ZEEUWSCH DAGBLAD Honderdduizenden Chinese communisten stellen zich op voor de beslissende slag. NIEUWS In Sjanghai dreigt ramp van ongelofe lijke omvang. Minister Lieftinck antwoordt Tweede Kamer. Vier jaar geledenlanding te West- kapelle. Verbetering der Sowjet-Amerikaanse betrekkingen aanstaande Wageningse studenten schenken Zeeland twee gebrand schilderde ramen. Een noodtoestand. Dr Van Mook in Neder land terug. Levert Tsjecho-Slowakjje wapenen aan Israël? Executie van Griekse zeelieden uitgesteld. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gaullisten gingen vooruit bij verkiezingen voor Franse Senaat. Rotaryclub te Goes in wereldverband opgenomen. Najaarsconferentie Ned. Zondagsschooivereniging. SNIPPER Begrafenis wijlen de heer 6. v. d. Putte. Uitgave Stichting „Ze®uwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 7347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1096 Abonnementsprijs ƒ3 90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 8 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZO IDEM A Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.49 u., onder 16.58 u. Maan op 15.03 u., onder u. Hoogwater op Dinsdag 9 Nov.: Vlissingen: 7.40 u. 1.25 m., 20.35 u. 1.38 m. Wemeldinge: 9.19 u. 1.11 m., 22.04 u. 1.34 m. y an R.K. zijde is een krach- tige actie ingezet om te ko men tot een betere verdeling van de woonruimte. De woningnood is nog steeds ontstellend groot, zo verklaarde pater Wesseling, die deze actie leidt, in een door hem gehouden radiorede. Met klem bracht hij de morele gevaren van de woningnood on der de aandacht van de luiste raars. Hij betoogde dat door de woningnood de mogelijkheden voor het gezin grondig worden ondermijnd, waardoor dit gezin een rotte plek dreigt te worden in de maatschappij. Wie begint met aan de oplos sing van dit vraagstuk te werken zo vervolgde hij, stuit op allerlei moeilijkheden en versperringen, op geld en standsverschil, op verklaringen van de huisdokter, op allerlei juridische spitsvon digheidjes en op vele ergerlijke In welingelichte kringen te Nanking wordt gemeld, dat een le ger van honderdduizenden manschappen van het door de commu nisten geleide leger, dat uit Zuid-Sjantoeng en Oost-Honan komt, zich in het noorden van de provincie Kiangsoc opstelt om een aanval in te zetten op Hsoutsjou, een spoorvvegknooppunt van het net Tsjipoe-Loengliai en het laatste bolwerk der regeringstroepen tussen de Gele Rivier en het Jangtse-dal. Uit dezelfde bron verneemt In Sjanghai is de politie Zon- men, dat de regering in de buurt dag uitgerukt om hongerige me- van Hsoetsjou met het oog op een nigten ervan terug te houden de slag die door velen als beslissendrijstvvinkels te bestormen, wordt beschouwd, een leger vanj De prijs van een picul rijst is een half millioen samentrekt. van de ene nacht op de andere De chef van de algemene leger- gestegen van 250 tot 500 gouden uitvluchten, zoals: ik kan mijn.'st f Koe -p$joe Toeng, die thans 'joean dollar. Vvozl lzoiw/v*» mot mincon ilr ïi'oot - a badkamer niet missen, ik weet niet waar ik mijn meubels moet bergen, ik krijg wel eens gas ten. U r kan verschil van mening zijn over de vraag of de middelen die pater Wesseling wil aanwenden in alle opzichten doeltreffend zullen blijken te zijn. Hij tracht n.l. de jongeren in beweging te brengen om in eigen stad of dorp bij bevoegde instanties uit te zien naar adres sen van diegenen, van wie re delijk kan worden verondersteld dat zij nog over woonruimte beschikken en vervolgens wil hij de adressen verzamelen van hen, die willen en kunnen trou wen, maar die door woningge brek in hun plannen worden gehandicapt. Dit is echter tenslotte niet het voornaamste. Terecht ver klaarde de radiospreker, dat