NIEUWS CHINESE REGERING WANKELT OP HAAR GRONDVESTEN Tsjang Kai Sjek verloor de slag in Mandsjoerjje. Dr Ir W. H. J. HARMSEN 40 jaar bij Rijkswaterstaat. Scheiding tussen Groen-partijen was geenszins on vermijdelijk en noodzakelijk geweest. Dr Stavennan te Vlissingen gehuldigd Ooriogsmonnment PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onrust bij de Communisten. Krachtsverschuiving in het Verre Oosten. Nederland en de Republiek. Antirevolutionaire jongeren. Hevige gevechten in Palestina. DE SAVORNIN LOBMAN WILDE HERENIGING. Feestelijke jubileum- vergadering te Utrecht. De toestand in Frankrijk te Dorahurg onthuld. SNIPPER Uitgave Stichting „Zceuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1091 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 2 NOV. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, MeliskerBe; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen!" Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.38 u., onder 17.09 u. Maan op 10.43 u., onder 18.01 u. Hoogwater op Woensdag 3 Nov.: Vlissingen: 2.44 u. 2.40 m„ 15.00 u. 2.31 m. Wemeldinge: 4.49 u. 1.98 m., 17.03 u. 1.86 m. EINDE VAN STRIJD IN CHINA IN ZICHT? 1 Jf et gaat Stalin niet in alles t 1 naar de vleze. Het kraakt in de Kominform. Niet alleen in het Oosten van Europa maar ook in Nederland blijkt er een stroming te zijn, die zich met de door Stalin ge volgde politiek niet kan vereni gen. Gedurende de oorlog werd de Komintern opgeheven, omdat haar taak de partijen in an dere landen te leren op eigen benen te staan als vervuld kon worden beschouwd. Het communisme kreeg daardoor een nationaal karakter. Later echter nam Stalin zijn draai, door de oprichting van de Kominform en de veroordeling van het nationalisme. Alles moest vanuit Moskou worden ge regeld en aan Moskou onderge schikt worden gemaakt. Dit heeft verzet gewekt in Bulgarije waar echter al spoedig de koers gewijzigd werd en in Joego-Slavië waar Tito blijft weigeren zich zonder meer aan Stalin te onderwerpen. Maar ook in ons land begint het te rommelen. -- Er heeft zich uit de C.P.N. een comité gevormd, dat bezig is de partijleden met geheime circu laires te bewerken. In een van die circulaires wordt gezegd, dat er in de par tij innerlijke onzekerheid heerst die een overtuigend succes bij de laatste verkiezingen onmogelijk heeft gemaakt. En de grond van die onzekerheid ligt nergens an ders dan in de draai van Stalins politiek door de oprichting van de Kominform. TT et comité ^egt overtuigd te zijn, dat vooral de Tito-af- faire „onzekerheid" in het com munistische kamp heeft gebracht en erger nog: heel de verkiezing deed mislukken. Immers de dis kwalificatie van Tito kwam mid den in de verkiezingsvoorberei ding als een „schok, omdat het grote eenheidsfront van het communisme in de ogen der Ne derlandse kiezers plotseling een hevige klap kreeg" en „in Ne derland een verkiezingssucees voor onze partij onmogelijk ge maakt heeft". Het comité wenst uit deze on gelukkige gang van zaken tot helderheid te komen door te kie- D© regering van Tsjang-Kai- Sjek is dichter dan ooit in de loop van haar twintigjarig be staan een ineenstorting genaderd. Te Moekden is namelijk, aldus Chinese berichten uit pro-rege ringsbron, de strijd tussen rege ringstroepen en communisten ge ëindigd en wel op 80 October toen onderhandelingen over de capitu latie zijn begonnen. De Chinese regeringstroepen zijn begonnen Moekden te verla ten en hoewel het verlies van de stad nog niet officiëel is toegege ven, verdween kort na midder nacht de regeringsradio-omroep uit de aether. Tsjang-Kai-Sjek heeft toegege ven, dat zijn regering in Mand sjoerjje een nederlaag had ge leden. Volgens