Ook Eerste Kamer aanvaardde Noodwet. Brood, bloem en suiker van de bon. Vrije verkoop begint Vrijdag a.s. Hypotheek voor de flatgebouwen. Marshall onverwacht naar Londen vertrokken. Geslaagde ouderdag te Bergen op Zoom NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een valse tegenstelling. A.R., Communisten en de heer Rejjers (C.H.) stemden tegen. Be Mij „Zeeland" in 1947 fee+t a$fyö.de*idUtoaacs De strijd in China. Beplantingsdagen op Walcheren. SNIPPER uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1089 ZATERDAG 30 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal 1' ranco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES Missin-en- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA.' Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.32 u., onder 17.14 u. Maan op 6.17 u., onder 16.54 u. Hoogwater op Zondag 31 Oct.: Vlissingen: 0.48 u. 2.32 m„ 12.58 u. 2.27 m. Wemoldinge: 2.39 u. 2.03 m., 14.57 u. 1.87 m. P mil Ludwig schreef na de oorlog een opstel over „het dilemma van de Europese den ker", een dilemma, omdat zoals hij zegt, het Westen aan het geld en het Oosten aan de terreur verknocht is en Europa niet op eigen benen kan staan. Het is er zegt „In de Waag schaal" sinds hij dat opstel schreef niet beter op geworden. „Al meer wordt ons het alter natief Amerika-Rusland opge drongen en dat betekent voor ons dat wij, om voor Rusland bewaard te blijven, voor Ameri ka moeten kiezen. Om aan sikkek en hamer te ontkomen, moeten wy knielen voor het gouden kalf. Wij willen liever verkocht t zijn aan het geld dan aan de terreur. De „Church of England Men's Society" heeft intussen enkele woorden gesproken, die wij ter overdenking aan allen, die van wege hun angst voor Rusland voor Amerika kiezen zouden willen aanbevelen: „de simpele waarheid luidt, dat het enige wapen waarmee men thans te gen het Communisme strijdt, de- Amerikaanse dollar is; de dol lar vertegenwoordigt echter in het geheel geen idee en is ab soluut onmachtig om het op dringen van enig idee te stui ten". De kerk kan in elk geval we ten, dat de Amerikaanse dollar onmachtig is, om Europa tegen het Communisme te beschermen". P r kan verschil van mening zijn over de vraag of de tegenstelling tussen Oost en West hier op de juiste wijze is getekend, maar afgezien daar van moet het alternatief zoals het hier gesteld wordt, onvoor waardelijk worden afgewezen. Wie hier voor de dollar kiest uit vrees voor sikkel en hamer, zal beschaamd uitkomen evenals hij, die uit afkeer van het kapi talisme plaats kiest achter de rode vlag van het Communisme. Hiervan moeten wij diep door- j drongen zijn en het is noodzake- lijk ook de massa hiervan te doordringen. Er zijn helaas duizenden en tienduizenden, die onder de in druk van allerlei maatschappe lijke wanverhoudingen hun heil zoeken bij het Communisme, omdat zij daarvan een betere wereld verwachten. En er zijn anderen die maar één gevaar kennen: het opdringend Commu nisme en die daarom zonder be denken kiezen voor wat men I dan zou kunnen noemen de dic tatuur van de dollar of welke andere dictatuur dan ook. Dit is een gevolg van het feit, dat zij niet letten op de diepere beginselen, maar dat zij met hun beschouwing aan de oppervlakte blijven en alleen de uiterlijke kant der dingen zien. TA at is voor een deel de kracht 1 geweest van het nationaal- socialisme. Na de eerste wereldoorlog was het Communisme uitgegroeid tot een geweldige macht met name in landen als Spanje, Italië en Duitsland. En om nu aan dit dreigende gevaar te ontkomen, zocht men heil bij een ander stelsel, een andere vorm van dictatuur, die in de grond der zaak eenzelfde heilloze en god deloze koers volgde. Vandaar ook in ons land de leuze Mussert of Moskou. Wie van Moskou afkerig was, wie aan