Djogja's ministeries zijn architecten- bureau's zonder bouwtechnici. Inpas huwelijk. Industrialisatieplannen op Russische leest geschoeid. Moh. Hatta's brief West-Berlpners zien de toekomst mei gematigd optimisme tegemoet. Regering wil nadere inlichtingen over hevel tot platbranden van 'n kampong. Ergerlijke verdachtmakingen. aan de Ned. Regering. Een nieuwe „Klokke Roeland" Chr.-soGiale scliolingin Duitsland hervat. A. C. VAN DER REST Wijziging in Neil, de vïezen voor schri f ten. Maandag 15 November 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD EEN BUITENLANDS OORDEEL OVER DE REPUBLIEK. Pagina 2 Walter BotKhard, de correspondent voor Zuid-Oost Azië van het grote Zwitserse dagblad „Der Xeue Ziiricher Zeltung", publiceerde een artikel over zijn bezoek aan Djogja. Hij beziet de republiek met de nuchtere en neutrale blik van de voorbijganger, die buiten en boven alle conflicten en innerlijke woelingen staat en deze op de wjjze van het fotografieapparaat zuiver objectief regi streert zoals ze zich aan zijn blikken vertonen. REPUBLIKEINSE LEIDERS MISSEN IEDER REALITEITS GEVOEL. Dit de gesprekken met leidende figuren van de Republiek Indone sia te Djogjakarta, zo schrijft hij, komt men tot een drietal conclu sies: Reeds met de eerste oogopslag vensnoodzaak wordt opgedrongen. En daarmee valt een der voor naamste peilers der moderne in dustrialisatie, zodat de kansen op succes voor Hatta's plan uiterst gering zijn. Het is al niet anders met de vele andere planen, die te Djog jakarta in grote lijnen worden uitgewerkt. Deze schijnen meren deels aan de hand van leerboeken en vakbladen te zijn samengesteld en missen ieder begrip voor de werkelijke verhoudingen. Tever geefs zoekt de buitenlandse cor- aan een geweldig architecten-bu reau, waarin doorlopend grootse plannen worden uitgewerkt voor welker verwerkelijking echter niet alleen het geld en liet materiaal ontbreken, maar vooral ook de bouwtechnici. Daarbij ontbreekt een duide- lijkn afbakening tussen de ver schillende administratieve onder delen; er heersen onduidelijkhe den en verwarringen die in de eer ste plaats worden veroorzaakt door het gebrek aan geschoolde ambtenaren en medewerkers. Desondanks verwacht men van de bezoeker, dat hij voordurend zijn bewondering uitspreekt over alles wat het republikeinse regime heeft bereikt. TRANSMIGRATIE-PLANNEN. Een van de eerste documenten, die de buitenlandse correspondent door het Ministerie van Voorlich ting ter hand gesteld worden, is het plan van de vice-president en premier Mohammed Hatta betref fende de Industrialisatie en de transmigratie in Indonesië. Dit project gaat hiervan uit, dat de economische en sociale problemen van de republiek, en in het bij zonder de overbevolking van-Ja va, kunnen worden opgelost door het opbouwen van talrijke indu strieën, tezamen met een van staatswege georganiseerde emi gratie naar de dunbevolkte en grotendeels nog met oerwoud be groeide eilanden van de Archipel. Mohammed Hatta stelt zich voor tussen de tien- en de twintig millioen Javanen in vier etappen van elk twee jaren op deze wijze te transmigreren naar andere ge bieden en raamt de kosten voor dit project op één milliard gulden. OP RUSSISCHE LEEST Nu behoeft men werkelijk geen vakman te zijn of de Hollandse pogingen voor industrialisatie en transmigratie bestudeerd te heb ben, om zich een oordeel te kun nen vormen over dit plan. ziet met, dat de grondgedachte i respondent het antwoord op be ervan aan de Sowjet-Russische paaJde vragen Ideologie is ontleend. j Men houdt in Djogjakarta wel Het project gaat uit van deerg van