als we allen gaan inzien dat geen enkele moeilijkheid het halen kan bij de ontstellende nood van de jeugd van ons volk, we er komen zullen. Als eerst de gewetens maar wakker worden geschud. Als maar veld wint de overtuiging, dat de oplossing van dit pro bleem niet alleen en in de eer ste plaats een zaak is van de overheid en de huisvestings commissies, maar dat het volk zelf hier een taak heeft en een plicht, dan is een belangrijke stap in de goede richting ge daan. Zeker, dit kost offers! Niet ge ringe offers soms. Men moet een deel van zijn vrijheid offe ren. Het leven zal voor sommi gen iets minder knus en intiem zijn dan nu het geval is. De mooie meubeltjes, waaraan ve len zozeer gehecht zijn, kunnen min of meer in het gedrang ko men. Maar dit zijn goed beschouwd slechts bijzaken.- Telkens weer wordt ons op grond van het achtste gebod voorgehouden, dat ik bereid moet zijn, mijns naasten nut, waar ik kan en mag te bevor deren en met hem alzo te han delen als ik zou willen dat men met mij handelde. Het is nodig, dat hiermee hoge ernst wordt gemaakt. De nood waarin vele woning- lozën met name in de grote steden verkeren, is in hoge mate ontstellend. te Hsoetsjou verblijft, leidt de operaties. Uit militaire bron wordt verno men, dat generaal Jensisjan, de gouverneur van de provincie Sjan si, waarvan de hoofdstad Tai-joe- an door de communisten werd be legerd, gecapituleerd heeft. Tsjang Kai-Sjek is bezig met de hergroepering van zijn troepen beneden de Yangtse om een com munistische opmars naar Cen- traal-China het hoofd te bieden. Dè eerstvolgende communisti sche aanval wordt verwacht te- genPengpoe, 175 km ten noorden van Nanking. In Tientsin was Zondag sprake van stappen tot het sluiten van vrede, die door Chinese leiders ondernomen zou zijn. De voorma lige Chinese ambassadeur in de Sowjet Unie, Sjao Litze, zoekt contact met de door de commu nisten geleide legers. De prijzen zijn gestegen tot een hoogte buiten het bereik van de gewone man en voorspellen een economische en sociale ramp van ongelofelijke omvang. Volgens de Chinese pers vech ten de door de communisten ge leide legers thans over een front van 400 km en hebben zij Nan- jan" in zuid-west Honan en Feng- tai in Anhwei bezet, op 200 km ten westen van Nanking. Een Amerikaanse Skymaster, die bij de voorziening van Berlijn via de luchtbrug is ingeschakeld, is bij Fassberg (Britse zone) neer gestort. Niemand is gedood. Zaterdagmiddag half vier arri veerde uit Batavia per K.L.M.- vliegtuig op Schiphol dr H. J. van Moók, vergezeld door zijn echtge note. Onder de talrijke personen, die de oud-luit, G.G. verwelkomden, merkte men op de adjudant van de Koningin, kapt. J. C. Buhr- mann en minister-president W. Drees. Tegen de journalisten zei dr v. Mook lachend „Ik ben een „displaced per son". Vraagt u niet wat mijn plannen zijn. Ik heb er geen. Voorlopig blijf ik tweè weken in Amsterdam en wat er dan ge beurt weet ik nog niet". Dr van Mook wenste zich niet uit te laten over de politieke situ atie in Indonesië. „Een oordeel over de onderhandelingen is even moeilijk te geven als drie dagen geleden". Op de vraag of hij minister Stikkers reis naar Djocja ook als een „tocht naar Canossa" zag, antwoordde hij, dat dit zeker niet als zodanig moest worden opge vat. Dat minister Stikker naar Djocja gegaan is voor besprekin gen is iets heel gewoons. Gisteren heeft Frankrijk 269 van de 315 leden voor een nieuwe Raad van de Republiek (Senaat) gekozen. Het stemrfien geschiedde door-. 