Zeeuwse Verkeerscdnferentie behandelde v talrijke problemen. Inpas huwelijk. Autoimsdienst is 's Zondags op Holen niet nodig. Raad van Arbeid geeft les in Sociale Verzekeringen. Overvloedige aardappeloogst 1948. Uitvoering Woningrnimtewet. Verantwoordingsplicht van B. en W. Provinciale en gemeentelijke autonomie. Aardappelen ter vervanging van krachtvoer. Lonen en prijzen. De verkiezingen in Amerika. Een noodtoestand. Kan er meer gedaan worden? Een ruimere taak voor de provincie? Uitbreiding van de stoomeapaeiteit. Een maandlang op tournee door Zeeland. Vrijdag 5 November 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 liet was te voorzien, dat op de verkeersconferentie, die Woens dagmiddag te Middelburg in het Schuttershof werd gehouden en die onder leiding stond van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. P. C. de C&sembroot, talrijke onderwerpen aan de orde zouden komen. Dat bleek reeds uit de agenda en tijdens de besprekingen kwamen nog meer vragen los. Een groot aantal vertegenwoordigers van instellingen op het ge bied van verkeer, handel etc., alsmede het byna voltallige college van Ged. Staten, was aanwezig. Reeds by voorbaat coupeerde de Commissaris de besprekingen door erop te wijzen, dat het hier geen vergadering van de Prov. Staten betrof, hetgeen, gezien de agenda, dit zou doen vermoeden. Om practische redenen en vooral uit hoffelijkheid tegenover de Prov. Staten deelde de Commissaris mede, op diverse vragen niet te zullen ingaan. Dat gold speciaal voor de wegen. Busdienst voor scholieren! op Zuid-Beveland. B. en VV. van Ellewout.sdijk had- De veerdiensten. Vanzelfsprekend werd geruime tijd stil gestaan bij de veer den verzocht ^om een gecombi- ^'ensJen at d® vrijf vervoers- neerde busdienst voor scholierenkwestie betreft kon Commis- uit Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder, welke de scholen te Goes bezoeken. De heer van Schaik van de Rijksverkeersin spectie deelde mede, dat bezwaar lijk «an het verzoek kan worden voldaan. Alles is er reeds op ge zet, zoveel mogelijk passagiers mee te nemen. Als de bus later vertrekt, komen velen niet op tijd in Goes aan. De aanvangstijden der scholen liggen niet minder dan 40 minuten uit elkaar. Boven dien gaat dan ook de busaanslui ting met Middelburg verloren. Volgens de Commissaris zal hier het initiatief van de scholen moe ten uitgaan om één aanvangstijd vast te stellen. Misschien is er dan iets te doen. De heer Krijger, autobusondernemer, achtte het niet verantwoord, extra school bussen te laten rijden. Met de va- cantie zijn er dan soms maar twee reizigers. Bovendien is het maar beter, als' alleen jongens en meis jes meegaan, vrachtwagens te la ten rijden, want ze staan nergens voor! Donderdagdienst via Poppendamme. Ook het verzoek van de burge meester van Meliskerke om op Donderdag een busdienst in te leggen van MiddelburgMarie- kerke via Poppendamme en terug kon niet worden ingewilligd. Jhr v. Doorn, dir. N.V. Stoomtram Walcheren, achtte de weg te slecht en te smaL Bovendien is er kans, dat er zeer weinig passa giers zullen zijn. Van Meliskerke b.v. komen er op Donderdag ge middeld slechts 12 passagiers met de bus mee. Een verzoek van Vrouwenpol ders burgemeester de bus van tien over vier uit Middelburg te laten vervallen en die van half zes weer in te leggen werd lang en breed besproken. Ook daf gaat niet. Het is niet verantwoord schoolkinde ren zo lange tijd in M'burg te la ten rondhangen; de boeren b.v. maken liever gebruik van de vroe gere bus. De Zondagsdienst op Tholen. De heer Krijger roerde een heel ander onderwerp aan. Hij vertel de de laatste tijd nogal eens aan gesproken te worden door burge meesters van Tholen, die bezwa ren hebben tegen de autobus dienst tussen Tholen en Stavenis- se tv.v.) op Zondag, gezien de godsdienstige overtuiging van de Thoolse bevolking. Volgens de heer van Schaik was indertijd het verzoek voor deze Zondagsdienst door de meerderheid der burge meesters ingediend en de R.V.I. heeft zich daarnaar gericht. Zeer