Engeland en China wensen ingrijpende actie Dubbele moordaanslag in Amsterdam. NIEUWS Bulgarije contra Balkancommissie V.N. Vragenuurtje van maarschalk Stalin. DADER PLEEGDE ZELFMOORD. Werkelijkheidszin. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beide partyen moeten terug op oude posities Vermoordde schipper drie vrouwen? Mr D. G. W. Spitzen krygt Verkeer en Waterstaat. Gangster" bewees Truman een dienst. Vergoeding materiële oorlogsschade. Acht van Hitiers generaals schudig verklaard. EcMscheiding de oorzaak. SNIPPER Mr Stikker gaat zich op de hoogte stellen van de toestand in de Republiek. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon- 2052. (Slot). r T it het voorgaande artikel volgt, dat het voor-de-hand- liggend middel, om meer wer kelijkheidszin te kunnen betonen, is: meer kennis nemen van de realiteit, meer contact, intensief contact zoeken met -de werke lijkheid. Zeker, het bevangen zijn, het beheerst worden door een idee, kan verbroken worden door het slachtoffer duidelijk te maken, dat de idee niet deugt, of dat het te. heersend optreedt. Maar de werkelijkheid zal toch meer gezegend werken, dan redene ring, A 1 s van die werkelijkheid maar notitie genomen wordt. Kan men dat maar eerst eens gedaan krijgen! Misschien ook dringen de feiten zich zó op, dat de bezetene-door-de-idee zich wel gewonnen moet geven. Het socialisme heeft in grote groepen de leer van de klassenstrijd la ten varen, gedwongen door de realiteit, die de theorie logen strafte. En de koppigheid, of welk karaktergebrek ook, kan mis schien ook door redelijke over tuiging verdreven worden, of j sterk verminderd. Maar de wer kelijkheid, de sterk opdringende realiteit, kan het beter. Door schade en schande wordt men ook hier wel eens wijs! Let maar op uw omgeving. Wat het gebrek aan kennis ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1088 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA VRIJDAG 29 OCT. 1948 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3 90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.w 14Cen' per ni m- Met VaSte medeuerkin« van: Mr W- F E" BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen- Rubnek Kabouters 5 cent per woord Pr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAREL.SE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissinlen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag;. Zon op 7.30 u., onder 17.16 u. Maan op 4.48 u., onder 16.40 u. Hoogwater op Zaterdag 30 Oct.: Vlissingen: 0.04 u. 2.10 m„ 12.16 u. 2.09 m. Wemeldinge: 1.50 u. 1.89 m., 14.11 u. 1.74 m. NEGEB-BESTANP IN VEILIGHEIDSRAAD. arrestatie van G. over. Wegens gebrek aan bewijs heeft men de man toen vrij moeten laten. In 1944 hertrouwde G. met M. J. van M., een buffetjuffrouw te Amsterdam, die reeds sedert ver moedelijk Juni 1945 verdwenen is. In verband hiermede is G. weder om gearresteerd en hij heeft thans bekend de moord in 1942 te heb ben gepleegd. Omtrent het ver dwijnen van de tweede vrouw heeft hij tot nog toe geen verkla ring willen afleggen. De politie legt ook verband tussen deze man en een tot nog toe onopgehelderde moord welke gepleegd is op de avond van 13 Mei 1945, toen in de omgeving van de Fordfabrie ken te Amsterdam het lijk gevon den werd van een 30 tot 35-jarige vrouw, die door een nekschot om het leven was gekomen. De Rotterdamse recherche heelt dezer dagen gearresteerd een 35- j'arige schipper, P. A. G., die ver dacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. In October 1942 heeft men op een terrein aan de Waalhaven te van de feitelijke toestanden be- Rotterdam het lijk gevonden van treft hier spreekt het vanzelf, de