TRUMAN als president der V.S. herkozen. INIEUWS Democratische meerderheid in Huis en Senaat. Marshall zal waarschijnlijk aftreden. Volgend jaar Dieseltreinen in Zeeland. De invloed van Truman's herkiezing op de buitenlandse politiek. Feestelijke bijeenkomst van Eerste Kamer. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De toekomst van Indië.j democraten winnen race om presidentschap. D Afschaffing Tahaksdistributie? Vlissingen—Rotterdam in minder dan twee uur. Verkeersweg Middelburg- W.-Souburg wordt verbeterd. Schendingen van het bestand door de Republiek. Dienstplichtigen Koninklijke Marine. Moeten zes maanden langer dienen. SNIPPER bonnenlijst UaAty, iMunan'ö iw-enbtcw-p Wetsontwerp toeslag pen sioenen z. h. s. aangenomen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1093 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord DONDERDAG 4 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V.„F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.41 u., onder 17.05 u. Maan op 13.05 u., onder 19.36 u. Hoogwater op Vrijdag 5 Nov.: Vlissingen: 4.08 u. 2.04 m., 16.31 u. 2.01 m. Wemeldinge: 6.10 u. 1.66 m., 18.24 u. 1.69 m. Grote veranderingen voltrek ken zich in Indië. Dr van Mook heeft afscheid genomen als luitenant-gouver neur-generaal en daarmede is de laatste Landvoogd uit Indië verdwenen. Wel worden door Dr Beel alle bevoegdheden met betrekking tot Indië welke toekomen aan de Luitenant-Gouverneur-Ge neraal uitgeoefend, maar met de uitdrukkelijke bedoeling, dat deze bevoegdheden geleidelijk zullen inkrimpen, tot tenslotte ae Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon overblijft HARRY S. TRUMAN is gisteren, na een dramatische nek-aan- nek-race,- de spannendste in de geschiedenis van het land, voor 4 jaar herkozen als president der Verenigde Staten. Zyn republi keinse tegenstander Thomas Dtewey heeft gisterenmiddag om kwart over vijf de verrassende overwinning der democraten toe gegeven. Op dat moment leidde Truman in 28 staten, die 304 kies- Dr Beel is dus naar Indië ge- ,nannen moeten aanwyzen, terwijl Dewey in 16 staten met 1,,in liaf L'ioc/Ukllooo ilo loulinrr lia/1 gaan om het gezag van de Gou verneur-Generaal tc verplaatsen naar de te vormen Indonesische Unie. Hoe de zaken in Indië nu ver der zullen lopen moet worden afgewacht. Veel hangt hierbij af van de houding die de republiek wenst aan te nemen en van het beleid van de opvolger van Dr van Mook, een man die Indië niet kent en die in een voor hem vreemde omgeving^ geplaatst is op een voor Indië en Nederland historisch moment. e regering schijnt nog steeds op het standpunt te staan, dat de plaatselijke onbekendheid van Dr Beel een voordeel is. Een deskundig man als Star- kenborgh Stachouwer, die Indië kende en die een van de moei lijkste perioden in de geschiede nis van Indië mee doorleefde, v.e'rd de laan uitgestuurd. Verwacht wordt, dat een man als Dr Beel meer onbevooroor deeld zal zijn en dat hij meer open zal staan voor de nieuwe eisen van de nieuwe tijd. Prof. Schermerhorn zou zeggen: dat hij over meer fantasie beschikt. Dit is mogelijk. Maar aan de andere kant is een zekere des kundigheid toch zeker niet over bodig. Vooral nu hij te maken krijgt met mensen als Soekarno en diens vrienden die in geen geval onbevooroordeeld zijn en rikanen die kans hebben gezien, drie jaren lang met de Nederlandse r.egering hun politiek spel te spelen. stemmen in het kiescollege de leiding had. Politieke waarnemers geven de j volgende oorzaken op voor Tru- j man's overwinning: 1. De grote opkomst der kie zers, waaronder vele „onzekeren". 