Veertig jaren chirurg te Vlissingen. Ingena's huwelijk. Dr Staverman bleef Zeeland trouw PUBftti' ~Gr!eper'9 AKKERTJES Voorstellen voor de Prov. Staten van Zeeland. Nederlandse Volksklederdracbton. Wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in de landbouw. Lezers grijpen naar de pen. Voorliefde voor sociaal geneeskundig werk. OP DE WALLEN VAN HULST. Zaterdag 30 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Er zijn in Zeeland maar weinig vooraanstaande personen, die in de uitoefening van hun beroep of in één of andere hogere functie van het begin af in Zeeland hebben gewoond en daarbij onze pro vincie altijd trouw zijn gebleven. Eén van die weinigen is de bekende Vlissingse art* A. Staverman voor wie het Maandag a_s. 40 jaar geleden ia, dat hij zich als chirurg in VMssïngea vestigde. Dokter Staverman werd op 4 April 1879 te Amsterdam geboren en deed in 1898 eindexamen aan het Gymnasium in de hoofdstad. In zijn studententijd (hij studeer de aan de Gem. Universiteit te Amsterdam), ontwikkelde zich bij hem geleidelijk een voorliefde voor het sociaal-geneeskundige werk, waarvan later menige in stelling zou kunnen profiteren Naast zijn lidmaatschap van de senaat van het Amsterdams Stu dentencorps was de heer Staver man toendertijd voorzitter van de Ziekenkas en de Vereniging tot Steun aan Behoeftige Kinderen. Op 26-jarige leeftijd volgde zijn benoeming als arts, waarna hij tot 1908 in Amsterdam bleef als assistent heelkunde bij prof. Rot gans in het Binnengasthuis. NAAR VLISSINGEN. Op 1 Novmber 1908 vestigde de jonge arts zich in Vlissingen als chirurg en al spoedig had hij een grote practijk in geheel Zeeland, vooral op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanaf December van datzelfde jaar heeft de jubilaris zich, naast zijn dagelijks werk, bezig gehou den met de organisatie van de on gevallen dienst bij de Kon. Mij. „De Schelde". Baanbrekend werk werd hier door hem verricht in samenwerking met de toennfclige directeur der Mij. Mr Jan Smit. Deze organisatie was de eerste van die aard in Nederland en op 1 December a.s. zal de heer Sta verman ook hier zijn 40-jarig ju bileum kunnen vieren. ROODE KRUIS WERK. Gedurende de eerste wereldoor log was dokter Staverman voor zitter van het Nederlandse Roode Kruis afd. Vlissingen. In deze functie werd hij viermaal onder scheiden. Zowel het Nederlandse als het Duitse en Belgische Rode Kruis begiftigden hem met het Kruis van Verdienste, terwijl hy ook werd benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Verlosser van Griekenland. Het is een bekend feit, dat de jubilaris in die dagen, toen hon derden Belgische vluchtelingen in ons land een goed heenkomen zochten, dag en nacht heeft klaar gestaan om, waar nodig, te hel- -n. ZIEKEN FONDS WERK. In 1914 kwam het tot de op richting van de Maatschappij Zie kenfonds „Walcheren". Dit ge schiedde in samenwerking met wijlen de arts van der Bijl en wij len de heer J. de Mey. Sedert de oprichting is de jubilaris als voor zitter aan het ziel nfonds ver bonden. Het fonds is de vele jaren van zijn bestaan onder zyn lei ding tot grote bloei gekomen. En kele jaren later werd door hem de vereniging voor Ziekenhuisver- pleging te Vlissingen opgericht. ZIEKENVERPLEGING. Ook op het gebied van de zie kenverpleging was de chirurg ac tief. Zo nam hij omstreeks 1912 het initiatief tot het instellen van een examencommissie in Zeeland voor de toekenning van het diplo ma Ziekenverpleging van de Ned. Bond voor Ziekenverpleging. Eén en ander had tot gevolg, dat de opleiding véPn verpleegsters in Zeeland hand over hand toenam. Voor die tijd werden de eaxamens afgenomen in Rotterdam, hetgeen voor hen, die het diploma wilden behalen, zeker geen pretje was. Later, toen deze examens door het Ryk werden overgenomen, werd hij benoemd tot regerings- deskundige. In 1928 volgde zijn benoeming tot lid van de Staatscommissie in zake de Fabrieksartseowet. GERIDDERD. Ter waardering van het belang rijke werk van dokter Staverman als fabrieksarts in de jaren voor de tweede wereldoorlog werd hem in 1932 een koninkiyke onder scheiding toegekend. De jubilaris werd n.l. