Regering verlaat het garantie- en richt prijzenstelsel. Grote verontwaardiging in Frankrijk over Brits-Amerikaanse besluit. NIEUWS Afzet van bodemproducten moet bevorderd worden. Commissie voor Goede Diensten lapt Nederlandse protesten aan haar laars. Aanvullende credieten voor militaire uitgaven Algemene beschouwingen in de Tweede Kamer geëindigd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donkere toekomst? Verhoging binnenlandse voederprodnetie moet import vervangen. „Formulering der eisen aan de Republiek niet al te scherp". Vooraanstaand Frans diplomaat naar Duitsland. SNIPPER Sichting Rusthuizen Walcheren opgericht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1101 Abonnementsprijs S«0 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 13 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, .Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.58 u., onder 16.51 u. Maan op 15.57 u., onder 5.07 u. Hoogwater op Zondag 14 Nov.: Vlissingen: 0.27 u. 1.81 m., 12.40 u. 1.68 m. Wemeldinge: 2.09 u. 1.68 m„ 14.25 u. 1.47 m. Prof. Brouwers, de man van de prijsbeheersing, verklaarde de vorige week: „Ons leven blijft al leen draaien door de buitenlandse credieten die we krijgen. Daar door leven we in een periode van schijnwelvaart. Maar zodra die credieten niet meer verleend wor den en de prijzen op de interna tionale markt scherp gaan dalen lopen wij ook vast. Dan staat er een massale werkloosheid voor de deur. Om dit dreigend gevaar te ke ren meende Prof. Brouwers, dat we evenals in België moeten stre ven naar een grote en snelle indu strialisatie. Daar moet de hele in vesteringspolitiek op worden ge richt. Dat klinkt aannemelijk. Alleen voor een sterke uitbrei ding van de industrie is een ding noodzakelijk. Wij moeten kunnen concurreren. Nu is dat concurrentie-vraag- stuk zeker niet gemakkelijk. De bedrijven staan voor hoge lasten in verband met de uitvoe ring van sociale wetten enz. en door de eisen die de onverbidde lijke fiscus aan het bedrijfsleven stelt. Belangrijke prijsverlagingen zul len daardoor niet gemakkelijk zijn door te voeren. Bovendien zijn we hierin in ster ke mate afhankelijk van an dere landen. Er is b.v. een grote kans dat de Duitse industrie over enkele jaren weer op volle toeren werkt Ook daar is de roep om snelle en sterke industrialisatie. Japan be reidt zich eveneens voor op een economische oorlog. En dan zal het voor de Neder landse industrie die nu op alle manieren aan banden is gelegd, niet gemakkelijk zijn te concurre ren en de klanten te vinden die de producten van de industrie kunnen afnemen. Hierbij komt nog dat ook de landbouw naar nieuwe wegen zoekt. Door allerlei middelen, o.a. een betere verkaveling wordt getracht een meer economische bedrijfs voering te verkrijgen, maar dit zal noodzakelijkerwijs betekenen, dat menselijke krachten worden afgestoten en dat zo de werkloos heid wordt bevorderd. En dan is er nog het feit, dat naar het schijnt de kantoren lang zamerhand verzadigd raken, wat voor duizenden Ulo-klanten ver minderde kansen betekent, ter wijl er ook nog altijd de kans is, dat op een bepaald moment de sterkte van het leger met zeg 50.000 man kan worden vermin derd. Zo schijnt de toekomst ver van gunstig. AX'ij zeggen dit niet om onnodige bezorgdheid te wekken. Menselijke berekeningen hebben menigmaal gefaald en "Sat is ook nu zeer goed mogelijk. Toen de spoortreinen gingen rij den werd voorspeld, dat dit de dood zou zijn voor het vervoer te water. En toen algemeen de ma chines in gebruik werden gesteld, werd de vrees gekoesterd, dat dit werkloosheid op grote