Tweede Kamer neemt land- en tuinbouw belangen onder de loupe. Ingena's huwelijk. Dr L. J. M. Beel hoge vertegenwoor- \FLiTSFM diger van de Kroon. a 0" - Afd. Walcheren der Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Woning- en gezinstelling 1947. Overleg met georganiseerd bedrijfsleven gevraagd. W. Moutliaan won derde trainingsrit. Schadeloosstelling voor hewoners der Gerard Doustraat. Hervormingsdag. Tuinbouw een vergeten hoofdstuk. Overname slachtvee slechts met geldig vervoerswijs. Gen. Synode Geref. Kerken (art. 31) Maandag 1 November 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Voorlopig verslag over de begroting voor landbouw 1949. Pagina 2 Blijkens het voorlopig verslag van <ie commissie van rapporteurs over de begroting van Landbouw zijn in de afdelingen der Tweede Kamer brede beschouwingen ge houden over tal van vraagstukken betreffende land- en tuinbouw. Aan dit verslag is het volgende ontleend: De aandacht van vele leden was getrokken, door de herhaalde ver klaring in de memorie van toe lichting, dat aan de ondernemer een grotere mate van vrijheid zal worden gegeven, een voorwaarde, die de regering nodig acht voor de verwezenlijking van de econo mische unie met België en Luxemburg. Wat wordt hier pre cies bedoeld? Deze leden waren van oordeel, dat een minder ingrijpen der over heid in het kader der schaarste- economie ten gevolge van de rui mere goederenvoorziening niet mag leiden tot het zich terug trekken der overheid ook buiten het kader der schaarste-economie. Vele andere leden konden zich in het algemeen met de door de minister uitgestippelde doelstel ling van het beleid wel verenigen, maar achtten de uitdrukking, dat de landbouwpolitiek „ook aan de welvaart en aan de bestaanszeker heid der producenten ten goede kan komen'' voor deze producen ten weinig vertrouwenwekkend. Voor zover alle door de minis ter genoemde middelen om tot kostprijsverlaging te komen daar toe inderdaad kunnen strekken juichten deze leden dit van harte toe, doch zij meenden er met gro te ernst op te moeten wijzen, dat en het landsbelang en de waar borging van een redelijk bestaan van boer, tuinder en landarbeider eist, dat ook aan dit laatste de volle aandacht dient te worden geschonken en er tegen moet worden gewaakt, dat het land- en tuinbouwbedrijf in een toestand zou geraken ais vóór de oorlog. Met de het -eerst aan het woord zijnde leden drongen deze leden dan ook krachtig op een duide lijke verklaring aan, met name omtrent het systeem, dat de re gering denkt te volgen. Verder werd gevraagd of het in de bedoeling van de minister ligt om een staatscommissie te benoe men om de huidige landbouwpro blemen van de toekomstige land bouwpolitiek in studie te nemen. Verscheidene leden- waren van Kordeel, dat de vrijheid van de individuele ondernemer zo weinig mogelijk aan banden moet worden gelegd en dat controle-maatrege len op het bedrfjf tot het uiterste moeten worden beperkt. Sommige leden zouden overwe gend bezwaar hebben tegen het loslaten van het richtprijzenstel- sel. Zij wezen er voorts op, dat de minister zich blijkens de memorie van toelichting voorstelt bij het te voeren beleid nauw overleg te plegen met het georganiseerde be drijfsleven. Zij achtten het nood zakelijk dat overleg op een bre dere basis dan tot dusverre het geval was te doen rusten. Bij de aardappelverbouwers ontstaat steeds meer onrust inge volge de groter wordende afzet- moeiiykheden en de daarmede ge paard gaande prijsdaling. Verschillende leden, die er op- wezen, dat zich ook reeds een overproductie van uien voordoet, merkten op, dat goede consump tieaardappelen nu al verkocht worden beneden de kostprijs, ter wijl ook het pootgoed sterk in prijs is gezakt. Zü zagen met be langstelling de uiteenzetting van het standpunt van de minister in dezen te gcraoet. Vervolgens wezen de hier aan