Tsjang Kai Sjek rekent op een oorlog van acht jaar. Op Walcheren zit men niet stil. Geen duidelijker pro-Amerikaanse houding Verhoging kinderbijslag. De jeugd van Ridderkerk plantte bomen op Walcheren. Opnieuw een marinevliegtulg neer gestort. Zeeuwse mosselkwekers ontevreden. NIEUWS Verbijsterend. Gemeenteraads verkiezingen. Talloos zijn nog de wederopliouwprohlemen. De „Vandersteng" te Vlissingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BjLAD VOOR ZEELAND Hartelijke ontvangst te Westkapelle en Aagtekerke. SNIPPER Uitgave u..-..ung „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1097 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 9 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds B. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.49 u., onder 16.58 u. Maan op 15.03 u. onder u. Hoogwater op Dinsdag 9 Nov.: Vlissingen: 9.01 u. 1.14 m., 21.53 u. 1.36 u. Wemeldinge: 10.34 u. 1.02 m., 23.19 u. 1.33 m. In de krant van Zaterdag heeft men het droevig relaas van de Nederl. Vrouwen-actie kunnen lezen, omtrent de onhoudbare toestanden in de republiek Indo nesia en de verschrikkingen, waaraan duizenden mensen, die daar tegen hun zin worden vast gehouden, blootstaan. Tegelijkertijd kwam uit Djocja het bericht, dat een diner „dat in het paleis van president Soe- karno zou gegeven worden ter ere van minister Stikker, om on bekende redenen is afgelast. Aan dit diner zouden hebben aange zeten president Soekarno, Hatta, alle republikeinse ministers, alle leden der republikeinse onder handelingsdelegatie en andere genodigden." Verbijsterend in hoge mate is dit bericht. Terwijl de regering officieel meedeelt, dat bestandsschendin gen aan de orde van de dag zijn, terwijl elke week berichten bin nenkomen van in Indië gesneu velde soldaten, terwijl de nood kreet van de Vrouwenactie door heel het land klinkt, zou minis ter Stikker geen bezwaar heb ben met Soekarno en de Soekar- nisten aan te zitten aan een feestmaaltijd, zoals Schermer- horn dat voor hem deed. Dat is op zichzelf al verbijs terend. Maar het is dat te meer omdat Mr Stikker vóór de verkiezingen, met de leiders van de V.V.D. de grote trom roerde bereikt. Tsjang Kai Sjek noemde het verlies van Mandsjoerije ontmoe digend, doch bracht naar voren, dat dit de regering onthief van een jntzaglijke last op het gebied van militaire uitgaven en het voor de regering mogelijk maakte zich een ontzaglijke last op het gebied voor de legerhandelingen ten Z. van de Grote Muur te concentre ren. t Op 't voorstel van de leden van de politieke raad der Kwomintang een duidelijker pro-Amerikaan se en anti-Sowjet-Russische hou ding aan te nemen, teneinde zich te verzekeren van groter interna tionale steun en sympathie, ant woordde Tsjang, dat men nog be hoedzaamheid moet betrachten op het gebied van buitenlandse be trekkingen, waarmee hij indirect, ën de 'kiezers op "zijn hand"'wist 'aldus Reuter, het voorstel ver- 'te krijgen door de eis, dat wat wierp, dat China het Chinees- Indië betreft de koers radicaal Sowjet-Russische verdrag van gewijzigd diende te worden. vriendschap en bondgenootschap Men heeft getracht de veran- ,van de hand zou wijzen, derde houding van Mr Stikker te I Uit Chinese regeringsbron verklaren, door de sterke druk wordt gemeld dat afdelingen van die in Amerika zou zijn uitge- ^et regeringsleger Kwoyang en oefend [Fowyang 2 van de grootste com- Maar sinds wanneer is Neder- munistische bases in 'tN. deel van - - de provincie Ahnwei, en Szehsien 95 km ten zuid-oosten van