Industrieën van het Ruhrgebied voorlopig weer in Duitse handen. NIEUWS Franse regering ten zeerste ontstemd over Brits-Amerikaans besluit. Legde Joegoslavische vloot mijnen in Straat Korfoe Zullen Grieksniands noorderburen hulp aan guérilla's staken Zal Truman naar Stalin gaan? Veldmaarschalk Montgomery voerde besprekingen met Nederlandse militaire antoriteiten. Beschouwingen over Rijksbegroting werden voortgezet. Roep om gezag. Studenten, die militair zijn. Daders van overval gearresteerd. Chinese communisten zetten opmars voort. Jongen verbrand. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND D{ 8. tegen voorstel tot vor ming van „niemandsland" in Palestina. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1099 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 11 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.54 u., onder 16.54 u. Maan op 15.36 u., onder 2.45 u. Hoogwater op Vrijdag 12 Nov.: Vlissingen: 11.21 u. 1.35 m., 23.53 u. 1.65 m. Wemeldinge: 0.31 u. 1.42 m., 12.58 u. 1.21 m. verrassende overwinning van generaal de Gaulle, geeft de „Nederlander'' aanleiding tot het maken van de opmerking, j dat de tijd van de revolutie in j Europa ten einde loopt. De zaken gaan vastlopen. De mensheid snakt naar gezag. Waar de democratie als in Frankrijk, wel grote offers vraagt maar niet bereid is offers te bren gen, daar verliest de democratie haar invloed en krijgt de dicta tuur een kans. Dit geldt ook voor ons land. „Blijft de democratie lang ge-, noeg onder socialistische invloed, I dan holt zij zichzelve uit. Dan ko-1 men er krachten te voorschijn, die andere wegm moeten zoeken". „Wat wij op het ogenblik zien, is het tevreden houden van de ar beiders met beloften en met geld van Amerika geleend. Doch een maal breekt de dag aan dat wij met de werkelijkheid geconfron teerd zullen wordeh, en dat wij de prijs zullen hebben te betalen voor dfi Bizonale administratie te het slappe beleid, na de oorlog ge- Frankfort en yan de industrieën voerd. 'fan zal er bij ons ook een gezagscrisis ontstaan. Dan zal men bij ons ook zeggen, dat het zo niet langer gaat, dat er een an dere oplossing moet komen". Op grond hiervan en van het feit, dat de mensheid snakt naar gezag, komt de „Nederlander" tot de conclusie dat de revolutie ten einde loopt. Is deze conclusie juist? Wij vrezen, dat het antwoord ontkennend moet luiden. Er is inderdaad een roep om ge zag. Gezien de feitelijke verhoudin gen vrezen wij echter, dat er een zeer grote kans is, dat de revolu tie waarvan de mensheid beu wordt, vervangen zal worden door een andere revolutie: de dicta tuur. Zoals wij dat gezien hebben in landen als Italië en Duitsland en zoals dat reeds zo vaak in de historie is voorgekomen. Dat kan ook wel niet anders, gezien het feit, dat de revolutie beginselen nog altijd bij de grote massa ingang vinden. I Als God de Here niet erkend wordt als de bron van het gezag, als de Schepper van hemel en aar- de bij Wiens gratie de overheden stand. Groot-Brittannlë en de Verenigde Staten hebben per brief aan de Franse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Koenig, doen weten, dat zij besloten hebben de overdracht van de voorlopige eigendom van industrieën van het Ruhrgebied aan Duitse beheer ders door te zetten, ondanks de oppositie hiertegen van de Franse regering. Over de uiteindelijke eigendom van de industrieën van 't Ruhr gebied zal men in de toekomst laten beslissen door een vrij geko zen Duitse of Westduitse regering. Juist hiertegen blijft de Franse regering zich ten sterkste kanten. dom waren bij geallieerde belang hebbenden, zijn van de nieuwe re geling uitgesloten en worden, voorzover niet aan de dekartelisa- tiewetten onderworpen, ontslagen van controle door het militair be stuur. Amerika staat op het standpunt, dat de overdracht in Duitse eigen dom het beste middel is