100.000 kiesmannen, die reeds eer der gekozen waren. Op 14 No vember en 19 December zullen de andere leden worden gekozen. De uitslag was als volgt: Gaullisten 121, socialisten 46, i Dat de uitgaven voor sociale doeleinden en tal van andere be- I leidsuitgaven, waaronder speciaal I kunnen worden genoemd uitgaven 'voor onderwijs en volksontwikke- De regering heeft bij <le Twee- ling, niet voor vermindering in de Kamer haar memorie van ant- 1 aanmerkirig komen, wordt met woord ingezonden met betrekking overtuiging erkend, tot de financiële beschouwingen Do overheidsbemoeiing zal niet iqlq OVer begroting verder worden ingekrompen dan I met de eisen, die een sociaal ge- De minister van financien kan richte weivaartspolitiek stelt, in zich niet aan de indruk "onttrek-1 overeenstemming is te brengen. Tijdstip belastingverlaging nog niet bekend. ken, dat de leden, welke hem be paalde capaciteiten op het gebied van kunst en vliegwerk toedenken zelf uitzonderlijk bedreven zijn in radicalen 43, onafhankelijken 19, de kunst der geestelijke acroba- communisten 16, M.R.P. 14, recht se groeperingen 3, andere partijen 7. Soustelle, de secretaris-generaal van de R.P.F., heeft verklaard: „Al deze 121 senatoren, of zij nu lid zijn van de R.P.F. of beho ren tot een andere politieke par tij, hebben schriftelijk verklaard de doelstellingen van de Gaulle- grondwetsherziening en onmiddel lijke algemene verkiezingen te zullen nastreven. Verder hebben zij beloofd zich bij de Gaullisti sche groepering in de nieuwe Raad der Republiek te zullen aan sluiten". De fiscaal toelaatbare afschrij vingen zullen worden verhoogd voor bepaalde soorten bedrijfs middelen. Het ligt in het voorne men tevens de belastingvrije re serveringen te vervangen door 'n andere, tevens eenvoudiger, me thode van verliescompensatie. tiek. Dat het kenmerk van het hui dige belastingstelsel zou zijn, dat het juist zou drukken op de brede categorie, die in moeilijke omstan digheden verkeert, waarmee ken nelijk worden bedoeld de maat-j schappelijk zwakkeren, is voor hem een nieuw geluid. Ten aanzien van het tijdstip, waarop het verantwoord is tot i belastingverlaging over te - gaan, is de regering van mening, dat 7 ooi logsscnaaevergoe niet alleen budgetaire, maar ook idmg l®vert een verhoging van de algemeen economische en met na- Ongeveer tweehonderd leden van Engelse, Belgische en Neder landse Rotaryclubs waren Zater dag in Goes om daar de overhan diging van het charter aan de Rotaryclub te Goes bij te wonen. Enkelen van hen hadden de dag tevoren de plechtigheid van het planten van de door Engelse Ro taryclubs geschonken bomen te Middelburg bijgewoond. In hotel „Centraal" vond de be groeting plaats tussen de Rotari ans uit Engeland, België en uit verschillende Nederlandse plaat sen. Ook de Rotaryclub van het Engelse plaatsje Toubridge, die die Goese club heeft geadopteerd, Jiad een vertegenwoordiger ge zonden. Na de hartelijke begroeting trok men naar de „Prins van O- ranje", waar gedineerd werd en de voorzitter van de Goese Rota ryclub, de heer A. J. van Heek, de gasten verwelkomde. De gouverneur van het district Nederland, ds B. ter Haar Rome- ny uit Breda, overhandigde ver volgens het uit Chicago gezonden Charter, daarmede de Goese club opnemend in het internationaal verband. De voorzitter van de Rotary club uit Middelburg (de Sponsor club), de heer P. C. de Jonge, hield een toespraak, waarna de vertegenwoordigers van alle clubs hun gelukwensen en clubvlag aan geboden. Door de club uit Brugge werd de Rotaryclub uit Goes een ets van de bekende tekenaar Goed hals aangeboden. Met een gezellig samenzijn werd deze dag, waarop de club te Goes als nummer 6961 in het Rotary- international is opgenomen, be sloten. De club telt thans 17 le den. Zaterdagmiddag werd de najaars conferentie van de Zeeuwse afde ling der Ned. Zondagsschoolvere niging gehouden in het gebouw der Vrije Evang. Gemeente te Goes, onder leiding van Ds Elde- renbosch van Kloetinge, die zijn openingswoord sprak n.a.v. Matth. 