Overleg met de Republiek slechts na op houden der bestandsschendingen. NIEUWS Oprukken naar Djocja wordt niet overwogen. Veldslag bij het Grote Kanaal in China. Miinzer werd in vrijheid gesteld. Kantoorisetliende gaf f 3000 per dag uit. Het kleuteronderwijs in Zeeland. „Btichenwaid" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een belangrijk wets ontwerp. Principiële overeenstemming inzake hervatting onderhan delingen met de Republiek? Wijziging van deviezen- voorschriften? SNIPPER Belangwekkende nota van Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Gultureel Werk. Söwjet-concentratie- kamp. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1100 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post 4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 12 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.56 u., onder 16.52 u. Maan op 15.46 u., onder 3.55 u. Hoogwater op Zaterdag 18 Nov.: Vlissingen: 12.02 u. 1.56 m„ u. m. Wemeldinge: 1.29 u. 1.57 m., 13.45 u. 1.38 m. P en belangrijk wetsontwerp, J n.1. het voorstel inzake pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, is thans bij de Tweede Kamer in behandeling. Uit het Voorlopig Verslag van de behandeling in de afdelingen krijgt men de indruk, dat de overgrote meerderheid der Tweede Kamer zich met dit wetsontwerp, wat zijn algemene strekking betreft, kan vereni gen, al is het dan ook, dat de critiek niet ontbreekt Een belangrijk verschil van mening betreft de vraag, hoe we de bedrijfsorganisatie heb ben te zien: als een orgaan van de overheid, dan wel als een orgaan van het zelfstandige be drijfsleven. Dat is de vraag, dié heel het debat beheerst en die ook bij de behandeling van de onder delen telkens weer aan de orde komt Een deel van het verslag laten we hier volgen. pen groot aantal der leden klaagde over het niet uiteen houden van de overheidstaak en die der bedrijfsorganisatie. Deze leden hadden op zichzelf geen bezwaar tegen de passage uit de memorie van toelichting, dat men aan een lager orgaan dient over te laten, wat dit even goed of beter kan doen dan een hoger orgaan. Het is echter de vraag wat als hoger en wat als lager orgaan wordt beschouwd. Blijkens de memorie van toe lichting nu, beschouwt de rege ring een Rijksorgaan als een hoger orgaan dan een bedrijfs orgaan. De hier aan het woord zijnde leden bestreden dit echter ten stelligste. Van een onderschik king kan slechts sprake zijn, in dien het lagere orgaan een deel vormt van het hogere. Van subsidiariteit kan echter geen sprake zijn, indien onge lijksoortige grootheden als het bedrijfsleven en de staat wor den vergeleken. De behoefte aan een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie vloeit dan ook niet voort uit het subsidiariteits beginsel, doch uit het beginsel, dat een bedrijfstak een gemeen schap is, die souverein is in eigen kring en die derhalve zelf ae rechtsregelen behoort te stel len, welke in die gemeenschap zullen gelden. Vele leden, die wezen op de mogelijkheden tot functionele decentralisatie, welke in dit wetsontwerp worden geopend, betoogden, dat overheid en be drijfsleven door de ontwikkeling van de maatschappij zodanig naar elkaar zijn toegegroeid en verder naar elkaar zullen toe groeien, dat het onjuist is een scherpe scheiding tussen staat en maatschappij tot richtsnoer te maken. De .leden, die het beginsel van ae souvereiniteit in eigen kring hadden ontwikkeld, had den zich afgevraagd, of in het voorliggende ontwerp op genoeg zame wijze wordt onderscheiden tussen de overheidstaak en de taak van het bedrijfsleven en waren aanvankelijk tot de slot som gekomen, dat dit niet het geval is. De overheid heeft tot taak te zorgen woor het .algemeen belang en het is onjuist om werkzaamheden, die