Hsoet- sjou, hebben ingenomen. Uit Noord-China worden even eens regeringssuccersen gemeld. Regeringstroepen in de strate gisch belangrijke corridor in Oost Hopei zouden de aan de spoorlijn gelegen stad Tsjangli, 65 km ten zuid-westen van de doorgang in Generaal Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat de Chinese rege ring zich voorbereidt op een langdurige oorlog om de communisten in China volledig van de baan te schuiven. Naar zijn mening zal dit acht jaar duren. Enkele uren later zeide hij in een tweede rede dat de regering liet onwrikbaar besluit heeft genomen tegen de communisten te strijden, totdat de uiteindelijke overwinning is De gaande en komende Noord-Atlantisch Handvest in begin 1949? Naar Reuter van gezaghebben de zijde heeft vernomen, verwacht men, dat in de zeer naaste toe komst exploratieve besprekingen zullen beginnen ter voorbereiding van een uitgebreide conferentie van de Noord-Atlantische mogend heden in Washington in het begin van 1949. Verwacht wórdt, dat deze con ferentie een Noord-Atlantisch Handvest zal opleveren, waarbij a nr v m |de zeven - Noord-Atlantische mo- n.G™tci'u"r te Sjanha'k°^n'i eendheden Engeland, de V. S, Canada, Frankrijk. België, Neder- Zij zouden het gehele spoorweg- traject tussen Tientsin en de Gro te Muur in hun macht hebben. In de Stichting van de Arbeid is, naar wij vernemen, overeen stemming bereikt over het rege ringsvoorstel tot verhoging van de kinderbijslag voor de gezinnen met meer dan twee kinderen. Dit vootstel zou neerkomen op een verhoging van de bijslag met 24 cent per week te beginnen met het derde kind. Voor het vierde kwartaal van dit jaar zou een tussenregeling komen te gelden. Indiening van het desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Ka mer kan nu zeer spoedig worden verwacht. land een vazal van Amerika? "I T et is niet zeker, maar toch l i wel in hoge mate waar schijnlijk, dat in 1949 de verkie zingen voor de Gemeenteraden zullen plaats vinden. In de afdelingen der Tweede Kamer is er by de behandeling van de begroting van Binnenl. Zaken op aangedrongen de ver kiezingen te verschuiven naar 1950, maar tevoren had de rege ring reeds doen weten, dat het Sift ^ehfë"^Mtelin[' liet hier' Wij zullen dus verstandig doen, er mee te rekenen dat het vol gend jaar de verkiezingen zullen plaats hebben. Ook hierbij geldt niet minder dan voor de Kamerverkiezingen: alle hens aan dek! Voor vele schippers, n.l. voor zover ze zijn in: ""hreven ie het Centraal Bevolkings-regisle: te 's-Gravenhage, is dit echter niet mogelijk. Zij kunen aan deze verkiezingen niet deelnemen. Om toch mee te kunnen doen is het voor hen no- dig, dat zij een verzoek indienen J| om overgeschreven te worden in het bevolkingsregister waar zy hun wal-adres hebben En zij dienen dat tydig te doen, omdat zij dan gebruik kunnen maken van de mogelijkheid die de wet biedt, om bij volmacht te stemmen. Een verzoek daartoe moet ech ter worden ingediend, vóór 31 De cember a.s. Er is dus liaast by de zaak! Werktijd voor niet- jgend personeel van ziekenhuizen. Naar wij vernemen, is de re gering voornemens te bevorde ren, dat, nu de werktijd voor verplegend personeel in de zie kenhuizen en krankzinnigenge stichten van 53 op 51 uur is ge bracht, ook de werktijd voor niet-verplegend personeel* van die inrichtingen op 51 uur te brengen. land en Luxemburg zich ver binden elkaar bij te staan in ge val van agressie. Ere-promoties. Gistermiddag had te Rotterdam de erepromotie plaats van de mi nister-president