sikkel en hamer wenste te ontkomen, had, zo stelde men het voor, geen andere keus dan Mussert. Dit was echter een valse te genstelling zoals ook het dilem ma: de terreur of de dollar door en door vals is. Het is juist wat ..In de Waag schaal" opmerkte, dat tegenover het Communisme de dollar in 't geheel geen idee vertegenwoor digt en onmachtig is om het op dringen van enig idee te stuiten. Zoals ook de z.g. democratie ge toond heeft en in de toekomst steeds meer tonen zal, in de strijd tegen het communisme van geen belang te zijn. \\Tmoeten deze dingen goed in het oog houden al mo gen we momenteel dankbaar zijn, dat ook Amerika blijkt oog te hebben voor de ontzettende ge varen die Europa van de zijde I van Moskou bedreigen. Mis schien kan mede daardoor nog veel onheil worden voorkomen. Hier is slechts één alternatief, i dat uiteindelijk betekenis heeft: de erkenning van het Goddelijk 1 gezag, het buigen voor het Kruis van Jezus Christus, of: de ver werping van God en zijn Woord 1 in welke vorm en onder welke leuze dan ook. Dit is de grote tegenstelling j die alles beheerst. En dit is het grote gevaar van de zijde van de ..doorbraak", dat deze tegenstelling wordt verdoezeld en dat men meent met het humanistisch persona lisme de wereld te kunnen red den. Daarom is het zo dringend nodig dat de invloed van de Christelijke beginselen wordt versterkt en dat de partijen die zich op de grondslag van deze beginselen stellen ernst maken met het belijden en beleven van deze beginselen; dat zij niet maar in naam, maar metterdaad de Bijbel als richtsnoer van leer en leven aanvaarden en dat het Koningschap van Jezus Christus met slechts als leuze maar als grondslag wordt beleden. Dan zullen zij voor land en volk, voor landen en volken, tot een ryke zegen kunnen zijn. VOOR DE ZONDAG t De noodwet Indonesië, die Maandagnacht j.l. in de Tweede Kamer werd aangenomen, kwam gisteren reeds in de Eerste Ka mer in behandeling. Veel nieuws heeft deze behandeling niet meer opgeleverd. Het was veelal een herhaling van de vergadering aan de overzijde van het Binnenhof. De stemming verliep zoals was te verwachten. Met 3812 stemmen werd het voorstel aangenomen. Tegen stemden de A.R., de csmmunisten en de heer Reijers (C.H.). De lieer Pollema (C.H.) ver- tijk laten zij echter bij concrete klaarde de mem. van toelichting maatregelen verstek gaan. sterk af te keuren. Zij geeft geen enkel inzicht. „De neiging is groot", aldus spr. „om het adagium: „in dublis ab- stine" hier toe te passen. Aan de ene kant staan voor ons de eisen, die onze eed op de Grondwet stel len, aan de andere kant staat het feit, dat de regering de vertrou wenskwestie heeft gesteld en een Kabinetscrisis op dit ogenblik zou het Koninkrijk in groot gevaar brengen. Voor spreker en het overgrote deel van zijn fractie hebben wij hier te maken met staatsnood- zullen beginnen. In beide gevallen eist de toestand dat de regering snelle maatregelen kan nemen op wettelijke basis. Op verzoek van de vergadering schorste de voor zitter daarna tien minuten om de fracties gelegenheid te geven zich over de stemming te beraden. Het wetsvoorstel werd met 3812 stemmen aangenomen. Reeds gisteravond heeft Konin gin Juliana de wet getekend. Ook beëdigde zij dr L. J. M. Beel als hoge vertegenwoordiger van de Kroon. De derde A.R.