daarmede samenhangen, te delegeren aan de bedrijfsorganisaties. Ook wordt aldus deze leden in het ontwerp een te sterke invloed toegekend aan de over heid en te weinig iegrip ge toond voor het zelfstandig karakter der bedrijfs- organen, welke niet behoren te worden geïncorporeerd in de staatsorganisatie. Vooral de vrij willigheid achtten de leden hier aan het woord van het grootste belang. Er moet gestreefd worden naar het scheppen van omstandig heden, die een vrije ontwikke ling van de in de maatschappij opgekomen organisaties bevor deren. De bedrijfschappen zullen zich alleen op goede wijze kun nen ontwikkelen, indien zij dicht bij het bedrijfsleven staan. Daar voor zal het nodig zijn, dat zij een voortdurend contact onder houden met de organisaties van werknemers en werkgevers, en wel in zodanige zin, dat daar door de mogelijkheid wordt ge schapen voor ondernemers en arbeiders om met de organen der bedrijfsorganisatie en hun arbeid op de hoogte te zijn en belangstellend mede te leven. De hier aan het woord zijnde leden 'waren er van overtuigd, dat een wijziging van het wets ontwerp, zoals door hen bepleit, aan de bedrijfsórganisatie ten goede zai komen. Een cardinaal punt betreft ook de vraag, of de door de bedrijfsorganisatie in haar ver schillende geleidingen uit te vaardigen verordeningen een ieder zullen binden dan wel slechts de bedrijfsgenoten, ver tegenwoordigd in het desbetref fende onderdeel. (Voor de bijzonderheden ver-' wijzen wij naar de 2e pagina.) Minister-president Drees verdedigde het regeringsbeleid. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister-President Drees heeft gistermiddag in een rede, die bijna twee jren duurde, het beleid van de Regering verdedigd. Hij deed dié met veel élan, waaruit zijn grote parlementaire ervaring te proeven was. Met grote aandacht werd zijn rede gevolgd, vooral toen hij zeer uitgebreid heb Indonesisch probleem ter sprake bracht. Waarom dr van Mook tweede bestaat er bij de verschil- i lende deelstaten nog aarzeling om ontsiag nam, deel te nemen aan de Federale Dr Drees bracht allereerst hul- regering. In de derde plaats was de aan het grote werk van dr van internationale positie aanlei- Mook. Dat deze ontslagen zou deze stap. worden was reeds bij de Kabi netsformatie overeengekomen. Na de jubileum- en inhuldigings feesten zou dr v. Mook naar Ne derland worden geroepen om te bespreken op welk tijdstip men hem zijn congé zou geven. Dr v. Mook arriveerde in ons land in een niet bepaald prettige stemming. De instelling van de Federale Regering was voor hem nog geen aanleiding om ontslag, te nemen. Eerst zou de Unie vol tooid moeten zjjn en de moeilijk heden met de Republiek zyn over wonnen. Het feit, dat dr Beel als opvolger van Jhr v. Vredenburgh naar Indië vertrok maakte de si tuatie voor dr v. Mook nog on prettiger. Aanvankelijk was hij dan ook niet bereid naar Indone sië terug te keren. De opstand in Madioen veran derde echter zijn mening. Even als de regering voelde hij aan, dat hij als landvoogd en opperbevel hebber op zijn post moest staan. De publicaties over de instelling van de Federale regering deden echter de deur dicht. De pers had al over de resultaten van het overleg met de Indische gedele geerden geschreven, voordat de regering haar beraadslagingen geheel beëindigd had. Dr v. Mook las de resultaten Helaas heeft het buitenland een eenzijdige kijk op de gebeurtenis sen in Indonesië. Van de vele be standsschendingen trekt men zich niets aan. Hoezeer dit ook te be treuren is, we moeten dit zien als een realiteit. Wij moeten zon- Minisfer Drees behandelde in zijn rede ook verschillende economische en sociale proble men. Hij merkte o.a. op, dat 't tekort aan deviezen zo groot was, dat de woningbouw, de