echtgenote van deze schipper, dat genezing alleen mogelijk is Alles wees erop, dat de vrouw was door kennis te nemen van de 1 vermoord en de politie ging tot werkelijkheid. Vo is dus kennisnemend con- tact met de realiteit de re medie tegen het gesignaleerde euvel. Wie leiding moet geven, moet de werkelijke toestanden, de reële verhoudingen op zijn ter rein kennen. Kennen met hoofd en hart. Want die tweeërlei ken nis is er! Wie niet met het hart ook kennis neemt van het ge bied, waar men leiding heeft, is niet op zijn plaats. De regering moet niet in doc trinaire geesteshouding boven de levenskringen in haar gebied ze telen, maar nauwe aansluiting daarmee zoeken; zich laten voorlichten. Door de volksver tegenwoordiging; door organisa ties; door consuls en gezanten; enz. Kerkelijke „leiders" moeten levend contact hebben met de gemeenteleden, jong en oud, rijk en arm, eenvo.udig eri geleerd. Contact individueel en gemeen telijk. En de zo opgedane kennis zal vrucht geven in de kerke- raadskamer en op de preekstoel en daardoor in de gemeente. Onderwijzers behoren hun leerlingen, hun leerstof, hun methodiek, kortom geheel hun klasseleven te kennen; en een hoofd heel hef terrein van het onderwijs. Psychologische ont wikkeling is hier onontbeerlijk en gelukkig tegenwoordig vol doende te krijgen. TA e ware werkelijkheid leert men niet voldoende kennen enkel uit contact met de werke lijkheid. Daarvoor is allereerst nodig levend contact met Gods Woord. De Bijbel is het realiteits- boek. Want wie kent de werkelijk heid, als hij de zonde niet kent? Indien hij de mens niet ziet, als van nature geneigd, God en zijn naaste te haten, en Gods gebo den te overtreden? Wie kent de werkelijkheid, als hij niet ziet de verhoudingen, ook de gezagsverhoudingen, door God gesteld? Wie kent de werkelijkheid, als hij geen oog heeft voor de kloof, die satan bracht in de mensen wereld, voor de antithese? j wind, de enige beschuldigde van Wie kent de werkelijkheid, als de vloot, werd vrijgesproken, poorten der hel de gemeente niet j Woensdag werden veldmaar- hij niet wil aannemen, dat de SChalk van Küchler en generaal zullen overweldigen? Hermann Hoth aan hetzelfde Wie kent de werkelijkheid, als schuldig verklaard, Wilhelm von hij niet in het geloof ziet de Leeb alleen aan mishandeling ter- de nieuwe ^v-ijl veldmaarschalk Sperrle werd vrijgesproken. Groot-Brittannië en China hebben gisterenochtend in de vergade ring van de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie voorgesteld dat de V.N. een ingrijpende actie ondernemen uitgezonderd gebruik van geweld wanneer de Joden of Arabieren weigeren gevolg te geven aan het verzoek zich terug te trekken op de posities, die zjj Innamen voor de schending van het bestand be treffende de Negeb in Zuid-Palestina. In de resolutie werd verzocht om: 1. Onmiddellijk staken van het vuren; 2. Onderhandelingen op de volgende voorwaarden: voorbereiding van de garantie, dat geen verdere schendingen plaats hebben en dat het bestand in het gebied van de Negeb volledig in acht genomen wordt en terugtrek ken van beide partijen uit posi ties, die ten tijde van het begin der gevechtshandelingen niet wer den ingenomen. Bij het aanbieden van de reso lutie waarschuwde Cadogan (En geland) de Joden dat, zelfs indien zfj uit wettige zelfverdediging de posities hebben veroverd, die zij thans in de Negeb bezitten, deze niet mogen behouden. Hij hoopte dat de Veiligheidsraad hoofdstuk i Zeven van het Handvest niet zou hoeven toe te passen. Israël bereid tot onder handelen. Een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de „grote vyf", België en Columbia zou sa mengesteld moeten worden, aldus de resolutie, om rapport uit te brengen over de vraag, welke maatregelen genomen moeten worden indien aan het bevel geen gehoor wordt gegeven. raad van 19 October. Vandaag wordt de zitting voortgezet. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, heeft in een telegram aan de plv. bemiddelaar der V.N. dr Bunche, bevestigd, dat Israël bereid is on derhandelingen met Egypte te voeren. Eban, de vertegenwoordiger van Israël, die de resolutie krach tig veroordeelde, verklaarde, dat Israël bereid is onderhandelingen te openen over een vredesregeling op basis van de resolutie van de Canada vóór Atlantisch Pact. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft verklaard, dat Canada Ame rika en Engeland en de landen van de Benelux ervan heeft ver wittigd, dat het bereid is met de ze en andere Noord-Atlantische staten onderhandelingen aan te knopen met het denkbeeld een re gionaal veiligheidspact te sluiten. Als volgende stap van Enge land, Frankrijk en de V.S. ziet Canada: een contact zoeken met andere landen, bijv. de Scandina vische, Eire en eventueel Spanje en Portugal teneinde na te gaan, of deze landen bereid zijn aan de onderhandelingen deel te nemen. Vandaag beëediging tot minister. Tot minister van Verkeer en Waterstaat is benoemd mr D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat De nieuwe minister wordt van daag door H. M. de Koningin beëdigd. Mr D. G. W. Spitzen werd 18 Maart 1896 te Wageningen ge boren. Na zijn studie was hij ge durende enige jaren werkzaam bij het voormalige departement van Binnenlandse Zaken en Land bouw. In 1932 werd hij benoemd tot administrateur aan Binnen landse Zaken en aanvaardde hij de functie van chef der afdeling binnenlands bestuur van het de partement. Op 1 Januari 1939 werd mr Spitzen benoemd tot secretaris generaal van het departement van Waterstaat. Mr Spitzen, die o.m. commis- Een beruchte gangster, die des anderen daags voor de rechtbank moest verschijnen wegens mishandeling van een politie-agent, is er in ge slaagd president Truman zijn auto te doen gebruiken voor een zegetocht door de stad Cleveland. Zeer trots op „zijn dienst" aan het hoogste uitvoerende gezag van zijn land heeft de gangster dit overal rondgeba zuind, hetgeen een commen taar van de republikeinse partij uitlokte, die verklaar de, dat iets dergelijks haar niet gebeuren kon. Churchill de hoofd aanstichter". bereikt, doch de vertegenwoordi gers van Amerika en Engeland verklaarden wederom, dat deze StaUn heeft een aantal vragen overeenkomst nul en van gener beantwoord, welke hem door een w j was' correspondent van het blad der P viaag hoe hij de actie communistische partij van de r ,zef s^a^en in de Veiligheids- Sow jet-Unie zijn voorgelegd. (raad beoordeelde, zeide Stalin: Op de vraag: wat is uw mening!"Kennelyk steunen de vertegen- omtrent de resultaten van de be- öordigers van al deze landen een sprekingen in de Veiligheidsraad VOhtiek, Sencht op agressie en de van de "Berlijnse kwestie en wat ontketening van een nieuwe oor- denkt gij in dit verband van het gedrag der Brits-Amerikaanse vertegenwoordigers, hij: „Ik beschouw deze als een ma nifestatie van agressiviteit der po litiek van de Brits-Amerikaanse en Franse heersende kringen". Vraag: Is het waar, dat in Augustus een overeenstemming is bereikt tussen de vier mogendhe den betreffende de Berlijnse kwes tie? log" diK»uuwiiN ^P vraaS koe dit alles af zou antwoordde k"n"^n '«Pen, was het antwoord: ,,Dit kan slechts eindigen met de smadelijke val van de aanstichters tot een nieuwe oorlog. Churchill, de hoofd-aanstichter, is er reeds in geslaagd het vertrouwen van zijn land en