2. De stem der vakverenigingen. Dewey en de rejiublikeinse partij steunden de Taft-Hartley-Wet (anti-stakingswet), die de vak verenigingen een beknotting achtten. 3. De vrees, dat een republi- keinse regering de sociale winsten van de „New Deal" in gevaar zou brengen. 4. Een meerderheid van aan hangers der „New Deal" steunde Truman ais de ware opvolger van de „Rooseveit-traditie". 5. Een opmerkelijke verschui ving onder de boeren, die voor dien steeds republikeins stemden. Toen de lichtkrant van de „New York Times" het bericht van de overwinning deed verschijnen, daalde een regen van confetti, bladen uit telefoonboeken en stukjes linnen naar beneden van de omringende wolkenkrabbers. DEWEY STUURDE GELUKSTELEGRAM. Dewey stuurde het volgende telegram aan Truman: 189 Laafste cijfers. Om 21.15 Oost-Amerikaanse standaardtijd waren de stem men van 120.506 der 135.868 kiesdistricten geteld. De cijfers luiden: Truman Dewey Wallace Thurmond 22.031.686 20.217.515 1.019.150 839.024 TRUMAN .Een brede glimlach. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft op de te Apeldoorn gehou den. tentoonstelling „Het Por tret" een werk, „100-jarig Vrouw tje", aangekocht van de Apel doorn e kunstschilder Wim Helder. Volgens berichten uit Parijs, welke zijn omgeroepen door de New-Yorkse Radio, zou de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, de bedoeling hebben per 20 Januari a.s. af te treden, en wei ongeaeht de uitslag van de verkiezingen. Hoewel het state departement over deze berichten het stilzwij gen bewaarde, heeft Marshall te Parijs, zonder de berichten te be vestigen, verklaard, dat hij bij talrijke gelegenheden de wens te kennen heeft gegeven zich uit de staatsdienst terug te trekken. Aan de geruchten, dat Marshall voornemens is af te treden, wordt te Washington vast geloof ge- „Mijn hartelijkste gelukwensen becb( pjet ;s mogelijk dat Tru- aan U met Uw verkiezing en alle man (jje zeer veej prys 0p Mars- goede wensen voor een succesrijk haU stelt hem zal trachten te bestuur. Ik dring er bij alle Ame- bewegen nog aan te blijven. Het op aan zich achter U te ;s n;et bekend, wie Truman even- verenigen, ter ondersteuning van tueel a]s opvolger van Marshall alle pogingen om onze natie sterk 20u benomen Men neemt alge. en vrij te lioudcn en vrede m de meen aan dat_ wanneer Marshall wereld te stichten.' Kansas City U et heeft de schijn, dat aan Te Kansas City toonde presi- 1 1 de republiek zekere eisen dent Truman zich overgelukkig, zullen worden gesteld, waai aan Hij schudde journalisten de hand, "t worden voldaan voor ver- sj0eg de arm om goede kennissen onderhandelingen mogelijk en toonde een brede glimlach, z.jn. Merkwaardig is b.v. dat in jn een verklaring heeft de her een blad als de „N. R. Crt.", nu .kozen president beloofd: „zich te zou heengaan, ook Robert Lovett, de onderminister van Buiten landse Zaken, zijn ontslag zal in dienen. Het nieuwe Congres. Op grond van de bekend zijnde reeds werd betoogd, dat men de wijden'aan de zaak van de vrede resultaten zou liet nieuwe Ameri- in de wereld". eis tot nakoming van het be stand, met een korreltje zout moet nemen, omdat hier immers Ook de onmacht van de repu bliek een rol speeit De republikeinse leiders heb ben steeds beweerd, dat zij in hel door hen bezette gebied met terdaad het gezag uitoefenen. Thans echter wordt hen de sug gestie aan de hand gedaan zich achter onmacht te verschuilen. In hetzelfde blad wordt er op gewezen, dat wel als eis is ge steld, dat eerst de militaire on derwerpen