voedsel- en textielpositie hier door in het gedrang kwamen. Om nu het ene te kunnen doen moeten wjj het andere laten. Een verhoging van de kosten van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, zou bijv. het Ministerie van Sociale Za ken schade doen. De heer Wa genaar (Comm.) interrum peerde hier: „Voor oorlog en marine zijn anders wel cen ten". Ogenblikkelijk reageerde de heer Drees hierop met de opmerking: „Indien de com munisten zich anders gedroe gen, zou 'dit een pracht-oplos- sing zijn!" der anderen over deze zaak te laten beslissen, dit aspect toch niet uit het oog verliezen, aldus van dit overleg eerder in de cou-1 dr Drees. ranten dan hij het hoorde van zijn Als er een oplossing komt over regering. Hij zag hierin een ge- (]0 bestandsschendingen zullen wij brek van vertrouwen, trok hier- me{ jje regering overleggen. Komt ■ilé rla /loncnnilAnfio on KnAfé '7ntl uit de consequentie en bood zyn ontslag aan. De situatie in Indonesië. In de regeringsverklaring was reeds in uitzicht gesteld, dat nog deze oplossing niet, dan zullen wij vast blijven houden aan de instel ling van de Federale regering per I Januari a.s. Een oprukken naar Djocja zal lang niet altijd redding van men- een laatste poging zou worden senlevens betekenen. Integendeel, gewaagd om met de Republiek aldus de heer Drees, guériRa-oor- tot overeenstemming te komen. logvoering en sabotage zullen dan Drie redenen noopten hiertoe, hand over hand toenemen. De po- Ten eerste wordt de Republiek sitle van Nederland zal geschaad door velen nog steeds gezien als worden als wij tegen de Repu- het symbool der vrijheid. Ten bliek zouden optreden. Zal communistisch offensief tot staan worden bracht en een onmiddellijke be- ni>Nrartif7 '.dreiging van Pengpoe en Nanking geuitn-m. afgewend. De belangrijkste strijd in China Volgens generaal Teng Wen-Ji wordt op dit ogenblik gestreden hebben de regeringstroepen in de aan het Grote Kanaal, dat 110 eerste drie dagen van de slag om km ten oosten van Hsoetsjow ligt. Vier communistische legers van in totaal 80.000 man, die aan de oostelijke oevers staan opgesteld, trachten het Kanaal over te ste ken. Daartegenover staan rege- ringsstrijdkrachtcn onder gene raal Hoeang Pai-Tsjao. Een van zijn divisies zou in een omtrekkende beweging het Ka naal zijn overgestoken en de com munisten in de rug bedreigen. In militaire kringen te Nanking ge looft men, dat, indien de slag om het Grote Kanaal voor de rege ring succes oplevert, het huidige De republikeinse minister van voorlichting, Mol». Natsir heeft, volgens de republikeinse radio „Voice of free Indonesia" aange kondigd, dat beide partijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de politieke besprekingen te hervatten, met tussenkomst van de Commissie voor Goede Diensten en met het voorstel-Cochran als beginselpro gramma, indien dit een officieel voorstel van de C.v.G.D. wordt. Na het plaats hebben van deze informele oriënterende bespre kingen kan men verwachten, dat de onderhandelingen tussen Ne derland en de Republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen nemen, aldus Moh. Natsir. Het tijdstip, waarop de politie ke onderhandelingen kunnen wor den hervat, kan echter nog niet j worden vastgesteld, j Natsir zeide nog: Er bestaat geen reden voor erg pessimisme, Idoch evenmin voor overdreven optimisme, daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen. Hsoetsjow 30.000 man communis tische troepen buiten gevecht ge steld. Berichten van het front gewa- Vooral nu de wereld denkt, dat de Republiek het enige land in Oost-Azië is, dat het communis me de baas is gebleven. Er zullen geen besprekingen met de Repu bliek worden gevoerd, voordat er overeenstemming is bereikt over de bestandsschendingen