tot pro ductieverhoging, die meebrengt, Reorganisatieschema reeds voorgelegd. Gisteren is aan de leiders van te Düsseldorf een Brits-Ameri kaans schema voorgelegd voor re organisatie van de sleutel-indu strieën van West-Duitsland: steen kool-, ijzer- en staalbedrijven. Volgens dit schema wordt het eigendomsrecht van deze indu strieën, dat tot op heden berustte bij de Britse en Amerikaanse op perbevelhebbers, overgedragen aan Duitse beheerders en worden de Duitse steenkool- en staal- trusts verdeeld in een aantal on afhankelijke bedrijven, die onder worpen zullen zijn aan een alge mene controle. Bedrijven, die per 1 Sept. 1939 voor meer dan 50 pet. in eigen- In een gesloten zitting van de Veiligheidsraad over Palestina heeft de Sowjet-Unle bezwaar ge maakt tegen het voorstel van dr Bunche, een „niemandsland" in Palestina te vormen als één der voorwaarden voor een wapenstil- dat het betrokken gebied in gro tere mate selfsupporting wordt. Dit laatste is noodzakelijk om de last, die door Brit$e en Ame rikaanse belastingbetalers wordt gedragen, te verlichten. Er blijven volgens de Amerika nen voldoende waarborgen tegen een herleving van een industrieel oorlogspotentieel bestaan, zodat de Franse regering op dit punt niets behoeft te vrezen. Te Parijs is men van mening, dat het Engels-Amerikaans be sluit op een zeer ongelegen tijd (komt, aan de vooravond van de onderhandelingen over het Ruhr gebied. Een woordvoerder van 't Fran se ministerie van buitenlandse za ken verklaarde: „Wy staan vyandig tegenover dat, wat wij geloven de basis te zijn van dit plan. Wij zullen de eerste de beste gelegenheid te baat nemen om er tegen te pro testeren. Psychologisch gezien is het een zeer betreurenswaardige stap. Dit is een kwestie waarom trent de meningen volstrekt ver deeld zyn en die voorlopig buiten beschouwing moet blyven". In opdracht van Albanese regering. van het bewuste gebied in de Straat Korfoe gedwarsboomd. Voor het eerst noemde hij de de 1 naam van de „geheimzinnige ge tuige", die de Britse juridische de legatie heeft gedagvaard. Deze is een ex-officier van de Joego-SIavisehe marine, Karlo Kovachich, die uit Joego-SIavië was ontsnapt. Zijn verklaring zegt, dat hij ge zien heeft, dat twee Joego-Slavi- Op 22 October 1946 liepen Britse oorlogsschepen „Sauma- rez" en „Volage" in de Straat Korfoe (Albanees territoir) op mijnen, tengevolge waarvan men senlevens verloren gingen. Engeland heeft de kwestie aan het Internationale Hof van Justi tie te Den Haag voorgelegd, om dat de Britse regering van me- sche marineschepen met mijnen ning is, dat »p de Albanese rege- j werden geladen kort nadat de ring de schuld voor dit voorval Britse ftotille in Korfoe was aan- regeren, dan kan er van gezag in de goede zin van het woord niet meer worden gesproken. Dan wordt het altijd weer een kwestie van macht. Het recht van de sterkste. Met het gevolg, dat de weegschaal nu weer naar rechts en dan weer naar links doorslaat. Nu verkeert ons land wat dit betreft nog altijd in een betrek kelijk gunstige conditie. De recht streekse of zijdelingse invloed van de Christelijke beginselen is hier, mede als gevolg van het optreden der Christelijke partijen nog altijd ook op staatkundig gebied, meer dan in vele andere landen, merk baar. Daarom ook is het vooral in dit tijdsgewricht van de grootste be tekenis, dat de Christelijke par tijen al zullen ze dan wel nooit de meerderheid behalen zoveel mogelijk worden gesterkt en dat zij op de basis van Gods Woord blijven bouwen, om ons volk voor verder afglijden naar de revolutie te bewaren. De S.U. wil de clausule in dit voorstel over de scheiding van de gewapende strijdkrachten van de Arabieren en Joden, die bij het geschil in Palestina betrokken zijn, door vorming van brede ge- demilitairiseerde zones onder toe zicht van de V.N. geheel üit de voorgestelde