W. Drees en de heer P. Ryksen, directeur van het Unilever Concern tot doctores honoris causa van de Nederlandse Economische Hogeschool. Het is voor de jeugd van Ridderkerk gisteren op Walcheren een onvergetelyke dag geworden. Er zijn bomen geplant, er wer den wederzijds vele vriendelyke woorden gesproken, er is door de kinderen geluisterd en gezongen en last not least is er gesmuld van de heeriyke bolussen en de onovertroffen Zeeuwse boter- babbelaars. Na een buitengewoon voorspoe-1 op uit de tüd, toen hy (van 1908 dige reis kwam het gezelschap1 lot 1911) als volontair in West- uit Ridderkerk o.l.v. burgemeester kapelle werkzaam was. Crezee gistermorgen in Middel-, Spr. herinnerde er verder aan, burg aan. Een autobus vol met hoe men via de H.A.R.K. hulp Bij het vertrek van de afgetre den Luitenant G.G. van Indone sië, dr H. J. van Mook, van het vliegveld Kemajoran bij Batavia was de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J. M. Beel, aanwezig om afscheid te nemen. kinderen en hoofden van 16 scho len, enkele luxe wagens met IJ. en W. van Ridderkerk en de heer Boele, ambachtsheer van Boude- wijnskerke met zijn echtgepote, werden om ongeveer 10 uur ver welkomd door enkele leden van de Stichting „Nieuw Walcheren", waarna het gehele gezelschap zich naar Westkapelle begaf. BLOEMEN VOOR DE GRAVEN. heeft verstrekt aan Aagtekerke, en eenmaal zelf met 28 katten in zijn auto ter bestrijding van het ongedierte naar deze gemeente is gegaan. Dank bracht de burgemeester aan het gemeentebestuur van Westkapelle, dat een Ridderkerk- laan heeft gesticht en hij riep de overige gemeentebesturen op, om ook de andere by Ridderkerk be- cravitv horende gemeenten te vernoemen, als blijvende herinnering aan de- In Westkapelle vond bü de vuur-1 ze (\ag. Twee doden. Gistermiddag, enkele minuten na half drie, is een z.g.n. „Firetly Operational Trainer" van de Ma rine Luchtvaartdienst op honderd meter van de spoorlijn Haarlem Den Haag neergestort. De twee inzittenden waren op slag dood. Het waren de officier- vlieger 2e kl. W. A. Limque uit Den Haag en luit. ter zee 2e kl. W. L. H. de Vries, die op Val kenburg was gestationneerd. Het instructievliegtuig, dat thuis hoorde op het vliegveld Valken burg, is terecht gekomen op het omgeploegde land van- de hollen- kweker W. Verschoor uit Sassen- Iheim, die er met de landarbeider Wieringers moeten boven eigenaardigheid yoor, i x i..t ii.. grote bedrijven dit j~a de Moerdijk blijven. De herdenking der doden van twee wereldoorlogen zal dit jaar op Zaterdag 13 November ge schieden. Het Nederlandse Oor- logsgravencomite heeft t. g. v. poppyday een affiche uitgegeven waarin de oude belofte van de laatste wereldoorlog wordt uit gebeeld: „Als in Vlaanderen de klaprozen bloeien, zullen wij hen gedenken". dat vele ar niet over voldoende consumptiemosselen be schikken, terwijl de kleinere be drijven wel hun basisleveringscij- horoijff-n on no,i rloon. boven kunnen leveren. In die kringen hoopt men dus er eindelijk eens wat by te krij gen ten koste van de grotere be drijven, die best een veer kunnen laten en dat ook zuilen moeten doen, wanneer de richtlijnen dit jaar zullen worden toegepast, zo als zij nu reeds al die jaren toe gepast zijn, wanneer het ging om de kleine kwekers. In het beschikbaar stellen van de Waddenzee mosselen voor de Zeeuwse bedrijven ziet men nu 'n achterdeur om de grote kwekers veilig te stellen. Wel doet men het voorkomen of het de invoer betreft van een klein kwantum Waddenzee mos selen, doch de cijfers