Bestandsontwerp voor de Negeb subcommissie aanvaard. door NIEUWS Weinig kans op sancties tegen de Joden Schoolkinderen uit Ridderkerk komen! bomen STAKINGSACTIE VAN COMMUNISTEN DREIGT ZICH NAAR DE HAVENS TE VERPLAATSEN. Hoge E.C.A.-fnnctionaris in Oostenrijk vermoord. VISSERIJVERENIGING YERSEKE VIERDE GOUDEN JUBILEUM. Gouverneurs der Planten. Minister Stikker is Zondag- PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Order „Staakt het vuren" bied a!s kolonisatieterrein moet niet direct opgevolyd. immigranten voor wie de Zionis- N.S. laat de reizigers geen kou lijden. Regering weet van geen wijken. Met ingeslagen schedel in zijn auto gevonden. ABDOEL KADIR eervol ontslag verleend. Dank z'U vooruitziende blik heerst thans welvaart in 't dorp- SNIPPER Westelijke Drie bijeen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1090 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA MAANDAG 1 NOV. 1948 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4.nn.,,, Advertentieprijs 14 cent per m.m, Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSENMeliskerke; Ds J. K.ARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA. Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.36u.( onder 17.10 u. Maan op 9.17 u., onder 17.32 u. Hoogwater op Dinsdag 2 Nove.: Vlissingen: 2.02 u. 2.48 m., 14.17 u. 2.40 m. Wemeldinge: 4.06 u. 2.08 m„ 16.21 u. 1.96 m. TWISTPUNT PALESTINA. Een subcommissie van de Veiligheidsraad, waarin China, Enge land, België, Frankrijk en de Oekraine zitting hebben, heeft haar goedkeuring gehecht aan een Frans compromisvoorstel, volgens hetwelk in drie stadia een bestand bereikt zai worden voor het gebied van de Negeb in Palestina. Ook dr Ralph Bunche, waar nemend bemiddelaar, hechtte er zijn goedkeuring aan, terwijl al leen de Oekraine tegenstemde. Volgens de resolutie zal een commissie van de Veiligheidsraad overwegen welke sanc ties volgens artikel 11 van het handvest zul len worden toegepast \oor het geval een der partijen zich niet aan het plan houdt. Frankrijk behield zijn mening over het gedeelte „sancties" voor. dienen voor de millioenen Joodse TI ten deze staat hebben gesticht. Het Franse plan stelt voor «en Intussen is Eg te 0* het t0. permanente bestandsregeling tot neel verschenen en heeft bepaal de* "Imdta-"86" volgen"|de punten in de Negeb bezet, gebied werden .fgeelrfen. digd voor het Noordelijk front in Palestina de strijd tussen Joden en Arabieren voort werd gezet. Eerst toen geheel Galilea in Joodse handen was, staakte zij de strijd. Dinsdag zal de Raad de behan deling voortzetten. Het is nauwe lijks te geloven, dat de krachtige actie, waarom Egypte heeft ge- vraagt, nog tot mogelijkheden be hoort. (Dit heeft alleen betrekking op de Joodse'troepen, daar deze alleen verder opgetrokken zijn.) 2. Vaststelling van een voorlo pige bestandsregeling door de be middelaar. 3. Onderhandelingen over een permanente bestandsregeling, het zij direct hetzij via de staf van de bestandscommissie der V.N., met bepalingen voor gedemilita riseerde en neutrale zones, waar dit noodzakelijk wordt geacht. Komt men niet tot overeenstem ming, dan zullen de bepalingen van een permanent bestand door de bemiddelaar vastgesteld wor den. Manoeilsky (Oekraine) nu, had er bezwaar tegen, dat grote be voegdheid aan één man wordt ge- gegeven. Dinsdag zal de resolutie aan de Veiligheidsraad worden voorge legd. Volgens een Britse woord voerder verslapte de gehele reso lutie door het voorbehoud van Frankrijk. Het ziet er niet naar uit, dat de verdere maatregelen, die wor den voorgesteld, even gemakke lijk tot stand zullen komen. DE FEITEN. Men kent de feiten. De Negeb, de grote woestijn in het Zuiden van Palestina, is bij het oorspron kelijke verdelingsbesluit van de UNO aan Israël toegewezen. Het rapport van Bernadotte stelt