het woord zijnde leden op het feit, dat de daling der prijzen, die de producent ontvangt, haast niet van invloed is op de prijzen, die de consument betaalt. Dit geldt ook in sterke mate voor de groen- teprijzerv Enige leden vreesden, dat de Vele leden vroegen waarom de wijze van uitvoering van z.g. „boerenwerken" zal worden ver anderd, Zij betreuren de mede- I deling dat het in het voornemen ligt van de minister om een ein de te maken aan de z.g. boeren werkobjecten en deze onder te l brengen bij de Rijksdienst Uitvoe- landbouw de gang van zaken met ring Werken, enig wantrouwen gadeslaat. Zij Het had vele leden verwonderd, doet dit, omdat de overheid er dat in de memorie van toelichting telkens, en zeer te recht, snel bij zo weinig aandacht is geschonken is om een rem te zetten op oplo- aan vele bij de vorige begroting pende prijzen, doch zich niet gedane toezeggingen. Gedoeld haast, wanneer, zoals nu het ge- werd hierbij o.m. op Vestigings ei is met de aardappelen, de eisen in land- en tuinbouw, uit- pjijzen dalen. betaling van melk naar qualiteit, Vele leden zouden het op prijs streeksgewijze invoering van een stellen een overzicht te mogen verbod om melk te verwerken ontvangen van de mate, waarin van op t.b.c.-reagerend rundvee, onze landbouw kan voorzien in de pachtruil, publicatie van de ver- voedselbehoeften van het eigen slagen van de landbouw, het bren- volk. gen van tuinbouwproducten onder Enige leden konden zich ver- de Warenwet, de verhouding van enigen met het verlenen van de kosten van het landbouwon- meer vrijheid aan de export, derwijs ten opzichte van het nij Thans doen zich ten aan- verheidsonderwijs, de samenstel- zien van de export van boter, ling van een bodemoverzichts- kaas en paarden zulke onredelijke kaart, toestanden voor, dat snelle wijzi- Vele leden drukten er hun vol ging van het huidige systeem is doening over uit, dat het land- en gewenst. tulnbouwonderwijs bij voortduring Deze leden betoogden voorts, de aandacht van de regering dat het nodig zal zijn, de export- heeft, al moesten zij hier dirèet heffingen belangrijk te verminde-1 aan toevoegen, dat de bezuiniging ren, opdat zij, die voor export wer- speciaal op het aantal lagere ken, meer dan tot nu toe daarvan scholen ten zeerste door hen ook de vruchten kunnen plukken, wordt betreurd. Vele leden juichten het toe, dat Voorts gaven dezelfde leden als de minister bijzondere aandacht j hun mening te kennen, dat de ver- wil schenken aan de kleine boeren houding tussen land- en tuinbouw- en tuinders. 'scholen te wensen overlaat; 'de Opgemerkt werd dat aan de laatste hebben een achterstand tuinbouw in de memorie van toe- bij de eerste, lichting wel bijzonder weinig aan-Vele leden vroegen wanneer de dacht besteed wordt, zodat de in-j indiening van het ontwerp ener druk wordt gewekt, alsof deze nieuwe Pachtwet kan worden te overigens zeer belangrijke tak*gemoet gezien, van voortbrenging een vergeten Algemeen werd aangedrongen hoofdstuk is geworden. Zij oor- op snellere afdoening der schade- deelden dat opheffing van de uitkeringen. teeltregeling in de tuinbouw fa-VISSERIJ, taal zou zijn en dat deze regeling' Vele leden meenden te moeten Goede, tijd van Oosthoek De ilissinger VT. Mouthaan heeft Zaterdag de derde trai ningsrit voor Zeeuwse renners, gewonnen. Hij reed de 80 k.m. inmet de Indische zaken. 