jJrovinci&S&Mï Truman heeft een uitgebreid program. Jücc d&n dtaai&c E: Secretarissen-Generaal Circalaires Rare manieren. Prijsvraag - Ned. Byiielgenootscliap. Landverhuizers voor Australië. Dinsdag 9 November 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ring Goes Vrije Universiteit. Zaterdag vergaderde de ring Goes van de vereniging voor H.O. op Ger. ^grondslag. Door de secretaris van het Prov. Comité de heer J. Pou- wer Sr werden belangrijke me dedelingen gedaan omtrent de stand der financiën en de plan nen tot uitbreiding van de V.U. Daarbij bleek dat Zeeland en ook deze ring in verhouding tot andere provinciën wat betreft het aantal leden en begunsti gers en de geplaatste busjes, een goed figuur maakt. Toch kan ook hier nog veel gedaan worden zoals nader bleek bij de bespreking van de gevoerde en nog te voeren actie. In de plaats van de heer R. Zuidema, aan de beurt van af treden en niet herkiesbaar, werd tot voorzitter gekozen Ds J. v. d. Leek te Kapelle, die zich be reid verklaarde deze functie te aanvaarden. Hij werd tevens aangewezen als lid van het Prov. Comité. Door Ds J. IJ. Tiemersma te Baarland werd een warm, prin cipieel opwekkend woord ge sproken, waarna de goed be zochte vergadering werd geslo ten. Toch „Waddenzee"- mosselen in Zeeland. Ondanks de afwijzende hou ding, die de vorige maand te genover de kwestie van het leveren van „Waddenzee"-mos- selen naar Zeeland door de be trokken kwekers werd aange nomen zullen de Wieringer kwekers 8000 tonnen mosselen uit de Waddenzee naar Zeeland bren gen. Deze „Waddenzee"-mosselen zullen door de Wieringer kwe kers aan de Zeeuwse kwekers worden verkocht tegen f 3.05 per ton geleverd op de perce len in Zeeland. De bedoeling is om deze mosselen te mengen met de Zeeuwse mosselen die niet groot genoeg of niet van voldoende kwa liteit zijn om zodoende alle Zeeuwsche kwekers in de gelegen heid te stellen mosselen te leveren voor de verkoop. De prijs van de mosselen is echter te hoog, zodat de Yersekse kwekers een dezer dagen een protestvergadering zul len beleggen. Christelijke onderwijzers uit de Bevelanden bijeen. De afdeling Noord- en Zuid- Beveland van de vereniging van Christelijke onderwijzers verga derde Zaterdag j.l. in de Chr. Ulo-school te Goes. De voorzit ter, de heer H. C. van Donk, opende de flink bezochte ver- g"tori"ï rxb-"-ï2»1'<.inP 'awv vpvn ningswoord, waarin hy wees op achterstand in de gratificaties op de salariëring, vergeleken bij het ambtenarencorps, hoewel bij het georganiseerd overleg ge lijkheid was toegezegd, alsmede op de opdringende macht van Rome, die een principieel in zinkend protestantisme in haar vaagheid bekoord door haar z.g. rijkere werkelijkheid en ten slotte op het ja en neen van sommige geestelijke leiders ook op schoolgebied, die niet de re- ligiueze grondslag, maar de eigen groep als basis nemen. Daartegenover staat het eeuwig vaste ja van Christus, Wiens gevoelen ook in ons zij. Daarna rapporteerde de heer J. Mein- dersma te Goes over een te hou den verfrissingscursus, waar voor zich staande de vergade ring bijna 30 deelnemers opga-< ven, zodat in de komende win ter o.a. de heren Duivendijk van Do. ..recht en Rutten van Mid delburg zullen komen refereren. Vervolgens hield de heer A. A. Nederhand te Goes een cau serie over de schoolfilm in de stilstaande projectie bij het on derwijs, waarin na de historie de voor- en nadelen van beide me.hodes werden aangewezen. Na een geanimeerde discussie werd met beide toestellen ge demonstreerd. Besloten werd D.V. 18 Dec. a.s. een Kerstwijdingsvergade- ring te houden. De heer Nederhand ging voor in uankgebed. Landbouwjongeren uit Tholen en St. Philipsland vergaderen. stil bij het geestelijk en cultureel leven op het platteland, wees op de