gemakkelijke speculaties vooropstelling, dat de door de1 in grote stijl, maar schuwt het staat geleide planmatige econo- mie, joals deze door Rusland wordt toegepast, in vrijwel onver anderde vorm door Indonesië kan worden overgenomen. Daarbij Ieder ministerie doet denkenj.wordt echter geheel buiten be schouwing gelaten, dat het Indo nesische volk een geheel andere aard en aanleg heeft dan het Rus sische volk. Onder de invloed van het tropische klimaat en de na tuurlijke gesteldheid van het land is het volk van Indonesië aange wezen op een veel rustiger en minder inspannend bestaan dan de volken van het Noorden. Daardoor ontbreken de energie en het uithoudingsvermogen, die voor dergelijke grootscheepse on dernemingen onontbeerlijk zijn. De natuur heeft deze nooit van het volk geëist en het is er niet op maar tenslotte vertelt hij dan moeizame detailwerk dat bij iede re zorgvuldige „planing onmis baar is". KARAKTERSCHETSEN. Walter Bosshard beschrijft dan zijn persoonlijke indrukken van verschillende republikeinse voor mannen. Als voorbeeld van deze karakter-schetsen volgt hier zijn impressie over Hadji Agoes Sa lim: Deze bereisde staatsman be schikt over een onuitputtelijke voorraad aardige verhalen. Er be staat nauwelijks een onderwerp waar hij niet een of ander gekruid commentaar op heeft. Spreekt men met hem over de Verenigde Staten van Indonesië, dan is hij aanvankelijk uiterst terughoudend ingesteld. KANSEN VAN HATTA's PLANNEN UITERST GERING. toch, dat de Republiek Indonesië in deze nieuwe staatkundige orga nisatie een leidende rol wil heb ben, want de republikeinen op Java voelen zich voorvechters en willen niet op één lijn gesteld wor (Ingez. mededeling, advert.) Pijn - Pijn - Rheumatische pijn. Heel de lange dag en 's nachts.... Waarom al dat lij den, die chagrijnige pijn, die slapeloze nachten, dat onver draagzame humeur? Er is toch geen reden om te wanhopen! Neem Kruschen Salts. Duizen den en tienduizenden en hon derdduizenden gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kruschen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuiverend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samenge steld, hebben een aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden. Die bloedzuiveren de organen komen dan weer tot krachtiger werking en de scha delijke pijnverwekkende zuren worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Begin weer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regelmatig gebruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden. Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist. Wanneer op Java bepaalde door de Hollander ingevoerde indu-den met de leden, die pas later tot strieën met succes hebben ge- de statenbond zijn toegetreden, werkt is dit vooral te danken aan I Men kan deze levende encyclo- de druk van de noodzaak, tenge-pedie zonder moe te worden uren- volge van de overbevolking. lang aanhoren. Aan het eind van Wordt de overbevolking echter het gesprek blijft echter een ze- door het vertrek van vele millioe- kere leegte achter. Ook hem ont- nen naar andere eilanden opgehe ven, dan verdwijnt automatisch deze druk, en daarmee tevens de noodzaak van een harde strijd om het bestaan. De ervaring heeft uitgewezen, dat de mensen in dit land geen behoefte hebben meer te werken, dan hun door de le- breekt het aan practische en con structieve denkbeelden. Hij zweeft precies zo als het merendeel van zijn collega's ergens hoog in de wolken en zelfs zijn humor is niet in staat het contact met de aard se werkelijkheid tot stand te brengen". Voorstel tot