Boven Schouwen zwaaien de armen van de draglines. Schouwens ontwateringsplan waarschijnlijk in in 1950 gereed. Nieuwe teleurstellingen op de Uienmarkt. DAM-LABYRINTH Bouwproblemen. De „kolenwagens van de lucht" naar Berlijn 700.000 M3 grond moet worden verzet. Export naar Engeland onder vindt stagnatie. De „Stem van de Andes". Belevenisse van Afdeling Walcheren van de Kon. Mij voifr Tuinbouw en Plantkunde opgericht. Wat brengt de RADIO? üitiiüS: Zaterdag 6 November 194S ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Met trage vleugelslag wiekt een zeemeeuw boven het vlakke Sohouwse land, dat eigeniyk niet vlak genoemd kan worden door de grote zandruggen die langs sloten en watergangen liggen. Sjok- I kend drijft een rouw enkele koeien voor zich uit, de achterblijvers nu en dan een tik gevende met de stok in haar hand. In de weiden staan de koeien roerloos, alsof ze met een toverstokje aangeraakt zijn. liet is of het land van Schouwen in rust ondergedompeld is. zetten! Het graven en verbreden van sloten en watergangen brengt mee, dat honderden kleine en grote duikers gelegd moeten wor den. Dit geschiedt met behulp van een kraanwagen, eigendom van het waterschap. Toch is die rust betrekkelijk, want in de verte bij Kerkwerve en Moriaanshoofd zwaaien de lan ge armen van de draglines, die reuzehappen klei door de lucht slingeren. Daar wordt gewerkt aan de uitvoering van het grote ontwateringsplan van het water schap „Schouwen". Grote zandruggen liggen in de velden. Het is of een reuzenvis met zijn staart de sloten en wa tergangen uitgeploegd heeft en de overtollige klei op de kant heeft gego Dat is het beeld van Schouwen, zoals het zich ook voor ons oog ontrolde toen wij met de voorzit ter van het Waterschap de heer Klompe over de niet te beste wegen hobbelden om een kijkje te nemen bij de werkzaamheden voor het ontwateringsplan. WATERBEHEERSING. Eigenlijk is ontwateringsplan geen juiste benaming; waterbe- heersingsplan zou men het moe ten noemen. Want dit enorme drie millioen honderdduizend gulden kostende werk wordt uitgevoerd om liet water op het gewenste peil te brengen en te houden. Tot nu toe komen de laagstgelegen landerijen bij sterke regenval on der water te staan en kan het water lang niet snel genoeg op peil gebracht worden. 900 M' WATER PER MINUUT. Wanneer in December 1950 het ontwateringsplan, dat opgemaakt is iloor de heer Breeman hoofd ambtenaar van de Cultuurtechni sche Dienst te Breda, klaar is, zal dat veranderen. Het nieuwe in de Schelphoek te bouwen electrische watergemaal, dat. 33 M' water per minuut zal kunnen verplaatsen, zal er met het oude gemaal bij de Flaauwers en het kleine gemaal bij Den Osse voor zorgen, dat het water op peil gehouden wordt. In totaal zal dan ongeveer 900 M1 water per mi nuut verplaatst kunnen worden. Om dit te bereiken zullen de twee pompen van het oude gemaal straks beide gedreven worden door electromotoren en tesamen een capaciteit hebben van 500 M3 per minuut, terwijl het gemaal bij Den Osse eveneens geëlectrifi- ceerd wordt en een goede 100 M3 wc r zal kunnen verplaatsen. 