schaal zou betekenen. Deze voorspellingen zijn echter niet in vervulling gegaan. Ook de vraagstukken die hier in het geding zijn, blijken vaak niet zo eenvoudig als ze soms wel schijnen. Hier werken allerlei, soms nauwelijks waarneembare factoren die de berekeningen in de war kunnen sturen. Maar aan de andere kant is het toch ook nodig, dat de werkelijk heid voorzover mogelijk onder de ogen wordt gezien. Na de oorlog is door sommige partijen verklaard, dat het nu uit moest zijn. Nooit meer oorlog en geen werkloosheid meer. Zoiets geeft een dankbaar ap plaus. Maar dergelijke verklaringen hebben toch niet meer waarde dan een slaapmiddel voor een ern stige ziekte. Zij brengen geen ge nezing. n dan is er nog altijd het woord uit de Bijbel, dat de mens in het zweet zijns aanschijns brood zal eten, dat de voorziening in de levensnood voor de mens ge paard zal gaan met moeite en smart al de dagen zijns levens. Een paradijstoestand zal op deze zondige aarde niet worden bereikt. De poorten van het para dijs zullen zich voor de verlosten in Christus' bloed pas openen, als daar is de nieuwe aarde waarvan de apostel Johannes spreekt, de aarde waar geen zonde zal zijn, geen onrecht en geen oorlog en waar de moeite van de arbeid voorgoed is gebannen. Dat is niet het afschepen van hen die in moeite verkeren met een wissel op de eeuwigheid, maar dat is Bijbelse werkelijkheid, die verankerd ligt in God. NIEUWE KOERS IN L ANDBOUWPOLITIEK VOOR DE ZONDAG „De regering acht een beleid noodzakelijk, dat een krachtiger gebruik van de Nederlandse bodem bevordert door voorwaarden te scheppen, welke een lonende afzet van de bodemproducten waar borgen. Een systeem, waarbij voorwaarden worden geschapen voor lonende afzetmogelijkheden is te verkiezen boven een kunstmatig stelsel van vastgestelde prijzen,'hetzij richtprijzen dan wel vaste prijzen". Tot deze conclusie komt de mi nister van Landbouw in de memo rie van antwoord op het voorl. verslag der Tweede Kamer be treffende zijn begroting. Door het Nederlandse volk wordt gemak kelijk vergeten, nu de voedsel positie aanmerkelijk is verbeterd, dat de Nederlandse land- en tuin bouw het grootste gedeelte van hetgeen door de bevolking gecon sumeerd wordt, moet opbrengen en daarenboven nog een belang rijk aandeel in de noodzakelijke export moet leveren. In verband met de grote be hoefte aan voedsel en om voorts de arbeidskracht op een zo pro ductief mogelijke wijze te beste den, is het noodzakelijk er naar te streven, dat de omvang van de veestapel ten minste het voor oorlogse peil bereikt. Een terugkeer tot de voor-oor- logse situatie zou slechts mogelijk zijn, indien men van de veronder stelling zou kunnen uitgaan, dat het geleidelijk aan weer mogelijk zou zijn op dezelfde wijze als in het verleden geschiedde, grond- GEEN VOEDEJtGRAAN OF HARDE VALUTA. hulp economisch onafhankelijk zal kunnen zijn van buitenlandse hulp. Dit brengt o.m. met zich mede, dat de Nederlandse Landbouw er in de naaste en verdere"*toekomst niet op kan en mag rekenen, dat dezelfde hoeveelheden granen en veekoeken zullen kunnen worden ingevoerd. IMPORT. Circa een derde gedeelte van de voor-oorlogse import van voedermiddelen zal moeten wor den vervangen door een ver hoogde binnenlandse voeder productie. In hoeverre het in de toe komst mogelijk zal zijn ook de voortbrenging van veredelde producten te stimuleren met behulp van veevoeder voor dit doel, zal mede bepaald worden door de export-mogelijkheden Jen de valuta-verhoudingen. Het iis duidelijk, dat in verband met Ernstig moet er evenwel reke- de ontwikkeling in het Verre ning mede