diplomatieke waar nemers te Londen heeft het ver lies van Mandsjoerije aan de Chi nese communisten een grote ver schuiving teweeg gebracht in het evenwicht der krachten in de wereld, die in het gehele Verre Oosten verreikende gevolgen kan hebben. Men is te Londen van oor deel, dat geen Chinese regering een grote macht kan zijn zonder de natuurlijke hulpbronnen van Mandsjoerye. Moh. Hatta bereid mr Stikker te ontmoeten. Naar Antara op gezag van welingelichte kringen te Djokja mededeelde, is Moh. Hatta gereed voor een onderhoud met minis ter Stikker, teneinde een gun stige atmosfeer te scheppen voor een hervattiing der onderhande lingen. Na dit onderhoud, waarvoor de heer Hatta naar Batavia zal komen, zal hij doorreizen naar Sumatra. Een definitieve datum voor het onderhoud is nog niet bekend. Moh. Hatta ontkende het be richt, dat hij op verzoek van de Partai Sarekat Islam Indonesia een rondetafelconferentie met de GENERAAL VLUCHTTE. Volgens berichten uit Peiping is generaal Wei Li-Hoeang, de opperbevelhebber der regerings strijdkrachten in Mandsjoerije, die uit Moekden zou zijn gevlucht, op bevel van Tsjang-Kai-Sjek aan gehouden. Men zou disciplinaire maatregelen tegen hem willen nemen. Veel zal er van afhangen, of de communisten thans terstond naar Peiping en Tientsin kunnen doorstoten, hetgeen wel als een reële mogelijkheid wordt be schouwd. Volgens de opvatting in wel ingelichte kringen zou een vrede door onderhandelingen slechts mogelijk zijn wanneer Tsjang- Kai-Sjek zich terugtrekt om de weg open te laten voor een coa litie-regering. TSJANG-KAI-SJEK VER TROUWT OP AMERI KAANSE HULP. Men neemt echter aan, dat Tsjang-Kai-Sjek vertrouwt op doeltreffende Amerikaanse mili taire hulp, die als Dewey de ver kiezingen wint, waarschijnlijk doeltreffend vermeerderd zal worden. Hierop heeft de Chinese regering haar hoop gevestigd. De komende weken, zo wordt ver wacht, zal de beslissing op de Noordelijke slagvelden van China vallen. Inmiddels hebben Amerikaanse onderdanen, wier aanwezigheid in Noord-China niet van essentieel belang is, van de Amerikaanse vertegenwoordigingen de raad ontvangen te vertrekken zolang er nog normale vervoersmogelijk heden zijn. DE MOORD OP IRVING ROSS. Irving Ross, de Amerikaanse functionaris van het plan-Mars hallhall in Oostenrijk, is volgens Weense waarnemers niet om po litieke redenen vermoord. Zij ge loven, dat het hier een roofmoord betreft. Er is nog geen officiëel Ame rikaans communiqué over de moord verschenen. De Russen hebben gisteren tweemaal een verzoek van officiële Amerikaanse zijde om een bezoek te mogen brengen aan het Oostenrijkse meisje Anna Superina, dat bij Ross in diens auto zat, afgewezen Als reden voor de weigering gaven de Sowjet-auloriteiten op, dat mej. Superina te ziek was om bezoek te ontvangen. Reuter ver nam van gezaghebbende zijde, dat het meisje kneuzingen en bajonet wonden heeft. Conferentie te Putten. In het vacantieoord van het C.N.V. te Putten is onder leiding van de voorzitter, de heer E. van Ruller, een driedaagse studie conferentie gehouden van de nationale organisatie van A. R. J ongerenstudieclubs. De heer H. A I g r a leidde de besprekingen Donderdagavond in met een referaat over „de Calvinistische reformatie en onze principiële politiek". Dit referaat heeft de mogelijk heid geopend tot 'n zeer vrucht bare bespreking, waarin als be langrijkste onderwerpen naar voren kwamen de idee van de Christelijke staat, de begrenzing der overheidstaak en de verhou ding tussen Kerk en Staat. Als tweede spreker trad op de heer J. Schouten, die in De Voorlichtingsdienst in hetboeiende speeches, welke bij el- gebied van Madioen meldde, dat kaar