moeten behandeld, maar dat dit geen verhindering behoeft te zijn, om toch maar informele politieke besprekin gen te beginnen. Nader werd trouwens gemeld, dat de rege ring haar standpunt heeft ge wijzigd en dat zij thans bereid is zonder het stellen van voor waarden, de onderhandelingen voort te zetten. Zo wordt hét de republiek ge makkelijk gemaakt haar oude tactiek verder toe te passen. En zij zal dit te gemakkelijker doen, au zij tegenover zich heeft een man, die getoond heeft dat de vaste lijn bij hem vaak zoek is, en die zich op een voor hem min of meer onbekend terrein moet wagen. Zo blijft de toekomst van In dië allesbehalve rooskleurig. BITTER EINDE VAN TIEN JAAR DROMEN. Voor Dewey kwam de neder laag als het bitter einde van een droom van tien jaar. Dit was zijn derde poging. In 1940 werd Wen dell Willkie door de republikeinse conventie candidaat gesteld; in 1944 versloeg Roosevelt hem in de presidentsverkiezingen. Practisch zijn thans Dewey alle toekomst kansen op het presidentschap ont nomen, aldus Reuter. kaanse Congres vermoedelijk als volgt zijn samengesteld: Senaat: 54 democraten en 42 republikeinen (voor de verkiezin gen was de verhouding: 51 repu blikeinen en 45 democraten). Huis van Afgevaardigden: 229 democraten en 205 republikeinen, alsmede een zetel van de Ameri kaanse Labourparty. (Het hui dige Huis van Afgevaardigden telt 243 republikeinen, 185 democra- ten, twee leden van de Ameri kaanse Labourparty en vijf va cante zetels. Deens schip op mijn gelopen. Het Deense s.s. „Oregon" van „De Verenigde Stoomschipmaat schappijen" te Kopenhagen, groot 10.865 ton, is gisteren 15 mijl N.N.W. van Borkum op een mijn gelopen. De bemanning bleef on gedeerd en het schip werd niet ernstig beschadigd. De „Oregon" was op weg van Lulea (Zweden) naar Emden met 8000 ton erts aan boord. Verwachting: minder rook- lust, dalende kooplust en teruggang in de koop kracht. Naar het „Vrije Volk" verneemt, zou het thans in de bedoeling lig gen, om reeds op 1 Januari 1949 over te gaan tot het afschaffen van de tabaksdistributie. De alge hele opheffing zou voorafgegaan worden door een verhoging van het tabaksrantsoen van gemiddeld vijf rantsoenen tot zes rantsoenen per veertien dagen. Deze verho ging zou dus in de loop van No vember op December haar beslag moeten krijgen. Een beslissing is echter nog niet gevallen. Van groot belang voor de mo gelijkheid van het opheffen der tabaksdistributie zal de ruimere aanvoer van Balkan- en andere Oriënt-tabakken zijn. Deze zal ge paard gaan aan een vermindering van de import van Virginia-tabak die dollars kost. De verwerking van meer Oriënt-tabak zal niet alleen de gemiddelde prijs der si garetten hoger maken, doch bo vendien een druk op de vraag leg gen, omdat het publiek tegen woordig een grote voorkeur voor Virginia-tabak aan de dag legt. De min of meer gedwongen om schakeling van Virginia- op Oriënttabakken zal, naar ver wacht wordt, de rooklust van het publiek doen dalen. Dr Beel te Batavia gearriveerd. Gisteren is Dr L. J. M. Beél te Batavia gearriveerd. Hij werd verwelkomd door dr Van Mook, Min. Stikker en de heer Neher, Vice-Admiraal Pinke en Generaal Spoor. 's Middags werden in een be sloten vergadering van de voor lopige federale regering door de luit.