worden in de circulaire niet genoemd. Dat de kwaliteit van de Zeeuwse mos selen zou verbeteren, wanneer de Waddenzee mosselen daar door heen worden gemengd, wordt, ge zien de kwaliteit van de Wadden zee mosselen eveneens betwijfeld. Het bericht van het Aan- en Bergen op Zoom, dat tegen uit drukkelijke wens van het meren deel der mosselkwekers in, toeh consumptiemosselen uit de Wad denzee in Zeeland zullen worden toegelaten, heeft in de kringen der kwekers enige opschudding veroorzaakt. In de eerste plaats, omdat men de Wieringers nu eenmaal liever niet in Zeeland ziet. Zy hebben 't noordelyk deel van het land toe gewezen gekregen om hun mosse len te verkopen, zy behoren daar dan ook te blijven. Maar vooral dit jaar ook om nog een andere reden. Door de sanering van 1935 kreeg iedere mosselkweker een hoeveelheid mosselen toegewezen, die hy jaar lijks mocht leveren. Dit was voor velen klein, voor anderen groot. Niet altijd was de toewijzing even rechtvaardig. Maar deze toe wijzing werd de basis van ieders mosselkwekersbedrijf. Nu is weer een kwantumherzie ning in het zicht en doet zich de Journalisten trekken Nederland door. I. Zeeland heeft woningen nodig. Onze provincie wacht nog steeds op de voltooiing van de wederopbouw en niet alleen de opbouw van de woningen, maar ook van de bruggen, de wegen, de kanalen Wy hebben reeds vaak (hoewel niet tè vaak, want er kan niet genoeg op getamboerd worden),op alle mogelijke manieren de dringende noodzaak en de talloze moeilijkheden van deze voor Zee land zo belangrijke kwesties voor U op papier gezet. Vandaag gaan we dit nog eens doen. Gister heeft namelijk een aan tal Nederlandse journalisten, in het kader van een driedaagse, door de ministers van Verkeer en Waterstaat, Wederopbouw en Volkshuisvesting, door Nederland georganiseerde excursie, een be zoek aan Walcheren en West Z. Vlaanderen gebracht. Zy hebben zich kunnen onderdompelen in cy- fers en waarheden ais koeien, waar wy, gelukkigen, zo langza merhand mee zyn volgepropt. Waarheden, vaak harde waar heden, die echter gezegd moeten worden. IN DOMBURG. De eerste pleisterplaats op Wal cheren was de „Dolphyn" in Domburg. Daar wachtten jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin van Zeeland, het lid van G.S. ÓP heer A. Schout, ir J. Ger- ber, het hoofd van het Streekbu-[ rug kunnen keren. Hij noemde speciaal de ouden van dagen, die hiernaar snakken. Zo is het ook met de industrie zones, waar de mensen door het stil leggen van de fabrieken ge dwongen worden elders werk te zoeken. Hy had een goed woord over voor minister in 't Veld en sprak zyn vertrouwen uit, dat we zeker zullen komen waar we zijn moe ten: volledig herstel. IN WESTKAPELLE. In Westkapelle, waar in het moesten worden hersteld. De ha ven van Vlissingen was een rava ge. „Er is veel gebeurd", aldus spr., „doch er moet nog meer ge beuren en dat gaat millioenen kosten". Sprekend over het veer van Vlissingen naar Breskens, deelde Ir. Heyblom mede, dat men hoop te een tweede pont binnenkort in gebruik te kunnen nemen. Deze verbetering zal echter nog een paar maanden uitgesteld moe ten worden, aangezien er zich by de tweede boot machineschade heeft voorgedaan. HET SLOE. Naast het herstel gaat men thans ook een aanvang maken met het uitvoeren van nieuwe werken. Het volgend jaar zal men be ginnen met de inpoldering van 't Sloe. Het stuk, dat hiervoor ryp is, U heeft een oppervlakte van 450 ha. wpntnuS u 1 Op 3'/2 km ten zuiden van de qariK Hor Kvlnina^f \e Sloedam zal een nieuwe dam ge- saris der Koningin uitvoerig de - diverse moeilijkheden in de pro vincie geschetst. ringssluis wordt gemaakt. De polder, die d n ontstaat, Hicroij richtte hij een speciaal krijgt een stelsel van waterlopen woord tot Ir Gerber, die binnen- en wegen, die zuilen aansluiten op kort Walcheren verlaat. aio Van Walcheren. Hij noemde hem de man, die Dit werk kost l</2 millioen gul- reau Walcheren, ir Th. Heyblom, "ist «aarvoor hy vocht en bracht den. hoofding.