ZEEUWSCH DAGBLAD V.N. aanvaarden met grote meerderheid Westers plan voor internationale controle NIEUWS Deur voor Sowjet-Unie open gelaten Amerika's buiten landse politiek. Britse Hege-comniissaris door Sowjet- soldaten gemolesteerd. DIEPZEE-EXPEDITIE VAN PICCARD EN COSIJNS MISLUKT ZORGELIJKE TOESTAND IN INDIË. Auto te water. Dr v. Mook wil voorlopig alleen maar schrijven. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aanval op Irving Ross begon in zelfde wijk. Technische installatie van Bathyscape voldoet niet. Moorden, branden, ontvoeringen enz. aan de orde van de dag. Do heer A. D. Snitselaar opvolger van Fannentier. Nationalisaties in Engeland gaan door. te SNIPPER „Hatta is in zjjn hart een federalist". Kieinvee-tentoonsteüing Middelburg. <JltCu\ c buchting „Zeeuwsch Daguiad'. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel, 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 205^ TER GEDACHTENIS VAN DE HEER G. V. d. PUTTE). V[ u ik me zet, om een woord ter nagedachtenis van de heer Van de Putfe te schrijven, dringt sterk in mijn geest op: hij was een trouw man. Zeker, ook andere kenmerken zijn er: vriendelijkheid, activi teit, practische aanleg, gezond verstand, bescheidenheid. Maar ik zie de heer Van de Putte toch allereerst als een trouw man. Trouw in vriendschap en in medewerking. 4e JAARGANG No. 1094 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 5 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen- Pr K. HÜIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.43 u., onder 17.03 u. Maan op 13.54 u., onder 20.42 u. Hoogwater op Zaterdag 6 Nov.: Vlissingen: 4.53 u. 1.84 m., 17.21 u. 1.84 m. Wemeldinge: 6.47 u. 1.53 m., 19.07 u. 1.62 m. 40 LANDEN WAREN HET EENS OVER DE ATOOMENERGIE Trouw in vriendschap. De heer Van de Putte had vele vrienden. Onder hoog en laag. Professoren, Ministers, Ka merleden, provim lale bestuur ders, predikanten hij kende er vele; hij logeerde er vele, vele waren zijn vrienden. En al handelden en spraken ze niet altijd, zoals hij het wenste hij bleef zijn vriend schap voor hen trouw bewaren. Hij was altijd vol belangstel ling voor hen en voor hun ver wanten; informeerde steeds, niet beleefdheidshalve maar van uit het hart, naar hun wederva ren. Hij hielp, waar het nodig was. Trouw in zijn medewerking. De overledene had ook vele werkzaamheden, bekleedde veel functies, waaronder verschillen de, waarmee men alleen be kleedt personen, die men vol komen vertrouwt èn wat het geweten, èn wat het inzicht be treft. Ik denk aan zijn arbeid als schatter van landerijen en .Us adviseur in landbouwzaken van niet-Zeeuwse grondbezitters in onze provincie. Mij is de heer Van de Putte meer bekend als lid van Gede puteerde Staten, als lid van het Provinciaal Comité van A-.R. Kiesverenigingen, als lid van het Kweekschoolbestuur. Uit de aard der zaak in de eerste functie alleen van horen zeggen. Waarbij dan altijd weer naar voren kwam de trouw, waarmee hij zijn werk deed, naar de mate zijner krachten. Ook in moeilijke omstandighe den en verhoudingen bleef hij trouw aan vriendschap en plicht, die hij zoveel mogelijk in harmonie trachtte te houden. In 't Provinciaal Comité was i de heer Van de Putte altijd, ten zij hij absoluut verhinderd was, - op zijn post. En evenzeer altoos Afgevaardigden zal indienen, trouw aan 't beginsel bij alle beslissingen. Terwille van de eenheid gaf hij eigen opinie (als het geen beginsel betrof) des noods prijs. Als bestuurslid (lange tijd als secretaris) van