13 24—30. „De gevaren waarin wij leven en de weg daaruit' was de titel van het referaat dat ds Elderen- bosch als eerste inleider hield. Hij stond stil bij de ontkerste ning die allerwege het werk be moeilijkt en schilderde de onmis bare kwaliteiten die het onderwij zend personeel behoort te bezitten Voorts komt het de minister wil dit werk ten voile aan zijn doel noodzakelijk voor een verlichting te bevorderen van de inkomsten en loonbelasting voor de lagere en middelgrote inkomens. Een zeer belangrijk aandeel in de geraamde opbrengst van het me monetaire overwegingen daar- l bij beslissend moeten zijn. Een woordvoerder van het Brit-1 afgezonden per schip en van ge- se ministerie van-buitenlandse za-1 heime Tsjecho Slowaakse vlieg- ken heeft verklaard, dat de Brit- velden af. se regering er op basis van het j Per dag zou gemiddeld een par- Maar niet minder ontstellend beschikbare bewijsmateriaal van tij van 12.000 kilo uit Tsjecho- is het, dat zovelen van wie men i overtuigd is dat er op grote schaal op grond van hun levensover- wapPnhandel gedreven wordt tus- tuiging iets beters mocht ver- sen xsjecho-Slowakije en Israël, wachten, letterlijk alle midde- j - o len aangrijpen om aan hun i In een protestnota van de V.S. christensekt ^^datvo^adenvoor Toenemende economische moei lijkheden zouden ook druk op Moskou uitoefenen, met het Wes ten tot enigerlei overeenkomst te komen. Ervaren diplomaten waarschu wen er ethter voor, dat een mo de derde algemene vergaderinggelijke vredesbeweging der S.U. openden, is aanzienlijk vermin- jn het Westen louter een manoeu- derd, aldus seint Reuters corres- vre kan zijn om do Sowjet-rege Rusland zou „vredesvoelhorens' uitsteken. De gespannen oorlogssfeer, waarin de V.N. verleden maand pondent Michael Fry uit Parijs. Waarnemers der V.N. verwach ten in de nabije toekomst een ver betering in de Sowjet-Amerikaan- se betrekkingen en het uitsteken van „vredesvoelhorens" van de zijde der Sowjet-Unie. Men verwacht deze hetzij in Duitsland op het niveau der mi litaire gouverneurs, hetzij in de V.N. via nieuwe officieuze onder handelingen. Bramuglia, die binnen enkele dagen uit Londen naar Parijs te rugkeert, zou nieuwe voorstellen in verband met het Berlijnse ge schil hebben. A'^.-eden tot verbetering wor den genoemd: 1. De blokkade heeft niet haar onmiddellijk doel bereikt: verdrij ving der geallieerden uit Berlijn. 2. Voortzetting van Trumans ring in het oosten en zuid-oosten meer vrij spel te geven. Zij wijzen erop, dat het altijd een Sowjet- Russisch beginsel van tactiek is geweest, niet nutteloos te strij den op sterke pun' eis, doch elders aan het front zwakke punten op te zoeken. Dr Staverman schonk helft van jubileums geschenk voor Naerebouts standbeeld. Slowakije in Israël aankomen. Een woordvoerder van het' Is- raëlietische ministerie van buiten landse zaken heeft n.a.v. berich ten over het bestaan van een ra- vitailleringsverbinding naar Israël met Russische toestemming ver klaard, dat Israël geen militaire hulp uit de S.U. ontving. Dr Bunche, de bemiddelaar in Palestina, heeft in een rapport aan de V.N. medegedeeld, dat er een wijziging van betekenis is in getreden in de algemene militai re situatie in Noord-Palestina als gevolg van beweerde Israëlieti- sche inbreuken op het bestand. De Israëlietische troepen had den het gebied van Galilea, dat onder controle stond van Fawzi Bey al Kawoekji, bezet en de Li banese grens overschreden. bestaat in een wijziging van het algemene tarief van 3 pet. in 3'A [pet. De bestaande vrijstellingen voor belangrijke levensbehoeften zullen worden gehandhaafd. Een tweede belangrijk onder deel van het dekkingsplan wordt gevormd door de huurbelasting en de daarmede samenhangende wij ziging van de personele belasting. Daar de vooruitzichten voor 1949 t.a.v. de ter beschikking ko mende deviezen minder gunstig zijn dan aanvankelijk werd ver wacht, kan voorshands slechts beantwoorden. De heer L. Duvekot besprak als distrietsseeretaris enkele N.Z.V.