80—100 KILOMETER WATERGANG. De helft van het 9000 ha. om vattende plan is thans aanbesteed. Het graafwerk wordt in vijf on derdelen uitgevoerd, waarvan er drie zijn aanbesteed en één reeds k' tar is, terwijl begin 1949 het onderdeel Nieuwerkerkse vaart en in 1950 de Schelphoek aanbe steed zal worden. In totaal moet er 80 tot 100 km smallere of bredere watergang gegraven of verbreed worden. Precies kan de heer Klompe, dat uit z'n hoofd niet zeggen, maar 't is wel duidelijk, dat het op een kilometer, meer of minder niet aan komt. Behalve natuurlijk op papier, yvant elke meter moet betaald worden. Het graafwerk gebeurt machinaal. Dat kan ook moeilijk anders, want dan zouden de nog geen 60 mensen die aan het plan werken, zo naar schat ting 700.000 M' grond moeten ver- Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 7.47 u.. onder 17.00 u. Maan op 14.46 u., onder 23.09 u. Eerste Kwartier 17.46 u. Hoogwater op Maandag 8 Nov.: Vlissingen: 6.35 u. 1.42 m., 19.17 u. 1.49 m. Wemeldinge: 8.20 u. 1.24 m., 20.52 u. 1.42 m. Bij het laatst gehouden examen te Amersfoort voor het politie-diploma slaagde de heer R. Simons, wachtmeester der Rijkspolitie te Veere. WATER NAAR BEHOEFTE. Bij het opmaken van het plan is rekening gehouden met de ge steldheid van de bodem. Door bo- demkartering verkreeg men hier voor de nodige gegevens en zo zal in de toekomst door middel van stuwen het waterpeil aangepast worden aan. de behoefte van de grond. Het zal dus mogelijk zijn dat de waterstand in de hoger ge legen landerijen rond Zierikzee een hogere waterstand krijgen dan de verderop gelegen lande rijen, die lager zijn. VOORDEEL NIET IN CIJFERS UIT TE DRUKKEN. Het laat zich moeilijk in cijfers uitdrukken van welk een gewel dige betekenis dit werk is voor de landbouw op Schouwen. De kos ten zijn weliswaar enorm, maar zij zullen zeker opwegen tegen de voordelen die straks behaald zul- De energieke voorzitter van 't ]en worden. Waterschap Schouwen, is over 't Overigens behoud de heer algemeen tevreden over het ver-Klompe ten aanzien van de cijfers '°QP van de werkzaamheden. nog enige reserve, maar hij hoopt c hebben dit jaar nogal wattoch, dat men niet boven de be zorgen zegt hij, „maar het vol- groting van f3.100.000 zal komen gende jaar zal de zaak wel vlotter gaan. Soms heb je die tegenvallers, zoals deze", en de heer Klompe stuurt zijn auto j Utrecht voor 56 bij en de Rijks- naar de kant van de weg naar de «Henst voor Landbouwherstel voor Flaauwers, waar men ijveri» 10 of- terwijl de resterende 34 doende is de zachte bodem van de I ten teste van het Waterschap hoofdleiding naar het nieuwe ge- konlt- Een van de voorwaarden maal te verstevigen. Zand en Ivai1 de subsidieverlening is, dat SOMS TEGENVALLERS. van In dit geweldige bedrag draagt de Cultuurtechnische Dienst te het werk in 1950 gereed komt en naar het zich thans Iaat aanzien zal aan die voorwaarde voldaan kunnen worden. En is het ontwateringsplan Schouwen geen plan meer maar realiteit, dan zullen de kinderen hun vader of grootvader mis schien niet meer geloven, als deze vertellen, dat er winters zijn ge grind worden op de zachte plaats in de waterleiding aangebracht om te voorkomen dat deze dicht zal slibben. Het graven van nieuwe en het verbreden en uitdiepen van be staande watergangen brengt mee, da* ook een en ander aan de langs liggende wegen moet- gebeuren. En die zullen er niet op achter- ü''u»^aan' j 3nt verschillendeweest waarin de landerijen in ki- bochten wordeh afgesneden en lometers lange water- (en soms sommige wegen worden verbreed. ijs-)vlakten waren veranderd! Het bericht, dat de Engelse uienhandelaren uien mochten in voeren tegen open licentie, d.w.z. dat de invoer aan geen beperken de bepalingen meer onderhevig was, deed in uientelerskringen de hoop herleven en weersprak eigenlijk de geruchten die even eens de ronde deden, dat Enge