onze Christe lijke Kweekschool was hij de trouwste bezoeker van de school; drong hij er steeds op aan, dat er nauw contact zou bestaan tussen bestuursleden en school, door vergaderingen en schoolbezoek. Hij zocht steeds ook materieel het beste voor de opleiding. Bij zijn bezoeken ge noot de heer Van de Putte het meest van de bij bellessen. Geen wonder! De door Truman behaalde over winning betekent, dat het Ame rikaanse volk de buitenlandse po litiek van de president goedkeurt, zo oordelen gezaghebbende waar nemers. De democratische rege ring, die thans op een democra tische meerderheid in beide krin gen kan steunen, zal waarschijn lijk in haar buitenlandse politiek van het volgende uitgaan; 1. Krachtige voortzetting van de Europese hulpverlening. 2. Krachtige politiek ten aan zien van Rusland en de commu nistische expansie. 3. Een politiek van „Ik ben er en ik blijf er", ten aanzien van Berlijn. 4. Voortzetting der pogingen tot opheffing van de internationale handelsbeperkingen. 5. Steun aan de Westeuropese Unie met naar alle waarschijn lijkheid militaire steun in het ka der van een nog te stichten At lantische Unie. 6. Steun aan het verdelings plan in Palestina. 7. Hulp aan China. 8. Politiek van goede nabuur schap met Zuid-Amerika. 9. Meer hulp aan Turkije en Griekenland om deze landen in staat te stellen weerstand te bie- dx aan de communistische druk. Wetsontwerp afschaffing Taft-Hartley-wet in voorbereiding. „De democraten hebben gewon nen en de democraten zullen de arbeiders hun rechten terugschen ken", zo verklaarde John Lesins- ki, die voorzitter van de arbeids commissie van het Huis van Af gevaardigden zal worden. Lesinski deelde mede, dat hij een wetsontwerp uitwerkt, hou dende afschaffing van de wet- TaftHartley en dat hij dit ont werp binnenkort bij het Huis van De Algemene Vergadering der V.N. heeft tegen de bezwaren van Sow jet-Russische zyde in met overweldigende meerderheid haar steun verleend aan het plan der Westelijke mogendheden voor internationale controle der atoomenergie. Met voorbijzien van de Sowjet-Russische beschuldiging, dat het plan een Amerikaanse opzet was om een „monopolie van atoom energie" te verkrijgen, trokken 40 landen één lijn: volledige con trole van een internationaal lichaam over het delven van uranium, de productie van kernenergie en de fabricage van atoomwapens. De zes landen van de Slavische groep stemden tegen, 4 landen onthielden zich. „DUISTER" VOOR STEL VAN WYSJINSKY. De bijeenkomst was de laatste poging, om een compromis tussen Oost en West te vinden. De ver gadering heeft echter de deur opengelaten voor de Sowjet-Unie en haar Oost-Europese aanhang om van gedachten te veranderen en zich als nog by de meerder heid aan te sluiten. Het voorstel, waaraan de alge mene vergadering haar steun ge geven heeft, keurt het, oorspron kelijk onder de naam „plan-Ba- ruch" bekende, plan voor interna tionale controle der atoom-ener gie goed houding te wijzigen, en aan de volgende bijeenkomst verslag uit te brengen. Canada is in deze commissie gekozen, omdat dit land als een belangrijke producent van atoom energie in de commissie voor de atoomenergie zitting heeft. Voorts houdt het voorstel in, matig en gevaarlijk", dat de commissie voor de atoom- energie, die in de afgelopen 30 maanden in een volledige impasse is geraakt, opgedragen wordt haar „practisch en nuttig" werk voort te zetten. Ten derde dient een „commissie van zes" benoemd te worden, welke bestaat uit de „grote vijf" en