worden gehouden, dat I Oosten, waar de productie voor er geenszins zekerheid bestaat, een zeer groot deel door deze dat in de toekomst weder derge- volkeren zelve wordt verbruikt, lijke grote hoeveelheden voeder- terwijl het geenszins is uitge- granen tegen lage prijzen op de sloten dat de consumptie aldaar wereldmarkt verkrijgbaar zullen zodanig zal toenemen, dal grote zijn. Afgezien van de onzekere ba- importen in 'deze gebieden no- sis waarop men zich zou stellen, dig zullen zijn, relatief meer indien men zich te zeer afhanke- granen en andere voedermid- lijk zou maken van de exportover- delen voor de voeding van mens schotten van andere landen, is er nog een tweede factor, welke van onmiddellijke betekenis is. Neder land heeft, als bijna alle landen in West-Europa, te kampen met een ernstig tekort aan harde va luta. Ondanks de Marshall-hulp, waardoor ons land momenteel in staat wordt gesteld zijn producti viteit te verhogen, wordt de uiter ste inspaning gevergd om een re delijk levensniveau voor de bevol king in Nederland in stand te houden. Het is dus van uitermate groot belang te trachten de productivi stoffen op de wereldmarkt te ver-1 teit zo ver op te voeren, dat ons krijgen. land na afloop van de Marshall- Dienst Legercontacten doet een boekje open. De Dienst Legercontacten deelt mede: „De laatste maanden heeft de Nederlandse legerleiding tallo ze malen schriftelijk en mondeling by de Commissie voor Goede Diensten geprotesteerd tegen het toenemend aantal inbreuken op 't bestand, dat door republikeinse troepenonderdelen wordt gepleegd Deze protesten leidden nimmer tot enige bevredigende reactie. De legercommandant heeft op Neher (op Schiphol): Om klokslag vier uur landde gistermiddag op Schiphol de Con stellation „Holland!' uit Batavia met aan boord de heer L. Neher, gedelegeerde van het Opperbe stuur. De heer Neher verklaarde, de laatste berichten over de situatie in Indonesië niet ontvangen te hebben. Wèl verklaarde hij, dat, toen hij uit Batavia vertrok, de situatie zo was, dat er geen reden tot direct pessimisme omtrent de hervatting der onderhandelingen met de Republiek bestond. Wat betreft de twee punten: be ëindiging van bestandsschendin gen en hervatting van het goede renverkeer, deelde de Heer Neher mede, dat deze eisen nog altijd bestaan. Het is echter niet de be doeling, de tegenpartij tegen de muur te drukken, zodat de formu lering op het ogenblik niet al te scherp is gesteld. Over de voorstellen van Cochran zei hij: „De voorstellen in de vorm, zoals ze ons werden voor gelegd, werden niet aanvaardbaar geacht. Dit is echter iets anders dan ze verwerpen. Hoe dan ook. deze voorstellen zullen, willen zij een basis voor de onderhandelin- gen vormen, als een voorstel van de Commissie van Goede Diensten moeten worden aangeboden". oteststakingen te Parijs Meer dan 1200 Parijse arbei ders zijn gisteren in staking ge gaan als protest tegen de arres tatie van het communistische par lementslid l'Huiilier na de demon straties op Donderdag j.l. Uit vele delen van Frankrijk worden nieuwe botsingen met stakers gemeld. De door de communisten gelei de yakverenigingsraad voor het gebied van Parijs, die meer dan een millioen arbeiders vertegen woordigt, heeft voor heden een 24-uur staking uitgeroepen als protest tegen het brute optreden van de politie en de arrestatie van communistische parlements leden. Den Haag weet niets van hervatting besprekingen met Republiek. Naar aanleiding van de aankon diging van Natsir, dat beide par tijen in principe een overeenstem ming hebben bereikt om de poli tieke besprekingen te