terecht merkte de heer Schout, lid G.S., op, dat de kwes tie meerder- of minderheid niet in het geding is, maar de vraag, of de bussen ook bezet zijn. Daarop deelde de heer Kryger mede, dat er 's morgens één of twee passa giers zijn en 's middags wel eens een voetbalclub of wat bioscoop bezoekers. Bovendien hebben de mensen, die per bus naar het zie kenhuis willen gaan, maar één kwartier daarvoor. De dienst heeft geen levensvatbaarheid, al dus spr. saris slechts mededelen, dat G.S. besprekingen voeren met de mi- nister van Verkeer en Waterstaat. Een latere verbinding Kruiningen -Perkpolder achten ook G.S. ge wenst, maar het materiaal ont breekt. Bovendien, aldus de heer de Jonge, dir. Prov. Stoomboot diensten, betekent een latere ver binding uitbreiding van personeel. De toegangsbruggen naar dit veer hebben scherpe randen en dat is slecht voor de autobanden, zo had de K. v. K. geschreven. De heer de Jonge hoorde die klacht voor het eerst, maar ir. Heijblom, hoofduïg.-dir. van de Rijkswater staat; wist ervan en deelde mede, dat reeds maatregelen in overwe ging zijn. Groepsvervoer Schouwen-Duiveland. Een uitgebreide discussie ont spon zich over vragen van de V.V. V. t.a.v. het groepsvervoer naar en van Schouwen-Duiveland. Men kon het niet eens worden over de betekenis van het woord „gezel schap". Als een groep als zodanig wordt beschouwd, geldt n.l een (lager) gezelschapstarief. Nu had de Stoomtram Walcheren van de zomer trips naar Schouwen be legd. De groep werd niet als ge zelschap beschouwd. De voor schriften der Provincie luiden nl. het aantal personen moet bekend zijn, er moet een leider zijn en de biljetten moeten tijdig worden aangevraagd. „Dat is zeer rek baar", aldus de heer Smit, dir. Prov. V.V.V. Men moest dat van de zijde van G.S. toegeven en er werd beloofd, de „termijnkwestie" nog een te bekijken. Geen dagretours op de Ooster-Schelde. Van het invoeren van dagre tours op de Prov. Stoomboot diensten (O.-Schelde) kan niets konten, omdat er vroeger gewel dig mee is geknoeidfzo kreeg een vertegenwoordiger van de A.N. W.B. ten antwoord. Evenmin kun nen de tarieven voor personen- en vrachtauto's op het veer Zijpe A.-J.-Polder worden verlaagd, f 1.25 is eigenlijk nog te weinig. Overdag en 's avonds zijn er vaak geen auto's. „Dan doen wij het goedkoper als provincie", aldus de Commissaris, „zestig cent voor een uur varen en u (R.T.M.) f 1.25 voor tien minuten!" De heer Krijger had nog nooit zo'n slechte dienstregeling tussen ZierikzeeKatse Veer meege maakt. In 67 minuten moeten zijn bussen van de boot naar het Goese station rijden en dat is le vensgevaarlijk. Ir. Swaters, hoofding. Prov. Waterstaat, kon mededelen, dat de verbetering der steigers te Kortgene en Wolphaartsdijk nog dit jaar zal worden aanbesteed. En de heer Philipse, lid G.S., ver telde, dat de kwestie van de ta rieven voor het vervoer van an dere dan landbouwproducten (voor deze is het tarief lager en nu wil N.O.B.-Wegtransport alle tarieven op deze basis brengen) in studie is. De Zeeuwse wegen. Wat de kwestie der wegen be treft waren de Commissaris en G.S. zeer summier in hun ant woorden. Verbetering hangt hele maal af van de duiten, de finan ciële medewerking van belang hebbenden enz. Niettemin kon de heer Philipse enkele mededelin gen doen. Zo zal de weg Philip pine—Isabellasluis binnen enkele weken worden aanbesteed en aan de weg Oud-VossemeerSt. An- naland zal binnen enige weken de laatste hand worden gelegd. He laas is het Waterschap O.-Vosse- meer nog steeds niet in staat bij te dragen in de kosten, doordat het voor enorm hoge lasten staat. Gelukkig hebben nu andere be langhebbenden flink bijgedragen. De weg ZierikzeeRenesse verkeert in een vergevorderd sta dium. Traverse door Goes. De traverse door Goes zal er voorlopig nog wel niet komen. Ir. Heijblom vertelde iets van de lijdensgeschiedenis. Toen hij in Zeeland kwam was er een toe zegging van f 50.000.