Schedelbreuk by vliegongeval. GEMEENTERADEN Voor de Zeeuwse jongens in indiê. Proeven met eieren en kunstmatige schedels. Oaplicek van Eva Braim was vervalst. Hatta uitgenodigd voor besprekingen. Maandag 1 November 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Dr Korringa niet voor half December terug. Naar wij vernemen zal de be kende bioloog, dr Korringa, nog enige tijd in Amerika blijven en hoogstwaarschijnlijk niet voor half December terugkeren. Wel licht zullen voor die tijd nog en kele brieven van hem tegemoet gezien kunnen worden. MIDDELBURG. „Het grote offer". Vrijdagavond werd in de Hof- pleinkerk de film „Het grote of fer" vertoond, uitgaande van de j bewees "zijn kwaliteiten. Nat. Chr. Geh. Onth. Vereniging. De avond werd geopend met In zijn openingswoord wees de een welkomstwoord van de heer voorzitter der plaatselijke afde- j M. Moermönd, secretaris der ver- ling de heer G. M. Fey op Kom. leniging en.daar vier jaar geleden 15, waarbij het vooral gaat om j Goes werd bevrijd, het zingen van het gebod der liefde voor onze het Wilhelmus. ken werd gebracht, viel bij de tal rijke bezoekers, blijkens het har telijk applaus, zeer in de smaak. De accenten, die in dit spel lig gen, werden dan ook geenszins verwaarloosd^ Zeker, er zou hier en daar nog wat geschaafd kunnen worden, maar toch, het publiek was hoogst tevreden. Meesterlijk ge speeld was vooral de rol van Leopold Graf door F. Hopmans, terwijl ook mevr. Bekenes met haar duidelijke zangstem, de heer D. v. Belois en de heer C. Karelse met hun spel het geheel zeer aan trekkelijk maakten. Het orkest lagere Tuinbouwschool de opening l Arrondissements-Recht plaats van de door de N.F.O. uit-i bank te Middelburg. Diefstallen van rijwielen en geld. Door de rijwielhandelaar Klaassen te Middelburg werd bij de politie aangifte gedaan, dat een hem onbekende persoon 2 rijwielen van hem had gehuurd. Deze persoon gaf op te zijn ge naamd J. B. van Lewedorp. De rijwielen waren niet terug ge bracht en hij vermoedde, dat de huurder zich de rijwielen had toegeëigend. Op 24 Aug. kwam iemand in de werkplaats van geschreven cursus „Motorkennis". De vice-voorz. der N.F.O. afd. Westelijk Schouwen, de heer P. v. d. Kreeke, sprak een welkomst woord tot de leraar aan deze cur sus de heer W. Flipse, ass. aan de Tuinbouw Voorlichtingsdienst te Schore en tot de 12 cursisten. Hij bracht verder een woord van dank aan het bestuur der tuin bouwschool en de heer C. G. Har- tog, hoofd daarvan, voor de mede werking. Vervolgens begon de heer Flip se met het lesgeven. naaste te handhaven. Spr. riep de sterken op om de zwakkeren te helpen in de strijd tegen de drank. De film „Het grote offer" waar schuwt zowel tegen de echtschei- SOL'BURG. Pluimvee-vereniging „Tot nut en Genoegen bestaat 20 jaar. De Souburgse Pluimvee- en Gezien de toenemende mecha- aangever en verzocht deze een nisatie, ook in de fruitteoltbedrij-1 lamp op zijn rijwiel te plaatsen, ven is het aantal leerlingen niet Deze fiets bleek en der vermis- bijzonder groot. Velen laten hun te rijwielen te, zijn en was in kans dit jaar voorbijgaan. Juist GPes "ij een opkoper gekocht, het goede onderhoud der machi- Bij het nader .ingesteld onder nes zal toch een enorme bespa- zoek bleek, dat een valse naam ring opleveren. Propagan" -.vond Hogeland" ,IIet was opgegeven door de'huurder der fietsen. Uit verklaringen van verschillende getuigen kwam vast te staan, dat de dader dingen als tegen het drankgebruik Komjnenveren. „Tot Nut en Ge- als -misbruik. Tussen het eerste en tweede deel van de film sprak de heer D. B. van Veen, propagandist van het hoofdbestuur over het toene mende drankgebruik, niet alleen in buitenkerkelijke, doch juist in de christelijke gezinnen. Spr. wees erop, dat de jeugd zich ontdoet van alle schijn en dat men de drank uit het gezin