compromis- over eenkomst. Uit doorgaans betrouwbare bron te Batavia verneemt Reuter, dat in de brief van Moh. Hatta, door minister Stikker naar Nederland overgebracht, een compromis overeenkomst wordt voorgesteld, afhankelijk van de bereidheid van het Nederlandse Kabinet om de onderhandelingen te hervatten door bemiddeling van de C.v.g.D., op de formeel aanvaarde basis van de Amerikaanse, mondeling g Jane, voorstellen. Naar verluidt wordt in de brief voorgesteld, dat voor 1 Januari a.s. de Nederlan ders en de Indonesiërs ministers zouden benoemen voor een fede rale interim-regering, die voorbe reidingen zou moeten treffen voor de verkiezing van een constitue rende vergadering binnen onge veer zes maanden. De interim- regering zou dan verantwoordelyk zijn aan dit lichaam, dat een grondwet zal opstellen voor de Verenigde Staten van Indonesië en de onderhandelingen met de Nederlanders zal voeren voor de instelling van een Nederlands- Indonesische unie. De souvereini- teit over Indonesië zou gedurende de interim-periode blijven berus ten by de Nederlandse Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, doch de interim-regering zou de facto het bestuur in handen heb ben. De C.v.g.D. zou worden te ruggetrokken na de totstandko ming van de interim-regering. Terwijl het kwik in de thermometer daalt. (Speciale correspondentie). Terwijl het kwik in de thermometer van Berlijn op bedenkelijke wijze het nulpunt nadert en een gure wind het laatste herfstloof van de bomen blaast is er in de algemene stemming der bevolking een verbetering te bespeuren, die men weliswaar nog niet met het woord optimisme kan karakateriseren, maar dit als reactie op het wereldgebeuren wei de aandacht verdient. Het zijn voornamelijk drie re- stationneerd, die de inhoud van denen, waarom de Berlijnse bur- passerende auto's en vrachtwa- ger, ondanks de voorboden van gens en bagage van voetgangers de winter, ruimer ademt. In de onderzoeken, Transporten, waar- eerste plaats is zij het ook in de vorm van oncontroleerbare geruchten iets doorgesijpeld van wat in de geheime vergade ringen van S. E. D.-functionaris- sen is besproken. De gedeeltelijk bekend geworden politieke richtlijnen, welke de leiding der S. E. D. op bevel van het Sowjet- voor een uitvoervergunning is verstrekt moeten langs een van de vijf hoofdstraten worden ge leid, waar eveneens politie uit de Oostelijke sector een strenge controle uitoefent. Het hoofdbu reau van politie heeft deze maatregel afgekondigd om voor- ai elke aanvoer van brandstoffen Russische hoofdkwartier aannaar West-Berlijn te verhinde- haar functionarissen heeft door gegeven, wijzen er op, dat een ctie der Berlijnse communisten voor de gemeenteraadsverkie zingen van 5 December niet is te verwachten. Naar wij in kringen der S. E. ren. Zelfs geringe hoeveelheden kolen en briketten worden in beslag genomen. Voorts kondig de de S. E. D. een reeks massa vergaderingen aan, die in de komende weken zullen worden gehouden. De demonstraties en Zaterdag j.l. is het vormings centrum „Ons Huis" van de vroe gere Christelijke vakbeweging te Königswinter heropend. Bij deze plechtigheid waren vele regeringsautoriteiten uit de Wes telijke zones van Duitsland aan wezig. Het Internationaal Chris telijk Vakyerbond werd ver tegenwoordigd door de heren P. J. S. Serrarens en M. Ruppert. De openingsrede werd gehon den door Jakob Kaiser. Het huis, dat in 1933 in be slag werd genomen door het Duitse Arbeidsfront en in 1945 door de gealliëerde bezettings autoriteiten, zal thans weer voor zijn oorspronkelijke bestemming gebruikt worden, n.l. voor