Canada, ten einde in het ko mende jaar na te gaan, of de Sowjetregering bereid is haar HEFTIGE DEBATTEN. Tijdens een lang en bij tijden heftig debat deed Wysjinsky on verwacht uitkomen, dat de Sow jet-Unie misschien bereid zou zijn een „quotastelsel" voor kernener gie voor de verschillende landen, in overweging te nemen. Dit stel sel zou misschien de impasse ver breken, zei hij. Het plan tot internationale con- toegekend, trole verwierp hij als „ondoel-De nobelprijs Palestijnse kwestie in V eiligheidsraad. BRITSCHINESE RESOLUTIE AANVAARD. De Veiligheidsraad heeft gister avond met negen tegen één stem bij één onthouding de Brits Chinese resolutie aangenomen waarin op de Egyptische en Is raëlische autoriteiten een beroep wordt gedaan het bestand in de Negeb te herstellen. De Sowjet-Unie onthield zich van stemming en sprak dus geen veto uit. Alleen de Oekraine stem de tegen. De bijeenkomst van de Raad werd verdaagd tot morgen, zon der dat gestemd was over het Britse voorstel, de resolutie ook van toepassing te doen zijn op het gebied van Galilea. Egyptenaren op terugtocht. Volgens berichten uit gewoon lijk betrouwbare bronnen te Tel Aviv zijn de Egyptenaren aan het terugtrekken uit Majdal in Noord-Negeb naar Gaza in het Zuiden. Zij schijnen, aangezien de Joodse troepen alle normale wegen naar het Zuiden hebben afgesneden, te trachten over de rulle zandduinen uit de omsinge ling te ontsnappen met gebruik making van matten. INCIDENT IN WENEN. Nobelprijzen. Aan de dichter T. S. Eliot is de nobelprijs voor literatuur De Franse minister van Defen sie, Paul Ramadier, vond het nieuwe Sowjet-Voorstel inzake een quotastelsel „een belangrijk nieuw element". Hij wenste evenwel dat er die per op de kwestie zou worden in gegaan. Noch Wysjinsky noch zijn de legatiegenoten wilden zich er ech ter nader over uitlaten, wat be doeld werd. voor natuur kunde is toegekend aan de 51- jarige professor Patrick M. S. Blackett (Groot-Brittannië) voor „zijn werk op het gebied van kos mische straling en zijn ontwikke ling van de Wilson-melhode". De nobelprijs voor chemie is toegekend aan de 46-jarige pro fessor Arne Tiselius van de Uni versiteit van Uppsala '(Zweden) voor „de ontdekking van een me thode voor het meten van eiwit moleculen". Generaal-Majoor T. J. W. Win- terton, fungerend Brits Hoge- Commissaris te Wenen, Is, volgens mededelingen van Britse zijde, ten aanzien van een menigte Oosten rijkers door twee Sowjet-Russi sche soldaten gemolesteerd. De soldaten stonden vijf minuten lang tegen de Generaal te schreeu wen en weigerden hem toegang tot een garage in de Sowjet-Rus sische sector, waar Winterton een autohandelaar wenste te spreken. De auto waarmede Winterton was aangekomen was voorzien van standaard en twee sterren, in een andere auto zat kapitein Tony Weatherill, Wintertons aide- de-camp. De twee Sowjet-Russische sol daten, die gewapend waren met Volgend jaar zeven- mogendhedenconferentie te Washington. Reuter's diplomatieke corres Voortzetting der afdaling zou mensen levens kunnen kosten. BRUSSEL 4/11 (A.N.P.) Naar uit een bericht van de spe ciale correspondent van de „Seal- dis" blijkt, is de expeditie van de professoren PiceardCosjjns plotseling tot een einde gekomen. Deze berichtte namelijk, dat pondent verneemt uit gewoonlijk onder de kust van het eiland San Want hier kom ik aan de kern van het bestaan van de overle dene: zijn geloof, zijn leven bij het Woord, zijn band aan de Heiland. Uit die kern bloeide op zijn trouw. Hij leefde dicht