langer dan zes uur hebben tijdens een botsing tussen repu-1 geduurd, met de aanwezigen de blikeinse troepen en een bende I brandende problemen der jon- opstandelingen Zondagochtend in geren op zeer openhartige wijze het dorp Soemanding, in het re-heeft besproken, gentschap Ponogoro, een opstan-1 Deze problemen lagen op het deling werd gedood, die herkendgebied van de binnen- en bui werd als Moeso. Hij werd als zo danig geïdentificeerd door perso nen, die hem goed kennen, onder meer .door de resident dioen. Moeso gedood. Drooglegging van Walcheren werd hem voltooid. door COMMANDEUR IN DE ORDE VAN OR.ANJE-NASSAÜ. Gistermorgen werd in de rijk met palmen en bloemstukken ver sierde Statenzaal van het Mini sterie van Verkeer en Waterstaat de directeur-generaal der Rijks waterstaat, dr ir W. J. H. Harm- sen, gehuldigd in verband met zijn veertigjarige dienst aan bovengenoemd departement. Nadat de jubilaris en zijn fa milie waren binnengeleid, werd het eerst het woord gevoerd door de vice-voorzitter van de minis terraad en de oud-minister van Verkeer en Waterstaat ad inte rim, mr J. R. H. van Schaik. Mr Van Schaik begon na de mededeling, dat mr D. G. W. Spitzen, wegens zijn beëdiging tot minister van Verkeer en Water staat, niet aanwezig kon zijn, een overzicht te geven van de werk zaamheden van de jubilaris. Goes het arrondissementswerk leren kennen. In 1924 werd hij benoemd tot hoofdingenieur en later droeg men hem de directie der bruggenbouw op. Ais hoofdingenieur-directeur heeft hij de bruggenbouw in ons land op hoog peil gebracht. Zijn werk trok ook de aandacht in het buitenland. Wegens zijn grote kennis en kunde werd hem later de directie der „beneden ri vieren" toevertrouwd. In de oorlog maakte de heer Harmsen een organisatie gereed, die de obstakels zou gaan oprui men welke de vijand in de water wegen had achter gelaten. In 1945 volgde zijn benoeming tot directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Aan hem is de v "tooiïng van de drooglegging Walcheren te danken en het ont werp van een nieuwe weg door de Betuwe. Minister Van Schaik besloot tenlandse politiek, de Indische heer Harmsen zijn werkzaam- kwestie, de organisatie en actie i heden bij de 'Rijkswaterstaat was zijn toespraak met de opmerking Daarbij memoreerde hij, dat de,^aj he; Nederlandse volk de ju bilaris veel dank verschuldigd is. liet had H. M. de Koningin he- der partij en de organisatie en begonnen bij de aanleg van het iiaag<if yo zeide spreker, de jubi- an Ma-actie der Nationale Organisatie i Wilhelminakanaal. In 1916 en van A.R. Jongeren Studieclubs. 1924 had hij te Terneuzen en te te zen tegen de Kominform, die re- politieke partijen zou beleggen actionnair wordt genoemd en voor alvorens de onderhandelingen de nationale lijn! De Nederland se communist moet „op de eerste plaats Nederlander en dan strij der voor de wereldrevolutie" zijn! De Nederlandse communist „strijdt In nationale zelfstandig heid van zyn partij voor de be vrijding van de Nederlandse ar beidersklasse uit de kapitalisti sche slaverny. Hy volgt in deze strijd natuurlijk de communistisch marxistische beginselen en staat daarmee op dezelfde basis als de communistische partijen van de andere landen. Indien in ieder land de communistische overwin ning behaald is, zal de wereld revolutie voltooid zijn". met de Nederlanders zullen wor den hervat, aangezien dit, naar hij zeide, zou neerkomen op een op zij zetten van de competenties van het werkcomité uit het K.N. j vliegtuigen I.P. Wel heeft hij een „informa-„vreedzame Joden aan de winnende hand. Te Damascus wordt gemeld, dat het „Arabische bevrijdings leger" bevel heeft gegeven tot „verkorting van zijn lijnen" in Noord-Palestina, na een hevige Joodse aanval, welke gesteund werd door vliegtuigen, tanks en pantserwagens. In berichten van het „Arabi sche Bevrijdingsleger" wordt verklaard, dat de Joden in het gebied van Nazareth in Galilea van het westen, zuiden en Oos ten aanvielen en dat Joodse wachtposten en dorpen" bombar- VEERTIG JAAR CHR.