ontwikkelingsmogelijkheden voor de jeugd, op het nut hier van en verder op de noodzaak van de verdere ontwikkeling voor 'ie plattelandsjeugd, opdat zij bij <Je stad niet te ver achter raken. Geestelijke verwarring is overal te vinden, daarom is er de noodzaak voor de jeugd om zich te organiseren en door on derlinge samenwerking, zich geestelijk en op cultureel gebied te ontwikkelen, dan zal er kracht uitgaan ook van onze boerenjongeren, een kracht die zich zal keren tegen alle vorm van communisme en verwording. Geestelijke herbewapening is niet alleen gewenst, doch beslist noodzakelijk, om kracht te doen uitgaan van deze jongeren, al dus de heer Hage. Na de pauze volgde een declamatie door de afdeling St. Philipsland, waarna een drama in drie bedrijven, getiteld „De jeugd in nood", werd ver tolkt door de afd. Tholen en Oud-Vossemeer. Na een copieus maal, volgden nog een gedach- tenwisseling, een toneelstukje door de afd. St. Maartensdijk en hersengymnastiek door de afd. St. Philipsland, afgewisseld deor pittige muziek van het orkest. Met een slotwoord van de heer Kosten werd de bijeenkomst be sloten. Onthulling monument aan de Sloedam. Zaterdagmiddag 'a.s. om 2 uur zal het monument aan de Sloe dam, ter nagedachtenis aan de gevallen Franse strijders op 16 en 17 Mei 1940, plechtig worden onthuld. KLOETIXGE. De heer D. Weststrate gehuldigd. Zondagmiddag heeft na de dienst in de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge een bijzondere plechtig heid plaats gevonden ter gelegen heid van het feit, dat de heer D. Weststrate, voorzitter van de Zondagsschool van de Ned. Herv. Gemeente door Koningin Juliana de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend, xals blijk van waar dering voor zijn langdurige arbeid aan deze Zondagsschool. De burgemeester van Kloetinge, Baron H. N. Schimmelpenninck van der Oye, herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de heer West strate reeds in 1940 voor een on derscheiding was voorgedragen wegens zijn 50-jarige arbeid als Zondagsschoolonderwijzer. Door de oorlogsomstandigheden moest deze zaak blijven rusten en thans is Weststrate nog steeds in deze functie, dus 58 jaar lang, waarvan de laatste 33 jaar als voorzitter. Hij is thans 79 jaar. 1 .S1Y X-.j/XX-'Zl... Xi lppftiid dagsschool onder de toenmalige voorzitter, wijlen de heer C. Been hakker. Al die jaren heeft hij slechts twee kerstfeesten door ziekte gemist. Nadat de burgemeester het K. B. had voorgelezen, spelde hij de heer Weststrate de versierselen op de borst. Vervolgens zong het personeel der Zondagsschool hem toe. De predikant der Ned. Herv. Gemeente, ds P. A. Elderenbosch, sprak de heer Weststrate toe na mens de Kerkeraad, hem danken de voor zijn getrouwe arbeid, waarin hij ook de echtgenote van de geridderde betrok. De heer M. Straub voerde het woord namens het Zondagsschool- personeel. Vervolgens sprak de heer D. Roose uit Goes, namens de Ned. Zondagsschoolvereniging. Deze spreker eerde Weststrate om zijn van geloof getuigende le venshouding. Hierna sprak de heer West strate een woord van dank. In de eerste plaats dankte hij zijn He melse Vader, die hem had vergund dit werk zo lang te mogen doen, daarna de Koningin en «tenslotte allen, die deze dag voor hem zo mooi hadden doen worden. Hij sprak de hoop uit, de kracht te mogen ontvangen om dit werk dat hem zo lief is, nog enige tijd voort te zetten. De gemeente zong ten slotte Gezang 94 2. YERSEKE. Yerseke 184 op havendam gestoten. Gistermorgen is het motorschip Yerseke 184 in de haveningang op de havendam gestoten. Met zes schepen werd getracht het I vaartuig los te trekken, doch zon- -1... aA loof KG der succes. Gisteravond laat, bij De zaal was goed bezet met hoog water zou men nogmaals de bloem van de