en 't goe derenverkeer. Minister Stikker is naar Indo nesië gegaan omdat hij het zelf had aangeboden. Volgens de laat ste berichten acht de heer Stik ker de sfeer zodanig, dat er mo gelijkheden zijn om tot overeen stemming te geraken. De Economische Unie. Voordat de heer Drees aan de ze belangrijke mededelingen toe kwam, heeft hij eerst verschillen de andere zaken aangeroerd. Wat de instelling van de Eco nomische Unie per 1 Januari 1950 betreft, zei de heer Drees, dat de regering grote betekenis hecht aan de verwezenlijking van deze eenheid. De oplossing van dit vraagstuk hangt echter uitslui tend af van de monetaire proble men. T.a.v. de grenscorrecties is de regering ten volle actief. Internationale spanningen Op de vraag van de heer Wa genaar (Comm.) of er spoedig oorlog zou komen moest spr. het antwoord schuldig blijven. Wij zijn geen profeten en ik wil mij zelf de profetenmantel ook niet omhangen. Het is echter niet uit gesloten, dat het niet tot een oor log komt. De communistische krachten werken intern. De vijfde colonne wordt steeds uitgebreid. Dit wijst erop, dat er geen direc te oorlog zal uitbreken, maar we zullen toch voorbereid moeten zijn. Er wordt gewerkt aan het geven van richtlijnen aan burge meesters en andere autoriteiten voor het geval er wèl een oorlog zal komen. De regering verwacht hiervan echter niet veel. De per soonlijkheid van het individu zal hier toch de doorslag moeten ge ven. De financiële problemen. Minister Lieftinck nam de be antwoording van de financiële problemen voor zijn rekening. Z.i. j was de chaos overwonnen en kan nu met alle kracht gewerkt wor- den aan de innerlijke versterking van de financiën. De verhouding tussen de in- en uitvoer is na de geld- en budgetsanering thans wel het grootste probleem. Ver wacht wordt, dat in 1948 de in voer voor 60 pet. gedekt zal zijn door de uitvoer. Het is niet onge grond, dat dit cijfer voor 1949 68 pet. zal bedragen. Hij deelde de heer Schouten (A.R.) mede, dat de definitieve betalingsbalans volgende week gereed zal zijn. Waarschijnlijk zal dan ook de publicatie volgen. De betalingsbalans is nog steeds de zwakke stee. Het Nationaal Planbureau heeft echter berekend dat deze sluitend zal kunnen zijn na de beëindiging van de Mars hall-hulp, mits er soberheid wordt betracht met de consumptie en de openbare werken en dat de bin nenkomende gelden gebruikt zul- Verscherpte Sowjet- controle op luchtbrug. De Sowjets hebben gisteren de Westelijke autoriteiten medege deeld, dat z(j voortaan alle niet- geïdentificeerde vliegtuigen boven de Sowjet-zone tot landen zullen dwingen, evenals alle buitenland se vliegtuigen boven die zone,- die buiten de luchtcorridors vliegen. Het Brits militair bestuur heeft verklaard, dat de verantwoorde lijkheid geheel bij de Sowjets be rust, indien er iets gebeurt met een Brits vliegtuig van de lucht brug tengevolge van de Sowjet- Russische bedreiging. Luitenant-kolonel Steadman, die de leiding heeft over de lucht macht van het Amerikaanse mili taire bestuur, verklaarde: „De nieuwe Sowjet-Russische bedrei ging van de luchtbrug is de ern stigste tot nu toe. Indien zij wordt uitgevoerd, kan zij ernstige gevol gen hebben". Zaak tegen Mittelstenscheid nog in onderzoek. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de voormalige Reauf- tragte des Relehscommissars in Zeeland, Willy K. E. 3Iünzer, eni ge tijd geleden in vryheid gesteld en vanuit het kamp te Vught over de grens geleid. De redenen, die tot de vrijlating hebben geleid zijn, dat geen aan merking is gemaakt op zijn beleid in de provincie. In het begin was er sprake van een overtreding van het interna tionale recht. Het bewijs hiervoor kon echter niet worden geleverd. Het enige, dat wel bewezen kdn worden, was een collectieve boe te-oplegging aan een Zeeuwse ge meente en het vorderen van de radiotoestellen in Zeeland. Geld was afkomstig van diefstal. In het begiij van deze week werd namens de Melkfabriek „Holland" te Amsterdam aangif te gedaan, dat de 35-jarige kan toorbediende B. met f 21.500 wis selgeld verdwenen was. Deze man is Woensdag in Den Haag aange houden. Er bleek nog ongeveer f 10.000 van het geld over te zijn. In een cafétaria had hij een kistje achtergelaten, waarin f 230 zink geld. In de bar van een groot Haags hotel trof men, in gezelschap van een dame, een zekere „dr van Ba len". Hij bleek de kantoorbedien de te zijn. De vrouw bleek te zijn de 23- jarige J. de J., bekend bij de po litie. Zij is eveneens gearresteerd onder verdenking van heling daar zij in de enkele dagen, die zij met B. optrek, zich van top tot teen door hem had laten aankleden. Het onderzoek wees uit, dat B. per dag f 3000 uitgaf. In een bar had het stel voor f 1800 champagne en andere dran ken en etenswaren opgemaakt. B. was opgevallen, omdat hij kwistig fooien rondstrooide en er niet tegenop zag een kellner, die hem naar genoegen had bediend, een bankbiljet van f 50 of zqjfs van f 100 in de hand te drukken. Bovendien kocht hij overal bloe men voor zijn vriendin voor fan tastische bedragen. Nederlands officier bij hoofdkwartier van Montgomery. Kolonel der genie A. V. van den Wall Bake is ais Nederlands stafofficier toegevoegd aan het hoofdkwartier van Veldmaar- schak Montgomery, j Kolonel v. d. Wail Bake, die op 6 Juni 1911 te Arnhem is gebo ren, werd in 1928 cadet aan de j Kon. Mil. Academie. Op 1 Augustus 1946 werd hij benoemd tot majoor en vervulde tot 1 Februari 1947 de functie j van hoofdinstructeur van het de- I pot pioniers. Na een detachering aan de Ho gere Krijgsschool, was hij vervol- gens werkzaam bij 't hoofdkwar- tier van de generale staf. gen van de nederlaag van 10.000 '"""'7, 6 f man communistische troepen in 't 'en w<\rde,n de '""^tnahsa- steenkoolgebied Tangsjan. ten i he en de landhouw westen van Hsoetsjow, terwijl in het noorden de communisten nog steeds in de buurt van Tsjingant- sji, 15 km van Hsoetsjow, zouden worden tegengehouden. De speech van deze bewinds man was niet bepaald interessant om aan te horen. De doeeertrant waarin deze minister betoogt, maakt het uiterst moeilijk erg lang te luisteren. En dan te we ten, dat hij nooit kort is. Ook gis teren had hij weer ruim 2% uur nodig. Spr. gaf echter belangrijke cijfers over de afwikkeling van de oorlogsschade. Van de 114.918 ge vallen van bedrijfsschade is 87.2 pet. afgewikkeld. Aan 92.4 pet. van 650.000 gevallen van huis- raadschade is een huisraadboekje verschaft. Van de 396.229 schade gevallen aan onroerende goederen beneden f 3000 is 68 pet. afgewik keld. Aan 133.210 agrarische schade gevallen is een voorschot ver strekt ter waarde van f168 mil- lioen. 11.000 schepen hadden oor logsschade opgelopen; 30 pet. is afgewikkeld, 30 pet. heeft 'n voor schot gekregen. Even half zes was de minister klaar met zijn rede. In de avondvergadering werden de replieken gehouden, welke geen nieuwe gezichtspunten ople verden. De heer Schouten dankte de heer Drees voor zijn openhartige uiteenzetting over Indonesië. Na dere beschouwingen hadden z.i. geen nut. Vanmiddag komt de Kamer op nieuw bijeen. Volgens de correspondent te Den Haag van de „New York Times" wordt door de Nederland se autoriteiten ernstig overwogen de deviezenvoorscliriften te wijzi gen, teneinde de export naar de V.S. te s4it: jleren. Men zou het plan hebben de Nederlandse exporteurs in de ge legenheid te stellen om 5 pet. van de dollaropbrengst van hun ex port voor eigen gebruik te behou den. Deze dollars zouden dan niet in Nederland kunnen worden ver