de Christelijk-sociale scholing der Duitse arbeiders. Ter herinnerig aan de grote leider der Duitse arbeiders vóór 1933 werd de naam van het huis gewijzigd in: „Adam Stegerwald- huis". De onherstelbaar gebarsten historische luidklok van het Bel- jort te Gent wordt vervangen door een nieuwe reuzen-klok die de naam „Overwinnend" zal voeren. Het gevaarte, dat een gewicht van 6050 kg. en een doorsnede van 2.10 meter bezit, is in Tournai gegoten. De graveurs aan het werk voor het aanbrengen van de inschriften en versieringen. Op vragen van de heren van in strijd met het Nederlandse! der Goes van Naters en Vorrink recht daaronder begrepen het betreffende de veroordeling van Nederlandsch-Indische recht drie mariniers tot resp. 2'A jaar, of het volkenrecht voorkomt" I 2 jaar en VA jaar gevangenis-' straf, in verband met hun wei-'y-, - gering tot het gehoor te geven komen 45 millioen kg. Hoe zit dat? Het communistische blad ,£>e Waarheid" heeft onlangs niet zonder ophef meegedeeld, dat een bedrag van 400.000 frs. naar Frankrijk was gezonden, ten be hoeve van de kameraden die daar de zaken in de war trach ten te sturen. Prachtig toch, zulk meeleven! Nu is echter een der Kamer leden op de gedachte gekomen aan r^inister Lieftinck te vragen, of voor een dergelijke over- j schrijving, die geen ai\der doel kan hebben dan de bolsjewisti sche koude oorlog" tegen West-Europa te helpen financie ren, van overheidswege een de viezen-vergunning is afgegeven- De betaling aldus de minis ter is niet geschied via over heidsinstanties of de Nederland se Bank, waarom door de de viezen-recherche een onderzoek wordt ingesteld. Ik neem aan, dat „De Waar heid" ditmaal de waarheid heeft gesproken. Maar dan zal het interessant zijn, straks de waarheid te horen over de slinkse manier waarop dit geld de Franse kameraden kon bereiken. (Ingez. mededeling, advert.) Nieuwe aankoopmach tigingen van de E.C.A. De E.C.A. heeft aan Neder land aankoopmachtigingen ver strekt tot een totaalbedrag van 5.935.080 dollar. 'Van dit bedrag was het resterende 5.806.080 dol lar bestemd voor de aankoop van tarwebloem in de V. S. en voor de aankoop van gedroogd bloed in Brazilië. D. vernemen zal de partij zichprotestbetogingen, die aanvan- in de komende vier weken be- j kelijk waren beoogd, zullen perken tot het gebruik van le-daarentegen achterwege blij- gale middelen. Daartoe behoort ven. Vooral deze verandering o.a. een aanzienlijke verscher-in het program van actie der ping van de bewaking van de S. E. D. heeft de bezorgdheid grens tussen Sowjet-Russisch Berlijn en de Westelijke secto ren, waartoe werd overgegaan, en waardoor het practisch niet meer mogelijk is zonder een spe ciale vergunning goederen van der West-Berlijnse bevolking voor een communistische staatsgreep aanzienlijk vermin derd. De tweede reden waarom de Berlijnse burgerij zich rustiger enige omvang uit de Oostelijke voelt moet worden gezocht in de sector naar het Westen te bren-1 nieuwe pogingen van de Argen- gen. Op meer dan 70 punten van tijnse minister van Buitenlandse de grens zijn controleposten ge-1 Zaken Bramuglia, die na bespre-aan Berlijn. kingen te Londen een nieuw plan zou hebben uitgewerkt om de Berlijnse crisis op te lossen. Uit de verklaring van Bramugi lia, dat hij zijn bemoeïngen „uit gaande van een nieuw gezichts punt" wil hervatten, meent men te Berlijn te mogen conclude ren, dat kwesties van de valuta en de blokkade met als een ge heel zullen worden behandeld, hetgeen Moskou gelegenheid zou bieden zonder verlies van prestige zijn ontoegeeflijke hou ding te herzien. Deverwach tingen, die