boeren-jonge- een poging wagen. ren, toen de streekvoorzitter van de Landbouwjongerengemeen- schap, de heer M. J. Kosten Lz. Zaterdag de bijeenkomst van NIEUWDORP. Vergadering C.J.B.T.O. Vrijdagavond vergaderde de landbouwjongeren uit Tholen en C.J.B.T.O. voor de eerste maal in St. Philipsland opende. In zijn dit seizoen. openingswoord herinnerde de De heer P. de Jager hield een voorzitter er aan dat de Kring inleiding over melk en melkbe- thans 3 'A jaar bestaat en dat zij handeling; Joh. Dekker Fz, sprak is uitgegroeid tot een gemeen- over graslandbehandeling. Op schap die gezien mag worden, beide inleidingen volgde een in- Spr. wees op het vele dat is ge- terressante discussie. De goed be daar* op cultureel gebied en voor zochte en geslaagde vergadering algemene ontwikkeling. Al zegt werd door de heer J. A. Geelhoed men dan, dat de jeugd tegen- gesloten, woordig niet meer fit en fris is j BIGGEKERKE. en al mopperen vele ouderen en i onthouden zich van medewer- ..Het nieuwe geluid king en al is het waar, dat men Dezer dagen gaf de Ontspan de jeugd tegenwoordig te vroeg ningsclub „Het nieuwe geluid" los laat en op eigen benen laat een zeer geslaagd^ avond in de staan, deze dag van samenkomst Cantine van het V ederopbouw- en ontwikkeling bewijst, dat er kamp. Het programma, dat in samenwerking is onder de jon- vlot tempo werd afgewerkt, be geren. vatte vrolijkheid en ernst. In Na het zingen van enige cou- het vrolijke gedeelte werden pletten van het Zeeuwse Volks- gespeeld „Evert uui lozeren" en lied en muzikale medewerking ..Met vacantie". Er werd door de van het L.J.G.-orkest onder lei- spelers met enthousiasme ge ding van de heer D. Burgers, werkt. Een tweetal schetsjes en hield de heer G. C. Hage van St. pantomimes oogstten veel suc- Marrtensdijk op vlotte wijze, een ces. Voorts werden door een uit ink ling over het onderwerp: de club samengesteld koortje De mogelijkheden van de cultu- j vrolijke liederen ten gehore ge- rele ontwikkeling van het' plat- bracht. teland." I In het ernstige gedeelte werd Spr. stond in het bijzonder door de leider van de club, de heer A. v. d. Heijde, een frag ment uit „De prijs der vrijheid" van H. Sturm gedeclameerd, waarin de vreugde en de ernst van de tijd toen het water over Walcheren kwam, wordt ver tolkt. Het koortje zorgde voor een omlijsting van passende lie deren. Aan de leider van het zang koortje, de heer J. Wijkhuis werd aan het slot van de avond een bloemenmand aangeboden door Mej. Suus Vos. Burgemeester Eregmans ge waagde in zijn slotwoord van zijn grote belangstelling in de wijze waarop deze club een deel van de culturele taak hier ver richt. Hoewel de zaal geheel bezet was, valt het te betreuren, dat niet meer ouderen deze samen komst bezochten, temeer waar de leider in zijn openingswoord als het streven van de club noemde: gezonde geestelijke ont spanning te bevorderen en te brengen, waarin de lach op- schalt en de ernst ontroert. Oranjevereniging. Het bestuur der Oranjever eniging legt een prijzenswaar dige activiteit aan de dag. Werd eerst een filmavond gege ven, waarop de film „Moeder des Lands" en de „Inhuldigings film" werden vertoond, thans bereidt het een Oranje-avond voor, die in de komende maand zal worden gegeven. Op deze avond zal de betekenis van het Oranjehuis in het licht gesteld worden in een Oranjerede, ter wijl ter afwisseling gedecla meerd zal worden. Vocale me dewerking zal worden verleend door een soliste. ZOUTELANDE. Een meevallertje. De vinder van de gouden ring op het strand, de scholier Adri Verhage, was weer eens geluk-, kig vorige week. Hij vond nJL een ballon op het strand, geze geld met 2 munten. Wie schetst zijn verbazing, toen hij bemerk- te, dat de ballon een merkwaar dige inhoud bezat en wel papie