voor, dit uitgestrekte gebied aan de Arabieren te geven in ruil voor het Noordelijke Galilea, dat de Joden toch al hadden veroverd, maar de Joodse staat Israël heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij in geen geval van de Negeb afstand kan doen, omdat dit ge- Tegen deze Egyptische invasie, be klaagt zich nu de vertegenwoor diger van Israël, heeft de Veilig heidsraad nooit iets ondernomen. ACTIE IN NEGEB GROOTSCHEEPS. Het was een open vraag of er van agressie sprake mag zijn zo lang men niet weet op wiens grondgebied bepaalde legers zich bevinden. Veel indruk maakte dit argument eigenlijk niet. Men kon het immers er over eens zijn, dat de Egyptische legers in de Negeb in elk geval niet op Egyptisch grondgebied zijn. De Joden hadden intussen be sloten zichzelf te helpen en uit de rapporten van de plaatsvervan gende bemiddelaar, dr Bunche, is nu wel gebleken, dat de actie in de Negeb de meest grootscheepse is geweest van alle militaire on dernemingen die tot nu toe in Pa lestina hebben plaats gevonden. Het Israëlische leger bracht de Egyptenaren een verpletterende nederlaag toe, maar de eind- phase van deze gevechten schijnt zich te hebben afgespeeld in de dagen, die volgden op het bevel van de Veiligheidsraad aan beide partijen om het vuren te staken. Het is begrijpelijk, dat Egypte sindsdien enige malen een harts tochtelijk beroep op de Raad heeft gedaan om datgene te bewerk stelligen, waarin zijn legers had den gefaald, namelijk de Joden te doen terugtrekken. OOK ZATERDAG. Opvallender is het nog, dat nadat door generaal William Riley, de voornaamste waarnemer der V.N. Zaterdag een order .staakt het vuren" was uitgevaar- Ook Franse „tante pos" weet raadsels op te lossen Onlangs werd een Jarijs'post- kantoor in moeilijkheden ge bracht door een brief, die be zorgd moest worden in de „Rue des Hommes Maries", de straat der echtgenoten. Er be staat namelijk in de Franse hoofdstad geen straat van die naam. Toch kwam de brief op de plaats van bestemming. De postbeambten gingen n.l. van de volgende gedachtengang uit: de verzender zou wel een vrouwenhater zijn, die op zijn manier de naam van een oude straat in Montmartre, de „Rue des Martrys" (straat der mar telaars) had weergegeven. Oude liefde roest niet. De nieuwe electrische locomotieven, die de Ned. Spoorwegen in dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoomverwarming zijn ingericht, te verwarmen. Teneinde de reizigers toch comfortabel te vervoeren, wordt thans gebruik gemaakt van een stoomverwarmingswagen, die achter de elec trische locomotief wordt gekoppeld. Deze wagen bevat twee watertanks met daartussen een omvormer, die het water in stoom omzet en naar de rijtuigen perst. Maandag 8 November a.s. zul len 32 schoolkinderen uit Ridder kerk o.l.v. burgemeester Crezee, naar Aagtekerke en Westkapelle komen om daar bomen te planten in het kader van de herbeplan- ting van Walcheren. De actie, die het voorspel was i tot de komst der schoolkinderen, is ingezet door de burgemeester j van Ridderkerk, de heer Crezee. I „Het was een soort oude liefde ivan me", aldus vertelde de bur gemeester ons, „ik ben n.l. van 11908 tot 1911 als volontair werk- I zaam geweest op de gemeente secretarie van Westkapelle". Dat de burgemeester Walche ren nog niet vergeten was, bleek j wel uit de grootscheepse actie, die hij in Ridderkerk op touw heeft gezet. Het begon met een inzameling, die f 1000.opbracht, doch daarmee was de heer Crezee niet tevreden. Meer geld moest er komen om bomen voor te kopen. Al met al is er thans een bedrag van f 3600.bijeen gebracht, waarvoor bij de Stich ting Nieuw-Walcheren bomen zijn aangekocht. De schoolkinderen op hun beurt zaten ook niet stil. In zamelingen werden gehouden en thans hebben de kinderen voor een bedrag van f 275.aan strui ken