-HISTORISCHE UNIE. tieve bijeenkomst" toegezegd deerden. Waarnemers met de politieke leiders. Verklaringen van Abdoel Kadir. van de V.N. waren getuige van de Joodse aanval, aldus deze be richten. De heer Raden Abdoelkadir vertrok gisteravond te 20.00 uur Het gaat hard tegen hard. van Schiphol wederom naar In donesië. Aan een vertegenwoordiger van het A.N.P. deelde hij mede, dat de besprekingen, door hem T I et rommelt dus bij de Stali- I in Den Haag gfevoerd met de be- 1 1 Mn MasekrJo» trokken autoriteiten niet hebben nezen. Naar de „Maasbode vernam, zouden in Dessau en Zurich reeds „zwarte" congres sen zijn gehouden van de anti- kominformisten uit Duitsland, Oost- en Midden-Europa, uit Zweden, Denemarken, Zwitser land, Nederland, Luxemburg en België, met de bedoeling te ko men tot de stichting van „onaf hankelijke" communistische par tijen. Hieruit blijkt, dat de eenheid ver te zoeken is bij de commu nisten; dat het rommelt en kraakt. Moeten wij ons hierover ver blijden? Misschien tot-op-zekere hoogte. Het is mogelijk dat op deze wijze de aanvalskracht van de Stalinistische legerscharen wordt verzwakt en dat het gevaar van een communistische terreur in Europa minder accuut wordt. Maar dat is dan ook alles. Laten wij ons wat dit betreft niet vergissen. Er is verschil van mening over de middelen die moeten worden gebruikt. maar de doelstelling blijft dezelfde: de voorbereiding van de wereldrevolutie. Alle krachten zullen worden ingespannen om dit doel te be reiken, nationaal en internatio naal. De uitgesproken bedoeling is, met meer kracht dan ooit tevo ren zich te stellen tegen de Heere en zijn Gezalfde en alle krachten te verzamelen tegen hen. die Jezus Christus erkennen als hun Heere en Koning. Meer dan ooit geleid tot ten, die hem Allerheiligen, een algemene feestdag in Frankrijk, bracht een gespannen wapenstilstand, na een rumoerig weekeinde in de steenkoolgebieden. Jn Noord-Frankrijk, te Douai, nieuwe 'gezichtspun- werd een bom geplaatst bij het hebben huis van een niet-staker. Ten- zouden kunnen brengen tot het terug komen op zijn verzoek om ont heffing van het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de republiek. De heer Abdoelkadir is bij zijn verzoek om ontslag mede geleid door de overweging, dat hij als ambteloos burger niet meer in staat zal zijn, van mi nuut tot minuut te - beschikken over officiële gegevens met be trekking tot de politieke, mili taire en economische aspecten, die nodig zijn om een juist beeld te verkrijgen van de stand van zaken, teneinde aan de hand daarvan de besprekingen te kun nen leiden gevolge van de ontploffing werd diens vrouw gewond. Er werden aanvallen gedaan op 15 huizen van werkwilligen. Een mijnin genieur en zijn vrouw werden gewond, doordat een zelfgemaak-1 van Prinsterer. (Van onze Utrechtse correspondent.) Voordat de heer H. W. Tilanus op de feestelijke jubileumverga dering by de herdenking van het veertigjarig bestaan der Christe- lijk-Historische Unie te Utrecht zijn rede hield (zie pag. 2 kolom 2), had prof. dr Th. L. Haitjema een wijdingswoord gesproken. De Groningse hoogleraar koos als tekst Psalm 21, de woorden, die Jhr Mr A. M. de Savornin Lohman op zijn sterfbed liet voorlezen. „Looft de Heer al Zijn heir- scharen, gij zijn dienaars die Zijn I welbehagen doet". Deze psaïm staat in het teken van het gehoor zaam zijn, zeide prof. Haitjema. 