-dir. R.W.S., de heer A. ihem daan oor liartelyk dank. 0ver de Braakman valt nog D. M. Glerum, hoofding. Prov. Di-1 Hy besprak achtereenvolgens - niet veel te vertellen. Het vereist, rectie Wederopbouw en Volks-de moeilijkheden die zich voorde- inmiddels begonnen, overleg met huisvesting. den by het verdelen van de wo- de Belgische regering, aldus spr., Na het welkom van jhr mr de l"~'" Casembroot en een gezellig onder onsje, heeft de heer A. Schout 't een en ander verteld over- de wo ningnood. Hy schetste de toestand na de bevrijding en toonde zich ningen, de veren, het verkeer, de wegen en tot slot de seizoenwerk loosheid. WAT WATERSTAAT DEED. Ir Heyblom, die eveneens het woord voerde, begon met het ge- ëLeHt„,?uteVr1de.n"^èI le2de hÜ de:ven van een klein overzicht wat j. "et dat thans in er na de bevryding door wa- die richting gewerkt moet wor- den, dat ook de geëvacueerden naar hun vroegere woonplaats te- terstaat is herbouwd. Tal van verwoeste bruggen, wa- tergangen, sluiswerken en wegen'slotte nog enkele sctiaiJecijfers. en er valt dus niet precies te zeg gen, waar eventueel een nieuwe dijk zal komen. De inpoldering van het land van Saaftinge .is nog toekomstmu ziek. MILLIOENENDANS Ir J. Gerber, die vertelde de liquidatie van zyn bureau ter hand te hebben genomen, gaf ten- De lichte schade aan woningen en woningen met bedrijfsruimten, de zware schade aan bovenge noemde woningen en de schade aan grote gebouwen bedroeg resp. 16.5 millioen gulden, 21.5 millioen gulden en 14.5 millioen gulden, totaal dus 52.5 millioen gulden. Hiervan was hersteld voor be dragen van resp. 15 millioen, 17 millioen en 7.5 millioen, in totaal dus 39.5 millioen gulden. Totaal verwoest waren 3100 panden, een bedrag vertegenwoor digend van 57 millioen gulden. Hiervan zijn thans hersteld 700 panden voor 9.5 millioen gulden. De totale schade plus verwoes ting bedroeg dus f 52.5 millioen en f 57 millioen, is 109.5 millioen. Uitgegeven voor totaal herstel werd f 49 millioen. Voor nieuwe woningen werd 'n bedrag aanbesteed van f 23 mil lioen (1843 woningen). Hiervan zijn er 600 gereed. Het herstel en het verrichten van nieuwe werken bedroeg f 6 millioen. Totaal werd dus uitge geven aan werk f 49 millioen en f 23 millioen en f 6 millioen is f78 millioen. TE MIDDELBURG EN VLISSINGEN. Dwars door Walcheren, waar de landbouwers ijverig met de bieten in de weer waren, reed men naar Middelburg, waar burg. mr Sandberg tot Essenburg zijn gasten in het stadhuis en de stad rondleidde. In Vlissingen deed burgemees ter Koiff hetzelfde. Evenals in Middelburg konden de gasten hier duidelijk constate ren, dat men niet stil zit op Wal cheren. Burg. Kolff vertelde ook nog het een en ander over het nieuwe industrieterrein dat Vlissingen op de plaats van het oude vliegveld gaat krijgen en de nieuwe ver keersweg van Middelburg naar zyn stad, die, zoals bekend dit terrein aan de westelijke zijde zal passeren. Op de tocht door Z.