hervatten, verneemt het A.N.P., dat hiervan in Den Haag niets bekend is. 12 October de C. v. G. D. aange boden om aan de hand van het beschikbare feitenmateriaal per soonlijk een uiteenzetting te ge ven, teneinde haarte overtuigen van de ernst van de toestand. De Commissie heeft gemeend van dit aanbod geen gebruik te moe ten maken. Wèl werd door de Commissie aan de Nederlandse delegatie een van de republikeinse delegatie ontvangen brief doorgezonden, waarin de door de Nederlandse legerleiding bijeengegaarde docu mentatie inzake re-infiltraties welke uitsluitend bestond uit van republikeinse instanties afkomsti ge bescheiden vervalst werd verklaard. Niemand kan van de militaire commandant verwachteg, dat hij zijn troepen laat neerschieten zon der daartegen afdoende maatre gelen te nemen en daarom zal, wanneer van de andere zijde der status quo-lijn geschoten wordt, de lijn worden overschreden om de benden buiten gevecht te stel len. De tweede klacht waarvan sprake is betreft de door de Ne derlandse luchtstrijdkrachten ver richte verkenningen, welke som tijds boven de door de republikei nen gecontroleerde gebieden heeft plaats gehad. Deze verkenningen zijn verricht tegen de in strijd met de internationale bepalingen on der auspiciën van de Republiek bedreven luchtpiraterij, dan wel als gevolg van ernstige branden op republikeins territoir (Tjepoe) Tenslotte zij opgemerkt, dat 't de aandacht heeft getrokken, dat nu plotseling een beroep op de le gerleiding wordt gedaan om de en dier op het westelijk half rond zullen moeten worden ge kocht. Het is in hoge mate ge wenst, ons land zoveel mogelijk onafhankelijk te maken van im port uit dollargebieden. tZie vervolg pag 5, kolom 1.) Maarschalk Vassilcvsky van zijn functie ontheven. Radio Moskou heeft medege deeld, dat de Sówjet-Russische maarschalk A. M. Vassilevsky is ontheven van zijn functie als chef van de generale staf. Hij blijft eerste minister voor de gewapen de macht. Volgens Radio Moskou werd dit verordend door de raad van mi nisters met het oog op de over belasting met werk. De ministerraad heeft tezelf dertijd generaal S. M. Sjtemenko tot chef van de generale staf en vice-minister van de strijdkrach ten benoemfl. Er zijn voorts drie nieuwe generaals benoemd Maarschalk Vassilevsky werd in 1943 tot stafchef benoemd na het geslaagd tegenoffensief bij Het gerucht gaat, en groeit Wie telt ze, de verhalen, die de ronde doen, van personen graag, ook van gebeurtenissen, die als „echt waar" verteld worden? Er zijn, helaas, altijd ontvangst- én uitzendstations genoeg. De inhoud van zulk één, gretig genoten conversa tie, doet het leven echter geen goed. Eer kunt ge vragen: waar heb je „zin" in, om je daarmee bezig te houden? Paulus spreekt hier ook over een lopend gerucht. Van uit Thessalonica rolt het verder, naar andere plaatsen en stre ken. Maar, 't is een vertelling, die niet de hoofden geheimzin nig bij elkaar doet steken, en afwezigen tot een slachtoffer maakt. Eer vaart een heilige ontroering door allen, tegen wie het als e&n golfslag aan spoelt. Het brengt Gods bood schap binnen 't bereik van anderen. 't Woord des Heren, dat is de inhoud van het gesprek, Want van V is het Woord des Heeren luidbaar geworden. 1 Thessal. 