land zelf veel meer uien had dan gewoon, omdat ook daar de oogst bijzonder overvloedig was ge weest. - Toch blijkt dat de geruchten over een overvloedige uienoogst in Engeland juist waren; naar schatting beschikt men daar nog Een van de meest eigenaar dige radio-stations ligt in de nabijheid van Quito, de hoofd stad van de Zuid-Amerikaanse republiek Equador. De radio zender is bekend in de gehele wereld en wordt in alle vijf werelddelen beluisterd. Hij is gebouwd als een zendingsradio zender en is het best bekend onder de naam „Stem van de Andes". De officiële tekens zijn H.C.J.B. (Heralding Christ Blessing). De eerste uitzending van H.C.J.B. had plaats in 1931. Opmerkelijk genoeg was de eerste boodschap, die de aether werd ingezonden, het Kerst evangelie, omgeven met kerk muziek en koorzang. De bedoe ling met het station was het Evangelie van Jezus Christus door de aether te brengen aan de Indianenbevolking van het land, die wijd verspreid woont in moeilijk toegankelijke ge bieden. Toen het station een maal aan de gang was, bleek het, dat het van grote betekenis was voor de zendingswerkzaam heid. Langzamerhand werden er uitstekende koren aan de zender verbonden. Eerst werd er in het Spaans en in de ver schillende talen van de India nen uitgezonden. Nu in 16 ver schillende talen. In de loop van de tijd zijn er nog vijf zendsta tions bijgekomen, die vaak ie der hun" eigen programma uit zenden. Het werk wordt onderhouden door vrijwillige gaven van dankbare luisteraars, zowel uit Amerika als van andere we relddelen. loor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 22. 't Is doódstil op de straatweg buiten het dorp. De zon sch'jnt vrolijk en de vogels zingen er lustig op los. 't Is alsof ze wil len zeggen: „Vooruit Pier!" Dapper zette Pier z'n voet op 'tstepje waar Gijs hem op had gewe zen, en da: r ging hij. Steppen is i.a ieder geval niet erg moeilijk. Maar om nou op l zadel te ko menbom! Daar ging hij al. Nog net kon hij met z'n voet op de grond komen. „Nog mar 's geprobeerd", zei Pier. „Keulen en Aeken binne nie op eên dag gebouwd." En werkelijk, na een half uurje was Piej al aardig op dreef. Soms slingerde hij als een dronkeman over Ju weg, maar vallen deed hij niet meer. Kijk.... daaar komt de bakker aan! „Goeiedag", zei Pier en hij tikte aan de klep van z'n pet. O, die domme Pier! over een onverkochte voorraad van 60 millioen kg. Vorige week kwam een speciale delegatie van Engelse tuinders en handelsmensen naar ons land, teneinde te bespreken dat de ex port naar Engeland eerst op 15 December in plaats van. op 15 No vember zou ingaan. Van Nederlandse zijde is er op gewezen, dat reeds vele contrac ten waren afgesloten en dat al de voorbereidingen om op 15 Novem ber te starten waren getroffen. Het zou dus een geweldige slag zijn, wanneer de datum om te be ginnen een maand werd verscho ven. Na veel en lang onderhandelen heeft men tenslotte gedaan weten te krijgen dat van 15 tot 30 No vember de gecontracteerde par- tïjen tegen de vaste minimum prijs mogen worden geëxporteerd. Van 115 December moet de ex port naar Engeland geheel wor den stopgezet. Na 15 December mag deze weer worden hervat. Nu de toestand eenmaal zo is, dat Engeland nog een grote voor raad eigen uien heeft, is dezS op lossing wellicht de beste die mo gelijk is. De aanvoer zal per 15 November in Engeland waar schijnlijk zo groot zijn, dat de En gelse markt moeite zal hebben alles te verwerken. Was de invoer geheel vrij, dan was een instorting van de markt zeker te verwachten, want reeds nu worden uien aangeboden bene den de minimumprijs. Wellicht kan nu in de eerste helft van December de grote aan voer van November worden weg gewerkt, waardoor weer een meer normale toestand ontstaat. Het zou echter jammer zijn, als de minimum uienprijs niet kon worden gehandhaafd, waardoor aflevering beneden kostprijs zou gaan plaats hebben. At Donderdag was in het C.J.M.V.