zal moeten weren. Met enkele cij fers over gevallen van openbare dronkenschap, toonde spr. aan, dal het drankmisbruik na de oor log ontstellend is gestegen, voor al onder de vrouwen en meisjes. Mishandeling. De politie heeft eind vorige week proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer uit Grijps- kerke, die een paard liet werken, terwijl het dier gewond was. De man zal zich voor deze dierenmis- handeli. g hebben te verantwoor den. GOES. Afscheid de heer dé YVijs Vrijdagmiddag heeft het Goese Lyceum officieel afscheid geno men van de heer C. M. de Wijs, die naar zijn geboorteplaats zal ver trekken om daar een nieuwe werkkring te beginnen na 14 jaar aan het Goese Lyceum verbonden te zijn geweest. Allereerst werd de heer de Wijs toegesproken door de rector dr C. v. d. Pol, namens het leraren corps dat hem als aandenken een compleet theeservies aanbood. Namens de oudercemmissie sprak de heer de Bruin en over handigde de vertrekkende leraar een boekwerk. Burgemeester W. C. ten Kate voerde het woord namens het cu ratorium en de commissie van toezicht. Namens de Lyceumvereniging „Vlam" sprak vervolgens de voor zitter de heer W. Duvekot. Uit zijn hand onttfing de heer de Wijs een boekwerk met de veelzeggen de titel: „La France immortelle", terwijl mevrouw de Wijs met bloemen werd verrast. Tenslotte sprak de heer J. Oele als voorzitter van de reünisten- vereniging. De heer de Wijs dankte het le rarencorps voor hun collegialiteit en vriendschap; de oudervereni ging, het curatorium en de com missie van toezicht voor hun be langstelling en medeleven en wendde zich vervolgens tot zijn leerlingen, die hij dankte voor hun werkzaamheid en gemoede lijkheid. Tenslotte memoreerde de heer de Wijs nog de prettige uren die het leiding geven aan het Goese Lyceumorkest voor hem zijn geweest. Zoals hij zei „in het driejarig bestaan is het orkest zijn oogappe^ geworden". Vergadering N.C.V.B. Vrijdagavond vergaderde de afd. Goes van de Ned. Chr. Vrou wenbond. Er werd een inzameling gehouden van Kerstpakketten voor de Koopvaardij. Mevr. van Klaveren hield een inleiding over: Een gesprek over vrouwen tot vrouwen (levensmoeilijkheden), "waarop een levendige discussie volgde. Herdenkingsavond. De A.-R. Kiesvereniging hield Vrijdag op de dag van de be vrijding in 1944, een druk be zochte herdenkingsvergadering. Nadat de voorzitter, de heer R. Zuidema, in een kort ope ningswoord herinnerd had aan de tijd van de bezetting en de bevrijding en er op gewezen had, aat ons gedenken moet voeren tot danken, werd door verschil lende sprekers het woord ge voerd. De heer A. Vingerling sprak ovér het werk vóór de bevrij ding, waarna Ds C. Stam flitsen gaf uit de bezettingswinter in Holland. Na de pauze sprak de heer J. Laport over de bevrijding van Goes en gaf de heer H. C. van Donk een nabetrachting op de bevrijding. Door Ds R. A. Flinterman werden liederen van strijd en bevrijding gedeclameerd en door de heer D. Rouw het Wilhelmus. Een gedeelte van het zang koor „Jubilate Deo" bracht ver schillende liedéren ten gehore. Het werd zeer op prijs gesteld, dat de burgemeester en diens echtgenote, een deel van de vergadering bijwoonden. Met het zingen van „Halleluja! eeuwig dank en eere" werd deze uitstekend geslaagde vergade ring gesloten. Carnaval in Rome. Vrijdagavond trad de Goese operette-verenigig o.l.V. Jan Kousemaker in het Schuttershof voor het voetlicht met de operette Carnaval in Rome. Dit stuk, dat speelt in de aan vang van deze eeuw en voor het eerst in 1873 in Wenen op de plan- noegen" hoopt op 12 en 13 Nov. a.s. in de zaal „De Zwaan" ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan een clubtentoonstelling van konijnen en hoenders te houden. De vereniging verwacht een record aantal inzendingen. Vele ereprijzen in de vorm van beker, lauwertakken en