dat der democratische krachten van de gehele wereld te verliezen. Hetzelfde lot wacht al le andere aanstichters". Stalin legde hiermede zijn eer- ste ope. bare verklaring af sinds Antwoord: Ja, dit is waar. Opafge]open Mei persoonlijk ant- 30 Augustus kwamen de Vertegen- woordde op de open brief van woordigers van de vier mogend-1 Henry Wallace heden tot overeenstemming voor Po]itieke waarnemers te Lon- het gelijktijdig treffen van maat- den menen, dat de verklaring van regelen ter opheffing van de ver-;<;a]m LS bedoeld om zijn volk voor keers beperkingen in Berlijn en het invoeren der Duitse mark van de Sowiet-zone als enige valuta in Berlijn. De regeringen der drie Westelijke mogendheden desavoueerden ech ter hun vertegenwoordigers in Moskou en verklaarden, dat deze overeenkomst nul en van gener waarde is. Zij schonden de over eenkomst door de Berlijnse kwes tie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Vraag: Is het waar, dat offi cieus te Parijs overeenstemming werd bereikt voordat de kwestie de eerste keer de ernst te iaten inzien van de breuk tussen de S.U. en de Westerse mogendheden. Wanneer behandeling van het wetsontwerp? voorgelegd Antwoord: Ja. De voorzitter van Wysjinsky noemt het rapport „prulwerk". „De Bulgaarse regering wyst met kracht de beschuldigingen, welke tegen Bulgarije in de twee verslagen van de speciale com missie voor de Balkan worden uit gebracht, als volledig ongegrond van de hand", zo verklaarde de Bulgaarse gezant te Parijs, Wla- digerof, tijdens zyn toespraak voor de politieke commissie van de V.N. Na herinnerd te hebben aan het voorbehoud, dat zijn regering bij de oprichting van de speciale com missie had gemaakt, zei de Bul gaarse vertegenwoordiger: „Uit Admiraal vrijgesproken. Acht van Hitler's generaals zyn door een Amerikaans gerechts hof voor oorlogsmisdaden te Neu renberg schuldig verklaard aan medewerking aan of bevel tot het vermoorden en mishandelen van krijgsgevangenen, verzetslieden en burgers in door nazi's bezette ge bieden. Admiraal Otto Schnie- nieuwe hemel en aarde, die komen zullen? Geen afdoende leiding is mo gelijk,' noch op godsdienstig, noch op maatschappelijk (be- drijfs-, wetenschaps-, kunst-), noch op politiek terrein, tenzij men leeft bij de realiteit, belicht door Gods Woord. M. H. Begrafenis omgekomenen bij de ramp met de „Nijmegen". Ook gisteren zijn in verschillen de plaatsen van ons land de stof felijke resten van leden der be manning en passagiers van de „Nijmegen", die de vorige week te Prestwick verongelukte, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Overal was de belangstelling overweldigend groot. Op de begraafplaats Westerveld deze bezwaren mag niet worden opgemaakt, dat de Bulgaarse re- I gering met de V.N. niet wenst samen te werken of zich naar haar beslissingen niet wil richten". Tijdens de morgenzitting noem de Wysjinsky het rapport der commissie voor de Balkan prul werk. De genoemde getuigen wa ren geheel en al onbetrouwbaar. Het rapport was juridisch gezien onduldbaar. Hierbij haalde Wy sjinsky Britse juristen aan, die verklaard hadden, dat getuigen verklaringen op grond van horen zeggen niet toelaatbaar waren. Het rapport was verdorven schan delijk en behelsde verdraaid mate riaal. In het rapport had men bete kenis gehecht aan het vinden van chocoladeverpakkingen in het bos. „Wie heeft deze chocolade gege ten? De partisanen natuurlijk", zo voegde hij er op spottende toon aan toe. (Gelach onder de gedele geerden en op de publieke tribu ne). De Bulgaarse gedelegeerde ver klaarde, dat er geen georganiseer de hulp aan de strijdkrachten van Markos werd verleend, behalve door het Bulgaarse Rode Kruis. WAT MARKOS WIL. Op een persconferentie heeft de Australische kolonel Shepphard, gewezen hoofd van de Britse mis sie in Noord-Griekenland en van de U.N.N.R.R.A.