't Gaat bovenal om de dienst van God. Hier komt sterk naar voren hoe God wenst te regeren over alles. Voor ons betekent dit, dat ook de practische politiek behoort tot het terrein waar de Heer der Kerk over wenst te heersen. Wij willen in deze dienst van God staan. De rol der krachtige hel den zullen we niet gaan spelen, als we maar mogen behoren tot de grote schare dergenen, die Zijn welbehagen willen doen. TOESPRAAK PROF. DR F. C. GERRETSON. Prof. dr F. C. Gerretson, die de voortrekker der C.H.U., Jhr De Savornin Lohman, zeer van nabij hooft gekend, sprak over het ver leden van de Unie. Zij is wel jong maar kan al op een rijke geestes geschiedenis bogen, aldus prof. Gerretson. De C.H.U. ontstond uit één afscheiding en twee fusies. Zij was een wettige spruit van de grote 19e eeuwse West-Euro- pese verzetsbeweging tegen het beginsel van de Franse revolutie. Deze beweging vond in Nederland haar vertegenwoordiger in Groen te bom naar hun woning werd geworpen. Deze incidenten, aldus Reuter, Te betreuren valt de scheiding, die in de A.R. of C.H. partij ont stond. Deze afscheiding was niet weerspiegelen een toenemende j het gevolg van verschillen die de kracht van de stroming om naar het werk terug te keren. Men verwacht, dat na allerheiligen nog meer naar hun werk terug zullen jceren. Als gevolg vreest men verdere geweldplegingen. Het ministerie voor Openbare Werken en Vervoer heeft mede gedeeld, dat troepen gebruikt grondslag raakten. Het is moei lijk het verschil tussen C.H. en A.R. aan te geven. Toen men indertijd aan Lohman vroeg naar het karakterverschil tussen beide partijen, moest hij er, eer hij ant woord gaf, een diepgaande studie van maken. Dit is typerend, zei prof. Gerretson. De onpartijdige geschiedschrijver kan dan ook niet worden bij het lossen van kolen Een benoeming in een andere te Rouen en Lorient. Troepen j anders concluderen, dat de schei functie is tijdens het overleg in zullen eveneens kolen lossen te1 ding geenszins onvermijdelijk en Den Haag niet ter sprake ge- Le Havre, Bordeaux, La Palisse,1 noodzakelijk is geweest. Men zal komen.. Nantes enSt. Nazaire. het verschilpunt moeten zien te- Overweldigend e belangstelling. De grote zaal van het Vlissingse Concertgebouw bleek gister middag te klein, om allen, die de bekende chirurg dokter A. Sta- verman kwamen huldigen, te bevatten. Tal van vooraanstaande personen uit medische kringen zowel als van plaatselijke en pro vinciale verenigingen waren aanwezig. Door niet minder dan 16 personen werd het woord gevoerd. De eerste, die het woord voerde L. P. van Oorschot, als wethou- was de voorzitter van het huldi gingscomité Mr B. Kolff, burge meester van Vlissingen. In zijn rede deelde de burgemeester o.m. komt "daarom mede, dat aan giften was binnen- tot ons de roep om waak- gekomen een bedrag van f 1.960. z a a m te zijn en werkzaam. Edo J. Bergsma. f Gistermorgen is te Arnhem op 86-jarige leeftijd overleden de heer Edo J. Bergsma, van 1896 tot 1932 burgemeester van En schede. De overledene heeft grote be kendheid verkregen als voorzit ter van de A.N.W.B., van welke organisatie hij de laatste jaren ere-voorzitter was. der der gemeente Vlissingen en namens het Ziekenfonds Walche ren, Mr A. J. v. d. Weel, als voor zitter van het Alg. Middelburgs Ziekenfonds, dr J. J. Okker, na mens de Ned. Mij tot bevordering waarvan later door dokter Sta- j der Geneeskunst afd. Walcheren, verman werd bekend gemaakt, welke bestemming hij hieraan wenst© te geven. OVERIGE^ SPREKERS. Hierna werd het woord gevoerd door dr Van de Mandele namens de Ned. Mij tot bevordering der geneeskunde en meer in het bij zonder als voorzitter der Neder landse Specialistenvereniging. Na hem Spraken dr A. Nieuvven- huyzen, namens de Ned. federatie van Mij Ziekenfondsen, de heer dr J. Nieuwenhuyse, voorzitter der Afd. Noord- en Zuid-Beve land van deze Mij, ds J. Hindriks, voorzitter van het Chr. Zieken huis „Bethesda", de heer A. W. van Nieuwland, namens het St.