op deze overwegin gen zijn gebaseerd, worden nog versterkt door het bericht, dat Trygve Lie, de secretaris-gene raai der Verenigde Naties zich speciaal met het vraagstuk der Berlijnse valuta heeft bezig ge houden en van plan zou zijn zich naar Berlijn te begeven om ter plaatse deze aangelegenheid te bestuderen. In de derde plaats wint de mening, dat een ontspanning op til is, veld door het bezoek van vier andere belangrijke in ternationale persoonlijkheden aan het bevel tot platbranding van de kampong Pakisadji, heb ben de heer Drfees, minister-pre sident, en de heer Sassen, mi nister van Overzeese Gebieds delen geantwoord: dat deze kwestie hen bekend is. Zij deelden mede, dat voren bedoelde mariniers gratie-ver zoeken hebben ingediend, welke nog in behandeling zijn. Aangezien het de ministers echter noodzakelijk voorkomt omtrent, enkele punten nadere inlichtingen te ontvangen, heeft minister Sassen zich telegra fisch tot de regering van Indo nesië gewend voor. nadere toe lichting. Na ontvangst hiervan zal na der worden teruggekomen op de sinaasappelen. Naar wij vernemen, verwacht de afdeling Zuidvruchten van de Vakgroep voor Groente en Fruit een sinaasappel aanvoer van niet minder dan 45 millioen kg. Ko men al deze vruchten binnen, dan is de kans op bonvrije ver koop groot. Voor een prijsopdrijving als vorig jaar met de Surinaamse sinaasappels geschiedde, is men niet bevreesd, aangezien de grote aanvoer een levendige concur rentie in het leven zal roepen. ^BABY-Aïfu K8fiftMPAKK£TTm. van geheel volledige inhoud zijn een specialiteit van de bekende Geneesmiddelen- Bandagezaak Lange Kerkstraat GOES De Britse kruiser „Sirius" (5.450 ton) en de torpedojager „Aisne" (2.400 ton) zijn uit Be- beantwoording van de vragen 2 lize op de Bahama-eilanden aan- tot en met 5 en met name vangekomen. Zij zullen 18 Nov. naar de tweede vraag. I Engeland oversteken. Deze luidde: Willen de minis- De 69-jarige generaal Henri ters uitdrukkelijk uitspreken, of naar hun mening de regel „Be- fehl ist befehl" in de Neder landse rechtstaat gelding heeft, en, zo neen, of zulks dan niet in houdt, dat de ontvanger van een bevel zijn medewerking aan de uitvoering daarvan 'moet weige- Giraud is naar een ziekenhuis te Parijs overgebracht. Van 1943 tot 1944 was hij opperbevelheb ber der Franse strijdkrachten. In beide wereldoorlogen wist hij aan Duitse gevangenschap te ontkomen. In 1946 werd hij tot lid van de ren, wanneer hem dit duidelijk wetgevende vergadering gekozen Onwaardige aanval op de C.B.T.B. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 34) o— „Goed jongen, volgens mijn mening alles normaal. Dat 't nu juist vandaag moet gebeuren. Wat 'n dag!" hoofdschudde ze zorgelijk. moest de dokter snel ingrijpen, en na een goed kwartier was de baby geboren. Boven 't kinder geschrei uit hoorde Ingena de dokter zeggen: „Een flinke zoon Nieuwdorp, ik feliciteer je van harte!" Het kindje werd door de zus ter gewassen en gekleed. Toen lei ze het even in de armen van 't jonge moedertje: „Kijk es, hier is nu uw zoon," zei ze har telijk, „is 't geen lief kereltje? Geef hem z'n eerste zoen maar". XV. Van een rustig kraambed was echter geen sprake. De nacht, die volgde op de eerste dag, was vol onrust. Het kleine pas geboren Jantje had daar echter part noch deel aan. Die lag zoet slapend in z'n gloednieuw ledikantje. Het rumoer kwam echter van buiten; af en aan vlogen vlieg tuigen, zwaar ronkend over de stad. Onverklaarbare ontplof- Overgelukkig drukte Ingena't fingen'deden hun dreunend ge- In de slaapkamer vond hij In- kindje tegen haar gezicht en