resolutie verwijderd zien. Verder wilde Malik het woord „wapenstilstand" vervangen door „een formele vrede". De voorgestelde amendementen zijn door de raad niet in discussie gebracht, doch zullen in de agen da worden opgenomen van de vol gende openbare zitting, waar schijnlijk vandaag. Volgens een woordvoerder der V.N. te Haifa zijn twee waarne mers der V.N. door de militaire politie van Israël gearresteerd, toen zij toekeken bij de Joodse aanval op de Egyptische stellin gen van Irak Soeweidan. De waarnemers zijn later naar Tel Aviv gebracht, waar zij wer den vrijgelaten. De Griekse kwestie. rust. Gisteren heelt namens de Brit se regering Sir Hartley Shaw- cross in Den Haag een betoog van enige uren over deze kwestie gehouden, waarin hij vaststelde, dat de Albanese autoriteiten geen waarschuwingssignalen aan de Britse schepen hadden gegeven, dat er een mijnenveld was, terwijl de schepen toch meer dan twee uur in het volle zicht van de kust van Albanië opstoomden. Ook heeft de regering geen maatregelen genomen na het in cident om de veiligheid van de Albanese wateren te onderzoeken. Integendeel, Albanië heeft zich in <Jg_ Veiligheidsraad tegen 'n voor stel voor rechtskundig onderzoek fel gekant. Ook heeft Albanië in eerste instantie het schoonvegen Griekenland toe aan vreemde in menging. Met 53 stemmen vóór en 2 ont- de com missie Balkancommissie zal arbeid voortzetten. houdingen aanvaardde De politteke eommiss.e <ler VN- missie het artikefe waarin Grie- l.eeft gisteren met 48-6 stemmen kenland wordt aangeraden diplo- een resolut.o aangenomen waar- maUek contact met Albanië %n TP Se<laan «P Bulgarije te zoeken. 49 stemmen Grekenlands noorderburen, de kreeg het artikel aangaande de hulp aan de opstandelingen on- middellijk te staken en met de speciale commissie voor de Bal- GROOT VERLOF MOGELIJK. Blykens een legerorder kan aan dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten, die de stu die aan een universiteit of hoge school wensen aan te vangen of voort te zetten, ongeacht de lich ting, waarvoor zy voor de dienst plicht zyn ingeschreven, groot verlof worden verleend, indien zy voor 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en zij sedertdien onaf gebroken in werkelyke dienst zyn geweest. De legerorder heeft in het al gemeen betrekking op dienstplich tigen, die niet buiten Europa die nen. i wenselijkheid van onderhandelin gen over de grenskwesties (6 ont- kan samen te werken bij het zoe- j ^Het^ariikel, dat terugtrekking vriendschappelijke der buiten]andse strijdkrachten Sl hun sesch.1 met u Griekenland eiste, werd ver- i worpen met 38 tegen 7 stemmen Verwacht wordt, dat de resolu tie met eenzelfde door de Algemene zal worden aanvaard. en 11 onthoudingen. Na de stemming over deze® re solutie ging de politieke commis sie voort met een debat over een Sowjet-Russische resolutie, waar in gevraagd wordt, dat alle bui tenlandse troepen en buiten lands militair personeel uit Grie kenland worden teruggetrokken, en dat de speciale commissie voor de Balkan wordt geliquideerd. De inleiding der Sowjet-resolu- tie werd verworpen met 49 tegen 6 stemmen. Deze inleiding schreef de ver slechtering van de toestand in meerderheid j De ]aatste paragraaf, waarin V crgatlenng 0pbeffjng van de speciale com missie verlangd werd, is verwor pen met 44 tegen 6 stemmen en 6 onthoudingen. De Rotterdamse politie is er in geslaagd de daders van een overval, die op 9 November van ende het vorig jaar op de 56-jarige caféhouder A. C. werd gepleegd, te arresteren. Bij deze overval werd de caféhouder door twee in militair uniform geklede en met een pistool gewapende per sonen van f1300 beroofd. Het bleken de 27-jarige los- werkman G. T. en de 21-jarige bankwerker C. H. B. te zijn. Deze laatste was als militair naar Indië vertrokken en op verzoek van de politie terugge zonden. Eergisteren