- Josephziekenhuis, de heer A. Korteweg, secretaris der Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging te Vlissingen, en de heer A. R. König, namens de arbeiders die georganiseerd zijn in de Raad van Overleg. Ten slotte spraken nog de heer De Vos, directeur van de gen de achtergrond der kerkelijke gescheidenheid, tegen het verschil in geestelijk klimaat. Intussen: de scheiding bestaat, al vormen de partijen nog één be- ginselblok. Lohman heeft inzon derheid tegen het eind van zijn leven gehoopt op hereniging van hetgeen hij had helpen scheiden. Het berouwde hem, dat hij mis schien door zijn temperament olie in het vuur had geworpen. Toen prof. Gerretson enige dagen voor het sterven van Lohman de oude voortrekker bezocht, verklaarde Lohman dit uitdrukkelijk en hij verzocht prof. Gerretson deze wens te propageren. E>e hoop op hereniging na de bevrijding is ijdel gebleken en aldus prof, „Gerretson zij is niet wel mogelijk, wellicht niet wense lijk. Maar de samenspreking en samenwerking moet voortgezet worden en van hieruit willen wij de hand réiken aan onze poli tieke zusterpartij met welke wij één in beginsel en één in doel bleven. NOG TOEKOMST VOOR DE C.H.U. Op de middagvergadering van de jubileumsamenkomst spraken prof. dr J. de Zwaan te Leiden en mr dr J. van Bruggen te Heem stede over het culturele en het sociaal-economische aspect van de C.H.U. Zij toonden aan, dat de partij deze zaken niet verwaar lozen wil, maar ze juist met alle krachten heeft nagestreefd. Daarna luisterde men naar drie toespraken, resp. gehouden door mevr. C. F. Mackay (beter be kend als Frieda Katz), die de C.H.U. gediend heeft als gemeen teraadslid te Amsterdam en ne gentien jaar als lid van de Twee de Kamer en die de C.H. Vrou talisten behoren. Wel menen wij, dat een gemitigeerd kapitalisme de beste waarborgen voor de geestelijke vrijheid in zich hqudt. Daarnaast zien wij terug op de historie, al is het verwijt onbil lijk, dat wij ons teveel naar het verleden keren. Het is niet ge reformeerd om de erfenis der vaderen klakkeloos te aanvaar den. We moeten die erfenis echter wèl kennen. De „doorbraak" van 1945 ontstond voor een deel uit groot gebrek aan historische ken nis. Zo gaan wij de toekomst tege moet, ons kerende tegen de ge varen die ons vooral van binnen uit bedreigen en wij zeggen in de wereld Paulus na: Wij hebben al tijd goede moed! benoemen de Orde tot comman- van Oranje- laris deur Ir Nassau. De jubilaris dankte mr Van Schaik voor zyn woorden en wees er op. dat de Waterstaat een tra ditie heeft hoog te houden, waar bij nochtans een synthese gezocht moet worden tussen gemeen schapsbelang en volksbelang. Aardverschuiving bij Napels. Men neemt aan, dat 25 perso nen, die gisteravond in een huis te Posillipo bij Napels bijeen wa ren gekomen, levend zijn begra ven als gevolg van een aard verschuiving, veroorzaakt Lening van f 2.800.000.-— ten laste van de Prov. Zeeland. Door G.S. is bij de Provinciale Staten een voorstel ingediend voor een geldlening van ten hoogste f 2,8 millioen ten laste van de provincie. Dit bedrag zal als volgt worden verdeeld Kapitaalsversfrekking aan de N.V. Waterleiding Mij Midden- Zeeland ad f 800.000.een kapi taalsverstrekking aan het Prov. Gasbedrijf ad f 500.000.en een kapitaalsverstrekking aan de Provinciale Stoombootdierist ad. f 1.500.000.