bij God. Dat bleek uit heel zijn levens houding; uit zijn werk; uit zij» gesprek; uit zijn gebed. betrouwbare bron, dat een zeven- mogendhedenconferentie, waarop besprekingen zullen worden ge voerd over het sluiten van een Atlantisch Pact tussen de landen van de Westelijke Unie, Canada en de Verenigde Staten, waar schijnlijk in het begin van het volgend jaar te Washington zal worden gehouden. Thiago, in de Kaapverdische Ar chipel, met de kogel een onbe mande duiktocht was verricht tot op 1400 meter, welke met de grootste moeilijkheden gepaard ging tengevolge van drift en dei ning in een open, onbeschutte zone. De duik begon Woensdag om 13 uur en eindigde gister morgen om 10 uur. In de memorie van antwoord op ontvoeringen, brandstichting, af- het algemeen begrotingsverslag persingen en terreur in elk ver der Tweede Kamer, verklaart de dere denkbare en veelal zeer wre- regering o.m: Ten aanzien van de militaire situatie in Indonesië wordt aan getekend, dat deze als volgt kan worden gekenschetst. Op Java verslechtert de mili taire situatie dagelijks, vooral in West-Java. Op Sumatra, is zij eveneens achteruitgaand, zij het ook geleidelijker Ook in Zuid-Ce lebes en in Zuid- en Oost-Borneo doet de activiteit van infiltranten uit republikeins gebied op Java zich in toenemende mate gevoe len. Er is voorts een onmiskenbaar verband aan te wijzen tussen de Met ingang van 1 November chaotische toestanden in de repu- is de heer A. D. Snitselaar be- bliek en de toeneming van ver noemd tot hoofd van het vlieg- zetsdaden daarbuiten als gevolg An*- xr t i\/r ,.i.. ivan rif» verhoogde activiteit van En hoe dichter bij de Heer, hoe meer trouw in het leven. Laat dat ons nog eens weer gezegd zijn door de herinne- ring aan wijlen de heer Van de j Putte, gezegd met vrucht Dan is de gedachtenis van deze recht- j vaardige ook ons ten zegen. M. H. bedrijf der K.L.M., als opvolger van de met de „Nijmegen" om gekomen K. D. Parmentier. De lieer Snitselaar, die in 1935 bij de K.L.M. in dienst trad, was voordien in actieve dienst als luitenant-vlieger bij het Ne derlandse leger. Hij behoort tot de z.g. luchtmillionnairs' der K.L.M. en heeft 7300 vlieguren op zijn naam staan. Eveneens met ingang van 1 November 1948 were, de heer G. J. Malouin benoemd tot al gemeen chef vliegdienst. De heer Malouin, die Amerikaans staatsburger is, kwam op 19 November 1945 als gezagvoer der in dienst van de KL.M. Op 1 October 1947 werd hij be noemd tot chef-vlieger Noord- Atlantische dienst. Hij was in 1941 en 1942 instructeur en Flight Commander aan de School of Aeronauties in de V.S. Melkprijs 1949. Naar minister Mansholt giste ren te Groningen heeft mede gedeeld, zalde melkprijs, welke de boer voor liet jaar November 1948November 1949 zal ontvan gen, 17'i cent bedragen. van de verhoogde activiteit destijds na de bestandsovercen- komst van Januari j.l. achter- gebleven benden, thans in veront- joch van oorfleel clat zij de repu- de vorm. Vooral opvallend is het stijgend getal moorden op Indonesische bestuursambtenaren, in de laatste drie weken voor 20 October j.l. met een weekgemiddelde van 25 moorden (in de laatste week 48 aanslagen). Deze toestand hoeveer ern stig en niet lang meer te dulden is echter altijd nog veel gun stiger dan die, bestaande in niet door ons gecontroleerde gebieden, waarvoor maar dit wordt er niet bij gezegd Nederland even eens verantwoordelijk is. Toegegeven wordt dan ook dat de toestand zorgelijk is. Maar ondanks dat alles, on danks