- belangen en deelde daarbij mede, dat m.i.v. 21 November de N.Z.V. om de 14 dagen van 5 tot 6 uur een radio-uitzending over de I.K. O.R. zal verzorgen. Voor deze ge legenheid werd het vormen van luisterclubs met de kinderen warm aanbevolen. Vervolgens sprak Mej. K. Evers- dijk van Kloetinge, leidster van de cursus voor Zondagsschooiperso- neel, over: „Moeilijkheden en mo gelijkheden", een referaat waarin het personeelsgebrek en de werk wijze van de onderwijzers en on derwijzeressen onder de loupe ge nomen werd. Ook besprak zij de samenwerking van het personeel en zette het nut van het vormen van bijbelclubs ter bestudering van de vertelstof uiteen. Tot slot vertelde zij de ge schiedenis van de verkoping Eenvoudige en ontroerende dankdienst. Terwjjl de regen uit de lood grijze hemel gutste, heeft gister morgen nabij de landingsplaats op de zeedijk te Westkapeile een treffende en tevens ontroerende dankdienst plaats gehad ter her denking van de bevrijding van Walcheren en ter nagedachtenis van hen, die hierbij zijn gevallen. Bij deze plechtigheid waren van Engelse zijde aanwezig de Rev. Webster, die de dienst leidde, de commandant Gille spie, Petty Off. Grant en Clark, Capt. Hogg van de Royal Mari nes, comm. Child en Thurmer R. N.N. en enkele dames van de Engelse ambassade. Bovendien was aanwezig de voormalige Marine-Attaché der Engelse re gering in Den Haag. Van Nederlandse zijde waren er de Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot met zijn echtgenote, over ste G. P. Kühler, commandant van H.M.S. „Vulkaan" als verte genwoordiger van de Minister van Marine met zijn eerste offi cier, luit. ter zee N. J. Jonge- waard, Maj. van der Spek, na mens de Commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht Willinger. Tevens was aanwezig Maj. P. de Kam en enkele offi cieren, die de landing te West kapeile hadden meegemaakt, be nevens enkele leden van het ge meentebestuur, alsmede 'n groep der Engelse Marine uit Ham burg. DE DIENST. Nadat het gezelschap in hotel „De Valk" ontvangen was, ging men te voet naar het monument dat bij de landingsplaats is op gericht. Rev. Webster begon de dienst met de woorden: „Wij komen weer met U bijeen als vertegenwoordigers van de Britse Marine en de Britse Ko ninklijke Mariniers om de Al machtige God dank te zeggen voor de bevrijding van dit eiland op de eerste November 1944". Nadat spr. enkele woorden ge wijd had aan de nagedachtenis van hen, die hier gevallen zijn, eindigde hij: „Te zamen met de succesvolle landing van de Vier de Commando Brigade te Vlis singen, was dit het begin van het einde van de Duitse over heersing van dit mooie deel van Holland en het is goed, dat wij onze dankbare herinneringen geven aan deze herdenkingsdag". Na het zingen van de hymn: „Voor alle heiligen" las Rev. Webster uit Jes. 52 vers 710. Na het gebed weerklonk de „Last Post", geblazen door een Nederlandse Marinier. HERDENKING. Nadat de laatste tonen ver klonken waren, viel' een stilte, waarbij men niets hoorde dan 't ruisen van de regen en het ge bruis van de zee. Hierna sprak de Rev. de woor den: „Blijf hen eeuwig genadig, o" Heer, e«i laat Uw licht altijd op hen schijnen". Na het blazen van de Reveille werden kransen neergelegd door de Commissaris der Koningin, namens de Engelse Marine, door Overste Kühler namens de Mi nister van Marine en door de Royal Marines. Tot slot werd gezongen