- gebouw te Middelburg een aantal vaklieden, bloemist-winkeliers en -hoveniers aanwezig ter oprich ting van een afd. Walcheren van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. De vergadering, die onder voor zitterschap stond van de heer P. Blaauw, namens de Stichting Nieuw Walcheren, werd bijge woond door de heer B. de Kruyf, lid van het hoofdbestuur der Mij en door de heer Kr. Goudzwaard, namens de afdeling Goes. De heer Blaauw gaf in zijn ope ningswoord een uiteenzetting van het doel der bijeenkomst, waarna enkele films werden vertoond. De heer De Kruyf besprak de werkwijze der Mij en gaf verder op overzichtelijke wijze aan hoe men in de afdelingen dient te werken. Het tweede deel van de verga dering droeg een huishoudelijk ka rakter. Bij stemming over de di verse bestuursfuncties bleek, dat men de heer Blaauw wenst te continueren als voorzitter, waar mede hij voorlopig accoord ging. Als .overige bestuursleden werden gekozen de heren D. Tillema, G. Budde en C. Sanderse, allen te Middelburg en de heer A. Galjard te Vlissingen. Dit bestuur zal een voorlopig karakter dragen. Hoe wel de opkomst ter vergadering teleurstellend was 14 man was aanwezig bleek uit de lijst, die de heer Tilleman voorlas, dat ve len zich reeds na de geplaatste oproep hebben opgegeven. Zodoende telt de pas opgerichte vereniging 35 leden. In zijn slot woord memoreerde de heer Blaauw, dat het juist op deze dag (4 Nov.) een jaar geleden was, dat Walcheren zijn boomplantdag had. Redacteur: H. M. Siabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. De eerste nieuwe reuzen-vrachtvliegtuigen van ue it./t.tde Handley Page Hastings, zijn thans op de luchtbrug in dienst gesteld. Zij opereren van een voormalig vliegveld van de Luft waffe in Schleswigland, waar in 15 dagen tijds 19.000 ton aarde werd verplaatst en 7.000 ton beton voor startbanen werd ver werkt. Op weg naar hun Duitse basis, waar zij voornamelijk voor het vervoer van 'kolen naar Berlijn zullen worden gebruikt. Per vlucht vervoeren zij 7.5 ton. Leestafel. Zuid-Afrika, land van mogelijkheden en contras ten, door Gerard H. Hoek. Uitgave N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitg. Mij. Wageningen. De verwachting is gewettigd, dat dit boek druk zal worden ge kocht en gelezen. Het emigratie verlangen zit in de lucht en dui zenden hopen in Canada of Zuid- Afrika een nieuw vaderland te vinden. En het spreekt vanzelf, djit candidaat-landverhuizers en hun verwanten gaarne zullen worden ingelicht omtrent de mo gelijkheden die een land als Zuid- Afrika biedt. Welnu dan zijn ze hier aan het goede adres. De heer Hoek, die deel uitmaakte van een interna tionaal journalisten-gezelschap, bracht aan dit land een kort be zoek waar hij in de gelegenheid was allerlei indrukken op te doen en belangrijke gegevens te ver zamelen. Van die reis geeft hij hier een enthousiaste reportage,, waarbij echter de werkelijkheid geen ogenblik uit het oog is verloren. Zelf zegt hij er dit van: „U ziet in dit boek de Unie van Zuid-Afrika door Nederlandse