contractbreuk, moorden, ontvoeringen, brandstichtingen en afpersingen, blijkt de regering rustende mate versterkt met in filtranten uit republikeins gebied waaronder zelfs geregelde eenhe den van de T.N.l. tot een sterkte van somtijds 800 a 1000 man, veelal goed bewapend met mi trailleurs, mortieren en andere vuurwapens. Voorts heeft de communistische opstand in de republiek tot ge volg, dat verwilderde benden thans een goed heenkomen zoeken over de status-quo-lijn en in het door ons gecontroleerde gebied hun bedrijf van afpersing en ter- rorisatie van de bevolking voort zetten. 1 Het aantal incidenten in het door ons gecontroleerde gebied is 'deswege sterk toenemend en be droeg in de laatste vier weken vóór 20 October j.l. resp. 188, 190, 202 en 231 gevallen per week. De aard van deze incidenten is hoofdzakelijk te rubriceren in: overvallen van transporten en mi litaire bivaks; beschieting van pa trouilles en mijniéggihg. Het zwaartepunt dezer terroristische activiteit is gericht tegen de be volking. Zij uit zich in moorden, bliek zoveel mogelijk tegemoet moet komen en moet blijven ho pen op de mogelijkheid van on derhandelingen. Na afloop van de duik, bleek het onmogelijk de benzihe weer uit de drijvertanks, te pompen zonder gevaar voof verlies van mensenlevens en de benzine moest derhalve 's nachts worden uitge laten in zee. De „Scaldis" is thans op weg naar Dakar waar het schip mor gen zal arriveren. Reeds tijdens de bemande proefneming op 25 meter diepte, zo meldt A.N.P. uit Brussel, was gebleken, dat de technische in stallatie van de stalen kogel niet aan alle eisen voldeed. Het werd noodzakelijk geacht ingrijpende veranderingen aan te brengen al vorens tot op 4000 meter te dui ken en wel in het bijzonder aan de met benzine gevulde tankdrij- vers. Hoewel de nauwkeurige resul taten van de onbemande afdaling voor San Thiago nog niet bekend zijn, aldus A.N.P., mag uit het be richt van de Belga-correspondent worden geconcludeerd, dat deze dusdanig zijn, dat thans definitief van verdere pogingen om naar de diepte der zeeën af te dalen, moet worden afgezien en de „Scaldis" naar België zal terugkeren. De leden der expeditie zouden in ieder geval de overtuiging zijn toegedaan dat het voortzetten van de afdalingen onder de gegeven omstandigheden hun leven in de waagschaal stelt. Zoals de toe stand thans is, is de kogel nog te veel onderhevig aan schomme lingen. Naar mag worden aangenomen zuilen beide geleerden hun plan om de bodem der zee te explo reren niet opgeven en zullen zij, nadat hun stalen kogel de nodige, wijzigingen zal hebben ondergaan, opnieuw een expeditie inrichten. De strijd om China. COMMUNISTEN RUKKEN OP. Naar gemeld wordt, trekken elf door de communisten geleide legers van de grenzen van de provincie Sjantoeng in een tang beweging naar het Zuiden op. Binnen twee weken wordt een grote veldslag verwacht. Enige schermutselingen zijn reeds ge meld. Het hoofddoel van de com munisten is de verovering van Pangwoe, een 170 k.m. ten Noor den van Nanking. De Chinese centrale regering heeft toegegeven, dat Jingkou, een van de twee „vluchthavens", die de regeringstroepen in Mand- sjoerije nog bezet hielden, volledig geëvacueerd is. Volgens Chinese persberichten is de evacuatie van de andere haven, Hoeloetao, thans begonnen. Deze twee havens vormden de enige uitweg voor de in de slag om Moekden op de vlucht gejaagde strijdkrachten der centrale regering, zo gaat Reuter voort. Volgens de radio der Noordelijke, door de commu nisten