-g.g. en de hoge vertegen woordiger der Kroon toespraken gehouden, waarna bevoegdheden werden overgedragen. Op de gisterenmiddag in het Schuttershof te Middelburg ge houden verkeersconferentie heeft ir H. Burger, adjunct-chef van dienst der Nederlandse Spoor-1 wegen, zeer belangwekkende mededelingen gedaan omtrent de invoering van dieseltractie op de1 Zeeuwse lyn. Ir Burger antwoord- de n.l. op een desbetreffende vraag, dat het in het voornemen der N.S. ligt om met ingang van de nieuwe dienstregeling in Mei 1949 boven het aantal stoomtrei nen, dagelijks in iedere richting driemaal een dieseltrein te laten ryden. Deze treinen komen van en gaan naar Rotterdam. Zij ver trekken uit en rijden tot Vlissin gen. Het zal dan mogelijk zijn de reis VlissingenRotterdam of omgekeerd in minder dan twee uur te maken. De tijden, waarop de dieseltrei nen in Vlissingen zullen aanko men, zijn: 9.39, 13.39 en 21.00. De vertrektijden uit Vlissingen zijn: 9.46, 16.47 en 21.09. Deze treinen zullen te Rotterdam direct ver binding geven met Utrecht, waar zij in depot worden gehouden. Zij zullen stoppen te Bergen op Zoom, Goes en Middelburg. Het zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn, ook aan het station Krui- ningen stil te houden. Van provinciale zijde zal echter worden onderzocht, of de boot- diensten met O.-Z.-Vlaanderen toch op de nieuwe regeling kun nen worden ingesteld. DEWEY .alle kansen ontnomen.. Hoofdlijnen worden niet onderbroken. In diplomatieke kringen te Londen heerst volgens Sylvain Man- geots, Reuter's diplomatieke correspondent, het vertrouwen, dat, in tegenstelling tot de aanvankelyke verwachtingen, er geen onder breking zal zijn van de Amerikaanse buitenlandse politiek in haar hoofdlijnen. Kruinbreedte zal 20.80 m. bedragen. Zoals wjj reeds meldden, is op de begroting voor 1949 van het Provinciaal Wegenfonds van Zee land een belangrijk bedrag uit getrokken voor de verbetering van de weg van Middelburg naar West-Souburg, de drukste ver keersweg in onze provincie. Ir H. D. J. Swaters, hoofd ingenieur van de Prov. Water staat, deelde ons hieromtrent mede, dal de verbeteringen van deze weg begint bij de Poelen- dalebrug te Middelburg en ein digt bij W.-Souburg. Er zal een gefundeerde klinker weg ter breedte van 614 m. wor den aangelegd voor twee rijbanen. Daarnaast komt een klinkerweg voor het langzame verkeer (voor wagens, fietsen enz.) van 4.50 4.80 m. Aan de huizenkant zal een voetpad worden gelegd van ca. 2 m., terwijl tussen de snelweg en die voor hef langzame verkeer een berm van 3',4 m. komt. De kruinbreedte van het geheel zal 20.80 m. bedragen. De watergang aan de zijde van de kanaaldijk zal gedeeltelijk wor den gedempt, zodat hier een flin ke bermsloot overblijft. Uiteraard wordt de voorm. trambaan geheel in de nieuwe weg opgenomen. Aan de andere zijde van de weg, maar achter de huizen, zal een niewe watergang worden gegra ven, die vóór de Abeele zal aan sluiten op de tankgracht. Daar Voor Europeanen bestaat de kans, dat het nieuwe congres gunstiger tegenover „Amerikaan se hulp aan Europa" zal staan dan het oude. Wat Duitsland betreft, zal, naar men verwacht, generaal Clay niet worden vervangen de wordt op 10 December wacht. In de organisatie der V.N. zal de overwinning van Truman de voornaamste invloed uitoefenen op het Palestijnse vraagstuk, al dus meent men in hoge kringen der V.N. te Parijs. Indien Dewey Een zwarte lijst. De Dienst Legercontacten heeft een overzicht gepubliceerd van vijandelijke activiteit op het on der Nederlands bestuur staand gebied op Java gedurende het tijdperk van 29 September tot en met 26 October. In dat tijdperk kwamen voor: Beschietingen van bivaks en van voertuigen 66; Rampokpartijen i 280; brandstichtingen 45; sabota ge-acties 47; beschietingen van patrouilles en botsingen 193; moorden op ambtenaren en op le