ogen. Daarbij heb ik er mij enerzijds voor gewacht de romantiek van de „stamverwantschap" zozeer te laten meespreken, dat de waar heid daardoor in gevaar zou ko men; anderzijds wil ik niet ver helen, dat een diepe sympathie voor een volk, dat nog voor 80 een taal spreekt, welke iedere Ne derlander kan verstaan en moet leren liefhebben, mij tot het schrijven van dit boek heeft be wogen. Indien wat van die sym pathie voor het Zuid-Afrika van 1948 op U wordt overgedragen, zal mij dat een groot feest zijn". Wanneer dat nog nodig was, dan kan worden gezegd, dat de schrij ver in zijn opzet uitnemend is ge slaagd. Na een overzicht van land en volk en de geschiedenis van Zuid- Afrika wordt o.m. gehandeld over het ingewikkelde rassenprobleem, de agrarische en de industriële ontwikkeling, opvoeding en gees telijk leven en tenslotte over de vraag welke kansen de Neder landse emigrant in Zuid-Afrika heeft. In dit interessante hoofdstuk komt de heer Hoek tot de vol gende conclusie: „Mogelijkheden zijn nooit onbe grensd. Maar dat Zuid-Afrika een land I met grote mogelijkheden is op elk gebied, dat staat niet alleen voor de oppervlakkige bezoeker, maar ook voor de deskundige onderzoe ker zo vast als de Tafelberg. Wanneer men zich maar ten- volle realiseert, dat die mogelijk heden de emigrant niet op een presenteerblaadje worden thuis gebracht en dat Zuid-Afrika niet is het luilekkerland, waarvan sommigen in hun Hollandse luie stoel liggen te dromen". Vele met zorg gekozen foto's verrijken de inhoud van dit be langrijke boek. Sportnieuws. DAMMEN. Op Maandag 8 November a.s. begint de competitie van de I Zeeuwse Dambond. Hieraan ne- 'men 25 tientallen deel, verdeeld in een hoofdklasse van 9 tiental len en een eerste klasse van 16 j tientallen, verdeeld in twee groe pen. Een tweede klasse is niet in gesteld, omdat de sterkte der clubs 'die nu in de eerste klasse zijn in- gedeeld, niet veel uiteen loopt. De hoofdklasse bestaat uit de eerste tientallen van: Vlissingen, Aagtekerke, Middelburg, Goes G.D.C.; Goes D.I.D.; Kapelle, lYerseke en de verleden jaar ge promoveerde clubs Souburg en D.O.S. uit Bergen om Zoom. Hoewel verwacht wordt, dat de strijd om de eerste plaats weer voornamelijk zal gaan tussen G.D.C. uit Goes en Middelburg, is men er van overtuigd, dat ook J andere verenigingen dit jaar een hartig woordje zullen meespreken, i In de eerste klasse nemen voor het eerst aa» de competitie deel ,de verenigingen Arnemuiden, St. Laurens, Tholen en Renesse. VOETBALPROGRAMMA VOOR THOLEN. Zaterdag 6 Nov. a.s. zullen spelen: Afd. A: ChrislandiaKogel vangers I; Vrederust IW.H.S. I; Tholense Boy's IDinteloord I; Noordschans ISmerdiek I. Afd. B: W.H.S. II—S.V.O. II Smerdiek IIThol. Boy's II; Dinteloord IIChrislandia II. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.) K.R.O. 6.00 Guus Jansen. 6.30 Weekoverzicht. 6.45 Wie weet hoe deze plaat heet? 7.00 Nieuws. 7.15 Johnny Ombach. 7.40 Reportage. 7.50 Java na de bevrijding. 8.20 Lichtbaken. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Radio-estafette. 10.00 Weekendserenade. 10.30 Actuali teiten. HILVERSUM I, (301,5 M.) V.A.R.A. 6.00 Nieuws. 6.15 Mu sette. 6.30 Strijdkr. 7.00 Artistie ke staalkaart. V.P.R.O. „Wat doet de kerk?". V.A.R.A. 7.45 Reg. uitz. 8.15 Metropole orkest. 9.15 De bonte bal. 10.00 Stradiva- Sextet. 10.25 Behangen. 