kunnen kopen. „We hebben nog nooit een mooier collecte ge houden", zo verzekerde de burge meester ons. NAAR WALCHEREN. Van niet minder dan 16 scho len, waaronder ook de leerlingen der U.L.O., M.U.L.O. en de scho len voor Nijverheidsonderwijs, zul len op 8 November kinderen met een bus naar Walcheren komen. Men hoopt om ongeveer 11 uur in Westkapelle te arriveren. Zo wel hier als in Aagtekerke zuilen Minister Stikker in Batavia aangekomen. avond op het vliegveld Kemajoran dan enkele bomen door de school- aangekomen en werd verwelkomd jeugd worden geplant, als een be- door de adjudant van dr Van gin van de aanplant van hetgeen Mook, luitenant ter zee Ravestey zij bijeenbrachten. (dr Van Mook hield te zelfder Treffend zal het ogenblik zjjn,SLf'"afscheidsreceptie ten pa- i'HHron enkele .ehnnikin.iertn leize). de heer Neher, en leden waarop enkele schoolkinderen bloemen zullen neerleggen op het graf van het jongste slachtoffer tje, dat bij het bombardement van Westkapelle is omgekomen. Ge heel uit eigen middelen hebben de schoolkinderen geld byeen ge bracht voor een bloemstuk. FRANSE REGERING WON STRIJD OM DE MIJNSCHACHTEN. De Franse regering heeft de strijd om de mijnschachten gewon nen. Gisteren werden de laatste twee schachten in het Saone en Loire-departement, die nog door stakers bezet werden gehouden, zonder incidenten door de regeringstroepen overgenomen. Het gaat er echter* op lijken, dat de krachtmeting met de com munisten zich naar de havens zal verplaatsen, waar vrijwel alle arbeiders geweigerd hebben schepen met steenkool te lossen. Een Amerikaanse functionnaris van de E.C.A. te Wenen is ver moord In zijn auto aangetroffen in de Russische zone van Oosten- lijk, even buiten Wenen. Hij was doodgeslagen. Het betreft Irving Ross, ttte te Wenen op twee na de hoogste functionaris van de E.C.A. was. Volgens officieuse berichten zat Ross, tezamen met een meisje in zijn auto, die buiten het Süd- Bahnhof was geparkeerd, toen vier Russen in uniform hem on der bedreiging met een pistool dwong ennaar de Russische sector van de stad te rijden. Onderweg, aldus deze berichten, werd het meisje geslagen. Zij werd in het tiende district van Wenen uit de wagen geworpen. Tot laat in de namiddag bleef zij bewusteloos en kon pas later ondervraagd wor den. Het lijk van Ross werd in de auto gevonden, die op een stuk land in het 25ste district stond, juist buiten de stad. Alle wielen van de auto waren verdwenen. Sowjet-troepen zetten de omge ving af en lieten niemand toe. De Oostenrijkse politie deelde later mee, dat een Sowjetjeep, waarin d vier gewapende Russen in uniform zaten, de auto van de vermoorde in de buurt van het Süd-Bahnhof aanhield. Twee Rus sen stapten in de auto van Ross en bevalen hem in de door hun aangeduide richting te rijden. Het meisje, genaamd Anna Stitkenina was geslagen en toen in het tien de district uit de auto geworpen. Toen men Ross vond, zat hij nog achter het stuur van zijn auto. Men had hem met de kolf van een geweer de schedel inge slagen. Irving Ross was tevens employé van de Amerikaanse legatie. Zeelieden staakten in Marseille. De Redersbond te Marseille maakte bekend, dat de reders hun schepen zullen opleggen. Naar verluidt kunnen door de staking van zeelieden, die gisteren nog voortduurde, ongeveer 5000 reizi gers aldaar niet vertrekken. De zeelieden zijn wel bereid in het belang van de veiligheid aan boord van hun schepen te blijven indien zij niet worden opgelegd. In politieke kringen gelooft men, dat de Franse communisti sche partij zal trachten de sta kingssfeer te handhaven tot de heropening van de Franse Natio nale Vergadering op 15 Novem ber, om dan mogelijk de stakings actie op een ander terrein voort te zetten. Het Franse nieuws bureau heeft uit Bethune gemeld, dat een arrestatiebevel is uitge