er luid van verre horen. Ingena gena zitten op 't ledikant. Ze was in haar op dit moment niets kon niet slapen, telkens als ze stak haar hand uit toen Joost j dan één grote verwondering, dacht even in te sluimeren, binnenkwam. |Was dit haar kind? Dit mooie schrok ze nerveus weer wakker. Moeder Leentje zorgde voor vlasblonde kindje, dat met z'n i De eerste blijdschap om 't wat middageten en liep zenuw- vuistjes nu al tegen z'n wan- kind was reeds dadelijk vervuld achtig heen en weer te dribbelen, getjes wreef? van diepe zorg. Er was oorlog. Niemand had behoefte aan eten, Ze kon dit grote geluk niet Wat moest dat worden, als er maar ze wilde toch wat doen. vatten. i niet spoedig een einde aan De dokter kwam kijken, trok Ook Joost wist met z'n ge- kwam? z'n witte jas aan en bleef. De voelens geen raad. Was dit nu I Een tweede dag brak aan. oorlog speelde in deze kamer: zegen? Was dit nu een geschenk Bijna iedereen had slecht of ge- geen rol van betekenis hier [van de Allerhoogste, zoals moe-j heel niet geslapen. Men sjouw- werd gevochten om een klein, I der zei. Joost beefde van ont- de beddegoed naar beneden, of nog ongeboren wezen.roering. Nu had hij een zoon, trok met kinderen en al bij Kort na de middag kwam een een jongen die later vader te- ouders in. De wildste geruch- zwaar ronken over de stad: een'gen hem zeggen zouj_j— j- aantal bommenwerpers kroop En daar was moeder, die hem laag over de huizen. Een la- de hand drukte: „Jongen, wat wine van geweld deed alles kra- ben ik blij dat ik dit nog be ken en schudden; het was alles leef, dat je maar veel plezier slechts een kwestie van een paarIvan je zoon hebben mag". seconden, toen was 't gebeurd., jen ze zoende Ingena en het kind De sirenen loeiden te laat, j Het was een machtig gedempt want de „Jan van Galen" was i geluk, dat toch een uitweg vond. •n de Maas tot zinken gebracht Met een glimlach om de mond en de bommenwerpers verdwe- de ogen gesloten lag Ingena na- oen weer in de verte. dien te rusten. Moeder en zoon Ingena schreide vi(n ontzetting trokken zachtjes de slaapkamer en angst. Vanaf dit ogenblik dicht.... ten deden de ronde. Wat was er van waar? Hoever waren de indringers eigenlijk gevorderd Was er kans dat ons kleine leger die overmachtige vijand de baas kon blijven? Mina, heel alleen met haar haar drie kleine jongens was ten einde raad. De ouders van Job boden haar onderdak, maar ze weigerde; toen kwam tenslotte de ongetrouwde tante Neeltje maar weer bijspringen. Niemand bleef graag alleen in die roe rige donkere nachten. Weinig mensen hadden be langstelling voor 't pas geboren kindje van Ingena, zozeer wa ren ze vervuld van eigen zorg en leed. Het kind, onbewust van het grote wereldgebeuren, had de vrede in z'n klare blauwe kijkers. Ingena ontroerde ervan zo vaak ze 't kind in haar ar men had. In haar hart ontplooi de zich de moederliefde als een tere bloem. Ze voelde zich diep- gelukkig met haar kleine jon gen en bijna schuldig, dat ze er, ondanks dat vreselijke daar buiten, zo diep van genoot. Naarmate de dagen verstre ken, steeg de spanning. Zondag en Maandag was het Pinksterfeest. Inplaats dat men opging om het feest van de uit storting van de Heilige Geest te vieren, kreeg men huisarrest. Soldaten patrouilleerden in de straten van de stad en losten waarschuwingsschoten op ieder, die zich buiten waagde. Voor het eerst sedert jaren bleven de kerken gesloten. Traag verstreken die zonnige dagen. Wat gebeurde er eigenlijk in ons land? De onzekerheid deed 't ergste vermoeden, radio-berichten spraken elkaar tegen. Dan weer moedeloos, dan weer