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. On afgebroken werkte hij voorts in breiden. de ziekenhuizen te Vlissingen en vaak in Zeeuwsch-Vlaanderen. DE BEZETTING. Alle bombardementen ten spijt bleef dokter Staverman in de pas voorbije oorlogsjaren in Vlissin gen op zijn post. Toen echter het water kwam, moest ook hij de wijk nemen naar veiliger oorden, doch de evacuatie naar Middel burg was slechts van korte duur. „Over het werk, dat ik als chi rurg in deze oorlog heb verricht zou een boek te schrijven zijn", zo deelde hij ons op een desbetref fende vraag mede en daarom is het maar beter om op deze plaats IN DE POLITIEK. Niet alleen op medisch-sociaal I terrein, doch ,K)k in de politiek i nam de jubilaris een vooraan- staande plaats in. Van 1911 tot 1923 was hij voor de toenmalige vrijzinnig-democratische partij lid van de Vlissingse Gemeenteraad. In 1927 werd hy gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland, welke functie hij be kleedde tot 1941. 1 In 1946 tenslotte werd hy be- noemd tot commissaris in het Polderbestuur van Walcheren, waarin hij nog steeds zitting I heeft. Zowel in de raad van Vlissingen als in de Prov. Staten heeft de heer Staverman steeds geijverd voor een :ie schoolartsendienst. Alleen de raad zag destijds het nut hiervanin, terwyi daartoe strekkende voorstellen in de Prov. Staten steeds weiden ver worpen. Het moet voor de jubila ris een grote voldoening zijn, dat thans bijna iedere gemeente een schoolarts heeft aangesteld en dat deze diensten uitstekend vol doen. ANDERE FUNCTIES. Van de overige functies van de heer Staverman willen we nog noemen zijn lidmaatschap' van het hoofdbestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging en de Federatie van Mij. Ziekenfondsen. Vele jaren was de jubilaris secre taris van de Commissie van Toe- zich op het middelbaar onderwijs te Vlissingen, terwijl hij voorzit ter was van diverse onderwijs-, kunst- en sportorganisaties. TROUW AAN ZEEUAND. Het is begrijpeiyk, dat een per soon als dokter Staverman meer dere malen aanbiedingen heeft gekregen van elders, waardoor hij zijn positie in belangrijke mate had kunnen verbeteren. Alle aan biedingen, hoe verleidelijk ook, werden echter door hem van de hand gewezen. Hij bleef trouw aan (Ingez. mededeling, advert.) Hangerig, koorts?NU oppassen I Neem dadelijk een "AKfcCERTJE" en vanavond nog een. Onder n de vfoL Morgen gèen Griep I er verder over te zwijgen. De af-J Zeeland en wil dit steeds blijven deling' West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ned. Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst eerde hem voor zyn werk door hem te be noemen tot eredid. Bij nacht en ontij immers stak dokter Staver man, indien zün hulp in Zeeuwsch Vlaanderen werd ingeroepen met behulp van een motorboot van de Wanneer hij ons dit alles heeft verteld en ons by het weggaan nog eens heeft verzekerd, dat hij nog lang niet van plan is, om zo hem de kracht geschonken wordt, met zyn werk op te houden, kun nen we ons dit levendig indenken Byna 70 jaar oud is deze chirurg, doch zyn levenskracht is nog on- heer Reynders, die later bij eengebroken. tocht het leven verloor, de Schel-1 Vele huldigingen staan hem on- de over. getwijfeld in de komende weken Ook van de afd. Walcheren van te wachten. Laten we hopen, dat de Ned. Mij. tot Bevordering van1 zijn hartewens in vervulling zal de Geneeskunst was de jubilaris1 gaan, zodat hy op medisch-sociaal jarenlang lid en in 1948 werd hy gebied nog veel voor Zeeland zal tot voorzitter gekozen. kunnen doen! au* am. tr1 H a van Vlissingen, Philips van Syd ney, heeft na verovering van