-Vlaanderen komen we morgen terug. H. J. Preenen juist aan het werk was. De heer Verschoor vertelde: „Preenen en ik werkten op het land. Boven ons vloog een geel vliegtuig. Ploseling hoorde ik een raar geluid, alsof de motor van het vliegtuig op hol geslagen was. Ik keek omhoog en zag het vlieg tuig vlak boven me in een vrille naar beneden komen. Preenen, riep ik, die komt op ons neer, lo pen! Preenen en ik sprongen weg van de plek. We kregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vliegtuig was precies op de plaats neergekomen waar we eerst gestaan hadden". De „Firefly Trainer" heeft in de losse grond van het omge ploegde land een kuil geslagen van een halve meter diepte, waai de romp van het vliegtuig inge drongen is; de motor iets meer nog dan het overige gedeelte. De vleugels rustten op de rand van de kuil. Romp, vleugels en staart stuk lagen in brokken bijeen. «mnnn rfnnetolnlzori HA. litie en medische hulp aanwezig. Er kon echter niet meer gehol pen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de officier zee waarnemer le kl. W. J. A. Dit- mar aanwezig. „Het toestel is als een rijpe ap pel neergeploft", zei hij. „Waar schijnlijk heeft de vlieger nog ge probeerd zijn machine in horizon tale lijn te rukken". Het stoffelijk overschot van één van de inzittenden kon spoedig geborgen worden. toren eerst een ontroerende plech ligheid plaats. De loco-burgemees ter van deze gemeente, de heer W. Gabriëlse, herdacht hier o.m. dat Westkapelle 207 doden heeft te betreuren, waarvan er 107 zijn omgekomen by het bombarde ment in October 1944. Bij de vuurtoren liggen zoals bekend, velen begraven en het is op deze plaats, dat SI kinderen van 13 jaar en jonger hun laatste rustplaats vonden. Hier werden door de kinderen uit Ridderkerk bloemen op het graf van één der slaehtoffertjes gelegd, terwyi op andere graven bloemen werden gestrooid. Dit was zeker liet ontroerend ste ogenblik van de gehele dag. DE ONTVANGST. De ontvangst in Westkapelle Na er nog op te hebben gewe zen. dat God de wasdom moet ge ven, eindigde de heer Crezee met do beste wensen voor de groei en bloei van een herrezen Walcheren De heer Gabriëlse, die ook hier nog in het kort een en ander ver telde over de veranderingen van Westkapelle na de oorlog, bracht dank aan het gemeentebestuur - van Ridderkerk, de Stichting ,,N. Walcheren" en aan de schoolkin deren. Koos en Keetje Minderhoud, beiden in klederdracht, deelden daarna boterbabbeiaars rond. „WE LIJDEN NOG". De burgemeester van Zoutelan- de, de heer D. Kodde, wees ver volgens op het grote leed, dat over Walcheren gekomen is en dat eerst goed begrepen wordt, was zeer hartelijk. In de tot café wanneer nien het zelf heeft mee- omgebouwde barak onder aan de gemaakt. Veiligheidsraad stelt Palestina-debat uit. De Veiligheidsraad heeft hét debat over het Palestijnse vraag stuk uitgesteld wegens stappen en discussies achter de schermen i.v. m. beweerde schendingen van het bestand door Israël in het gebied van Galilea. In besloten vergadering zal dr Bunche vanmorgen een plan uit eenzetten voor een meer duurza me regeling van het Palestijnse vraagstuk. Uit Israëlietische militaire bron wordt vernomen, dat de Egypti sche troepen de belangrijkste E- gyptisehe basis in Zuid-Palestina, Gaza, hebben ontruimd. dijk werden diverse redevoeringen uitgesproken, terwijl het geheel door de N.C.R.V. op platen werd vastgelegd en reeds gisteravond om half acht werd uitgezonden. De voorzitter van „Nieuw Wal cheren", notaris J. L. Verhagen, 'voerde ais eerste het woord. Spr. bracht namens de Stichting en daarmee namens de Walcherse bevolking dank aan de