10.40 Miller-Sextet. Het mijnen- en munitie gevaar. Om 8.05 u. zal over de zender Hil versum I een belangrijk vraagge sprek worden gehouden over het gevaar van het in het bezit heb ben van en het omgaan met pro jectielen of ander oorlogstuig. Tot dusverre zij n 86 van alle slachtoffers door eigen schuld om het leven gekomen of verminkt. Hiervan waren 70.% jongens tus sen 12 en 18 jaar. Zondag* 7 November 1948. Beide zenders 8, 1 en 11 u. Nieuws HILVERSUM H, (415 M.): N.C.R.V. 8.15 Handel. I.K.O.R. Kerkdienst uit Haarlem, voorg. ds Henkels, Ned. Herv. pred. te Heemstede. K.R.O. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 11.30 Viool. 11.40 W aterstanden. Keulen 82 (0), Ruhrort 1.32 (—0.07), Lobith 867 (—0.03), Nijmegen 640 0.02), Arnhem 668 (—0.03), Eefde 195 (+0.02), Deventer 113 (+0.01), Borgha ren 4063 (+0.53), Belfeld 1060 (0.30), Grave (beneden) 508 (+0.04). Pianoconcert. 12.15 Apologie. 12.40 „Orkest zonder Naam". 1.25 Vervolg. 1.50 Spineuza. 2.05 Ka merkoor. 2.30 Concert. 3.30 Schil derkunst. 3.50 Geraldo. 4.00 Re portage. 4.25 Vespers. N.C.R.V. 5.00 Kerkdienst uit Zeist, voorg. ds Enter Jr., Vrij Evang. pred. 6.30 Na de Kerkdienst. 7.15 Kent gij Uw Bijbel? 7.30 Nieuws. K.R, O. 7.45 Gram. 7.50 „In 't Boeck- huys". 8.12 Uit en thuis. 10.37 Actualiteiten. HILVERSUM I, (301,5 M.): V.A.R.A. 8.18 Gram. 8.40 „Bar carole". 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 Geestelijk leven. V.P.R.O. 10.00 Zondagshalfuur. I.K.O.R. 10.30 Kerkdienst, voorg. ds v. d. Bosch, Ned. Herv. pred. te Ginne- ken. 11.45 Zending. A.V.R.O. 12.05 s.s. Bonaventura. 12.30 Zondag club. 12.40 De Speeldoos. 1.20 Volksmelodieën. 1.55 „De Vreem de Bezoeker", Hoorspel. 4.30 Sport. V.A.R.A. 5.30 Ome Keesje. 6.00 Nieuws. 6.15 Johan Jong. 6.30 Strijdkr. 7.00 Radiolympus. 7.30 Benedict Silberman. A.V.R.O. 8.15 Strauss. 9.00 Paul Vlaanderen en Ina. 9.35 Anno 1900. 10.15 Okla homa. 10.30 Liszt. Maandag 8 November 1948. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws HILVERSUM n, (415 M.): N.C.R.V. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gram. 9.00 Guitaar. 9.15 Bij onze jonge zieken. 10.05 Viool concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.20 „Kinderland". 11.40 Zangrecital. 12.10 Gram. 12.33 Orkestwerken. 1.15 Mandolinata. 1.45 Musette. 2.00 School-radio. 2.35 „The Messiah": Handel. 3.30 Chopin. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Jeugd. 5.15 Cello en piano. 5.45 Orgelbespeling. HILVERSUM I (301,5 M.)5 A.V.R.O. 8.15 Ochtendvaria. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Op de Uitkijk. 11.15 Orgelconcert. 12.00 Lyra Trio. 12.38 Gerard van Kre velen. 1.20 Metropole Orkest. 2.15 „Musical tpemories". 3.00 Bala laika. 3.15 Ere-promotie. 4.15 „Borrbonnière". 5.00 Musicalender. 5.30 „Hoort zegt het voort". 5.45 Reg.uitz. Een partjj uit Tholen. P. v. Nieuwenhuizen (wit), A. Labruijère (zwart). 1. 32—28 18—23; 2. 38—32 12—18; 3. 42—38 7—12. Deze ope ning heeft het nadeel dat de korte vleugel minder gemakkelijk tot ontplooiing komt in 't bijzonder voor wit. 4. 4742 17. Liever zie ik dat de zet 4742 nog in petto wordt gehouden en dat b.v. 34—30 ge speeld wordt. 5. 34—30 20—24 6. 30—25 14—20; 7. x 14 ...X20. Veld 24 te bezetten is strategisch goed wanneer veld 47 is ontruimd, te meer als wit ook veld 35 bezet. Het geeft dan ook combinatie mogelijkheden. 8. 40—34 24—29; 9. ...X24 ..X40; 10. X34 ,10—14; 11. 39 -33 5—10. Wit had zwart in zijn bewegin gen kunnen belemmeren door nu 3329 te spelen. Verhindert 1410 in dien zwart 49 (4439) mag 1520 niet ge speeld worden. 12. 34—30 4—9; 13. 30—25 15—20. 