enkele forten in het Hulster am bacht de stad een paar keer op geëist, echter tevergeefs. Toen dan Maurits begon met de ver overing van vele steden, Breda door middel van een turfschip als eerste, moest ook Hulst er in, 1591 aan geloven; als bevelheb ber der stad werd de graaf van Solms aangesteld. Hulst was echter slechts kort in ons bezit. Reeds in 1596 wist de Spaanse landvoogd Albertus van Oosten rijk hel na een belegering van 6 weken te heroveren. Tijdens de 12-jarige wapen stilstand werden de versterkin gen verbeterd, radicaal. De oude forten en poorten werden afge broken en na 3 jarige werk zaamheid lag daar een geheel nieuwe versterkingsgordel rond het stadje, juist klaar toen in 1621 de oorlog weer voortgezet werd. En sterk, want in 1640 mislukte de poging van de Frie se stadhouder Hendrik Casimir om Hulst te veroveren; door een schot getroffen viel hij van zijn paard en verloor het leven. Toch wist Frederik Hendrik in 1645, dus slechts 3 jaar vóór de vrede, na een belegering van een maand het sterke Hulst te veroveren, een der laatste krijgs bedrijven uit de oorlog tegen Spanje. DE WALLEN ALS WANDELPLAATS. En zo liggen de wallen daar nog als een paar eeuwen geleden De negen vijfhoekige bastions springen vooruit in de gracht, met riet omzoomd, waartussen de talrijke waterhoentjes weg duiken, op enkele plaatsen ge deeltelijk dichtgegooid. Wandel paden zijn aangelegd over de oude wallen, waar het heerlyk kuieren is onder de hoge bomen, waar het opschrift op een gevelsteen (1792) van een door de Duitsers edeeltelijk onttakelde molen, waar nu een motor de wind ver vangt, tot nadenken stemt: Con cordia res parvae crescunt (klei ne zaken groeien door eenheid). Drie poorten geven toegang tot de stad: de Gentse poort, vroe ger hospitaalpoort geheten, de Bagijnepoort en de Dubbele poort met twee doorgangen. Het zijn geen mooie monumenten zoals b.v. in Zierikzee, deuren zijn er niet te vinden, het zijn slechts inhammen in de wallen, nodig voor het verkeer. LV. DE WALLEN GAAF EN ONGESCHONDEN. Onlangs liep ik over de wallen van Hulst, het oude vestingstad- HULST BEDREIGD DOOR GENT. Een sterk Hulst was in die ja ren wel nodig, vooral tegen de je in het uiterste oosten van uStad Gent, die zijn heerschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, slechts over een groot deel van Vlaan- enkele kilometers van de Belgi-deren wilde uitstrekken, ook sche grens vandaan. Ik geloof, over Hulst en omgeving. Boven- dat er maar weinig plaatsen in dien stond Gent nogal eens op Zeeland zijn, die zo goed hun j geSpannen voet met de Graaf, oud karakter bewaard hebben, terwijl Hulst trouw was aan de En welke plaats heeft de wallen Heer. zo gaaf en volkomen bewaard j Zo hebben b.v. de Gentenaars als Hulst? Wel hebben de Duit- j,n 1452 tijdens de zoeven ge- t sers er gangen doorheen gegra- noemde graaf Filips Hulst ver- van schots op schots in de onder ven, als mollen hebben ze de ov^rd en verbrand. In 1485 kwa- [gelopen polder van Clinge, tracht wallen doorwoeld. maar na hun meri ze weer terug, maar toen hij de grens van het Spaans ge- verdwijning Nzijn ze weer in de j verging het hun slecht. De te- bied te bereiken. Te laat, even vroegere staat terug^ gebracht, de genstand der Hulstenaars was zo voor hij de reddende grens haalt, gangen en gaten zijn eenvoudig j hevig, dat 100 soldaten onder wordt hij gegrepen en terugge- dichtgegooid, zodat er niets meer bevel van de Engelse kapitein j bracht, waar de galg een eind te zien is van hun nieuwste ver- Robert de Lange zich in hetaan zijn leven maakt. Hierop dedigingswerken. stadhuis moesten terugtrekken. ziet m?t VLUCHT OVER DE GRACHT. We verplaatsen ons nog even in de oudheid, 21 Februari 1674. Voor de vierschaar op het stad huis wordt een dief en inbreker voorgeleid. Zo'n grote menigte Hulstenaars wil de zitting bij wonen, dat de vloer hen niet al len kan houden