1 8a. dat vanuit de gemeente van Thessalonica wordt op gang gebracht. Dat is 't gerucht, dat geen derden" tot lijdend voorwerp maakt, maar dat de ontvangers met God verbindt. Uit het bezige leven en het heidense denken worden zij opgevorderd, om op God te letten, en van Hem te horen het Evangelie der verlossing. De naam van Jezus Christus komt door dit gerucht voor de aandacht van hen, die tot he den daarvan onkundig waren. Dat doet Thessalonica! Het Woord Gods uitzenden, het sein van redding en rust geven in een wereld, die daar voor geen middel heeft. Staak nu even uw „gesprek over de kerk", vooral uw cri- tiek op de kerk en wat daar zo al gebeurt. En, laat deze mededeling van Thessalonica u in gegrift worden. Hier heeft niemand meer te redeneren. Dat is 't leven van de kerk, het overwinningsleven, dat in zijn loop niet gestuit wordt. Het geeft de dragers blijd schap, en de ontvangers wor den daardoor getrokken, of zwaar belast met de verant woordelijkheid. zo zij op dit gerucht zich doof houden. Het blijde gerucht.... hét uitzendingsgeheim der kerk! Zeg eensals soms tot heden 't strakke gelaat met koude ogen uw voorkomen wasen 't scherpe ontleed mes der critiek eerder gegre pen wordt dan de troffel, die tot bouwen dienst, moet dan die mededeling over Thessa lonica niet als een doordrin gend signaal het aangeven, dat God het zó gewild heeft, en het daarom door dit woord de-als-een-kluwen-verwarde- Christenheid beveelt én smeekt, dat wij toch alles richten op deez' grootse taak: het blijde gerucht te helpen voorstaan én bevorderen! Goes. C. STAM. De Franse regering; heeft besloten één van haar vooraanstaande diplomaten, Francois Poncet, met 'n speciale opdracht naar Duits land te zenden. Over de aard van de opdracht is nog niets hekend. De terugkeer van Poncet naar de actieve diplomatieke dienst is kentekenend voor de grote ongerustheid, die in Frankrijk heerst omtrent het Brits-Amerikaanse besluit tot het voorlopig in eigen dom overdragen van de Ruhrindustrieën aan Duitse beheerders. Poncet was Frans ambassadeur breiden en misschien een derge- te Berlijn van 1931 tot 1938. Hij heeft sinds de bevrijding niet ac tief gewerkt voor het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken. Naar men meent te weten, heeft de Franse regering het voorne men, het Brits-Amerikaanse be sluit met alles wat in haar ver mogen ligt, te bestrijden. Nimmer sinds het einde van de oorlog heeft er in Frankrijk zo'n algemene eensgezindheid bestaan als in de huidige verontwaardi ging over het Brits-Amerikaanse besluit. Bladen van elke politieke scha kering, van uiterst rechts tot uiterst links, zijn eenparig in hun Stalingrad, waarin hi,' .ie rechter- j protesten. hand was van generaal Sjoekof. «j Deze Duitse kwestie, aldus Reu- Hij staat in de Sowjet-Unie be-j ters correspondent, zal waarschijn kend als „de man van Woronesj" t lijk haar terugslag hebben op de vanwege zijn persoonlijke moed i binnenlandse politiek in Frank- bij de verdediging van die stad. I rijk. Zij zal zeker de Gaulle's aan- De maarschalk is 47 jaar. 1 hang verder versterken en uit- Nietszeggend communiqué over Montgomery's bezoek. Volgens een bericht in de New York Times, afkomstig van de Haagse correspondent van dit blad, zou tijdens het overleg tus sen Montgomery en de Neder landse militaire autoriteiten ge sproken zijn over de mogelijkheid, dat de Nederlandse minister van oorlog om aanvullende credieten zal verzoeken ter dekking van de extra militaire uitgaven, die no dig zullen zyn om de Nederlandse verplichtingen aan de gezamenlij ke defensie der vijf verbonden W. Europese landen te kunnen nako men. Het grootste deel van de^e ex tra credieten zou worden besteed voor de aankoop van Britse mili taire vliegtuigen Verder zegt het bericht, dat de Nederlandse militaire autoriteiten berichtgeving te staken, omdat Montgomery zouden hebben laten weten> dat vóór 1952 geen Neder- zulks de atmosfeer zou vertroe belen. Aangetekend