— voor dit plan. Hij drong toen op uitvoering aan. Er werd een beter plan ge maakt, maar toen moest het be drag tot f75.000.worden ver hoogd en het nieuwste plan gaat boven de ton. Helaas is er nu geen geld meer en dus staat de zaak er zeer slecht voor Materialen voor het rijwielpad langs de weg KruiningenVeer haven naar Rijksweg GoesB. o. Zoom kunnen worden geleverd. De Rijkswaterstaat heeft het pro ject al aanbesteed, maar, zo deel de ir. Heijblom mede, er mag niet gegund worden, omdat er geen geld meer is. De bruggen. Een korte bespreking werd nog gewijd aan de bruggen in Zeeland. Gevraagd was, wanneer de brug aan het veer tussen Sluis en Pot jes hersteld zou worden. Dat wordt pas bekend, aldus ir. Swa ters, wanneer de breedte van het afwateringskanaal vaststaat. Wanneer dat het geval zal zijn kan nog niet gezegd worden. Naast de Kraagbrug tussen St. Annapolder en Zaamslag (om herstel waarvan verzocht was) ligt een noodbrug. Die verkeert in goede toestand en ir. Swaters wil haar nog enige jaren houden, om dat vernieuwing van de Kraag- brug een kostbare geschiedenis zal zijn. Natuurlijk kwam ook de brug tussen Noord- en Zuid-Beveland op het tapijt. Daarover is echter nog geen enkele mededeling te doen. Evenmin over het z.g. Drie eilanden-plan. Bij het onderzoek van de begro ting van BinnenL Zaken in de afd. der Tweede Kamer, gaven ver scheidene leden als hun mening te kennen, dat de uitvoering van de Woonruimtewet, vooral in kleine re gemeenten, veel te wensen overlaat. Bij een juiste toepassing der wet zouden veer meer gezin nen aan woonruimte kunnen wor den geholpen. Gevraagd werd of de minister kan mededelen hoe veel vorderingen in totaal in het land hebben plaats gevonden. Vele leden wezen ten slotte op de noodtoestand van vele jongge huwde gezinnen of trouwlustigen, die geen onderdak kunnen vinden. Gelet op de kapitale betekenis voor de gemeenschap bij de vor ming van normale gezinnen, werd de bijzondere aandacht van de minister voor dit probleem ge vraagd. Ook werd er op gewezen, dat in sommige streken van het land nog vrij veel onbenutte woonruimte, nl. in grote gebouwen, kastelen, villa's, enz. voorkomt. Waarom wordt daar geen gebruik van ge maakt Anderzijds kan, zo werd opge merkt, de rigoureuzen toepassing der wet tot onnodige hardheid leiden, wanneer b.v. de gehele woning gevorderd wordt van ouden van dagen. Ook ten deze schijnt voorziening gewenst. In de afd. der Tweede Kamer stelden vele leden de vraag, hoe de minister in algemene zin staat tegenover het vraagstuk veui de verantwoordingsplicht van het college van B. en W. aan de raad. Zij merkten op, dat het weinig be vrediging geeft, dat, blijkens het de Zandvoort), het 'interpellatie- recht t.a.v. woningvordering; als vallende onder zelfbestuur, niet kan worden uitgeoefend. Zodanig ingrijpen ging h.ï. te ver. Andere leden gaven als hun opvatting te kennen, dat vernie tiging van het besluit van de ge meenteraad van Zandvoort te recht had plaats gehad. Zij acht ten het desbetreffende K.B. dan ook volkomen juist. Al meende men in het algemeen wel een wijziging ten goede te kunnen vaststellen ten aanzien van de positie der lagere organen in ons staatsbestel, toch zouden vele leden gaarne van de nieuw opgetreden minister vernemen, hoe hjj staat tegenover het vraag stuk der provinciale en gemeentelijke autonomie, en meer in het bijzonder of de bewindsman bereid is er aan mede te werken, dat aan de provincie een ruimere taak wordt toegewezen dan deze thans in het staatsbestel heeft. Deze leden zouden willen pleiten voor een zo volledig mogelijk herstel van de provinciale en gemeentelijke autonomie. Aldus het Voorl. Verslag der Tweede Kamer, over de begroting van Binnenl. Zaken. Verschillende leden zo heet het verder meenden te weten, dat in een ciculaire van 22 Maart 1948 betreffende telling van woonwagens aan de Commissaris sen der Koningin verzocht werd aan de burgemeester in verband hiermede een opdracht te verle nen. Is dit juist, zo vroegen zij. Deze leden meenden in het al gemeen ernstig bezwaar te moe ten maken tegen het toenemend verschijnsel van het regeren per