en inzakt. Alles rolt over en door elkaar, armen en benen breken, maar de boef is nog blijven staan op een stuk plank, dat aan de ene kant in de muur vastzit. Van de consterna tie maakt Bij echter een handig gebruik, laat zich over de krioe lende kermende mensen glijden en bereikt door een benedendeur de straat. Wat nu? De poorten zijn gesloten, gelukkig voor hem is de gracht toegevroren en over de wallen en het ijs, springend Reeds omstreeks het jaar 1400 He inwoners van Hulst echter. moet de stad in het bezit ge- j staken hun eigen stadhuis in weest zijn van een primitieve j brand, de vijanden die zich nog gracht met een aarden wal er Re vlammen konden redden, omheen. Toen het buskruit was werden opgewacht en afge- uitgevonden en dus het oorlogs tuig meer vermelkracht kreeg, werden de versterkingen verbe- maakt. Het heeft een halve eeuw ge duurd vóór Hulst weer een terd. Op Jast van de bekende nieuw stadhuis, het tegcnwoor- graaf Filips de Goede moesten dige had. er nieuwe grachten worden ge- 1 graven en sterkere wallen wor den aangelegd. Ook diens klein dochter Maria steunt de stad met 100 vlaams f 600.-) om de oude grachten uit te die pen, een nieuwe buitengracht te graven en de bolwerken uit te versje met de mooie woordspeling: „Dees plaats, daar nooit 't ge richt zich voor de mensen boog. Boog voor de mensen: maar 't gericht standvastig, Beweegde niet; Gods hand maakt ons indachtig Dat 't recht moet staan, ofschoon 't ook al bewoog." L. v. W. BELEGERINGEN IN DE' 80-.IAKIGE OORLOG. Ook in de 80-jarige oorlog hebben de wallen meermalen de proef moeten doorstaan. Prins Maurits had na de verovering van Axel een begerig oog op Hulst geslagen. Zijn gouverneur (Ingez. mededeling, advert.) Bi) Ruwe Handen. Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 et. I rustig op 't moment. Hij hadf Joost haalde zijn schouders de kachel op, zette thee en Feuilleton. 22) met zijn zwartgalligheid de boel op. Vrouwen hebben al z'n le- j zeker weer overdreven. Ze stak j ven iets bijzonders over zich; I hem kinderlijk btij haar handmaar hij beloofde dat hij er om toe. hy voelde cie klam endenken zou. Ze zaten nog even rto™- r M VAN TIEN REKri 1 vochtig. Hij lag er teer z'n'zwijgend bijeen, toen kwamen door C. M^VAN^DEN BERG-,^^ tfmgt overheen. r kort na elkaar ae dokter en I Raar blank werden die handenmoeder binnen. de laatste tijd. het ruwe vel, ge- Met 't onderzoek ging geruime Bidden* wou hy niet meer, wend aan 't grove werk, werdtijd heen. De dokter keek be daar had hij immers sinds kot te ook zachter.... I denkelijk, voorzichtig stelde hij tijd mee afgeuaun. Een God„Is 't een beetje beter, Inge?" j z'n diagnose. cue zyn geluk in de Weg stond, i „Op 'togenhlik wel, ik weet[ ,,'t Lijkt me "t beste, dat u wilde hij niet meer erkennen.zelf niet wat ik er van denken naar 't ziekenhuis gaat. U kunt 'tWas toch duidehjk niet waar.' moet, maar 'tis goed dat de nu nog gemakkelijk vervoerd Was Ingena niet van eer- flinkJ aokter komt, 'k zou er nu toch worden, 't Lijkt me in dit geval het beste. heus. Ik zal 't natuur lijk niet opdringen, ik adviseer '1 alleen in uw eigen belang." Ze keken zwijgend naar In gena. Deze bleef rustig, ze zag de dokter vertrouwend aan ter wijl ze zei: „U begrijpt matuur- jong meisje een tobbertge hall- niet meer gerust op wezen." zieke vrouw gewo.den. met in „'k Heb moeder ook gewaar- staat.haar eigen gezin bij te schuwd." houden? In haar dienst vroeger; „Dat is 't beste wel, we we- bield ze een grote villa schoon, ten niet waar op uit zal En hy? Had hij oo t mei werk-1 draaien.Zeg Joost, ik weet loosheid te maker, gonad' Neen riet of ik straks nog gelegen- immers. 