-missie Grieken land verklaard, dat de regering van Markos bereid is te onder handelen over de vorming van een coalitieregering, met deelneming van alle partijen; terugtrekking van alle buitenlandse missies uit Griekenland, met inbegrip van de commissie der V.N.; vrije verkie zingen onder toezicht van de V.N. na 6 maanden; herstel van alle opgeheven vakbondvrijheden en van alle ver- De heer ir J. Pouwer te Goes saris is van de N.S., is Ridder inthans ingenieur bij de N.V. Wa de Orde van de Nederlandseterleiding Mij Zuid Beveland, is de Veiligheidsraad, dr Bramuglia, Leeuw en officier in de Orde van m.i.v. 1 December a.s. benoemd die een onofficiële bespreking met Oranje Nassau. I tot ingenieur le klasse bij de ge- Hij is niet aangesloten bij een I meentelfjke waterleiding te Rot- politieke partij. terdam. Het bericht, dat het wetsont werp op de materiële oorlogsscha de eerst in 1949 in behandeling ter stemming aan de raad werd komen, heeft bij veie belang- Wysjinsky heeft gevoerd, had een ontwerp-oplossing in handen waarover overeenstemming was I had zelfmoord gepleegd. Zijn zuster, die bij hem inwoon- de vertelde, dat B. omstreeks half Woensdagnacht is in de hoofdstad- een dubbele moordaanslag één was thuis gekomen in zeer gepleegd, waarbij een der slachtoffers, een man, reeds is overleden c'°^nv en een vrouw in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis is op genomen. De dader heeft korte tijd later zelfmoord gepleegd. hebbenden onrust verwekt. Van deze onrust spreekt een adres van het bestuur der Staten- kieskring Horst van de K.V.P., waarin het zijn teleurstelling uit spreekt, dat ondanks alle plech tige verzekeringen in en buiten de Tweede Kamer gedaan, ook in 1948 nog geen recht zal worden gedaan aan de honderdduizenden oorlogsslachtoffers. Over een der gelijke handelwijze is het bestuur verbaasd, wijl het hier een zaak betreft van het allergrootste ge wicht en bovendien verontwaar digd, omdat het uit niet-officiële bron vernam, dat de behandeling van het wetsontwerp van bepaalde zijde tegenwerking^ althans onvol- Over de toedracht van het ge beurde vernamen wij het volgen de: Een burger, die omstreeks kwart over twaalf door de Hunze- straat liep, hoorde hulpgeroep en kloppen, dat van achter de voor deur van het perceel 121 klonk. De man slaagde er echter niet in de deur te openen en waar schuwde onmiddellijk een surveil lerende agent. Deze is via een be lendend huis in de tuin gekomen en door de keukendeur het per ceel 121 binnengegaan. Daar trof hij een 36-jarige man, genaamd van W. en een 26-jarige vrouw B. W. ernstig gewond aan. Beide slachtoffers leefden nog. Van W. die nog in staat was de politie mede te delen, dat de moordaanslag gepleegd was door de 26-jarige H. J. B. noemde geen straatnaam en verloor het be wustzijn. BRIEF LEIDDE TOT ADRES. In de woning vond men echter een brief, welke B. zijn vrouw had geschreven en uit deze en andere gegevens bleek, dat B. en zijn vrouw op het punt stonden daar aanvankelijk rustig met van W. en zijn vrouw heeft gesproken. Men trof namelijk in de huiska mer drie gebruikte theekopjes naar bed gegaan. B. blijkt.eerst j gepoogd te hebben, nadat hij een E dringend beroep wordt ge- afscheidsbrief liad voltooid, zich d d- >t Pangaati om door gasverst.kKing van het leven ;al,es mogeIijlt iSj ten. te beroven. Later heeft hij zijn ejnde aan de gerechtvaardigde scheermes en tenfiorie heeft verlangens van de oorlogsgetrof- aan. Later schijnt er echter