kocht, doch kunnen worden ge bruikt voor het aanschaffen van goederen in de V.S. of andere tot het dollargebied behorende lan den. Naar het A.N.P. bij informatie te bevoegder plaatse verneemt, koestert de Nederlandse regering inderdaad een dergelijk plan, dat inmiddels aan de E.C.A. is voor gelegd. Een beslissing is echter nog niet genomen. Men was van mening, dat de tijd, die Münzer in voorarrest, veelal in het kamp Vught, heeft doorgebracht, voldoende straf is geweest voor zijn beleidsfouten. MITTELSTENSCHEID. Iemand, die nog niet voor in- I vrijheidstelling in aanmerking komt, is de gewezen Fachberater j van het Middelburgse Arbeidsbu reau Mittelstenscheid. De zaak tegen deze gehate figuur, die dui zenden Zeeuwen naar Duitsland deed transporteren, is nog steeds in onderzoek. Wanneer hij zal be recht worden is nog niet bekend. Voorlopig blijft hij opgeborgen in het kamp te Vught. Ook de zaken tegen de S.D.- man Klüner en de Wehrmachts- officier Wehdeking zijn nog niet geheel „rond". MARTIEN BEVERSLUIS. De man, die het weer is toe gestaan zijn pen te hanteren, Martien Beversluis, bevindt zich in vrijheid. Dit neemt niet weg, dat zijn zaak nog moet dienen voor het Bijz. Gerechtshof. Het over Beversluis uitgebrach te medische en psychiatrische rapport was van zodanige aard, dat tot zijn invrijheidstelling is besloten. Wèl echter moet hij zich regelmatig melden bij de politieke recherche. Het Byz. Gerechtshof te Mid delburg heeft voorlopig nog wel enige tijd werk en zal dan ook nog niet worden opgeheven. O.m. zijn zaken als die tegen Jan Dekker nog steeds in onder zoek, zodat we ook deze figuur over enige tijd voor de groene ta fel zullen zien verschijnen. Nachtvlinder bracht ziekte aan boord van Amerikaans schip. Verscheidene leden der beman ning van het Amerikaanse stoom schip „Saguaro", die door een ge heimzinnige ziekte waren aange tast, heeft men kunnen redden, dank zij de aanwijzingen van het „Internationaal Radio-geneeskun dig Centrum" te Rome, dat draad loos werd geraadpleegd. Het Centrum, dat heeft kunnen uitmaken dat het hier een vergif tiging betrof veroorzaakt door het stof der vleugels van een nacht vlinder, heeft de te volgen behan deling overgeseind. Door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk is een uitgebreide nota uitgegeven over de toestand van het kleuteronderwijs in Zeeland, naar aanleiding van een gehouden enquête. De nota, die in de eerste plaats een aansporing bedoelt te zjjn tot het verbeteren van het kleuteronderwijs in onze provincie, bevat belangwekkende cijfers, waarmee wordt aangetoond hoe het onderwijs er in Zeeland voorstaat. Gebleken is, dat men allerwege bezig is met het verbeteren der scholen, zodat men eindelijk van het „bewaarschool-systeem" af raakt. De opheffing van het kleuter onderwijs uit zijn verwaarloosde ■sfSat is vrijwel geheel te danken 'aan het particulier initiatief, j Het heeft lang geduurd voor de regering zich met het kleuteron- j derwijs is gaan bemoeien en men j wacht momenteel nog op een be- I hoorlijke regeling. De thans in Zeeland gehouden enquête zal j hiertoe zeker kunnen helpen. Natuurlijk sluit men zijn ogen niet voor de grote kosten waar- 1 voor de schoolbesturen zich ge plaatst zien bij het doorvoeren der noodzakelijke verbeteringen, zo dat men voorshands geen te hoge eisen zal moeten stellen. Thans is definitief beslist, dat de Fokkerfabrieken in haar ge heel naar Schiphol zullen worden verplaatst. Het ligt in de bedoe ling een aaneengesloten complex te bouwen aan de Zuid-Westhoek van Schiphol, onmiddellijk gele gen aan de Ringvaart. NOTARIS VEROORDEELD. De Rotterdamse Rechtbank heeft gistermorgen de 59-jarige notaris L. A. Beth uit voormalig Overschie wegens verduistering en valsheid in