-afgevaardigde, prof. Woltjer, ging ogenblik kelijk op deze redenering in. De ze schildering van zaken is een caricatuur. Het gaat hier niet om de verhouding Nederland-lndone- sië, maar om de positie Kroon: Staten-Generaal. De hohding van de A.R. t.o.v. de federalisten en de West is een bewijs dat zij be reid zijn tot constructieve arbeid. De heer v. d. Kieft heeft met deze opmerkingen sentimenten bevre digd. Zakelijk brengen zij echter het debat niet op hoog peil. Van terugkeer naar Vlissingen nog geen sprake. Aan liet verslag over het boek jaar 1947 van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is het vol gende ontleend: De motorschepen „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix" zijn na de herstellingswerkzaamheden, die met grote vertraging werden uitgevoerd, wat de bovenbouw be treft vrijwel geheel in hun voor oorlogse stand teruggebracht. De kosten, verbonden aan deze we- Heeft ook Nochtans een volk van goden geruild? Jeremia 2:11. Dit is geen woord voor de lezers van een Christelijk Dag bladvindt U wel? Die doen toch niet aan afgoderij? Zij hebben toch den Heere niet ingeruild voor andere goden? Dan lazen zij vast geen Chris telijk Dagblad meer! Nu moeten wij niet te spoe dig zeggen, dat dit woord niet is voor ons. De Joden uit Je- remia's tijd zeiden precies het zelfde. Zie maar vers 23: zij ontkenden eenvoudig, dat zij de dienst des Heeren hadden ingeruild voor de dienst van andere goden. Zij offerden, baden, onderhielden de gezette tijden: waren zij niet ortho dox? Wij zouden zeggen: ze gingen twee keer naar de kerk, lazen geregeld uit de Bijbel: bij hen geen afgoderij. En o zekernaast de dienst des Heeren deden ze óók nog 'wel mee aan Baaldienst. Dat maakte de omgang met de andere volken zo veel gemak kelijker, politiek en econo misch kwam dat zo veel beter uit. Maar nu moest de profeet niet zeggen, dat zij afgoden dienaars waren! Zij bleven den Heere dienen, daar weken ze niet van af! Maar de God des Verbonds ziet het anders. Hij is ontsteld, ontroerd en goddelijk veront waardigd. Heidenen zijn con sequent. Maar Z ij n volk, dat Hem heeft en een historie van Z ij n wondere trouw, doet het niet met Hem alleen; dat be tekent: het heeft Hem inge ruild. Raakt dit woord ons niet die midden in de problemenzit ten ontspannings- proble men"; bioscoop-„vraagstuk" humanisme en christendom)? Waar de dienst des Heeren met iets anders verbonden wordt, daar is afgodendienst alleen maar overgebleven! V. A. recht, althans na de veranderin- ANTWOORD MIN. SASSEN, gen, die door de behandeling van Minister Sassen, die om- het ontwerp in de Tweede KamA streeks half vijf aan het woord zijn aangebracht. Alleen als zo-1 kwam, zeide, dat de sporen van danig kan spreker het ontwerp <je nood in dit wetsontwerp zeerderinrichting overtroffen de oor- aanvaarden. i duidelijk te vinden zijn. Ook vol- spronkelijke ramingen. De heer Molenaar (V.V.D.) gens hem was dit een ongewone De in November 1946 ten be- betoogde, dat wij hier te maken wijze waarop artikel 210 was toe- hoeve van de Zeeuwse belangen in- hebben met een „delegatie"; de gepast. Het zal ook hoge uitzon-1 gestelde vrachtdienst Vlissingen- mogelijkheid tot „delegatie" heeft dering zijn, dat een dergelijk voor- j Harwich werd gedurende het ge- grenzen. Het is de verantwoorde-stel bij de Staten-Generaal wordthele verslagjaar onderhouden, lijkheid van de Staten Generaal ingediend. De regering doet dit. Door gebrek aan lading waren de om uit te maken of en wanneer omdat het volstrekt geboden is. j resultaten van deze dienst zeer te ver wordt gegaan bij het dele- De noodtoestand is inderdaad aan- j teleurstellend. Een niet onaanzien- gerep. In het onderhavige geval wordt volgens spreker wel zeer ver gegaan, echter niet te ver. De heer A n e m a A.R.wilde zich beperken tot het staatsrech telijk aspect van dit ontwerp. Art. 210 handelt over zeer essentiële punten van ons staatsbestel. Republiek en in het door ons land gecontroleerde gebied worden steeds ernstiger. Vele Chinezen proberen de demarcatielijn te overschrijden om in rust te vinden. De „verwoeste- aarde-politiek" in de Republiek volg. Aan (le beslissing van de rege ring, (lat de maatschappij begin 