—. Gistermiddag' Is door de ont hulling van een oorlogsmonument op treffende wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van hen, doorgeurende de oorlog te Dom- zware regenval. Twee ministers burS z»n omgekomen. Tal van hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven om het red dingswerk gade te slaan. Vliegtuig neergestort in de V.S. Bij Muldrow, in de staat Okla homa, is een militair vliegtuig neergestort. De twaalf inzittenden kwamen om het leven. Prinses Anna van Bourbon Parma, die in Juni met ex-koning Michael van Roemenië getrouwd is, zou, aldus wordt te Kopen hagen vernomen, in de Lente een baby verwachten. wengroepen oprichtte in 1935; door de 75-jarige heer J. A. Bak ker te Menaldum, die als Tweede Kamerlid zitting had en op wiens kernachtig woord de zaal het Friese volkslied aanhief; door de heer C. Schram te Goes, een der oudste gemeenteraadsleden der C.H.U., die door zijn sappig Zeeuws woord de aanwezigen deed schudden van de lach. PROF. VAN NIFTRIK SPRAK. Maar aan het slot van de sa menkomst bezon men zich nog één keer. Na de tekening van verleden en heden, was de toe komst aan de beurt. Hierover sprak prof. dr G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam. Wel eens van een „Windvoor ziener" gehoord? Zo noemen ze in Gramsbergen een orgeltrapper. Gisteren herdacht de heer J. v. d. Haar in genoemd schone dorp, de dag waarop hij vóór vijftig jaar benoemd werd in deze func tie bij de Ned. Herv. Kerk. De jubilaris, 82 jaar oud, heeft het bijltje er bij neergelegd en gaat met pensioen. „Voor vrede en opbouw", „Geen huurverhoging", „Geen geld voor leger en vloot, maar beter en goedkoper brood". Dat vrienden, waren enkele leu Drie jaar geleden gaf men de zen, die gisteren door enige hon- federatie van Mij Ziekenfondsen, de oud-patiënten, de heren W. P. Edelman en De Reeper en de heermogelijk maken? Want wie stem- C TT.U. geen toekomst meer, zo begon prof. Van Niftrik. Christe lijke partijen waren immers over bodig g:worden! De jaren hebben geleerd, dat het anders is. Maar wat zijn nu de stuwende krachten, die voor de Unie een toekomst De Kloe, als bestuurslid der Ver eniging A.V.O. DANKWOORD. een uitvoerige rede dankte In de jubilaris de sprekers en haal de hij tal van herinneringen op. Hij gewaagde hoe hij met hart en ziel Zeeuw en bovenal Vlissinger is geworden. Aan het eind van zijn rede deelde dokter Stavernran mede welke bestemming hjj aan de gift van f1960.wilde geven. In onderling overleg met het huldigingseomité zal naar de wens van de jubilaris een keuze worden gemaakt uit de volgende bestemmingen: le. Het herstel van het stand beeld van Frans Naerebout. 2e. Het aanschaffen van een röntgenapparaat voor het kinder herstellingsoord „Zonneveld" te Oostkapelle, en 3e. Enkele aankopen te doen voor het stedelijk museum Vlissingen. men op zich'kan verenigen blijft wel bestaan, maar behoeft daar om nog geen toekomst te hebben. Onze toekomst ligt hierin, dat wij Jezus' toekomst belijden. Daarom verwacht de Kerk Hem. Daarom kent iedereen, die zich met christelijke politiek bezig houdt, geloofsgehoorzaamheid. Ook door oi :e politieke activiteit leggen wij belijdenis des ge- loofs af. De eigenlijke politiek wordt al leen door Christus bedreven op de dag van Zijn heirkracht. Wach tende op deze politiek, richten wij tekenen op, die er iets van doen blijken, dat Christus Koning is. Daarom is christelijke politiek een vrolijke en geen krampachtige zaak, omdat hij Gods daden laten zien. Daarom leggen wij ons niet aan een star beginsel vast, maar handhaven wij, op gevaar af, dat men ons onberekenbaar vindt, de te evangelische vrijheid. Wij leggen ons ook niet vast op