ren geld, n.l.Een Engels pond, 2 briefjes van 20 fr., 1 briefje van 10 fr., 1 brieije van 5 fr., tesamen dus 55 francs. De ballon zal hoogstwaar schijnlijk reeds lange tijd in zee gelegen hebben, daar zij reeds met mos overdekt was. Jammer dat er geen label meer aanzat, zodat er geen be richt kan gestuurd worden aan de eigenaar. Iets bijzonders is toch, dat de beloning i n de ballon zat. Een aardig buitenkansje had deze gelukkige vinder in „zijn herfstvacantie". ARNEMUIDEN. Geref. Jeugdverband. Zondagavond trad voor het Ger. Jeugdverband op cand. L. J. Boeijinga van Haarlem en behan delde het onderwerp: „Ons geloof •en ons persoonlijk leven". Communisme en humanisme be twisten elkaar* de leidiner in het lijk, staatkundig als ook op eco nomisch gebied. Er is vernieuwing nodig aldus spreker.- Daarna werd het persoonlijk geloofs- en ge bedsleven besproken. We moeten een strijd des geloofs en een actief gebed in ons leven kennen. Alleen dan gaat het goed. Cand. Boeijinga sloot deze ta melijk goed bezochte vergadering met dankgebed. HAAMSTEDE. C.N.V.-avond. Vrijdag werd te Haamstede in het kader der November-actie een C.N.V.-avond gehouden, onder lei ding van de voorz. der Besturen bond, de heer J. Bouman. Na de opening werden door de Chr. Zangvereniging „Looft den Heer" een tweetal zangnummers ten gehore gebracht. Vervolgens sprak de heer J. ten Heuvelhof, penningmeester van de Bond van Overheidspersoneel, over het onderwerp: „Gij zijt Be- drijfsgenoot". In een duidelijk be toog zette de spreker uiteen, wat het C.N.V. voorstaat als ze deze leuze aan elke arbeider toeroept. In de pauze werd koffie aange boden. Nadat een aantal liederen gezongen waren en een collecte voor het D.E.L.-fonds gehouden was, zong de Zangvereniging weer enkele nummers. Daarna sprak de heer Vinger ling uit Goes over het onderwerp: „Uw plaats in de Chr. Vakbewe ging." Tot elk lid werd gezegd: „Gij zijt geen nummer in de vakbewe ging, maar gij hebt een plaats", en tot elke ongeorganiseerde ar beider: „De enige plaats ook voor U is de Christelijke Vakbewe ging. Nadat de Zangvereniging nog enkele nummers ten gehore had gebracht, sprak ds v. Vliet een slotwoord, waarin hij zei: „Een Christen kan alleen onder de kruisbanier staan in deze wereld. Geen hamer en sikkel, geen rode vaan, maar alleen deze krijgsba nier van Koning Jezus zal ons bij een houden. Daarom, Christen-ar beiders, strijd voor recht en ge rechtigheid, maar weet, dat wij steeds eerst het Koninkrijk Gods te zoeken hebben". Na het zingen van Gez. 280 N.B. sloot ds v. Vliet deze vergadering met dankgebed. BRUINISSE. Motorbrandspuit wordt aangeschaft. In een Vrijdagavond gehou den spoedeisende vergadering van de gemeenteraad werd be sloten tot aankoop van een tweedehands motórbrandspuit in samenwerking met de ge meente Oosterland. De aan- sghaffingskosten zullen pl.m. f 10.000 bedragen, voor welk be drag een lening zal worden aan gegaan af te lossen in 20 jaar. Oosterland betaalt 40 pet., Brui- nisse 60 pet. De spuit zal te Bruinisse worden gestationeerd. Schip lek gestoten. In de Vluchthaven is Vrijdag binnengelopen het Klipperschip „Dankbaarheid", Rotterdam, schipper Klunder, met suikerbie ten op weg van Brouwershaven naar Puttershoek. He schip is waarschijnlijk bij het uitvaren van de haven te Brouwershaven lek gestoten, want het maakte water. Met een motorpomp werd ge tracht het schip boven water te houden, doch de pomp weiger de. Men heeft toen de hulp in geroepen van de Graafs Ber gingsbedrijf te Rotterdam, die met de pompboot Stormvogel al pompende het schip naar Put tershoek heeft gebracht. Aanvoer mosselen. Vorige weel: werden door de mos selkwekers alhier afgeleverd aan de handelaren, ter doorzending naar België en Frankrijk en voor de