medail les en luxe voorwerpen werden reeds aan de vereniging ge schonken. Chr. Metaalbewerkers vergaderden. Donderdagavond vergaderden in de zaal „Rehoboth" de afd. Souburg van de Chr. Metaalbe- werkersbond in Nederland. De heer L. Vader, die 22 jaar de lunctie als voorzitter heeft waargenomen, had de wens te kennen gegeven deze functie neer te leggen, zodat in zijn plaats werd benoemd de heer A. Arendse Mz. Als secretaris werd herkozen de heer G. P. Kaat; als tweede penningmees ter de heer L. van Sluijs en als nieuw bestuurslid de heer P. A. v. d. Pute. Resultaat N.I.W.I.N.-colIecte. Het Niwin-comité te Souburg heeft een bedrag van f470 over kunnen maken aan het hoofd comité in Den Haag. Dank zij de onverflauwde ijver der collec- trices zullen 94 jongens over zee verrast worden met een Kerst pakket van de Souburgse be volking. RENESSE. Behoefte aan verenigingslokaal. Alhie. heerst momenteel grote behoefte aan een behoorlijk ver enigingslokaal. Het thans in gebruik zijnde is elke avond bezet en kan niet alle verenigingen opvangen. MSerderen gebruiken thans werkplaatsen voor hun repetities. HAAMSTEDE. Cursus „Motorkennis" begonnen. Alhier werd de propagandafilm was de 26-jarige groentenhande- van de Ver. „Het Hogeland" ge- laar A. V. uit 's-Heer Arends- draai^i De propaganda-avond kerke, welke tenslotte in Bergen werd met een kort woord geopend op Zoom kon worden aangehou- door de heer D. Braai, ouderling den. Bij zijn verhoor gaf hij toe der Ned. Herv. Kerk. De leiding beide fietsen te hebben verkocht, berustte verder bij de 'vertegen-j Eis: 1 j. en 6 m. m. aftrek, woordiger van „Het Hogeland" de Door J. H. v. d. Linden te heer v. d. Waal. De films „Was Middelburg werd aangifte ge- het zijn schuld alleen?" en de daan van vermoedelijke diefstal kleurenfilm die het werk van de van f 175.—, welk bedrag uit zijn stichting lieten zien, maakten geldkistje, hetwelk hij op zijn diepe indruk. In de pauze werden slaapkamer in een kast bewaar- nieuwe leden voor „Ons drie cents de, was verdwenen. Aangever fonds" gewonnen en lepeltjes en was van mening, dat de 30-jarige kaarten verkocht. Tot slot werd loodgietersknecht de W., welke een film over de feestelijkheden als kostganger in het gezin, op van Sept. vertoond. de hoogte kon zijn van de berg- Ds v. Swighem sprak een slot- plaats van dat kisfje, wel meer 1 van deze diefstal af wist. De YV. werd als verdacht van deze diefstal gearresteerd. Bij zijn verhoor ontkende hij te hebben geweten, dat zich op de slaap kamer van v. d. L. een geldkistje bevond. Hij wist van niets af. - De reparaties aan de Ned. ï°en de polit'f *eJcennen gaf. Herv. Kerk te Renesse vlotten. zopdIn woord. Z7JV Een klein gedeelte van het dak is worden genomen kwam verdach- thans klaar, en voorlopig met as- te „op zljn .eer.stf verklaringte- falt afgedekt irug en zel' dat hlJ op zekere g T.mw lavond bij zijn thuiskomst de Op het station van de B.T.M. achterdeur der woning open te Renesse is enige tijd geleden vond en op de keukentafel een een lantaarn geplaatst, waarmede geopend geldkistje zag staan. Hij a- rT! publiek ten zeerste vermoedde toen, dat er diefstal gediend is. Was gepleegd en daar zijn ver leden lang niet vlekkeloos was, werd hij bang voor de dader te worden aangezien. Hij heeft, volgens zijn zeggen toen de om het kistje verspreid liggende papieren, waaronder ook bank- Ned. Herv. Kerk. biljetten in het kistje gedaan en Beroepen te Meerkerk, B. N. ebt in de kast op de slaapkamer Y? C L. i. r>1 I - - c B. Bouthoorn te Bennekom. Aangenomen naar Rotterdam- Hillegersberg (6e pred.pl.), C. W. Wagenaar te Beetsterzwaag; naar Bierum, B. Bruins te He- melum. Geref. Kerken. Benoemd tot hulppr. te Vaas- sen, J. F. v. Hulsteijn, em.-pred. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Tweetal te Yerseke, M. Blok te Zeist en L. Rijksen te Leiden. Emeritaat. Met ingang van 1 Januari is eervol emeritaat verleend aan van v. d. L: opgeborgen. Van de diefstal zelf wist hij niets af. Ook ter zitting bleef verdach te ontkennen. Getuige v. d. Linde legt voor verdachte zeer bezwarende ver klaringen af. De Off. van Justitie acht het overtuigend bewijs geleverd, dat verdachte de diefstal heeft ge pleegd. Eis: 1 jaar gev. met aftrek. Uitspraak in deze zaken 10 November a.s. Uitspraken van 29 October 1948. A. v. 't W., kleinlander te Hoe Donderdagmiddag vond in de emeritaat aangevraagd. Ds H. E. Gravemeyer, Ned.1 dekenskerke, wegens het bestu- Herv. pred, te Amsterdam. Ds ren van een rijwiel en daarbij on- I. Voorsteegh, Ned. Herv. pred. der invloed val alcohol verkeren: te 's-Gravenhage, heeft eervol f 30 of 15 d. I I. S., directeur ener Handelsmij. VEERE. Geen deelname in de gemeenschappelijke regeling bouw- en wo ningtoezicht. De raad kwam Donderdag avond bijeen. De voorzitter deel de mede, dat ir Klokke, die in de vergadering zou verschijnen, verhinderd was aanwezig te zijn. De klokken van het carillon in Zoeterwoude zijn aangekomen. In de gieterij- te Aarle-Rixtel zijn ze gekeurd en in orde be vonden. Binnen afzienbare tijd kan het dus worden verwacht. De fa Elderhorst zal de klepel voor de grote klok sturen, om dat er nu geen brandalarme- ringsinrichting is De gemeenschappelijke rege ling inzake het bouw- en wo ningtoezicht was het voornaam ste punt. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. is niet aan de regeling deel te ne men. De burgemeester wees er op, dat de thans bestaande toe stand, hoewel verbeterd door de regeling met GrijpSkerke als centrale gemeente, absoluut on voldoende is. Bij de thans voor gestelde regeling zal een inter communaal lichaam worden in gesteld,'met als standplaats Sou burg. Als de raad besluit niet aan de regeling deel te nemen, is te verwachten, dat een rege ling van hogerhand zal worden opgelegd. Bij de voorgestelde re geling blijft de gemeentelijke medezeggenschap bestaan. De lieer Kodde wijst er op, dat de gemeenschappelijke regelin gen in Zeeuwsch-VIaanderen en Zuid-Beveland in de practijk niet voldoen. Bovendien zal de regeling niet goedkoop werken. Geraamd is, dat de kosten f 0.90 per inwoner per jaar zullen bedragen, maar j daar blijft het niet bij. Spr. zag liever samenwerking met een of meer gemeenten in de omgeving, ninntoezicht aangenotlien. Dan zal er tenminste geregeld een opzichter naar Veere kun nen komen. maken van de mogelijkheid tot het ontvangen van een premie tot verbetering van woningen, ingewikkeld geval. Doet de ge- iindien zij zelf niet bij machte meente het met dan komen we zijn cje kosten te betalen. Ook zonder bouw- en woningtoezicht en doen we het wel, dan komen we voor het feit van de onzeker heid betreffende de kosten.* Het kwam hem echter vreemd voor, dat er een opzichter min der zal zijn dan thans terwijl het werk zal toenemen door de op heffing van het streekbureau YValcheren. De heer van Nieuwenhuizen achtte de kostenraming wel aan de lage kant. Van twee kwaden moet de minst kwade worden gekozen, doch welke de minst kwade is, acht hij een probleem. De heer Kodde stelde daarna voor toe te treden onder voor waarde, dat de gemeente zich kan terugtrekken, wanneer zij zich niet met de gang van zaken kan verenigen. De heer van Nieuwenhuizen is van mening, dat dit moeilijk zal gaan. Voor het voorstel van B. en W. om niet aan de regeling deel te nemen stemden de heren Luijk, Bakker, Kodde en Kasse. De heren Mesu, van Bevreen en van Nieuwenhuizen stemden te gen. Veere zal dus niet aan de regeling deel nemen. Een voorstel tot het verlenen van een bijdrage van f 10. voor het aan ir Gerber aan te bieden huldeblijk werd aange nomen. De heer van Nieuwenhuizen vroeg, of het mogelijk is de vis- werd aangenomen hét voorstel tot het in rekening brengen van het z.g. mgerverbruik van water in noodwoningen. Over het punt: voorstel tot vaststelling van een gemeen schappelijke regeling inzake bouw- en woningtoezicht op de uitvoering van gemeentewerken op YValcheren, verklaarden alle leden zich voldaan. De heer Bouff (Arb.) was van mening, dat als gevolg hiervan het tempo van de wederopbduw zal worden opgevoerd. Hoewel Souburg een eigen dienst bezit, die perfect werkt en hier dus de nieuwe regeling bestaat, is niet onmiddellijke behoefte aan de P. v. d. A.