burgerij van Ridderkerk voor de grote of- 1 fervaardigheid. Nadat de voorzitter er op had gewezen, dat naar een bevredi- gende schaderegeling wordt ge- I -- ons eiland te herbeplanten en om 1 nieuw leven aan de aarde toe te vertrouwen. Ik hoop, dal het een dag mag zijn, die u lang zal heu gen en dat de kinderen van hier mogen gaan met de gedachte iets goeds te hebben gedaan, terwijl onze gevoelens van dank u ver gezellen". REDE BtTRG. CREZEE. Hierna sprak burgemeester Cre zee woorden van dank aan de gastheren, terwijl hij mededeelde, dat de collecte voor Walcheren f 3690 had opgebracht. Spr. haalde oude herinneringen Het contactvaartuig van het Comité „Onze Marine", heeft thans ligplaats gekozen aan de Houtkade te Vlissingen, waar het tot Vrydag voor ieder te bezich tigen is. Zaterdag a.s. zal de „Vander steng" Vlissingen veriaten en in de haven van Breskens ligplaats kiezen. Daarna zal het schip naar Sas van Gent gaan, om deze plaats weer te verwisselen voor Terneuzen. De bedoeling was, dat na Terneuzen Goes aan de beyrt zou komen, doch de grote belangstelling van Belgische zijde en het verzoek om ook in ons na buurland te komen, zal 'er zeer waarschijnlijk toe leiden, dat na Terneuzen naar Antwerpen of Gent gevaren wordt. De Belgen kunnen dan hun steeds groeiende interesse voor de zeevaart tonen. Gisteren brachten de burge meester van Vlissingen, mr B. Kolff, weth. L. P. van Oorschot, Overste Kuiler, Commandant van het Marinereparatieschip „Vul kaan", Lt ter zee le kl. van der Weide, de commandant van de M.O.D. in Vlissingen, de commis saris van het Ned. Loodswezen, de heer E. Bakker en meerdere auto riteiten, een officieel bezoek aan de „Vandersteng". Het gezelschap werd verwel komd door de commandant van het vaartuig, die het doel uiteen zette en de gasten daarna 't schip liet bewonderen. Het vaartuig, dat 's avonds ge ïllumineerd is, kan a.s. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 1012 uur 's morgens, van 25 uur 's middags en van 710 uur 's avonds bezichtigd worden. Een Berlijns blad, de Montags Echo (Britse licentie) weet te melden, dat duizenden getrainde agenten van communistische op leidingskampen in Rusland naar W.-Duitsland worden „overge plaatst". Zij arriveren er als vluchtelingen. Kol Howley, de Amerikaanse commandant van Berlijn, heeft gezegd, dat er vol doende Amerikaanse soldaten in Berlijn zijn om een communisti sche poging tot een „coup" te voorkomen. De algemene sta king van de Bizone is vastgesteld op Vrijdag a.s. De geallieerde be velhebbers beschouwen haar als een interne Duitse aangelegen heid. Montgomery houdt in Frankfort vandaag zyn eerste be sprekingen met de opperbevelheb bers der geallieerden in W.-Duits- Iand. 200 Noord-Afrikaanse ar beiders in Marseille, die niet naar hun land kunnen terugkeren, ten gevolge van de staking^ der zee lieden, zijn voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan. De Franse regering is ten sterkste gekant tegen het Brits Ameri kaanse plan de steenkool- en de staalindustrie van het Ruhrgebied voorlopig aan de Duitse beheer ders over te dragen. De Turkse regering bereidt een wet voor ter onderdrukking van de extremis tische activiteit. Sofoelis, de Griekse minister-president, heeft de aanbieding van het ontslag van zijn kabinet drie dagen uitgesteld In Rome staken vandaag de kappers. Minister Stikker keert morgen of Donderdag naar Neder land terug. De Amsterdamse recherche heeft een grote smok- kelaffaire van tienduizenden me ters voilestof uit België opgerold. 