't Moest, 't móést karot berd zal hebben om met je te l;ik wel dat ik liever thuis bleef, zeker, z'n kleine beetje geluk, praten. Maar ik wou je nog iets maar als 't moet als 't beter is. Krampachtig balde hij *n vuis- vertellen. Voor in de Bijbel ligt ten rond de stuurhandvaten.een brief, die moet je één de- Hol klonken z'n voetstappen in /er dagen eerts lezen, zul je? de verlaten straten, 'tleek wel Vergeet je 'I niet Joost?" drong of 't geluid opketste tegen de ze zachtjes maar met klem. gevels van de gesloten huizen, i „Wat is dat voor een djng?" Grimmig kneep hij z'n lippen! vroeg hij nuchter, opeen; 't was nog maar de vraag, „Een brief van tante Maatje wat het sterkste was, hij of dat - uit Zeeland.enne ook nog andere, dat zwarte dat over hem1 iets van mijen een portret komen ging.i van m'n vader en moeder. Het lelijke gleed uit z'n ge-,'k Had er al veel eerder met je zicht w-eg, toen hy weer by in-' over willen praten, maar 'tviel 'vna's bed stond. Ze scheen heelniet zo hè. de laatste tyd dan zal ik gaan, ja. ,,'t Is heel verstandig van u, juffrouw Nieuwdorp. dat u 'tzo opneemt. Alles kan heel goed gaan, 't is slechts een voorzorgs maatregel, die ik in dit geval noodzakelijk acht. Ik zal de ziekenauto opbellen, dan is hij In de kortst mogelijke tijd hier." Na nog wat geruststellende woorden tegen moeder en Joost gesproken te hebben, verliet de dokter 't huis. Moeder liep af en aan, porde smeerde wat beschuiten voor hun drieën. Joost ijsbeerde niet wetend wat te doen heen en weer. „Je hoeft nergens zorg over te hebben, Ingena", zei moeder. „Joost komt bij mij zolang en de boel maak ik hier straks netjes aan kant, dat komt al lemaal best in orde." „Als ik u toch niet had, ubent zo goed voor me, 'k heb nooit geweten wat een moeder was, voordat ik u kende, ik ben u zo dankbaar voor alles „Och kind, hou daar nu maar over op. je bent me als van n'n eigen kinderen geweest, altijd". Ze boog zich vertrou welijk over het tere jonge vrouwtje, ,,'k Zal bidden voor je en dan zullen we het beste maar hopen, wat jij." Toen de ziekenauto voorstond, ging alles heel vlug. In dekens gewikkeld werd Ingena op een brancard gelegd. Joost ging mee haar wegbrengen. Al verder voerde de auto haar van huis zou ze daar gezond en wel weerkeren? Haar hart klopte of 't bersten wou, ze kneep haar lippen stijf opeen. Met ijzeren wil hield ze zichzelf in bedwang, 't Moest immers, èn voor haarzelf èn voor hun kindje. (Wordt vervolgd.) Sinds de vorige Statenverga dering zijn geen nieuwe aan vragen ingediend om een bij drage in de kosten van herstel van monumenten, aldus Ged. Staten in een mededeling aan de Prov. Staten. Een indertijd aangehouden verzoek van de heer B. S Groosman te IJzendijke om subsidie in de restauratiekosten van het perceel Markt D 325 al daar kan nu behandeld worden, omdat de nodige gegevens be kend zijn. Het blijkt, dat het Rijk een subsidie van maximaal f 22.500 zal geven. Voorgesteld wordt de Provincie 10 pet. dei- totale herstelkosten ad f 30.000 te doen bijdragen. Voorts zullen de restauratie kosten van de Ned. Herv. of Kleide Kerk te Veere belang rijk hoger zijn dan werd ge raamd. Inplaats van f 113.000 zullen zij f130.100 belopen. Het Rijk zal een bijdrage van 68 pet. van dit laatste bedrag verle nen en nu wordt voorgesteld de bijdrage der Provincie te ver hogen van f7150 tot f8005. CALAMITEUSVEKLARING WILHELMINAPOLDER. Van mevr. J. E. Henny geb. Viruly te Baarn, enige eigena resse van gronden in de Wil helminapolder te Arnemuiden, is hefr verzoek ontvangen tot calamiteus-verklaring van deze polder. De reden daarvan is ge legen in het feit, dat het niet mogelijk is te voldoen aan het door Ged. Staten gegeven voor schrift tot het aar.nrengen An een zeer kostbare versterking van de buitenberm enz., waar van de drosten op f 22.000 wor den geraamd en die voor dit poldertje van 16 a 16 Vi H.A. te zwaar worden geacht. BEGROTINGSWIJZIGING 1947. Ged. Staten hebben een be grotingswijziging ingediend over 1947. In de toelichting wordt o.m. medegedeeld, dat het ver lies van liet Prov. Gasbedrijf ever 1947 zal bedragen f 123.529,03. Bij de begroting is geraamd f 55.500, ze-dat een ver hoging van f 68.029,03 noodza kelijk is. Medegedeeld wordt, dat het lestant van de schuld der Pro vincie Zeeland op 1 Januari 1949 zal bedragen f25.516.084. Het ligt in het voornemen in 1949 af te lossen, een bedrag van f 1.355.583.