2 uur en 18 minuten* gevolgd door! Onmiddellijk nadat Vrijdag de C. Oosthoek uit 's-Heerenhoek, I Eerste Kamer de Noodwet Indo die met 2 minuten achterstand} nesië had aangenomen, heeft H. tweede werd. M. de Koningin het besluit ge- t nlr rtv, /I l* Het voorlopig bestuur over Indonesië. Er wordt nu spoed betracht zelfs in Benelux-verband niet ge- ,j mist kan. worden. In ieder geval "emVrg'heLtovef det tSntouwèrs ^n^he" Meine'1" ge- van de Nederiandse visse- mehgde bedrijf gereserveerd moe- vele leden drukten hun ten blijven. Weer andere leden wezen er op, dat de minister het tuinbouw- d vissersvloot die 20 bijzon. vergroot. k grote zorg uit over de trage ma nier, waarop herstel plaats heeft Reeds enige tijd werd op Wal-1 Het ligt in het voornemen op cheren behoefte gevoeld aan een geregelde tijden cursussen, lezin- organisatie op het gebied vangen, voordrachten, filmavonden, tuinbouw en plantkunde. Vooral excursies enz. voor de leden te or- voor dit eiland spreekt dat mo- ganiseren, kortom er zullen vol- menteel zeer sterk. j doende studiemogelijkheden wor- Thans hebben de Stichting den geschapen. „Nieuw Walcheren" en de heer D.1 Ook is het niet uitgesloten, dat Tillema, chef van de plantsoenen- in de toekomst getracht zal wor- dienst van Middelburg, het initia- den, de schoolkinderen plantjes te tief genomen tot oprichting van doen kweken en daarmede een een afd. Walcheren van de Ned. tentoonstelling te organiseren, Mij van Tuinbouw en Plantkunde,1 iets wat jaren geleden „Uit het een instelling, die reeds 75 jaren bestaat en thans 65 afdelingen telt. Deze maatschappij is geen be roepsorganisatie. Er worden geen financiële of economische belan gen in besproken. Vandaar, dat er in het bijzonder plaats in is voor particulieren, die uit liefhebberij tuinieren, plahten kweken enz. Hieruit blijkt wel, dat genoem de maatschappij de ideeële zijde van de tuinbouw en plantkunde voorstaat en als hoogste doel kent: het aankweken van liefde en belangstelling voor de natuur. Dat het initiatief van de Stich ting „Nieuw Walcheren" uitging, is verklaarbaar. Momenteel orga niseert deze Stichting, die uiter aard een tijdelijk karakter draagt, een tuintekencursus en het is de bedoeling, dat deze zal worden overgenomen door de nieuwe af deling. De mogelijkheid bestaat ook, dat bfj het meer normaal Volk-Voor het Volk" te Middel burg wel eens heeft gedaan. Donderdagavond wordt in het C.J.M.V.-gebouw te Middelburg de oprichtingsvergadering gehouden, waar behalve vaklui iedere lief hebher van het kweken van plan ten en bloemen welkom is. De bekende Zeeuwse oud-ren ner Aad Kloosterman uit Kapelle had na een onderbreking van en kele jaren het stalen ros. ook weer van stal gehaald, maar voelde zich in het gezelschap van vele jonge krachten nog niet bijzonder op zijn gemak. Op de heenreis kregen Klooster man Sr en Van de Akker met pech te kampen maar maakten hun achterstand weer goed. Jan sen uit Axel kreeg bandenpech en daardoor ruime achterstand. Na het keerpunt te Bergen op Zoom verhoogden Mouthaan en Daamen het tempo. Borgstein en Van 't Westeinde werden het slachtoffer van een valpartij en moesten de strijd staken. Zij vormden met Oosthoek en Hui zen lange tijd een kopgroep, ge volgd door Walhout, De Regt, Van Wel, Jansen en de beide Kloostermans. Door de gesloten spooroverweg bij Krabbendijke smolten beide groepen samen. Bij de Vlake- brug bestond de kopgroep uit Mouthaan, Daamen, Oosthoek, Walhout en Jansen. Daamen moest lossen en Mouthaan schud de de anderen van zich af. Hij werd niet meer' achterhaald en kwam met ruime voorsprong als eerste binen Oosthoek won de eindsprint van de groep voor Walhout en Jansen, die door een onregelma tigheid onderweg gedeclasseerd werden. Na Mouthaan en Oosthoek kwamen de anderen als volgt binnen: 3. Daamen, Vlissingen, 4. Walhout, Kapelle, 5. Jansen, Axel, 6. De Regt, Kloetinge op 3 min,, 7. Van Wel, Nisse op 5 min,, 8. Kloosterman Sr, Kapelle, 9. Hui zen, Ovezande, 10. Kloosterman Jr, Kapelle, 11. Dieleman, Terneu- zen, 12. De Leeuw, Goes, 13. Moerdijk, Ovezande, 14. Bierens, Nieuwdorp, 15. Riemens, Terneu- zen. De Waal, winnaar van beide vorige ritten, ontbrak op het appèl. De vierde trainingsrit voor Zeeuwse renners, van Kloetinge naar Vlissingen over 60 km., wordt Zaterdag a.s. bij gunstig weer gereden. De Waal leidt in het al gemeen