geleide legers is bij de in neming van 'Jingkou een gehele divisie en een regiment der cen trale regering vernietigd. Drie duizend man zouden in vaartuigen nabij de kust door artillerie der Noordelijken gedood zijn. Metaalconstructiefirma's protesteren. Met 359 tegen 295 stemmen heeft het Lagerhuis een motie van de oppositie verworpen, waarin de nationalisatiepolitiek in een tijd dat de internationale toestand ernstig was, wordt af gekeurd. De motie werd ingediend in de vorm van een amendement op de rede van de koning, waarin het regeringsprogram werd uiteengezet. Herbert Morrison, Lord Pre sident of the Council, zei dat de regering het wetsontwerp tot nationalisatie van de ijzer en staalindustrie tot wet zou maken en trots op die daad zou zijn. 3.500 Britse metaalconstruc tiefirma's, waaronder vele be langrijke staalverbruikers, heb ben gisteren via de Enginering Industries Association reeds te kennen gegeven, dat zij ten sterkste gekant zijn tegen de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie. Genoemde orga nisatie gaf als haar mening te kennen, dat het wetsontwerp catastrophale gevolgen zal heb ben. tommy-guns, versperden de auto van Winterton de weg naar de garage. Toen de Generaal, die aan zijn distinctieve herkenbaar was, de soldaten zeide, dat hij de fun gerend Britse Hoge-Commissaris was, antwoordden de soldaten, op hun wapens doelend: „Dit is de hoge-commissaris". De soldaten, die geen Duits ble ken te verstaan, hielden de Gene raal tegen, toen hij de garage in wilde gaan. Sowjet-offieier deed of z'n neus bloedde. Een ter plaatse komend Sow- jet-Russisch officier weigerde tus senbeide te komen. Hij salueerde niet voor Winterton en deed als of hij alleen maar Russisch ^r- stond, aldus Reuter. Toen de Generaal weer in zijn auto stapte om. weg te gaan, be gonnen de twee Sowjet-Russische soldaten te lachen. Winterton heeft, bij afwezig heid van de Britse Hoge-Commis saris, Lt.-Generaal Alexander Galloway, een protest ingediend bij Generaal-Majoor Tsinyef, de fungerende plaajKvervangende Sowjet-Russische Hoge-Commis- saris. Merkwaardig is wel, dat het in cident voorviel in de wijk, waar de aanval op Irving Ross Zater dag j.l. is begonnen. Nieuwe ontwikkelingen op het gebied der atoom energie. David Lilienthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft mee gedeeld, dat er„ belangrijke nieu we ontwikkelingsfeiten op het ge bied van de atoomenergie onder zocht worden". Het betreft zekere materialen, die „opeens belangrijk zijn geworden voor het nationaal welzijn en de veiligheid". Het onderzoek wordt uitgevoerd op de staatsuniversiteit van Iowa. lilienthal voegde er aan toé, dat dit een onderdeel was van een uit gebreid programma „om het lei derschap van de Verenigde Sta ten op het gebied van de atoom energie te handhaven". De superioriteit, die hier wordt nagestreefd, geldt voor het ge hele terrein, niet alleen het onder deel der atoomwapens. Drie doden. Gisteravond om tien over zes is te Maastricht een drietal mensen verdronken, toen een luxe auto, na een botsing met een tegen ligger, dwars over het brugdek en het trottoir en door de zware houten noodbrugleuning van de Wilhelminabrug heen schoot en in de Maas stortte. Nadat met veel moeite de wa gen op de kant was gehesen het water was ter plaatse 7 m. diep en de auto zat geklemd on der een der brugbogen bleek het ongeval drie doden te hebben gekost. De lijken der verongelukten, de 38-jarige garagehouder Nijsten uit Bunde, de 33-jarige mevr. v. d. Heuvel