-fractie toch er voor, omdat de gemeenten op YValcheren meer zeggenschap krijgen. Ook de heren Simonse (C.H.), Janse (C.H.) verklaarden zich voor de regeling, omdat de ge meenten meer zelf te beslissen krijgen, terwijl de heer Arendse (A.R.) van mening was, dat niet slechts Souburgs belang, maar ook dat der andere plattelands gemeenten wordt bevorderd. De burgemeester wees er op, dat Souburg inderdaad een of fer zal moeten brengen en dat vijf gemeenten reeds medewer king hebben toegezegd. Het per soneel van de gemeenschappe lijke dienst zal bestaan uit een directeur en enige opzichters. mijn in de stedelijke kleuren te Zolang de regeling echter niet doen schilderen. Dit is reeds be sproken door B. en YV. Enkele ontwerpen voor de verdeling van de kleuren zijn ter inzage ver strekt. Een beslissing is nog niet genomen, doch overwogen zal worden de stedelijke kleuren aan te brengen. SOUBURG. Gemeenschappelijke regeling bouw- en wo- wettelijk is goedgekeurd, kan nog geen sprake zijn van benoe mingen. In de rondvraag tenslotte ant woordde de burgemeester op een desbetreffende vraag van de heer Jansen (Arb.), dat de ge meente blijft aandringen op spoed bij de verbetering der straatverlichting. OOSTERLAND. Geen woningwet woningen. Woensdag vergaderde de raad Vrijdagmiddag kwam de ge- meenteraad van Souburg bijeen, onder voorzitterschap van Burg. De heër Kasse was het de heer Een aantal voorstellen werd z.h. Van der Have. Overeenkomstig Kodde eens De opzet van de re- s. aangenomen, o.m. dat tot wij- haar verzoek ontving mej. A. J. geling is té bureaucratisch z.i. I ziging van een besluit tot het Moelker eervol ontslag per 1 Hij had liever een aantal zelf- waarborgen van rente en aflos- Februari 1949 als onderwijzeres standige districten gèzien met sing ener geldlening aan te gaan aan de O.L. school te Oosterland. elk een eigen opzichter. I d°or de Stichting „Beatrix-kleu- Ingestemd werd met het treffen Wanneer de regeling van ho- terschool", tot wijziging jaar- van een gemeenschappelijke re- gerhand wordt opgelegd, dan wedde gemeentewerklieden, tot gelinf tusschen Bruinisse en moeten we die accepteren, aldus wijziging begroting Dienst voor Oosterland voor de brandbestrij- de heer Kodde. I Sociale Zaken voor 1948, tot toe- ding. Vernomen werd, dat de Wanneer b.v. met Arnemuiden kenning van een premie uit de bouw van de woningwetwonin- een regeling zou kunnen worden overheidskas aan de heer J. de getraffen, met ong. f 1.— per. Nooijer voor verbetering van de inwoner beschikbaar, dat zou dit woning Nieuwstraat 12. Hierbij z.i. meer acceptabel zijn. deelde de voorzitter mede, dat De heer Mesu achtte het een particulieren gebruik kunnen gen niet doorgaat wegens gebrek aan materiaal. Andermaal kwam de aanleg van de nieuwe Hef- weg ter sprake. Het resultaat zal aan de Ambachtsheer worden te Aerdenhout, wegens overtre den der vuurwapenwet. 