klassement. De classificatie van de trai- ningsritten voor Zeeuwse renners met een puntentoekenning van 1 tot 10, luidt thans na drie ritten: 1. E. de Waal, Kloosterzande 20 p.; 2. W. -Mouthaan, Vlissingen 19 p.; 3. C. Oosthoek, 's-Heeren- hoek 18 p.; 4. J. Walhout, Kapelle 18 p.; 5. M. Borgstein, Axel 16 p.; 6. A. Kloosterman Jr, Kapelle 12 p.; 7. Van Wel, Nisse, 10 p.; 8. De Regt, Kloetinge 10 p.; 9. Daa men, Vlissingen 8 p.; 10. Van 'tWesteinde, Nieuwdorp 7 p.; 11. Jansen, Axel 6 p.: 12. Riemens, tekend, Koudende voorlopige re geling van het bestuur over In donesië. In dit K. B. wordt o.m. het volgende bepaald: Er is in Indonesië een hoge vertegenwoordiger van de Kroon Hij wordt door ons benoemd en ontslagen en mag zijn waar digheid niet neerleggen, noch Indonesië verlaten zonder onze machtiging. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon oefent de hem bij dit besluit toegekende bevoegd heden uit met inachtneming van onze bevelen. Hij is wegens de uitoefening van zijn ambt aan ons verant woordelijk en verstrekt te dier zake aan de minister van Over zeese Gebiedsdelen alle gewens te inlichtingen. Alle bevoegdheden en ver plichtingen met betrekking tot Indonesië, welke' volgens het „Overgangsbesluit algemeen be stuur Nederlandsch-Indië" toe komen aan of rusten op de luitenant-gouverneur-generaal, worden uitgeoefend en vervuld door de hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Da hoge vertegenwoordiger van de Kroon treft, op de grond slag van door ons te treffen voorlopige maatregelen als be doeld in artikel 1 der Noodwet Indonesië en met inachtneming van door ons te geven aanwij zingen, in afwachting van de vestiging van een nieuwe rechts orde in Indonesië, voorbereidin gen ten aanzien van het bewind in Indonesië in overgangstijd. Vervolgens is als hoge verte genwoordiger van de Kroon be noemd en als zodanig beëdigd dr L. J. M. Beel. GEMEENTERAAD VLISSINGEN. Antwoord van B. en W. beschouwd als prae- advies. In de vergadering van Vrijdag middag heeft de gemeenteraad de heren P. Lauwen, C. J. Janse, K. Boekema, J. H. Bakker en J. Looise als tijdelijke leraren aan de gemeentelijke dagschool voor de Nijverheid benoemd. Dé rekeningen over 1946 van het Gasthuis, het Burger Wees huis en de gemeentelijke instel lingen leverden geen vragen op, evenmin als de goedkeuring van de gewijzigde begroting voor 1947 van beide eerstgenoemde instel- instellingen. De raad ging even eens accoord met de huur can het strand voor „Brittannia" tegen een bedrag van f150.per jaar. RONDVRAAG. N.a.v. een schriftelijke vraag van de heer M. A. L. Beun (Arb.) ontstond in de rondvraag een dis cussie over een onderdeel van het uitbreidingsplan. De bewoners van de percelen gelegen aan de Gerard Doustraat hebben n.l. een adres aan B. en W. gezonden i.v.m. de houw van een aantal nieuwe percelen voor hun wonin gen. De heer Beun wilde nu we ten wanneer B. en W. pre-advies aan de raad hierover zullen uit brengen. B. en W. zijn van me- Terneuzen 4 p.; 13. Kloosterman I ning, dat de bewoners niet in een Sr, Kapelle 3 p.: 14. Huizen, Ove-1 ongunstiger positie zouden komen zande 3 p.15. Moerdijk, Ovezande en zodoende niet in aanmerking 3 p.; 16. Maartense, Goes 2 p. 'kwamen voor schadevergoeding. In totaal 2.086.198 bewoonde ruimten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft enige definitieve uitkomsten van de woning- en ge zinstelling van 31 Mei 1947 ge publiceerd. Deze uitkomsten be treffen alle provincies in het Rijk. Voor wat Nederland betreft blijkt uit deze publicatie, dat het aantal bewoonde woningen op de worden der verhoudingen op Wal-dag der telling 2.050.003 bedroeg, cheren deze afdeling geleidelijk Voegt men daarbij andere be- meer werkzaamheden van de woonde ruimten, (36.195), dan Stichting zal overnemen. Ook kwekers en andere vaklie den kunnen lid zijn van