-De rente der schul den over 1949 bedraagt f 634.514. BEGROTING PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Ged. Staten hebben ingediend de algemene exploitatiebegro ting van de Prov. Stoomboot diensten voor 1949. De nadelige exploitatiesaldi voor de diverse diensten over 1949 worden als volgt geraamd: Vbssingen-Bres- kens f 916.212,50, Terneuzen-Hoe- dekenskerke f211.150, Kruinin- gen-Perkpolder f 334.787,50, Zie- rikzee-Katse Veer f 81.000, Veere-Kamperland f 1325, Kort- gene-Wolfaartsdijk f 6300. De be- Zeeland biijve niet achter In 1898 werd aan H. M. Ko ningin Wilhelmina bij haar troonsbestijging een unieke ver zameling Nederlandse Volks klederdrachten aangeboden, wel ke in het Openluchtmuseum te Arnhem bewaard werd. Tengevolge van de oorlogs handelingen is deze verzameling verloren gegaan éh nu ligt het in de bedoeling aan H. K. H. Prinses Wilhelmina een nieuwe collectie ter vervanging van de verloren gegane, aan te bieden. Ook Zeeland zal hierin zijn aandeel moeten leveren en een provinciaal comité, onder leiding van Mevr. S. C. de Casembroot Van der Feltz, beijvert zich dan ook wat dit betreft de eer van Zeeland hoog te houden. Voor Zeeland is dit een niet gemakkelijke taak, omdat hier het nationale costuum,. meer dan in andere provincies, in velerlei variëteit gedragen werd en wordt, terwijl het aan de andere zijde naar verhouding minder bevolkt is en zwaarder getroffen werd. Er is hier door het comité hard gewerkt, maar het doel is nog volstrekt niet bereikt. Zeeland heeft op zijn minst 20 verschillende costuums. Hiér van zijn er nog slechts 6 ter beschikking en deze zijn nog niet eens alle compleet. Er wordt daarom een dringend beroep gedaan op aller mede werking. Behalve het verstrek ken van textielpunten is ook de mogelijkheid van aankoop niet uitgesloten. Zij, die geen costuum of detail daarvan be zitten, kunnen door een gelde lijke bydrage hun sympathie voor dit doel bereiken. Giften kunnen worden gestort op girorekening no. 3815 van de Rotterd. Bank, kantoor Goes op Tekening van mevr. G. Dorst groting gaat uit van de veronder stelling, dat in 1949 het Rijk de kosten der vrije veren over de Wester-Schelde nog voor zijn rekening zal nemen, want er wordt een rijksbijdrage ge- iaamd voor de drie veren over de Wester-Schelde van f 1.831.550. DE WEGENFONDSEN. In de begroting van het Pro vinciaal Wegenfonds voor 1949 wordt de bijdrage in de kosten van verbetering van wegen ge raamd op f 1.212.000 en de bij drage in de onderhoudskosten der wegen op f48.000. Het aan deel in de opbrengst van de mo torrijtuigenbelasting wordt voor 1949 geschat op f500.000 en het nadelig saldo van dit fonds op f406.100. Nu vaststaat, dat de verbete ring van de weg van Middel burg naar Souburg niet .ten laste van de herVerkaveling vai. Walcheren kan worden gebracht en deze weg afdoende dient te worden verbeterd is daartoe een raming opgenomen. De begroting voor 1949 van het Tertiair Wegenfonds raamt als bijdragen in :le kosten van verbetering der wegen 'n bedrag Zoa!s een vogel die naar vrijheid. haakt, uit een gebroken strik is los geraakt. October 1944» - Een groot deel van Zeeland bevrijd. Laat Israël getuigen, blij van geest: „Indien de Heer niet met ons was geweest, toen mensen ons bedreigden 'tallen kant, en in hun toorn haast hadden overmand, levend verslonden, ware wie God vreest." „Indien de Heer ons niet had bijgestaan, ons niet gered had van dien doodsorkaan dan was vernielend water neer gestort', en onze ziel daar 't ons aan krachten schort ware in die stortvloed van ge weld vergaan." Lof zij den