, het Spanje van Franco, de Italiaan se koloniën en Palestina. De voorzitters van verschillen de commissies deelden mee, dat het niet mogelijk zou zijn bin nen de gestelde tijd gereed te komen. Spaak, voorzitter van de politieke commissie, meende, dat het verdubbelen van de com missie toch niet voldoende zou zijn. Malik (S.U.) was tegen de verdubbeling en steunde het denkbeeld om volgend jaar te Lake Success opnieuw bijeen te komen. Zaterdag is te Delft een moordaanslag gepleegd. Een ze- kerke K., werkzaam bij de fa briek Kardolus te Delft vervoeg de zich aan het kantoor en vroeg de boekhouder de heer Betten- hausen een zakenbriefje te wil len invullen. Toen B. dit weiger de, stak van der K. hem met een mes in de buik. De dader kon spoedig worden gegrepen en is op het bureau van politie in gesloten. Naar het oordeel van de politie is hij niet toereke ningsvatbaar. De heer B. is over gebracht naar het gasthuis te Delft. Hoewel hij veel bloed heeft verloren, is zijn toestand niet levensgevaarlijk. Zoals bekend, zal behalve het monument, dat het geallieerde commando no. 4 hetwelk Vlis singen bevrijdde de stad heeft aangeboden, hier nog een tweede oorlogsmonument worden opge richt. Reeds verscheidene jaren bestonden er plannen om een mo nument op te richten voor de ge vallenen van de marineschepen „Bulgia" en „Luctor", die in de Meidagen van 1940 in de haven bij een Duitse aanval werden ver nietigd. Het betrokken comité heeft thans besloten, met de op richting van dit monument alle gevallenen uit de oorlog te eren. Als plaats daarvoor is de alge mene begraafplaats gekozen. De- slachtoffers der beide schepen zullen bij het gedenkteken worden begraven. Nieuw- en herbouw van woningen in September. In Nederland werd blijkens voorlopige cijfers van het C.B.S. in September begonnen met de bouw of herbouw van 4931 wo ningen. Er kwamen 2858 gereed en eind September waren er 46.505 in uitvoering. In de provincie Zeeland werd aan 142 woningen begonnen, 122 kwamen er gereed, in uitvoering waren er 3126. Gisteren is te Ottawa Louis St. Laurent beëdigd als de nieuwe Candiese premier na het aftre den van Mackenzie King. St. Laurent, die 66 jaar oud is, was minister van buitenlandse zaken. Teneinde overbelasting van de electricitcitscentrales te voorko men, heeft de minister van Economische Zaken een aantal verbods bepalingen in liet leven ger.epen betreffende het verbruik van elektriciteit in de spitsuren, van 7 tot 9 uur 's morgens en van 4 tot 6 uur 's middags. Ingaande vandaag is het verboden op werkdagen behalve des Zaterdagsmiddags, in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de buitenverlichting van openbare gebouwen, hotels, café's, restau rants en amusementsondernemingen. accoord heeft verklaard, dat de Interimregering zal worden ge- vormcf, voordat de verkiezingen voor de constituerende vergade ring gehouden zullen worden". MONTGOMERY STELDE VOOR IN BRUSSEL Veldmaarschalk Montgomery, i die in Londen is teruggekeerd, zou volgens TJ.P. in Brussel een plan aan de Belgische minister In de politieke commissie ver-j van Defensie, Defraiteur, hebben wierp Mosjé Sjertok, minister van voorgelegd, ter verdediging van ruitenlandse zaken van Israël, het Europa aan de Ryn. Indien dit .terziene verdelingsplan van Graaf plan wordt aangenomen, zou het Bernadotte met klem en herhaal-gehele Belgische leger in geval de zijn aanbod tot vredesonder- van oorlog in allerijl in een be handelingen met de Arabieren, paalde sector aan de Rijn worden Hij verklaarde, dat de Negeb ingezet, waarvan Bernadotte had voorge steld het aan de Arabieren te ge- Montgomery zou de militaire ven „Israel's toekomst" is en I leiders der V. S. en Canada er van dat „geen deel opgegeven of ver- hebben kunnen overtuigen, dat j In diplomatieke kringen te kwanseld kan worden". j Europa, in geval van een aanval, Washington verwacht men, aldus Zijn aanbod tot vredesonder- niet tot aan de Pyreneeën moet J Reuter, dat de permanente com- handelingen herhalend, zeide hij: worden verlaten. missie van de landen van het pact1 van Brussel, die te Londen verga dert, de komende dagen een eer ste ontwerp van de voorstellen betreffende een Noord-Atlantisch veiligheidspact gereed zal hebben. Frankrijk zou een ontwerp heb ben ingediend, dat op de volgende punten neerkomt: 1. Een alliantie voor wederzijdse verdediging voor de duur van 50 jaar, te onderte kenen door de Ver. Staten, Ca nada, Groot-Brittannië, Frankrijk België, Nederland en Luxemburg; 2. Een permanent secretariaat; 3. Periodiek overleg tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken der ondertekenende mogendhe den; 4. Onmiddellijke actie in ge val ee'n of meer landen worden aangevallen; 5. Algemene mili taire samenwerking; 6. Voorzie ningen voor onmiddellijk overleg bij het uitbreken van vijandelijk heden. Een meneer in Assen, die in het politiebureau de dikke deuren achter zich dicht hoorde vallen, omdat hij iets nam, waarover hij zich niet heer en meester mocht noemen, bleek ontevreden over de politiekost en nuttigde als bijvoe ding een vork. Hij ligt nu in het ziekenhuis. En wie zal het