hoopvol, redeneerde men. Inderdaad werd er moedig stand gehouden door de Hollandse troepen. Het ging Hitier dan ook veel te langzaam naar z'n zin, z'n hand langers kenden radicale me thodes. (Wordt vervolgd.) Ir D. S. Tuynman, secretaris der Holl. Mij. van Landbouw, schreef in het „Holl. Landbouw weekblad" in een verdachtma- kend artikel o.m.: „Bij het organisatieleven is de eenheid vaak zoek. In plaats van samenwerking te zoeken, rijdt men elkaar vaak liever in de wielen, omdat men in de plaats van het grote belang zo kort zichtig is, de ondergeschikte be langetjes van eigen groep te zoe ken en te dienen. Het is juist het aantrekkelijke van een algemene organisatie, dat zij boVen enige principes en politieke doelstellingen staat. Bij ons is plaats voor iedere boer en tuinder, die in de eerste plaats zijn bedrijfsbelangen ge diend wil zien en zich niet wil laten spannen voor de princi piële en politieke karretjes van diegenen, waarvan 't voor ons nog de vraag is, of zij wel in de eerste plaats de zuivere boeren- belangen zoeken te dienen. Door de scheidsmuren binnen de boerenstand op te trekken ver deelt en verzwakt men de boe renstand. Men omhult zich met het valse aureool van beter of anders te zijn dan anderen, zon der evenwel de moed en durf te hebben te erkennen, dat men de boerenstand een ondienst be wijst. Nu gaan we gezamenlijk om een conferentietafel zitten, benoemen commissies, hebben zelfs een St. voor de Landbouw. Wij geven hoe langer hoe meer boerenbaantjes en praten maar tot je er ziek van wordt. Maar de buitenwacht lacht ons uit. Die weet onze zwakke pun ten en maakt er gebruik van." „Daarom," zo besluit hij, „moet de boer terug in de alge mene organisatie, de organisatie, die vrij staat van elke politieke doelstelling". In „Ons Platteland" spreekt Cn. zijn verbazing uit, dat een ontwikkeld man, van wie we toch mochten aannemen, dat hij een brede kijk heeft op de ont wikkeling der dingen, zulke dwaasheden schrijft." Hij noemt dit geschrijf dwaas. Immers, de feiten hebben duide lijk bewezen, dat niet alle Ne derlandse boeren en tuinders van een „algemene" organisa- gediend zijn. Deze feiten zijn, dat er twee confessionele organisa ties zijn, die ieder afzonderlijk duizenden en gezamenlijk tien duizenden leden tellen. En deze leden wensen geen lid te zijn van een „algemene" organisa tie, omdat ze daar, krachtens hun beginsel niet thuis horen. Zij volgen daarbij hun innerlijke overtuiging en die mag zelfs de heer Tuynman geen geweld aan doen. En als deze heer honderd maal zou zeggen: Er is ook voor u plaats bij ons, dan moeten ze geen plaats, want ik wens dat hetgeen ik belijd, ook de grond slag zij van de organisatie, welke- ik als middel ter behartiging van mijn boeren- en tuinders- belangen gebruik Maar vooral is zulk geschrijf e r g e r 1 ij k. In de eerste plaats voor de Stichting voor de Landbouw waarin notabene de Holl. Mij. via het K.N.L.C. een partner is. We achten de tirade over wat er zou gebeuren in Stichtingsver- band zonder meer beledigend. Beledigend ook voor velen der bedrijfsgenoten, die zich aan het zeer vele werk der Stichting ge ven zonder daarvoor een rede lijke beloning te ontvangen, ja zich er offers voor getroosten. En we zouden het op prijs stel len, dat de heer Tuynman hier over tot de orde werd geroepen. Want we achten dit nodTg. Ergerlijk is ook het geschrijf voor de confessionele organisa ties, die met de Holl. Mij in Stiehtingsverband samenwerken. De heer Tuynman debiteert in sinuaties en verdachtmakingen, welke kant noch wal raken en die we zeker in dit tijdsgewricht van de zijde