11948 haar dienst wederom van ons gebied viissingen uit zou moeten uitoefe nen, kon op grond van nautische Spreker acht hierbij de mogelijk- wordt nog steeds toegepast. Hatta heid van delegatie uitgesloten. Ijs de communisten nog lang niet Uit grondwettelijk oogpunt be-'J- 1'-1 zien is dit ontwerp voor spreker niet aanvaardbaar. De heer Jonkman (P. v. d. A.) achtte ondanks staatsrechte lijke bezwaren - gezien de nood toestand het ontwerp aan vaardbaar. Hij vroeg nog eens uitdrukke de baas. Zij hebben zich ver schanst in de bergen. Voor de tweede maal in een week gaf de minister uitvoerige cijfers over moorden, brandstichtingen, roof partijen en treinaanslagen. Vol gens de minister zijn we nu in een beslissend stadium getreden. Wij staan voor de vraag of en hoe de lijk te willen onderstrepen, dat besprekingen met de Republiek krachtens deze noodwet niet mag worden geprejudicieerd op de uiteindelijke status van Nieuw Guinea. De heer De Wilde (A. R.), achtte het ontwerp een beden kelijke inbreuk op art. 210 van de Grondwet. Ingaande op de beleidsvraag betreffende Indo nesië, betoogde spr., niet in te zien, dat de noodtoestand aldaar die z.i. inderdaad aanwezig is tot deze procedure zou no pen. Het spijt spr., dat de A. R. door de houding van deze re gering wederom gedwongen worden in oppositie te gaan. De heer v. d. Kieft (P.v.d.A.) vond dit echter maar een flauw praatje. In theorie willen de A.R. weerskanten 400.000 wel zelfstandigheid. In de prac- pen zijn betrokken. Vijf legers, onder commando van generaal Lia^ Jiao Hsiang, zijn in de sector van Tahoesjan in de pan gehakt, aldus een bericht van de radio der Chinese commu nisten. Onder de gevangenen bevinden zich zes divisie-commandanten van de regeringstroepen, aldus de radio, en het slagveld is overdekt met Amerikaans zwaar oorlogs- materieel. Militaire regeringskringen te Nanking geven toe, dat in de streek van Tahoesjan een grote slag wordt geleverd, waarbij van manschap en technische bezwaren nog geen uitvoering worden gegeven. Ook gedurende het jaar 1948 werd der halve de dienst van Hoek van Hol land uit geëxploiteerd, hetgeen ongetwijfeld de bedrijfsresultaten over dit jaar ten goede zal komen. Met ingang v 1 Maandag 8 November a.s. zal de rantsoenering van brood en suiker worden beëindigd, zodat op de nieuwe bon- nenlijst van a.s. Donderdag geen bonnen m zuJ* n voorkomen voor deze levensmiddelen, evenmin als voor andere artikelen die op de suiker- en ver^naperingenbonnen verkrijgbaar zijn, n.l. boterham- strooisel, jam, stroop, e.d. en versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk (Cacao blijft wel o de bon). Ook de bloembon zal vervallen, zodat met ingang van genoem de datum bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. Wel zal voorshands enige schaars te bestaan voor enkele nevenpro ducten van de bloembon, terwijl met name chocolade slechts in be perkte mate verkrijgbaar zal blij ven tengevolge van het feit, dat de wereldoogst aan cacaobonen geen ruimere toewijzingen cacao bonen aan de chocolade-industrie toelaat. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat de detaillisten op de lo pende bonnen tegen de oude prijs dienen af te leveren voor de duur van de geldigheid van de bon, zo als ook bij voortzetting der rant soenering het geval zou zijn ge weest. de rantsoenering e~:i hiaat in de voorziening te voorkomen, zal de detaillist in overeenstemming met de practyk onder het bonstelsel, op de Vrijdag voorafgaande aan Maandag 8 November a.s. brood en suiker reeds zonder bon mogen verkopen, dan uiteraard tegen de verhoogde prijs. Het ministerie van landbouw, vissery en voedselvoorziening brengt met kracht onder de aan dacht, dat van het publiek wordt verwacht, dat het zoVeel discipline toont, dat