zeg- gen morgen piept hij hem mis schien. Maar geen nood, in Roosendaal is gisteren de eerste steen gelegd voor een «nieuwe melkfabriek. De oude was door de Yankees in puin gegooid. Hoeven, bij Roosendaal, had 4998 inwoners. „Had" zeggen wij, want gisteren zag in het gezin van de landarbeider Krijnen een ferme tweeling het levenslicht. „Da's 5000", zei vader Krijnen, en toon de trots z'n spruiten op het ge meentehuis. Burgemeester gaf een spaarbankboekje weg. Morgen zullen de Nederlandse studenten in Leiden de gevallen studenten van de laatste oorlog herdenken op de „International Student day" Deze dag ook zal de „World Stu dent Relief" beginnen met hulp te bieden aan het hoger onder wijs in Indonesië. Franklin De lano Roosevelt Jr. is in ons land, 34 jaar oud, 6 voet en 2 inches lang en volbloed democraat. Hij is advocaat; z'n compagnon houdt de kas. Ja, vrienden, zo gebeurde het, dat de zoon van de grote Roosevelt twee tientjes in zijn hand kreeg om zijn uitgaven voor vandaag te dekken. Een me neer uit Delft heelt egn aardappel „gedolven" van 1270 gram. Een nieuw Nederlands record. Een Amerikaans transportvliegtuig stortte gisteren neer op Tempel hof. De bemanning bleef onge deerd. Australië krijgt binnen kort koninklijk bezoek. De vraag naar hoge hoeden is enorm geste gen. In de Sowjet-Unie is een electrisch spoorwegsysteem ge bouwd, dat zich tot ver achter de Oeral uitstrekt. Enfin, vrien den, troost u, Zeeland komt ook aan de beurt hoor! Etal3geverliehting, die tot op lieden van een half uur na zons ondergang tot sluitingstijd was toegestaan, is voortaan slechts ge oorloofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en op Zaterdag en Zondag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Dit verbod zal in de eerste en laatste weken van December niet opgeheven wor den. Het verbod op lichtreclames neonverlichting inbegrepen blijft onverminderd van kracht. Op de eerste vijf werkdagen zal in de spitsuren de verlich ting in electrische treinen en trams en de verwarming tot de helft moeten worden beperkt. De bestaande rantsoenering op de straatverlichting zal terdege moeten worden nageleefd. Dit rantsoen is gereduceerd tot 20 pet. van het normale. In speciale gevallen kan ontheffing verleend worden tot 40 pet. Het stroom verbruik in de openbare gebou wen moet ingrijpend beperkt worden. Voor de provincies Friesland en Groningen gelden deze ver bodsbepalingen niet. Aan verbruikers, die aange sloten zijn op electrieiteitsbedrij- Iven, welke voldoende vermogen hebben om gedurende de spits uren aan de bestaande vraag naar stroom te voldoen, kan dis- i pensatie van de verbodsbepalin- gén verleend worden. De electriciteitsopwekking bij de openbare centrales heeft het vooroorlogse niveau reeds aan zienlijk overschreden. Deze is gestegen van 2.526 millioen kwh j in 1939 tot 3.124 millioen in 1947, ongeveer 24 pet. Geduren de de afgelopen, periode van 1948 is nog een stijging opgetre den van gemiddeld 24 pet. boven die van 1947. IN ZEELAND WAS DE STIJGING 83"%. De maximale belasting van het openbare electriciteitsnet heeft hiermede gelijke tred ge houden. In 1947 was zij reeds tot 950.000 kw gestegen tegen over 745.000 kw in 1939, een stijging dus van rond 205.000 kw met een apparaat, dat practisch gelijk is gebleven. In Zeeland was de stijging 83 pet. Het volgend jaar zal het waar schijnlijk noodzakelijk zijn, dat in dustrieën, die veel electriciteit verbruiken, gedurende bepaalde tijden van het jaar met dag- en nacht-ploegen gaan werken. De industrie moet zoveel mo gelijk het fabriceren van ener gie-intensieve producten verleg gen van de spitsuren naar an dere uren van de dag en, waar mogelijk, de werktijden verzet ten. Dit laatste geldt eveneens voor kantoren, waar het abso luut verboden moet zijn elec trische kachels te gebruiken. Ook de huisvrouw kan belang rijke steun verlenen door gedu rende de spitsuren elk gebruik van straalkachels, electrische strijkijzers of andere huishoude lijke toestellen te vermijden. De uitslagen van de par tijen, gespeeld in de 3e ronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap, luiden: Keller (Ned.)Roozenburg (Ned.) 0—2. Verpoest (België)Post (Frank rijk) 02. Rostan (Zwitserland)Demes- maecker (België) 0—2. Perot (Frankrijk)Chiland (Frankrijk) 20. Van der Staay (Ned.)Laros (Ned.) 1—1. Ghestem was vrij. De stand na de 3e ronde: 1. Roozenburg 6 punten. 2 en 3. Keiler en Verpoest 4 p. 4, 5 en 6. Ghestem, Perot en Post 3 punten. 7 en 8. Chiland en Demesmaecker 2 punten. 9, 10 en 11. Laros, Rostan en van der Staay 1 punt. Vandaag spelen: P. RoozenburgH. Laros. P. GhestemP. Pérot. J. DemesmaeckerR. C. Keiler. G. PostG. Rostan, O. VerpoestH. Chiland. D. v. d. Staay vrij. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en in de vroege ochtend, voornamelijk langs de kust van Zeeland en Holland, tot krachtig, tijdelijk tot stormachtig toenemende en naar Noord-West tot Noord draaiende wind. Later op de dag afnemende en naar West of Zuid-West krimpende wind, nog enkele buien, maar ook tijdelijke opklaringen. Iets minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1