geschrifte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Hij had een kastekort van f 22.000 terwijl er in de boekhouding was ge knoeid. De eis was drie jaar. AANTAL SCHOLEN. Wat het aantal scholen betreft, staat Zeeland er vrij goed voor. Walcheren heeft 19 kleuterscho len, waarvan 10 Prot. Chr. Op I Tholen is dit aantal 4, terwijl nog :éqn in oprichting is. Zuid-Beve- j land teit 24 scholen, waarvan 11 'Prot. Chr. Noord-Beveland heeft 4 scholen, Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren 27, West-Zeeuwsch-Vlaan deren 16, Schouwen en Duiveiand 10. Verdeeld over de verschillende soorten scholen, geeft Zeeland het I volgende beeld: 34 Prot. Chr., 37 R.K., 22 Ove rige Bijz. 10 Openbare; in totaal dus 103 kleuterscholen. DE LEERLINGEN. Het aantal leerlingen in Zee land is als volgt verdeeld: Op de Prot. Chr. kleuterscholen zijn 2733, op de R.K. 2433, op de ove rige bijz. 1297, de openbare 741, zodat 7204 kleuters in Zeeland kleuteronderwijs genieten. De conclusie wordt getrokken, dat de scholen in Zeeland gemid deld te klein zijn, omdat tengevol ge van het kleine aantal leerlin gen een goede financiële basis voor vernieuwing en verbetering ontbreekt. Het aantal leerlingen per school bedraagt in Zeeland 70. Het aan tal niet te plaatsen leerlingen ls in totaal ruim 2000. Ter opneming van deze kinderen zal het dus no dig en op sommige plaatsen wel licht ook mogelijk zijn, de scholen nog uit te breiden. DE LEERKRACHTEN. Wat het aantal bevoegde en on bevoegde leerkrachten aangaat, leert de nota, dat er driemaal zo veel ongediplomeerde leerkrach ten werkzaam zijn als gediplo meerde. Van de eerste categorie zijn er 152; van de tweede 49. Verder hebben slechts 43 van de 103 scholen eeft gediplomeerd hoofd. Uit de cijfers volgt, dat in vele scholen te weinig lc >rkraehten zijn voor het aantal leerlingen. Dat het onderwijs hieronder lijdt behoeft geen betoog. Er zal dus gestreefd moeten worden naar vermeerdering van het aantal leerkrachten, doch hieraan zit on losmakelijk verbonden, de verbe tering "van de salariëring. DE FINANCIëN. De financiële toestand van de kleuterscholen in Zeeland is over het algemeen niet rooskleurig. De rekening over 1947 van 40 van de 93 scholen sloot met een tekort en 48 scholen verwachten over 1948 weer een tekort. Het totaal cijfer van dit tekort bedraagt f 37.000.—. Om uit de tekorten te raken worden bazars en verlotingen ge houden, doch het is duidelijk dat hiervoor een regeling moet komen om het bestaan van het kleuter onderwijs in onze provincie te ver zekeren. De nota noemt het een grote verbetering vanneer alle ge meenten er toe zouden overgaan een jaarlijks bedrag van f 15 per leerling bij te dragen. Voor wat betreft de salariëring der leer krachten, acht de nota het wense lijk, dat een gediplomeerd hoofd f 2000 tot f 2400 ontvangt en een bevoegde onderwijzeres f1400 tot f1800. CONCLUSIES. De conclusies welke in de nota getrokken worden zijn: de vaak onvoldoende huisvesting en in richting der scholen; het ontstel lend tekort aan leerkrachten; de onvoldoende salariëring; de nood zakelijkheid dat de financiële ba sis van de kleuterscholen verbreed wordt en het verbinden van be paalde voorwaarden aan te ver lenen gemeente-subsidies. „Nu komen we samen in de krant. Ik hoop, dat de foto's ge-] slaagd zijn!" Dat zei Montgomery j gistermorgen l.-.chend tegen dr Drees, toen zij samen geposeerd hadden voor de fotograaf op het bordes van het Kabinet van de min.