Heer tot in der eeuwigheid! Toen 't ondier zich tot de aanval had bereid, heeft onze God het in zijn sprong gestuit; zo vielen wij zijn tanden niet ten buit! Gods almacht heeft genadig orns bevrijd. van f 500.000 en voor onderhoud f 8000. Het aandeel in de op brengst der motorrijtuigenbe lasting wordt geraamd op f 125.000 en de bijdrage der Pro vincie op f 200.000. Het nadelig saldo van dit fonds wordt be groot op f 176,820. zijn wij ontkomen aan des vij- ands net. Lof zij den Heerwiens hulp ons heeft gered, de Heer die aard en hemel heeft gemaakt! Ps. 124, Nieuwe berijming. Een moeilijk vraagstuk. Hoe tot een oplossing te komen? De landbouwkundige mede werker van de „Maasbode", maakte over de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in de landbouw enkele opmerkingen, die de aandacht verdienen. Hij wijst er op, dat wanneer het thans aanhangige wetsont werp Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering wordt aange nomen, het gevolg zal zijn dat de laatste resten van de vroe gere patriarchale verhoudingen tussen boer en arbeider worden uitgebannen. .Volgens dit wetsontwerp toch wordt aanspraak op wachtgeld toegekend aan de werknemer, die onvrijwillig werkloos is en die in de periode van twaalf mdand'en, onmiddellijk vooraf gaande aan het intreden van zijn werkloosheid, tenminste 156 da gen als werknemer heeft ge werkt in $ienst van een of meer werkgevers, aangesloten bij een vakbedrijfsvereniging. Wanneer men deze bepaling zonder meer in de landbouw zou toepassen, komt men voor we! zeer eigenaardige konsekwenties te staan In de landbouw immers kent men een hele grote groep zoge naamde losse en los-vaste ar beiders, van wie een aanzienlijk deel ieder jaar langer dan 156 dagen in de landbouw nodig is. Bij toepassing van deze bepaling zouden al deze losse en los-vaste arbeiders gedurende een deel van het jaar regelmatig en auto matisch ten laste van het wacht geldfonds komen. Afgezie.n van het feit, dat dit een zeer zware belasting van dit fonds zou betekenen, zal deze bepaling mede ook de animo zo wel bij de boeren als bij de land-? arbeiders om een vaste arbeids- ovéreenkomst aan te gaan aan merkelijk verminderen, waar door het aantal vaste arbeids krachten in de landbouw aan zienlijk zal teruglopen. De landarbeiders toch zouden er de voorkeur aan geven gedu rende de winter kortere of lan gere tijd van de wachtgeldrege ling te profiteren, temeer daar zij dan gedurende de werkzame periode in accoord-loon kunnen werken, waardoor zij een hoger loon kunnen halen, dan bij een vaste verbintenis. Dat het ook voor de boeren voordeliger is hun arbeiders gedurende de slappe maanden ten laste van het wachtgeldfonds te brengen, een kind kan het narekenen". „Moeilijker is het een wacht geldregeling uit te denken, waar tegen deze bezwaren niet zouden kunnen wo**den aangevoerd. Naar onze mening zal een op lossing van het haast onvermij delijk arbeidsconflict in de landbouw eerst dan kunnen worden bereikt, indien men het systeem van losse en los-vaste arbeiders zal weten op te heffen. En dit is alleen dan mogelijk, in dien men de uitvoering-op-grote schaal van openbare en cultuur technische werken met de sei zoenarbeid in de landbouw op geschikte wijze zal weten te combineren. Op deze wijze zullen de land arbeiders, die gedurende bepaal- Vos, Goes. Kledingstukken kun- de gedeelten van het jaar geen nen worden afgegeven bij de werk in de landbouw vinden, leden van het comité: Mevr. nog tal van jaren tegen normaal S. C. de CasembrootVan der loon kunnen werken. Feltz. H. Pieters en dr W. S De uitvoerders van deze wer- Unger, Middelburg. Mej. G. G. ken echter, bij wie zij op ar- SLkkens, Goes. Mevr. G. Dorstbeidsovereenkomst werkzaam Vos. Goes. Mej. L. Baas, N. en St. zullen zich dan geheel heb- Joosland. Mevr. v. d. BergGor- ben te richten naar de belangen ter. Goes. Mejonkvr. S. H. ColLot van