circulaire. FINANCIëLE VERHOUDING. De verbetering van de positie der lagere organen blijkt, aldus vele leden, uit de vrij bevredigen de regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en gemeen ten. Speciaal door de gunstige be lastingopbrengst hebben de ge meentebesturen wat armslag ge kregen. Deze leden wensten intussen de bijzondere aandacht van de minis ter te vragen voor het feit, dat diverse gemeenten ook onder de werking van de noodvoorzianing met aanmerkelijke tekorten zul len blijven kampen, indien de in structies van de rijksinspecteurs onverkort gehandhaafd blijven. BIJDRAGEN WEDEROPBOUW. In het wetsontwerp Bijdragen Wederopbouw Publiekrechtelijke Lichamen (No. 835) wordt voor gesteld de schadevergoeding te baseren op basis van de vervan- K.B. van 11 Aug. 1948 betreffen- J gingswaarde. Bij veie leden was de vraag gerezen, of de regering geneigd zal zijn te bevorderen, dat de aan publiekrechtelijke licha men in 1940 toegebrachte defen- sieschade op dezelfde basis zal worden vergoed. Op grond van de bestaande bepalingen komt slechts de 9-Mei-waarde der vernielde ob jecten voor vergoeding in aan merking. Wanneer ten deze niet een analoge regeling wordt ge troffen als in bovenbedoeld wets ontwerp is voorgesteld, zal een zeer aanzienlijk gedeelte van om redenen van 's lands verdediging aan provinciale en gemeentelijke eigendommen toegebrachte scha de voor rekening der provinciën en gemeenten blijven. Dit nu achtten de leden, hier aan het woord, onbillijk. Decoraties. Het ligt in het voornemen om in de toekomst decoraties weder ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin te ver lenen. FINANCIERING WONING BOUW. Verder zouden sommige leden de aandacht van de minister wil len vestigen op het verloop van de gemeentelijke financiering van de woningbouw. In de practijk blijkt nl. dat onder het oog zal moeten worden gezien of de ge meentebesturen de grote bedra gen, die hiervoor nodig zijn, zullen kunnen vinden. DE KIJEINE GEMEENTEN. Vele leden waren van oordeel, dat de hierboven geconstateerde juiste tendenz tot liet bevorderen van de zelfstandigheid der lagere organen gepaard moet gaan met een versterking van de levens kracht van de gemeenten. Vele gemeenten zijn h.i. te klein voor een doelmatige behartiging van haar taak. Door onderlinge samenwerking kan hierin in vele gevallen verbetering worden ge bracht. Daarnaast zou echter overwogen moeten worden om door samenvoeging van kleine ge meenten tot meer levenskrachtige organen te komen. Andere leden daarentegen, hoe wel doordrongen van het nut van samenwerking op bepaald terrein van kleine gemeenten, meenden, dat samenvoeging van kleine plaatsen in het algemeen zeker geen aanbeveling verdient. De waarde van de kleine dorps gemeenschap mag niet worden onderschat. Zij vroegen wanneer de indiening van het in de Troon rede aangekondigde ontwerp be treffende samenwerking van ge meenten onderling en van ge meenten met andere lichamen te verwachten is. vim De kop van Jut. Naar 't schijnt zijn het de laatste tijd altijd weer de kleine zelfstandigen, die als de kop van Jut fungeren. Toen over heel de linie de pensioenen wérden verhoogd, zagen zij het door hen met veel moeite bespaarde pensioentje voor de oude dag, gedeeltelijk door de staat in beslag geno men. Terwijl over heel de linie de salarissen en lonen werden ver hoogd, werd het hen door de prijsbeheersing onmogelijk ge maakt hun positie te verbete ren. Nu zijn maatregelen genomen wel om de gevolgen van de prijzen- verhoging te compenseren door een loonsverhoging van f 1 per week. Maar de kleine ondernemer, dte zich niet kan voorstellen 'wat het is een vast inkomen van zeg f3500 te hebben en die b.v. twee knechts heeft, krijgt geen toeslag, maar ziet zijn uitgaven liefst met f3 per week ver hoogd. Waarom, zo toordt mij ge vraagd, zijn wij altijd de kop van Jut? Tot mijn spijt moet ik het antwoord schuldig blijven. (Ingez. mededeling, advert.) maakt *t moeder (fejas uyat ènnodig moeilijk.^ Dat verschoten jurigè wèVdt CcOc u w o i s -r ö.'