het bekende gezang: „Staat op en strijdt de goede strijd", waarna Rev. Webster de zegenbede uit sprak. Daar de vele aanwezigen, die zich door het slechte weer niet hadden laten weerhouden, werd daarop het „Wilhelmus" en het „God save the King" gezongen, waarmee de plechtigheid was beëindigd. In de cantine van het Zwit serse barakkenkamp werd een maaltijd aangeboden, waarbij zo wel door jhr de Casembroot als door Rev. Webster enkele woor den werden gesproken, waarbij vooral werd gewezen op de hui dige vorm van samenwerking tussen de West-Europese landen. Van gezaghebbende zyde is ver nomen, dat het vonnis aan de zee lieden, die Donderdag door een Atheens militair gerechtshof ter dood zijn veroordeeld, vandaag niet voltrokken wordt. Acht hun ner zouden terechtgesteld worden De andere twee verwachtten een beslissing op een gratieverzoek. Zij waren schuldig bevonden aan hulp aan de rebellie tegen de staat door het zenden van geld en recruten naar de opstandelingen. De politieke commissie der V. N. had haar voorzitter Zaterdag avond opgedragen het hoofd van de Griekse delegatie te bewegen „alle stappen", nodig voor de ver nietiging van de vonnissen te doen Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Griekse minister-president Sofoe- lis, vandaag het ontslag van zijn coalitiekabinet van liberalen en populisten aan s koning Paul zal aanbieden. van een sterk beperkt bouwpro- van het eerstgeboorterecht aan gramma worden uitgegaan. Daar in zullen op de voorgrond moeten staan de woningbouw en de bouw voor die industrieën, die op korte termijn deviezen opleveren. Niet kan worden voorkomen, dat hier door de uitvoering van openbare werken in het gedrang komt. Een beroep tot matigheid in de winstuitkeringen acht de minister gewenst, omdat z.i. de financie- Jaeob, waarbij zij een demon stratie gaf met een z.g. flanel bord, een nieuwtje, dat grote mogelijkheden inhoudt, ter illu stratie van Zondagsschoolvertel lingen. 's Avonds werden de films ver toond, die de N.Z.V. dezer da gen in Zeeland laat circuleren. 's Middags werden deze films ook gedraaid in de door het ring uit de winst de meest een- jeugdig publiek overbezette zaal voudige en doeltreffende methode is tot het financieren van de nood zakelijke vernieuwing en uitbrei ding van het productieapparaat door middel van besparingen. van de heer Krijger. Ds H. Veldkamp, Ger. pred. te Middelburg, heeft bedankt voor het beroep naar Appingedam. Voor de nieuwe receptie zaal in de Abdij. „Ik hoop, dat velen uit uw kring straks als landbouwkundig inge nieur naar Zeeland zullen terug keren om daar een werkkring te vinden. Er is hier nog veel te doen". Met deze woorden aanvaardde Na afloop van het Vrijdagavond ,|t> Commissaris der Koningin, jhr door de N.C.R.V. ten gehore ge- mr A. F. C. de Casembroot Za- braohte radiohoorspel: „Strijder terdagmiddag het geschenk, in de in de branding", een spel over het vorm van een chèque, aangebo- leven van Frans Naerebout, werd (j„n door het Corps der Zeeuwse medegedeeld, dat dr Staverman, studenten aan de Landbouwhoge- -helft van het hem bjj z.ijn ju- school in Wageningen „Luctor et plannen, Europese bondgenoot- bileum geschonken bedrag heeft Emergo", en bestemd voor een schappen te versterken. bestemd voor het standbeeld van tweetal gebrandschilderde ramen 3. Ontbreken van enig teken,I Frans Naerebout op de Boulevard voor do receptiezaal, behorende dat Amerika in de naaste toe-V Vlissingen, dat in de oorlog bij de woning van de Commissa- komst een economische crisis zalvernield werd, meemaken. De verzekering zal ook een ge- 4. Volledige mislukking van deelte betalen, zodat de benodig- Wallace's progressieve partij. (de gelden voor 't standbeeld voor 5. Kennelijk falen