den der bevolking 118; ontvoerin gen van ambtenaren en leden der bevolking 61; gewonde ambtena ren en bevolkingsleden 17. Voorts wordt gemeld, dat ten Z.O. van Malang op 31 October I Harry S. Truman werd geboren een Nederlandse patrouille nabij op een farm in de buurt van Kan- de bestandslijn vanuit republi-1sas City (Missouri), 8 Mei 1884. keins gebied is beschoten, welk Onder andere heeft hij juridische vuur werd beantwoord en tot en militaire wetenschappen bestu- zwijgen gebracht. De volgendedeerd. In de eerste wereldoorlog dag kwam in hetzelfde gebied diende hij als artillerie-officier in eenzelfde incident voor, waarbij het Amerikaanse leger in Frank- door de republikeinen, die zich op rijk. federaal gebied bevonden, gebruik Na de oorlog werd hij deel- werd gemaakt van zware mitrail-genoot in een textielwinkel. Deze leurs en karabijnen. Zii werden door een Nederland se patrouille verjaagd, waarbij de aanleg hiervan in het uitbreidings plan tussen Poelendale en de Lageweg, zal getracht worden ter hoogte van de Lageweg een dui ker te maken, zodat de afwate ring verder door de bermsloot kan geschieden. Het dempen van de oude en het graven van de nieu we watergang zal in opdracht van de Herverkavelingscommissie ge schieden. Met het gehele project zal irt 1949 worden begonnen. Op de hermen aan beide zijden van de weg zuilen halteplaatsen voor autobussen komen. Daar in de toekomst op de weg tussen W.-Souburg en Vlis singen insteekhavens zuljen ko men, zal de weg hier niet worden verbeterd. Over wat de electrische trei nen betreft, zo zeide ir Burger, viel nog niets mede te delen, daar momenteel nog geen stroom beschikbaar kan wor den gesteld door de P.Z.E.M. De elektrificatie van de spoor lijn zal dan ook voorlopig niet verder gaan dan tot Bergen ojj Zoom. Bij de mededeling over de die seltractie maakte ir Burger nog In de kazernes en op de schepen van de Koninklijke Marine is een bekendmaking voorgelezen, dat de dienstplichtigen van de lich ting 1946 ingedeeld bij de Ko ninklijke Marine niet zoals ver wacht over enkele weken met groot verlof zullen gaan. De de mobilisatie van deze lichting is zes maanden uitgesteld. Middelburg bezwaren heeft tegen horst. Wegens zijn benoeming tot di recteur in de Centrale Arbeiders1 verzekering- Depositobank zal ir. H. Vos te zijner tijd aftreden als lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lijst van de Partij van de Arbeid is drs G. M. Neder- G. v. d. Putte overleden. Te Ermelo is gisteren op 88- jarige leeftijd overleden de heer Geeraard van de Putte, afkom stig uit Souburg. De heer Van de Putte was van 1924 tot 1935 lid van Ged. Staten van Zeeland, was lid van de Raad van Commissarissen van de N.V. P.Z.E.M. en was van 1910 tot 1938 bestuurslid en tweede penning meester van de Stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom. De heer Van de Putte heeft voor Zeeland jarenlang op de bres gestaan en zijn verscheiden heeft in uitge breide kring droefheid verwekt. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De begrafenis zal Zaterdag a.s. om half drie, op de algemene be graafplaats te Vlissingen plaats hebben. 