de overgang van distri butie naar vrije consumptie geen stoornissen ondervindt door ham steren, \ooT*voor geen reden be staat. Het zal voornamelijk van de houding van de bevolking af hangen of vrije consumptie be stendigd kan blijven. De suikercampagne van de nieu we oogst heeft voor een ruime voorraadpositie gezorgd, zodat er geen enkele vrees behoeft te be staan voor enige schaarste bij be ëindiging van de rantsoenering. Teneinde by de beëindiging van Gemeenteraad Vlissingen. Wijziging Amerikaanse Palestina-politiek? Marshall is gistere» onverwacht van Parijs naar Londen vertrok ken. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Londen verkaarde, dat de reis van Mar shall een persoonlijk en particu lier karakter had. Niettegenstaande dit meent men in diplomatieke kringen, dat hij deze gelegenheid zal aangrijpen om met de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, en Bevin besprekingen te voe ren over de volgende stappen voor het sluiten van een Atlantisch ver dedigingspact. Welingelichte kringen te Parijs geloven, dat het onverwachte be zoek van Marshall aan Londen, voornamelijk in verband stond met de Palestijnse kwestie. Naar gemeld werd heeft Truman War ren Austin dringend geïnstrueerd de stemming over de Anglo-Chi- nese resolutie uit te stellen, ter wijl hij sancties eiste tegen schen dingen van de wapenstilstand. Als gevolg daarvan zag de Veiligheids raad plotseling van een regelrech te stemming af en benoemde een sub-commissie voor het ontwerp, welker rapport op 2 November, de datum van de presidentiële ver kiezingen in de V.S., aan de raad zal worden aangeboden. Terugkeer Marine nog niet bekend. De Vlissingse raad heeft giste ren een zestien plieten tellende agenda in snel tempo afgewerkt. Bij het voorstel tot verstrekken van een 2e hypotheek aan de N.V. Flatbouw Vlissingen ten bedrage van f 104.062.vroeg de heer J. Post (Arb.) naar de model stich- tingsacte, 'die door het Rijk is be schikbaar gesteld en naar de daar in opgenomen bepalingen. Spr. wilde verder nog weten of er voorzieningen waren getroffen voor behoorlijk onderhoud, het beheer en een controle van de ad ministratie, zoals bij de woning bouwverenigingen het geval is. De heer H. B. J. Knoop (V.V.D.), wil de een limiet stellen, aangezien het in het voorstel genoemde be drag nog niet vaststaat. Wethouder van Popering gaf een korte uiteenzetting over de bedoelde acte, waarbij hij mede deelde, dat het bedrag, het in het voorstel genoemde niet veel zal ontlopen. Vervolgens werd nog aangeno men het voorstel tot verlenging van de 2e hypotheek aan de eigen aars van de Oostenrijkse woningen en werd besloten tot aankoop van Na deze „verandering te elfder ure" van de Amerikaanse politiek, zou Marshall de noodzaak hebben gevoeld van een onderhoud met Bevin, over de gang van zaken met betrekking tot de Palestijnse kwestie in de V.N. In sommige diverse percelen in de Lange Zei kringen was men er nog vast van ke en Kromme Elleboog, overtuigd, dat de kwestie bij deze zitting van de vergadering ter- zyde zal worden geschoven tot Ja nuari of Februari, om te Lake Success weer te worden opgeno men. Men verwacht algemeen, dat de Algemene Vergadering der V. DURE PASSEN. Bij de vaststelling van een ge wijzigde verordening op de hef fing van leges merkte de heer J. Marijs (A.R.) op, dat de passen wel erg duur zijn. Vooral voor de N. zal worden verdaagd en Fe- Vlissingers, die naar België gaan. bruari '49 te New York weer zal vond spr. dit een groot bezwaar. bracht de vergadering der Prov. Staten in herinnering, waarbij werd besloten het bedrag voor af gifte van passen te verhogen. Spr. vond "het echter juister, wanneer i.v.m. de Benelux, de zaak nog eens zou worden herzien. Even tueel zal een voorstel bij G. S. worden