van de Fran-het grootste gedeelte binnen zijn. se mijnwerkersstaking. j In Oost-Europese kringen ge- Bij de Geref. Kerk te Goes wer- loolt men, dat de Sowjet-regering den gekozen tot ouderling de he- op grond van dit alles tot de con-ren A. Buyze, J. Pouwer, P. v. d. eiusie is gekomen, dat haar poli- Wiele en I. van Wijk en tot dia- tieke expansie in het westen het kenen M. Baayens, G. de Dreu en j Geuze, voorz. der Z.L.M. verzadigingspunt heeft bereikt. B. Schreuder. De aanbieding van de cheque ris in de Abdij. Naast de Commissaris waren aanwezig de Griffier der Staten, dr- B. D. H. Teilegen, de heer A. Schout, lid van G.S. en de wethouders J. W. Kögeler en L. J. Geers, Daarnaast waren er de leden van het corpsgezelschap, alsmede enkele oud-leden, o.w. Ir M. A. geschiedde door de voorzitter van het corps, de heer J. A. Glerum. Spr. herinnerde aan de 5e November, de dag waarop het corps zijn achtste lustrum vierde ter gelegenheid waarvan deze aanbieding plaats vond. Nadat de voorzitter had uit eengezet dat eenvoud de Zeeuw siert, zei hij, dat het Wagening se gezelschap vooral in haar jaarlijkste bijéénkomsten duide lijk aanvoelt, dat de leden Zeeu wen zijn. Spr. wees er verder op, dat nergens in Nederland de band onder de Zeeuwse studenten zo hecht is als in Wageningen. „Daar één raam te klein is om onze gevoelens te vertolken, heb ben wij er twee laten ontwer pen, doch daar de Abdijgebou wen nog niet gereed zijn, kun nen ze heden nog niet worden overgedragen", aldus spr. REDE JHR DE CASEM BROOT. De Commissaris zei, dat hij getroffen was door dit mooie ge baar. Spr. hoopte, dat de ramen spoedig een plaats zullen vin den in de receptiezaal. Jhr de Casembroot vertelde verder, dat het eerst in de bedoe ling lag de zaal'alleen maar af te bouwen. Er zijn echter met succes stappen genomen, dat de zaal ge heel zal worden gereed gemaakt, i zodat we de hoop mogen koeste ren er spoedig recepties en Sta tenvergaderingen in te houden. De Commissaris betreurde het ten zeerste, dat vele afgestu deerde Zeeuwen elders in het land een werkkring zoeken en niet naar Zeeland terug keren. 1 „Dit valt me bitter tegen", aldus spr., „daar mensen van uw ge zelschap in Zeeland zeker een goede plaats zouden kunnen vinden". Hierna werd de chèque in dank aanvaard en met de woorden: I „Boter bij de vis" door de Com missaris doorgegeven aan dr Teilegen. Nadat het Zeeuwse volkslied was gezongen werd dank ge bracht aan de heer B. Dentz, die Ir de Lussanet de Sablonière vertegenwoordigde, voor de goe de ontvangst in de zalen der Abdij restauratie. In het midden van het ene raam zal het wapen van Zee and worden aangebracht met de symbolen, voorstellende de land bouwkundige studie, terwijl in het andere raam het corpswapen komt. Met veel tam-tam is gisteren te Moskou de revolutiè van 1917 herdacht. Molotof sprak een bul derende rede van l'/i.uur uit en op het Rode Plein werden para des en sportdemonstraties gehou den. De algemene vergadering der V.N. gaat het tempo opvoe ren. Deze week zullen iedere dag vier bijeenkomsten der commis sies worden gehouden. Spaak heeft verteld, dat hij tweemaal de S.U. uitgenodigd heeft een vriend schapsverdrag te tekenen, maar dat de S.U. niet heeft geantwoord Donderdag komt een zesmo- gendhedenconferentie te Londen bijeen tot het opstellen van een statuut voor 'n internationale in stelling voor het Ruhrgebied. - Radio Berlijn heeft de oprichting aangekondigd van een nieuwe „onafhankelijke soc.