vaardigd tegen Paul Caron, seore- tarfis van de C.G.T. in het gebied van Pas de Caiais. Vele schepen zijn naar Antwer pen gedirigeerd. Steenkool zou via Antwerpen met de trein naar Jeumont gaan, aan de Franse kant van de grens, met een ge middelde van 1500 ton per dag. Een groot gedeelte wordt daar behouden voor de reservevoor- raden van de spoorwegen en de rest gaat naar Parijs. De raad van de vakvereniging der Franse communistischen ar beiders in ijzer- en staalindustrie heeft aan' haar leden 1 mil- lioen een oproep gericht „ge-, mobiliseerd te blijven tegen de stijging der kosten van het levens onderhoud". Deze oproep wordt te Parijs be schouwd als een aanwijzing, dat de communisten hun worsteling tegen de regering vol zullen hou den. Ook de communistische vak vereniging van textielarbeiders heeft een ultimatum aan de werk gevers gericht, waarin uiterlijk vijf November loonsverhoging wordt geëist. REGERING VAST BESLOTEN. Het Kabinet, werkgevers en vertegenwoordigers van niet- communistische vakverenigingen hebben Zaterdag een conferentie gehouden. Dit gaf aanleiding tot Vijftig jaar, maar nog vitaal. De Vissersvereniging „Yerseke" heeft Vrijdag op waardige wijze haar halve eeuwfeest gevierd. Hoewel het niet nodig is nogmaals te schetsen wat deze ver eniging in de afgelopen 50 jaar heeft meegemaakt, willen we er toch op wyzen, dat de vereniging bewezen heeft, wat haar leden zyn. Stoere vissers namelyk, mensen, die tegen een stoot kunnen; Aan Abdoelkadir is op zijn ver- harde werkers, die tussen de loeiende stormen van twee wereld- zoek met ingang van 1 November oorlogen door, hun verenigingsscheepje veilig naar het kalme wa- eervol ontslag uit 's lands dienst ter wisten te loodsen waar het nu, vrolijk* gepavoiseerd, in het verleend, met dankbetuiging voor middlpunt der belangstelling lag te dobberen. de zeer vele gewichtige diensten j gedurende lange tijd onder zeer moeilyke o standigheden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir aan het A.N.P. mededeelde, sluit het bovenstaande bericht niet uit, dat hij zou worden benoemd of her benoemd in een of andere fvmetie. Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Neder landse delegatie bij de onderhan delingen met de republiek. Hier over is echter nog geen beslissing genomen, aangezien zijn bespre kingen met de Nederlandse rege ring nog niet zijn beëindigd. Waardig feest in de raadszaal. woordigers van de zustervereni gingen te Zierikzee, Bruinisse, I'holen en Philippine. .1 Het bestuur werd de grootste Ja, deze vyftigjarige is nog vi- toegezwaaid taal, dat bleek wel uit de talloze j101 loeSezwaaiu- waarderende woorden, die op het1 directeur van P.T.T. te Yer- feest, dat in de raadszaal plaats seke, Cle heer Wiltenburg. ver- vond, werden uitgesproken. i telde welke invloed de vereniging fop het bedrijf van de P.T.T. heeft In deze zaal, waar het bestuur gehad. Vroeger kon men het ge- van de vereniging glunderend in makkelijk met een telefoniste af, de bloemetjes zat, merkten we thans zijn er reeds drie nodig, naast Burgemeester en Wethou- Het aantal telefoonabonné's steeg ders o.m. nog op Ir Lienesz van vijftig tot bijna 200. van het ministerie van Voedsel-j De heren ir G Lienesz en drs voorziening; Dr van Dijk, voor- van Djjk wezen er op, dat, dank zitter yan het Bedrijfschap voor (;e visserijvereniging, de kwa- Visserijproducten; de heer Van ]jteït van de producten en de po* Leeuwen, secretaris van de Ver-'spie 0p Nederlandse en bu>- nnL t>„i r eniging Visserijbelangen; de heer tenlandse markt ten zeerste is OK in iJelgie en Luxem- VV. van den Berg, Burgemeester verbeterd. de hoop, aldus Reutpr's corres pondent, dat de regering een „brede verzoeningspolitiek" zou gaan volgen en zelfs concessies zou doen betreffende de looneisen. In een communiqué werd ech ter