wordt, dat de an ti-Nederlandse propaganda van de zijde van de Republiek in binnen- en buitenland nimmer is gestaakt ondanks de Linggadjati- en de Renville-overeenkomst en on danks voortdurende protesten ter zake bij de C. v. G. D. dagen besprekingen zijn gevoerd betreffende de problemen, die be trekking hebben op de militaire aspecten van het pact van Brus sel. Speciaal het aandeel van Ne derland werd besproken. Na de bijeenkomst van de mi nisters van oorlog der vijf landen en naast de regelmatige bijeen komsten van het comité van chefs van staven en de arbeid van het permanente comité te Londen, zullen ook wederzijdse bezoeken der militaire autoriteiten in de toekomst meer voorkomen. Een Dakota bracht Montgome ry gistermorgen naar Brussel Op Schiphol heeft hij voor het pro gramma der Ned. Strijdkrachten nog enkele woorden gesproken. lijke uitwerking hebben voor de communisten. Men verwacht, dat hierdoor de positie van de rege ring, wier prestige een slag ge kregen heeft door de overwinning van de Gaullisten bij de verkie zing voor de Raad van de Repu bliek, nog meer zal worden ver zwakt. De zeslandenconferentie over 't Ruhrgebied, die Donderdag te Londen begon, heeft gisteren toe gestemd in een Frans verzoek, dat het beheer van .de Ruhrindu strieën wordt besproken op de lo pende vergadering, die in de eer ste plaats is bijeengeroepen om een statuut te ontwerpen voor 'n toekomstig internationaal orgaan van toezicht op het Ruhrgebied. Bij het begin van de besprekin gen gisteren behield mr Luns van de Nederlandse delegatie zich de houding voor van de Nederl. re gering t.a.v. het gebied, waarop 't voorgestelde controle-orgaan van toepassing zou zijn. Hij bevestigde de Nederlandse territoriale en economische eisen jegens Duits land, en zei, dat naar de mening van zijn delegatie niets in de hui dige besprekingen deze eisen bij de toekomstige vredesregeling kon verminderen. Overwinning der Chinese regeringstroepen. Het Chinese regeringsleger ten oosten van Hsoetsjou heeft vol gens A.F.P. een belangrijke over winning behaald. Tienduizend manschappen van de legers der communisten zouden' zijn gedood en vierduizend gevangen geno men. Volgens pro-regeringsberichten is een leger van 160.000 commu nisten op de vlucht gedreven na een veldslag van 36 uur om Hsoetsjou. Naar waarnemers menen, zou de overwinning aan de regering van Tsjang Kai Sjek een adem pauze verlenen tot de volgende maand, wanneer, naar men ver wacht, de tweede faze van de slag zal beginnen. De republikeinse Senator Sty les Bridges heeft president Tru man verzocht het Congres in bui tengewone zitting bijeen te roe pen, teneinde de mogelijkheid van een ruimere hulp aan Tsjang Kai Sjek te onderzoeken. Japanse oorlogsleiders gevonnisd. Het internationale militaire tri bunaal te Tokio, waarin de verte genwoordigers van 11 landen (w. o. Nederland) zitting hebben, heeft uitspraak gedaan in het proces tegen 25 leiders van het Japan van vóór 1945. Enkele dagen tevoren had het tribunaal Japan schuldig bevon- d enaan aggressie tegen China, Rusland, Amerika, het Britse Ge menebest, Nederland en Frankrijk Het tribunaal veroordeelde Tojo, Doihara, Itagaki, Hirota, Kimoe- ra, Matsoei en Moeto tot de dood door de strop. De andere 18 be schuldigden werden tot gevange nisstraffen veroordeeld, variërend van levenslang tot 7 jaar. iandse troepen beschikbaar kun nen worden gesteld voor de ge combineerde strijdkrachten der Westerse Unie. De L. V. D. heeft de juistheid van dit bericht ontkend. Na afloop van de besprekingen te 's-Gravenhage werd van offici ële zijde medegedeeld, dat