ingediend. RONDVRAAG. De heer J. L. de Wit (A.R.) vroeg naar de mogelijkheid van een kleuterschool voor het Haven dorp. Weth. van Oorschot kon me dedelen, dat reeds meerdere po gingen zijn aangewend. De laatste stappen, die werden gedaan be troffen een school, die evenals de woningen vijftien jaar zou mee gaan. De kosten ad. f27.000. hebben B en W van dit plan doen afzien, men zoekt nu naar andere wegen. Verder vroeg de heer de Wit naar de bouw van het nieuwe sta tion. De burgemeester moest ech ter mededelen, dat het ontwerp .nog niet gereed is, doch dat wel vaststaat, dat het nieuwe station Noordelijker komt dan het huidige waardoor een ruimer stationsplein wordt verkregen. De plannen van een hulpstation in de stad zijn echter geenszins van de baan. Tenslotte vroeg de heer de Wit of de geruchten over de terugkeer van de Marineopleidingsdienst be gin 1949 naar Vlissingen, juist waren. Tot zijn spijt moest de burge meester mededelen, dat van het Departement hierover nog niets is vernomen. De heer J. Post (Arb.) vroeg naar de mogelijkheid om ook dit woners van huizen in het voor malige watergebied te verstrekken De mogelijkheid hiervan zal onder het oog worden gezien. De heer de Bart (Arb.), bracht de slechte verlichting en de desolate toe stand van de Vlismarafrastering aan de Prins Hendrikweg onder de aandacht, terwijl Mevr. Har tjes (C.H.) voor betere verlichting in de Juliana- en Const. Huygens- laan pleitte. Op hetgeen verder werd bespro ken komen we Maandag terug. Voornaamste plechtig heid te Westkapelle. Vleesrantsoen wordt verhoogd. De ruime aanvoer van slacht vee maakt het mogelijk friet in gang van 8 November a.s. het vleesrantsoen voorshands vast te stellen op 250 gram per week voor de houders van A-, B- en C-kaar- ten en op 125 gram per week voor de houders van D- en E-kaarten. bijeenkomen. Wethouder L. P. van Oorschot jaar nog extra kolen aan de be- RECRUTEN WORDEN SOLDAAT. Honderden weten nu hoe „hun jongen leeft". Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. M. v. d. Bomen, af komstig uit Someren, gesneu veld 24 October 1948; sold. J. van Rijswijk, afkomstig uit Al- hen a. d. Rijn, overleden t.g.v. oorlogsverwondingen op 24 Oc tober 1948; sold. H. Schepers, afkomstig uit Rotterdam, ge- juveld 22 October 1948; sold. H. W. Verboog, afkomstig uit 's-Gravenhage, gesneuveld 26 October 1948. Het K.N.I.L. en de Marine hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Gisteren zijn we één dag sol daat geweest. In Bergen op Zoom hebben we samen met trotse va ders, verlegen glimlachende moe ders en glunderende verloofdes, de Passing-out Parades van de dienstplichtige soldaten van het 5e Regiment Infanterie, waarvan velen uit Zeeland afkomstig zyn, bijgewoond. Op 8 September kwa men ze groen de dienst in. Nu, zes weken later, zijn ze soldaat en, ze hebben het soldatesk getoond, ze zijn goede soldaten geworden. Dat was ook de mening van de bevelhebber van het 3e militaire Gewest, Generaal-Majoor J. A. A. Sitzen, die de plechtigheden, bestaande uit een parade, een de- filé en de beëdiging van twee of ficieren, bijwoonde. Er waaide een ijskoude wind over de open vlakte, waar de com mandant van het 3e Infanterie- Depot, kolonel J. van Engelen burg, de honderden oudere, ver loofden en vrienden verwelkomde. Er is daar met de voeten getrap peld maar wat deerde de kou. „Hun jongen" stond daar immers! Nogmaals, de kleine Generaal- Majoor kon tevreden zijn. Nadat hij de inspectie had ver richt bracht hij de commandant de officieren en de onder-officie- ren dank voor wat zij hadden ge daan. Tot de soldaten sprak hij o.m.