kwam hij met de „Waterman" aan en Ontbinding Belgisch Parlement aanstaande? In Belgische katholieke kringen is men van mening, dat na de uit latingen van Buset op het socia listische partijcongres over de ko ningskwestie en de onderwijs kwestie, liet zeer moeilijk zal zijn nog tot een compromis te gera ken over voortzetting van de re geringscoalitie en dat, wanneer de onderhandelingen in deze geest worden voortgezet, rekening moet worden gehouden met een scheu ring tussen katholieken en socia listen en een daaruit voortvloei- ontbinding van het parle ment. Natriumverlichting op het vliegveld Gatow. Arthur Henderson, de Britse minister van luchtvaart, heeft te Berlijn verklaard, dat men op vliegveld Gatow bezig is natrium verlichting aan te brengen. Het betreft hier een nieuwe Britse uitvinding, waardoor vlieg tuigen in staat worden gesteld veilig te landen, wanneer 't zicht minder dan ongeveer 600 meter is en meer dan ongeveer 450 me ter. Radar zal worden gebruikt, wanneer het zicht nog korter is. In de afgelopen veertien dagen zijn 1109 vliegtuigen door middel van radar op Gatow geland. gekomen. Voorts had een officier aan boord van deze schepen hem ver teld, dat mijnen waren gelegd in Albanese wateren. Rijstoproeren te Nanking en Sjanghai. Door de plotselinge verschijning Van twintigduizend onder leiding der communisten strijdende sol daten, 16 km ten noorden van Paoting, de hoofdstad van de pro vincie Hoepei, heeft Tsjang Kal Sjek de versterkingen, die hij naar Sjansi had willen zenden, 270 km naar het zuidwesten moe ten laten afzwenken. De door de communisten gelei de legers zijn ook weer actief ge worden op 160 km ten zuidwesten van Kalgan aan de spoorlijn Pei: ping-Soejan. Van Mandsjoerije uit zijn genoemde legers, die op 40000 man worden geschat, Oost-Hoepei binnengetrokken. Het regeringshoofdkwartier in Hsoetsjou meldt, dat in de eerste verdedigingslinie van de stad vier versterkingen strategisch zijn ont ruimd. Door frontverkorting is de regering in staat de strijdkrach ten om Hsoetsjou te concentreren voor een beslissende slag. De legers van de tegenstander vallen de stad van drie zijden aan. Hsoetsjou ligt 320 km van Nan king. De door de communisten aangevoerde legers, die Tangstan hebben veroverd (naar het wes ten doorstotend naar Hsoetsjou) zijn naar het noorden teruggesla gen door sterke tegenstand der centrale regeringstroepen. Te Nanking hebben menigten van meer dan vijftig, rijst- en kruidenierswinkels aangevallen, waarbij tenminste 3 personen ge dood zijn. Ook te Sjanghai hebben rijst oproeren plaats gehad. De regering van Tsjang Kai Sjek heeft een reeks maatregelen uitgevaardigd tegen hamsteren en zwarte handel. Volgende week voor bereidende besprekingen over Adantische pact. De ambassadeurs der vyf lap den van het Pact van Brussel en de vertegenwoordigers van de re geringen der Verenigde Staten en Canada zullen aanstaande week te Washington een aanvang ma ken met de voorbereidende be sprekingen voor een Atlantisch Pact, aldus meldt de diplomatieke correspondent te Washington van de „New York Times". De correspondent verklaart, dat naar uit goed ingelichte krin gen te Washington verluidt, de besprekingen ruim vier weken zul len duren, waarna een aanvang zal kunnen gemaakt worden mei de onderhandelingen voor de defi nitieve ondertekening van het bondgenootschap der zeven lan den. Ert gaan geruchten, dat 't pact reeds in Januari zal worden on dertekend. Rijwielbewaarder en Minister. De „Nieuwe Courant" ver telt: Keurig geklede heer pas seerde een rijwielbewaarder op het Haagse Tournooiveld. „Koud weertje, mijnheer", merkte rijwielbewaarder te- jen heer op. Andere voorbijganger vroeg rijwielbewaarder, oj hij wel wist tegen wie hij had ge sproken. Antwoord van deze laatste: „Jawel, dat was mi nister Lieftinck, maar het kan geen kwaad. Ik