-democrati- sche partij voor Duitsland". De regering van Würtemberg-Baden heeft nu officieel verzocht om Schacht opnieuw in arrest te stel len. De Bizonale Vakvereni gingsraad heeft besloten een al gemene staking van één dag uit te roepen in de gehele Bizone om kracht bij te zetten aan de eis de prijzen. En in Frankrijk zijn tot maatregelen tegen de stijgen de luchtdiensten 24 uur gestaakt omdat de piloten van de handels luchtvaart een „waarschuwings staking" houden. Bevin en Bra muglia (Arg.) hebben afgespro ken, dat hun landen marinedemon straties in het Zuidpoolgebied zul len vermijden gedurende de thans beginnende Zuidpoolzomer. Ko ning Leopold heeft de Belgische Dolitieke partijen doen weten, dat hij blijft vasthouden aan het voor stel van een referendum over zijn terugkeer. Waarschijnlijk nog in December zal een opinieonder zoek door de Amerikanen worden ingesteld in diverse Marshall-lan den om te weten te komen, hoe de bevolking over de Marshall hulp denkt. De politie te Doe- tinchem heeft 30 personen gear resteerd wegens clandestiene slach tingen. Van het distributiekan toor te Enkhuizen hebben vijf ambtenaren, die fraudeerden, een flinke „bon" gekregen en hun ontslag. Door onbekende oor zaak is van Zaterdag op Zondag de R.K. lagere school te Blaricum totaal uitgebrand. Geheel in overeenstemming met zijn karakter, was de teraarde be stelling van de heer G. v. d. Putte oud-lid van Ged. Staten van Zee land, die Zaterdagmiddag op de algemene begraafplaats te Vlis singen plaats vond. Het was een korte, eenvoudige plechtigheid, waarbij een groot aantal autoriteiten onder de be langstellenden aanwezig was. On der meer waren aanwezig de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, de Griffier der Staten, Dr B. D. H. Teilegen, het lid van G.S., de heer A. Schout, de heer G. J. de Jonge dir. Prov. Stoombootdiensten, ds J. de Vries, voorzitter van „Vre derust", het bestuur van „Bethes- da" te Vlissingen, dr K. Huizenga voorzitter Centraal Comité A. R. Kiesverenigingen, burgemeester S. van Hoeve van Zaamsiag, Ir G. de Regt van de N.V. P.Z.E.M., wethouder A. I. Catsman van Aardenburg en weth. W. Poppe van Vlissingen, alsmede notaris J. Verhagen. Het stoffelijk overschot van de overledene stond opgebaard in 't Jeugdgebouw van de Geref. kerk, waar het vanuit Ermelo heenge bracht was. Aan de groeve, waaromheen ge schaard stonden de familieleden en de vertegenwoordigers van verschillende organisaties waarin wijlen de heer v. d. Putte een functie vervulde, werd alleen het woord gevoerd door ds J. Hin- driks, Geref. pred. te Vlissingen. Deze bracht van alle organisa ties en instellingen aan de fami lie de dank over voor de arbeid, die de heer v. d. Putte hiervoor verricht heeft. Ds Hindriks stelde de overledene ten voorbeeld en zeide, dat het de familie een grote troost kan zijn te weten, dat de heer v. d. Putte zijn gehele leven in dienst van Jezus gesteld heeft Tenslotte dankte een zoon voor de laatste eer zijn vader bewezen. Verkiezing leden Kiescollege Goes. Zaterdag j.l. werden door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente te Goes herkozen tot leden van het kiescollege de heren P. J. 't Hooft, J. Hoilestelle Hz., Iz. de Munck, M. Verhage, J. C. v. d. Weert, A. C. Burger, A. Elenbaas, L. J. de Jongh, P. B. Kramer, S. K. Phaff en L. C. Velt huijsen en gekozen in de vacatu res W. v. Strien, C. L. v. d. Vree- de, J. v. d. Vliet en W. de Klerk, alsmede wegens uitbreiding van de kerkeraad met 3 leden, de he ren C. de Graaff Gz., M. W. Knuist, W. v. Klaveren, Mr J. See- pers, Joh. J. Duvekot, H. Joosse, J. Meijers, J. A. Noordermeer, A. de Bruijne en H. B. Bouman. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Veel bewolking met voorname lijk in het Zuiden van het land enkele buien. Meest matige en langs de Wadden-eilanden nu en dan krachtige noord-oostelijke wind. In de zuidelijke provincies echter tijdelijk veranderlijke wind Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1