11 personen zijn aangehouden. Zaterdagmorgen is de 34-jarige kantoorbediende J. B. te A'dam met f21.500 wisselgeld van de melkfabriek „Holland" verdwenen En 'n 25-jarige winkeljuffrouw uit Leidsendam stak f 2500 van voor haar baas, een Haags staal- warenwinkelier, verkochte artike len, in haar eigen zak. 't Voor naamste nieuws bewaren we voor het laatst: een zeug van de land bouwer A. Hoving te OosterhaS- selen wierp dezer dagen 23 biggen waarvan er nog 13 in leven zijn. Deze zeug heeft thans in 5 maal 76 biggen ter wereld gebracht. Spr. brak een lans voor de nog steeds onder een zware last ge bukt gaande Walcherse landbou wers, waarbij hij het Nederlandse volk wakker wilde schudden om een open oog te hebben voor deze nood. De burgemeester deelde verder mede, dat het uitbreidingsplan van zijn gemeente bij G.S. ter goedkeuring is, terwyi door de herverkaveling in Boudewijnsker- ke nog niet kon worden geplant. „Is de boom groot, dan is de planter dood", zei de heer Kodde en hij nodigde de kinderen uit om als ze ouder zijn Walcheren «oe i.-„mrn onzoeKen. Tot slot zei spr. nog, dat men zijn verwachting alleen op God moet stellen. De heer P. de Vos deelde hier na namens „Westkapelle herrijst" nog een 16-tal boekwerkjes uit. Tussen de toespraken werden door de kinderen gezongen het Zeeuwse Volkslied, het Plantlied van Ridderkerker kinderen te Westkapelle en Herdenking der gevallenen. Beide laatste liederen waren geschrevn door het hoofd van de Bijz. school, de heer L. A. Min derhoud, die zelf uit Middelburg afkomstig is. Na dit min of meer officiële gedeelte bezocht men de kreek, waar enkele jonge struiken wer den geplant, terwijl men nog bloe men neerlegde bij de steen ter herdenking van de landing in '44. IN AAGTEKERKE. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan het oorlogsmuseum werd naar Aagtekerke gereden, waar burgemeester J. Bosselaar de kinderen nog eens op bolussen en babbelaars liet tracteren. In een korte toespraak bracht de burgemeester dank aan zijn collega Crezee, die reeds veel voor deze gemeente heeft gedaan en de burgemeester beloofde hem een laan in zijn gemeente te noemen naar één der plaatsen van Ridder kerk. Nadat ook in Aagtekerke enke le bomen en struiken waren ge plant, werd de terugtocht via Middelburg aanvaard. Zeeuwse Zangersbond vergaderde te Goes. Zaterdag hield de Zeeuwse Zan gersbond „Zang Veredelt" te Goes zijn jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer Jonker uit Burgh. Twintig verenigingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter deelde mede, dat het zangconcours te Haamstede goed geslaagd mag heten. Met het oog op het steeds gro ter wordende aantal deelnemende verenigingen zal het beginuur voortaan vroeger gesteld moeten worden. In 1949 zal het concours zeer waarschijnlijk te Goes gehouden worden en wel op 18 Juni. Een bestuurslid van de Bond zal de vergadering van de Neder landse Dirigenten Organisatie te Utrecht bezoeken, waar gespro ken zal «orden over coördinatie op het gebied van de zangwed strijden in ons land. De financiële positie van de Bond is achteruit gegaan, als ge volg van het grote tekort op de bootreizen naar het concours te Haamstede. Het bestuurslid J. H. Tammin- ga te Goes werd herkozen. DE BILT ZEGT: Vrij koud. Droog en meest licht bewolkt weer. "Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord, later veranderlijke wind. Koude och tend en overdag temperatuur op lopend tot enkele graden boven 't vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1