een! zich uit het raam van een zolder-^enen ,eRemoc1 10 komen, te we woordenwisseling te zijn ontstaan j kamer op de vierde verdieping ge en schijnt B. tot zijn vreselijke daad te zijn gekomen. De politie vond het adres van de dader doordat in het tasje van de vrouw een stuk van de Recht bank zat betreffende de echt scheidingsprocedure. Hierop stond de naam van de advocaat vermeld en door deze op te bellen vernam men het aires van B., nl. in de Valkenierstraat. De politie ging onmiddellijk daar heen, doch te iaat, de dader worpen. Toen de politie bij zijn huis ar riveerde had de geneeskundig^ dienst zijn stoffelijk overschot reeds naar het O.L. Vrouwe Gast huis vervoerd. De toestand van mevrouw B.W. is zorgwekkend. ten: de behandeling van meerge noemd wetsontwerp in 1948. Talloze malen is reeds gewezen op de grote achterstand in de ge teisterde gebieden. Ten spoedigste dient de Regering te komen met een voorstel tot uitbetaling van nieuwe voorschotten, teneinde de getroffenen in staat te stellen het allernoodzakelijkste te kunnen kopen. Von Leeb werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Hij heeft de ze tijd al in gevangenschap door gebracht en zal onmiddellijk vrij gelaten worden. Veldmaarschalk Georg von invnjheidsstellmg Küchler, bevelhebber van een ie- bannen of gevangen gehouden per- gergroep in Frankrijk en Rusland sonen. werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis tegen generaal Her mann Hoth-luidde: 15 jaar gevan genisstraf. Generaal Hans Reinhardt ont ving eveneens 15. jaar gevangenis straf. Hans von Salmuth, stafchef van de Duitse legergroep in het' Westen, werd tot 20 jaar veroor- de minister van Landbouw er met Generaal Karl von Hollith werd ^0daI'ng der aard" tot vijf jaar veroordeeld. Hermann ?P f aI? baar me- Reinmccke werd tot levenslange Optrekking gevraagd van aardappelprijzen. De Hollandse Maatschappij van Landbouw die Woensdag in de hoofdstad haar jaarvergadering hield heeft in een telegram aan rteinmecKe we ra iat ïevensiange i - *- - up ae Degraaipicuiiö »vcoiw»Cm gevangenisstraf veroordeeld, even- 7I]11 maatregelen vond met grote militaire eer de a]s luitenant-generaal Walter d aardannf,in begrafenis plaats van gen.-majoor Warlimont. De luitenants-generaal nrr-etrn ru-eif antW°r~ G. J. Sas, in leven militair atta-'otto Oehler en Rudolf Lehmann d dat de.kostprijs chê te Washington. kregen respectievelijk acht en ze Te Breda werd de steward H. ven jaar. v. Overbeek ten grave gedragen Veldmaarschalk Hugo Sperle op de begraafplaats „Zuylen" en j en groot-admiraal Otto van te Tilburg de stewardesse ElsieSchniewind werden vrijgesproken. A. M. Fey. De boordwerktuigkundige J. I. Beukenkamp werd op het Am- de boordwerktuigkundige B. Tim- sterdamse kerkhof „Zorgvlied" mer. 1cn grave gedragen en op „Croos- De gebroeders A. en W. H. Phi- wijl;" te Rotterdam vond de ter-lippo werd de laatste eer bewezen aardebestelling plaats van de'op de Ned. Herv. begraafplaats tweede telegrafist W. Bleuzé. Op „Nieuw Eik en Duinen" te s-Gravenhage werd de steward J. C. Mink naar zijn laatste rust plaats gebracht en te Veenhuizen te Sassenheim en in Naarden, op de nieuwe algemene begraafplaats was de groeve geopend van het gezin Fuld, vader, moeder en dochter. plus een redelijk ondernemersloon wordt bereikt. Voorts brengt zij ter kennis van de minister, dat er grote onge rustheid heerst over de prijsrege lingen die voor de oogst van 1949 zullen gelden. Ten slotte wordt de minister dringend verzocht de richtprijzen voor de akkerbouw producten oogst 1949, alsmede de nieuwe melkprijs zo spoedig mo gelijk bekend te maken. Vliegtuig maakte nood landing in Abbekinderen. Donderdagmiddag om half vijf maakte een militair lestoestel een noodlanding in Abbekinderen op het bouwland van de heer W. P. Beije. Het vliegtuig werd bestuurd door de 22-jarige piloot J.Z., die 's middags van Woensdrecht was opgestegen en uit de koers was te I geraakt. Door gebrek aan benzine scheiden. De vrouw woonde ook 1 moest hij een noodlanding maken, niet meer bij hem maar in de xie piloot zette de kist zonder eni- Korte Meerhuizenstraat. 