„Mijne makkers. Uw recru- tentijd zit erop. Weest waardige soldaten' gens daar nu leefden. We ziin meegedraafd naar de Groot-Arsenaal kazerne, een som ber hoog gebouw, maar met die eigen sfeer van generaties die hier soldaat werden. En we durven het gerust schrij ven, er was niet één vader wiens hart niet even popelde om óók die spuit nog eens aan de schouder te m leggen. Eén dag nog eens soldaat Tot de ouders zei hy: „U vraagt zi-n Enze kebben <je kans gekregen. Want na de koffiemaal- de zich af, waarom wij Uw jongen van U weghaalden. Weest ervan verzekerd, dat wij alles zullen doen om hem de weg te wijzen. Ook ik heb een zoon in dienst. Bid", besloot hij zijn treffende toe spraak, „bid, zoals ik dagelijks doe, dat God Uv en mijn jongen bescherme". OFFICIEREN WERDEN BE-EDIGD. Na deze toespraak volgde de beëdiging van de officieren, Res. 2e Lt. P. van der Wiel uit Rotter dam en Res. 2e Lt. A. Bakker uit Alblasserdam, die zijn ingedeeld bij het derde Regiment Infanterie. Zij werden beëdigd door de com mandant van dit regiment, de Luitenant-kolonel C. Hoogers. Het muziekcorps van het Regi ment Stoottroepen, ingedeeld bij het 4e Infanterie-Depot te 's-Her- togenbosch, zette de plechtigheid luister bij. NAAR DE KAZERNE'S. Het grote moment voor 'de oudere kwam bij het défilé op de Z. O. singel. Daarna ging het naar de kazernes. Op een drafje haast, want het was koud enwie was er niet benieuwd hoe de jon- tijd mochten ze met de groepen mee. Naar de gymnastiekzaal en de schietoefeningen. Ja, die schietoefeningen met de Bren. En die Mien of Nel of hoe ze heette, die daar, toen er „lief hebbers" gevraagd werden rustig jes naar voren trad en waarem- pel van de vijf schoten er vier in de roos plaatste! Het ontlokte een der officieren de opmerking: „He ren, we kunnen wel naar huis gaan". En Nel bloosde. Terug in de kazerne hebben de ouders gezellig „wapentheorie" en inwendige dienst bijgewoond. Ge zellig, dat was de hele dag. Er zijn daar in Bergen op Zoom nieu we banden gelegd tussen het leger en de „burgerij". En toch zou de ouderdag niet geslaagd zijn als hij niet besloten was met die specifieke soldaten- kostsnert! En kijk, dat heb ben we juist niet meer mee kun nen maken want de Actualiteit riep ons elders heen. Verbitterd zijn we de poort uit gehold, langs een verbaasde wacht naar een wachtende trein. En die snert rook juist zo lekker!! In «de maand November zal Walcheren weer staan in het te ken der herbeplantingen. De ongetwijfeld belangrijkste 'antingsdag zal zijn de 24ste November, wanneer een begin zal worden gemaakt met de beplan ting rondom de kreek te West kapelle welke zoals men weet wordt mogelijk gemaakt door sehenkingen van Prinses Wilhel- mina en de Engelse Marine. Het is waarschijnlijk, dat bij deze plechtigheid aanwezig zal zijn de Britse admiraal Sir Regi nald Brooks. Om 11 uur zal die dag het ge zelschap worden ontvangen in Hotel „de Valk" te Westkapelle. Met huifkarren zal men vervol gens naar het beplantingsterrein rijden. Na afloop van de plechtigheid aldaar zullen de dijkwerkers op de terugweg een demonstratie geven. Met een Zeeuwse koffiemaaltijd eindigt deze Westkappelse herbe- plantingsdag. Vlissingen zal op 25 November a.s. weer een herbeplanting bele ven. Hier zal een symbolisch be gin worden gemaakt met de in plant van het Noliebos. Voor de beplanting zijn giften ontvangen van Belgische en Schotse zijde. Uitgenodigd zijn vertegenwoor digers van de 52 nd Lowland Di vision en de gemeentebesturen van Edinburgh, Glasgow, Oosten de en Brugge. De officiële ont vangst vindt plaats om 11 uur ten stadhuize. Deze dag zal ook een aanvang worden gemaakt met de herbe planting van nieuwe Vlissingse wijken in het plan „Bonedijke". Na afloop van de plechtigheden zal een bezoek worden gebracht aan een oorlogsbodem der Kon. Marine in de buitenhaven, aan boord waarvan een maaltijd zal worden genuttigd. Eerder in de maand vinden tg December I Middelburg en te Aagtekerke kléi- krijgen. De nere herbeplantingsplechtigheden plaats. 