heb toch geen cent op zak!" Gisterochtend zijn tengevolge van een dichte mist in het station van Garenne-Colombes nabij Pa rijs twee reizigerstreinen tegen elkaar gereden. Een 30-tal perso nen werd gewond. Radio-Moskou heeft gister ochtend voor het eerst gewag gemaakt van de mogelijkheid ener ontmoeting tussen president Truman en Generalissimus Sta lin. De radio verklaarde o.m., dat sommige Amerikaanse corres pondenten menen, dat de presi dent der Verenigde Staten zo zeer een vreedzame oplossing van de internationale proble- mne verlangt, dat hij, ingeval Generalissimus Stalin in de on mogelijkheid zou verkeren Mos kou te verlaten, wellicht zelf bereid zou zijn zich naar de Sowjet-Unie te begeven. Lovett, Amerika's onderminister van buitenlandse zaken, heeft in tussen de juistheid van dit bericht reeds ontkend. En de Washingtonse rubriek schrijver, Fris Coffin, heeft Sta lin telegrafisch gevraagd of hij bereid is op een nader overeen te komen plaats Truman te ontmoe ten. VELDMAARSCHALK LORD MONTGOMERY arriveerde Dins dagmiddag op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. V.l.n.r.: de Chej van de Generale Staf Lt.-Gen. Mr H. J. Kruis, gen.- maj. C. Giebel, de Engelse ambassadeur Sir Philip Nichols en Lord Montgomery. Gistermorgen heeft Veldmaarschalk Lord Montgomery of Ala- mein besprekingen gevoerd over militaire vraagstukken met de chef van de generale staf, Mr H. J. Kruis, de chef marinestaf, viee-admiraal Jhr E. J. van Holthe en de chef luchtmachtstaf, gcneraal-majoor C. Giebel. De besprekingen werden gehouden in het hoofdkwartier van de generale staf, de Julianakazerne te Den Haag. Copra voor Franse en Britse zone. In het kader van het Marshall plan is een grote partij copra, 13 tot 14.0400 ton, voor de Franse en Britse zóne van Duitsland in In donesië aangekocht. Het m.s. „Java" van de Mij. „Nederland" zal het eerste schip zijn;- dat een gedeelte van deze partij namelijk 2080 ton naar Duitsland brengt. De partij copra zal rechtstreeks ■in Bremen worden gelost. Levensgevaarlijk spel met vuur. Dinsdagmiddag moest de 15- jarige leerling-monteur A. Ro- meyn uit de Crcoswijksestraat te Rotterdam tezamen met een van zijn maats een wasteil met vuile petroleum ledigen in een riool. De jongens gooiden echter de petroleum op een open ter rein achter de Vijverhofstraat en Romeyn stak er de brand in. Er ontstond een vlammenzee die de kleding van Romeyn vlam deed vatten. De jongen rende terug naar zijn fabriek in de Vijverhofstraat en sprong daar in een bak met water. Hij was echter zo ernstig gewond, dat hij naar het Bergweg-ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij 's avonds om half elf is overle den. TWEEDE KAMER. Ds Zandt roept op tot verootmoediging. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting voort gezet. Eerst kwam aan het woord de heer Oud (V.V.D.), die o.m. de vraag stelde, of niet de gehele Hoewel de Belgische pers zich staatkundige organisatie opnieuw de ernst van de toestand niet ver-moet worden bezien. Voldoet het heelt, spreekt zij in het algemeen t vertegenwoordigend stelsel aan de de verwachting uit, dat katholie- eisen, die daaraan thans moeten ken en socialisten alsnog tot een worden gesteld? overeenkomst zullen geraken en dat zij vooral tijdens de huidige internationale spanning het natio nale belang boven 't partijbelang zullen stellen. Een ontbinding van het parle ment toch zou betekenen, dat het land lange tijd zonder rege ring zou zijn. De heer Oud stemde in met de politiek der regering t.a.v. de prij zen door afschaffing van subsi dies. Tegen de loonbijslag had hij geen bezwaar, maar hij meende, dat men daarbij niet uitsluitend naar de arbeiders moet kijken. De heer Wagenaar (C.P.N.) vroeg waaruit de bedreiging uit het oosten, waarover hier gespro ken is, bestaat. Hij merkte op, dat de Sowjet-Unie nooit een