's Morgens had hij haar nog een bezoek gebracht om haar er nog maals toe te bewegen bij hem te rug te keren, wat zij echter per tinent had geweigerd. Zeer ver moedelijk heeft hij haar toen reeds bedreigd. De politie neemt aan, dat B. 's avonds omstreeks twaalf uur naar de Hunzestraat is gegaan en ge schade en persoonlijke ongeluk ken aan de grond. De politie was spoedig ter plaat se en zette het terrein af. Met de „Volendam" zijn 700 Deense immigranten te Montivi- deo aangekomen om in Uraqay in het landbouwbedrijf te worden opgenomen. Provinciaal Wapen van Zeeland. Ged. Staten van Zeeland heb ben de leden der Prov. Staten ter Winkeliers, opgepast! Probeert kennisneming doen toekomen een De minister van Buitenlandse zei voorts: „Als niet duidelijk be- Zaken, mr D. U. Stikker, Dr Steenblok uit Gouda spreekt hedenavond om 7.30 voor de Geref. Gemeente te Yerseke. naar Indonesië, zo werd officieel uit Den Haag gemeld, in verband met de toenemende onrust, welke de Tegering met grote zorg ver vult. Hij zal zich ter plaatse op de hoogte stellen van de omvang en ernst van de zorgwekkende toe stand. Tevens zal hij, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhandelingen op zich te nemen, door zijn aanwe zigheid beproeven de mogelijk heden van die hervatting te be vorderen. De reis van minister Stikker zal slechts van korte duur zijn. Hij zal waarschijnlijk niet langer dan 10 dagen in Batavia verblij ven. Bij zijn vertrek heeft hij giste ren op Schiphol verklaard, dat hij om twee redenen de reis naar In donesië maakt. In de eerste plaats om te pogen de onderhandelingen met de republikeinen op gang te brengen en ten tweede om als vertegenwoordiger van de regering zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de zeer zorgelijke toe stand. Volgens Minister Stikker zijn in de afgelopen 14 dagen over de 500 mensen gewelddadig gevallen. Hij worden gedaan, is het zinloos ver der te praten". Het tweede punt, dat zo spoedig mogelijk besproken moet worden is het op gang brengen van het goederenverkeer. ABDOELKADIR IN NEDER LAND. Gistermiddag arriveerde uit Ba tavia op Schiphol de heer Abdoel- kadir, plv. luit.-gouverneur-gene- raal en voorzitter van de Neder landse delegatie voor de onderhan delingen met de Republiek. Hij deelde mede, dat hij op ver zoek van de Nederlandse regering naar ons land is gekomen om de algemene situatie in Indonesië te bespreken. Ook zijn ontslag-aan vrage zal een punt van bespreking met de Nederlandse ministers uit maken. Hij weigerde het motief voor zijn ontslag-aanvrage te ont hullen. Abdoelkadir deelde mede, dat de heer van Mook persoonlijk alle hoge ambtenaren in Batavia heeft verzocht in functie te blijven. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat van Mook zich na November in ons land en wel vermoedelijk in Bilthoven zal vestigen. u niet suiker achter te houden tot het ogenblik, dat de prijsverho ging ingaat. Dit kan u duur te staan komenwant de Prijzen- controledienst is-van plan een in tensieve actie in- te zetten en zon der pardon op te treden, als on regelmatigheden worden ontdekt. Er zijn weer wilde zwijnen ge signaleerd in N.