deze af deling. De meeste Walcherse kwe kers gaven zich reeds op. Zij kun nen door het uitwisselen van ge komt men tot een algemeen totaal van 2.086.198. Het aantal .bewoonde woningen is aldus onderverdeeld: gewone woningen 1.577.800 (76 procent van alle bewoonde woningen); dachten, het exposeren van plant- boerderijen, tuinderswoningen materiaal enz. zeker profijt van 218,851 en overige bedrijfsvvonin- hun lidmaatschap trekken. gen 273.352. menwonende huishoudingen van 1725,045 waren 284.739, die ver trekken met andere huishoudin- Het aantal onbewoonde wonin- gen deelden en 26.319 beschikten gen is aldus onderverdeeldleeg-over onvoldoende slaapruimte. Het staan 6558, beschadigd: 1756 en aantal huishoudingen van één in gebruik als kantoor enz. 9183.persoon bedroeg in totaal 228.627. Het aantal bewoners der .Daarvan woonden 77.051 alleen in 2.050.003 bewoonde woningen be-een woning, waren 42.842 als droeg 9.166.971. Telt men hierbijhoofdbewoner en 103.936 als ka de bewoners der „andere bewoondemerbewoner genoteerd, ruimten" (162.598) dan komt menj |.-r waren 559.078 huishoudingen tot een totaal van 9.329.569. Dit 'met één kimli 470.8OI met twee cijfer geeft echter niet de totale iiimleren, 281,194 met drie, 160.185 bevolking van ons land, omdat in met vier 92.505 met vijf, 55.493 de woning- en gezinstelling de be- met 7PS, 33.747 met zeven, 20.736 volking in gestichten, op schepen en in woonwagens niet is opgeno men. Het aantal huishoudingen in be woonde woningen bedroeg in to taal 2.441.798. Daarvan waren 1.716.753 alleenwonende huishou dingen en 725.045 samenwonende. Op een totaal van 1.716.753 al leenwonende huishoudingen waren er 74.629 met onvoldoende slaap ruimte. Van het totaal aantal sa- Fcullleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 23) IX. Eindelijk was alles voorbij. Een lieve zuster boog zich over de dodelijk vermoeide en zwakke Ingena: ,,'k Zal u es lekker afwassen en u wilt zeker wel een beetje drinken?" „Graag zuster." „Gelukkig dat alles voorbij is hè, misschien mag uw man nog even bij u komen, niet jang natuurlijk, want 't is geen be zoekuur." ,,'k Zou 't erg prettig vinden, als 'k hem even zag", zei Ingena zacht. „Zeg nou es eerlijk zus ter, leven ze nog? Ik hoor niets, er heeft er niet een gehuild en waarom heb ben ze hen zo gauw De kindertjes leven allebei, maar ze zijn erg zwak en min netjes, ze moeten in de cou veuse, misschien dat we ze daar in leven kunnen houden, u be grijpt, te vroeg geboren en dan twee! Zult u nu gerust zijn, juffrouw Nieuwdorp? Zolang er leven is, is er hoop, nietwaar?" „Ja zuster, dank u, dank u", fluisterde Ingena. Ze bleef stil liggen, ze had geen hoop op 'het behoud van haar kindertjes, 't was alles, alles vergeefs ge weest, wat ze doorgemaakt had. Gevoelloos liepen de tranen haar langs de wangen. Wat zou Joost zeggen als hij kwam? Zou hij nu nog meer in opstand ko men? Ze dacht aan de morgen toen hij werkloos geworden was en ze huiverde. Dat ongenaak bare, harde, gesloten gezicht zou ze niet gauw vergeten.... Voetstappen deden haar op zien. Daar was de zuster met haar man: „Tien minuten, hoor Nieuwdorp, langer mag ik u niet toestaan",' zei de zuster, terwijl ze zich snel verwijderde. je flink gehouden, de dokter zei 't ook en de zuster". „Twge Joost, twee kindertjes en we houden ze niet, vast niet, ze zijn zo zwak „Hoe kun je toch zo praten, ze leven toch?" „Heb je ze gezien?" „Ja." „Nou, hoe vond je ze?" „Tc Heb niet veel verstand van zulk klein goedjeont week Joost. „Je wilt 't natuurlijk ook niet zeggen, waarom mag ik ze niet zien als ze toch goed zijn?" „Toe vrouwtje, houd je nou kalm", suste Joost, „straks stuurt de zuster me weg, ze kijkt toch al zo, ik denk, dat de tien minuten al opschieten". Hij boog zich nog wat dieper over haar heen, z'n" stem fluisterde haast: „Ik ben een rare kerel, dat