conservenfabrieken £780 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar Frankrijk gingen 560 zakken a 50 kg., ter wijl de export naar Engeland 250 zakken bedroeg. Aangevoerd uit de Waddenzee: 850 tonnen mosselzaad. ZIERIKZEE. Propaganda-avond C.B.B. Door de Chr. Besturenbond werd Vrijdag een propaganda- avond belegd in het Herv. Ver enigingsgebouw onder leiding van de heer L. v. Sluis. De avond werd gevuld door de Zangvereniging van Mo- naanshoofd en declamatie van de heer M. bij de Vaate. De eerste spreker was de heer Sik- ma van Scheveningen over „Gij zijt bedrijfsgenoot". Spr. rele veerde de geschiedenis van het arbeidersvolk en iiet zien, hoe de arbeiders uit drieërlei slaver nij door Christus is vrij gemaakt. Hij wees op de zegen, die God .n het C.N.V. heeft geschonken en wekte op tot waakzaamheid tegen de pogingen van de z.g.n. neutrale vakorganisaties, die toch weer de arbeid en de ar beider willen brengen onder het juk der slavernij, door middel van het staatssocialisme. Na de pauze behandelde de tweede spreker, de heer v. d. Velden van Vlaardingen, het onderwerp: „Daarom is Uw plaats in de Chr. v akbeweging". Spr. drong aan om allen die nog met of verkeerd zijn georgani seerd te brengen onder de va nen van het C.N.V. Hij wees op de taak, die de Chr. arbeider heeft als mens Gods. Ds v. d. Klis sprak een slot woord naar aanleiding van Ps. 4 7: „Velen zeggen: wie zal ons het goede doen zien, verhef Gij o Heere het lichts Uws aan- schijns over ons". Na het zingen van vers 5 en 4 van de Avondzang eindigde as v. d. Klis met dankgebed deze geanimeerde vergadering. TJit de door Truman tijdens de zen voor de boeren, verkiezingscampagne gehouden 7- Belastingen: reductie van redevoeringen heeft men het vol- douane-tarieven door internatio nale overeenkomsten. Oppositie tegen vermindering van weeldebelasting. 8. Algemeen welzijn: meer steun aan het onderwijs en steun voor goedkope behuizing. gende program getrokken: 1. Arbeid: intrekking van de wet van Taft en Hartley, die de bevoegdheden van de vakvereni gingen beknot. Vaststelling van een wettelijk minimumloon van 75 cents per uur. Uitbreiding en versterking van het departement van arbeid. na geleidelijk de controle vermin- deren naarmate de productie de vraag gaat benaderen. Stabilisatie van de kosten van levensonderhoud. Voortzetting van strenge con trole op de huren. 3. Gezondheid en verzekering: nationale gezondheidszorg, natio nale ziekte-verzekering, nieuwe ziekenhuizen, klinieken, herstel lingsoorden en federale steun aan onderzoekingswerk. Verhoging van toelagen aan ouden van dagen en invaliden. 4. Burgerrechten: verzekering van stemrecht voor de negers en recht op tewerkstelling op dezelf de voorwaarden als de blanken. Verzekering van het recht op proces en gehoord worden ook voor personen, die van communis me zijn aangeklaagd, terzake van kwesties als opgeworpen door de commissie inzake anti-Ameri kaanse activiteit. 5. Zakenleven: breken van in dustriële monopolies. MOEST DE POLITIE ZICH NAAR DUITSE BEVELEN GEDRAGEN? De Bijz. Raad van Cassatie heeft de zaak van een drietal voormalige leden van de Haagse politie terug verwezen naar het rechtstreeks van Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- Voorlichting van bet Directo- bosch. I raat-Generaal van de Prijzen, in De raad wenst nader onder- een jachtige dienst-envelop. de zocht te zien, in hoeverre de Tler -rePdsver?chenen artikelen, door verdachten aangehaalde geurig gestencild, ,Te Uwer-in- Prof. Brouwers, officieel di recteur-generaal voor de Prij zen, officieus bekend als „prij- zendictator", is een veelzijdig man. Ondanks zijn drukke werkzaamheden vindt hij tijd, om in het dagblad „Het Parool" zeven artikelen te schrijven over Onze geleide economie :n