uit Maastricht, moeder van 4 kinderen en mevr. Her maas uit Maastricht en moeder van 1 kind, werden naar het zie kenhuis Calvariënberg over gebracht. Reuter vermeldt, dat er in de Amerikaanse staat Kentucky een gehucht ligt, dat de naam draagt van „Acht-en-tachtig". De uitslag der verkiezingen in dit plaatsje was, zo bericht dit persbureau verder: Truman 88, Dewey 88. OP TERUGREIS NAAR NEDERLAND. Zeeliedenstaking in Frankrijk. Op doorreis naar Nederland, heeft dr H. J. van Mook in een interview met Reuter te Singa pore o.a. verklaard, dat naar zijn mening een aantal „amateurs" zich met de zaken in Indonesië heeft bemoeid. De Indonesiërs, al dus dr van Mook, hebben leiding en bijstand van de Nederlanders nodig alvorens zij hun land geheel en al zelf kunnen besturen. De Republiek zal onvermijdelijk uiteenvallen in afzonderlijke sta ten en een federatie aangaan met Te Marseille, de grootste haven van Frankrijk, lag gisteren nog op 50 schepen het werk stil. On geveer 3000 stakende zeelieden, bijna alten lid van de C.G.T., eisen andere staten. „Zelfs Moh. Hatta" loonsvérhog'ng van hun werk-aldus spr., „is in zijn hart een fe- gevers. Zij eisen liet nieuwe deralist". C.G.T.-minimum, waar de rege- Dij wenste zich niet uit te la- ring haar goedkeuring nog niet ten over de vermoedelijke gang aan gegeven heeft, n.l. 15.500 van zaken in de toekomst in In- franc per maand. donesië. Wel gaf hij te kennen, De scheepsofficieren te Marseille (,at de republikeinse regering geen hebben in grote meerderheid ge- j voldoende bestuursmacht heeft stemd voor een nationale staking. om enige overeenkomst ten óit- De spoormannen te Bordeaux.voer te brengen, die bij de C.G.T. zijn aangesloten, Dr van Mook heeft voor zijn stemden met 1666 tegen 1063 voortoekomst nog geen plannen ge- staking. De bij de Katholieke vak- j maakt. Hjj koestert alleen het bond en <je Force Ouvriere aan- j verlangen, zijn persoonlijke kijk tenen namen niet aan de op de situatie, waaraan hij geen stemming deel. uiting kon geven zolang hij zijn ambt bekleedde, te publiceren. Dr van Mook, die thans 54 jaar is, maakte een frisse en gezonde in druk en zei glimlachend: „Ik ben nog jong. Het is een opluchting om zich weer vrij man te voelen". Toen de corespondent van Reuter hem de vraag stelde of hij voor nemens was, zich in de politiek te begeven antwoordde dr van Mook, dat fiij voorlopig geen an dere plannen heeft dan voor twee weken een kamer te bestellen in Zoals bekend, hebben enige tijd geleden enkele onverlaten het door schoolkinderen geplante Julianaboompje te Dubbeldam omgehakt en de bloemen, die er om heen stonden, uitgerukt. Laat nu gisterochtend tot aller verras sing er plotseling een nieuw boompje staan! Zouden de daders berouw hebben gekregen? Koop geen brandblusapparaten zonder stempel. Zoals in Lochem bijvoorbeeld, waar de politie ont dekte dat er enkel water in zat. En per slot van rekening kunt U dat uit de kraan ook tappen nietwaar? Wist U het al? De commissie voor de perszuivering heeft bepaald, dat gedurende 75 jaar geen persorgaan mag wor den uitgegeven onder de naam „Volk en Vaderland". We gelo ven niet, dat de mensen er om zouden vechten als het wel mocht verschijnen. Twee mensen wer den gisteren gedood, toen een vrachtauto op de weg van Wa- geningen naar Rhenen tegen een boom vloog. Van de 4000 de- mobilisanten der drie Zuidelijke provinciën werden allen, op een een hotel te Amsterdam en geen ander verlangen dan te gaan zeer gering percentage na, in