de landbouw in die zin, dat d' Escury, Kloosterzande. Mevr. zjj de uitvoering van bedoelde M. J. v. CfuijningenErasmus, werken in omvang zullen doen Oostburg. J. Donner, Goes. D. Fa- afnemen, zodra de landbouw de berij de Jonge, Goes. Mevr. N.'arbeidskrachten voor zich op- FlipseRoelse, Westkapelle. Dr. I eist en omgekeerd ook de uitvoe- L. G. Gelderman, Kortgene. Mevr.'ring van deze werken uitbrei- S. GelukDe Jonge, Wemeldinge.j den, Zodra en naarmate de land- Mevr. C. C. HageHage, Sint t bouw hen niet meer nodig Maartensdijk. F. C. Hanse, Zierik-heeft." zee-. Mej. de Jager, Wolf aar tsdijk. j Drs J. J. Knibbe. Goes. Mevr. N. Of deze voorslag, hoe goed ook Koster—Scheele, Zaamslag. Mevr. bedoeld, werkelijk baat kan M. v. Nieuwenhuijzen—v. Nieu- brengen, wagen wij te betwijfe- wenhuijzen, St. Philipsland. len. De landbouw is meer dan welk bedrijf ook, afhankelijk van allerlei omstandigheden, van regen en droogte, van zach te en strènge winters. En het is zeer de vraag, of de uitvoering op grote schaal van openbare- en cultuurtechnische werken, daarmee kan worden gecombineerd en geheel daarop kan worden gericht. Het zullen toch meestal geen werken zijn, ook in verband met factoren van materielen en personelen aard, die men naar willekeur kan beginnen of uitstellen. Bovendien is er een sterke tendenz om te komen tot kost prijsverlaging. Daarvoor is ver der doorgevoerde mechanisatie een noodzakelijke voorwaarde, waarom daarmee bij verkaveling enz. terdege rekening wordt ge houden. We staan hier voor een uiterst moeilijk vraagstuk. Wie schaft hier raad? Wat zeg gen de mannen van de practijk. Wij zijn gaarne bereid voor be schouwingen over dit onderwerp enige ruimte of te staan. Geen verkoop van „Potje^gielk". Overtrederes met straffen bedreigd. Het is ten plattelande algemeen gebruikelijk, dat buren hun melk van een veehouder betrekken en niet, of niet geheel van een melk boer. Door de oorlogsomstandig heden heeft deze „potjesmelk- verkoop" sterk gefloreerd en ook thans heeft de veehouder over ge brek aan klanten nog steeds niet te klagen, nu hij volle melk levert en de melkboer alleen gestan daardiseerde melk. De Keuringsdienst van Waren in het Keuringsgebied Alkmaar en de Noord-Hollandse Consump- tiemelkvereniging wensen aan de ze verkoop thans paal en perk te stellen. Het buitenpersoneel dezer diensten heeft de veehouders een mondelinge waarschuwing gege ven, dat de verkoop van melk aan particulieren voortaan verboden is. In een circulaire over deze aan gelegenheid wordt er op gewezen, dat de veehouders al hun gepro duceerde melk, met uitsluiting van die voor eigen gebruik, aan de melkfabrieken dienen af te leveren. Bij niet nakomen der voorschriften worden strenge straffen in het vooruitzicht ge steld. Een lezer uit Goes beklaagt zich er over, dat hij, toen hij dezer dagen in het gemeentelijk badhuis een bad wilde nemen, zijn badhokje bevuild vond. Hij concludeerde daaruit, dat de badmeester zijn badhokje niet schoongemaakt had en waar schuwt het publiek or te letten voor een herhaling. De schrijver merkt verder nog op, dat er toch al weinig recla me valt te maken voor de bad inrichting en zeker niet, wan neer dergelijke dingen voorko men. Naschrirt redactie. Naar aanleiding van dit schrijven hebben wij persoon lijk een onderzoek ingesteld naar .de reinheid van het bad huis. V/y hebben geen enkele onge rechtigheid kunnen vinden. De badhokjes waren schoon en de badjuffrouw draagt er zeker zorg voor dat dit zo blyft. De wethouder van Openbare Werken en doktar Snoek, de ge meente-geneesheer, hebben even eens een onderzoek ingesteld en zijn tot dezelfde conclusie geko men. Het door de schrijver geconsta teerde geval, is te betreftren, maar we geloven, dat zijn waar schuwing deze strekking moet hebben, dat het publiek meer 'reinheid moet betrachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3