-Brabant. Te Loon op Zand werd er één gevangen en in de Drunense duinen werden er twee gezien. Tegen de 26-jarige Aagje de B. uit Den Haag, die kortgeleden haar tweejarig jon getje in een bioscoop achterliet, is één jaar en drie maanden ge- eist. De Eerste Kamer kwam gisteren in korte openbare verga dering bijeen. M.i.v. 5 Novem ber zullen de prijzen voor electro- teehnische werkzaamheden niet onbelangrijk worden verlaagd. Fanny Blankers-Koen gaat niet naar Australië. Het programma acht zij te overladen en, zegt zij, „het zou een vreselijk gesjouw afschrift van een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken omtrent de vaststelling van het Provinciaal Wapen. De minister deelt daarin mede, dat het door de Provincie Zeeland inofficieel gevoerde wapen met de daarbij gevoerde wapenspreuk niet alleen zo algemeen bekend is maar ook op zo'n hoge ouderdom kan bogen, dat het verzoek tot bevestiging van het gebruik daar van voor inwilliging vatbaar wordt geacht. Slechts wil de Hoge Raad van Adel evenals reeds met de wa pens van verschillende andere pro vincies is gebeurd, thans ook het Zeeuwse wapen voorzien van twee leeuwen van schildhouders, welke attributen reeds in de 17e eeuw aangetroffen werden. Het Zeeuw se wapen zal er dan als volgt uit zien: Golvend doorsrfeden. van goud, beladen met een ten halve uit de baren naar boven komende leeuw van keel, getongd en gena- met de kinderen worden". Op 4 Seld van azuur; golvend gedwars- October j.l. bedroeg het aantal balkt van stukken ^aaa5""' gedetineerde, nog niet berechte en Zllve*> Hf schl,d ged.?,k' 1 politieke delinquenten 2.749. - Te een gouden kroon van vijf blade- Venlo moesten 32 personen in het r?" cn vier paarlen en ter weder- ziekenhuis worden opgenomen, die zijde gehouden door een leci gegeten hadden van balkenbrij, van vervaardigd van bloed van een varken, bij een huisslachting ge slacht. De gevolgen waren geluk kig niet eritSffg. Tegen een 19- jarige Haarlemse griffieambte naar, die paspoorten stal en ver- I kocht, is een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. En tegen de 25- van keel, getongd en genageld van azuur. Wapenspreuk: Luctor et Emergo, in letters van sabel op een wit lint. Ernstig ongeluk te Biezelinge. Gistermiddag heeft de 68-jarige J. Korstanje te Biezelinge, terwijl jarige Duitse Jood B. Joseph, die I hij met een voer bietep in de op- als V.-Mann optrad, is te Amster-rit N. Kerkstraat reed, een ern- dam de doodstraf geëist. Mr J. stig ongeluk gehad. R. H. v. Schaik is benoemd tot Hij schijnt op een gegeven ogen- voorzitter met raadgevende stem blik het beheer over de wagen van de conferentie Nederland-Su- j kwijt te zijn geraakt met het ge- riname-Ned. Antillen. Van Klef- j volg dat het paard op hol sloeg fens had gisteren een langdurigen hijzelf tussen het paard en de onderhoud met Lovett. Omdatwagen viel waarbij hij een arm en de voorzitter, dr Evatt, afwezig een been brak, waarom hij naar is, is de plenaire bijeenkomst der het ziekenhuis te Goes werd ver- V.N. van heden verschoven opvoerd. Het paard werd bij de Dinsdag a.s. Op voorstel van Churchill zal het Britse Lager huis een geheim debat over En- gelands defensie houden. Zolang de Berlijnse blokkade voortduurt is Engeland niet bereid besprekin gen te voeren over terugtrekking der bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland. De Zweedse regering heeft een kleine wijziging onder gaan. spoorlijn tot staan gebracht. DE BILT ZEGT: Schrale wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met een schrale, af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke rich tingen. Koud en overwegend droog weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1