-president aan het Plein 1813 te Den Haag, nadat de Veldmaar schalk 3 kwartier met dr Drees had gesproken. Monty had een drukke dag, want 's middags moest hij met de Koningin lun chen en 's avonds met minister Schokking op „Oud-Wassenaar" dineren. Vandaag gaat hij voor besprekingen naar Brussel. Dr van Mook heeft aan de Senaat van de Econ. Hogeschool te Rot terdam medegedeeld, voorlopig niet in de gelegenheid te zijn le zingen te houden, maar later gaarne een senaatslezing te ko men uitspreken. M.i.v. 1 De cember a.s. is eervol ontslag ver leend aan de dan 65-jarige direc teur van het K.N.M.I., de heer H. Keyser. Prinses Wilhelmina heeft gistermorgen onverwacht een bezoek gebracht aan een ten toonstelling over Limburg te Arn hem. Het vliegveld Leeuwarden wordt in gereedheid gebracht als basis voor het eerste Nederlandse operationele squadron straalja gers. Op „Westduin" zijn gis termiddag de slachtoffers van 't ongeval met het marinevliegtuig, de officier-vlieger Limque en luit. ter zee de Vries met militaire eer begraven. De politie te Heerlen heeft de leden van de bond „De zwevende hand" gearresteerd, die bestond uit 10 jongens van 1217 jaar, welke een groot aantal dief stallen hebben gepleegd. En in Enschede zijn twee spoorwegre chercheurs gearresteerd, die goe deren ter waarde van f7000 uit loodsen en wagons hebben gesto len. Een timmermanswerk plaats en een opslagplaats in de Vette Oordstraat te Vlaardingen gingen gisteravond door brand verloren. In België zal de dis tributie per 1 Januari a.s. volle dig worden opgeheven. Het min. van voedselvoorziening verdwijnt dan. Een Engels vliegtuig is in de monding van de Mersey neer gestort en gezonken. Eén passa gier kon worden opgepikt; nog 8 personen worden vermist. Ten gevolge van grote droogte sterft momenteel het vee in het gebied van de rivier Georgina (in Australië). Volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Tagesspiegel" „wordt het Sow- jet-concentratiekamp te Buchen- wald in Thüringen, dat in Augus tus tengevolge van een Sowjet- Russische amnestie door de helft van het aantal personen werd verlaten, weer gevuld", „Vijftien goederentreinen, ge vuld met politieke tegenstan ders, tussen drie en zeventig jaar, werden sedert 14 September naar liet kamp gebracht", aldus het blad. „Sommige van de gevangenen riepen, toen zij, geëscorteerd door Sowjet-soldaten, door de straten van Weimar naar het kamp marcheerden, dat zij Ber- lijnse leden van de Westelijke democratische partijen waren", zo zegt het blad. Parijs in de mist. Gisteren hing een dichte mist over Parijs, waardoor het lucht verkeer geheel tot stilstand kwam en ook het treinverkeer vertra ging ondervond. Meer dan 2000 bezoekers op de „Vandersteng". Voor de „Vandersteng" Vlissin gen ging verlaten, hebben wij aan boord even een praatje gemaakt met de commandant, de heer Bijlsma. Deze bleek uitermate tevreden over het aantal bezoekers, dat in Middelburg, zowel als in Vlissin gen een bezoek aan de „Vander steng" had gebracht. In Middelburg, waar men het langst verbleef, kwamen 1400 mensen aan boord, in Vlissingen 900. Leerlingen van diverse scholen zijn eveneens op bezoek geweest en ook van de zijde van het per soneel der Kon. Mij. „De Schelde" bestond grote belangstelling. De directie van „De Schelde" liet gistermiddag een geschenk bezorgen in de vorm van enkele prachtige asbakken en presse- papiers. In Middelburg had men even eens een cadeautje ontvangen van een bezoeker. Of men reeds vanmorgen naar Terneuzen oversteekt zal geheel van het weer afhangen, want hij mistig weer wil men geen risico's lopen. Na Terneuzen gaat men naar Sas van Gent en dan de Belgische tournée. Hoewel het voor de hand ligt, dat men vanuit Sas van Gent eerst naar Gent gaat, is dit toch nog niet zeker en er bestaat nog steeds de mogelijkheid, dat men Antwerpen als eerste Belgische haven zal aandoen. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Nevelig of mistig. Overwegend droog weer met zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1