11 Nov. Zesmogend- hedenconferentie over Ruhrgcbied. Reuter's diplomatieke corres pondent te Londen meldt, dat uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de conferenties van deskundigen der zes mogendheden over internationale controle van het Ruhrgebied 11 November te Londen geopend zal worden. één voorbehoud. Dc dieselmoto ren, die worden gebruikt, zijn n.l. nog maar kort in dienst gesteld en zij moeten hun bruikbaarheid nog bewijzen, maar algemeen kan verwacht worden, dat hierbij zich ge entegenslagen van betekenis zullen voordoen. Tenslotte kon ir Burger de aan wezigen nog mededelen, dat de stoomtreinen met ingang van de nieuwe dienstregeling het traject B. o. ZoomVlissingen en omge keerd zullen afleggen in een tijd, die 20 minuten korter zal zijn dan thans. Aan het station Goes zullen de tijden van aankomst en vetrek der treinen uit en naar beide rich tingen niet meer dan tien minu ten uit elkaar liggen, hetgeen voor de bus- en bootverbindingen van invloed zal zijn. (Op de verkeersconferentie zelf komen wij morgen uitvoerig te rug. Red.) geldig van 7 t.m. 20 Nov. 1948. Bonnen voor Vlees: 361 Vlees: 100 gram vlees. 362 Vlees: 400 gram vlees. 363 Vlees: 150 gram vlees. Alle Bonkaarten 367 Algemeen: 1 ei. 368 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Bonkaarten KA, KB, KC 812: 371 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 372 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 373 Algemeen: 250 gram zachte zeep 250 gram soda. 374 Algemeen: 125 gram koffie. 375 Algemeen: 50 gram thee. B 385 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. Bonkaarten KD, KE 812: 377 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gr. vet. 378 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas. 379 Algemeen: 500 gram zachte zeep -f 500 gram soda. Tabak- en Versnaperingenk aart en QA, QC 808: 127, 131 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken Geldig zijn de bonnen van de strook V. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Nov. a.s. wor den gebruikt. De tussentijds aan gewezen bon 336 Algemeen voor 100 gram vlees, is geldig t.m. 6 Nov. a.s. De niet-aangewezen bon nen van strook 1 kunnen worden vernietigd, evenals de bonen 115 tabak van de tabakskaart. de oorlog werd hij genoot in een textielwinkel, zaak verliep echter ten gevolge van de na-oorlogse moeilijkheden. Met behulp van de invloedrijke ver" aanvallers 4 doden en 3 gewonden politicus in Missouri, Tom Pender- verloren en aan Nederlandse zijde gast, werd Truman een van de geen verliezen werden geleden. belangrijkste plaatselijke politici hetgeen wel het geval zou zijnhad gewonnen, zou d Amerikaan- geweest (aldus meent men), in-|se delegatie waarschijnlijk aan dien Dulles minister van Buiten- r gedrongen hebben op uitstel van landse Zaken zou zijn geworden'de beslissing over het Plan-Ber- (bij de verkiezing van Dewey). 1 nadotte. Overigens gelooft men, De kansen op een bijeenkomst dat de benoeming van Truman van de zeven mogendheden, die geen ingrijpende veranderingen in de Amerikaanse politiek in de en in 1934 tenslotte Senator, het geen hij tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog bleef. Toen werd hij benoemd tot voor zitter van de commissie voor onderzoek der oorlogsproductie, hetgeen beschouwd werd als een zeer verantwoordelijke functie van nationale betekenis. Truman heeft herhaaldelijk verklaard niet de post van pre sident te verlangen. Zijn vrienden zijn van oordeel, dat hij dit eer lijk meende. In 1944 werd hij ge-J kozen tot candidaat voor het vice presidentschap voor de democra tische partij. een Atlantisch Pact zouden aan gaan, acht ijien belangrijk ver groot. Voorts had men te Londen van de zijde van een republikeinse regering sterker drul%op binnen landse economische aangelegen heden der „Marshall-landen" ver wacht. dan men thans meent tege moet te kunnen zien. Wat betreft China verwacht men thans „een minder plotse linge wijziging der