weet je.maar als je nou bidden kon...." Bidden Wat meende Joost daarvan? Altijd in moei lijke ogenblikken deed hij een beroep op haar geloof. Ze keek hem lang aan, maar de uitdruk- met acht en 25.757 met negen en meer. Het totaal aantal huishou dingen met kinderen bedroeg 1.699.496. Het totaal aantal kin deren- was 4.437.540, of gemiddeld 2.61 per huishouding. Mag de Republiek buitenlandse betrekkingen handhaven? uit en plaatste een scherm rond Ingena's ledikant. „U moet nu maar proberen wat te slapen, vannacht mag u ™ra„bliiVe?' m°irgan 'f0rn\ U maan(fte~Washington en verleden P zaïl 9?'® ,u 1 week te Parijs door minister Mar- gezelschap. Ik blijf hier in s|la!1 in een onlierhoud met minis- ae buurt, als u me nodig hebt, j stikker ondfersteund werden, kunt u me roepen." David Anderson schrijft in de „New York Times", dat te 's-Gra- venhage onder grote geheimhou ding besprekingen zijn gevoerd over de voorstellen van Cochran, die, aldus Anderson, verleden Wel waren B. en W. bereid om hierover het oordeel van de raad te vragen. De burgemeester deelde verder mede, dat aan belanghebbenden zal worden bericht, dat er ge bouwd zal worden en dat over de kwestie van ev. schadevergoe ding nog zal worden gespreken in de raad. Verschillende sprekers kwamen er tegenop, dat deze zaak meer dan' een jaar op zich heeft laten wachten en dat thans plotseling uitspraak wordt ge daan. De burgemeester deelde mede, dat de aannemer binnen drie weken moet beginnen. Uit de verdere discussie bleek, dat vroeger was besloten bij de percelen aan de Gerard Doustraat een speeltuin aan te leggen. Nu dit echter niet doorgaat, daar de speeltuin aan de Bloe- menlaan zal komen, zullen er wo ningen verrijzen. De eigenaren achtten zich nu min of meer be nadeeld. De heer Joh. Ventevogel (C.H.) bepleitte nog een schade loosstelling uit te keren. Tenslotte werd voorgesteld het aan de .heer Beun schriftelijk ge geven antwoord als pre-advies te beschouwen en op de schadever goeding nader terug te komen. De raad ging hiermede accoord. (Van onze Haagse redacteur.) Zolas men weet, is begin Augustus van dit jaar bepaald, dat de boeren, die in die perio den slachtvee leverden, naar evenredigheid voorrang van le vering zouden krijgen in die weken van het najaar, waarin door een te grote aanvoer de overname van slachtvee zou moeten worden beperkt. Thans heeft de Bedrijfschap voor Vee en Vlees bepaald ter bevorde ring van een gelijkmatige aan voer van slachtvee, dat met in gang van vandaag het op de markten, aangevoelde slachtvee slechts kan worden overgeno men, indien dit wordt aangebo den met een geldig vervoerbe- wijs, dat bij voorrang op aan vraag wordt verstrekt aan hen, aie in de sehaarste-periode in Augustus j.l. slachtvee hebben geleverd. De aanvoerbewijzen moeten bij de plaatselijke bu reauhouder worden aange- Aardappelmeel. De leiding van de economie is een moeilijke zaak. Dat blijkt weer opnieuw bij de aardappelmeel-affaire. Er was op gerekend ik weet niet op welke gronden dat de export van aardappelmeel een geweldige sprong naar boven zou maken. Meer dan verdubbe len liefst. Vandaar dat het fabrieksaard appel-areaal een grote uitbrei ding onderging. Maar de berekening klopte niet. E11 nu zitten we wel niet met de gebakken peren, maar met het ongebakken aardappelmeel. Om de grote voorraden te kunnen ruimen moet nu heel ons volk in de komende tijd aard appelmeel consumeren. Van de bakkers wordt ver wacht dat zij er een smakelijk gerecht van zullen makendat met te meer smaak zal worden genuttigd, omdat 10e het prettige gevoel hebben, dat we al etende graan-deviezen besparen. Toch is het te hopen, dat de leiding van de economie wat dit betreft, in de toekomst meer mfÊt zal weten te houden. DE KRACHT DER REFORMATIE. Het is gewoonte- om van 31 October, de dag waarop Luther in 1517 zijn 95 stellingen publi