verklaard, dat de regering weigert meer loonsverhoging toe te staan, dan de in September toegezegde 15 proeent. De vertegenwoordigers van de niet-communistische vakvereni gingen, die op de conferentie aan wezig waren, bleken het hier niet mee eens te zijn. Het is aannemelijk, dat de niet- communistische vakverenigingen, zo vervolgt Reuter's correspon dent, het niet moeilijk zullen vin den, de communistische te volgen in de eis om een hoger minimum loon. AUTORITEITEN ONTSUAGEN. Marcel Combe, burgemeester van Firminy, het centrum van de stakingsongeregeldheden nabij Saint Etienne, is van zijn functie ontheven, omdat hij een aanplak biljet had laten drukken en aan plakken, „dat lasterlijke aantij gingen tegen de regering bevatte". De secretaris-generaal van de door de communisten geleide mijnwerkersbond, Victorin Du- gue,t, en de secretaris van de bond, Celestin Bias, zijn geschorst in de uitoefening van hun functie bij de Franse nationale steenkool- raad, evenals de secretaris-gene raal van de door de communisten geleide spoorwegarbeidersbond, Raymond Tournemaine, die tevo ren reeds was geschorst als di recteur van de Franse Spoor wegen, nadat zijn vakbond een beroep had gedaan op de spoor wegmannen om de treinen, die ge- importeerde steenkool vervoerden, tegen te houden. van de commissie van goede dien sten. In verband met een van daag te houden persconferentie, wenste minister Stikker geen ver klaringen af te leggen. Een vooraanstaande republikein heeft Zondag tegenover Keuter verklaard, dat, indien minister „Hoge vertegenwoordiger stikker tot de slotsom zou gera- van de Kroon" naar T' <lat *Ie republiek het be" stan cis verdrag met kan nakomen, Batavia vertrokken. men vvaarsf„UnlUk het oprllUUen Dr L. J. M. Beel is gisteravond van het Nederlandse leger naar om 9 uur met de K.L.M. Constel- Djogja zou mogen verwachten, lation PH TDO naar Batavia ver trokken als de hoge vertegen woordiger van de Kroon. A Vóór zijn vertrek stond de hoge Arrestanten te otllttgart vertegenwoordiger de pers enige j vrijqelaten* ogenblikken te woord. Met be trekking tot de hervatting der j Alle personen die in verband onderhandelingen en de reis van niet de demonstraties van j.l. minister Stikker, zeide Z.Exc. te Donderdag te Stuttgart waren ge- hopen, dat deze besprekingen met arresteerd, zijn Zondagavond vrij- succes zullen worden bekroond, 'gelaten. Dr JBeel zeide voorts, dat de Volgens Radio-Stuttgart heeft aard van zijn nieuwe functie Amerikaanse militaire be- ®iedebrengfc, dat hij niet persoon- s^uur bepaald, dat alle cafe s, lijk aan de onderhandelingen met restaurants, theaters en derge- de republiek zal deelnemen. lljke vermakelijkheden te Stutt- r gart om 20 uur moeten sluiten. Op de vraag of et in zijn Er geldt reeds een uitgaansverbod voornemen ligt op gelegen tijden vanh21 (ot 4 uur naar Nederland te komen voor overleg met de regering, ant woordde Dr Beel, dat de regering het inderdaad wel eens nodig zal vinden, dat de hoge vertegen- woordiger van de Kroon voor een Zaterdag is tijdens een militai- persoonlijk contact naar Den Pat™u.lle °P Kab M.nggir Haag komt. Dit persoonlijk con-1 hd Grissea ee" PJauw OI"gre'a- tact is in bepaalde gevallen zeer Igen' waardoor de drie inzittenden gewenst, aldus Z.Exc. Ite w?te/ geTraakle"- 3en soldaat van het K.L. verdronk. Politieke crisis in Griekenland tijdelijk afgewend? Een politieke crisis, die de Griekse regering Zaterdag be dreigde, schijnt tijdelijk te zijn afgewend. Sophocles Venizelos, de plaatsvervangende leider van de liberalen, heeft Zondagavond mee gedeeld, dat vóór het volgende weekeinde geen poging zou wor den gedaan om het huidige coa- liti-kabinet van liberalen en po pulisten omver te werpen. ONGEVAL TIJDENS PATROUILLE. S.E.D.