een schrijven. burgerbetrekking geplaatst. Al- Op de vraag wat hij denkt over dus verklaarde gisteren de direc- de tegenwoordige Nederlandse re- teur-inspecteur van de Arbeids- gering, zeide hij: „Dit Kabinet bureaux in Brabant, Limburg en kan men vergelijken bij een auto, Zeeland tijdens een bijeenkomst die op het midden van de weg van directeuren dezer bureaux, rijdt in een land, waar men rechts houdt". tot DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien Weersverwachting, geldig hedenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk op klaringen en plaatselijk enkele krachtige Op de gisteren te Middelburg gehouden tentoonstelling voor pluimvee, konijnen, post- en sier- duiven werden de onderstaande bekroningen behaald. Het fraaiste hoen der tentoon stelling was een Zwart Java- krielhaantje van dhr J, C. Ragut te Middelburg. Het fraaiste ko nijn, een Alaska, was van dhr J. C. Vogelenzang te Middelburg. Dhr P. van Sabben te Middelburg kwam met de fraaiste postduif „vliegtype", terwijl de fraaiste postduif „vliegklasse" behoorde aan dhr D. M. Klaassen te Mid delburg. Dhr C. van Nimwegen uit Nieuw- en St.-Joosland be haalde met zijn Witte Wyandotte haan de bekroning „fraaiste haan Grote Hoenders", terwijl eveneens de fraaiste hen, een Witte Wyan dotte, door hem werd ingezonden. Het fraaiste kriel „Grote Hoen ders" was een Kriel Buff Leg horn van dhr B. Valkier te Mid delburg. Het fraaiste kriel van de tentoonstelling was de Hol landse Patrijs Kriel van dhr C. Poortvliet te Middelburg. De fraaiste krielhaan was van dhr J. C. Ragut, de fraaiste kriel- hen van dhr C. van Nimwegen te Nieuwland, het „fraaiste trio krielen" van C. Poortvliet te Middelburg. De Vlaamse Reus van dhr A. Louwerse te Kleverskerke bleek het fraaiste konijn van de grote rassen. Het beste konijn Midden rassen een Alaska van dhr J. C. Vogelenzang te Middelburg. Het fraaiste konijn, kleine ram. was van dhr A. J. Mesu te Middel burg. Dhr J. Nijholt te Koude- kerke behaalde met een Klein Dwergkonijn de bekroning „Fraai ste der langharige-, kortharige- of dwergrassen". Het mooiste ge tekende konijn was een Hollander van dhr P. de Buck te Veere. De mooiste jonge duif en de fraaiste jonge doffer waren de dieren van dhr J. de Buck te Middelburg. De collectie prijzen werden ge wonnen door de volgende heren: A. A. Clement en M. J. Mesu te Middelburg, N, Cornelisse en C. van Nimwegen te Nieuw- en St.- Joosland en J. Nijholt te Koude- kerke. Een overzicht van de tentoon stelling, welke uitstekend ge slaagd is, geven wij morgen. POLITIEMANNEN SLAAGDEN. welke in Tilburg plaats vond. Omstreeks 14 November ver wacht Prinses Elisabeth van En geland haar kindje. Er Zullen speciale postzegels voor uit Voor het dezer dagen te Amers- gegeven worden. Een kostbare foort onder Staatstoezicht gehou- Stradivarius. gemaakt in 1735, is den examen voor het verkrijgen te Trani nabij Bari ontdekt en van het Politie-diploma A slaag door kenners als echt erkend. den o.m. de heren M. J. C. de De elfjarige Giosa di Camillo is Kok en J. Vader, beiden agent te Pascara aan de dood ontsnapt i van politie te Goes, terwijl de buien. Matige tot krachtige en - langs de Waddenkust nog nu en toen hij in een ongeveer 16 m. brigadier van politie S. de Putter dan harde wind tussen West en diep ravijn viel... op de rug van het politiediploma A verwierf met Zuid. Iets minder zacht. een hond. De hond stierf. de aantekening „met lof".

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1