.O p T Geslaagd voor het examen Wa terbouwkundig opzichter, de heer F. Joosse Jz. te Arnemuiden. Regentschap. Officieel is meegedeeld, dat een wet op het regentschap in voorbe reiding is. „De grootte^ van de totale aard- dat niet veel verschilt met de op- appeloogst 1948 kan geraamd 1 pervlakte, die in 1948 met aard- worden op 5600000 ton, waarvan1 appelen werd verbouwd, op 2200000 ton klei- en 1800000 ton 1400000 ton. zandaardappelen en 1600000 ton fabrieksaardappelen. Tot nu toe werden van de oogst 1948 naar het buitenland ver kocht plm. 110000 ton consump tieaardappelen (waarvan plm. 85000 ton naar overzeese landen) en plm. 225000 ton pootaardappe- len. De hoeveelheid pootaardappe- len, welke mogelijkerwijs nog voor het buitenland zal kunnen worden verkocht, mag geraamd worden op ca 50000 ton. De afzet van consumptieaardappelen naar lan den bulten Europa heeft tot dus ver een gunstig verloop. Het laat zich aanzien, dat deze export vooralsnog doorgang zal vinden. De afzet naar Duitsland biedt minder zekerheid. Een raming van de totaal te bereiken export is dan ook op dit ogenblik nog niet mogelijk." Aldus minister Mansholt in zijn beantwoording van door de heer Vondeling omtrent deze materie gestelde vragen.- De binnenlandse behoefte aan consumptie-aardappelen kan ge raamd worden op 1400000 ton en die aan pootgoed bij een uitpoot voor de oogst 1949 van een areaal aardappeloogst. Hierdoor zal het mogelijk zijn bovengenoemde politiek reeds ger durende het komende wintersei zoen in belangrijke mate tot uit voering te brengen. De technische mogelijkheden van de vervanging van krachtvoeders door o.a. aard appelen zijn zeer groot en theo retisch gezien zou dan op dit mo ment ook niet van een overschot aan aardappelen gesproken be- hoeven te worden, ware het niet, De verwerkingscapaciteit van dat de veehouders zich nog zullen de aardappelmeelindustrie be- moeten instellen op deze wijzi- draagt plm. 65000 ton aardappe-ging van voedersysteem, len per week. De totale opbrengst1 Hierbij wordt nog opgemerkt, aan fabrieksaardappelen zal dusdat het geenszins noodzakelijk is, bij een open winter tegen Febru-'dat al deze aardappelen voor het ari 1949 kunnen zijn verwerkt. j nieuwe aardappelseizoen als vee- Het dollartekort dat momenteel voeder worden verbruikt, reeds bestaat, waarvan niet mag j Door conservering kunnen gro- worden aangenomen, dat het in dete hoeveelheden aardappelen wor- toekomende jaren zal verminde-1 den bewaard. Deze zullen dan ren, doch waarvan integendeel j kunnen worden aangewend in het moet worden verondersteld, dat'volgende seizoen, wanneer, naar de mogelijkheid groot is, dat het moet worden verwacht, de be steeds nijpender zal worden, noopt de regering tot een vermindering van de import van krachtvoeders. Teneinde desondanks de recon structie van de Nederlandse vee stapel te kunnen realiseren, zal het dan ook nodig zyn, dat een politiek wordt gevoerd, waardoor in zeer veel ruimere mate dan thans de veevoedervoorziening uit de opbrengst van de Nederlandse bodem wordt verzorgd, wat dus betekent, dat in het binnenland aanmerkelijk grotere hoeveelhe- denden voetier moeten worden ge produceerd. Een gelukkige omstandigheid vormt hierbij de huidige ruime Feuilleton. door C. 26) M. VAN DEN AKKERMAN. BEKG- gewezen. nu naar haar, nu pas was hij in Intussen had de brief een heel staat haar te troosten, 't Was of andere uitwerking op hem dan hij daar nu pas rijp voor werd. Ingena had kunnen vermoeden. Het deed hem de toestand op 't moment heel wat lichter inzien. Hij moest echter wachten. Zorgvuldig sloot hij de buiten deur af. Een buurvrouw, die juist Er wachtten weliswaar nog zware aankwam met boodschappen, liep dagen, maar z'n vrouw had hij, hem een paar passen tegemoet. ze kwam terug. Hij borg de brief jes weer in de Bijbel, maakte toen aanstalte om weg te gaan. Later zou hij met Ingena praten, dat was wel nodig. Intuïtief begreep hij dat ze veel piekerde, daar had hrj ook schuld aan. Was hij de laatste