de naaste toekomst". Dat mag hij natuurlijk gerust ricen. Maar het spreekt toch wel anzelf, dat dergelijke artikelen, geschreven voor een of ander Nederlands dagblad (ook al zou het niet extreem-progrec.:f zijn) komen voor rekening van ee persoon van prof. Brouwers, met voor rekening van de „of ficiële" directeur-generaal van de prijzen. Vandaag kregen wij echter het Bureau circulaires, die door de secreta rissen-generaal van de ministe ries van Justitie en Binnenland se Zaken tijdens de bezetting uitgegeven werden authentiek zijn. In deze circulaires werd aan Nederlandse politie-ambte formatie" stond, heel vriende lijk, in het bijgevoegde briefje. Terecht spreekt de „N. Haag- sche Crt waaraan wij het boven staande ontlenen van rare manie ren. Er zou ook een andere heel wat moesten opgevolgd worden. Verder verlangt de raad te weten, wat deze secretarissen- generaal gedaan hebben om de strekking van bedoelde circulai- Plannen voor irrigatie en land- j res, te veranderen. Ook zullen winning. de gedragingen van versehillen- Federaal eigendom van de olie-1 de Haagse politiemensen en P.O. reserves onder de zee langs de j D.-rechercheurs nader onder kusten. zocht worden. Bedoelde politie- 6. Landbouw: ratificatie van de ambtenaren zouden tijdens de internationale tarwe-overeen naren bevolen zich te gedragenscherpere uitdrukking gebruikt naar de aanwijzingen van de kunnen worden om dergelijk mis- Duitse politie Duitse bevelen bruik van een ambtelijke positie te qualificeren. komst. Uitbreiding van het sche ma ter waarborging van de prij- bezetting een groot aantal arres taties verricht hebben. Zij zijn thans in functie. De opbrengst der U.N.A.C. col lecte te Wolphaartsdijk bedroeg ie WUiyuaai 13UIJIV rrciucu liel- kozen tot notabelen in de N. H. Kerk, de heren Jac. van de Schraaf en J. A. van Damme en gekozen tot lid van het kiescol lege de heer P. Koeman Cz. De collecte voor de gezamenlij ke militaire fondsen heeft te Ellewoutsdijk f24.58 opgebracht. Zaterdagmorgen is een met bieten geladen wagen van de heer van Dalen bij het achteruit zetten in de haven van Tholen gereden. Gelukkig kwamen geen persoon lijke ongelukken voor, doch de schade aan de wagen was vrij aanzienlijk. De netto opbrengst van de Ba zar ten bate der Kleuterschool te Bruinisse bedroeg f 1325.06. Op de gehouden gemeente-ver gadering der Ger. Kerk van Koudekerke werd tot ouderling gekozen de heer J. de Buck en tot diaken de heer W. de Schipper. ARNEMUIDEN. Geen deelname in gemeenschappelijke rege ling bouw- en woning toezicht. De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van bur gemeester J. Langebeeke. De gemeenterekening over 1947 werd aangeboden. De verorde ning op de heffing van haven gelden welke slechts tot 1 Jan. 1949 was goedgekeurd, werd ongewijzigd opnieuw vastge steld. Een plan voor verdere bouw van woningwetwoningen werd goedgekeurd evenals een plan tot bestrating en riolering van het uitbreidingsplan achter de Appelstraat in de richting Spoorstraat, hieronder begre pen een provisionele inrichting voor zuivering van het riool water ten noorden van de spoorweg aan de Singel. Een voorstel van B. en W. tot ver dere riolering n.L vanaf de Mo lenweg via de Nieuwstraat, werd aangehouden tot. hiervoor een definitieve kostenbereke ning zal zijn opgemaakt. Besloten werd tot het aan gaan van een kasgeldlening tot financiering dezer werkzaam heden. Met 7 tegen 1 stem werd na langdurige besprekingen beslo ten niet toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht en toezicht op de gemeentewer ken op Wacheren. Inzonderheid had men bezwaar tegen de ho ge kosten en de vrees dat men daarbij niet over voldoende toe zicht zal kunnen beschikken. Goedgekeurd werd de over dracht van gemeentegrond aan het