5 November is Middelburg aan U weet, dat we 180 gram spijsolie moeilijkheid is nu, dat er te wei nig flessen voor de aflevering zijn. Er wordt een dringend beroep ge-de beurt. Hier z.ullen de leden van daan op de huisvrouwen, alle le- de Rotary Clubs uit Londen, dige spijsolie-flessen, die zij nog in1 Dordrecht en Middelburg bomen hun bezit hebben, bij de winkelier j planten aan de Langevieleweg iri te leveren. De data, waarop! ft Zand). de prijsverhoging van kolen en Op 8 November komen school- zeep zal ingaan, zullen nog na-'kinderen uit Ridderkerk te Aagte der worden bekendgemaakt, kerke planten. Zij zullen te West- Min. Spitzen wordt Maandag op j kapelle door enige gemeentebestu- het Paleis Soestdijk beëdigd. ren worden ontvangen. Zondagavond 8 uur vertrekt dr Het is tenslotte waarschijnlijk, dat op 27 November een begin zal worden gemaakt met de be planting van het V.B.N.A.-bos te Koudekerke, al is dit nog niet zeker. Beel van Schiphol naar Batavia. Prinses Wilhelmina heeft de Leidse Universiteit een gobelin geschonken, dat in Den Haag werd geweven naar een ontwerp van haarzelf. Op de Israëliti sche begraafplaats te Muiderberg is gisteren het stoffelijk overschot van het „Nijmegen"-slachtoffer, de heer E. Pinto, ter aarde be steld. De ex-hoofdredacteur van „De Telegraaf", C. v. der Heyden, is veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf met aftrek voorarrest. Twee leden van de beruchte colonne-Henneicke, F. W. Koot en!der Tsjechoslowaakse republiek, H. W. Hofman, zijn te Amsterdam j er kort voor zijn dood^ bij de ter dood veroordeeld. Een 54 rr,~~ 1 1 1_~ jarige dame is gisteren te Amster Boodschap van wijlen dr Benesj. „Een regiem op lemen voeten". Volgens een verklaring, afge legd floor de Tsjechoslowaken in ballingschap te Londen, heeft dr Eduard Benesj, in leven president Tsjechoslowaken in ballingschap op aangedrongen, dat zij zouden bijdragen „tot de ineenstorting van het huidige communistische regiem" in Tsjecho-Slowakije. De boodschap werd voorgelezen dam, toen zij per fiets op de Hoofdweg overstak, door een be stelauto overreden en aan de ver wondingen overleden. Gisteren is te Washington de Nederlandse j door Ferdinand Peroutka, voor leningsovereenkomst met de E.C. Imalig hoofdredacteur van de A. ondertekend. - Vandaag zal Tsjechische „Svobodne Noviny". prof. Piccard zijn bathyscaaf bij:Er stond o.m. in: „Zeg de ballin- het eiland Fogo (Kaap Verdische gen, dat ik hen zegen en dat de eilanden) in de diepte laten dalen. gedachte aan hun werk mij een Er gaat nog niemand mee. De zekere troost schenkt in deze gaat nog niemand mee. controle geschiedt vanaf het schip. Ingesteld is de „Verzetster Oost-Azië 19421945", die ver leend zal worden aan hen, die zich gedurende de Japanse overheer sing verdienstelijk ^naakten. Jessup, de Amerikaanse afgevaar digde bij de V.N., is gisteren te Berlijn 'gearriveerd. De Sowjets arresteerden de S.E.D.-function- naris Karl Holtmann, die twee leden van de Mecklenburgse rege ring geholpen zou hebben uit de Sowjetzone te ontsnappen. Te Landsberg zijn negen Duitse oor logsmisdadigers opgehangen die door een Amerikaans Tribunaal •ter dood werden veroordeeld. droeve uren". Het is onmogelijk logisch, psychologisch en historisch onmo gelijk voor Tsjeqho-Slowakije om voort te gaan op de grondslag van thans. Dit is een regiem op lemen voeten en daarom voorbe stemd ineen te storten en in die richting moeten de ballingen wer ken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van avond: Overdag matige tot krach tige wind uit Oostelijke richtin gen .Overdrijvende wolkenvelden. Droog. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1