tijd niet meer en meer z'n eigen weg gegaan? Die vrijheid Maar 't was niet alles, hij vond nog een briefje van z'n vrouw Beste Joost, Ik weet niet wat er ooit met mij gebeuren zal, maar je kent m'n zwaarmoedige aard. Ik heb geen plezierige jeugd gehad, dat j hjd hrj immers van haar opge- kvvara vooral doordat niemandeist. Maar. als ze zo doorgingen, mij ooit van mijn moeder vertelde voelde hij nu, zouden ze langzaam en ik verlangde zo vaak wat overmaar zeker van elkaar vervreem- haar te horen. Als ik ooit een den. Een huwelijk moest geba- kindje nalaat (ik hoop dat Godjseerd zijn op wederzijds vertrou- mij ervoor bewaart), wees er dan wen en daar haperde bij hen wel een goede vader voor, laat het i iets aan. van klein af aan weten wie en I Vreemd, dat hij dat plotseling wat haar moeder was. Dit is mijn J zo klaar zag. Hij dacht aan z'n enige wens en verlangen ten op- twistgesprekken met z'n zwager zichte van jou. Intussen bid ik j Job. Hoe verdrietig had Ingena dag aan dag of God ons voor daar vaak bij gezeten. Op ïulke grote rampen wil bewaren. j ogenblikken had hij steeds ge- Je Ingena.voeld, dat zij ver van hem af stond, dat ze zijn mening niet Joost vouwde 't briefje bevend deelde, al bleef ze dan ook zwij- dicht. Grote rampen't hadgen. Ze zou hem in 't openbaar erger gekund. Ingena leefde ten- nooit aanvallen, daar was ze de minste. Zij leefde. Hè, voor 't eerst zag hij dit als een grote zegen; hrj had z'n vróuw tenminste behouden. Stel je voor, dat hij achtergeble ven was met zo'n klein pasgebo ren wicht, wat moest een man daarmee beginnen? Hfj zou van vrouw niet naar. 'n Fijne meid was ze toch altijd geweest, zacht aardig en edel, veel te goed voor zo'n logge vent als hij was. Nooit zeurde of klaagde ze, 't was altijd rustig en goed bij haar Een mengeling van liefde, schuldgevoel en verwijt knaagde de straat uit. „Hoe gaat het met je vrouw, Nieuwdorp? Is de bevalling ach ter de rug?" „Jawel, 't was een tweeling, vanacht zijn ze gestorven, maar m'n vrouw maakt 't best, de dok ter heeft alle hoop dat ze er goed doorkomt". „Sjonge jonge, wat een bittere teleurstelling voor je vrouw, als je zoveel doormaakt en dan nog een leeg wiegje vifidt als je thuis komt, dat is toch wel vreselijk". „O mens hou op, maar 'k ben toch dankbaar, dat m'n vrouw leeft". „Geen wonder, ze zal 't anders nog zwaar genoeg hebben, deze dagen". Joost knikte verstrooid, beet nerveus op z'n onderlip. Hij was nu eenmaal niet breedsprakig. De juffrouw praatte nog even verder, vertelde 't een over familienarigheden bij vroe gere geboorten. Joost luisterde niet, midden onder haar verhaal groette hij en liep door. De verhalende juffrouw keek hem verbluft na: die is ook hele- gaar de kluts kwijt, mompelde ze. Hoofdschuddend ging ze haar huis binnen. Joost, die nog meer burenbe- langstelling vreesde, jachtte zich der, ze zou toch al niet begrijpen waar hij bleef. Vreemd genoeg echter vond hij de deur op slot. Hij keek door "t venster, maar zag niemand binnen. Moeder was weg, wat raar'. Dat gebeurde nooit. Ze was toch wel in huis ge weest Nogeéns buurde hij door 't venster, maar de ruiten waren tè beslagen om veel te kunnen zien. Onrustig drentelde hij voor 't huis heen en weer. Misschien was moeder om een boodschap, maar dan liet ze toch gewoonlijk de deur wel even los. Er zou toch niets met IngenaHij keek nog eens rond: het kleine straatje leek wel uitgestorven op dit uur. Er woonden veel oude mensen, die deden misschien een middagdutje. Wacht, hij moest maar een kwartiertje omlopen, dat was het beste voor de zenuwen. Dat dren telen, daar werd je ook gek van. Hij liep haastig terug naar z'n eigen huis, maar moeder ontmoet te hij niet. En terugkomend vond hij alles nog als ioëven. Hij mor relde ongeduldig aan de deurknop, wrikte en duwde tegen 't raam, j hermetisch ge- schikbaar te stellen hoeveelheid krachtvoeder per dier in verband met het dollartekort zal moeten worden verminderd. Teneinde direct een goede con servering te stimuleren, wordt van overheidswege het