4439 verdient voorkeur inplaats van 3025. Wit neemt onnodig een randschijf. 14. 44—39 10—15; 15. 50—15 17—21; 16. 31—27 20—24. 3126 speel ik liever dan 31 27 daar wit meer kansen krijgt om tot ontwikkeling te komen. 17. 49—44 21—26; 18. 36—31 11—17. 3631 is gespeeld om 1217 te verhinderen, maar onder deze om standigheden was 3731 te over wegen, alhoewel de stand van wit er niet fraai door wordt. Zwart heeft de opening beter behandeld. 19. 41—36 17—22; 20. ...Xl7 ...X21; 21. 33—28 7—12 22. 39—33 2—7; 23. 43—39 7—11; 24. 4641 12—17. 4641 moet wel als een zeer zwakke zet aangemerkt worden. 2722 is ook niet ideaal maar nochtans meer verantwoord. 25. 4440 17—22; 26. ...X17 ...X22; 27. 48—30 14—20. 39. 43—39 8—12; 40. 22—18 23-28; 41. ...XX-; 42. 36—31 16—21; 43. ...x... 28—32; 44. ...x28 ...X46 45. 16—11 ...X23; 46. 40-34 ...X40; 47. ...X44 2—7; 48. ...x... 3—8; 49. ...XX...; 50. 39—33 8—12; 50. 33—28 12—17. Zwart heeft deze partij tot de 33ste zet verdienstelijk gespeeld, daarna was het een tevergeefs zoeken om het verloren terrein terug te winnen. De 34ste zet 611 is ook zonder doel gespeeld. De totale afwikkeling van de par- tijd werd te vroeg genomen. - Wit heeft de opening niet zo sterk gespeeld en later van de ge boden kansgn geprofiteerd. OPLOSWEDSTRIJD. Groep A (gevorderden). No. 1. Auteur N. Corstanje, Goes. Wb wt, Wtv. diss Wf., ÜSRl Zw. 11. 12, 13, 17, 19, 22, 23, 24, 25. Wit 28, 30, 32, 33, 34, 38, 43, 44, 48. No. 1. Groep B (beginnenden). Zelfde auteur. 4830 is wel verplicht. Volgens mij, moet zwart deze partij kun nen winnen. 28. ...Xl4 ...x20; 29. 40—34 20—25 30. 34—29 ...x... Na 4034 kan zwart dam ne men door 2328 en 2132 maar voordeel zit daar niet in. 31. ...XX-.; 32. 33—28 ...X...; 33. ...X... 19—23. Hier mist zwart de juiste voort zetting 1823! en wie kan nu nog schijf of partijverlies voor wit vinden? 34. 42—38 6—11; 35. 27—22! ...X...; 36. ...X... 13—19; 37. 32—27 ...X...; 38. .-..X27 15—20; Zw. 23, 32, 34. Wit 24, 43, 45, 49. Voor beide vraagstukken geldt wit begint en wint Oplossingen in te zenden aan het boven deze rubriek geplaatste adres en wel tot 27 November a.s. Enkele lezers stellen voor om voor bijoplossingen ook 1 punt toe te kennen en deze dan te la ten beslissen indien er een zelfde aantal de wedstrijd beëindigen met een gelijk aantal wedstrijd- punten. Wat denken andere lezers er vah? Correspondentie M. C. D. te M. Zal het contro leren. J. V. d. M. te VI. Zal het pro beren. Welke datum? En hoe oud? J. G. te B. Met dank voor de inzendingen. J. S. te M. Dat zou ik ook doen! Tot de volgende week. S. In „Elseviers Weekblad" schrijft A. Ingwersen over zijn bevindingen in Eindhoven. Hij is daar 's avonds geweest in Eindhoven en hij ontdekte daar een aantal mensen die bij het licht van lampen aan het bou wen waren. Overdag ligt het werk stil, maar 's avonds wordt er gewerkt. Een i'are wereld? Neen! Het is namelijk zo, dat een aantal arbeiders van de Philips' iabïieken in hun vrije tijd hui zen gaan bouwen. Als gevolg van de woningnood hebben zij de koppen bij elkaar gestoken om voor zichzelf en voor elkaar huizen te bouwen. In de meest letterlijke zin bouwt ieder aan zijn eigen huis. De meestén heb ben wel eens een luchtkasteel gebouwd, sommigen met hun blokkendoos wel eens een speel goedhuis in elkaar gezet, maar heel weinigen hebben wel eens aan' een echt bouwwerk ge werkt. En toch, ze krijgen het voor elkaar. De directie der fabriek zorgde voor bouwgrond en ma terialen, maar verder moeten