-LEIDER NAAR -WEST DUITSLAND UITGEWEKEN. Erich Gniffke, een der leiders van de S.E.D. en bestuurslid van de Duitse Volksraad in Berlijn, is naar een der Westelijke zones van Duitsland uitgeweken. Het bestuur van de S.E.D. heeft eenstemmig besloten hem en zijn privé-secretaresse, Leni de Rog- genbucke, uit de partij te stoten. Wachtmeester I. C. Flipse te Serooskerke (W.) is met lof ge slaagd voor het politie-diploma. DE KINDERPOSTZEGEL 1948. Van 15 November tot 31 De cember a.s. zullen in omloop worden gebracht de kinder- zegels 1948, waarvan zoals be- xend, de opbrengst ten goede komt aan alle inrichtingen in 11 Nederland, waar kinderen bui- 11 ten gezinsverband worden ver pleegd. De zegels, waarvan de waarden zijn, 2, 5, 6, 10 en 20 1 cent, waarop een toeslag komt 1 2, 3, 4, 5 en 8 cent, zijn ont- UMffSW? worpen door de kunstenaar André van der Vossen te Haarlem. Mede in verband met de jongste tariefverlaging van P.T.T, door het naar beneden afronden, zullen de postzegels van 2'A, 7li9 en 11 cent practisch niet meer worden gebruikt, om deze reden zullen zij dan ook buiten gebruik worden gesteld. thans te danken is aan de voor uitziende blik van hen, die vóór vjjftig jaar het initiatief tot deze organisatie namen. Hij vroeg nogmaals de belang stelling van alle betrokken per sonen voor de nieuwe havenplan nen, vooral nu de handel en ex port in nieuwe banen is geleid en tot opvoering van kwaliteit nieu we werkplaatsen nodig zijn. De heer B. Korstanje, sprekend namens het Muziekgezelschap „Mozart", bracht niet alleen de muzikale- doch ook vrolijke noot door zijn volle medewerking toe te zeggen bij de opening van desprekingen gevoerd over een be- nieuwe haven. zettingsstatuut, waarin de verhou- namens de 1 ding tussen de toekomstige West- De drie Westelijke gouverneurs in Duitsland, de generaals Clay, Robertson en König, hebben Za terdagmorgen te Frankfort be- Vervolgens spraken, Bank van Zeeland en de Rotter- damsche Bank, de financiële medewerkers van de vereniging dus, de heer A. Koppe en namens de mosselexporteurs de heer D. J. Sinke. De secretaris van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen, de heer Van Leeuwen, bood een fraaie luchtfoto van Yerseke en omge ving aan. Duitse regering en de bezettings autoriteiten geregeld zal worden. Eveneens zouden zij een beslis sing nemen over de voorstellen voor herziening van de grenzen der Lander, door de elf West- Duitse minister-presidenten inge diend, o.a. tot vereniging van de drie Zuidwestelijke staten tot één staat WürttembergBaden, wel ke zowel aan Frankrijk als aan Verder sprak nog een der )>eide i Zwitserland zou grenzen, in leven zijnde oprichters van del Zonder evenwel een beslissing vereniging de heer Zuidweg. te hebben genomen is de zitting Voorzitter Pekaar dankte alle tot Donderdag verdaagd. burg het brood bon-vrij. Met ingang van 7 November, de datum waarou de opheffing dor hroodrantsoenoring in ons land ingaat, zal ook in Luxem burg en België het brood van de bon gaan. Bij onze Zuiderburen zal dan de rantsoenering van aile levensmiddelen opgeheven zijn. sprekers, waarbij hij hulde bracht aan wijlen de heer Sinke, die ge durende dertig jaar als secretaris de stuwende kracht van de ver eniging is geweest en wien de eer toekomt, aldus de voorzitter, dat van Bruinisse, die namens het Bestuur der Visserijen op de Schelde en Zeeuwse Stromen was gekomen "(de voorz. Mr van Cal- ienfels, was door ziekte verhin derd); de Dir. van het aan- en s'éke°rroem°geworden"'zijn "1 jPutten i de haven, verkoopkantoor van mosselen, de I 's Avonds zaten leden en geno- heer Heimerik en de heer Spittel Yerseke's burgervader, de heer digden aan een koffiemaaltijd aan. van de Visserijwereld. A. C. Willerasen, legde er de waarbij neg tal van oude herin- Voorts zagen we dc vertegen- nadruk op, dat de welvaart van neringen werden opgehaald. I De heer W. van den Berg sprak h« de vereniging menigmaal voor met waardering over de hulp, die j ondergang heeft weten te be- |het bestuur van de vereniging I ha"°aden. verleende bij de verdeling van Daarna ig i mosselverwaterplaatsen, die Yer-?elf,ch_aP ee?