aanschaf fen van nieuwe stoominrichtingen gesubsidieerd. Dit zal betekenen, dat nog plm. 100.000 ton aardap pelen meer gestoomd zal kunnen worden, waarmede de totale ca paciteit van de hier te lande aan wezige stomers, bij volledige in werkingstelling op plm. 7Ö0.000 ton per seizoen kan worden ge schat. Deze stoomeapaeiteit bepaalt echter niet alleen het kwantum aardappelen, dat kan worden ge conserveerd, ook op andere wijze kunnen de aardappelen zeer goed worden verduurzaamd, n.l. in rauwe toestand. Dit laatste pro cédé kan worden toegepast, in dien de aardappelen zullen wor den aangewend voor rundveevoe der. De voederwaarde van aard appelen bedraagt per gewichts eenheid ongeveer 14 gedeelte van de voederwaarde van gerst. Het verbieden van de uitpoot van niet goedgekeurde pootaard- appelen werd niet in overweging, genomen. De handel in pootaard- appelen is alleen toegestaan voor goedgekeurde poters, het betrek ken van pootgoed uit eigen be drijf is echter vrij. In Vele bedrij ven wordt voor eigen gebruik ge selecteerd om goed pootgoed voor het volgend jaar te winnen, keu ring door de N.A.K. zou de kosten onnodig opvoeren. De oppervlakte aardappelen, met minderwaardig pootgoed beteeld, is van weinig betekenis meer. meet af aan op anderen zijn aan- aan zijn hart. O hoe verlangde hij Nu maar regelrecht naar moe-. en ander maar alles bleef sloten. Besluiteloos wachtte hij nog even, vroeg zich af wat nu te doen. Hij verlangde naar warmte en wat drinken, 't Was Februari en nog knap koüd. Plotseling werd aan de over kant tegen de ruiten getikt. Thijs Kuil, het oude zeemannetje, wenk te hem naderbij. Joost ging. „Komt erin man", riep Thijs, „dan kennen we praten! Traan voorverkocht a 1015 per ton. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandse Mij voor de Walvis vaart de gehele traanproductie van de „Willem Barendsz" in het komende seizoen aan de regering voorverkocht. De prijs werd vast gesteld op f 1.015.per ton voor eerste kwaliteit traan. Deze prijs is hoger dan het voorgaande sei zoen, toen f 990.- per ton, basis (Wordt vervolgd.) eerste kwaliteit werd bedongen. De grote vlucht, die de sociale verzekeringen in de laatste jaren hebben genomen, brachten de Raad van Arbeid te Middelburg op het denkbeeld om via de Ra den van Overleg in diverse plaat sen maar bovenal op de am bachtsscholen in Zeeland uiteen zettingen te geven over de wer king van de sociale verzekeringen. Middelburg had in dit opzicht de primeur, want daar was Woensdagavond in één der loka len van de Ambachtsscnool een aantal leden van diverse vakver enigingen, verenigd in de Raad van Overleg bijeen om hun licht op te steken over de sociale ver zekeringen. Nadat de 2e voorzitter van de r^ad, de heer J. Goossen de bij eenkomst had geopend, was het woord van de voorzitter van de Middelburgse Raad van Arbeid, mr A. C. van Epenhuysen. Deze wees erop, dat een der gelijk tournee in Brabant een groot succes is geworden. Het gaat hier, aldus de voorzitter, om de sociale verzekeringen in de ruimste zin des woords. De uitkeringen belopen, volgens spr., thans reeds f 528.000.000 per jaar. De georganiseerde avonden in Ambachts- en Landbouwscholen in Zeeland hebben tot doel de ar beiders door middel van de Raden van Overleg en ook de jeugd te bereiken. De voorzitter riep ten slotte allen op de moeilijkheden steeds aan de Raad van Arbeid voor te leggen. DE LEZING. Er gebeuren, volgens de heer de Bruin, dagelijks 1300 ongeval len. Deze ongevallen zijn deels te wijten aan roekeloosheid en zor geloosheid, zodat velen zeer te recht van mening zijn, dat dit cijfer met enige honderden moet worden verlaagd. De uitkeringen tengevolge de Ongevallenwet be dragen jaarlijks f 36.000.000, Het aantal ziektemeldingen per dag bedraagt 3600. Wil men voor een ziekengelduitkering in aan merking komen, dan is men ver plicht aangifte van het ziektege val te doen, opdat controle kan plaats vinden. Over het Ziekenfondsbesluit zei spr., dat de arbeider verplicht is, zich bij een ziekenfonds aan te