ceerde, te spreken als de Her vormingsdag. Dat is in zoverre juist, dat hier het eerste verzet van Luther tegen de vele misbruiken in de Roomse kerk openbaar werd. Men zou dus kunnen zeggen, dat hier, hoewel het toen volstrekt niet Luthers bedoeling was met de Roomse kerk te breken? de eerste stoot tot de Reformatie werd gegeven. Van veel meer direct belang is wat gebeurde op de Rijksdag te Worms, die in April 1521 ge houden werd, Luther stond toen op de twee sprong. Nadat hij reeds tevoren door een Pauselijke banbul was ge troffen, werd hij toch nog in de gelegenheid gesteld zich voor de Rijksdag te verantwoorden en zijn dwalingen te herroepen, waartoe Luther zich bereid ver klaarde, wanneer hij op grond van Gods Woord van dwaling overtuigd werd. Ben ik overtuigd, zo zeide hij, dan wil ik gaarne iedere dwaling herroepen en wil ik de eerste zijn^die mijn boeken in het vuur werp. Wanneer Uwe keizerlijke Maje steit en Genade een eenvoudig antwoord verlangt, wil ik er een zonder horens en tanden geven op de volgende wijze: Tenzij dan dat ik overwonnen worde door getuigenissen der Heilige Schrift of door duidelijke bewijsgronden (want ik geloof noch de Paus, noch de conciliën alleen, daar het bekend is, dat zij dikwijls hebben tegengesproken), ben ik overtuigd door de door mij aangehaalde Schriftplaatsen en mijn geweten gevangen in Gods Woord; daarom mag en wil ik niets herroepen, want het is noch veilig noch geraden tegen het geweten te handelen. Hier sta ik, ik kan niet anders, God helpe mij. Amen." Gods Woord was voor Luthfer beslissend. Dat was zijn kracht. Dat was ook de kracht van de Reformatie. En dat moet ook onze kracht zijn. Er is een verblijdend streven in onze tijd naar meer eenheid onder de christenen en de christenheid. Maar dat streven zal alleen betekenis hebben, als de kinde ren der Reformatie zich houden aan de grond der Reformatie; het Woord van God. vraagd. Voor de levering van ..uclitere kalveren en sla -ht- Gods Woord houdt stand in scoapen zijn geen aanvoerbe- [eeuwigheid, 'vijzen vereist En zal geen duimbreed wijken! Joost boog zich over Ingena weggebracht? 'k Geloof niet, heen, hij kuste haar teder en king van z'n gezicht was trouw- dat ze nqg leven, laten ze me 't hield haar warme handen vast. hartig, niets geen spot stond er maar eerlijk zeggen...." Ingena bezweek haast van ont- op te lezen. Haar warme, klamme hand roering. Wanneer kon men ei- omvatte de pols van de zuster, genlijk een mens peilen? Was haar ogen smeekten er> vroegen dit nu Joost, Joost die harde, dringend om de waarheid. De soms haast onversehilige kerel? zuster wendde onwennig zich Ze kon geen woord uitbrengen, wat af. ze huilde maar, zonder ophou- U moet zich niet zo opwin- den. den, dat is helemaal niet goed. „'k Bij blij dat het achter de Ik zal u precies zeggen zoals 't rug is, Inge, wat een vreselijke hij weg hij weg. is, maar u móet me geloven. dag was dat. En jij, wat heb jij De zuster knipte 't grote licht De wending van hun gesprek kalmeerde haar opmerkelijk. Ze duwde hem zachtjes van zich: „Daar komt de zuster Joost, ga nu maar, toe." Joost gehoorzaamde en ging. Bij de deur draaide hij zich nog één keer onhandig om, dan was „Goed zuster", zei ze zwakjes. Gewillig sloten zich haar ogen. Haar gedachten stonden echter geen moment stil. Vreemd wirwarde in haar moede hoofd alles door elkaar. Soms bad ze, dan weer sprak ze Volgens Anderson bevestigt men te 's-Gravenhage, dat <?de voor naamste punten van Cochran's voorstellen de volgende zijn: 1. de Republiek zal de bestaan de buitenlandse betrekkingen in het kader van de Ver. Staten van met Joost, 't gebeurde ook wel, I Indonesië mogen behouden, dat ze korte rukjes sliep. I 2. Alle militaire eenheden, waar- De zuster boog zich af en toe - onder 12.000 Nederlandse en on bezorgd over haar heen. Ze had geveer 50.000 republikeinse man opdracht speciaal goed op dezeschappen zullen onder gezag van paiënt te letten. De dokter wasóe Indonesische federatie komen, rang voor compi'caties, vooral! 