aan valsoorlog begonnen is. De vraag van de heer van der Goes van Naters, of spr. bij een aanval op het Westen door het Oosten met gekruiste armen zou blijven staan, achtte hij onzinnig. De toeslag van een gulden achtte hij niet voldoende en daarom dien de hij een motie in, waarin erop wordt aangedrongen de bijslag tot f 2.50 te verhogen. De heer Zandt (S.G.) zeide, dat terugkeer tot Gods Woord nood zakelijk is. Verootmoediging is meer dan ooit nodig en de over heid moet daarin voorgaan. De overheid mag er niet toe meewer ken, dat de Dag des Heeren nog meer ontheiligd wordt en voorts keerde spr zich tegen het mis bruiken van Gods Naam. De heer Zandt zeide voorts, zich niet te kunnen verenigen met de grond slag van het Kabinet, noch met het beleid ten opzichte van Indo nesië. De heer Hofstra (Arb.) was van oordeel, dat niet meer nodig is een begroting van jaar tot jaar, Welke in evenwicht is; de financi ële en belastingpolitiek is z.i. niet een aangelegenheid op zichzelf. De heer van de Wetering (C.H.) noemde de financiële toestand des lands zeer zorgelijk, al zijn er symptomen, welke op een verbe tering wijzen. Gewaakt moet wor den tegen verdere verhoging van het uitgavenniveau en ook tegen het te vroeg verlagen van bron nen van inkomsten. In een uitvoerige financiële be schouwing bepleitte de heer Lu cas (K.V.P.) de noodzakelijkheid van het drukken der uitgaven. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) betoogde o.m., dat de belangen van het werkende volk bij het re geringsbeleid voortdurend in het gedrang komen. Te kwart voor zeven is de ver gadering verdaagd tot vanmiddag één uur. Dan komt de regering aan het woord. Voordat Veldmaarschalk Mont gomery een bezoek bracht aan het ministerie van Oorlog, om ook daar militaire vraagstukken onder de loupe te nemen, wer den daar besprekingen gevoerd tussen de minister van Oorlog en Prins Bernhard, waarbij ook de chef van het Kabinet van de minister van Oorlog, gene- raal-majoor M. R! H. Calmeyer, tegenwoordig was. De Prins arriveerde om kwart over een op het ministerie. Tegen twee uur vertrok hij weer. Ondertussen hadden zich vele mensen voor het ministerie van Oorlog opgesteld. Toen de Veld maarschalk daar enkele minuten na tweeën aankwam, werd hij luide toegejuicht. De politie had moeite de afzetting te hand haven. Montgomery groette vriendelijk lachend naar alle kanten en nam afscheid van viee-admiraal Jhr Van Holthe, in wiens auto hij gereden had. GROTE DAG VOOR HOL LANDSE MATROOS. De auto van de Engelse am bassade, die de Veldmaarschalk oorspronkelijk van Hotel De Witte Brug, waar de lunch werd gebruikt, naar het ministerie van Oorlog zou brengen, was namelijk onderweg defect ge raakt. Toevallig passeerde viee- admiraal Van Holthe met zijn wagen. De chauffeur van de viee-admiraal, matroos Van Egmond, glunderde van trots, dat hij dc Veldmaarschalk had mogen rijden. Op het bordes van het mini sterie werd de Veldmaarschalk ontvangen door de chef van het Kabinet van de minister, Rit meester Jhr Mr C. C. van Lith de Jeude. Het ministerie werd streng bewaakt. Alle gangen, die naar de vertrekken van de minister leidden, waren door marechaussees afgezet. Niemand werd doorgelaten, ook niet de officieren, die in dat deel van het ministerie hun bureau hadden. Het onderhoud met de minis ter van Oorlog vond plaats in diens werkkamer. Majoor-gene raal R. F. K. Belchem en gene- raal-majoor Calmeyer waren daarbij aanwezig. Na twee uur vertrok Montgomery weer naar de Britse ambassade. Robertson naar Londen. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, is gistermorgen per vliegtuig uit Berlijn naar Londen vertrokken. Hij zal een bespre king hebben op het departement van Buitenlandse Zaken doch men verwacht niet, dat hij Bevin zal ontmoeten. Vannacht vertrok minister Stikker uit Batavia naar ons land. De heer Neher„is gisteren al in het vliegtuig gestapt te Batavia. Zijn de heren misschien niet op eikaars gezelschap gesteld of wordt het een wedstrijd? Zet 'm op, jongens! En kijkt goed uit; misschien is nog wel te zien de nieuwe komeet, de „1948-K", die de Australische astronoom Har- ley Wood heeft waargenomen en later ook de Nieuw-Zeelandse waarnemer Albert Jones. Van een komeet naar ontbijtkoek is 'n hele sprong. Maar wij houden van tegenstellingen. Die ontbijtkoek dan (van klasse c) is 1 tot 5 cent duurder geworden. En wij moeten ook, tot onze ontroering, vertellen, dat de prijs van zwarte stroop 11 cent per kg stijgt (los uitgewogen dan) of 5 cent per V4 kg-pot. Dat moet heus allemaal van die gul den opslag per week! Nu wij het toch over prijzen hebben, kan gelijk wel verteld worden, dat de prijsregelingen voor gearomati seerde tarwebloem, kunsthoning, (huishoud) chocoladepasta, fon dant, marsepein, ijspoeder en va nillesuiker zijn ingetrokken. Wist u al, dat de bekende St Pie tersberg in Z.-Limburg zal wor den afgegraven met het oog op de cementvoorziening van ons land? De regering is heengestapt over het bezwaar, dat hierdoor 'n stuk natuurschoon zal verdwijnen en dat b.v. een vleermuizenver- zameling in de grotten, enig in Europa, zal worden geliquideerd. Vandaag is 't Wapenstilstands dag. Regering, banken en scholen in Amerika hebben vacantie. Tru man zal waarschijnlijk een dienst in de vlootbasis te Key West hij wonen. Schacht is bij vrienden in Hamburg. Hij is niet van plan te vluchten, maar hij, verliet zijn eigen woning om aan de nieuws gierigheid van correspondenten te ontkomen. 17 verzetslieden zijn in de loop van een etmaal gedood in een anti-terroristische operatie op Malakka. De communisten leider Alimin schijnt niet dood te zijn. Hij zou terechtstaan in Solo. Een incasseerder van een wa terleidingmaatschappij te Leeu warden heeft 10 mille verduisterd Een Nederlands motorschip is tijdens een storm bij Hoebanaes (Zuid-Zweden) gestrand. Assi stentie is uitgevaren. Communisten in Indië in de klem. Uit Madioen wordt gemeld, al dus de Dienst Legercontaeten dat de zich in het Lawoegebergte be vindende communistische troepen, die pogen naar het Noorden en {het Westen uit te breken, onge veer vijftienhonderd man sterk zijn. Daarbij bevindt zich de groep van Sjarifoeddin, die over 500_ka- rabijnen, 15 lichte mitrailleurs, 5 zware mitrailleurs en 30 stenguns beschikt. Volgens republikeinse berichten is hun munitie- en levensmidde- lenvoorraad gering. Juridische V.N.commissie aanvaardt Nederlandse resolutie. De juridische commissie der V.N. heeft met 31 tegen 4 stem men (S.-U., Joego-SIavië, Oekrai- ne en Wit-Rusland) een Neder landse resolutie aangenomen, in welke een beroep wordt gedaan op de commissie voor het interna tionaal recht, de wenselijkheid en mogelijkheid te bestuderen van de oprichting van een internatio naal rechtsorgaan voor de berech ting van personen (particulieren of functionnarissen), die beschul digd worden van volkerenmoord (genocide) of van andere misda den, waarvan de jurisdictie bij in ternationale conventies aan dat orgaan zal worden toegewezen. Petitie aan hoofd van de Spaanse staat. Het Protestants Centrum te Utrecht heeft aan de kerkeraden van de verschillende kerkgenoot schappen afschriften gestuurd van een petitie met het verzoek deze voor haar leden ter tekening te leggen. In deze petitie, gericht tot het hoold van de Spaanse staat wordt een beroep gedaan om evangeli sche Spanjaarden niet langer te vervolgen in hun beginselen en hun volkomen vrijheid van gods dienst te verlenen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Nevel of mist. Plaatselijk nevel of mist. Ove rigens half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen 'Zuid en Zuid-Oost. Weinig veran- I dering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1