van een hoogstaand man voor onmogelijk zouden hebben geacht". Nederlandse exporteurs zouden gedeelte van dollars zelf mogen besteden. Door de Ned. autoriteiten wordt volgens de Haagse corres pondent van de „N. Y. Times" ernstig overwogen, de deviezen- voorschriften te wijzigen, om de export naar de V. S. te stimu leren. Men zou de Nederlandse exporteurs in de gelegenheid SINTERKLAAS, DE BANKETBAKKER EN DE MINISTER. De minister van Sociale Zaken heeft in een beschikking bepaald: dat In banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in het tijdvak van 15 tot en met 27 November 1948 mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid mogen verrichten en wel zodanig, dat: a. met uitzondering van de Zaterdag, de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tussen 7 en 20 uur; b. op Zaterdag de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tussen 7 en 22 uur. Als voorwaarde geldt, dat in dien een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, hij in dezelfde week hetzij op ten min ste een andere werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 geen arbeid verricht. Op de dagen, waarop ingevol ge deze vergunning langer dan acht en een half uur per dag arbeid wordt verricht, behoeft de arbeidstijd van een arbeider niet na ten hoogste vier en een half uur te worden afgewisseld door 'n onafgebroken rusttijd van tenminste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 5 uren wordt afgewisseld door een on afgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Staking aan Amerika's Oostkust. Aan de oostkust van Amerika zijn 65.000 havenarbeiders een staking begonnen. Ryan, voor zitter van de mijnwerkersbond, heeft verklaard, dat hij niet van plan was thans ook de arbeiders aan de Golfkust en in de Zuid- Atlantische havens tot staken op te roepen, daar dat niet nodig was. De stakers aan de oostkust zullen alleen werken aan de ver schepingen van het Amerikaanse leger, aldus Ryan. Hieronder viel niet de Marshall-hulp. Een melaatsen-inrichting in Frankrijk. Het sanatorium van Valbonne in het departement van Gard, 100 km. ten westen van Mar seille werd in 1926 gesticht door Philadelphe Delord. De opzet was het herbergen van een honderdtal zieken: mo menteel biedt het onderdak aan veertig melaatsen. Het zijn voor f het merendeel militairen uit antwoorden: Er is voor mij bij u is nog niet genomen. willen stellen, om 5 pCt van de j verschillende delen van de Fran- dollaropbrengst van hun export se Unie, die op hun repatriëring voor eigen gebruik te behouden, wachten en voorts enkele Fran- Deze dollars zouden dan niet in sen, voor het grootste deel ou Nederland kunnen worden ver- j kolonialen. kocht, doch kunnen worden ge- j Al deze zie^e9. t L, bruikt voor het aanschaffen van thans een behande g goederen in de V. S. of andere sone een nl?"wm„^mdee beste dollargebieden. De exporteurs miadel waar™" zouden zelf mogen bepa'en, j resultaten^dd^en was het lars voM invoeri^Nederland aantal melaatsen in Frankrijk zullen aankopen. De Nederlandse zeer groot In onze dagen is het autoriteiten realiseren zich even- met groter dan 150. wel, dat een dergelijke regeling kan leiden tot een dubbele staking op New-Foundland Prve~t hierover dat de d,e 33 dagen heeft geduurd, is Nederlandse regering inderdaadVrijdagochend beëindigd De een dergelijk plan koestert. Het uurlonen gaan met 10 cents om- f=aan de E C A. ter beoordeling hoog en de maandlonen met 20 voorgelegd,'doch een beslissing dollar, de loonsverhoging is te- voorg s rugwerkend tot 16 Juni.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2