kapitalisme Na dit dankwoord hebben velen'of socialisme. Uit liefde tot de van de gelegenheid gebruikt ge- j arbeid kunnen we geen socialist maakt om dokter en Mevr. Sta- zijn. Maar daar volgt helemaal derden vrouwen, leden van de Ned. Vrouwenbeweging in Am sterdam's centrum met zich mee gevoerd werden toen ze naar het raadhuis gingen om daar enkele adressen aan te bieden waarin ze hun eisen kenbaar maakten. De 53-jarige minister-president van J Pakistan, Liagat Ali, heeft een bezoek aan ons land gebracht. „We zijn blij met onze onafhan kelijkheid", zei hij. Een jaar ge leden had ik door Amsterdam kunnen lopen als een onbekende, thans treedt men mij tegemoet als vertegenwoordiger van onaf hankelijke natie. Nu, we moeten zeggen, dan kende hij de V.V.V. n„g niet. De geschenken, die Koningin Wilhelmina ter gelegen heid van haar jubileum heeft aan geboden gekregen, zullen van 8 November af in de troonzaal van het Paleis op de Dam worden ten- j toongesteld. Een klein enlrée van 25 ets zal worden geheven, dat dienen zal ter ondersteuning van het Wilhelminafonds voor de kanker. En ten bat an het Koningin Julianafonds zal men vanaf de 8ste November de Gou den Koets en de andere bij de Kroningsfeesten gebruikte rijtui gen in de Koninklijke stallen van het Haagje kunnen bezichtigen. In Engeland worden de rantsoe nen versnaperingen, suiker en vet vr"'ioogd en de rantsoenering van verman de hand te drukken. niet uit, dat we dus tot de kapi- jam en marmelade afgeschaft. genodigden en familieleden waren bij deze plechtigheid, die op het kerkhof plaats vond, tegenwoor dig. Hier waren o.m. aanwezig de burgemeester van Domburg Jhr Ir H. L. Boogaert met de raads leden, de leden van het comité, ds E. J. Visser, Geref. Pred. te Schermerhorn, de heer A. Bosdijk en dr De Haas. REDE DE HEER BRAND. De heer W. Brand, die ais voor zitter van tiet comité het eerst het woord voerde, dankte de ont werper, de lieer W. Messer, Mevr. L. Messer, die het beeldhouwwerk uitvoerde, en de ingezetenen van Domburg voor hun financiële of daadwerkelijke hulp. ONTHULLINGEN. De heer Piet Bommeljé, de enige overlevende uit een gezin van vijf leden, onthulde het mo nument. Nadat de heer "Brand met nog enkele woorden de, gevallenen had herdacht, was liet woord aan Domburgs burgemeester. Jhr Boogaert bracht dank aan het monumentencomité voor het werk, dat zij hebben gedaan. Spr. wees er op, dat thans de belofte van zijn voorganger, de wnd. burgemeester Roëll, die bij de herbegrafenis van de oorlogs slachtoffers op 2 Juni 1945 de nabestaanden had beloofd, dat de gemeente voor een monument zou zorgen, werd vervuld. OVERIGE SPREKERS. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door ds E. J. Visser, vroe ger predikant te Domburg, als oud-dorpsgenoot en door de heer M. C. Jellema, hoofd der Chr. School. Aan de plechtigheid werd mede werking verleend door de Zang vereniging „Volharding leidt tot het doel", o.l.v. de heer H. J. Adriaansen. Nadat velen een bloemenhulde bij het monument hadden neergelegd, werd de ont hulling besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. HET MONUMENT. Het monument is een syme- trisch metselwerk, waarin op twee gehouwen stenen enkele zinnen zijn aangebracht, die met toestemming van Muus Jacobs uit „Vuur en Wind" zijn overgeno men. Het beeldhouwwerk stelt voor, een bij een graf knielende vrouw, die daar bloemen neerlegt. DE BILT ZEGT: Tijdelijk enige regen. Weersverwachting geldig tot hedenavond Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zwaar be wolkt met hier en daar nevel of mist en tijdelijk enige regen of motregen, geleidelijke stijging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1