3 boeten van f 50 of 20 d.; 6 boeten van f 30 d., met verbeurd verklaring der of 15 d. en 1 boete van f70 of 30 d. met verbeurd verklaring der in beslag genomen vuurwapenen B. v. d. L., bedrijfsleider te Middelburg wegens overtreding Veiligheidswet, f 6Q of 30 d. Sportnieuws. Motorrit op 6 November. De motorclub „Scheldegouwen" heeft op 6 November een oriën- teringsrit georganiseerd voor Zeeuwse motorrijders over een af stand van 100 km. Er wordt ge start om 3.30 u. van de Dam te Middelburg; de finish te Goes zal vermoedelijk omstreeks 7 u. over schreden worden. Dammen. De heer van Oosten, lid van de Krabbendijkse damclub bracht deze week een bezoek aan de Oostdijkse damclub waar hij een simultaan wedstrijd speelde over negen borden, waarvan hij er ze ven wist te winnen, één remise speelde en één verloor. RENESSE. Uitslagen dammen te Renesse van 27 Oct. '48: Boot-Hogerland 20; GoedbloedKorporaal 1 1; v. d. ZandeFasol 11; Steinvoortv. Felius 20; Dale boutC. Kostense 20. De bouw der 16 woningen aan de achterweg te Renesse maakt goede voortgang. Reeds zijn 9 wo ningen onder de kap, volgende week volgen er weer 3. Er kwam een Zeeuwse jongen terug uit Indië. Hij had zijn diensttijd volbracht. Onze vriend bleek goed op de hoogte te zijn van wat er zoal in Zeeland was gebeurd, toen hij in de tropen zat. Hoe is dat nu mogelijk?, zult u vragen. YVel, heel eenvoudig. Kees (zo heette hij) had steeds het „Zeeuwsch Dagblad" gelezen Hij kwam bedanken voor de ge regelde toezending per lucht post. Kees was niet de enige, die, het „Zeeuwsch Dagblad" ont ving. Nog altijd gaan iedere dag kranten naar de Oost. Ze wor den doorgegeven aan de mili taire vrienden en van a tot z gelezen. Gelooft u het niet? Gaat u dan maar eens met Kees praten. Of met Jan of met Bram. die in uw omgeving woont en tijdens zijn verblijf in Indië ook het „Zeeuwsch Dagblad" ontving. Tussen twee haakjes: de ver zending per luchtpost is niet goedkoop. Die kost per abonne ment f 16.50 per drie maanden. Ja, lezer, u begrijpt het al: wij hebben u weer nodig! Misschien herinnert u zich nog onze vorige actie, toen wij een beroep op onze lezerskring voor „ons kasboekje". U hebt ons toen niet in de steek gelaten en wij weten, dat u. ons ook nu zult helpen. Voor de Zeeuwse jon gens overzee. beroep op onze lezerskring deden voor „ons kasboekje". U hebt ons toen niet in de steek gelaten en wij weten, dat u ons ook nu zult .kostigen. Maar u zult het met ons eens zijn, dat daarvan de militair overzee niet de dupe mag worden. Wij hebben een voorstel. U kijkt eens goed in uw portemon- naie, of u iets te missen hebt. Het is al zo'n dure tijd, zegt u? Inderdaad, maar voor dit doel kan er altijd nog wel een gul dentje af. Bovendien zult u lid zijn van de één of andere ver- eniging. Welnu, als u voorstelt eens een collecte te houden zult u van alle kanten vast en zeker bijval ondervinden. Ons gironummer is: 274289 ten name van het „Zeeuwsch Dag blad" met vermelding van „voor onze militairen". Ook op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen kunt u het geld afgeven. Nog een verzoek tenslotte aan de familieleden van militairen, die in Indië een krant ontvan- gen. Het. komt voor, dat uw zoon, broer of verloofde al in ons land terug is en wij daarvan geen bericht hebben ontvangen, i Dan gaat de krant nog iedere 1 dag weg, maar komt onbestel baar terug. Dat is natuurlijk zonde van het geld. Will u van tevoren ons hierover inlichten? Bij voorbaat dank! Roofoverval in Amersfoort. Een gemaskerde man is gister middag tegen etenstijd hel kan toor van de Nederlandse Heide- Maatsehappij te Amersfoort bin nengedrongen. Een geldkist je met ongeveer f 6300.werd vermist. Wat veroorzaakt de dood van passagiers, die slachtoffer werden van een vliegongeluk? Wanneer het viiegttuig niet dadelijk een prooi wordt van de vlammen, nog voor er een botsing heeft plaats gehad, is de normale doodsoor zaak schedelbreuk. Men lieeft in Amerika onderzoekingen gedaan naar de wijze, waarop de schedel van een vliegtuigpassagier gebro ken kan worden. Met de bedoeling een middel te vinden om die kwa de kans zoveel mogelijk te be perken. Bij ontstentenis natuurlijk van menselijke schedels deed