drie Tien imillioen stakers in het Ruhrgebied. Naar schatting tien millioen ar beiders in West-Duitsland hebben gisteren het werk neergelegd voor de aangekondigde waarschuwings staking van 24 uur. Men schat, dat de staking Bizonia ongeveer 200 millioen Deutsche Mark zal kosten. Het geallieerde mil. bestuur heeft niet getracht tussenbeide te ko men, daar het de staking als een interne Duitse aangelegenheid be schouwt. Vier communistische moties Dinsdag in stemming. (Van onze parlementaire red.) Neen, de redevoeringen die gis termiddag in de Tweede Kamer Het bericht lijkt ook daarom werden gehouden, waren zeker niet waarschijnlijk, wijl de Neder- geen feesispecches ter ere van de iandse regering het standpunt 62ste verjaardag van de voorzit- blijft innemen, dat geen politieke ter, mr Kortenhorst. Als er besprekingen kunnen worden her- vreugde was, dan was het alleen vat, vooraleer de nakoming van omdat de algemene besehouwin- het bestand en een spoedige her- gen waren afgelopen. De replie ken, die tijdens deze zitting wer den voortgezet, waren niet inte ressant meer. Het is niet te ver wonderen, dat de room er na on geveer 15 uur spreken volko men af was. vatting van het goederenverkeer bewerkstelligd zijn. DOCUMENTEN OVER ATOOM KWESTIES VERDWENEN. Verscheidene documenten toe behorende aan de Vereniging gulden loontocslag te verstrek ken. De heer Hoogcarspel maak te hiervan een motie. Ook twee andere moties werden door hem en zijn fractie ingediend. Met de ene wenste hij ook loontoeslag voor gepensionneerdén, sociale rentetrekkers en ouden van da gen, met de andere beoogde hij de grens van f 3700 voor deze bijslag te verhogen. Zo waren er 4 com munistische moties. De heer Wa genaar had reeds voorgesteld om van f 1 maar f 2.50 te maken. De heer Hofstra (P.v.d.A.) doorzag dit communistische spel volkomen Hij betoogde, dat men nooit kan zeggen, dat de voorstanders van de bijslag van f 1 geen sociaal ge voel hebben. De arbeiders zijn met deze f 1 meer gebaat dan met f 2.50. Een dergelijke verhoging zou een inflatoire werking kun De heren Andfiessen K.V.P.),1 nen hebben. Dinsdag komen deze der Britse specialisten voor de, Zandt (S.G.P.), Oud (V.V.D.) en moties ter stemming. De uitslag rede van minister Joekes aange- sumptie-aardappeicn. atoomkwesties, zijn thans ver-i Hoogcarspel (Comm.) kwamen staat echter reeds bij voorbaat nomen. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Lt kol. H. Schild, afkomstig uit Maartensdijk, gesneuveld 2 November 1948. Sold. J. W. Schopberteld, af komstig uit Oldenzaal, gesneu veld 7 November 1948. Sold. A. H. Spann, afkom stig uit Balgooij, gesneuveld 3 November 1948. Kon. Ned. Ind. leger: Mil. sold. W. M. Lapre, af komstig uit Indonesië, door extremisten geëxecuteerd. Kon. Marine: Geen verliezen. rakter van dit Kabinet ontbreekt. Fel fulmineerde hij tegen de Zon dagsontheiliging, een punt dat de minister-president toch zeker bij de algemene beschouwingen had moeten behandelen. Mr Oud (Vrijh.) betoogde, naar aanleiding van de opmerking van de heer v. d. Goes v. Naters (Ar beid), dat niet hij, maar de P.v. d.A. van richting veranderd is. Na replieken van de ministers Drees en Lieftinck, werden de be grotingshoofdstukken 1, 2, 7a. 14 en de Wet op de Middelen z.h.s. aangenomen. Alleen de commu nisten stemden tegen. Voordat de Kamer zich weder aan de begrotingsdebatten zette, werden eerst nog een paar andere wetsontwerpen behandeld. Het wetsontwerp sociale verzekering Reserve Politie, ondervond nogal enige critiek van de heer Stapel kamp, die het niet juist vond, dat de voorgestelde regeling