Roode Kruis, welke destijds was uitgegeven aan mej. P. A. Verhage. Aan de vereniging voor B. L. O. werden gelden beschikbaar gesteld voor aan schaffing van kachels en gor dijnen. Besloten werd de vishal opnieuw te verpachten. Bedrag van 5000 aan prijzen. In samenwerking met de vak groepen „Stichting Nederlandse Kunstschilders" en de „Neder landse Kring van Grafici en Te kenaars" en de Nederlandse Fe deratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, heeft het Ne derlands Bijbelgenootschap een prijsvraag uitgeschreven. Het doel van de prijsvraag is het vinden van een'-goede Bij bel-illustratie, niet alleen voor de jeugdboekjes, die elk jaar in honderdduizenden exemplaren verspreid worden, maar ook ver der voor geïllustreerde uitgaven van de Bijbel en Bijbelgedeelten, alsmede voor het uitgeven van Bijbelse illustraties met bij schriften. Ook voor de uitgaven in Indonesië, die ieder jaar in vele tienduizenden exemplaren "'TTaasfJdezë'"üftMhveiFiiR 1 formaat, komt ook de uitgave van wandplaten aan de orde. Om een zo groot mogelijk aantal kunstenaars in de gelegenheid te stellen hun krachten te tonen, heeft het Bijbelgenootschap be sloten, een tweeledige prijsvraag uit te schrijven, waaraan de deelname voor iedere in Neder land woonachtige kunstenaar vrij is. In totaal wordt een be drag van f 5000 aan prijzen uit geloofd. In Nieuw-Zeeland plaats voor jonge landbouwers. De Centrale Stichting Land- bouwemigratie deelt ons het vol gende mede: De emigratie naar Canada staat bijna stil tot er a.s. voorjaar weer emigrantenschepen varen. Op 11 December echter maakt de „Vo- lendam" voor éénmaal een reis naar Australië. Met de Volendam kunnen ook reizen zij, die een visum voor Nieuw-Zeeland hebben en reeds lang op scheepsgelegen heid wachten. Nieuw-Zeeland heeft zich bereid verklaard ook 100 flinke jonge Nederlandse landbouwers, die met de „Volen dam" willen vertrekken, een visum te geven. Zij zullen hoofd zakelijk op melkbedrijven worden geplaatst in overleg met het Ne derlands gezantschap in Nieuw- Zeeland. Het loon is p. st. 5.6.6 per week, dat is plm. f 58. Bovendien krijgt men kost en in woning, of in de zelfdzame geval len waarin men hier zelf voor moet zorgen, nog een vergoeding van p. St. 1.5.— of ongeveer f 13.40 per week. Alleen jonge landbouwers tot de leeftijd van ten hoogste 32 jaar komen in aanmerking, dat is een 'eis van de Nieuw-Zeelandse rege ring. Bovendien genieten onge- huwden de voorkeur. Er mag wel een aantal jonge echtparen bij zijn, maar uitsluitend zonder kin deren. Aanmelding moet geschieden of bij de Centrale Stichting Land- bouwemigratie te Den Haag. of bij de hierin samenwerkende cen trale organisaties. Iedere gegadig de dient een rapport te hebben van het gewestelijk arbeidsbureau omtrent vakbekwaamheid enz. om tijd te winnen kan men daar met een al zelf naar toe gaan. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te iïsgestein, W. Kranendonk te Ochlen; te Beek bergen, J. J. v. d. Krift te Kat wijk aan Zee; te Leerdam, J. W. de Bruyn te Sprang; te Kam pen, P. J. Barnouw te Retran- chement. Bedankt voor Zetten-Andelst G. Boer te Putten; voor Krui- ningen, H. de Ruijter te Eek en Wiel. Geref. Kerken. Beroepen te Asperen, J. Bos te Garrelsweer. Bedankt voor Tholen-Poort- vliet, P. Hekman te Beilen; voor Idskenhuizen en voor Gar relsweer, G. K. Geerds te Drij- ber. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Apeldoorn, C. H. Lindeboom te Kampen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Onstwedde, M. Drayer te Drachten. Bedankt voor Woerden, P. v. Herstelprogramma Benelux-landen. De Benelux-afgevaardigden voor het plan-Marshall zullen vandaag te Brussel opnieuw bij eenkomen. De statistische gege vens van het programma op lan ge termijn zijn, zoals bekend, te Den Haag uitgewerkt. Deze bij eenkomst heeft ten doel voor el ke categorie van producten me moranda of verslagen ter toe lichting op te stellen, die door de afgevaardigden der Benelux- landen te Parijs zullen worden verdedigd. Dc executies in Griekenland. Griekenland heeft in antwoord op een Amerikaans verzoek me degedeeld, dat 1.951 personen in de periode tussen de bevrijding in 1945 en 30 September van dit jaar zijn geëxecuteerd. Van dit aantal worden 233 aangeduid als gewone misdadigers en vier als nazi-colloborateurs. Deze laat- sten waren practisch allemaal aanhangers van generaal Markos. Volgens de verklaring der Griek se regering zijn zij veroordeeld wegens speciale misdaden en niet als gevangen genomen gu- erillastrijders. Te Kapelle-Biezelinge is een voorlopig comité opgericht tot het stichten van een Geref. Jeugdge- bouw. Een gift van f 500.is hiervoor reeds ontvangen. m iei irnririu d. Bijl te Katwijk aan Zee. /Vinsreruamsciie nncviciiucui o Slotkoersen op 8 November 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. 100% 1001/.. Kon. Boot 97u/„ 977a 1007/m 97% 99 Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest certif. Ned. 1962/64 ex. bel. 9717uKon. Paketvaart 97'/., 100% 97% 997.» 997.. 80% 101% 95% dito met belasting 991/.» Nederl. N.W.S. 80% Spaareertificaten 101% Indië 1937 A 95s/.. Grootboek 1946 98 98 Kol. Bank 90% Ned. Ind. Hand. Bk 113% 113% 158 150 289 120% 151% 183exd. Ned. Handel Mij. A.K.U. Bergh's Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever. Bp. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. Billiton lie rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Oost Java Rubb. Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Japanl. 158! 150. 291 122% 153% 188 155 144 190 284 262 230% 181 393 292% '321% 157% 162 151 143 189 281% 301 263 229% 179 395 290% 318% 155% 138% 107 65% 162% 149% 148% 160% Ned. Scheepv. Unie 162% Rott. Lloyd Stv. Mij. Nederl. H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller en Co. A'damsche Bank Holl. Bank Unie Herstelbk Pr. R'damsche Bank Twentsche Bank Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel City Service North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania 157% 167% 253% 83 96% 43% 135 149% 145 154% 151% 213% 99% 156 163% 36% 147 159% 160% 157 167 248% 81 95% 43 135% 148% 144 154% 151% 210% 99"/,. 155 164% 30% 57 30% 52 47% 14% 57% 64% 26 181 Ds Fokkema ongesteld. Het Tweede Kamerlid Ds J. Fokkema (A.R.) is voor het ondergaan van een operatie in een ziekenhuis te Delft opgeno- Prinses Margaret van Engeland heeft als afgevaardigde van haar moeder een gebrandschilderd raam in de Westminster Abbey onthuld. Het raam is aangebracht ter herinnering aan de tijdens de oorlog omgekomen bewoners van Westminster. ioor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. o 24. „Da snap ik, da jie da nie wist" zei Pier te gen de bakker, ,,'k Heb 'm gistere pas gekocht zie je." „Fietse binne zeker wé dure diengers, zou 't nie Pier?" vroeg de bakker nieuwsgierig. .Da zou 'k dienke, vuuf-en- dartig piek eid ie me ge kost. Ma \va zei je d'r van?" vroeg Pier vol trots. „Is 'igeên juweêl van 'n fielesepee?" „Van wie ei je 'm gekocht, as ik vraege mag?" vroeg de bakker. „Van Gijs Gulp zei Pier triomfantelijk. „En Gijs zei: „Pier, je kriegt van je leve zö'n fiets nie meer!" „Noe, 'k •weet nie Pier", zei de bakker en hij trok een bedenkelijk ge zicht. „Zou die Giis Gulp we zuver op de graec weze. „Wei >appzr-de-koekoek" riep Pier verontwaardigd uit. „Bi jie we zuver op de graet lillijke koekebakker! Moe je m n vriend be- ledige, ie is zo eerlijk as goud, oor je dac goed bakkertje. Zo terlijk as goud!!"

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3