men, aldus de „Nieuwe Eeuw", proeven met kippeneieren. Schedels en kippeneieren heb ben ongeveer dezelfde vorm, en ze bezitten beide een dunne schaal, die een geleiachtige stof bevat. Eieren breken, wanneer ze van een hoogte van enkele decimeters op een harde opper vlakte vallen. Voor schedels is die hoogte iets meer dan een meter. De proefnemingen met de eieren verliepen als volgt: Men deed een ei in een soort schom mel, en slingerde die tegen een stalen plaat. Als het ei vrij lag in de schommel, werd het ge broken door een lichte schok, te vergelijken, aldus de proef nemers, niet een passagier zon der veiligheidsgordel. Wanneer het ei stevig werd vastgemaakt, doorstond het zwaarder schok ken. Als het ei tegen rubber geslingerd werd, ging het nog beter. Daarop nam men proe ven met een- gekussend stoot- blok, dat enigszins meegaf. Daardoor kon het ei tot ver traagde stilstand komen. In deze omstandigheden was een hevige schok nodig om het ei te breken. De proefnemers maakten vervolgens van plastic schalen, die naar dg vorm over eenkwamen met menselijke schedels en vulden deze met ge latine. Ze kregen tenslotte een kunstmatige schedel, die precies kon reageren als een echte. De ze modellen slingerde men vervolgens tegen materiaal, dat door passagiers in een vliegtuig bij een schok geraakt kan wor den. Op grond van deze proeven kwam men tot de volgende con clusie: Een vliegtuig, dat de grootste veiligheid garandeert aan sche dels, moet zijn passagiers zo stevig mogelijk aan zich ver binden. De voorwerpen, waar mede schedels in contact kun nen komen, mogen niet klein en hard zijn, maar moeten ge maakt zijn van dun metaal, om ringd door grote bedekkingen van meegevende plastic. Zit plaatsen moeten zo gemaakt worden, dat ze enigszins raee- glijden bij een botsing. De neus van het vliegtuig moet bestaan uit materiaal, dat geleidelijk meegeeft. Een piloot in een al dus geprepareerd vliegtuig kan aldus de proefnemers met een klein vliegtuig met een snelheid van 200 km per uur tegen de grond vliegen en weg wandelen met een misschien gekneusde, doch in elk geval ongebroken schedel. fyiA&t. Politie-agent Ralph d'Ambroxo in Massachusetts, zag af van het uitschrijven van een „bon" voor de dame, die hij had aan gehouden wegens te hard rij den met haar auto, toen hij haar als zijn voormalige onder wijzeres herkende. „Ik moest U eigenlijk hon derd strafregels geven" zei hij. .Waarom had U zo'n haast?" Waarop de onderwijzeres ant woordde: „Ik moet naar een vergadering voor veiligheid op de weg Luis Trenker, journalist-film producent, is ontmaskerd als vervalser van het „Dagboek van Eva Braun". Zoals bekend, werd onlangs aangetoond, dat hele delen van de ietwat pornografi sche .memoires" waren overge schreven uit de gedenkschriften van gravin Larisch Wallersee, geliefde van wijlen Rudolf van Oostenrijk. Het onder Ameri kaanse licentie verschijnende blad „Wochenend" zag, dank zij de publicatie van Eva Braun's herinneringen zijn oplaag tot 300.000 exemplaren stijgen. De brave Beieren vochten om de exemplaren, die zij elkaar zwart verkochten. Trenker is inmiddels onvind baar. Maar het „Wochenend" zet de publicatie rustig voort onder de titel „Das geheimnisvolle Ta- gebuch". Een soortgelijke zwendel werd in Oostenrijk bedreven door c! - heren Stefan Emszaros en Hel- muth Riege, die met een circus tent rondreisden, waarin men de stem van de Führer kon beluis teren. De heer Hitler, zeiden zij, sprak nog regelmatig over een geheime zender, waarvan zij al leen de golflengte kenden. Ems zaros kon Hitler's stem blijkbaar daarom zo goed imiteren, omdat hij in het hoofdkwartier had dienst gedaan. Hij en zijn collega Riege zitten thans gevangen. Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron is vernomen hebben de Nederlandse regering en de voor- lopige federale regering van In donesië de republikeinse minister president, dr Mohammed Hatta, uitgenodigd naar Batavia te ko men voor belangrijke besprekin gen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw stadium van vitaal belang in de onderhandelingen tussen de Ne- derlanders en de Indonesische re publikeinen, en zijn van mening, dat de uitslag van deze besprekin gen wel' beslissend zal zijn voor vrede of oorlog in Indonesië voor het einde van dit jaar. Naar verder vernomen wordt is aan dr Hatta verzocht besprekin- i gen te voeren. W ater standen. Keulen 085 (+003), Ruhrort —131 (+003), Lobith 877 (L-002), Nijmegen 632 002), Arnhem 661 001), Eefde 190 (—004), Deventer 110 (—002), Borgharen 3968 085), Belfeld 1084 (—013), Grave (ben.) 465 (+011). Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.) N.C.R.V. 6.15 Sport. 6.30 Met band en plaat. 7.00 Nieuws. 7.15 N.C.R.V. leeslamp 7.30 Actueel geluid. 7.45 Gram. 8.15 „Vrij en Blij". 8.45 „De Erfgenaam van Redclyff", 9.25 Orgel. 9.50 Haydn. 10.15 Sweelinck kwartet. 10.45 Avondoverdenking. HILVERSUM I, (301,5 M.): V.A.R.A. 6.00 Nieuws. 6.20 Tonny Sohifferstein; 6.30 Strijdkr. 7.00 Gram. 7.15 Pers en publiek. 7.45 Reg. Uitz. 8.15 Benedict Silber- man. 8.50 De Ducdalf. 9.10 Volks concert. 10.10 Oppassers van roofdieren. 10.30 Notenkraker. 11.15 Jan Corduwener. Dinsdag 2 November 1948. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.) K.R.O. 8.15 Philh. orkest. 9.35 Opera. 10.00 „Wie komt er in mijn hokje". 10.30 Schoolradio. 11.00 Muziek houdt fit! 11.30 Lichtba ken. 12.03 Klaas van Beeek. 1.25 Sopraan en piano. 2.00 Gram. 2.30 Onder ons. 3.00 Schoolradio. 3.30 Opgewekte klanken. 4.00 „De Zonnebloem". 5.00 Na de school tijd. 5.15 Kamerorkest. 5.30 „Lang zullen ze leven". 5.45 Kamer orkest. HILVERSUM I, (301,5 M.): V.P.R.O. 7.50 Dagopening. A.V.R. O. 8.15 Gram. 9.00 Philh. ^orkest. 930 Aubade 10.00 Morgenwijding. 11.00 Radio V.U. 11.30 „De wek ker". 12.00 Metropole orkest. 12.33 Pianoduo. 1.20 The Avroleans. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio matinee. 4.30 Piano. 4.40 De schoolbel. 5.00 Kinderkoor. 5.30 Gram. 5.45 Reg. uitz. De Kerstpakketten-actie voor onze jongens in Indië heeft te Oosterland opgebracht f240,65 en te Sirjansland f 50.25. Totaal f 290.90. Donderdag werd in de Nood kerk te Zoutelande de Jubileum film „Gouden banden" vertoond, 's Middags was de film voor de schoolkinderen vertoond. medegedeeld. Bij de rondvraag informeerden de heren Stoutjesdijk en Hage naar hét herbouwplan voor de Kerkstraat. Besloten werd tot het tijdelijk wegnemen der bor den voor de Kerkstraat, waar door het toegestaan wordt met wagens door de straat te rijden. Tenslotte werd nog gesproken over de uitvoering van het schilderwerk aan de school te Oosterland. Piet de-tDcfrfrUc loor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 17. „Joen, wa staet daer een deftige meneer te wachte, die za 'k mar is gauw deur laete, wan da's vast een burgemees ter of zö ies van dien aerd", zei Pier bij zich zelf. „Vooruit meneer, gae gerust je gang exellentie, U mag deur", schreeuwde Pier naar de heer met het bolhoedje. Neé, jie nie slaeger, jie moe nog effe wachte", riep Pier kwaad tegen een slagersknecht, die dadelijk het bevel van die rare agent op wilde volgen. „Wat heeft dat hier te betekenen", klonk er plotseling een zware stem achter Pier. Daar stond een inspecteur van politie en hij keek zo streng! „Nou zeg op"! baste de inspecteur en hij maakte zich zo kwaad, dat z'n snorrepunten er van trilden. „Ik bin ier zo veê as verkeersman op 't ogenblik", zei Pier loch wel een beetje benauwd. „Zo, zo, neem dat mannetje maar eens mee", zei de inspecteur tegen de agenten, die bij hem waren. Dat is vast een misdadiger, misschien wel een inbrekerl'

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3