van deze hulppolitie vorre ten achter staat den, waarin verzocht wordt on- bij de sociale regelingen in het be- verwijld doeltreffende maatrege drijfsleven. len te nemen ter waarborging Het wetsontwerp werd na een van een redelijke prijs der con- Dr J. H. De leden van het Engelse La gerhuis moeten Donderdagavond wel erg geschrokken zijn. Er dwarrelden n.l. plotseling vanaf de publieke tribune vlugschriften op hun tafels, waarop in rode en zwarte hoofdletters stond ge schreven: „Bereidt u voor op 12 December op een invasie". Een oude dame bleek de schuldige te zijn. Zij riep, toen men haar weg leidde: „U zult aan mij denken, heren. Ik heb al mijn moed nodig gehad om dit te doen". Enge- lands grootste landvliegtuig, de 8- motorige Bristol „Brabazon" van 127 ton is, wat de bouw betreft, gereed. Sofoelis, de Griekse mi nister-president, heeft koning Paul zijn ontslag aangeboden. Verwacht wordt, dat Tsaldaris, min. van buitenl. zaken, 'n nieuw kabinet zal vormen. Te Moskou zijn onderhandelingen gaande tus sen Tsjechische en Russische autoriteiten over levering van Oostenrijkse olie aan Tsjecho- De Stichting Zeeland voor Maat- Slowakije. Het „Rechtsamt" te schappelijk en Cultureel Werk Hamburg heeft verklaard geen j heeft met de Ver. van Burge bevoegdheid te bezitten om totmeesters en Secretarissen op arrestatie van Schacht over te Walcheren en de besturen der gaan. Hij blijft dus in vrijheid. Ned. Herv. Kerk, der Ger. Kerken Franco heeft verklaard te hopen Ger. Gemeente en Doopsgezinde op een lening van 200 millioen Gemeente in principe overeen- dollar van Amerika voor herstelstemming bereikt inzake de op- der Spaanse industrie. 65.000 richting van een Stichting Rust- havenarbeiders van de Ameri-huizen Walcheren, kaanse oostkust hebben een voor- Na ampele besprekingen werd stel tot loonregeling verworpen. van het Ministerie van Binnen- Verwacht wordt dat zij in staking Iandse Zaken bericht ontvangen, zullen gaan. In Zwitserland dat het Rijk in beginsel bereid is heeft het al zó gesneeuwd, dat de aan deze Stichting over te dragen St. Gothardpas onberijdbaar is. de inrichting en inboedel van „Ir- Vannacht om 12 uur is de „Grote ma" te Domburg. Beer" met 805 militairen aan Bovendien zal het Rijk de com- boord uit Amsterdam naar Indo- plete inrichting en inboedel van nesië vertrokken. Een vinger-1 „Ter Hooge" voor zijn rekening vlugge reiziger beeft gistermid- nemen, en f 40.000 bijdragen voor dag kans gezien de kas van het herstel en verbouw van dit ge- station te Bloemendaal, waarin bouw. c a. f300, weg te nemen. - Tegen j Ook is toezegging ontvangen, de 60-jarige ex-politieagent C. J. dat het Rijk zal bijdragen in ex- Nibbelink te Amsterdam, die vele ploitatietekorten der beide huizen Joden arresteerde, is levenslang over 1949 tot een maximum van geëist. - De C.B.T.B. heeft minis-f 1 per dag per verpleegde. Over ter Mansholt een telegram gezon- een en ander worden nog, ter na dere uitwerking, besprekingen ge voerd. dwenen. De bijzondere diensten j nog aan het woord. Eerstgenoem- van Scotland Yard trachten ze de bleef vasthouden om ook aan op te sporen. vast. De heer Zandt (S.G.P.) merkte gehuwden beneden de 23 jaar een nog op, dat liet democratisch ka-1 fonds ter sprake, Dinsdagmiddag komen Land bouw en Landbouw-egalisatie- DE BILT ZEGT: Tamelyk koud. Kernkamp te Utrecht is benoemd i Zwakke tot matige wind tussen tot hoogleraar in de economische oost en zuid. Half tot zwaar be- geschiedenis aan de Ned. Econo-wolkt. Droog en tamelijk koud mische Hogeschool te Rotterdam, weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1