Amerikaanse politiek". Een van-de eerste gevolgen van Trumans overwinning zal, naar men over het algemeen te Parijs meent, zijndat de werkzaam heden van de algemene vergade- ring \an de Y.N. tot het einde toe zullen worden voortgezet. Dit ein- Het V.N. zal brengen. Wel verwacht men, dat de ver kiezing van Truman de onder-feest handeling over een Noord-Allan- derd tisch militair verbond tussen de V.S., Canada en de West-Euro- pese Unig zal bespoedigen, daar de sterke demc cratische meerder heid hem de noodzakelijke Se naatsgoedkeuring zal geven. (Van onze parlementaire redacteur. de vergadering, duidden nu niet bepaald op een politieke arena. Er bestond grote belangstelling voor de redevoeringen van prof. Kra nenburg en minister-president Drees, zowel de gereserveerde als de publieke tribune waren geheel gevuld. Verschillende leden van de Raad van State én de Tweede Kamer waren aanwezig. Het viel niet mee om weer direct aan de normale agenda te beginnen. TOESLAG PENSIOENSFONDS. Slechts het wetsontwerp voor toeslag op de pensioenen lokte enig debat uit. De heer Vixe- bokse (C.H.) wenste dat de Pen sioenwet rekening zou houden met de stijgingen of dalingen van de kosten van het levensonderhoud. De heer Lieshout (K.V.P.had eveneens dergelijke bezwaren. Vol gens hen was een nieuwe voorzie- ning op korte termijn reeds nood- fotographen en een kopje thee na zakelijk nu verschillende goederen was gisteren een beetje in «Ie Eerste Kamer. Hon- jaar geleden werd in ons land een nieuwe Grondwet aan genomen, een Grondwet, die van zeer groot belang is gebleken voor het Nederlandse staatsrecht. Mi nister Spitzen, die voor de eerste niaal ais minister achter de re geringstafel zat het gehele TV„„, CL. M;;„werL-erc Kabinet, behalve de heer Stikker, Prot. Chr. Mijnwerkers- was aanwezig zai wei direct bond. onder de bekoring van het minis- Tot bondsvoorzitter van de tersel,a" Prot. Chr. Mijnwerkersbond is in1 Een feestelijk, met palmen en de plaats van de heer H. Kroos- begonia's versierde zaai, acht hof gekozen, de h r*C. Feenstra grote schijnwerpers voor de film- uit Treekbeek tot dusver hoofd- operateurs, radio-installaties, pers bestuurslid van de P.C.M.B. reeds duurder worden. De communist Schalker kwam direct met een motie op tafel om op de pensioenen f 1.toeslag te geven. Minister Maarseveen voelde er niet veel voor. Pensioenen moeien bij wet worden vastgesteld. Het is onmogelijk om elke kleine wis seling in de kosten van het levens onderhoud te doen uitkomen in de pensioenen, zei hij. Wel zal bin nenkort een wetsontwerp worden aangeboden om ook gepension- n'eerden voor hun kinderen bij slag te verstrekken. De motie- Schalker werd met 304 stem men verworpen. Drie van de communisten en één van de heer Barge. Deze laatste was blijkbaar nog van het feestrumoer vervuld, dat hij abusievelijk voorstemde. Het wetsontwerp werd z.h.s. aan genomen evenais het ontwerp- Pensioenen militaire mobilisatie slachtoffers 19141918. Toen kroop het Kabinet minister Sassen waande zich in Indië en de Kamer onder de palmen vandaan, om nog enkele uren ge zellig bijeen te zijn. Drie gemaskerde en gewapende inbrekers drongen dezer dagen de woning van een weduwe te Asten binnen, die daar zich met. haar enige dochter thuisbevond. De ge maskerde lieden wilden de brand kast van de in het huis gevestigde Boerenleenbank roven. Maar de sleutel was bij de kassier en die woonde ergens anders. Dus zijn de dieven onverrichterzake terug moeten keren. Herfst of geen herfst, een krielkip in poste rend (Fr.) kwam dezer dagen trots