de arbeiders het werk zelf doen. En nu ploeteren en zwoegen avond aan avond de magazijnchef en de boekhouder en de mensen die nog nooit een blaar in hun han den werkten met een paar vak mensen samen om hun huizen te bouwen. Zuchtend en kreu nend soms onder zware lasten, maar met een niet te doven vuur van enthousiasme bouwen zij hun huizen. Een goede gedachte en een schitterend voorbeeld. Want met hun daden roepen zij ieder toe: Bouwt mee, bouwt mee aan je eigen huis, aan je eigen toe komst, aan je eigen positie". Misschien dat hier en daar het voorbeeld gevolgd kan worden. Dat meerderen de koppen bij elkaar steken om samen huizen te bouwen, die niet te duur wor den. Dat velen de koppen en han den uitsteken om bun eigen toe komst in hun vrije tijd op te bouwen. Maar, aldus de „Chr. Land arbeider", alle arbeiders in onze bedrijven roepen v/ij toe: „Laten v/ij allen samen in het geloof op Gods zegen bouwen. Bouwen aan een betere maatschappij, aan een betere toekomst voor heel ons volk, aan recht en gerech tigheid, Bouwt mee." Burgerlijke Stand. De agenten van politie A. J. Reijnders, M. de Vos en F. J. v. d. Wege te Terneuzen en wacht meester der Rijkspolitie J. P. v. d. Vrede te Zaamslag zijn geslaagd voor het politie-diploma; de laat ste met lof. VLISSINGEN. Bevallen: M. M. GeurandZonnevijlle, z.; C. J. MoelaartHoogstad, z.; P. Quaarsvan Oorschot, z.; M. A. Wolversvan der Burgh, d.; M. C. A. E. Naereboutvan Thiel Berghuijs, z.; M. N. Onderdijk Macaré, z.; j. J. P. Ficheroux Verhulst, d.; A. MallerRijken, z.; T. M. SchifferHamel, d.; S. S. Platteeuwde la Hous- saije, z.; J. Zuidemaden En gelsman, d.; W. J. Asscheman Leijnse, d.; C. van der Maas— Schults, z.; M. J. van der Wal Kiela, z. Ondertrouwd: AI. C. Evers- dijk, 23 j. en C. H. Ramaekers, 19 j.; G. Mommaas, 31 j. en E. Rosenkranz, 26 j.; W. T. N. de Man, 31 j. en K. Rondel, 27 j. Gehuwd: W. van Stralen, 24 j. en G. Willemsen, 22 j.; C. Schout, 30 j. en C. J. Scheers, 26 j.; J. Cornelis, 44' j. en F. J. Schilleman, 34 j., I. P. Slager, óo j. en I. van der Endt, 25 j.; H. A. Bosshardt, 38 j. en E. H. van der Linden, 29 j.; N. H. Hopman, 48 j. en C. M. Maar schalk, 47 j.; M- Nseuwdorpj 25 I. en P. M. M; Moor, 22 j. Overleden: C. Bode, 69 j., wednr. van C. v. Sprang; A. M. Le Roij, 79 j. WEMELDINGE. Geboren: Pie- ler, z. v. M. Schouwenaar en E. Snoek. Gehuwd: M. Leijs, 50 j. en S. J. Daane, 47 j. Overleden: H. Karstanje, 89 j„ wednr. van M. Daane; M. Dekker, 83 j., wed. van L. Do- minicus. BORSSELE. Geboren: Adriaan z. v. A. Ruster en A. Paauwe; Le na, d. v. J. V. Westen en C. Fraanje; Neeltje, d. v. J. Krijger en F. Walhout. Ondertrouwd: P. J. Sinack, 47 j. en C. Rijk, 47 j. te 's-Heeren- hoek. Gehuwd: J. Bras, 37 j. en M. Walhout Jd., 25 j.; J. Walhout Az. 27 j. en P. Walhout Jd. 26 j. Overleden: H. Schipper, 45 j., echtg. van N. v. Westen; C. Witte 43 j. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: Krijn J., z. v. C. van der Maas en P. A. van Gilst. Ondertrouwd: K. Huiszoon, 23 j. en J. M. de Fouw, 24 F. Goet- heer, 23 j. en L. van Eenennaam, 24 j.; M. P. v. d. Weele, 24 j. en J. W. Versluis, 17 j.; L. van Bo ven, 35 j. en J. Smit, 31 j. Gehuwd: K. Alblas, 26 j. en M. M. Geene, 21 j.; C. Bek, 35 j. en J. I. Adriaenssens, 27 j.; J. M. Wisse, 34 j. en D. J. Saaman, 31 j. Overleden: J. Eggebeen, 82 j., echtg. van C. Snoep KRABBENDIJKE. Geboren: Gerrit, z. v., J. Oosterlee en A. Mastenbroek.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 4