sluiten, wil men bij ziekte voor een uitkering ingevolge de Ziekte wet in aanmerking komen. Het komt nogal eens voor, dat dit, wordt vergeten. De uitkeringen ingevolge de Kinderbijslagwet belopen jaarlijks een bedrag van f 135.000.000, Het aantal daarvoor in aanmer king komende kinderen bedraagt 1.307.000. INVALIDITEIT. Bij het behandelen van de In validiteitswet wees spr. op de voordelen die de rentekaart biedt. De heer De Bruin herinnerde ér aan, hoe vroeger zeer slordig met de rentekaarten werd omgespron gen en dit euvel ook tegenwoordig nog veelvuldig voorkomt. Spr. waarschuwde de slordigen ervoor, dat zij er straks, wat de uitkering betreft, .volledig naast zullen grijpen. Er zijn op dit moment 4 Vl mi'- lloen rentekaarten in omloop, ter wijl het bedrag, dat jaarlijks ge noten wordt, f 60 millioen be draagt. Van de noodwet, aldus spr., profiteren 285.000 ouden van da gen, terwijl jaarlijks een bedrag van f134 a 135 millioen wordt uitgekeerd. Tenslotte vertelde de heer De Bruin nog iets over de organisa- met een uitspraak van de Raad van Arbeid of van een Bedrijfs vereniging niet eens is, kan in beroep gaan. In hoogste instantie beslist dan de Raad van Beroep. ONGEVALLEN. „Voorkomen is beter dan gene zen", zo luidde het opschrift boven het laatste deel van de lezing. De heer De Bruin liet n.l. een aantal platen zien, die voorstellen hoe het wel en hoe het niet moet toe gaan in een bedrijf ter vermijding van ongevallen. Na de lezing wer den tal van vragen gesteld, waar na de voorzitter de bijeenkomst sloot. Naast de leden van de Raad van Overleg waren nog aanwezig, de wethouder van Volkshuisves ting, de heer L. J. Geers, de di recteur van sociale zaken, de heer J. F. C. Kamer en een tweetal ambtenaren van de Raad vail Ar beid. Inkomsten sneer gestegen dan uitgaven. Naar aanleiding van de opmer king van vele leden, dat de kosten van levensonderhoud een duidelij ke stijging vertonc moge er, naar de regering in haar M.v.A. opmerkt, op worden gewezen, dat sedert de regeringsverklaring over lonen en prijzen van 4 Octo ber 1946 ondanks een vrij aan zienlijke verhoging van het alge mene niveau der importprijzen, de kosten van levensonderhoud vol gens de berekeningen van het C. B.S. tot en met Augustus 1948 sjechts mei 314% zijn gestegen. Tegenover deze stijging staat, zoals in liet rapport van de inter departementale commissie inzake de loon- en prijspolitiek is aan getoond, een vermeerdering van de inkomsten der arbeidersgezin- in de periode van October 1946 tot begin 1948 met gemid deld 15 tot 20 Zulks o.m. dank zij het aanbrengen van looneor- recties in verschillende bedrijfs takken. de uitbreiding en verho ging van de kinderbijslag en de vergunning tot toekenning van gratificaties van 2% van'het jaar loon. tie. lederen, aldus spr., die het stellen. Aan een beschouwing van „Trouw" over de verkiezingen in Amerika, is het volgende ont leend: Verwacht kan worden, dat deze stembusuitsiag de samenwerking van de Ver. Staten- met West- Europa effent. Met name kan hierdoor de op sommige punten scherpe tegenstelling tussen Was hington en Londen worden ver zwakt, hoewel aanmerkelijke ver schillen zullen blijven bestaan. Wat de grote lijn der buiten landse politiek betreft, de samen- stemming tussen de republikeinen en de democraten over de hoofd lijnen is zó groot, dat dit punt meer op de achtergrond treedt. Verschil van mening bestaat over de jegens Palestina en China te voeren politiek. De republikeinen hebben met name de verwaarlo zing van het Chinese strijdgebied door de regering Truman aan'de kaak gesteld. De kritieke toestand in China draagt echter zelf tot n kentering van deze politiek bij. Ten aanzien van Europa geldt dat de huidige regering zowel de Truman-Ieer als het Marshall-plan tot de pijlers harer" politiek heeft gemaakt. In deze lijn zal worden voortgegaan. Het feit, dat de ver kiezingscampagne thans achter de rug is, zal tot een krachtiger voeren van deze politiek in staat'

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2