aangewandeld met negen piepkuikens die ze „ergens" had uitgebroed. Ja, ja, dat heitelan! De politie te Groningen heeft thans de hand kunnen leggen op de dader van de brandstichting in een manufacturenhandel te Stads kanaal, op 12 Sept. j.l. De dader, een zekere H. uit Oude-Pekela, verkocht de gestolen kleding en bekende na de diefstal de brand te hebben gesticht. Een 72-ja- rige wielrijder J. H. K. te Den Haag, verleende gisterenochtend geen voorrang aan een personen auto. Hij werd aangereden en kreeg een schedelbasisfractuur. Op weg naar het ziekenhuis over leed hij. -• En in Eindhoven kwam gisteren een luxe wagen uit Eind hoven in botsing met een bestel wagen uit Tilburg. Bij deze bot sing werden zes personen ernstig gewond. 44 jaar is hij, Jurgen Hinrichsen uit Fiensbourg, bijge naamd „het scheermes" en gedu rende de laatste twee oorlogs jaren HilfSzollskret r op de rand van de Wieringerrneer. Een weer loze arrestant schoot hij daar in de rug en begroef hem eigenhan dig in de duinen. Gisteren eiste de advocaat-fiscaal van het Am sterdamse Bijzondere Hof de doodstraf tegen hem. Hij, de moordenaar, luisterde onbewogen. Sjoerd Leiker, tot nu toe re dactie-secretaris van „De Nieuwe Stem", is benoemd tot hoofd van de Regionale Omroep Noord, zo wordt uit Heerenvui gemeld. Herdenkingsplechtigheid te Westkapelle. Op Zondag: 7 November a.s. zal te Westkapelle weer de plechtige herdenking plaatsvinden van de Engelse militairen, die voor de bevrijding van Walcheren in 1944 het leven lieten. Om elf uur des morgens zal men zich verzamelen in Hotel „De Valk" en om half twaalf vindt op de dijk, vlak bij de landingsplaats, een herdenkingsdienst plaats. Bij deze plechtigheid zullen aanwezig zijn een 30-tal Engelsen van het bezettingsleger uit Hamburg, n.l. enige marine-officieren en een klein detachement mariniers, als mede een legerpredikant. Na afloop van de plechtigheid op de dijk zal het gezelschap, waartoe ook enige Nederlandse auteoriteiten zullen behoren, een eenvoudige lunch gebruiken in het wederopbouwkamp. De Engelse gasten zullen Zater dagmiddag met een schip (een omgebouwde Duitse®mijnenveger) te Middelburg arriveren, aan de Loskade. Aan boord zullen zij overnachten. Het schip brengt hen hierheen vanuit Maassluis, waar zij met de leavetrein uit Duitsland arriveren. Direct nadat de maaltijd te Westkapelle is afgelopen, zullen zij vertrekken. BREUKELENS WELDOENSTER BEZOCHT WALCHEREN. Miss Margaret Salomon uit Brooklyn N.Y. heeft Walcheren bezocht. Zij werd hiertoe in staat gesteld, door de dankbare bewo ners van Breukelen, voor welk geteisterd stadje zij de organisa tie en de uitvoering regelde van het adoptieplan „Brooklyn helpt Breukelen". Zij koos Walcheren omdat ze, na lezing van Den Doolaard's boek „Het verjaagde water", graag met het reliefwork op het eiland wil de kennis maken. Reis en verblijf werden ge regeld door de Provinciale Zeeuw se V.V.V. en onder leiding van de directeur, de heer Smit te Veere, heeft ze talrijke uitstapjes ge maakt. Haar bewondering voor de energie waarmede het herstelwerk werd aangepakt, stak ze niet on der stoelen of banken. Zaterdag vertrekt Miss Salomon weer naar „The States". De algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland zal Woensdag 10 November a.s. ge houden worden te Goes, in Hotel „De Korenbeurs", om half elf v.m. DE BILT ZEGT: Zuidwestelijke wind. Toenemende bewolking met tij delijk énige regen. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidweste lijke wind. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1