2. De schuld van Indonesië aan in verband met haar uiterstNederland, die na 1942 gemaakt zwak zenuwgestel. Zou ze be-1 's> zal worden vereffend, stand zijn tegen de geweldige!, 4- Een nieuwe ontwerjxivereen- krachtsinspanning, die nog van komst, waarm de verhouding tus- haar geëist zou worden? Kort na elkaar stierven die nacht haar twee zoontjes, slechts enkele uren oud. De zusters noen de dokter hadden de moed dit vreselijke haar te vertellen. Men stelde 'tuit: mogelijk kou een van de familieleden 't doen. Bij 't aanbreken van de nieuwe c(ag lag Ingena reeds wakker; ze liet zich geduldig en stil hel pen door de zuster. (Wordt vervolgd.) sen het hoofd van de Indonesische federatie en de hoge vertegen woordiger van de Kroon wordt omschreven, zal worden aanvaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezingen gehouden worden om zekerheid te verschaffen over de grenzen der verschillende gebie den. De Berlijnse „luchtbrug" kost de luchtmacht der V.S. ongeveer 385.000 dollar per dag. Men heeft een bezuiniging kunnen invoeren door twee-motorige toestellen te vervangen door viermotorige. De herziening der zendingsorde- De Generale Synode der Ger. Kerken (art. 31 K.O.) heeft Vrij dagmorgen de besprekingen over het rapport van Commissie II (Herziening Zendingsorde) voortgezet. Nadat de Synode met 2110 stemmen de door de com missie voorgestelde conclusies had aangenomen, sloot de prae- ses deze tweede Synodeweek. De vergaderingen zullen vandaag worden voortgezet. De conclusies luidden; De Sy node, kennis genomen hebbende van vele bij haar ingekomen verzoeken van kerkelijke verga deringen en van een lid der kerk te Huizum om zodanige beslui ten te nemen, dat de bestaande Zendingsorde herzien worde, is van oordeel dat geen herzie ning der huidige Zendingsorde deze bezwaren geheel en al zal kunnen wegnemen en de kerken 1 tot wijziging der K.O. van de kerken zelf dienen uit te gaan en besluit le de kerken in haar samenkomsten aanstonds aan deze zaak aandacht te geven; 2e vijf deputaten te benoemen om: a. De kerken van advies te die nen inzake de fundamentele be palingen, die bij eventuele ter zijdestelling der Z.O. in de K.O. inplaats van art. 52 dienen te worden opgenomen; b. De kerken van advies te die nen inzake de bepalingen, die de overgang van het wegvallen der Z.O., naar de dan eventueel komende situatie op goede wijze regelen. Te München staan 20 doof stommen terecht, die er van beschuldigd worden, in tien steden in de dubbele zone ver valsing van distributiekaarten op grote schaal te hebben geor ganiseerd. - Donderdag is te New-York de bus- en tramstaking geëin digd. Het was de grootste ver- voersstaking op de begane grond in de geschiedenis van voldoende ruimte zal kunnen geven, zelf haar zendingeroeping 1 Nèw-York in vrijheid te volbrengen en dat■- De City of Salt Lake" is het wenselijk is deze Z.O. te doenals10.000ste vliegtuig in de -"LMe te Berlijn Duitse meisjes 10.000ste vervallen en in de plaats van j luchtbrugoperatie te het huidige artikel 52 in de ker- j aangekomen. Duitse kenordening enige fundamentele boden de bemanning bloemen bepalingen betreffende de zen- aan. ding op te nemen, om de nadere Generaal Mac Arthur, gealli- regeling van het zendingswerkeerd opperbevelhebber in Ja- over te laten aan die kerken, die zich classicaal of in breder ver band tot de uitvoering van haar zendingsroeping verbinden. Zij overweegt dat voorstellen tot het pan, heeft de Zuid-Chinese ijzer fabrieken te Hongkong bevel gegeven de tijdens de oorlog door Japan geroofde machine rieën ter waarde van- 280.000 doen vervallen van de Z.O. en dollar, terug te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2