„ba??.e„k aan de oester seke's roem geworden zijn. Volgens Clay is het dan moge lijk dat ook de kwesties betref fende Berljjn ter sprake komen. Neen lezer, de Enkhuizer Alma nak heeft niet altijd gelijk. Za terdag was er de „grote najaars- markt" te Beverwijk aangekon digd. En laat er nu geen aanvoer zijn. Niet één koetje was er te bekennen! Een paar nieuwtjes uit Indonesië. In Oost-Java is een bende opgerold welke een voort zetting bleek te zijn van een reeds in Maart gedeeltelijk gearresteer de kliek boeven. Een andere boef heeft ook zijn straf gekre gen namelijk de vroegere Japan se gouverneur van Sumatra's Oostkust Tesuz genaamd. Hij krijgt levenslang. En dan onze ballonvaarders. Het gaat hen goed daar in de Oost. Zeven November gaan ze Batavia vanuit hun bal lon bekijken. Nu, en wat de ver kiezingen in Amerika betreft. Truman en Dewey hebben het laatste woord in eigen voordeel gesproken. Truman zei: „Ik heb nooit aan bluf gedaan" en Dewey: „De tijd is gekomen om aan tra gedies een einde te maken". Man nentaal. Morgen zullen we zien wie met de zetels wegloopt Radio-appèl C.N.V. Woensdag a.s. zal het C.N.V. in samenwerking met N.C.R.V. een radio-appèl houden als in zet van de wintercampagne. De N.C.R.V. zal daartoe om 8.15 een steravond uitzenden, die in Tivoli te Utrecht wordt ge houden. Medewerking verlenen het N.C.R.V.-koor onder leiding van Alex Schellevis, het N.C.R. V.-Promenade-orkest onder lei ding van Mas Bakker en de he ren Kees Deenink (bariton) en Marinus Voorberg (piano). Spre kers voor deze avond zouden zijn de heren prof. Mr W. F. de Gaay Fortman, rector "Van de Kaderschool van het C.N.V. (So ciale gerechtigheid) en M. Rup- pert, voorzitter van het C.N.V. (Sociale vernieuwing). Auto's mogen rijden op 5 December. Op Zondag 5 December wordt ontheffing verleend van het Zon dagsrijverbod voor motor rijt ?n. Wijlen Notaris J. C. Paap heeft* een bedrag van f 5000.ge leg» Wat betreft de Russische atoom- teejxï aan de Vereniging v'oor bom behoeven we ons niet on'ge-Vnjz.-Hervormden te Vlissingen, rust te maken, als we tenminste Waarvan hij jarenlang voorzitter het Engelse Zondagsblad „The was People" moeten geloven. Stalin heeft zo weinig Uraniummijnen schreef dit blad, dat het jaren duren zal voordat de S.U. genoeg zou hebben om een bom te fabri- Intussen zijn echter, al- Kerk en Zending. John Foster Dulles bezoekt Scandinavische landen. John Foster Dulles van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., is Zondagmiddag per vlieg tuig uit Parijs Vertrokken voor een bezoek aan de Scandinavische landen. Hij zal eerst Kopenhagen bezoeken. NED. HERV. KERK. - Aangenomen naar Koudekerke dus Reu tértoch aan honderden (2e pr. pl. voor T Zand), ds Enker bedrijvea in de V.S. „schijnorders" j te Cadzand. gegeven voor productie van oor- logsgoederen, wat in feite neer- komt om het verzoek eens te zien wat of ze in geval van oorlog zou kunnen produceren. Het Franse ministerie heeft proeven genomen met nieuwe wapens en munitie. *Maar, zo werd er verklaard, het was niets van vitaal belang. Dat weten we dan ook al weer. Tus sen Frankrijk en Engeland zou een grote smokkelaffaire ontdekt zijn in effecten aan toonder waar mee eert bedrag van 1 millioen pond stèrling gemoeid is. Zoals Weersverwachting geldig hedenavond Meest zwaarbewolkt met op enkele plaatsen ochtendmist of nevel. Geleidelijk toenemende bekend is de invc :r van dergelijke wind uit Zuidelijke richtingen» effecten sinds 11J9 verboden. 'Nog vry koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1